Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. üuitenland Nu Engelands Sten verbleekt I Gemeentekrediet van België ZONDAG 18 OCTOBER 1931. WEEKBLAD s 2S CENTIEMEN. WELGEWAARBORGDEGELDPLAATSIHG ELFDE JAAR. NUMMER 42. ABONNEMENTEN Jaar, in stad 12 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. to» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. De Postabonnenten iu Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in *t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ta zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamloos» ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 3.00 fr. —«o> Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik' wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Noodzakelijke Verstandhouding. Wat staat Belgie en Nederland te wachten en dus te doen Het oproer aan boord van de Brit sche vloot en de inzinking van het pond sterling hebben in Belgie en el ders veler oogen geopend. Als Engeland bedreigd wordt met muiterijen, die Kiel en Kronstadt be rucht maakten en als de bank van En geland zelve op hare grondvesten da vert, zijn dit kwade teekenen die angst en zorg verwekken. Overigens is Engèland reeds op de tweede plaats door de Vereeingde Sta ten verdrongen. De Amerikaansche vloot met een flinke soldij en de modernste wapenen een vloot die over onbegrensde pro viand munitie en kolen beschikt, staat reeds boven Rule Britannia. Voeg hierbij tegenover het failliet van het Britsche crediet, den kolossalen hoop goud, de reusachtigste bankhui zen ter wereld, de machtigste finan cien, die alle beurzen der vijf wereld- deelen den toon geven en onuitputtelij ke hulpbronnen. De Vereenigde Staten, die te elfder uur in den oorlog getreden zijn en aldus alle voordeelen hebben opge schept, gelijken aan Frankrijk, die den zelfden zet deed op het einde van den oorlog van Dertig Jaren en aan Enge- geland na Waterloo. De Engelsche Cyclus van opper macht en doorslaggeven in de wereld, schijnt voleindigd. De Britsche economische, financieele en politieke crisis met het communis tisch dreigement zal ongetwijfeld over het gansch heelal nadeelige gevolgen voor Engeland hebben. Zijn aanzien is reeds geschokt. Met gespannen verwachting ziet men rifiar de algemeene verkiezingen en hare vruchten. Ongetwijfeld staat Engeland voor een uiterst gevaarlijk keerpunt. We wenschen uit het diepste van het hart, dat het de beproeving te boven moge komen. Maar intusschen is Belgie's en ook Hollands positie er ook door verzwakt. Beide landen achtten zich op Enge land aangewezen. Wat ons betreft se dert 1831, toen Leopold I uitgeroepen werd als Koning der Belgen, leunt de Belgische staat vooral aan tegen Enge land, in wien het bovenal den behoe der van zijn neutraliteit zag en den natuurlijken bondgenoot en bescher mer in geval het bedreigd of aangeval len mocht worden. Leopold I rekende vooral op Enge land. Dit blijkt ten overvloede uit zijn brieven aan Koningin Victoria en uit de brieven die hij met aartshertog Jo- hann den Johann van Heinrich Hei ne heeft gewisseld en die men in het Duitsch moet lezen, daar het werk van Coty in het Fransch onjuist ver taald is. In 1 870 heeft Engeland onze neutra liteit beveiligd, zooals het ook in 1914 Belgie ter hulp gekomen is ondanks Mac Donald en andere hoofdmannen der Labourpartij. Na den oorlog heeft ons ministerie Van Buitenlandsche Zaken méér dan ooit een pro-Britsche politiek gevolgd en aldus het Fransch-Belgisch militair accoord ontkracht, hetwelk Engeland ondanks Belgie's verzoek niet heeft Willen bijtreden. De Engelsche Staatsleiders verkozen de Duitsche kaart uit te spelen boven de Fransche hun belofte te verbreken tevens Amerika Frankrijk bij te sprin gen in geval Duitschland het opnieuw iou aanvallen. Aldus