Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. CHRIST-MAS BIER öottenlaod Een Triomf van de Orde. GOED NIEUWS abonnementen men abonneert OP alle belgische postkantooren Dood der oudste concierge. ZONDAG 8 NOVEMBER 1931. WEEKBLAD j 23 CENTIEMEN. ELFDE JAAR. NUMMER 45. Jaar, in stad I 2 fr. per post I 6 fr Congo 25 fr, Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. GAZET VAN FOPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst j veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. M Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. N' 48459. Telefoon 180 wow Deze overwinning is er geen «Conservatieve» maar een «nationale» De uitslag der Engelsche verkiezin gen is zeker door niemand juister ge karakteriseerd geworden dan door M. Stanley Baldwin zelf, dien men noemt: den grooten overwinnaar in dezen strijd. Baldwin heeft gezegd, dat hier niet van een «partij-victorie» mag gespro ken worden. Naar zijn oordeel is de uitspraak van het Engelsche volk «een nadrukkelijke verklaring ten gunste van nationale samenwerking om het land op te beuren uit zijn staat van onbe haaglijkheid en kwijning op verschil lend gebied En geheel in denzelfden zin heeft de socialist Snowden zich uitgespro ken Een groote taak wacht de nationa le regeering, zoo sprak deze. De uitslag der verkiezingen geeft haar het onbe twistbaar recht om te spreken en te handelen uit naam van de Natie, doch niet om eenig partij doeleinde na te streven En hieraan voegde deze socialistische minister financies, deze veelbeteeke- nende woorden toe Groot-Brittannie's positie in de wereld zal er onmetleijk door versterkt worden Millioenen mannen en vrouwen, zoo zeide Snowden nog, hebben hun stem uitgebracht op candidaten wier politieke inzichten zij niet deelen, met het éénige doel de wereld te toonen, dat Groot-Brittanie vast besloten is, den toestand meester te worden. Dat kan slechts een waarschuwing en een bedreiging zijn, voor allen die in en buiten Engeland waarschuwingen en bedreigingen noodig zouden hebben Snowden beduidt hier zeer klaar, daj, de uitspraak van het kiezerskorps er eene is voor de orde en tegen de wanorde, onder welke vorm zij zich ook moge voordoen. En een der eerste uitwerkselen die we van deze verkiezingen zien zullen, zal wel een nieuwe energie zijn tot fnuiking van alle machten, die het Brit- sche Rijk hebben kunnen ondermijnen tijdens het Labourbewind en die het reeds op menige plaats tot aan den rand van den ondergang hadden ge bracht. We kunnen ons gemakkelijk voor stellen, dat onder alle soorten Gandhi's voortaan niet meer zooveel eieren zul len worden gelegd, en dat de liefheb berij voor het revolutie-spelletje den Cyprianen thans gauw zal afgeleerd zijn. Daarop doelen onze socialisten waar schijnlijk ook wel in t eerst, wanneer zij jammeren dat de overwinning der nationale elementen in Engeland een gevaar voor den vrede betee- kent. Volgens deze zonderlinge pacifisten Wordt de vrede niet gediend door rust en orde onder een gezag dat zich weet te doen respecteeren. Vrede zal er volgens hen slecht dan zijn, wanneer vanuit Moscou al de door Groot-Britannie beheerde vol ken in opstand zullen komen, wanneer Engelsch Indie aan zijn drie hoeken in brand zal staan en de honderden ver schillende stammen en rassen er hun bevrijding van het Britsche juk voor niets beters zullen weten te gebruiken dan om elkaar te vernietigen wanneer alle gele en zwarte krachten tegen En geland gemobiliseerd zullen zijn, dat steeds de soliedste steun was voor de opperheerschappij van het blanke ras. Naar dat soort Vrede liep de we- teld al met reuzenstappen, onder het socialistische regiem in Groot-Britan- lie. Gelukkig zal de vrede door niets Zoozeer gediend zijn als juist door de nationale victorie in