Bisbbele Aangesichien Palace-Theater, Ypersiraat, Pop. Nij verheidsblad voor Poperinghe en omstreken. DE ARK VAN NOË Gezonde redeneering en vooral kalmte. Het kadastraal inkomen Tslengebruik in Bestuurlijke Zaken. De "Wereldkrisis üuiteolcvod pf** ZONDAG 20 DECEMBER 1931. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ELFDE JAAR. NUMMER 51. ABONNEMENTEN jaar, in &tad 12 fr t per post 16 fr t Congo 25 fr. y Frankrijk 25 fr. y Amerika 30 fr. CO»— jjEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANT OOREN dtOKsmszi DE GAZET VAN POPERÏNGHE AANKONDIGINGEN [Per regel 1.00 fr. rvMraanmrvaaa De Poatabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dar hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één ciaal gratis in ons blad overgenomen. Dienstweigering is schering en in slag voor de frontersblaadjes. Ziende dat de taalkwestie bijna op gelost is, zoeken zij een ander been om er aan te knagen. Zoo doende hebben zij zich op de dienstweigering gewor pen als de miserie op de wereld. Maar als eenige dozijnen bloohartige laffe jongens naa'r hen lui sterten om hun sdioon jong leven voor altijd te be derven, liever dan eenige maanden te dienen cn den Zondag bij moeder of het zoete lief door te brengen, zijn het gezond verstand, de liefde voor ons land en de rede hieT nog baas, zelfs in een verwilderde maatschappij en een dwazen tijd die de hoofden op hol jaagt. De fameuze I Iermans is hier haantje vooruit, hij die nochtans niet geweigerd heeft op twintigjarigen leeftijd te die nen, zooals meester Butaye en meester Debacker, en meester Leuridan. Luister naar mijn woorden, maar zie niet naar mijn werker, zegt dit qua- tuor van oud-gedienden, waarbij men ook den raren Vindevogel moet voe gen. Tien jaren na den oorlog Is men met die akelige klucht voor den dag gekomen. Men begrijpt dat zulks een bestoken spel is, waarachter een vreem de hand bemerkt wordt, wanneer in Duitschland en Rusland het militaris me hoogtij viert. Hoe rijmt men tezamen dat zelfs in Vlaanderen Vlaams-che knuppel- wachten van vechtersbazen en stoksla- gers tot stand zijn gekomen, net als de roode militie en dat die militie en die wachten de weerloosheid en de dienstweigering prediken Om het stroovuurtje aan te blazen, had de man der valsche stukken een wetsvoorstel neergelegd om de dienst weigering te wettigen. Natuurlijk kon de Kamer niet anders handelen dan Hermans voorstel naar Mortsel of naar Geel te sturen, men zou aldus tijd ver loren hebben. Dit is dan ook gebeurd na veel lawaai en gekwetter, waaraan de Vlaamschonkundige president zijn deel heeft gehad. De fronters weten dat hij niets kent van de taal van Bilderdijk en zij mis bruiken dien toestand die onverdraag lijk voor de Vlamingen wordt, om te bulderen dat het stof bij de buren vliegt De fronters waren des te balooriger daar de socialisten hen steunden door den mond van Vandervelde in hoogst eigen persoon. De socialisten hebben Waar gehad voor hun geld. Die heilige alliantie zal hun geen kiezer aanbren gen, integendeel. Zij hebben zich eens te meer ontmaskerd. Een kalm en bezadigd man als M. Poullet heeft de ophitsers van knullen Van dienstweigeraars met het woord lafaard bestempeld. Zoo trof hij de honters in volle borst. Zij huilden als belsche geesten, zij protesteerden en 'iepen dat het valsch was, maar zij ge- Voelden zich geraakt. Weihoe in hun Wntjes, op hun meetings, in hun stoe ten is het al dienstweigering wat de blok slaat, maar in de Kamer durven 'ijgeen kleur bekennen onder het schril licht der electrische lampen en dit in bet aanzien van het land., Is dit lafheid In of neen We laten ter zijde het tweegevecht 'n woorden tusschen den invalied Van Hoeck cn den Fronter De Backer, die, 'oo men in de wandeling beweert, d S'oote beschermeling van minister d broqueville achter het front was en zijn tens verkeek door fronter te worden. Een grijze parlementaire rat ontstelt liet als zij het woord