hebben onze op eenvolgende regeeringen Belgie van Frankrijk afgekeerd. De groote rol werd Itier vervuld door Vandervelde, den Angloman, die bet woord «portugalisation» heeft dur- Ven gebruiken, waaruit alle vijanden Van Belgie munt geslagen hebben om te doen gelooven dat Belgie de vazal Was van Frankrijk. Van vazaliteit tegen over Engeland was natuurlijk geene spraak. Verleden jaar liep het gerucht dat Engeland ons land gansch van Frank rijk wilde aftrekken en het militair ac toord doen opzeggen, mits eene Brit sche waarborg door Belgie, die zich tot den Rijn zou uitstrekken. In verband ttet die zaak werd de naam van den bertog van Portland genoemd, als de Makelaar. Men beelde zich immers niet in dat de strijd, die tegen het Fransch-Bel gisch militair accoord geleverd were alleen ingeblazen werd door Duitsch land of Groot-Nederland. Het is waar schijnlijk dat de wind ook uit Engelanc waaide omdat Engelands en Duitsch- lands belangen toen dezelfde waren tegenover Frankrijk, dat geisoleerc moest worden met de hulp van Ame rika. De Belgische regeering, valsch voor gelicht door Vandervelde, heeft toen bijna in den appel gebeten. En nu Engelands ster is aan het tanen, ter wijl Duitschland voor een nieuwen baaierd staat net als in 1923. Intusschen is het communisme fel en machtig in alle landen toegenomen... Het ondermijnt Duitschland, Engeland Spanje, zooals Indie, China en Neder- landsch Oost-Indie. Slechts één groot land staat er goed voor. Slechts één land is rustig en vast beraden, terwijl bij ons de woelingen van Vlaamsche Extremisten ook aan bolsjewisme te wijten zijn, dat op alle misnoegdheid aast om zijn doel te be reiken. Het land dat rustig en vastberaden als een rots het schuimend getij trot seert, is Frankrijk. Door zijn leger, zijn diplomatie, zijn goud en zijn spaarzaamheid, staat Frankrijk opnieuw aan het hoofd van uropa, niets kan er nog verricht wor den zonder Frankrijk. Duitschland zelf moet zijn vriendschap zoeken en ziet in Frankrijk het heelmiddel tegen zijn dreigenden ondergang. Wij hebben gezien hoe Engeland, rankrijks goud en crediet heeft noo- dig gehad, terwijl thans Amerika, rankrijks vriendschap en misschien zijn bondgenootschap opzoekt. Men heeft dus ongelijk gehad in ons ministerie van Binnenlandsche Zaken alleen te wedden op het Engelsch paard. Het Fransch paard was min stens even goed vermits het \ooruitge- loopen is. De oogen zijn eindelijk open gegaan Men is overtuigd dat Engeland vele jaren zal noodig hebben om te genezen en misschien zijn oude plaats te be- kleeden, als dit nog mogelijk is en zijn koloniën hem niet ontvallen. Alleen op het machtige Frankrijk kan Belgie steunen om het hoofd te bieden aan gebeurlijken aanval. Wij lijden ook aan een handels- en financieele crisis. Belgie kan alleen bij Frankrijk hulp en bijstand vinden, ook in zake werkloosheid. Welk een ramp voor Belgie indien het half millioen Belgen, die hun brood in Frankrijk verdienen, dit land moes ten verlaten of zich laten inburgeren en de grens voor de Belgische werklie den, vooral Vlaamsche, moest gesloten worden Wij hebben ook Frankrijk noodig voor onze Kolonie als voor onzen han del. Dit is eveneens het geval voor Neder land, dat door Engelands verval zich verzwakt gevoelt in het verre Oosten, er bestreden wordt door Moscou en benijd door andere staten. Ook keert Holland zich meer en meer naar Frankrijk. Luider en luider gaan in Holland, Belgie en het Groot Hertogdom stem men op van handelaars en industri-- eelen voor een handelsovereenkomst met Frankrijk en zijn koloniën. Morgen kan het British Empire een voor iedereen gesloten wereld uitma ken als Amerika. Duitschland zal vroeg of laat den Anschluss zoeken te bewerkstelligen met den Drang nach Oster-Hongarije, Roemenie, Turkije. Japan