Gemeentekrediet van Belgie Nijverheidsblad voor Popennghe en omstreken. Buitenland nieuwe uitgave Een hoogst uitmuntend Initiatief. abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren aankondigingen De Vlaamse he Leeuw... in den Ban der II. K erk 14, GUI DO GEZELLESTRAAT, POPERINGHE Vernieuwing der Ou derd om spensioen boekjes ZONDAG 27 SEPTEMBER 1931. Jaar, in stad I 2 fr per post 16 fr Congo 25 fr, Frankrijk 25 fr Amerika 30 fr. WEEKBLAD J 25 CENTIEMEN. ELFDE JAAR. NUMMER 39. GAZET VAN POPERINGHE De Postabonnenten in die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poet bureel dat hen bedient, en niet nnn ons. Plakbrieven bij ons gedrukt werden één maal gratis in ons blad overgenomen. Gebroeders DUPGNT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. N' 48459. Telefoon 180 Uitgevers-Eigenaars Postcheckrekening Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderslag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De asanloota ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht oen postaegel voor ant woord to voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. Per regel 0.75 fr minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. -—«o> Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekia- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DE PAUS EN VLAANDEREN De Paus weigert de leeuwenvlaggen der vlaamsche bedevaarders te zegenen en doet ze uit het Vatikaan zetten Dat is dan het nieuwste nieuws over de houding van den Paus tegenover Vlaanderen In den Standaard heeft er nog geen letter over te lezen gestaan, maar het christen-dèmokra- tisch Volk van Gent hangt het aan 't klokzeel. Uit goede bron, zoo schrijft dit blad, vernamen wij dat het Dinsdag reeds aan de studenten verboden was, in de Vatikaansche stad hun vlaggen te ontplooien. Daarbij heeft Zijne Heiligheid geweigerd hunne nieuwe vlaggen te wijden en ook hun geschenken heeft Hij niet in ont vangst genomen. Dit kan gevoeglijk als antwoord gel den en welk een antwoord dan op de explicatie, die het orgaantje der opstandige activistische onderpastoor- kens van de toespraak van den Heili gen Vader gegeven heeft. Dan wanneer deze Standaard het publiek op de mouw wil spelden, dat Pius XI den Vlaamschen studenten zou hebben voorgehouden, dat zij boven alles moeten strijden voor de glorie van Vlaanderen», brengt Het Volk hier uit, dat de Paus verboden heeft, Vlaamsche vlagggen te vertoonen op zijn gebied, a fortiori heeft geweigerd, zulke vlaggen te zegenen, en dat hij de strijders voor Vlaanderen smade lijk met hun geschenken voor Hem in hun handen heeft laten staan Het Volk meent zich, wat deze afstraffing van het Vlaamsche jacobi- nisme onder de katholieke jeugd be treft, op zijn beurt aan tekstverklarin gen te mogen wagen. En de meening van het Gentsche democratische blad is t ...dat de Paus een les heeft wil len geven, niet zoozeer gericht te gen de bedevaarders-studenten die toch allen aangesloten zijn bij het Jeugdverbond voor Katholieke ac tie, maar dat hij boven hun hoofden de Vlaamsche katholieke studenten heeft toegesproken. Hij gelastte im mers de goede zonen die voor Hem staan de tolk te zijn van zijn woorden bij hun broeders. Om deze uitlegging goed te begrij pen, moet men weten, dat het Jeugd- Verbond voor Katholieke actie in Belgie gesplist is in een Vlaamsche en een Waalsche afdeeling, en dat, ter wijl bij de Waalsche afdeeling, al de Waalsche katholieke hoogstudenten bonden aangesloten zijn, de Vlaamsch katholieke hoogstudenten geweigerd hebben om tot de Vlaamsche afdeeling toe te treden, omdat deze organi satie hun niet ^adacaal-Y^laamschge- zind genoeg is. Dat is te zeggen niet de verbrok keling van Belgie in haar schild voer, geen organisatie is, in den dienst van de