leugenaar en laf- 'ard hoort. Toqt s'arrange en voorzit- kr Poncelet behoort tot: het gild der arrangeurs zooals er zijn die deel- "itmaken van het gild der «bénisseurs» In die bagarre onder oud-vrienden 'lie morgen opnieuw onder dezelfde banier kunnen optrekken, hadden de tecialisten de belachelijke rol. Zij had- ben gemeend en gehoopt dat zij daar door de regeering in de minderhei 'ouden gebracht hebban, dank aan den ^val of de afwezigheid van leden der ^eerderheid. Zoowel Foucart als Mun teer stemde met dc regeering, hoewe k veel katholieken en liberalen afwezig k'aren. 33 Kamerleden waren imrni jtuis gebleven. Het opzet van den j'ooten strateeg van op den berg te 'leyst, verliep in het zand cn Vander- telde stond met een neus van een e png. Wat zal de vereenigde oppositie der I baksten, fronters en communisten nu om in onzen miserabelen tijc van crisis slabbakken van zaken, werk loosheid en oorlogsgevaar het ministe rie te cloen vallen en ons bedreigd fransken aan 14 centiemen te kelde ren Moet die oppositie niet leven op de kosten van den ondergang en de el lende Het zou goed zijn dat de meerder heidspartijen zich ontmaakten van ze kere leden, die zelden of nooit naar de Kamer komen en waarop de regee ring niet kan rekenen. Na die bewogen zitting zegde een katholiek journalist dat er looden ge wichten op de meerderheid wegen. Men zou gemakkelijk vele leden dei- Kamer kunnen vervangen die meestal schitteren door hun afwezigheid. Maar hun plaatsvervangers zouden de ver bintenis moeten nemen regelmatig naar de zittingen te komen. Een toonbeeld van nauwgezetheid en plichtsvervulling voor iedereen is de bijna 80-jarige Masson, die nog frisch en flink en slagvaardig als een vurig spreker tusschenkomt. De gebeurtenissen der laatste dagen schijnen nog slechter vooruitzichten te moeten scheppen, zoowel voor onzen handel en onze nijverheid, als voor onze werkersbevolking. Verschillende landen leggen er zich op toe, hunne grenzen steeds nader toe te sluiten en den invoer van vreemds producten onmogelijk te maken, door hooger tolrechten en strengere toezicht bepalingen. Bovendien zijn onze grensarbeiders in gevaar van in Frankrijk niet meer te worden toegelaten of aan onaange naamheden, ja zelfs moeilijkheden te worden blootgesteld. Dit alles wel uiterst geschikt om onze bevolking onder een uiterst gespannen geestestoestand te brengen en zooals gewoonlijk, zijn er in die omstandig heden altijd eene hoeveelheid onge luksprofeten, die zich als taak schijnen opgelegd te hebben overal paniek te relpen zaaien. L.aat ons nochtans aan die schrik verwekkende spookbeelden niet te veel aandacht schenken en overwegen wij iever met kalmte, wat er ons te wach ten kan staan en hoe wij ons zullen uit den slag trachten te trekken. Tijdens den oorlog was het onder de verschillende legers spreekwoorde- ijk geworden, dat de Belgische soldaat altijd zijn plan wist te trekken De Belg is sindsdien nog niet veel veranderd en, wat er ook moge over tomen, hij zal toch nog altijd een hoek je of een kantje weten te vinden om erin te kruipen of een vlootje of een bakje om zijn lijf boven water te hou den. En bovendien, waarom enkel den slechten kant aanschouwen van de toe komstvooruitzichten Eerst en vooral voor wat onze grens arbeiders aangaat. De noord-fransche nijverheid heeft sinds jaren aan onze ijverige arbeiders den kost laten verdienen. Maar weet het wel dat het niet was voor de schoo- ne oogen onzer werklieden, maar wel om hun naarstigheid en hun bekwaam heid in het werk. Die nijveraars, zullen zich dus nog niet zoo heel eenvoudig van deze verdienstelijke medewerkers laten ontblooten. Wij zagen reeds de fabrikanten van het Noorden van Frankrijk ten strijde trekken tegen de uitsluiting van de Belgische arbeids krachten. En werden er nu zelfs tijde lijke beperkingsmaatregelen getroffen. Het is toch onvermijdelijk, dat die toe standen niet zullen voortduren, maar met