Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Groeninghe VeltGroeninghe Velt öuitenUnö Het nieuw reglement op het Verkeer TWAALFDE JAAR. NUMMER 9.' 25 WEEKBLAD CENTIEMEN. - ABONNEMENTEN 1 Jaar, in ataj 1 2 fr per poat 16 fr Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr [MSN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANT OCREN ZONDAG 28 FEBRUARI 1932. De Poetabonnenten in Balfi*» die van woonit veranderen, moeten dit aangéven in 't poet bureel dat ben bedient, en niet aan en*. Plakbrieven bij one gedrukt worden aan maal gratie in om blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poetcheckrekening Nr 48459. Telefoon 160 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zij'ne bijdragen. Bijdragen in ta zenden tegen den Dondardag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Da naamlooze ingezonden artikel* worden in de tcbeurmand gegooid. door Burggraaf Charles Terlinden De slag bij Kortrijk is eene der ge beurtenissen waarvan de beoordeeling veel stof levert aan de kritiek. Eenigen stellen dien slag voor alsof h11 een overwinning ware enkel en al leen door de Vlaamsche gemeentena ren behaald, 't Is natuurlijk met opzet pe groote rol verzwijgen welke niet aiieen de legers van Jan van Namen, van Willem van Juliers, en van Jan van Renesse vervuld hebben maar ock die van de Brabantsche troepen onder de bevelen van Jan van Cuyck en van Goswijn van Goidsenhoven of Gossoncourt van de troepen van hei land van Loos aangevoerd door Hen drik van Petershem, en zelfs van 't Lu- xemburgsche leger dat door Hendrik van Lonchin de Vlamingen ter verster king werd aangeboden. Alzoo, gedre ven door een zeker nationaal gemeen pchapsgevoel, zijn de troepen samenge komen uit alle streken van het toenma lige België om de Vlaamsche Vrijheid te verdedigen, Al'een de Hertog van Henegouwen, Jan v«»n Avesnes, met een vorstelijken haat tegenover de Dampierres bezield, en Godfried van Brabant, broeder van den overwinnaar van Woeringen, streden onder de ban nier van den koning van Frankrijk. A»ndere geschiedschrijvers, die geenszin- fe onderschatten zijn, stellen het Vlaamsche leger voor als ware het samengesteld geweest uit boerenjon gens, mannen uit het volk, stads- en dorpbewoners, daar de adel en de rijken het nationaal belang zouden ver waarloosd hebben. 'tls uit gewoonte dat ze zulks be weren. Want, bij den vorigen inval door hilip de Schoone in Vlaanderen zijn een groot aantal ridders gesneu veld of als gevangenen naar Frankrijk gevoerd en de oudste geschriften heb ben ons de namen overgeleverd van talrijke edcimannen die samen met de pnibachtslieden deelnamen aan der. strijd. Onder hen vïhden we: Lodewijk, Pieter en Jan van I ichtervelde.de leen lieer van Somerghem met zijn twee zo nen, de leenheer van Zeveren en ztjn zoon, Willem Boenen, Tempelridder en zijn broeder Lambert, Jan vein Yper, Hans van Kortrijk, de riddeTs Ivon van Belleghem, Gauthier van Me rendert, Boudewijn van Raveschoot, Jan van Waesberghe, Simon van Caes- tve, jan van Ingoyghem, Jan van Deyn- ze, leenheer van Laerne, Robrecht van Leeuwerghem, Pieter van Nieuwenker- ke, leenman van Marckeghem, Frans van Meulebeke. De leenheeren van An seghern, yap Nockere, van Peteghenr, van Gavre. van Landt-ghgnj. yan Knes- selaeve, van Heyne, en veel anderen, die trouw gebleven waren aan den graaf, onderscheidden zich eveneens in het Vlaamsche leger. Zelfs de Stads vereeniging meestendeels bestaande uit Leliaerts nam roemrijk deel aan den strijd met Pieter Belle van Yper, Gauthier Ryckaert, Jan Devos, Pieter Van der Haeghen, Simon Bette, Filips Baelde, Willem en Robrecht Wenmaere j Boudewijn Goethals en zijn broeder, I \pitein van de boogschutter# van Gent „an van Ayschove en bijzonderlijk met jan