Bezoekt ZONDAG 13, en MAANDAG 14 SEPT. TmTQONSTSLLING Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. lit^ öuitcnlanö Staats-Middelbare School ZONDAG 6 SEPTEMBER 1931. WEEKBLAD J 25 CENTIEMEN. ELFDE JAAR. NUMMER 36. abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren De belangrijke kwestie der Landsverdediging Engeland bekomt Fransche en Amerikaansche kredieten DE Fruit Planten Bloemen Groensels Kleinvee Pluimgedierte Landbouwmachie- nen. Radio's enz. MUZIEKKONCERTEN OPENLUCHTBAL Inga ngsprijs 2 Fr. Overtreding der Zegelwet Jaar, in stad I 2 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. GAZET VAN POPERINGHE De Poatabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Nr 48459. Telefoon 180 Uitgevers-Eigenaars Postcheckrekening leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in do scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht oon postzegel voor ant woord te voegen. j— Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN |Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Een ernstig woord in verloftijd. Het verslag van de bevoegde Senaatscommissie. Dan wanneer de meeste leden van beide Kamers, zoowat overal verspreid, met verlof zijn, heeft senator H. Pier lot, verslaggever van de commissie van Landsverdediging van den Senaat, een lang verslag opgemaakt, waarin ernstig de aandacht van de senators wordt in geroepen op de diverse vraagstukken die gesteld zijn, met betrekking tot de doelmatigste verdediging van het Land. We hebben gedacht goed te doen, met door middel van eenig commen taar de aandacht van het publiek op dit vraagstuk in te roepen. De aandacht van de bevoegde com missie werd natuurlijk in de eerste plaats gewekt door de aanvraag ver meld op de buitengewone begrooting en strekkende tot het besteden van een crediet van 300 millioen frank voor de vestingwerken. In de bedoeling van de Regeering is dit crediet een nieuwe schijf van een totaal uitgaven met de zelfde bestemming en waarvan een deel reeds op de laatste begrootingen was vermeld. Sommige leden van de commissie zijn natuurlijk besloten elke verhooging van militaire uitgaven van de hand te wijzen als in strijd met- of een belem mering voor de geleidelijke ontwape ning, weg dien zij meenen dat Belgie in de eerste plaats moet opgaan. Deze leden zijn natuurlijk de socialisten en als excuus voor hun houding, halen sommigen aan, dat de bestendige ves- tingswerken hun tijd hebben uitgediend De verslaggever haalt evenwel met een bepaald genoegen aan, dat in de commissie toch een meerderheid werd gevonden, zooals er ook in den Senaat een zal gevonden worden, die deze meening niet toegedaan is. Elk rechtgeaard Belg is uit den aard der zaak voorstaander van den vrede en zelfs van algemeene ontwapening. Doch de besten achten, dat het voor Belgie hoogst gevaarlijk mocht zijn, in deze kwestie, eenig initiatief te ne men, zonder voldoenden waarborg dat zijn voorbeeld navolgers vinde. En de verslaggever merkt het heel juist op, wanneer hij in een hulde aan den Volkenbond noteert, dat veel werd in het werk gesteld om uit de interna tionale betrekkingen te weren elke be doeling, elke mogelijkheid om geweld dadig de belangen-conflicten die on vermijdelijk tusschen de Staten oprij zen, te beslechten, en de openbare meening in Belgie is schier eensgezind om de vestiging van den vrede op juri- dischen grondslag na te streven. Doch wij mogen op onze hoop niet vooruit- loopen, noch als opgelost een vraagstuk beschouwen, dat pas werd gesteld, en Waarvan niemand weet of, noch wan neer, noch in welke mate de oplossing kan worden gevonden. In afwachting dient het Land dat voor verovering open ligt, de zaak van den vrede niet. Het schept een aanleiding tot oorlog, het wekt een bekoring. En de heer Pierlot besluit dit voor- Woord van zijn vertoog met de consta- tatie dat weinig landen aan zooveel ge vaar bloot staan als