de eerste gelegenheid worden ver zacht of afgeschaft. Maar er zijn andere redenen, die ons moeten aanzetten om de toekomst niet te zwart te aanzien. Wanneer wij onze naburige landen zien wedijveren om de tolrechten op Is drijven, vergeten wij dan niet dat dez maatregelen wapens zijn met twee sne den. Al de landen, die hooge rechten invoeren, zullen de levensduurte in hun binnenland zien verhoogen en het is juist die levensduurte bij onze buren die wij in tijd en stond zullen weten ten profijte te nemen om onze produc ten aldaar opnieuw op de markt te brengen. Wat wij voor nu noodig hebben is kalmte en gezonde redeneering en wat on3 het meest zal ten goede komen is goedkoop leven. Juist onder dit laatste oogpunt doen zich sinds enkele weken verheugende feiten voor. Schreef niet over enkele dagen een gekend ekonomist dat het indexcijfer feitelijk op 663 is geval len Wat er ook van zij, wij zijn den weg van goedkooper leven met vasten tred ingeslagen. Allen hand in hand om op dien weg voort te gaan. Wij zul len goedkoop leven, goedkoop voort brengen en goedkoop verkoopen en geene grenzen zullen bij machte zijn onze producten van de wereldmarkt te weren. HlllllllllllllllllliilllIjllllllillllllHllillllillllllllilillllllililllllllllllllllllll Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT. Yperstraal, 2, POPERINGHE. Postchcckrckening Wr 48459. Telefoon 130 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. D» naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. mxsLssrssKtasiSE Woensdag gaf M. Van Cauwelaert verslaggever der Middenafdeeling der Kamer, gelast met het onderzoek van het wetsontwerp der Regeering betref fend het gebruik der talen in bestuur lijke zaken, uitleg over de wijzigingen, welke, door gemelde kommissie aan het Wètsd>5f-.verp vooi gesteld worden. Door art 1 van het wetsontwerp, worden de gemeenten vastgesteld die eentalig zijn. Uitzondering wordt, in art. 2 gemaakt voor de Brusselsche agglomeratie en de gemeenten van de taalgrens. De wet zal niet toepasselijk zijn op Eupen-Malmedy-St. Vith, daar het talengebruik daar reeds geregeld is door het Koninklijk Besluit van 1 925 De ééntaligheid zal ook toegepast worden op al de diensten gezégd van «openbaar gezag». In hare memorie van toelichting somt de Regeering deze diensten op. Om alle misverstand te voorkomen oordeelt de Middenafdee ling het noodig van in de wet te schrij ven, dat deze ook van toepassing zal zijn op de regies en vergunde diensten. Voor de gemeenten van de Brussel sche agglomeratie wordt het grondbe- gin van de tweetaligheid aangenomen. Aan deze gemeenten wordt de vrije keus gelaten van de bestuurstaal vast te stellen, doch met de verplichting van in de betrekking met het publiek, de twee talen te gebruiken. De Middenafdeeling oordeelt, in alle geval, dat de Staat daar het ge bruik der talen zoo regelen moet, dat de algeheele eerbied voor de twee ta len gewaarborgd wordt. Wat nu de grensgemeenten betreft, die genieten ook de vrije keus van be stuurlijke taal. De Middenafdeeling stemt daarin toe, omdat het beter is de taalgeschillen in deze gemeenten te voorkomen dan ertoe aanleiding te ge ven, doch zij stelt voor dat de bestuur lijke taal daar zal bepaald worden vol gens de verklaring der gesproken taal der inwoners, bij de laatste volksop telling. Er is geen spraak van eene ver andering aan de grensteekening der provincies te brengen. De Middenafdeeling oordeelt ook dat de diensten van de Nationale Bank de Spaarkas, de Spoorwegen en andere gelijkaardige instellingen, welke van het middenbestuur afhangen, onder de toepassing der wet moeten vallen. De briefwisselingen moeten daar gebeuren volgens de taal der gewesten voor de welke zij bestemd zijn. Wat de centrale diensten betreft, die zullen in Vlaamsche en Fransche af- deelingen ingedeeld worden, zonder de hulp van vertalers. Er dient daar prak tisch werk gedaan, overeenstemmend de openbare