E 1 Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. De Macht van Japan in het Verre Oosten. Hiervoor heeft men 1200 beroeps Duitsche Eerlijkheid t De Beschermingswet voor de Nation ale A r be idskrach t, in Frankrijk. De Beurs en het Vertrouwen ZONDAG 27 DECEMBER 1931. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ELFDE JAAR. NUMMER 52. ABONNEMENTEN 1 Jaar, in stad 12 fr per post 16 fr Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr <o» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN GAZET VAN PQPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zonden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. De gebeurtenissen in Mandsjoerie hebben den Volkerenbond gedwongen om eene bijzondere vergadering te hou den. In ieder geval hebben de gebeurte nissen in Mandsjoerie heel China in rep en roer gebracht. Overal werden «artrenge maatregelen tegen de Jupanee zen genomen, en daar Japan nu zijne vloot naar de Chineesche kust gestuurd heeft, behoeft men er voorloopig niet op te rekenen dat de rust spoedig zal wederkeeren. Wellicht zullen de Japansche troe pen de Chineezenwijk te Shangai bin nen trekken misschien zullen de Japansche oorlogschepen de Jantseri- vier opvaren. De gevaren voor een geweldige oor log in het Verre Oosten zijn erdoor bijzonder toegenomen. China immers is te weinig eensgezind en de Chinee sche soldaten hebben tegenover het Ja pansche leger waarschijnlijk absoluut geen gevechtswaarde. Maar het is zelfs voor de uitstekend gewapende Japa- neezen zeer moeilijk om den passieven tegenstand van dit millioenenvolk te overwinnen, nog te meer daar China zoo ontzaglijk uitgestrekt is, zoodat succes vrijwel is uitgesloten. Bovendien zouden er bij een oor log tusschen China en Japan ook inter nationale verwikkelingen ontstaan. In Mandsjoerie wonen 300,000 Ja- paneezen. Maar tusschen de 30 miljoen Chineezen die in Mandsjoerie zijn, le ven niet alleen die 300.000 Japaneezen maar ook heel veel Russen, en boven dien heeft Amerika daar groote han delsbelangen. Een ingrijpen van Amerika zou het ekonomisch leven van Japan zeer be moeilijken. Van den anderen kant zou een ingrijpen van Sovjet Rusland ver strekkende gevolgen hebben voor de wereldpolitiek. In verband met gebeurlijke (niet wenschelijke) operaties is het wel van belang te vernemen welk leger Japan in het veld zou kunnen brengen. In het midden der vorige eeuw be stonden in Japan nog middeleeuwsche toestanden. Er waren ridders, zooge naamde Samoerais, en de onderhoorige boeren, die ook verplicht waren voor hun heer den krijgsdienst te verrichten. Dit systeem werd dan plots afgeschaft en na deze omwenteling is Japan als met een sprong in den modernen tijd getreden, zoowel op politiek, ekono misch, als kultureel gebied. In het jaar 1885 kwamen Duitsche officieren naar Japan en sindsdien is het Japansch leger vrijwel op 'n Duit- schen leest geschoeid. Natuurlijk heeft men niet bij ieder wapen de Duitsche ontwikkeling tot voorbeeld genomen. Vooral later, na den wereldoorlog gaf men den voorkeur aan andere leer meesters, namelijk Engelsche en Duit sche officieren, die in den laatsten tijd in het Chineesche leger een goede be trekking kregen. Zoover men kan nagaan, hebben de Japaneezen voor hun leger te beschik ken over 200 gevechtsvliegtuigen, ter wijl de marinedienst 250 watervlieg tuigen heeft. Er zijn drie moedersche pen voor vliegmachienen, waarvan 1 00 vliegtuigen kunnen