Duitsche revanche. En daarom zegt Het Volk De Paus heeft niet rechtstreeks de leden der Vlaamsche katholieke Jeugdactie willen afstraffen, die hem een bezoek kwamen brengen maar, over hun hoofden heen, de Vlaamsche studenten het activistische janhagel, dat in de katholieke partij rondloopt, doen ver wittigen, dat Hij zich volkomen van henzei ven en van hun strijd deso- lidariseert. En deze verklaring van s Pauzen affront aan den «Vlaamschen Leeuw Wordt nog duidelijker gemaakt door zijn aanmaning tot zijn Vlaamsche be Zoekers om hun bisschoppen te ge hoorzamen, wanneer we toch weten, dat in méér dan één omstandigheid de Belgische bisschoppen, met Kardinaal Van Roey aan het hoofd, krachtdadig de activistische actie veroordeeld heb ben en allen Vlaamschen katholieken de getrouwheid aan het Belgische Va derland als den eersten hunner burger plichten hebben voorgehouden. Niets zonder den bisschop z de Heilige Vader, en hiermee konden Zijn toehoorders vernemen en het voort Zeggen dat, inzake Vlaamschgezind heid, voor alle katholieken in Belgie het Woord van den bisschop de wet 's en niet dat van de vecht-onderpas- toorkens die in den Standaard en •*an den voet van het IJzerkruis hun ^nathemen staan uitslingeren tegen ^lles wat niet voor Borms op de knieën '>gt en de desertie en het verraad niet de hoogste deugden van denVlaain schen soldaat in den oorlog wenscht te verheerlijken. En, als zelfs de best getemde van de katholieke flaminganten, als burge meester Van Cauwelaert, nog meenen, te mogen verzekeren, dat indien zij ooit te kiezen mochten hebben tusschen Belgie en Vlaanderen zij het voor Vlaanderen zouden opnemen, dan kunnen ze uit de Pauselijke woor den van verleden week leeren, dat ook deze taal blasfematorisch en opstandig is. Klaarder dan door aan de Vlaam sche Leeuwenvlaggen zijn zegen te wei geren en ze aan de deur van 't Vati kaan te doen zetten, kon de Stadhou der van Christus hier op aarde toch wel niet betuigen dat er voor hem geen Vlaanderen bestaat, en dat hij slechts Belgie en Belgische ka tholieken wenscht te kennen. En dezen Belgischen katholieken schrijft Hij als hun hoogsten plicht voor eendrachtig en broederlijk te ijveren en te strijden voor de belangen en den triomf der Katholieke Kerk in hun land. Zoo meent ook het Handelsblad de pauselijke aanmaning en afstraffing tot zijn flamingantische bezoekers te mogen uitleggen. En rechtstreeks tot den Standaard zegt deze katho lieke confrater Het is heel schoon A. V. V. - V. V. K. op alle manieren en op alle tonen te verkondigen, maar 't zou nog oneindig schooner zijn te ge hoorzamen als 't Episcopaat van uw land u aanwijst, langs welken weg gij naar de verwezentlijking van uw Vlaamsch Ideaal moet gaan. Die weg gaat in alle geval niet langs de verscheuring en de verdeeling van het vaderland en het optrekken van een muur tusschen Waalsche en Vlaamsche Katholieken, Waalsche en Vlaamsche studenten, Waalsche en Vlaamsche sociale werkers. De Paus wil dat zij hand in hand gaan, zooals de Katholieke Staats partij het, in hare verschillende scha keeringen, terecht verstaat. Zooals wij reeds aan 't hoofd van dit artikel zeiden, laat het door den heer Van Cauwelaert gestichte neo-ac- tivistische blaadje uit Brussel geen kik onder dezen Pauselijken knotsslag, vlak op zijn kruin. Zij wier orgaan het is de anti- Belgische, Groot-Nederlandsche, Al- Dietsche, Pan-Germaansche of Deutsch freundliche onderpastoorkens, zien zich hier op een tweesprong geplaatst, waar voor sterkeren dan zij in de geschiede nis zich dood-geaarzeld hebben Voor de keus tusschen onderwerping aan-, of opstand tegen- en definitieve breuk met de Kerk. Voor Vlaanderen is het wachten thans op een geestelijke, pastoor of pater, dominicaan of redemptorist, die zich