meening, die wenscht dat er een eerlijk werk tot stand gebracht worde. De bedienden zullen de taal dei- landstreek moeten kennen waar zij hunne bediening uitoefenen de gron dige taal voor kleine bedienden, veld wachters b.v. wordt niet vereischt. En het is volstrekt niet uitgesloten, dat in gemelde voorwaarde, Vlamingen in Wallonië en Walen in Vlaanderen eene bediening kunnen uitoefenen. Voor Brussel en het provinciaal bestuur van Braband moet er evenwel, door een exaam, bewezen worden dat de kan didaten ook de tweede taal kennen. De verschillende diensten, in betrek king met het publiek, van het centraal bestuur, in de Brusselsche agglomera tie en in de gemeenten waar 30 p. h. der inwoners eene andere taal spreken dan deze als bestuurstaal aangenomen, moeten de tweetalligheid in acht nemen en stipt toepassen. Aan deze gemeen ten wordt geen verplichting opgelegd, maar wel de vrijheid van in hunne briefwisselingen eene andere dan de anmbtelijke taal te gebruiken. Bijvoor beeld het gemeentebestuur van Luik zal in het Vlaamsch op brieven uit dc Vlaamsche gemeenten mogen ant woorden, en Antwerpen, in 't Fransch aan gemeenten welke deze taal als b stuurlijke taal bezitten. Wat de aanwerving van ambtenaars en bedienden betreft laat de Midden afdeeling aan het goevernement de vrij heid de voorwaarden tot aanneming te bepalen, maar met de verplichting van d examen toe te laten 't zij in het Vlaamsch, 't zij in 't Fransch niemanc kan tot de twee proeven tegelijk toege laten worden. In de verdeeling van de bedieningen zal de regeering ook re kening moeten houden van een even wicht tusschen de Vlaamsche en Fran sche kandidaten, eq zulks althans met Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht can posting*! voor ant woord t* voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgen» overeenkomst. Allei aankondigingen zijn op- voorhand te betalen. Verhooging met 50 per honderd in afwachting van de perekwatie. In Juli laatst heeft het Parlement eene reeks belastingverhoogingen ge stemd, waarbij ook de wet van 22 Juli 1930, betreffende de grondbelasting, welke berekend wordt op het kadas traal inkomen. Men is nu bezig met de perequatie van het kadastraal inkomen te doen, doch deze perequatie is nog niet gereed. Op welken grondslag dus moest de grondbelasting voor 19.31 berekend worden De wet bepaalt dat de grondbelasting zal berekend worden op het kadastraal inkomen van 1 930, met daarbij eene verhooging van 50 per honderd. Deze verhooging is maar van voorloopigen aard, in af wachting dat de perequatie van het cadaster geëindigd weze, en dat men daarop zal kunnen berekenen juist hoe veel er moet betaald worden. Doch, deze voorloopige verhooging van 50 per honderd is niet van alge- meene toepassing. Zijn ervan vrijge steld de kadastrale inkomsten, die door een pacht van NA 1 April 1926 in overeenstemming zijn gebracht met de huurwaarde. Maar, veronderstel dat eene pacht van VOOR 1 April 1926 den huurprijs onveranderd heeft gelaten tot op dezen datum. In dit geval is het inkomen niet in overeenstemming met de huidige huurwaarde en is het onveranderd ge bleven. Het werkelijk inkomen van voor 1 926 is dus in 1 930 juist hetzelfde gebleven. Moet hier dan ook de ver hooging van 50 per honderd betaald worden Zoo werd inderdaad eerst beslist, doch de fiscus heeft ingezien dat zulks onrechtvaardig was en geens zins met de werkelijkheid strookte. Daarom werd nu beslist dat de eige naars, die in deze omstandigheden de verhooging van 50 per honderd heb ben moeten betalen, een verzoek tot terugbetaling mogen indienen. Een voorbeeld zal dezen toestand duidelijk maken gij hebt voor 1 April 1926 een stuk land verhuurd voor I 000 fr. Het kadastraal inkomen van dit land is dus 1 00 fr. Volgens de wet moet gij dit kadastraal inkomen ver hoogen met 50 per honderd of de helft zoodat het 1500 fr. wordt. En daarop wordt uwe grondbelasting berekend. Dat is onrechtvaardig, vermits