opstijgen. Die sche pen zijn van verschillende grootte. l iet grootste schip meet 30.000 ton het tweede 2 7.000, terwijl het kleinste 9.500 ton inhoud heeft. Men ziet hieruit reeds duidelijk dat het Japansch leger zeer modern i3 uit gerust. Bij mobilisatie bestaat eene divisie uit 20.000 man en 26 lichte kanonnen, 283 lichte en 52 zware machiengewe- ren. In geval van oorlog kan Japan seffens 5 divisies in het veld brengen. Bovendien beschikt Japan over een geweldige reserve en een overschot be roepsofficieren, zoodat men onmiddel lijk over 'n anderhalf miljoen geschool de troepen beschikt en 7 tot 8 miljoen ongeoefende soldaten, waaruit in den kortst mogelijken tijd een flink leger kan gerekruteerd worden. In Japan staat de dienstplicht tus schen 1 7 en 40 jaar. Gewoonlijk moe ten de dienstplichtigen eerst met hun 20 jaar onder de wapens komen. Ieder jaar worden 600.000 mannen gekeurd, waarvan er 100.000 aktief gaan die nen de overigen gaan naar de reserve vroeger 3 jaar, maar is thans tot. de helft beperkt, maar in plaats daarvan wordt reeds in de school militaire in- struktie en opleiding gegeven. officieren ter beschikking zoodoende bestaat de mogelijkheid om seffens een groot leger op de been te brengen en ten strijde te trekken met een leger, dat schitterend georganiseerd is. Bo vendien heeft Japan eene sterke vloot waardoor men in staat is de verbinding te onderhouden tusschen de eilanden en China. Bij de marine zijn 75.000 man in gedeeld ,over 184 schepen met een gezamentlijken inhoud van 68,000 ton namelijk 6 groote linieschepen, 4 pant serkruisers, 8 groote kruisers, 20 kleine kruisers, moederschepen voor vliegtui gen, torpedobooten, torpedojagers, on derzeeërs en mijnleggers, een gewel dige vloot met zeer groote gevechts waarde. Wanneer het dus tot oorlog zou ko men, zou Japan een geweldige tegen stander zijn, waarmede wel degelijk rekening te houden valt. HET VERZENDEN VAN ALLE NIEUWJAARSDRUKSELS. Bij elk achrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht Mn poctoagal voor ant woord to voagen. Het blad staat ter beschikking van alwio het goed meent met het algemeen nut en belang, ■li li nu»mui iiai Miiiimi!g»acse—pmbaopasiiraniaaie AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr, minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herbalen rekla men, prijzen volgen* overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het Postbeheer vraagt, dat het pu bliek zijn aankoopen van postzegels zoo weinig mogelijk zou doen op de laatste dagen van het jaar, zulks om de belemmering der winketten te ver mijden. Het herinnert ook aan de in voege zijnde tarieven voor de Prentkaarten, Nieuwjaarskaarten en Naamkaartjes. Prentkaarten genieten in Belgie van volgend tarief Zonder briefwisseling 1 0 centiem met een beleefdheidsfor- muul van hoogstens 5 woorden 25 cen tiem en met gelijk welke briefwisse ling 50 centiem indien bloot, en 75 centiem indien onder omslag of band verzonden. Voor het buitenland zijn deze vier tarieven respectievelijk 35 centiem, 35 centiem, 1 frank en 1.75 frank voor Congo 25 cm., 25 cm., 60 cm. en 1.25 frank voor het Groot-Her togdom 10 cm., 10 cm., 50 cm., en 75 cm. voor Nederland 35 cm., 35 cm., 1 fr. en 1.50 frank. Naamkaartjes moeten als volgt ge frankeerd worden 1 0 cm. zonder ge schreven briefwisseling, 25 cm. met een beleefdheidsformuul van ten hoog ste 5 woorden 50 cm. met gelijk wel ke geschreven briefwisseling. Voor