tegen den Paus zal oprichten, en een nieuwe Vlaamsch-orthodoxe Kerk stichten, zeggende als Maarten Luther op het Congres van Worms Hier sta ik. Ik kan niet anders. Maar... waar is de frontistische on derpastoor, uit het hout van een Luther gesneden Of zelfs maar uit het hout van een Hendrik VIII D.N.G. DRINKT MAS-CAR BIER illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KOMT JAPAN IN OORLOG MET CHINA Moekden door de Japanners bezet. Na het arsenaal gebombardeerd te hebben, hebben de Japansche troepen Zaterdag morgen om 6 uur, Moekden bezet. De Japansche ingezetenen te 1 okio hebben order gekregen in den spoor wegsector van Zuid-Mandsjoerije te blijven zij die er zich niet zouden be vinden worden aangeraden er zich te gaan verschuilen. De troepen gekantonneerd in zekere steden gelegen langs dezen sector, zul len de garnizoenen van Moekden gaan versterken. De twee Japansche divisies die de garnizoenen van Korea vormen, heb ben dringende bevelen ontvangen ge zien de ernstigheid van den toestand. De stad Petayng zou door de Ja pansche artillerie beschoten zijn ge weest, waardoor taWjke slachtoffers zijn gevallen. Het groot-hoofdkwartier van het Ja- pansch leger is naar Moekden over gebracht. ERGE FINANTIEELE KRISIS IN ENGELAND. Het pond sterling fel gedaald. Moeilijk is het, eens dat het vertrou wen geschokt is, dit weer terug te her stellen. De finantieele moeilijkheden waar mede Engeland in de laatste tijden te kampen had hadden voor gevolg het ontslag der labourregeering. Om deze meoilijkheden zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen kwam een nationale regeering tot stand. Doch het vertrouwen was te ver geschokt en ook deze regeering kon de crisis niet stelpen. Men had gemeend dat het pond sterling gered was, dat het opnieuw vast en stevig, onberoerd als een rots "ging staan. En ziet, verleden week haalde Nederland voor honderden mil joenen goud uit Engeland terug en Za terdag was de Engelsche munt opnieuw aan 't wankelen te New-York. En 't moet er nogal ernstig toegegaan zijn, vermits men te Londen niet gewacht heeft tot *s anderdaags om naar maat regelen uit te zien. De nieuwe zakking van het pond sterling heeft een ongemeene beroering verwekt op al de wereldmarkten. De mogelijke gevolgen zijn niet te voor zien. Maandag reeds heeft de weerslag' zich fel buiten Engeland doen gevoelen. Een Ministerrad. Zondag avond werd te Londen een ministerraad gehouden, waarop de vraagstukken, opgeworpen door de on rustwekkende schommelingen van het pond sterling en door het dalen der Staatswaarden sedert eenige dagen, te berde werden gebracht. De kwestie van wijzigingen in het ministerie en het vraagstuk der toltarieven werden niet besproken. Hoe gewichtig de beraad slagingen van het kabinet zijn geweest kan men afleiden uit een verklaring volgens welke er spraak is geweest van: 1Den uitvoer van goud te beletten 2. Den goudstandaard als Engelsche devies te laten varen 3. Het Stock xchange (Beurs) voorloopig te slui ten. De goudbetalingen geschorst. De Engelsche regeering heeft beslo ten, na raadpleging met de Bank van ngeland, dat het noodig is geworden onverwijld uit te scheiden met de toe passing der bepalingen van de wet op den goudstandaard, welke aan de Bank van Engeland voorschrijft het goud aan een vasten prijs te verkoopen. Het wetsontwerp waarbij de Bank van En geland gemachtigd wordt de betalin gen in goud te schorsen, werd Maan dag reeds aan het parlement voorge- egd. Het bedrag der teruggehaalde fondsen sedert half Juni. Men heeft uitgerekend dat het be drag der fondsen welke sedert half Juli laatst uit Londen werden terugge trokken, tot op 200 miljoen pond ster ling (35 miljard frank) beloopt. Om het hoofd te bieden aan die terugtrek kingen, heeft men vreemde