tracht ook een eigen gele invloedssfeer te scheppen. Wat zullen Belgie en Nederland an ders kunnen doen dan samenwerken met Frankrijk ten einde niet verplet terd te worden En als Duitschland en Frankrijk het toch ernstig mochten meenen, .overeen te komen, hoeft Belgie vooral niet te wachten om overleg te plegen met Frankrijk met het oog op de grootere voordeelen die het dan zou kunnen verkrijgen wat niet het geval zou zijn indien het achter het net moest vis- schen of de gevallen aren oprapen. L. - D.N.G. MAURICE LESAP, bloemist, Westoutrestraat,Poperinghe, laat weten dat hij wel 1000 schoone CHRYSANTHEMEN IN POTTEN te verkoopen heeft. Alle dagen zicht baar in de serren. Vrijen ingang. Nationale Strijdersbond van Belgie Groepeering Westland en Leiedal onder het Eere-Voorzitterschap van Weledelen Heer Jacques Bruneel de la Warande. BERICHT. De Afdeelingen en onderafdeelingen N. S. B. van het Arrondissement Yper worden vriendelijk, doch dringend uit genoodigd, afgevaardigden te sturen naar de Tweede Jaarlijksche Verga dering, welke zal plaats hebben in het lokaal N.S.B. In Sint Sebastiaan Statiestraat, te Yper, den Zondag 25 Oktober 1931, on 2.30 uur. DAGORDE Lezing van het verslag der laatste vergadering. 2. Vieren van 1 1 November en Fakkeltocht. 3. Kerstfeesten voor Jeugdaf deelingen. 4. Inhuldiging te Yper van het Vaandel der Groepeering. 5. Vaandelfeesten der nieuwe af deelingen. 6. Over N.S.B. doelen, belangen, en propagandamiddelen. 7. Klachten en wenschen der af deelingen en leden. De Schrijver, De Voorzitter, Joseph Seys. Dr. Domicent. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr BELGISCH EN FRANSCH BROOD aan de Fransch-Belgische Grens. Op de Fransch-Belgische grens word er thans een broodstrijd geleverd. De Fransche bakkers hebben eene vereeniging gesticht, welke tegen de 3elgische bakkers gericht is. Zij bewe ren dat zij ten onder gebracht worden door de Belgische bakkers, omdat deze ïun brood vrijelijk mogen verkoopen in een kring van twee kilometers over de grens. De inwoners van de streken Roe- saais en Toerkonje trekken eiken dag met heele drommen over de grens, om in Belgie hun voorraad brood op te doen. In Belgie kost het brood hen 95 centiemen per kilo, terwijl zij voor iet Fransch brood 2.15 fr. moeten be talen. Zij doen dus groot profijt met 3elgisch brood te koopen. Elke per soon mag per dag een hjalven kilo srood over de grens brengen. Het spreekt van zelf dat de Fransche sakkers niet veel meer te doen hebben. Daarom hebben zij nu eene vereeni ging gesticht, welke bij de Fransche regeering zal aandringen op protektio- nistische maatregelen. Zij vragen dat de vrije invoer van Belgisch brood zou verboden worden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln ZOU MINISTER VAN DIEVOET ONTSLAG NEMEN In zekere middens verspreidt men iet bericht van het ontslag van den ïeer Van Dievoet in andere middens spreekt men dit nieuws tegen. Zooals men weet is de heer Van Dievoet in de regeering de vertegen woordiger der landbouwgroep en hij vraagt allerlei protectionistische maat regelen ten voordeele van de landbou wers, ten nadeele van de algemeene levolking die méér voor de landbouw producten zou te betalen hebben. De geruchten omtrent het ontslag zijn wellicht niet ernstig, doch enkel verspreid om drukking op den heer -lenkin uit te oefenen en hem te ver plichten zulke protectionistische maat regelen te nemen. Het kan ook zijn dat de heer Van Dievoet een afwijzend antwoord van den heer Renkin heeft gekregen, en dat zijn positie in de regeering door zijn vrienden als onhoudbaar zou be schouwd worden. llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKn Trekking der Verwoeste Gewesten. 