Belgie. Niets in den tegenwoordigen toestand van Eu ropa laat dit land toe zich veilig te achten zonder een degelijke weer macht. En zoo komen we dan aan het on derzoek der wijze van het verdedigen van 's lands grenzen. Door de pole mieken die voor enkele maanden ont stonden waarvan onze lezers de echos hebben gehoord, werd bewezen, dat vanaf hier de gevoelens van de vader- landminnende Belgen verschillen. De regeering stelt vooreerst voor de Wederinrichting en de herbewapening Van een gedeelte der forten van Luik, alsook den Bouw van bijkomende wer ken in de tusschenruimten. De ver sterkte plaats Luik zal eenigszins naar het Noorden worden verlengd overeen komstig het oorspronkelijk ontwerp Van generaal Brialmont. Men zal even Zoo overgaan tot de herstelling van de Vesting Namen. Ten slotte raadt d legeroverheid ook de herstelling aan van de voornaamste werken van de Vesting Antwerpen en de versterking Van de Scheldelijn ten einde een soort stelling te vormen ten Noorden en ten Westen van de waterwegen der pro vincie Antwerpen en Oost-Vlaanderen. De verslaggever deelt hieromtrent duidelijk de opinie van talrijke Belgen die meenen dat de oorlog bewezen heeft dat de versterkte stellingen af gedaan hebben. Hij doet namelijk opmerken dat niet enkel de forten van het systeem Brial mont verouderd zijn, doch dat zelfs de ontwerpen dezer forten hen slechts be schouwde als bestendige steunpunten van een tusschenversterking dat hij voorstander was van de versterkte ge westen en dat hij de artillerie op beton slechts in aanmerking nam voor hoog stens het kwart van het aantal vuur monden dat in linie moest gesteld wor den op de ruimte door de forten ge dekt. En volgens steller zijn de stukken artillerie zonder dekking, doch op spo ren opgesteld, veel meer in veiligheid en veel nuttiger dan deze welke men in forten begraaft onder bergen beton, waar zij moeten achtergelaten worden wanneer de veldslag zich verplaatst. En men kan het inderdaad ellendig vinden dat een veldleger, zooals dit van Antwerpen in 1914 zijn plaats moet verlaten, een overvloed aan vuur monden van alle model achterlatend, omdat het vervoer ervan onmogelijk is. En dit brengt de commissie van Landsverdediging ertoe de credieten voor forten slechts goed te keuren on der voorbehoud dat de geest van het versterkingsontwerp gemoderniseerd worde. Alhoewel zij voorstaander is van de grensverdediging kan zij aannemen dat voor sommige gebeurlijkheden de on mogelijkheid bestaat van een strijd op de grens of zelfs op de Maas, bij ge brek aan strijdkrachten doch de bevol king moet den indruk en de zekerheid hebben dat de legeroverheid alles doen zal om zoo dicht mogelijk bij de grens de verdediging van het Land en wel van zijn heel grondgebied in te richten. De bevolking kan desaangaande geen vrede nemen met welsprekende verzekeringen en geruststellende ver klaringen zij zal evenmin vrede ne men met de illusie die zou geboden worden door eenige afzonderlijke wer ken, langsheen de grens van Luxem burg, onder voorwendsel dat deze de voornaamste doorgangen bewaken. Een volledig plan van verdediging van de oostelijke grenstreek moet ge paard gaan met een zorgvuldige voor bereiding van de uitvoering en met, reeds in vredestijd, de inrichting van den grond in de mate van wat onze middelen toelaten. Alleen zulk plan voldoet aan den billijken wensch der bevolking het ge vaar van een nieuwe bezetting te voor komen, terwijl het bovendien toelaat al de levenskrachten van het land te behouden die bestemd zijn rechtstreeks of onrechtstreeks tot zijn verzet bij te dragen, het betrefïe de bevoorrading van de bevolking en van het leger, de vervoermiddelen of de vervaardiging van munitie en van materieel, terwijl men eindelijk den zedelijken factor niet uit het oog mag verliezen, volgens den- welke een leger dat strijdt met zijn haardsteden in den rug veel steviger is dan dit welk kampt