Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. öuttenlanö Niet van den kant in de gracht WEEKBLAD 2S CENTIEMEN. sts zondag 7 februari 1932. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. De Rijken des Hemels en der Opgaande Zon EEN PORTRET VAN HITLER NATIONALE STRIJDERSBOND Gewestelijke Groep Westland en Leiedal IS ER HARïNG IN DE BELGISCHE WATEREN Rond de daling van het Pond. België verliest 650 milloen maar... wint 1.150 millioen frank terug. De Staat onzer Schatkist. In den Ministerraad. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE 'dniiiiiniiifniiiiniiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiin De KLAS van 1930 in Frankrijk. DE NEGENTIENDE SALON VAN LANDBOUWMACHINES. Kind door dorschmachien vermorzeld. t TWAALFDE JAAR. NUMMER 6. ABONNEMENTEN I Jaar. in itad I 2 fr. per po»t 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. «EN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Postabonnenten in Belfie, die van woont; veranderen, moeten dit aangeven in 't poit- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in om blad overgenomen. Postcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooxe ingezonden artikolt worden in de scheurmand gegooid. Dat is nog altijd geen oorlog in het Verre Oosten En oogenblik, Zondag, hebben we kunnen hopen, dat tusschen China en Jupan alles wel in orde komen zou. I Dat was, toen we het nieuws ont vingen dat China aan Japan den oor log had verklaard. Want, hoe mochten we toen rede neeren Wanneer alles wat sedert een maand of drie al in China gebeurt de ge vechten in Mandsjoerije, gevolgd door de terugtrekking van alle Chineesche troepen achter den grooten muur, de Japansche vloot- en vlieger-demonstra ties in de Chineesche wateren en de Chineesche lucht, en nu laatst het bpm- bardement van Shanghai en de vernie ling van een heele wijk dezer stad, waarbij vele honderden dooden geval len moeten zijn we zeggen dus wanneer dat alles en veel méér nog geen oorlog was, dan mochten we toch hopen, dat de rust zou terugkeeren, de kanonnen zouden zwijgen, nu China werkelijk den oorlog verklaard had. Maar deze hoop is verijdeld. Het be richt was voorbarig. Er is nog géén oorlog verklaard en dus.., duren de gevechten maar voort Wel, leven we in een zonderlingen tijd. Als men vecht is het geen oorlog. Zou men dan niet denken dat, als het oorlog is, men zal ophouden te vechten. In alle geval weten we met onze sympathie even weinig raad als met onze antipathie. Als men ons op het standpunt der zuivere rede stelt, op dat van de kou de logiek, zonder rekening te houden met de bijkomstige omstandigheden, dan zouden we 't eigenlijk met China moeten houden. Want deze oorlog wordt den Chi neezen toch aangedaan in hun eigen huis. Maar... daar staat nu weer tegen over, dat ze gedeelten van dit huis... laat ons zeggen verhuurd, verpacht hebben, en dat de huurders er zich wenschen te handhaven, hoe groot ook de lust van de Chineezen wordt om hun de huur op te zeggen. Op dit voorbeeld doorgaande kun nen we den toestand op deze manier duidelijk maken Na zijn huis door eeuwenlange zor geloosheid in totaal verval, en zichzelf in de zwartste armoe gebracht te heb ben, heeft de Chinees er het eene kwar tier na het andere van aan Europeesche mogendheden ook aan zijn veel vlijtiger gebuur den Japaner afge staan, in ruil voor een nieuwe bedrij- vigheid, voor brood voor zichzelf en zijn kindren, dat deze mogendheden hem zouden brengen. Maar nu dat zoowat een halve eeuw geduurd heeft, en de Chinees, dank zij dan z'n Europeesche huurders, van al de voordeelen der Westersche be schaving deelachtig is geworden, nu meent hij dat hij zeer goed geheel al léén en vrij in z'n huis zou kunnen le ven, en zijn wensch is thans dat aan alle concessies op zijn grondgebied een eind zou worden gesteld. En, onder den drang van de natio nalisten, het zoogenaamde Kwomin- tang, werd dan ook maar een eerste proef genomen met den naasten, en dus meest hinderlijken buur met Ja pan, om dezen dan uit de provincie Mandsjoerije te verdrijven. Deze poging