Engeland. Hillllllllllllilllllllllllllllllllllillltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De oudste der Parijzer Concierges, Vlad. Mercier, werd in i 929 tot doy enne uitgeroepen, toen zij 93 jaar en elf maanden oud was en veertig Jaar dienst in hetzelfde huis telde. En sinds zette zij haar beroep van liuisbe- Waardster, tot algemeene voldoening Voort. Over eenige dagen, tijdens haar ^erk, viel Mad. Mercier van de trappen en is nu, in het gasthuis, aan de gevol gen overleden. Zij was te Nuits-Saint- Worges (Cóte d'Or geboren en kwam pp 20-jarigen ouderdom naar Parijs, ^ij huwde er en werd moeder van ze- Veti kinderen. BELGISCH BROOD NAAR HOLLAND. Uitgevers-Eigenaars Po.tcheckrekening leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. imaMBBaüieMHmaMRSBHmBlBBSBrosBH Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN |Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. «o» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 3.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Over eenigen tijd werd in ons lanc een nogal hevige campagne gevoerd tegen het feit dat de Belgische bakkers dank zij een onderlinge overeenkomst, het brood aan te hoogen prijs verkoch ten. Wat er ook van zij, is het een vast staand feit, dat het bakkerijbedrijf zich gemakkelijk kan laten medeslepen tot het vaststellen van te hooge prijzen om de eenvoudige reden, dat 'het om zoo te zeggen in 't geheel niets te vree zen heeft van een vreemde concurren tie. Is zulke concurrentie in ons Land schier volkomen uitgesloten, gezien den lagen wisselkoers van ons geld, dan is zulks niet waar met de landen, waar het geld sedert den oorlog niet dezelf de inzinking onderging als ten onzent. Zoo hooren we sedert eenigen tijd van uitvoer van Belgisch brood naar Frankrijk, met het gevolg, dat daar in de bakkersmiddens van het Noorden, heel wat herrie is verwekt. Thans is het de beurt aan Nederland Sedert enkele dagen heeft een Rotter- damsch importateur het op zich geno men aan de bakkers, die het willen, Belgische brooden te leveren, aan een prijs, die natuurlijk gezien den wissel veel lager is dan die van 't Hollandsch brood. Officieel kan van Hollandsche zijde uit, niet veel worden gedaan, omdat het Nederlandsch volk in het brood een product van eerste noodwendig heid ziet en gauw zou roepen, dat men het wil uithongeren. Maar van niet-officieele zijde wordt alles gedaan om den invoer van Bel gisch brood te keer te gaan. Deze brooden worden namelijk door heele treinen autovrachtwagens naar het Noorden gebracht. De tolformali- teiten worden dan ook zoolang moge lijk gemaakt. De overwegen van de spoorwegen worden, indien er eenigs- zins kans is, versperd, door het vroeg tijdig toedraaien detj barreelen de bruggen over waterwegen, worden ge draaid, lang vóór de booten in het verschiet zijn. Dit belet niet dat te Rotterdam de inwoners voor de winkels, waar goed koop Belgisch brood verkocht wordt, in lange rij, soms urenlang blijven staan, en de politie verplicht is maat regelen te nemen, om de massa op de gaanpaden te doen opstellen. Tot hiertoe worden reeds dagelijks 6.000 brooden naar Rotterdam g&- voerd. Maar het ligt in de bedoeling van den invoerder, om dit aantal tot 50.000 op te voeren. De Hollandsche kranten zijn er dan ook vol van, en uit alles blijkt, dat deze invoer een ontzaglijken indruk maakt op de Nederlandsche bevolking. Uit een onderzoek.dat gedaan wordt blijkt inderdaad, dat de overdreven prijs van het Hollandsch brood niet enkel voortkomt uit het verschil van wissel, doch ook uit het feit, dat het bedrijf bij onze Noorderburen, door allerlei wettelijke maatregelen, nog meer gehandicapeerd is dan bij ons. Zoo verhindert een arbeidswet in Holland de bakkers op een vroeg uur met de bakwerkzaamheden