uw wer kelijk inkomen maar 1000 fr. is. De personen, die aldus onrechtvaar dig belast werden, moeten een ver- zoeksschrift sturen naar den bestuurder der belastingen van de provinciehoofd plaats. De landmeter van het kadaster zal dan een onderzoek komen instel len, en daarna zal u de terugbetaling van het te veel geïnde gedaan wor den. Eletzelfde geschiedt met de verhu ring van gebouwen. Alleen het werke lijk inkomen zal in aanmerking geno men worden. Maar hier is er nog wat anders bij. Immers de wet laat toe dit werkelijk inkomen te verminderen met een ZES DE voor onderhoudskosten. Doch, het beheer dat deze wet moet toepassen, besliste dat er maar EEN ACHTSTE mocht afgetrokken worden. Dat is in strijd met de wet, en deze geldt zoo wel voor het beheer als voor den las tenbetaler. De Rechtbank heeft dit ge val onderzocht en heeft het beheer on gelijk gegeven. Dus mag er van het werkelijk inkomen der gebouwen EEN ZESDE afgetrokken worden. lllllllllllilllllllllllllTllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllillllll^ DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA Het Amerikaansch Werkliedenver bond te Washington, kondigde Maan dag aan dat, alhoewel de werkloosheid de twee laatste maanden niet aanzien lijk toegenomen heeft, er toch nog 7 Zi miljoen werkloozen zullen zijn op einde December. Vele overheden schatten dat er on geveer 9 miljoen werkloozen zullen zijn in het begin var» Januari, aillllHI!lfIi!llBlilI!l!iillillll!i!!il!l!l!HlIHllilHfi!llli!l!!ll!!llllll!lllIli!l!l!I!l!llllil!llIl!lllIIIlll!ll!!!!llil!IIIlllllll[llllÉ!!ll!llllllllliIllll!!llllllIll VAN VRIJDAG 18 DEC., TOT WOENSDAG 23 DEC. HET GROOTSTE MEESTERWERK, IN KLANK EN DIALOOG. KAARTEN OP VOORHAND AAN 4, 5, 6 EN 7 FR. rekening te houden van de noodwen digheden van de diensten. Bij de wetstekst der Regeering heeft de Middenafdeeling een paar nieuwig heden gevoegd 1.) het toepasselijk maken van de wet op het Rekenhof, en 2.) het instellen van eene besten dige kommissie van toezicht, over de uitvoering van de wet. Deze kommissie zou bestaan uit vier leden van de Ka mer en vier leden van den Senaat on der het voorzitterschap van den be voegden minister of van zijn plaats vervanger. Jaarlijks zal deze kommis sie verslag aan het Parlement moeten uitbrengen. Woensdag heeft M. Van Cauwelaert ret verslag der middenafdeeling op 't aureel der Kamer neergelegd. ^Illlllllillllllllilllllllllllllllllllllllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE GROOTE EN KLEINE SNOECK's ALMANAKKEN zijn te verkrijgen bij de Gebroedërs Dupont, Yperstraat, 2, Poperinghe. lllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilll HET STEMPELEN DER EIEREN Al de Naties verlamd. M. Paul Moraud, die de reis rond de wereld heeft gedaan, heeft overal een ekonomische ontreddering en financi- eele moeilijkheden vastgesteld, waar over hij het volgende relaas geeft In achttien maanden ben ik door één en twintig landen gereisd, te we ten Italië, Joegoslavije, Rumenie, Po len, Oostenrijk, Engeland, Spanje, E- gypte, Palestina, Syrië, Turkije, Beie ren, Zwitserland, Brazilië, Argentina, Urugaye, Chili, Peru, Bolivie, Ecuador, Panama, alvorens den voet te zetten in de Vereenigde Staten. Overal trof ik de menschen ongerust aan, twijfelend aan zich zelf en aan de Voorzienigheid overal was de aarde ten prooi aan over last van grondstoffen. Al de naties zijn verlamd en er is nood in alle streken, zoo in de groen Pampa als in het zwar te Engeland. Ik heb de beste hande laars in moeilijkheden gedompeld ge zien, Syriers, Grieken, Joden die niet wisten wat aanvangen. De produkten blijven onverkocht, vanaf de goed- oopste dingen tot de duurste juwee- len. Ik heb al de behoeftige menschen gezien, vanaf Scaline die geen geld meer heeft om zijn propaganda te be kostigen tot M. Rothschild die in een dag vier en tachtig dienstboden heeft afgedankt. Op de kaaien van Santos heb ik per dag