om den vader- landschen bodem voet voor voet te heroveren met het vooruitzicht in deze onderneming slechts te slagen ten koste van afgrijselijke vernielingen. En punt voor punt ontleedt dan de verslaggever de middelen, die natuur lijk van meer technischen aard zijn, en die mede kunnen helpen om dit doel te bereiken, nl. de inrichting van versterkte stellingen voor een gebeur lijke mogelijkheid, maar met inacht neming van de natuurlijk beste verde diging, die van de grens of van het ge bied onmiddellijk en zoo nabij moge lijk bij de grens gelegen. Is de verslaggever aangeduid door de zes leden der meerderheidsgroepen der commissie tegen de twee socialis tische leden, dan wil het daarom niet zeggen, dat het verder verloop van dit merkwaardig verslag een lofzang zou zijn voor de regeering, wel integendeel. De antwoorden die de vorige minis ter van Landsverdediging, graaf de Broqueville, gaf op verschillende vra gen door de commissie gesteld, worden zoo maar niet aangenomen. We zouden er eerder van zeggen dat het een eerlijk duel schijnt tusschen dien minister van Landsverdediging die misschien wel soms te onpas de leger overheid door dik en dun heeft willen verdedigen, en den verslaggever van de bevoegde commissie van de Hooge Vergadering, die hier optreedt als een officieele en hoogst officieele verper soonlijking van het «vox populi», dien volkswil, die eischt dat de deur ge grendeld worde, doch op de doelma tigste en tevens minst kostelijke wijze. Minst kostelijke aan geld, doch ook minst kostelijke aan menschenlevens, indien ooit nog de oorlogsplaag over Belgie moest komen. D.N.G. Tllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll te POPERINGHE, Groote Markt, SCHOOLJAAR 1931-1932. De Staatsmiddelbare School bestaat uit een Voorbereidende Af deeling en een Middelbare Afdeeling. De Voorbereidende Afdeeling (voor leerlingen van 6 tot 12 jaar oud) om vat zes studiejaren, waarin men de vak ken van het lager onderwijs aanleert. Nederlandsch en Fransch worden van het eerste Studiejaar af, tegelijkertijd onderwezen. De Middelbare Afdeeling (voor leer lingen die de lagere school afgemaakt hebben en 1 1 tot 12 jaar oud zijn) omvat drie studiejaren, waarin men de volgende vakken aanleert Godsdienst Nederlandsch, Fransch, Engelsch, en Duitsch, Aardrijkskunde, Geschiedenis Rekenen, Algebra, Meetkunde, Plan tenkunde, Natuurkunde, Scheikunde, Boekhouden, Teekenen, Handenarbeid Turnen, Muziek en Dactylographie. Deze afdeeling is dus bijzonder nut tig voor leerlingen, die de lagere stu diën hebben voleindigd en die verlan gen meer uitgebreide kennis te verwer ven, hetzij om bekwame meesters of geschoolde werklieden te worden, het zij om als beambten in besturen van Staat, Provincie of Gemeente, in nij verheidsgestichten of handelshuizen dienst te nemen. Het godsdienstig onderwijs is, in de jeide afdeelingen, aan een priester toe vertrouwd. Aan de zedelijke opvoe ding van de leerlingen wordt bijzonder zorg gewijd. Meisjes die het 6° Jaar van de lagere school afgemaakt hebben, worden in de Staatsmiddelbare School toegelaten. SCHOOLGELD. Voorbereiden de Afdeeling 1 00 fr. per jaar. Middelbare Afdeeling 200 fr. per jaar. Zeer veel Kostelooze toelatingen en Toelatingen tegen verminderden prijs. Bruikleen van Boeken. De School Doeken worden aan de leerlingen in een gegeven mits het betalen eener deine bijdrage 4 laagste klassen 1 0 fr. 5e en 6e Studiejaar 15 fr. Midd. Afd. 25 fr. Heropening der Klassen en Toela tingsexamen op 16 September 1931. Inlichtingen en Inschrijvingen bij den deer Bestuurder (bureel der School) Groote Markt 1 De Burgemeester en Voorzitter van De Bestuurder, het Bestuurscollege, A. STEENDAM. N. LAHAYE. lllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE De grensarbeiderskaarten zullen ook kosteloos worden afgeleverd en gevi seerd. De kaarten van grensarbeiders die door een getuigschrift van