te begin nen. Bestond deze wet niet, dan kon alles in de bakkerij veel langzamer gaan en zou bijvoorbeeld bij velen, één oven volstaan in plaats van twee, terwijl op elke vijf gezellen er twee konden gemist worden. Bovendien zou de hoedanigheid van het brood veel beter zijn, want men zou het met meer gemak en regelma tiger kunnen werken, terwijl nu alles in een jacht gebeurt. Het schijnt dan ook, dat het initia tief van den Rotterdamschen koopman navolging zal krijgen, en ook in het Maastrichtsche zullen Belgische broo den worden ingevoerd. Ondertusschen kan men ten onzent ook zijn les nemen, over de gevaren van een te strenge reglementatie der speciale bedrijven. Hllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll Erg Ongeluk te Dendermonde. Twee gebrekkige meisjes, die in be handeling zijn in het gasthuis, deden met een invalidenwagentje een wande ling door de stad. Een der meisjes is blind en duwde het wagentje voort waarin het ander meisje gezeten zat. Plots kwam een auto gevoerd door een heer van Dendermonde, uit tegenover gestelde richting gereden, en het wa gentje werd er door omgeworpen. Het blind meisje werd erg gewond en het ander bekwam lichte schrammen. VERHOOGING VAN ONZE POSTT ARIE VEN. Volgens ministerieel besluit zullen de nieuwe posttarieven slechts vanaf 9 November worden in voege gebracht. We krijgen dus een week verlenging. Opgepast dus Vanaf Maandag 9 November, zijn de posttarieven als volgt Brievenport 75 centiemen Postkaarten 50 centiemen Naamkaartjes met meer dan vijf woorden, 50 centiemen Stortingen en checks van de postgi ro 75 centiemen. ll!lllllllillllillllllllllll!!lllllllillllllll!lllllllllllillllllllllHllillllllllllll!H Nationale Strijdersbond van Belgie. Groepeering Westland en Leiedal VERSLAG over de Tweede Alge meene Jaarlijksche Vergadering ge houden ten lokale N.S.B. te Yper op Zondag 25 October 1931. Op het gestelde uur opent makker Dr. Domicent, Voorzitter, de vergade ring. Hij zegt welkom aan de afge vaardigden en vraagt eene minuut in getogenheid ter gelegenheid van den 7" verjaardag van den slag van den Yzer, als herdenking onzer roemrijke dooden en dankbaarheid voor hun offer. Oproep der afcleelingen. Tegenwoordig Beveren Kemmel (omen Komen ten Brielen Lange- marek Neer-Waasten Nieuwkerke Vlamertinghe Waasten Watou; Wa- tou-St.-Jan Yper. Verontschuldigd Meesen. Afwezig Abeele; Houthem; Ploeg- steert Poperinghe Wervick. De Eere-Voorzitter M. Jacques Bru- neel de la Warand doet zich veront schuldigen uit reden dat hij met eene afvaardiging van Kemmel de inhuldi ging van het vaandel van Boncelles bij Luik is gaan bijwonen, als weder bezoek voor de deelname der afdee- ling Boncelles aan de vaandelinhuldi ging van Kemmel. Vooraleer tot de dagorde over te gaan wenscht de Voorzitter welkom in onze groepeering aan de jongste afdeeling Langemarck en wenscht haar welvaart en voorspoed. De Heer Ingenieur Moreels bedankt. De Dagorde 1. Lezing van het verslag der laat ste vergadering. Algemeen goedgekeurd. 2. a) Vieren van 11 November. Ieder afdeeling moet zich schikken volgens de plaatselijke mogelijkheden, eii onlusten róet tegenstrevers en uitda gers vermijden, uit eerbied voor de dooden. b) Fakkeltocht. Zooals besloten in de provinciale vergadering te Roe- selaere gehouden, zal de Fakkel uit gaan van 't Noorden, het front door om langs KortrijE-Waereghem, Brussel te bereiken. 3. Kerstfeesten voor Jeugdafdeelin- gen. De Kerstboom bestaat in vele afdeelingen. Dit feest moet in al de bonden ingericht worden. Het geeft eene schoone gelegenheid om het offer der ouders te herdenken en 't Vader land te vereeren. 