zeventig duizend zakken koffie zien verbranden ik stapte over een kilometer door een moeras van koffie. Te Rio de Janeiro zag ik eiken morgen vijftien duizend zakken koffie in de zee werpen. Te Beunos-Ayres kreeg koren aan 40 fr. het kwintaal geen koo- per, terwijl men het in Frankrijk tegen 1 70 fr. betaalt. Op de Italiaansche pa ketboot die mij naar Alexandrie bracht was ik de eenige toerist op de boot van de Standard Fruit die koers zette naar New-York waren wij vijf passa giers. Ik was alleen aan de waterval len van den Nijl en alleen aan die van den Niagara. Overal waren de hotels verlaten, de havens werkloos, en he ras der toeristen scheen verdwenen Dit is nu de zwaarste krisis waar door ooit de wereld werd geteisterd, een ekonomische ontreddering zonder voorgaande. Is de grootste diepte nog niet bereikt Dit kan niemand zeggen of bevestigen. Goede wil, wijsheid en wilskracht hebben veel en nuttig werk te verrichten, geduld en moed houden zijn de hoofdvoorwaarden tot het voor bereiden van betere tijden,. De wederlandsche konferencle die zich bezig heeft gehouden te Brussel met de kwestie van het stempelen der eieren, heeft eene konventie opgesteld welke Vrijdag geteekend werd door de officieele afgevaardigden van Duitsch land, Belgie, Spanje, Esthonie, Finland Frankrijk, Griekenland, Italië, Noorwe gen, Nederland, Zwitserland en Uru- gay. De bijzonderste schikkingen der konventie zijn De hooge verdragsluitende partij en het gebruik toelatend van een alge- meene benaming, in vervanging van den naam van het land van herkomst, verbinden zich voor die aanduiding het woord import aan te nemen met uitsluiting van elke andere vermelding. De vermeldingen van herkomst zullen moeten op de versche eieren gedrukt zijn met zwarten inkt van den 1 5 Maart tot den 31 Augustus, en met rooden 'nkt van den 1 September tot den 14 Maart inbegrepen. Het opschrift ervan moet gedaan worden met onuitwisch- baren inkt in Latijnsche letters van 2 millimeters hoogte, omgeven van een ovale streep der kleur van het opschrift De hooge verdragsluitende partijen, die zouden wenschen het onderscheid vast te stellen tusschen de versche en de opgelegde eieren, bij middel van een opschrift op de schaal alsmede op de inpakking, verbinden zich de uit voerders slechts te verplichten de op gelegde eieren bestemd voor den uit voer te voorzien van het opschrift van het land van herkomst in zwarten inkt. DE BELGISCHE ARBEIDERS IN FRANKRIJK. M. Dumat heeft in de Fransche Ka mer een wetsvoorstel neergelegd, waar bij de vreemde arbeiders in Frankrijk zou teruggebracht worden op 10 ten honderd, wetsvoorstel dat waarschijn lijk zal gestemd worden. Aan de regeering echter wordt de macht verleend uitzondering te maken voor zekere nijverheden in Fransch Noorden, waar talrijke Belgen in de weefnijverheid werken. Ten gevolge van zekere stappen, aangewend bij de Fransche regeering, zal een arbeidssupplement van 3 ten honderd toegestaan worden aan oud soldaten der Bondgenooten. Op zoek naar een schat. Tc Atrecht zijn in den hof van het St. Vaastpaleis opzoekingen begonnen naar een schat van 300.000 fr. in goud die daar, in het begin van den oorlog, verstoken is door Duitsche plunderaars, bij de tijdelijke bezetting van de stad. De opdelvingen werden gemachtigd door den Prefekt, op de stellige ver klaringen van den Pool Kalkinski, dia beweert dat het geld daar inderdaad begraven werd. Betooging tegen Belgische Arbeiders te Duinkerke. Te Duinkerke heeft eene betooging plaats gehad van werkloozen, die zich vervolgens naar St. Pol sur Mer bega ven. Eene afvaardiging werd er ont vangen door den bestuurder van eene nijverheidsmaatschappij en protesteer de tegen het bezigen van Belgische ar beiders, terwijl de Fransche arbeiders werkloos zijn. De bestuurder antwoor- de dat al het mogelijke zal gedaan worden om de werkloozen arbeid te verschaffen,.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1