is glad verkeerd uitge vallen. Het resultaat van deze manceu- ver is op 't oogenblik dat niet de huurder uit het appartement Mandsjoe rije verdreven is, maar... hij die er zich de huisbaas van achtte. En dezes aanhangers hebben zich dan willen wrken door in al de andere kamers welke het in hun huis nog be trekt den Japaner den duivel aan te doen. Vooral dan te Sanghai, waar de Ja panners een heele stadswijk gevestigd hebben, en waar geen enkele onder daan van den Mikado nog een oogen blik z'n leven zeker was, in den jong sten tijd. En nu zijn de Japanners de Chinee zen te Sanghai-zelf komen tuchtigen met vliegtuigen en met oorlogsschepen die troepen aan land hebben gezet. W De zaak zou nog niet zoo veschrik- :lijk ingewikkeld zijn, indien alléén ipan in de positie van een huurder genovcr China verkeerde. De Volken- ond zou dan allicht kunnen zeggen >e bestendige bezetting van Chineesch grondgebied door vreemde mogendhe den strookt niet meer met de moderne begrippen over internationaal recht. Thesis die Belgie aanvaardde, wanneer het vrijwillig afzag van zijn concessie te Tin-Tsin. Maar... alle vooraanstaande leden van den Volkenbond verkeeren in het zelfde geval als Japan. En zouden ze thans China in 't gelijk stellen, dan zouden ze fatsoenlijkheidshalve toch niet anders kunnen doen dan... aan Japan het goed voorbeeld geven, en allen aan China de vrije beschikking laten over hun concessies in het He- melsche Rijk. Maar tot... zoover is de internatio nale vredesgedachte nog niet gerijpt, nog nergens, dat een groote mogendheid al tot afstand van haar verkregen rechten in China geneigd zou wezen. Japan moge ook al ongelijk hebben in zijn optreden tegen China, maar fei telijk vecht het toch voor het princiep, krachtens hetwelk alle andere vreemde landen zich in China gevestigd hebben. D. N. G. UltlUHUIIIIIUlllUlllillllllNiUIIIIUIilIHHIlUnilllllllllHIIIUfllllHllllIn VOOR DE OUD-STRIJDERS De heer Dens, minister van Lands verdediging, heeft na de Koninklijke goedkeuring een commissie aangesteld welke onder het voorzitterschap van generaal Cattoir een verslag zal op maken over het ontwerp tot het ver- leenen eener bijzondere eenzelvigheids- kaart aan de oudstrijders. Deze kaart, kaart van den oudstrij der genaamd, zou alleen verstrekt wor den aan de soldaten van den veldtocht 1914-1918, welke werkelijk deel heb ben uitgemaakt van een strijdende een heid. IIUIIIIIIIIIIlllIllllllllUltllillillUUIIHIIIimilUUUIUIlllillIlllilUlUHlIlU Zou men gelooven dat Hitier niet alleen aanhangers telt onder de zui verste separatisten van het Vlaamsche land, maar ook onder Belgische uni- versitairen, die absoluut niet flamingant zijn, integendeel Gisteren was die jeugd bolsjevist. Zij liep hoog op met Moscou. Heden keert zij den rug aan Staline om Hitier toe te juichen. Mor gen kan zij fascist worden, is het zoo niet Het is een mode van het een uiter ste naar het ander te loopen. Maar zal Hitler, die nog niet den top van den mast bereikt heeft, duren Hij heeft reeds een geducht mededinger, Otto Strasser, waarvan men in Duitschland zegt dat hij de Hitler van morgen is. Strasser wil de Duitschers van Tyriol, Oostenrijk en Dantzig bij Duitschland voegen, niet de Lotharingers, noch de Elzassers. De Lotharingers zegt l.»'j, zijn Franschen. Wat de Elzassers be treft Elzas is Duitsch maar niet zuiver Duitsch.De Elzassers zouden zeer moei lijk kunnen zeggen of zij Duitschers of Franschen zijn. Het Hitlerisme is een stelsel van im perialisme, kapitalisme en klerikalisme. Een echte nationaal-socialist is anti christelijk omdat het christendom al gemeen is, een godsdienstig marxisme. Waarom dan aan de Duitschers een godsdienst opdringen die hun niet past Het Hitlerisme erkent het parti cularisme der Duitsche Staten. Welnu, wij willen een eenheidsstaat. Hitler is een Girondijn, een Vergniaud. Wij zijn de mannen van den Berg. Zooals de Fransche revolutie de eenheid van Frankrijk heeft geschapen, zal de Duit sche revolutie de eenheid van het Duit sche volk tot stand brengen. Alleen de Revolutie kan zoo iets