4. Inhuldiging te Yper van het vaan del der Groepeering. Algemeen wordt er besloten het toe komend jaar het vaandel der groepee ring te Yper in te huldigen, indien mo gelijk met Sinxen. Yper is de hoofdstad van het Arron dissement, bezit eene machtige afdee ling, martelaresse van den oorlog, het grootste slagveld van het Engelsch le ger, zal vele bonden aanlokken. Voorzitter Domicent vraagt aan den Voorzitter en Schrijver van Yper hun bestuur bijeen te roepen en hand in hand te werken om dit groot feest voor te bereiden en te doen wel gelukken, de hooge doelen van N.S.B. alleen in het oog houdende. Yper aanvaardt. De Provinciaal Beheerder treedt de vergadering bij en kondigt de stichting aan van twee nieuwe bonden in het Westland. Hij doet een kijkje op het verleden, op het afgedane werk, en deelt bloemp jes uit aan de ijverigste afdeelingen. Hij doet oproep op de eenheid en ver kleefdheid der leden en afdeelingen. 5. Vaandelfeesten der nieuwe afdee ïingen. Beveren a)Yzer zal de eer hebben het toekomend seizoen te openen met den eersten Zondag van Mei. Langemarck zal op de toekomende vergadering het verkozen datum laten kennen. De twee nieuwe afdeelingen zullen op de hoogte der gebruiken gebracht worden. 6. Gver N.S.B. doelen, belangen en propaganda middelen. De Provinciaal Beheerder zet deze uiteen en steunt bijzonderlijk op de propaganda door het verspreiden van het Strijdersblad. 7. Klachten en wenschen der afdee lingen en leden. Voorzitter Komen vraagt op de aan staande dagorde de stoffelijke belan gen der Oud-Strijders te bespreken. Hij vraagt onder meer hoe het staat met de streep en rente der Krijgsge vangenen, eh verhoopt dat F.N.I. aan de zijde van N.S.B. zal staan voor het verwezentlijken van dit recht zooals N.S.B. aan de zijde van F.N.I. stond in zake invaliditeit. Voorzitter Komen drukt den wensch uit zijne vraag aan het midden comi- teit te zien overmaken. Makker Van de Leene, lid van den propaganda-club van West-Vlaanderen invalied, is het eens met makker Jon- vilie van Komen. Geen baafetaardfe, zegt hij, en in verheven woorden steunt op de broederlijkheid van al de klas sen van Oud-Strijders. Voorzitter Dr. Domicent bedankt al de deelnemers aan het gewestelijk Con gres en sluit de vergadering. Voor den Verslaggever De Schrijver, Joseph SEYS. llllll!lllltllillljlllll||lli:i!IIIIINIIIIIIIIlilllllllllllllllllillllllllllllllllllllll DE BOUWPREMÏE. In zake de bouwpremie, die door de regeering wordt verleend, werden er verscheidene malen onderrichtingen en reglementen afgekondigd nu eens werd de premie ingetrokken, dan weer ver lengd, zoodat velen op den duur zich niet meer weten waaraan te houden. Daarom oordeelen wij het nuttig eens de van kracht zijnde regeling te geven. Al wie na 23 Maart 1928 een eigen woonst heeft gebouwd, is nog immer gerechtigd om de bouwpremie aan te vragen per aanbevolen brief aan den heer minister van Arbeid, Nijverheid en Sociale Voorzorg, Dienstverzeke- ringswezen, te Brussel. In antwoord stuurt de heer minister een volgnummer. De aanvrager zendt een open kaart naar het Provinciaal Bestuur waarop vermeld zijn naam, adres, datum waarop hij den bouw van zijn huis begon en het nummer dat de heer mi nister hem gezonden heeft. Het Provinciaal Bestuur zendt daar na de papieren die moeten ingevuld worden. Zoodra de gebouwde woning, door het Comiteit der goedkoope wo ningen der streek is goedgekeurd, dan krijgt de aanvrager bericht van het ministerie dat hem de bouwpremie is toegestaan en weldra zal betaald wor den. Behalve de premie heeft de belang hebbende het recht terugbetaling te vragen van de faktuurtaks die hij de aannemer betaalde. Om de zegels, die de aannemer op de rekening plakte, terug vergoed te worden moet de be langhebbende de met zegel voorziene facturen en rekeningen, binnen de drie maanden na ontvangst van het bericht van het ministerie dat hem de bouw premie toekomt