Bcrluut, wien het toekomt, na zich met roem overptelpt te hebben in den kla s sen namen sprekelijk waren alle sociale er vertegenwoordigd en allen deel aan den heldhaftigen strijd voor de Vrijheid van Vlaanderen. Melden we eindelijk dat eenige Fransche schrijvers, om de onwaar schijnlijke ramp hunner koninklijke le gers te verrechtvaardigen, beweren dat zulks te wijten is aan het verraad, en ze hebben weinig vertrouwbare ver halen verzind over de oneerlijke strijd- methoden waardoor de Vlamingen de Fransche ruiterij in hinderlagen zouder. gelakt hebben. M. Pirenne weerlegt dezen laster. De strijd werd afschuwelijk en eindig de met een vleselijke slachting, maar hij was, van het begin tot het einde, volkomep ridderlijk. De Vlamingen waren in boogcirke! gerangschikt met de boog naar den vij and gekeerd volgens een lijn getrok ken van de Leie en van het klooster van Groeninghe tot aan de gracht van de oosterkant van Kortrijk.Hunne twee vleugels waren alzoo beschut tegen alle draaiende beweging van den vijand, terwijl hun voorzijde gedekt was door de Groeninghe beek en de Groote beek. Hoewel hun oevers op zekere punten moerassig waren, vormden de ze beken, ten hoogste I m. 50 diep in de Winter, geen onoverschrijdbare Kin dernissen in dit droge tijdstip. Bij het Brugsche voetvolk, welke M. Desmet op 3000 man schat, en die aangevoerd waren door de beroemde Brcydel en de Coninck, hidden zich de mannen van Aalst met Boudewijn van Papen rode, deze van Audenaerde met Pieter van der Pelle en Jan Bleeder, de troe pen van Veurne met Eustache Sporu- kijn, deze van DsyRge met het vrije, deze van het land van Waes en de tal rijke Gentenaren met Jan van Coyghem gegroepeerd. De Yperlingen vormden de achter hoede om alle verweer, uit het garni zoen van het kasteel van Kortrijk, waar een Leliaert aan het hoofd stond, te beletten de leenheer van Lens, en Jan van Renesse met zijn Zelandera, vorm den de algeineene reserve. De Vlamin gen telden samen 25.000 man door de stelling zelf welke ze aangenomen hadden, namelijk met den rug naar de breede grachten, stonden ze in den tweesprong winnen of sterven want op den morgen van de Brugsche met ten hadden ze niet de minste hoop meer. De Franschen beschikten over 7.500 ruiters, het ouik van het konink lijk ridderschap en een 40.000 man voetvolk. De Spiegel historiaa! van den Brabander Jan ven Velthem is eene der beste oprkunden tpt de studie van dien slag hij moet ingelicht geweest zijn door fransche kroniekera. Indien het fransche leger zijn nume- rische meerderheid gebruikt had om de Vlamingen te omsingelen en ze door honger te dwingen hun stellingen te verlaten, dan had den uitslag niet eens onzeker geweest. In open veld waren de ambachtslieden onbekwaam eenigen weerstand te bieden aan de ruiterij. Maar Robrecht van Artois, hoofdbevel hebber weigerde alle aanmaning tot voorzichtigheid. De strijd begon vol slag van Woeringen met jan en door jgens de toenmalige methode met een zijn heidendaden te Kortrijk. den oor logskreet voor zijn nakomelingen te mogen uitroepen Groeninghe Velt, Groeninghe Velt l s De archieven ven Brugge, uitgege ven door Gilliodts, geven ons de namen van 243 ruiters van Brugge die be hoorden bij de drie rijkste klassen en die een inkomen hadden van ten min ste duizend ponden. Zulks liet aan den [wijzen archivaris toe te besluiten dat er ten minste duizend ruiters van Brug ge aan den slag hebben deelgenomen. De stadsrekeningen van Brugge melden eveneens de schadeloosstelling van ver schillende paarden andere namen staan in zelfde stadsrekeningen opge- teekend zonder evenwel te kunnen be palen indien het ridders golden die ïaan den slag der guldensporen hebben Ideelgenomen, ofwel ridders die zich later bij het leger hebben