verwekken. Hit- Ier is voor de wettelijkheid, Strasser voegde erbij dat zijn socialisme gekant is tegen den bijzonderen eigendom, maar hij geeft toe dat iedereen aan spraak kan maken op den collectieven eigendom. Als een landbouwer een zelfden akker méér kan doen opbren gen dan een ander boer, moet men hem de opbrengst van zijn arbeid laten. Het zou goed zijn dat onze jeugd eerst Hitier en zijn verzuchtingen be studeerde vooraleer het Hitlerisme aan te kleven. Hitler is de man der Duitsche prin sen, die hem financeeren dank aan de vette pensioenen die zij van de Duit sche republiek bekomen. De marken moeten dus dienen om de republiek omver te gooien ten voordeele van de Hohenzollerrj, Wittelsbach, enz. Hij wil Duitschland naar de middeleeuwen terugvoeren die er nog niet lang ver dwenen zijn. Nu het idee van schrapping der oor logsschulden met den dag veld wint ook in Frankrijk, naar het schijnt en dat de menschen er toe gekomen zijn daarin een der beste middelen tot bestrijding der economische crisis te zien, is het niet van belang ontbloot eens na te gaan hoe de wereld er zal uitzien, den dag nadat tot opruiming van dit heele probleem zal zijn beslo ten... Staatkundig zou het hek natuur lijk aan den ouden stijl blijven, maar economisch De bekende Engelsche econoom M. Walter Layton, die zijn internationale faam als deskundige verwierf door het opstellen van het beroemde Layton- rapport over de betaalkracht van Duitschland, heeft ons daarvan een juist beeld opgehangen. Evenals zijn collega Keynes is hij van oordeel dat Duitschland door ra dicale middelen moet op de been ge holpen worden, in 't belang van al de overige mogendheden, maar daarbij om een eventueele schrapping der her stel- en oorlogsschulden te laten ver gezeld gaan van een reeks handelsover eenkomsten en bijzondere bepalingen. Immers, Duitschland zou van een dergelijken staat van zaken al de voor deelen verkrijgen, en zoo in een be voorrechte en eenigszins paradoxale positie gaan verkeeren die het onmid dellijk den voorrang zou geven op de vroegere schuldeischerslanden, die dan toch den oorlog heeten gewonnen te rebben In dat geval zou de openbare schuld van Duitschland nog maar 500 millioen pond sterling bedragen, of 8 pond per roofd, tegen 2 300 millioen in Frank rijk (56 pond per hoofd), 6600 mil- ioen pond in Engeland (of 1 50 per roofd), en 3200 millioen pond (of 27 per hoofd) in de Vereenigde Sta ten. Indien de bijdrage van 650 millioen mark der Duitsche spoorwegen zou worden ingetrokken, dan zou de toe stand der Rijksspoorwegen, in verge- ijking met die der andere landen, als volgt zijn kapitaal der Duitsche spoor wegen (in Fransche frank berekend) 12 milliard, der Fransche 60 milliard, der Engelsche 1 00 milliard en der A- merikaansche 675 milliard. Van een schrapping der herstelbe talingen zou de geheele Duitsche nij verheid, altijd volgens Walter Layton, groot voordeel hebben en de gevolgen daarvan op het internationaal ruilver keer zouden enorm zijn. Met deze voorspiegeling dient dus stellig reke ning gehouden te worden bij alle ver dere onderhandelingen, om te belet ten dat wij-zelven tenslotte de slacht offers zouden worden van onze eigen inschikkelijkheid.,, die wellicht over den Rijn weinig navolging zou vinden. Wij hebben op het oogenblik nog alle troeven in handen; indien de nood zakelijkheid en het algemeen welzijn van de wereld dit eischen moeten wij Jaarvan desnoods kunnen afstand doen maar altijd met maat en voorzichtig heid, om niet van den kant in de gracht terecht te komen. lllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllll T VETMESTEN VAN HOENDERS Om het vetmesten van hoenders te bevorderen is een speciaal hokje van zeer groot nut dit hokje is gemakke lijk in elkaar te timmeren. Wij nemen een tamelijken grooten houten bak, dien wij in zooveel afdee- lingen verdeelen als we hoenders vet te mesten hebben. De voorkant bestaat uit latwerk waartusschen voldoende ruimte is zoodaat de hoenders er hun cop kunnen doorsteken om hun voedsel en hun drank te bereiken die zich in de onmiddelijke