5 t. h. 1922. Zaterdag heeft te Brussel de 1 1 3 trekking plaats gehad der Lèening van 5 ten honderd 1922 der Verwoeste Gewesten. De uitslag R. 120.895 n. 1 7 is uitkeerbaar met 250.000 frank. R. 22877 n. 8 en 22877 n. 9 is uit- ceerbaar met elk 100.000 frank. De andere nummers dezer reeksen, alsook al de nummers van reeks 26122 zijn uitkeerbaar met 300 frank. EEN SCHOON VOORBEELD VOOR VLAANDEREN De Ieren hebben, zooals men weet het ideaal van onze Vlaamsche extre misten verwezenlijkt. Zij beschikken over een «Vrij Erin zooals onze fronters over een Vrij Vlaanderen wenschen te beschikken Flet mag dus wel vreemd schijnen, dat we zoo weinig lezen in deVlaamsch nationalistische gazetjes over de erva ringen die de leren opdoen met hun zelfstandigheid Deze ervaringen zouden toch eiken dag aan de Vlamingen tot voor beeld moeten worden gesteld. Het zou inderdaad toch de beste reclame voor het zelfstandig Vlaanderen zijn, in dien zijn apostelen alle dagen zeggen en schrijven konden dit en dat hebben de Ieren door hun zelfstandigheid ge wonnen. Zooveel rijker zijn ze, zooveel gezonder, zooveel plezieriger is hun leven dan onder het juk van Engeland Maar van zulke vergelijkingen ver nemen we in de Vlaamsch-nationalisti- sche pers nooit iets, om de eenvoudige reden dat de Ieren er in het zelfstan dig vaderland op alle manieren nog veel erger aan toe zijn dan in het Brit sche staatsverband. En 't schoonste bewijs hiervoor le vert wel het bericht van deze week, dat de ontevredenheid, de desillusie, de armoede en de mizerie van het Vrije Iersche volk weer de allergrootste vrees voor een nieuwe revolutie opleveren. Inderdaad wordt thans gemeld, dat de oproermakers zich een enorme hoe veelheid oorlogsvoorraad hebben we ten te verschaffen en dat alle leden van de Kamer dus reeds van huis-uit supernationalisten door de gewa pende macht in heel hun handel en wandel worden beschermd. En morgen zal de regeering aan het parlement voorstellen een soort staat van beleg uit te roepen en aan de mili taire rechtbanken de vrijheid te geven om op alle aangehouden rebellen de wet van zoo gevangen, zoo gehan gen toe te passen. We behoeven er geen moment aan te twijfelen of hetzelfde schoone lot zou na zeer korten tijd reeds aan een zelfstandig en dus door een bende politieke gelukzoekers leeggestolen en plat geruineerd Vlaanderen te wachten staan. Ierland houdt een geschikten spiegel voor aan alwie zich aan een ander zacht wil spiegelen. lllllllllllllllllllllltlllllllllllllllKtlliillllllllllllllllllllllllllllllllllltlllltllll LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll SCHEIDING VAN KERK EN STAAT IN SPANJE. Het Grondwetsontwerp is in de Spaansche Kamer ter sprake gekomen. Dit ontwerp, opgesteld door een bij zondere commissie, houdt de scheiding tusschen kerk en staat in en de ver- aanning van alle geestelijke orden. De vertegenwoordigers in de Kamer van de Baskische provincies en Navarra, zijn de eenigen, die tegen de scheiding zijn van de overige Kamerleden zijn echter niet allen voorstanders van de verdrijving der geestelijke orden. Wat de groepen betreft, die der socialisten radicalen zijn het onverzoenlijkst voor de uitzetting, in de meeste overige groepen bestaat nog verdeeldheid. De heer Zamora, de minister-presi dent, heeft in een met spanning ver beide redevoering zijn standpunt uit eengezet. Hij is voorstander van af schaffing van de aan de geestelijkheid toegekende toelagen. De heer Zamora stelde de vraag wat er van de kerken zal worden en ried aan een wet betref- ende de geestelijke vereenigingen op te stellen. Flij betoogde voorts, dat de scheiding tusschen kerk en staat en de instelling van een concordaat met het Vaticaan niet in den tekst van de Grondwet moeten worden opgenomen, want het is mogelijk dat Rome de be slissing van de Spaansche Kamer niet aanvaardt. De