het buitenland zijn deze drie tarieven respectievelijk als volgt 35 cm., 35 cm., en 1.75 fr. voor Congo 25 cm., 25 cm. en 1.25 frank voor het Groot-Hertogdom Luxemburg 1 0 cm., 10 cm. en 75 cm. en voor Ne derland 35 cm., 35 cm. en 1.50 fr. Hieruit blijkt een wel zonderling ver schijnsel nl. dat we voor 10 centiem een kaart kunnen zenden met een be leefdheidsformuul van 5 woorden naar 't Groot-Hertogdom Luxemburg, doch voor onze eigene stad we daarvoor reeds 25 cm. moeten betalen ill!llllllilllll!l!llllilllilll(lllll!ll!illllllllllll!ll!l!!!ll!l!lllll!l!ll!i:il!llllB VROEGER, JA - MAAR NU Men heeft nog altijd de oogen ge richt naar Amerika men meent dat de vogels er nog altijd gebraden in den mond van het volk vallen. Vroeger was dat wel zoo, maar nu is het wat anders. Men mag zeggen dat Europa, vergeleken bij Amerika nu het aardsch paradijs is. Een Engelsche schrijver, zegt dat Amerika eene hel van misda digers en baanstroopers geworden is. Moet men zijn schrijven voor Evan gelie nemen, dan wandelen er dage lijks moordenaars in de straten der Vereenigde Staten. Er leven daar ten minste een miljoen volwassen misda digers. Het racketeering of uitplun deren door bedreiging alleen kost jaar lijks aan de Amerikaansche zakenman nen het bagatelleken van 30 miljard frank. De statistieken zeggen dat er daar jaarlijks 12.000 moorden gepleegd worden, 100.000 baanstrooperijen en 500.000 diefstallen. In 192 7 werden in Detroit 32 7 moorden bedreven en niet één te Windsor, eene Kanadeesche stad, gelegen op verscheidene kilome ters van Detroit. Die Engelsche schrijver zegt dat de misdaad een tak der Amerikaansche bedrijvigheid geworden is. Zij heeft hare bureelen, hare registers met losse bladen en een gansch moderne uitrus ting. De voornaamste midadigers zijn zoo rijk dat ze geen vrees hebben voor de wet. Ze smeren de vuisten in der po liciemannen, rechters, meiers en zaken mannen. Dat portret zal Amerika voorzeker in geen kadertje steken Duitschland heeft reeds laten ver staan dat het binnen een paar maanden niet meer kan betalen. Duitschland zou zich toch van een groot deel zijner pri vaat leeningen kunnen bevrijden. Plet is gekend dat 't arme Duitsch land reeds een vijftigtal miljard frs. in de vreemde banken opgehoopt heeft en dat zijn uitvoer hem elke maand een aanzienlijke winst bijbrengt. Waarom bezigt het dit geld niet om zijn schuld- eischers te betalen en om zoo, te zij nen voordeele, het vertrouwen der we reld te verlevendigen Het schijnt dat het niet den minsten lust gevoelt om zoo te handelen gelijk overigens ieder eerlijk man zou doen. Integendeel, de Duitsche nijveraars zorgen dat de sommen, die hun toeko men, in den vreemde blijven. 't Is nu eene voorwaarde der mark ten dat een vreemde schuldenaar zijne schuld niet betaalt in eene Duitsche Bank. Ondanks het Duitsch geschrijf en ge wrijf over de economische of financi- eele krisis en over gebrek aan vloei baar geld, vragen de ovter-Rijnsche firma's aan hunne klanten langen be talingstermijn te aanvaarden. Men mer- ke Wel op dat het hier de leveraar is, die vraagt de zaken niet te spoedig te vereffenen Men kent er, die aan hun kooper twee, drie jaar krediet geven... uit Duitsche edelmoedigheid Anderen, die eerst die voorzorg niet genomen hadden, vragen dat men houde wat hun verschuldigd is tot op den dag dat zij de som of een deel der som zullen eischen door tusschenkomst ee- ner hulpbank in het een of