nabijheid in vastge maakte bakjes bevinden de achterste helft van den vloer bestaat eveneens uit latwerk zoodat de drek er kan door- vallen. Het plafond doet dienst als deksel. Men plaats deze bakken in een ta melijk duistere plaats, opdat niets de hoenders in hun rust zou storen, maar er moet toch voldoende klaarte zijn om hen toe te laten hun voedsel te vinden Als meest aan te prijzen voedsel, geeft men hun een brei van gerst haver en maismeel. Wie hoenders wil vetmesten vindt er baat bij 50 gr. suiker per kgr. aan dien brei toe te voegen. In alle geval winnen veel haan tjes in waarde bij wanneer zij gedu rende de enkele weken suiker in hun voedsel krijgen. Bij elk achrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht poatxagal voor ant woord t« vovgaa. Het blad ataat ter beschikking van al wie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel t .00 fr. minimum 3.00 fr. toy Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaten en Deur waarder*. Voor dik wijl* te herhalen rekla- men, prijzen volgen* overeenkomat. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Heeren Makkers, U wordt vriendelijk uitgenoodigd tot de algemeene vergadering welke zal plaats hebben te Yper, in Hotel Skindies, (bij de statie) nieuw lokaal der afdeeling Yper, om 2.30 uur, den Zondag 14 4Februari. DAGORDE 1Lezing en goedkeuring van het verslag der laatste algemeene verga dering in 't vlaamsch en in 't fransch 2. Verslag over het Kongres van Brugge, in 't Vlaamsch door Kapitein Van Hecke, Voorzitter der afdeeling Yper in 't Fransch door Heer Join- ville, Voorzitter der afdeeling Komen. 3. Voorstel gedaan door de groep van Verviers. 4. Over het bezoek aan de slagvel den van den Yzer. Omzendbrief van den provincialen Beheerder. 5. Allerlei. Wenschen en verlangens der afdeelingen. N.B. Beleefd verzoek op gestel de uur aanwezig te zijn, om te kunnen de dagorde afmaken tegen 4 uur, tijd stip op hetwelk de afdeeling van Yper in hetzelfde Hotel Skindies, eene ver gadering bijeen roept, waar Makkere De Praetere en Devriendt zullen het woord voeren, en waartoe gij uitgenoo digd zijt. Voor het Westland De Schrijver, De Voorzitter, Joseph Seijs Dr. V. Domicent Watou. Waesten. UllllllllllllllllllllllllllllliHlIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIHIIIIII!IIJIlllllfn Eerstdaags zal prof. Gilson, bestuur der van het Instituut voor Zeekunde, zich inschepen op een bodem, die toe- roort aan het Koninklijk Werk Ibis ten in de opzoekingen te gaan doen in de Belgische territoriale wateren. Sommige visschers houden staande, dat een zekere soort haring er in groo- tere hoeveelheid aanwezig is dan in de Fransche wateren. Indien deze bewe ring gegrond is, zullen onze visschers zich niet meer in de weinig herbergza me zone van de Fransche wateren of op de grens daarvan, moeten bgeven, maar vrij hun bezigheid in eigen gebied kunnen verrichten. !llilllMllll!llllllllillllllHIIIIHWHI!llllllllli!IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHHIIlll!i: DE NEGENDE YPERSCHE HANDELSFOOR. De toebereidselen tot de jaarlijksche Handelsfoor worden met onverdroten ijver voortgezet. Wekelijks vergaderen de bestuurleden der gemengde commis sie van de Electriciteitsmaatesahappij en deze der Foor om maatregelen te nemen tot het inrichten en het welluk- ken dezer. Gedurende de verloopen week wier den aan alle vroegere Tentoonstellers en ander nijveraars en handelaars deT stad eene uitnoodigingskaart gezonden om aan de Tentoonstelling deel te ne men. Mochte het echter gebeuren dat mogelijks eenige dezer zouden verge ten zijn, dan hoeven zij dit niet euvel te nemen, want 'eenieder is uitgenoo digd aan de Foor deel te nemen. Gezien de moeilijke omstandigheden welke handel en nijverheid doorwor stelt, werd er besloten dit jaar aan de Tentoonstellers geen standgeld te doen betalen enkel een inschrijvingsrecht van vijf franken zal geind worden. De ze maatregel zal met genoegen ont haald worden en het hare bijdragen om de tentoonstellers talrijk aan de Foor te doen deelnemen. Volgens de talrijke toetredingen