deviezen en goud gebruikt, alsmede de Fransche en Amerikaansche kredieten, welke ter beschikking van de Engelsche regee ring werden gesteld. Het besluit van de goudbetalingen te schorsen, kan geenszins de verbin tenissen beinvloeden van de Engelsche regeering of van de Bank van Engeland dewelke in vreemde deviezen te vol doen zijn. De gewone bankverhande- lingen moesten Maandag ook geens zins onderbroken worden en er be stond geen reden om de verrichtingen in ponden sterling op eenigerlei wijze te ontzeggen. De Beurs bleef Maandag echter gesloten, terwijl het parlement de noodige wetgevende maatregelen stemde. De weerslag op de wereldmarkten. De Engelsche crisis hejfcft in allé vreemde landen zijn weerbots gehad. In meest alle landen werd Maandag de Beurs gesloten, zoo onder meer te Brussel, Parijs, Berlijn, Weenen, Co penhagen, enz. Het pond had een felle schomme ling ondergaan en was gedaald tot op 31.90 belga tegen 34.88 bij de voor gaande koers. Woensdag was het pond nog meer gedaald en men kwoteerde te Brussel van 29 tot 31 belga. De oorzaak der moeilijkheden. De fransche pers schrijft algemeen de hernieuwing der huidige moeilijk heden toe aan krisis van vertrouwen en aan een stemming van ontmoedi ging, welke opgerezen is in veel En gelsche middens. De oorzaken zijn niet van technische orde. De gevolgen in wederlandsch oogpunt kunnen buiten gewoon ernstig zijn. H1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIITIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII STAD POPERINGHE. STATIE-KERMIS 1931 (I 0-JARIG BESTAAN) ZONDAG 27 SEPTEMBER 1931 Prijsvlucht uit Arras, inkorving Zaterdag 26 Sept. bij Ernile Decrock. Los 's Zondags. GEZELLIG NAMIDDAGFEEST, gegeven door de Koninklijke Philharmonie. Om 3 Zl uur, Vuurvogelschieting, en om 6 uur na middag, Prachtig Volksconcert. Van 4.30 tot 6 uur MASTKLEMMING, begiftigd met schoone prijzen. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 Om 9 Zx uur 's morgens, in St. Janskerk, Plechtige JAARMIS voor de overleden pa rochianen. Om I Zl uur namiddag, aan de pers van St. Sebastiaan, Groote HANDBOOGSCH1E- TING. Om 3 uur namiddag RINGSTEKING per VELO, 300 fr. prijzen 70-50-40-30-25-20 I 5-15-10-10-5-5-5. Voor verdere inlichtingen, zie plakbrieven. Illllllllllllljllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllltl HOPSCHAAL. Het bestuur der Hopschaal der Stad Poperinghe, laat weten dat de opening der schaal vast gesteld is op Zaterdag 26 September 931. Het Bestuur, iillllilillllllllilllllllllllllllllllltlllllllllillillltllllllllllllllllllilllilllllllllll INGESCHREVEN BEVOLKING PER GEMEENTE, OP 31 DEC. 1931. Arrondissement Yper. Becelaere 2 721, Bixschoote 764, Boesinghe 12 75, Brielen 668, Crombe- ke 1017, Dickebusch 1 1 24, Dranoutre 645, Elverdinghe 1634, Gheluwe 4991 Hollebeke 53 7, Houthem 985, Kem- mel 123 7, Komen 6185, Langemarck 4881, Locre 719, Meessen 554, Neer- Waasten 824, Nieukerke 2181, Oost- Vleteren 1753, Passchendaele 2064, 3loegsteert 505 7, Poelcappelle 1392, 3operinghe 11.564, Proven 1670, Re- ninghels 2309, Rousbrugge-Haringhe 1 743, St. Jan 791, Vlamertinghe 3689, Voormezeele 596, Waasten 3544, Wa- tou 3221, Wervicq 1 1.01 1, Westoutre 395, Westvleteren 1750, Woesten 1536, Wulverghem 331, Wytschaete 1794, Yper 1 5.775, Zandvoorde 561, Zillebeke 1511, Zonnebeke 2224, Zuydschoote 491. Arrondissement Dixmude. Beerst 915, Bovekerke 1111, Caes- cerke 452, Cortemarck 45 73, Ger eken 1026, Couckelaere 5610, Eessen 609, Dixmude 3254, Handzaeme 3810, Houthulst 2349, Keyem 1148, Lampernisse 368, Leke 1449, Loo 1 329, Merckem 3038, Nieuwcappelle 5 75, Noordschoote 562, Oostkerke 286, Oudecappelle 23 7, Pollinchove 1458, Reninghe 1325, St. Jacobscap- pelle 1 74, Stuyvekenskerke 253, Vlad- loo 1700, Wercken 