hunnen werkgever het bewijs zullen verstrek ken dat zij op het oogenblik der on- derteekening van het onderhavig ak koord, werkzaam waren in eene nijver heids-, handels- of landbouwinrichting in Belgie gevestigd, zullen van rechts wege geviseerd worden tot op 30 April 1932. In geval van misdrijf door den hou der van een grensarbeiderskaart be gaan, zullen de bevoegde besturen van het eene of het andere land hem gezeg de kaart afnemen. De kaarten afgeno men door de Belgische administratie zullen aan de Fransche regeering terug gezonden worden met vermelding der reden dezer afneming. Dit akkoord zal bekrachtigd worden De bekrachtigingen ervan zullen zoo dra mogelijk te Parijs worden uitge wisseld. Het zal in werking treden zoo dra de bekrachtiging uitgewisseld zul len zijn. Het zal in werking blijven tot 31 December 1931. Het zal vervolgens van jaar tot jaar stilzwijgend vernieuwd worden behalve in geval van opzegging De opzegging zal drie maanden voor ret verstrijken van eiken termijn moe ten genotificeerd worden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlim IN DE LOKALEN DER GEMEENTESCHOOL, Komstraat, POPERINGE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii VOOR DE FRANSCHE GRENSARBEIDERS. Het Staatsblad kondigt de volgende overeenkomst af De Fransche grensarbeiders, name- ijk degenen die werken in de nijver- reids-, handels- of landbouwonderne mingen in Belgie gelegen, terwijl zij runne woonplaats in Frankrijk behou- en, waar zij, in beginsel, eiken dag of elke week terugkeeren, zijn aan de ïiernavolgende formaliteiten onder worpen 1De grensarbeider zal zich bij en meier der gemeente zijner woon plaats moeten voorzien van een iden titeitskaart die hem door dezen laatste zal worden afgeleverd op vertoon a) Van een getuigschrift van goed ge drag en goed zeden b) Van een ge tuigschrift van het hoofd der inrichting rar hij in dienst is of die zich ver- aindt hem in dienst te nemen, dit ge tuigschrift geviseerd zijnde door het aevoegde Belgische Intercommunaal Fonds tegen werkloosheid. 2. De grensarbeider moet vervol gens zijne identiteitskaart, binnen de acht dagen, door gezegd Intercommu naal Fonds tegen werkloosheid laten viseeren. De identiteitskaart krachtens dit ak koord afgeleverd, zal geldig zijn voor twee jaren. Bij wijze van overgangs maatregel zullen degene die voor 1 Vlaart 1931 afgeleverd werden, geldig zijn tot 1 April 1933. en BEDRAG van 10 MILJARD FR. Een Fransch-Engelsch akkoord. De roekelooze politiek van de la- bourregeering voerde Engeland naar den afgrond. Tot hiertoe heeft Enge land nog zijn evenwicht niet hervon den bij het krediet van 50 miljoen dol lar (1.750 miljoen fr. in Belgisch geld) dat verleend werd door de Ameri- kaansche Reservebank en door de Bank van Frankrijk. Zoogauw de nationale regeering was samengesteld, heeft zij nieuwe onderhandelingen aangegaan, zoo in Frankrijk als in de Vereenigde Staten, om over nog aanzienlijker kre dieten te kunnen beschikken. Vrijdag morgen werden er te Parijs besprekingen gevoerd door Engelsche vertegenwoordigers en verscheidene Fransche financieele persoonlijkheden De Fransche financiers hebben er in toegestemd in de breedste mate van hun middelen aan Engeland hulp te verleenen, ten einde dit land zijn finan cieele moeilijkheden te zien beheer- schen.Een plan werd opgemaakt, waar van het eerste doel is het Engelsch fi nancieel evenwicht en ten tweede, de vastheid van het pond sterling te ver zekeren. Tusschen de Engelsche en de Fran sche vertegenwoordigers werd er in dien zin een akkoord gesloten. Volgens dit akkoord bekomt Enge land van Frankrijk de opening van een krediet van 5 miljard frank (Fransch geld). De bijzondere Fransche banken staan in voor de helft van dit krediet de andere helft wordt verstrekt onder den vorm van bons op één jaar, in te schrijven door de Fransche bevolking; deze bons brengen 4.25 ten honderd interest