het ander land. Men ziet op welke eerlijke manier Duitschland geld opeenhoopt, om aan 't betalen zijner schuld te kunnen ont snappen, en tot de wereld te kunnen zeggen wij willen betalen, maar we hebben geen geld meer. Indien de Europeesche Staten zulke oneerlijke wijze toelaten, dan mag men zeggen dat ze in de kaart van Duitsch land werken. Ploe lang zou 't duren dat de Duit- schers de vuist op tafel zouden slaan, indien de eene of andere natie te hun nen opzichte zoo te werk ging Als trotsche natiën zulke staal tjes van eerlijkheid geven, dan vraagt men zich sidderend af wat er in de private wereld moet gebeuren Is het niet te verwonderen dat de krisis haar klauwen dieper en dieper in het hebzuchtige menschdom slaat lli;!lilllllll!llll!nilH!:i!lllll!lllllllinillllllllllllilllll!l!lllllIllllllllll!irH DE GEZINSVERGOEDINGEN. De verplichting tot aansluiting bij de bijzondere verrekenkas voor gezins vergoedingen, opgericht door het ko ninklijk besluit van 3 December 1930, wordt uitgebreid tot de uitbaters van hotels, spijshuizen en drankslijterijen die minder dan vijf personen aan den rbeid gebruiken. De aansluiting heeft van rechtswege plaats op 1 Januari 932. Opgelet dus i|llllllllllllll(llll!!!lllll!l!llllliilllllllllllilllllllilllll!llllllllll!illilllllllllll LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE ll!lll111!llllllllll!ll!l!!!lilllllllllillllllUlllllllllii!llllllll!!llllllllllllllli!!l EEN GRAMOFOONPLAAT SPEELT EEN HALF UUR. ledereen dis een gramofoon bezit weet hoe lastig het is telkens de platen te moeten verwisselen. De normale speeltijd van een plaat bedraagt drie tot vijf minuten. Wil men een uur lang gramofoon- muziek hebben clan moet men niets an ders doen dan telkens de platen ver wisselen, opdraaien, nieuwe naalden insteken, enz. Uit Amerika komt nu echter het be richt dat de Radio Corporation of Amerika tezamen met de Victor Tal king Company een gramofoonplaat ge construeerd heeft die ongeveer een half uur achter elkander speelt. Deze nieuwe plaat is niet grooter dan die welke tot nu toe gebruikt wer den, alleen liggen de sporen heel wat dichter naast elkander. Bovendien moet deze plaat veel langzamer draaien. Deze twee factoren bepalen den langeren speeltijd der plaat. Nu zal de moeilijkheid bestaan in de juiste muziekale keus der stukken voor een zoo langen tijdsduur. De Fransche Kamer heeft Maandag eene nachtzitting gehouden, in dewel ke zij hare goedkeuring gehecht heeft aan de beschermingswet ten gunste dei- nationale arbeidskracht. Franki'ijjk stelt zich niet tevreden met zijn protektionism toe te passen cp de koopwaren, bet breidt dit stel sel ook uit tot de arbeiders van vreem de nationaliteit. De Franschen meenen daardoor in eigen land de werkloos heid te bestrijden. Zij vergeten daarbij dat er geen nationale werkkrachten genoeg zijn om nijverheid en landbouw de noodige armen te verschaffen. Daar om ook beeft men in de beschermings wet uitzonderingen voorzien. Voor de Belgische Werklieden, en bijzonderlijk voor de Belgische grensarbeiders, zijn er bijzondere maatregelen getroffen. Hierna geven wij een korten uitleg- van de wet. In de Openbare Werken. Artikel 1 betreft de openbare dien sten en openbare werken van Staat, departementen, gemeenten en openba re instellingen. Het getal vreemde ar beiders en bedienden in de openbare diensten is bepaald op 5 per honderd van het totaal gebezigd personeel. Ir. de openbare werken is