1597, Woumen 2948, Zarren 32 74. Arrondissement Veurne. Adinkerke 22 76, Alveringhem 2114 Avecappelle 543, Beveren 1426, Boit- houcke 192, Bulscamp 784, Coxyde 2411, De Panne 42 1 4, Eggewaertscap- pelle 396, Ghyverinchove 529, Hoog- staede 615, Houthem 1238, Isenberghe 670, Leysele 1300, Moeres 277, Nieu- port 4939, Oeren 119, Oostduinkerke 3187, Pervyse 1252, Ramscappelle 636, St. Joris 176, St. Riquiers 217, Stavele 1066, Steenkerke 761, Veurne 7714, Vinckem 450, Wulpen 1048, Wulveringhem 762, Zoetenaye 35. Bevolking per arrondissement, Brugge 1 76.349 Kortrijk 244.945 Dixmude 45.626 Veurne 41.347 Oostende 94.089 Rousselare 1 1 1.401 Thielt 71.45 7 Yper 111.837 iiiiiüiiiiiiiiinir VAN OBLIGATIES 5 ZONDER LASTEN, AAN KOSTELOOZE INSCHRIJVING IN HET AGENTSCHAP STAD POPERINGHE. ZEER BELANGRIJK BERICHT, Bevolking per Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouw Luik Limburg Luxemburg Namen provincie. 1.187.630 1.694.899 897.051 1.153.866 1.274.082 971.878 374.332 222.007 354.079 De pensioenboekjes moeten zoohaast mogelijk ingebracht worden naar het Stadhuis. Zoodia al de boekjes zullen ingezameld zijn, zullen ze opgestuurd worden naar het Ministerie om nieuwe pensioentitels te laten opmaken. Dat alle belanghebbenden zich dus haasten de boekjes in te dienen. ELK ZEGGE 'T VOORT. Illlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll) LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIjllllllHllllllllllllllllllllllllllllllUlllllillllllllllllllllfll Tot nu toe stond ons stedeke ver op den achtergrond voor wat het na- schoolsch onderwijs betreft. Plet is on tegensprekelijk een leemte, een ver zuim dat onverwijld dient goedge maakt. We kennen er zoovelen die, wijl ze over dag een betrekking waar nemen, zich 's avonds onverdroten aan 't werk zetten, en speciale avondcur sussen volgen, hardnekkig studeeren, maanden en jaren, omdat ze wat meer willen zijn dan een middelmatig be diende, omdat ze tot eerste-rangs-em- ployés willen opklimmen, omdat ze vooruit willen. Het verbaast ons weieens dat jon gens die we uitstekend kenden, buiten gewoon rap bevorderd werden. En dat is niet eens verwonderlijk, want er is tegenwoordig zoo'n massa elementen voorhanden dat enkel de knapste, de verstandigste, de begaafdste vboruit cunnen. En dan hebt ge nog die gelukkigen die kommerloos aan huis kunnen leven maar die in zich de drang voelen om meer te weten, meer te kennen, om grootere horizonten te omvademen, om ruimer en breeder en dieper te denken. Hier zoowel als elders zijn dergelijke elementen aanwezig, en hebben zich misschien reeds honderdmaal beklaagd over het gemis aan naschoolsch onder richt. Hier zoowel als elders zijn er jongens en meisjes die, midden het slameur en gezeur van het toonlooze dagelijksch leven, nood voelen aan ontwikkeling en gedroomde vooruitgang. Waar ze elders alle mogelijke kan sen hadden om hun ambitie en hun streven in werkelijkheid om te zetten, bestond die mogelijkheid hier niet. Daaraan wordt nu verholpen, en laat het ons een gelukkig initiatief heeten. Vanaf 1 October krijgt iedereen ge legenheid om zijn kansen tot een der gelijke positie te versterken, om zijn verkregen kennis te handhaven en uit te breiden. Vanaf I October wordt in de loka len van 's Rijks Middelbare school een serie avondkursussen of lessen ingezet, waar iedereen zijn gading vinden zal. Nederlandsch, Engelsch, Fransch voor de taallustigen Rekenen, Comptabi liteit, Steno-dactylo voor de business en dito-bedienden. Die avondleergan gen, die toegankelijk zijn voor jongens en juffrouwen en die ernstig en gewe tensvol ondernomen worden, zouden schitterend moeten slagen, ten ware hier ter stede de gemakzucht, slenter en middelmatigheid hoofdgebreken waren. Alwie zich bij cle luien, de