nu reeds ingekomen, mag er verzekerd worden dat de Handelsfoor dit jaar in luister en belangrijkheid voor de vroegere niet zal moeten onderdoen, immers reeds is de ruime Lakenhalle gansch voorbehouden, en de aanvra gen zijn eveneens talrijk voor de Mid delbare School. Deze week zal men op de muren der stad de prachtige aanplakbrieven zien prijken de Foor met hare aantrekke lijkheden aankondigende. Welaan Handelaars en Nijveraars steek eens de handen uit de mouwen en richt uwe 9tanden zoo prachtig en belangrijk mogelijk in, laat uwe wa ren en voortbrengsels kennen aan het talrijk publiek en zoodoende zult gij een stap bijgebracht hebben tot het bestrijden der heerschende krisis. Julien Tahon. De val van het Pond Sterling vóór een paar maanden, heeft een zeer on- gunstigen invloed gehad over heel de wereld, en ook Belgie bleef niet ge spaard, zooals blijkt uit een korte be spreking tijdens eene Kamerzitting. De minister van financies heeft zijn collega's onderhouden over een ont werp van overeenkomst tusschen den Staat en de Nationale Bank over de bijzondere rekening der aan den Staat toebehoorende ponden sterling en die door onze uitgiftebank wordt beheerd. Naar luid der overeenkomst van 1926 moet de Staat de wissel-risico's dragen der vreemde deviezen voortko mende van de stabilisatie-leening. Ten gevolge van den val van het Pond Sterling gaf deze bijzondere re kening een geweldig verlies aan. De debet- en credietbala,ns toonde, om kort te zijn, een verlies van 650 mil lioen frank. Bij wijze van ordemotie heeft de ieer Vos (Nat.) in eene Kamerzitting een ondervraging tot den minister van rinancies gericht, tijdens dewelke hij om effect te maken, dadelijk een getal van 650 millioen frank citeerde, als zijnde het verlies door de Nationale 3ank en den Belgische Staat geleden, door de plotselinge daling voor een paar maanden van het Pond Sterling. De zaak is door hem nochtans hee- emaal verkeerd voorgesteld in dezen zin, dat het verschil van waarde van ret portefeuille in ponden sterling, bru to gerekend, inderdaad zoowat 600 millioen bedraagt, maar dat daartegen over staat, zooals overigens de h. "ranck het onmiddellijk na de daling in een radiorede mededeelde, dat ook de schulden van den Belgische Staat aan Engeland met zooveel mil- ioenen zijn verminderd, vermits deze schulden in ponden sterling zijn opge steld. Welnu onze verschillende schulden sedragen niet minder dan 23 millioen pond sterling. Men kan dus gemakke lijk uitrekenen welk boni het voor den Belgischen Staat zal medebrengen, Ponden te mogen betalen, die elk on geveer 50 frank minder kosten dan vroeger. Deze winst beteekent dus niet minder dan 1.150.000.000 frank voor den Belgischen Staat, zoodat ten slotte Belgie, als gemeenschap, ongeveer een half milliard aan de operatie wint. Maar zooals het hoort, en vermits het de Staat is die tenslotte aan de daling van het Pond Sterling wint, is het billijk, dat hij zijn plicht om steeds de Nationale Bank te ondersteunen, verstaat zooals het behoort. De ministerraad heeft Maandag a- vond, een besluit genomen betreffend het wisselverlies op de ponden sterling welke de Nationale Bank bezat toen Engeland den goudstandaard losliet. Om het verschil op den wissel te dek ken, Zal de regeering aan de Nationale Bank obligaties zonder interest over handigen. Dit verschil moet echter ge delgd worden hiertoe zullen de inte resten aangewend worden, welke an derszins aan den Staat moesten uitbe taald worden. Om de delging te be spoedigen, zal de Nationale Bank moe ten tusschenkomen in gelijksoortige voorwaarden als die welke vastgesteld werden tusschen de Banque de France en den Franschen Staat. De Nationale Bank van Belgie heeft sedert zes jaren meer dan 425 miljoen frank, zijnde het profijt der deviezen, aan de begrooting bezorgd. Dit besluit moet door het Parlement goedgekeurd worden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. In het Fransch Staatsblad verscheen Zaterdag een decreet, waarbij het eer ste contingent der militieklae 1930, vroeger dan voorgeschreven, terug naar