dit op 1 0 per honderd gebracht. In de private ondernemingen. Artikel 2 handelt over de private ondernemingen. Hier is er onmogelijk een percent vast te stellen. Er zal te werk gegaan worden met dekreten, welke ten gepasten tijde voor elk be drijf zullen bepalen hoeveel vreemde lingen er mogen te werk gesteld wor den. Voor deze bepaling zal vooraf het advies ingewonnen worden van de arbeiderssyndikaten en van de patroon bonden. Ministerieele Machtiging. Artikel 3 bepaalt dat voortaan geen enkel vreemde arbeider meer in Frank rijk zal toegelaten worden, indien hij niet voorzie^ is van eene bijzondere machtiging van den minister van ar beid. Deze machtiging mag niet gewei gerd worden aan de vreemdelingen, die met een Fransche vrouw getrouwd zijn aan de oud-strijders der gealli eerde legers aan de politieke banne lingen. VOOR DE BELGISCHE GRENSARBEIDERS Voor onze Belgische grensarbeiders is artikel 4 van bijzonder belang. M. Salengro, burgemeester van Rijs- sel, die beter dan wie ook, weet dat de nijverheid van Fransch-Noorden niet uit de voeten kan zonder de Bel gische grensarbeiders, stelde voor dat deze wet niet op de grensarbeiders van toepassing zou zijn. Dit voorstel werd afgewezen en de Kamer besliste dat er voor de grensarbeiders bijzon dere dekreten zullen getroffen worden met dit voorbehoud, dat er niet mag geraakt worden aan de Fransch-Belgi- sche overeenkomst betreffende de grensarbeiders. Voor deze laatsten zal dus de huidige toestand onveran derd blijven. Tijdens de bespreking deed M. Sa lengro opmerken dat er voor de Fran schen geen kwestie van benadeeliging door de Belgen kan zijn. Frankrijk moet weten dat de textielnijverheid van F ransch-Noorden zonder de Belgische arbeiders te niet moet, want zonder de Belgen kan deze nijverheid niet Wer ken. De verslaggever deed opmerken dat de kwestie der Belgische grensarbeiders geregeld is door de Fransch-Belgische overeenkomst, aan dewelke deze wet niets kan veranderen. De wet zal alleen van toepassing zijn op de onregelmatige seizoenarbei ders, bijvoorbeeld, in de bouwnijver heid. Met onregelmatige seizonearbei ders kan toch niet bedoeld worden onze trimaards, graan- en beetenoogst- ers, en er is beslist geworden dat de wet niet toepasselijk is op den land bouw. Er werd nochtans voorgesteld de wet toe te passen op den landbouw, doch dit werd verworpen met 335 stemmen tegen 243. Men zag in dat zonder de vreemdelandarbeiders de de helft van den landbouwgrond zou braak blijven liggen. De wet werd in tweede lezing aan genomen met eenparigheid der 452 aanwezige leden. De ineenstorting heeft de laatste be goochelingen onder het publiek in zake de Beurs doen verdwijnen. Niemand laat zich nog pramen om fondsen te koopen. De geldbezitters vergelijken thans hun getallen der uitgifte en deze van heden. Het verschil is te groot om nog een frank te wagen. Is dit vrekkigheid of is dit spaar zaamheid Is dit vooral geen wantrou wen Vrekkigheid. Net als de Franschen, met wie wij zoovele hoedanigheden en gebreken gemeens hebben, zijn wij on danks de nijverheid, die zich hier in den loop van de 1 9e eeuw ontwikkeld heeft, nog altijd in den grond een volk van boeren. Boeren houden van geld, sparen en leven zuinig. Zij zien voor uit. Het geld vertegenwoordigt in hun oog slameur, zweet en bloed en zorgen zonder einde. Iedereen heeft zich laten verlokken door het Beurspapier en ieder Belg, die iets bezit, heeft zijn kleederen ge