heer Zamora meent, dat men voor alles met den Paus moet on derhandelen. Wordt het ontwerp aan genomen in den vorm, dien het van de commissie he%ft ontvangen, dan zal de heer Zamora een beroep op het land doen om na nieuwe verkiezingen tot grondwetsherziening over te gaan. Wat dan de kwestie van verder deelneming aan de regeering betreft, zou de heer Zamora daaromtrent de beslissing aan zijn collega's overlaten. Dit grondwetontwerp luidt als volgt: Al de godsdienstige vereenigingen worden beschouwd als vereenigingen onderworpen aan eene bijzondere wet De Staat zal de kerken, godsdienstige vereenigingen of instellingen geenerlei hulp of bijstand verleenen. Eene bij zondere wet zal den toestand regelen van de geestelijkheid, welke nog inge schreven is in de begrooting der eere diensten. De kloosterorden zijn onderworpen aan eene bijzondere wet, bepalende 1Ontbinding der orden, die de drie canonieke beloften hebben afgelegd, of die belofte van gehoorzaamheid aan een ander gezag dan dit van den Staat hebben afgelegd 2. Ontbinding der orden, die door hunne werkzaamheid gevaar opleveren voor den Staat 3 Inschrijving der in het land gedulde orden in een bijzonder register van het ministerie van justicie 4. Verbod van andere eigendommen en goederen te bezitten, dan deze welke zij volstrekt noodig hebben voor de vervulling van hunne taak 5. Verbod van handel of nijverheid te drijven 6. Verplichting van elk jaar aan den Staat verslag uit te brengen over het gebruik der goe deren. Deze goederen kunnen ten allen tijde genationaliseerd worden. Het artikel goedgekeurd. Na langdurige besprekingen trad de Kamer dan terug in vergadering. Ar tikel 24 werd ter stemming gelegd en goedgekeurd met 1 58 stemmen tegen 58. HJIIIlllllllllllllllllIllllllllillllllllllillllllllMllilllllllllllllllllllllllllllllllll WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK Op het oogenblik wordt het aantal werkloozen in Frankrijk op ongeveer 40.000 geschat. Tegelijkertijd wordt vernomen, dat iet aantal uitgeweken buitenlandsche arbeiders in de afgeloopen week met 12.972 een record heeft behaald. Dit zijn bijna uitsluitend arbeidskrachten voor den land- en wijnbouw, terwijl iet aantal werklooze buitenlandsche industrieele arbeiders slechts 193 be draagt. Afgezien van de uitvoer-nij- verheden is de tewerkstelling van de overige vakken bevredigend. Naar verluidt heeft de Fransche mi nister-president een afvaardiging van mijnwerkers uit de departementen van iet Noorden en Pas de Calais ontvan gen. Deze werden vergezeld van de Camerafgevaardigden uit deze distrik- ten. De afvaardiging heeft gewezen op de verdere uitbreiding der werkloos- ïeid en verklaard dat de maatregelen die genomen zijn om den invoer van Duitenlandsche steenkolen te vermin deren, niet toereikend zijn. De afvaar diging heeft de regeering verzocht den toestand opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen, hetgeen door den heer aval werd toegezegd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE VERANTWOORDELIJKHEID VOOR DEN OORLOG. Erge beschuldigingen tegen den ex-keizer Wilhelm en tegen Bethmann-Hollweg. Het Parijsche tijdschrift L'Europe Nouvelle deelt het Amerikaansche oordeel over den oorsprong van den oorlog 1914-1918 mede, getrokken uit het werk Hoe kwam de oorlog van Bernadotti Schmitt, leeraar aan de doogeschool van Chicago, bestuurder van het Journal of Modern History en titularis van den Prijs Pulitzer van twee duizend dollar, toegekend aan iet beste geschiedboek in den loop van het jaar verschenen. In de voorrede oordeelt Downer Ha zen, leeraar aan de hoogeschool van Columbia, dat van al de werken in de Ver'teenigde Staten verschenen, geen iet boek van Bernadotti Schmitt over treft, en weinige het evenaren voor zijn ïoedanigheden