op. Door deze kredietverlee- ning levert Frankrijk een nieuw bewijs van zijn goeden wil van samenwerking jegens zijn gewezen bondgenooten. Een Amerikaansch krediet ook toegestaan. De Amerikaansche bankier Morgan heeft aangekondigd dat hij in akkoord met een groep Amerikaansche banken, besloten heeft voor een jaar een krediet toe te staan van 200 miljoen dollar (5 miljard fransche franks) aan de Engelsche regeering. Het Engelsch-Amerikaansch akkoord was er dus bijna gelijktijdig met het Fransch-Engelsch akkoord. Engeland krijgt aldus de beschik king over een ontzaglijk bedrag van 400 millioen dollar, 't zij 14 miljard frank Belgisch geld. Dit krediet kan door Engeland onmiddellijk benuttigd worden. Niet min dan 1 1 5 Amerikaan sche banken zijn er in betrokken. De Engelsche regeering zal aan de bank Morgan in Schatkistbons de te genwaarde uitkeeren van de fondsen ter harer beschikking gesteld. 5 Miljard dollar goud. In verband met de financieele krisis die, na Duitschland, ook zoo lood zwaar Engeland treft, zoodat de Staat genoodzaakt werd kolossale kredieten te vragen, bezitten de Vereenigde Sta ten den grootsten goudvoorraad welke 's Zondags Maandagavond ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIillllllHlllltlllli ooit ter wereld in een land werd bijeen gebracht. Deze voorraad zal het bedrag van 5 miljard dollar (1 75 miljard frank in ons geld) overtreffen, wanneer Argen tina de terugbetaling zal gedaan heb ben van 50 miljoen dollar bons, die den 1 October aanstaande vervallen. iTlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door wie is de boete verschuldigd Volksvertegenwoordiger Claes stel de daarover de volgende vraag aan den heer Minister Een ambtenaar van een naamlooze vennootschap, gevolmachtigde, dienst- overste, aangestelde bij eenigen dienst, of een eenvoudige klerk handelende voor rekening van de naamlooze ven nootschap kan persoonlijk en geldelijk Verantwoordelijk gesteld worden te genover het belastingsbeheer 1.) Voor onvrijwillige fouten of nalatigheden door hem begaan in de uitoefening van zijn ambt, voor wat betreft de toepassing der belastingwet op de overdrachtstaxe en het plakken van zegels op de fakturen, op de ver handelbare of handelseffecten, de checks, de kwijtbrieven, enz. 2.) Voor bedrog wetens en willens door hem gepleegd in de uitoefening van zijn ambt, maar op mondeling of stilzwijgend bevel of volgens monde linge of stilzwijgende onderrichtingen van het bestuur of het beheer waaraan hij door ondergeschiktheid verbonden is, voor wat betreft de toepassing van de belastingwet op de overdrachtstaxe, en het plakken van zegels op de factu ren, op de verhandelbare of handels effecten, de checks, de kwijtbrieven, enz. Deze vraag bedoelt voornamelijk de boeten voorzien door de belasting wet die, in sommige gevallen, al de onderteekenaars treffen van een ge schrift en al degenen die hun mede werking verleend hebben om de docu menten die onder de toepassing van de belastingwet vallen, op te stellen, te verhandelen of te behandelen. Welke straffen zouden desvoorko- mend toegepast worden De Minister van Financien gaf het volgende antwoord Het achtbaar lid wenscht te weten of de strafbepalingen door de wetten op het zegel en met het zegel gelijk gestelde taxes opgelegd wegens over treding dezer wetten, vastgesteld ten laste eener naamlooze vennootschep, die aan een tegenover hdar verant woordelijken bediende met dienstver- huringscontract de opdracht gaf deze wettelijke bepalingen toe te passen, of die strafbepalingen, dus, rechtstreeks op dien persoon mogen toegepast wor den, 't zij de onregelmatigheid voort vloeit uit een onvrijwillige nalatigheid van den bediende, 't zij deze wetens en willens door hem bedreven werd, doch in uitvoering van onderrichtingen die hij ontving van zijn overste. Om deze vraag te belantwoorden moet men den tekst der bedoelde straf bepaling