scheurd. Zeker is er nog veel geld, maar de bezitter denkt aan den dag van mor gen, dien hij zich niet rooskleurig ver beeldt. De eerste minister verklaarde nog onlangs dat wij een tijd beleven, zoo hard als de oorlogstijd. Wat deed men in dien tijd Verkwisten Neen, want de verkwister werd met den vinger ge wezen. Sparen Ja en men leefde zui nig in alles. Het was de wet van moe ten. Met gierigheid had zulks niets te stellen. Men klaagt overal dat er minder be steld en gekocht wordt. Heeft men goed ingezien dat de koopkracht sterk verminderd is in alle standen Wij hoorden in een groot magazijn van Brussel, waar men allerlei waren «spot goedkoop» soldeert, een verkoopster tot een dame zeggen Wat zou men al niet doen om te verkoopen De juffer had er belang bij te verkoopefi, want geen verkoop is afdanking van personeel of nieuwe vermindering van oon. We kennen een volkslokaal waar men zich zelf bedient. De directeur zegde ons dat hij zijn kosten niet meer kon dekken en zal moeten sluiten als er geen verbetering komt. Men zal toch niet zeggen dat zijn kiienteel van werklieden en bedienden uit vrekkigheid wegblijft. De centen zijn er niet meer zeg de een vrouw uit het volk. Wat de begoeden betreft, het is niet uit weelde of uit gebrek aan dienstbo den dat zij hun heerenwoon, waaraan zij gehecht zijn, verlaten om apparte menten in nieuwe mastodonten te be trekken waar zij bijna geen meubelen kunnen plaatsen als zij er niet stikken onder de lage zoldering en in de be nepen kamers. Zij verkiezen hun hotels van de Leo- poldswijk te verhuren of te verkoopen zooals zij ook met hun kasteelen doen, als die kasteelen waranden hebben, die kostbaar zijn van onderhoud. Morgen zal de auto misschien ook verkocht worden. Hoeveel heerenautos worden niet bij den garagist gehuurd Wij weten dat groote familien van adel en burgerij, aanzienlijke en zelfs zeer aanzienlijke verliezen hebben on dergaan, niet alleen door de stabilisa tie maar ook door de Beurs. Dit wordt geheim gehouden tusschen de vier mu ren van het familihome maar de ver arming bestaat. Wie een fortuin in fondsen bezit, die slaapt niet gerust. De toestand is zeer ingewikkeld, des te meer daar men hoort hoe men het in de geldwereld aanlegt, om samen met de revolutionnairc partijen de openbare meening op te hitsen tegen onze landgenooten, die nog geld heb ben, maar die zich niet meer laten plunderen in het hol van Mammon. DE GROOTE EN KLEINE SNOECK's ALMANAKKEN zijn te verkrijgen bij de Gebroeders Dupont, Yperstraat, 2, Poperinghe. DE VOLKSTELLING. DRINKT MAS-CAR BK IIIIIIIIIIIllillllllllllllllllllllllllililllllllllllillllllllllllllllillllllllllllllllH DE NEGENDE HANDELSFOOR EN TENTOONSTELLING VAN TOEGEPASTE ELECTRICITEIT. De diensten die gelast zijn met het opmaken der uitslagen van de volks telling Van 1930 hopen binnen eenige weken met hun werk klaar te zijn. Deze uitslagen zouden uiterlijk tegen het einde der maand Januari aanstaan de bekend gemaakt kunnen worden. HET DRANKVERBRUIK IN EUROPA. Wat de statistiek ons leert. De Zweden genieten de reputatie groote drinkers te zijn. Dat heeft zelfs in sommige landen aanleiding gegeven tot voor de Zweden minder vleiende spreekwoorden. Het kan zijn dat het vroeger anders was, maar de statistiek, die het toch het beste kan weten,wijst uit, dat de Zweden, die jaarlijks per hoofd 2.14 liter gedistilleerd verwer ken, toch nog een stuk onder de Fran schen blijven, die het tot 