huis gezonden wordt. Zulks bewijst dat de onrustwekkende en kwaadwil lige geruchten, door sommigen ver spreid, over een nieuwen oorlog in de komende Lente, volkomen ongegronc zijn. Een bezoek aan een Tentoonstelling van landbouwmachines is een gemak kelijk iets, indien men zich vergenoegt bij een min of meer snelle wandeling in de allés tusschen de standplaatsen maar wanneer men naar de Tentoon stelling gaat met het doel de machines te bestudeeren en een vergelijking te maken tusschen deze die bestemd zijn om een zelfde werk te doen, dan wordt de zaak zeer ingewikkeld. Men bezoekt een Tentoonstelling om een algemeen gedacht te hebben van de vooruitgangen verwezenlijkt gedurende het afgeloopen jaar, ofwel nog om zich in te lichten over eene machine die men voornemens is te koo- pen. Het is noodig in de standplaats te gaan, en den tentoonstelier te onder vragen over de voordeelen van zijne gereedschappen. Indien men reeds een van zijne machines bezit, zal men hem zeggen wat men bestatigd heeft bij iaar gebruik men zal zich vergewis sen van de verbeteringen die er werden aan toegebracht. De bezoeker zal de stand verlaten nadat hij vele nuttige inlichtingen heeft bekomen. Een der groote voordeelen een Tentoonstelling te bezoeken, bestaat juist in de moge- ijkheid gemakkelijk, ter plaatse, een vergelijkende studie te kunnen maken van verschillende typen van zelfde ma chines. Hoe kan men nieuwigheden ont dekken Men hoort soms zeggen en de andbouwers doen dit gelden waarom naar Brussel gaan, er is toch niet nieuws te zien De verbeteringen die de construc teur aan de machine toebrengt zijn van zeer verschillenden aard en vallen niet steeds in 't oog bij een oppervlak kig onderzoek. Door het gebruik van en beter gereedschap of door een be tere inrichting, wordt de fabricatie ver- aeterd of den kostprijs verminderd tot voordeel van den kooper. 't Is alzoo dat de constructeur verwisselstukken evert die den klant tijd en geld doen aesparen. Dan komt nog een betere ceus der gebruikte grondstoffen ijzer, vervangt hout, staal vervangt ijzer, men maakt gebruik van een betere kwaliteit van gietijzer of van speciale metalen. Alzoo bekomt men sterker en lichtere machines,van langeren duur De constructeur vestigt ook zijne aan dacht op de machine zelf, wijzigt de schikking der onderdeelen om meer en beter werk te verkrijgen van de ma chine. En alzoo zijn er, ieder jaar, talrijke verbeteringen. Zij vallen niet altijd in 't oog bij een oppervlakkig onder zoek, doch zij vestigen de aandacht van den kenner, die ze waardeert. Een nieuwe machine, waarvan een ieder spreekt, is gemakkelijk om vin den doch hoe kan men de waarde schatten van de machines, indien men zich vergenoegt de allés onverschillig te doorwandelen of indien men blijft staan praten met vrienden die men toevallig ontmoet in de Tentoonstelling over zaken die niet3 te maken hebben met landbouwmachinisie Wat moet de landbouwjeugd doen Honderde jonge lui volgen ieder jaar leergangen over land- en tuinbouw,vee teelt, electriciteit, landbouwmekaniek, enz. Om uit dit onderwijs het meeste nut te putten, moeten zij aanhoudend hun kennissen ontwikkelen door het lezen van boeken en bijzondere publi caties, vee- en paardenkeuringen, en landbouwvoordrachten bij te wonen, tentoonstellingen te bezoeken van land bouwmachines, en zoo meer. Geduren de hun studies doen zij dit, onder de leiding van hun leeraars, maar daarna Het is nochtans in hun belang dit te blijven voortdoen wanneer zij in de practijk zijn. Indien zij zulks nalaten, zullen de nuttig kennissen die zij ver worven bij hun beroepsopleiding ver loren gaan, en zij zullen opnieuw den wg volgen van den ouden slen ter. G. Bouckaert. Professor van Landbouwgenie. Donderdag werd het 3-jarig knaapje Albert Griffa, op de hove zijner ou ders, te Somain (Fr. Noorden), gevat door den transmissieboom eener dorsch machien en herhaaldelijk met geweld tegen den grond geslingerd. Toen men de machien kon stilleggen, was het arm kindje reeds een lijk.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1