nagaan. Aldus, in zaken van overdrachtstaxe is de boete, opgelegd bij artikel 42 van het wetboek der met het zegel ge lijkgestelde taxes voor elke overtreding solidair verschuldigd door al de per sonen die deelnamen in de overeen komst. Deze tekst sluit dus voor het beheer de mogelijkheid uit zich recht streeks tot den bediende te wenden. Zoo ook, voor de factuurtaxe, stelt artikel 72 van dit Wetboek (waarbij eene boete van twintigmaal de ontdo ken taxe, met 100 frank minimum, opgelegd wordt aan den geadresseerde of aan den schuldeischer, of solidair aan den schuldeischer en den schulde naar, volgens het geval het beheer niet in staat is op te treden ten laste van den bediende. Voor de handelseffecten en wissels valt de boete wegens niettoepassing van het zegel twintigmaal de ontdo ken rechten, met 100 frank minimum persoonlijk en zonder verhaal op alwie, hoe dan ook, hun handteeken hebben op den titel zonder het ver- eischte zegel (zie artikel 42 der wet van 25 Maart 1891, artikels 1 5 en 32 der wet van 2 Januari 1926, artikel 30 der wet van 28 Augustus 1921 en ar tikel 5 der wet van 24 October 1919) Luidens deze bepaling is de ondertee kenaar van het stuk persoonlijk de boe te verschuldigd, zelfs indien deze on derteekenaar slechts handelde als aan gestelde van den persoon betrokken bij het effect of den wissel. Dezelfde boete is verschuldigd door eiken wis selagent of makelaar, die deze effecten helpt verhandelen (zie artikel 42 der wet van 25 Maart 1891 en artikel 32 der wet van 2 Januari 1926). Zij kan dus niet geeischt worden van den be diende van dien wisselagent of make laar. Ten slotte, betreffende dezelfde titels, legt artikel 43 der wet Van 25 Maart 1891 eene boete van boven staande bedrag op aan eiken persoon, elke maatschappij of openbare inrich ting die deze effecten innen of laten innen voor eigen of voor vreemde re kening. Krachtens deze bepaling kan de bediende, die het effect geind heeft, vervolgd worden tot betaling der boete Wat de kwijtschriften op ongezegeld of niet voldoende gezegeld papier be treft, legt artikel 3 der wet van 24 Oc tober 1919 een boete op van twintig maal het ontdoken recht, met minimum van 1 00 fr., ten laste van 1Eiken persoon die ontvangstbe wijs, ontlasting of kwijting gaf 2. Eiken persoon die bovenstaand stuk aanvaardde 3. Eiken persoon die bovenstaande stuk geïnd of ter inning aanvaard heeft. Hetzelfde artikel zegt dat de mees ters of lastgevers solidair gehouden zijn voor de boeten opgeloopen door de aangestelden. Volgens deze beschikking is het dus de persoon zelf die het ontvangstbe wijs gaf, aanvaardde, inde, of ter in ning aanvaardde, die mag vervolgd worden met dien verstande echter dat de patroon kan solidair verantwoorde lijk gesteld worden. Het is wel verstaan dat dit antwoord niet geldt voor den bediende, in ge breke tegenover zijn patroon, noch voor het verhaal dat de Staat krach tens artikel 1 384, 3C lid, van het Bur gerlijk Wetboek zou kunnen inspannen tegen den patroon, wegens de boeten, verschuldigd door zijn bediende. Groote brand te Atrecht. Donderdag avond, terwijl de kermis in vollen gang was, ontstond er brand in den hoedenwinkel van M. Bertrand. Daar deze brand eene groote uitbrei ding nam, moest de stedelijke brand weer van Lens de pompiers ter hulp komen. Het huis van M. Bertrand en dit van een gebuur moesten onmiddel lijk door de bewoners ontruimd wor den. Te middernacht bleven van de twee huizen slechts de verkoolde mu ren recht. Tijdens de reddingswerken werd een der bewoners, M. Bariet, half verstikt. De brand sloeg op een derde huis over, en de ramp besloeg eene oppervlakte van 600 vierkante meters. De schade is zeer groot. Een Huis ingestort. Tengevolge van de groote regens is te Andelys een huis ondermijnd ge worden en met vreeselijk gekraak in gestort. De bewoners waren gevlucht.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1