2.74 liter brengen. Heel wat matiger zijn, on danks de door velen toch niet versma de aquavit de Denen, die slechts 0.66 liter door het keelgat krijgen, en de Noren met 0.43 liter zijn nog veel matiger. Dat de Nederlanders ook mee doen, verraadt de statistiek ook ai, zij dient hen 1.11 liter toe en zij blijven daarmee nog iets boven den Duitscher (1.04 liter) en nog veel meer boven den Engelschman (0.80). De Zweden behooren onder de wijn drinkers zelfs tót de matigste, met 0.66 liter staan zij onder aan op de lijst, die bekroond wordt door den Fransch- man, die per jaar 124 liter verbruikt. Ook de andere Scandinaviers zijn ma tige wijndrinkers (de Denen 1.49 li ter de Noren 2.64 liter) en de Neder- anders brengen het slechts tot 1.68 iter. J De Belgen, die ongeveer evenveel gedistilleerd drinken als de Nederïan- ders (1.07 liter), overtreffen de Hol anders met 8.1 7 liter verre als wijn drinkers. De Belgen zijn ook de groot ste bierdrinkers, niet minder dan 184 iter per jaar verschalkt de Belg en wint het dus verre van alle anderen, want na hem komt eerst de Engelsch- man met 77 liter en de Duitschers met 67 liter. De Franschman behoort met J 42 liter tot de matigste. Illlllllllllillltillil i IER» r Tijdens de laatste Algemeene Ver gadering der Handelskamer wierd het comiteit der handelsfoor met eenparige stemmen herkozen. De Heer Voorzitter deelde mede dat eene overeenkomst gesloten was om de Handelsfoor te dóen samengaan met ne tentoonstelling van toegepaste electriciteit. Deze zal ingericht worden"^ door de West-Vlaamsche electriciteits- maatschappij, tot viering der electrifi- catie der Bergstreek. Deze samenwer king zal ongetwijfeld de beste vruch ten afwerpen voor de beide inrichters. Als gevolg op dit besluit duidde het komiteit der Handelsfoor, in eene daar toe gehouden vergadering, de Heeren H. Vermeulen, A. Gruwez, Fl. Vande- voorde en J. Tahon aan om deel te maken van een gemengd bestuur met de Eleeren Lommez Burgmeester J. Vandromme van Westoutre, Ingénieur 1 Ryckewaert van Dixmude, en Victor Cuvelie, afgevaardigde der W. VI. E- lectriciteitsmaatschappij. Dit nieuw bestuur vergaderde voor de eerste maal op Zaterdag 2 De cember. Het model van plakbrief we aangenomen, en er werd besloten een., krachtdadige reklaam te maken in het arrondissement Yper en de aanpalende streken. Er werd verder besloten de Electriciteitstentoonstelling in de Hal len in te richten en de Handelsfoor in de Middelbare School. Zooals altijd er maar een enkele ingangprijs betaald worden .De officieele opening zal op- Witten Donderdag geschieden en de Handelsfoor zal op tweeden 'Paaschdag 's avonds sluiten, terwijl de afdeeling W. VI. Electriciteitmaatschappij zal ge sloten worden op den volgenden Zon dag, 't is te zeggen eene week later. Er werd vluchtig overzicht gedaan over de in te richten feestelijkheden. Talrijke muziekmaatschappijen van het omliggende zullen uitgenoodigd wor den. Men verwacht zich aan plee!»tig' l ontvangsten van overheidspersonen. In-' dien, gelijk andere jaren het weder gunstig zal zijn, zal het op deze dagen te Yper stroomen van bezoekers. Het is dan ook van nu af zeker dat, én Handelaars én Nijveraars, er groot belang bij hebben te zorgen dat de foor talrijke en aantrekkelijke stèlvT toone, zoodat de Negende Yperscf foor hare voorgangsters in belangrij heid en luister nog overtreffe. Jujien TAHON..

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1