gemak- zuchtigen en de ideaalloozen rekent, blijve thuis. Doch zij, in wie nog niet alle be geerte naar ruimer inzicht en kennis gedood werd zullen zich vóór I Octo ber bij het Bestuur der school aanmel den en zullen er wel bij varen. Zal een uitmuntend initiatief hier schipbreuk lijden, waar het in andere centra schitterend gedijt. Neen 1 Oud-Leerlingenbond der Staats-Mid- bare School te Poperinghe. De bond der Oud-leerlingen onzer Staats middelbare School zal dezen Winter een* serie cursussen inrichten over Middelbaar Onderwijs. Deze leergangen zullen omvat ten Fransch, Engelsch, Duitsch, Handels- rekenen, Boekhouden, Steno-Dactylo, en ge geven worden in de lokalen der Middelbare School door bevoegde leeraars. DOEL IAan zijne leden de gelegenheid verschaffen, vroeger opgedane ken nis te verstevigen en uit te breiden. 2. Aan bedienden, winkeljuffers, handelaars, neringdoeners en ie dereen die behoefte voelt aan meer geleerdheid, de kans geven, de lan ge winteravonden te gebruiken om zich verder te ontwikkelen en zich op te werken. Ieder cursus omvat een serie wekelijksche lessen van ongeveer twee uur (van 6 tot 8 uur 's avonds) en gaat van 1 Oktober tot I Maart. Juffrouwen en Heeren die verlangen een of ander leergang te volgen, kunnen zich laten inschrijven vanaf 16 September, op het bureel van den Heer Bestuurder der Mid delbare School. Eenklein inschrijvingsrecht zal gevraagd worden. Het Bestuur. Illllilllllilllllllilllllllllllltlllllllillltilllltlilllllllllllillllllilllliliiilililllll DRINKT MAS-CAR BIER WAT IEDER KIEZER DIENT TE WETEN. Het gebeurt ongelukkig maar al te dikwijls dat wanneer de kiesstrijd aan gebroken is en de kiesbrieven besteld worden, menige kiezers er geen ont vangen en op hunne vraag wat de re den daarvan is, men hun eenvoudig antwoordt dat hun naam op de kiezers lijst niet voorkomt. Vol verontwaardi ging hierover, richten zij zich dan tot de leiders, die den bestaanden toestand niet meer kunnen verhelpen en enkel hun spijt hierover kunnen uitdrukken. Ten einde zooiets te voorjkomen, laten wij hier eenige inlichtingen volgen die van groot belang zijn voor de kie zers en wij doen een krachtigen oproep opdat de belanghebbenden zich zouden verzekeren dat hun naam vermeld is op de voorloopige kiezerslijsten die zich ter inzage bevinden voor het pu bliek op het Secretariaat van iedere stad of gemeente, vanaf 23 September 1931 tot 10 Februari 1932. De herziening der lijsten heeft plaats van I Juli tot 20 September 1931 zij worden voorloopig gesloten op 20 September 1931. Bezwaren moeten ingediend worden bij het Schepencollege, ten laatste op 20 November 1931. De lijsten worden bepaald gesloten op 10 December 1931 en worden van kracht op I Mei 1932. Om gemeentekiezer te zijn moet men 1 Belg zijn door geboorte of de naturalisatie verkregen hebben 2) Een-en-twintig jéiar oud zijn op 1 Mei 1932 3) 6 maanden verblijf hebben in de gemeente, 't is te zeggen sedert I Januari 1931. Nochtans, dezen die een gemeente zijn komen bewonen tusschen 1 Januari en 20 Maart 1931, kunnen zich op aanvraag op de kiezerslijsten laten inschrijven. Die tijdruimte wordt door de wet verleend omdat de kiezers lijsten herzien worden van 1 Juli tot 20 September 1931. Deze aanvragen dienen gedaan aan het Beroeps- of Verbrekingshof. Zijn nergens kiezers, degenen die in eene gemeente komen wonen tusschen 20 Maart en 1 Juli 1931. Ophefmakende Aanhouding te Geneve. M. Alexander Moriaud, gewezen voorzitter van den Staatsraad van Ge neve en leider van het departement van financies, is Woensdag morgen aangehouden wegens medeplichtigheid van aftruggelarijen en tekortkoming aan zijne plichten van magistraat. Dit geval heeft veel ophef gemaakt te Ge neve.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1