en samen met dit be richt, zenden naar de heer bestuurder der registratie en domeinen. Plet loont wel de moeite dit te doen vermits de taks schommelt van 1 00 tot 500 fr. Zeer dikwijls wordt de zegel taks reeds veertien dagen na de aan vraag terugbetaald. Doch, hier wordt enkel de factuur taks op de aannemingen bedoeld, niet de overdrachttaks voor aankoop van materialen. De belanghebbenden die geen bouw premie kunnen trekken of ze niet wil len vragen, kunnen gedurende tien ja ren ontheffing van grondbelasting ver zoeken. Men wende zich tot het be- schermingscomiteit der goedkoope wo ningen dat een getuigschrift aflevert, dat men den heer ontvanger der be lastingen of aan den heer toezichter van het kadaster, elk in zijn omschrij ving, overhandigt. Dit getuigschrift zal verklaren dat Wij vernemen dat, met ALLERHEILIGEN, de BROUWERIJ MASSCHELEIN, opnieuw haar vermaard llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll komt uit te leveren. Liefhebbers van lekker bier eischen overal MASSCHELEIN's CHRIST-MAS BIER de woning aan de minima vereischten voldoet. Het is al meer voorgekomen dat eerlijke lieden die steeds regelmatig hunne belastingen betaalden, toch een boet opliepen hqtzij bij onvrijwillig verzuim van aangifte of onbezonnen vergissing. Voor die menschen werd de welwiilendheid van den heer mi nister ingeroepen en deze verklaarde dat hij elk geval toegeeflijk zal onder zoeken en de boeten terug betalen in dien het bewezen is dat de belastings- schuldige te goeder trouw heeft ge handeld. ONGERUSTHEID OVER DE RUSSISCHE TROEPENBEWEGING LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! NA LAVAL, THANS FRANCQUI In alle stilte en in zijn opzet begun stigd door de enorme belangstelling die er bestond rond de reis van den Franschen ministerpresident Pierre La- val, is onze eminente landgenoot, de staatsminister en financieele deskundige Francqui, op zijn beurt den pekelplas overgestoken. Plij is goed en wel te Washington: aangekomen, en heeft ettelijke bespre- cingen gevoerd met president Hoover. Daar er enkel over economische aan gelegenheden gesproken wordt, blijft senator Borah ver van kant, en dit kan o.i. de besprekingen slechts ten goede tomen. Aan een Fransch dagbladschrijver, die op 't oogenblik nog in Amerika verblijft om den indruk dien het korte verblijf van Laval aldaar gemaakt heeft getrouw te constateeren, verklaarde de 3elgische deskundige dat president M. Toover het met hem roerend eens was over de in de toekomst aan te wen den financieele maatregelen, met het oog op den toestand in Duitschland. Dat komt dan hier op neer, dat, na den Volkenbond, ook de Vereenigde Staten van Noord-Amerika thans ge wonnen zijn voor het befaamde plan rancqui, dat destijds in zoowat alle sladen ter wereld uitvoerig besproken werd en unaniem goedgekeurd. De allergrootste eigenschap van dit plan zal dan wel hierin zitten, dat het zoowel te Genève de goedkeuring mocht wegdragen van de Fransche, als van de Engelsche, Italiaansche, Duit- sche en alle mogelijke andere afge vaardigden. Het zou dus onzinnig zijn nog langer te talmen, vooral daar het voorstel van cYr. f'."."sminister om zoo te zeggen onmiddellijk kan in werking gesteld worden 't komt er op aan zoohaast mogelijk een algemeen- inter nationale bank te stichten die de cre- dieten aan Duitschland verleend voor eigen rekening zou overnemen, en zor gen voor een zoo afdoend en voorzich tig mogelijke regeling der wederzijd- sche rekeningen. De slotsom van zijn reis naar Ame rika valt dus heelemaal niet ongunstig uit voor den heer Francqui, al schijnt de finale beslissing over het al of niet uitvoeren van zijn plan tenslotte toch nog van Parijs te zullen afhangen. Im mers, door de jongste gebeurtenissen is het middelpunt der internationale