van stevigheid, van ge wetensvolheid, van behendigheid en van gezond oordeel. Na een lang onderzoek der teksten, documenten en feiten, komt de heer Schmitt tot het volgende besluit Wilhelm II ën Bethmann-Hollweg waren tusschen de Staatslieden die de eerste verantwoordelijk waren voor het nemen van. een besluit dat de schrikke- lijkste gevolgen kon hebben. Men kan aannemen dat zij niet moedwillig van zin waren een Europeeschen oorlog te verwekken, maar zij waren vast be sloten van het stelsel van bondgenoot schap op de hardste proef te stellen en Europa in een ontzettende beproe ving te werpen. Zij waren het die den sprong in het onbekende deden. VERHOOGING VAN ONZE POSTTARIE VEN. Verleden week heeft een Kabinets raad besloten de posttarieven vanaf 1 November te verhoogen en de volgen de porten werden aangenomen Brievenport 75 centiemen Postkaarten 50 centiemen Stortingen en checks van de postgi ro 75 centiemen. De berekeningen lieten toe de op brengst dezer verhooging van postta rieven op 25 millioen in ronde cijfers, te schatten. IIHIIIIilHIIlillillllllllllilllllllllllllllllliliillllilHIIlllillllHlilllililllllillill DRINKT MAS-CAR a BIER HJIIIIIIIIIIIIjllllllllltiillllilllllllllftlllllliiliiilliliilllilliHHllkHliiiililU DE INVOER VAN STEENKOOL De kwestie der Vergunningen De invoer van steenkool en afgelei de produkten in Belgie is sedert Dins dag 1 3 October onderworpen aan een vergunning, af te leveren door het al gemeen mijnbestuur. De invoerders van steenkool uit Engeland hebben Maan dag vergaderd om een onderzoek te besteden aan de kwestie der verdee ling van de hoeveelheid welke uit En geland in Belgie mag aangebracht wor den. Men had die hoeveelheid op den basis gesteld der invoercijfers van in 1939, maar eenige uitvoerders hadden gevraagd of het niet mogelijk was een ander tijdperk als basis te nemen. Na onderzoek van deze vraag werd beslo ten dat het cijfer van 76 ten honderd van den invoer toegekend aan eiken in voerder van Engelsche kolen, zou be nouden blijven. MET ONVERANDERD KAPITAAL Op Zes maanden aan 3.00 netto. Op één jaar aan 3.60 netto. Op vijf jaar aan 4.50 netto. AGENTSCHAP 14, Guido Gezellestraat, 14 POPERINGHE. lllllillllllllllllllllllitltlllllllllilllllllHIIHIIIIIIIIIlillliillllllllllimiHililIf) OUD-LEERLINGENBOND DER STAATS-MIDDELBARE SCHOOL POPERINGHE. UURROOSTER der AVONDLESSEN van 1 October 1931 tot 1 Maart 1932 Dactylo den Woensdag en Zater dag, telkens van 6 tot 7 uur. Fransch den Maandag en Woens dag, telkens van 7 tot 8 uur Engelsch den Dinsdag en Donder dag, telkens van 7 tot 8 uur Rekenen den Dinsdag en Vrijdag, telkens van 7 tot 8 uur Steno den Woensdag en Zaterdag, telkens van 7 tot 8 uur Boekhouden den Dinsdag en Vrij dag, telkens van 7 tot 8 uur. Er worden nog steeds nieuwe in schrijvingen aanvaard. Inschrijvingsrecht 50 fr. per cursus. Inlichtingen bij den bestuurder der Staats-Middelbare School, 1, Groote Markt. Het Bestuur. Een ijselijk bloedbad. Te Berlinn, in den Amerikaanschen Staat Maryland, werden een landbou wer, zijne vrouw en zijne twee dochters in hunne woning vermoord gevonden. en neger die onlangs uit den dienst van den landbouwer ontslagen werd, is aangehouden als de vermoedelijke moordenaar. Vergiftigde Alcool gedronken. Te Stockholm zijn vijf personen doo- delijk ziek geworden na het drinken van houtspiritu8, ingevoerd door een ransch smokkelschip. De lijders zijn in de vreeselijkste pijnen gestorven. Daar het bijna zeker is dat nog meer personen van den alcool gekocht en gedronken hebben, is het niet uitgeslo ten dat er nog slachtoffers zullen zijn. Jeugdige moordenaar. Voor de rechtbank van New-York verscheen de 15-jarige Perry Swank, die in de maand Juli laatst eene vrouw.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1