regelingen Parijs geworden. Vandaar is dat elk initiatief onvermijdelijk zal moeten uitgaan. Zooals de president der Reserve Board den heer Francqui dan ook terecht zegde, komt het er vooral op aan zich te vergewissen of 7rankrijk sinds de stemming van Ge nève, geen andere voorstellen in de wijk heeft liggen... Over weinige dagen zal hij dan ook een onderhoud hebben met de heeren aval en Flandin, waarna dan eindelijk een einde zal kunnen gesteld worden aan de onzekerheid die de financieele positie van het Reich over heel de we reld gebracht heeft. En dat zal dan weeral een stap van belang naar de "Uiteindelijke oplossing toe zijn. Japansche stappen te Moscou. In verband met de vrees dat de toe stand in Mandsjoerije zal verergeren, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken den Japanschen gezant te Mos cou verzocht aan de Soviet-regeering de ongerustheid van Japan tot uiting te brengen naar aanleiding van de ge melde bewegingen van de Russische troepen aan de Mandsjoerijsche grens en aan de Sovietregeering te vragen af te zien van een activiteit, die in staat is vrees te verwekken. Japan zendt nieuwe troepen. In plaats van de troepen naar den Japanschfen spoorwegsector terug te trekken, zooals de Volkenbond als eisch heeft gesteld, melden de Japan ners thans, zich genoopt te hebben ge zien een aantal Japansche troepen te zenden naar de Tsjeng-Tsjia-toen lijn, naar aanleiding van de bezetting van twee staties aan dezen spoorweg door Chineesche bandieten. Bovendien dient deze troepenbeweging alfe voorzorg maatregel tegen het toenemend aantal Chineezen, dat zich nabij Tahoesjan samentrekt. Twee Japanfeche politie agenten één Japansch burger zijn uit Ansjan, een stad, die onder Japansch bestuur staat, door bandieten ont voerd. De kwestie der verdragen. In een verklaring, die het Japansche kabinet heeft opgesteld naar aanleiding van de Vqlkenbondsresohitie, houdt Japan ten stelligste vast aan den eisch, dat zijn rechten en belangen, vastge legd in de Mandsjoerijsche verdragen, ten volle zullen worden leèrbiedigd. Deze verklaring werd door de Japan sche gezanten te Londen en te Was hington gepubliceerd. Illlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin: DRINKT MAS-CAR BIER IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllTlllllllllllllllllllllllllllllllll STADHUIS. Het weze eens te meer herinnerd dat de bureelen van het stadhuis toegankelijk zijn voor het publiek 's voormiddags, alsook den Zaterdag-namiddag. HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DRINKT MAS-CAR BIER Groote brand te Amiens. Dinsdag avond, rond 1 1.30 uur, ont stond er brand in de schoenenfabriek van M. Léon Mulliez, te Amiens. Al hoewel de pompiers spoedig ter plaats kwamen en twaalf lansen in werking stelden, nam de brand eene zoo snellen als groote uitbreiding. Men moest drie uren werken om den uitgestrekten vuur poel te overmeesteren. De naburige huizen hebben ook veel brandschade geleden. Men schat de schade op ruim twee millioen. Een groot deel van het personeel der fabriek zal tot werkver- let gedwongen worden, daar de ma- chienen buiten gebruik gesteld zijn. Uit het onderzoek is gebleken dat de oorzaak van den brand aan eene korêsluiting 'van den elektriek moeit toegeschreven worden. Een zinnelooze aan het werk. M. Grangier, hoofdtoezichter der ta- bakfabrieken te Straatsburg, heeft in een aanval van zinneloosheid zijn klee deren met Eau de Cologne overgoten en vervolgens in brand gestoken. Als een levende toorts, liep de man de straat op, waar een douanier er in ge lukte hem de kleedren van het lichaam te rukken. Gansch ontkeeld vluchtte M. Grangier weg in de richting van het kanaal, sprong in het water en ver dronk.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1