ingelijfd. Het is ook van belang op te merken dat de ridders den strijd te voet moesten leveren op de moerassige oevers van cie Groeningebeek, daar alleen de be velhebbers, naar 't schijnt, te paard waren gezeten. Hef feit dat de Vlaam sche ruiterij te Kortrijk weinig talrijk was, bewijst daarom niet de algemeene tejugwijking van den adel. Ontegen regen van werpspiezen. De 10.000 boogschutters van het Fransche leger overstelpten de djphf opeengepakte massa Vlamingen mef hun pijlen en veroorzaakten bij hen een zeer benar de toestand daar de ambachtslieden zonder goede wapenuitrusting, veel te lijden hadden onder dien waren regen van ijzer en daardoor eenige teekens van aarzeling gaven Robert van Artois, van den onzeke re toestand willende gebruik maker stuwt zijn ruiterij vooruit. Doch die klassieke beweging, onyoldoende voor bereid, deed zich voor op een ongun stig terrein. Door de natuur van den grond moet het geweld van den aanva voldoende verzwakt geweest zijn b het treffen van de Vlamingen. Dezen gewapend met den vermaarden Goeden dag vervaardigd uit lans en een klomp ijzer, boden krachtdadig weerstand. Een tweede stormloop, be proefd door een draaiende beweging naar de Groote beek vond evenmin een goeden uitslag. Op zeker oogen blik schenen de mannen van het Brug sche vrije, weinig gewend aan den oor log, te aarzelen, maar Jan van Renesse het gevaar bemerkende en met de goedendag gewapend, snelde toe met een troep ridders en herstelde den toestand.Driemaal achtereen stuitte zijn tusschenkomst, op de bedreigde posten, een aanval door de fransche ruiterij. Deze ruiterij, door haar onmensche- lijke oorlogsijver aangevuurd, was er zelfs toegekomen hun stormloopen o- ver de boogschutters voort te zetten, zonder dat deze den tijd vonden zich te hervormen, waardoor deze gevrees de macht, volledig ontbonden, niel meer in staat was den strijd te hervat ten. Een laatste poging door Robrecht van Artois zelf bracht deze moedige ridder tot aan de bannier van de Vla mingen, waarvan hij een stuk kon los rukken, maar op 't zelfde oogenblik viel hij onder den slag van een broeder uit de Abdij van Ter Dees, die, ver gezeld van een oorlogszuchtige pater Karmeliet, het klooster was ontvlucht om aan den strijd te kunnen deelne men. Van dan af was den slag voor het Fransch leger verloren. Op heel de lijn leverden de Vlamingen gewel dige tegenaanvallen de fransche re serve, onder de bevelen van Ghyde van St. Pol, sloeg op de vlucht en de ach tervolging werd volgehouden tot aan Dottignies, 1 1 km. van het slagveld, hetgeen ons nogmaals een bewijs levert van de macht der ruiterij bij de Vla mingen. De Doornijksche kronieker Gilles li Muisis zag de erbarmelijke wrakken van het Fransche leger voorbijtrekken Het meerendeel was ten einde krach ten en verkocht hun wapens voor een stuksken brood. Velen beefden nog van den danigen schrik, dat ze niet vermochten het brood aan de lip pen te brengen. De ramp was compleet, de moedig ste Fransche ridders waren omgekomen in den strijd en 600 gulden sporen versieren de gewelven van O.L. Vrouw Kerk van Kortrijk. Vlaanderen was vrij I (Uit L'Autorité) HllllilllillillllitllllllllllllllllllllliliIHHIIlllüülHllllllllllllilliillllllllF, AMER1KAANSCH VOORUITZICHT IN GEVAL VAN OORLOG. M- Payne, Amerikaansch onder-se- kretaria van oorlog, heeft te New-York verklaard, dat zijn departement al de noodige maatregelen genomen heeft, om in geval van oorlog, 1 2.000 nijver heidsinrichtingen met het maken van munitie te gelasten. Dank aan eene nauwe samenwerking met het departe ment van Marine, voegde hij erbij, zal iet mogelijk zijn aan de nijverheid een ijp overwogen programma voor te eggen dat tegelijk in de noodwendig- reden van leger en vloot zal voorzien. IUHUtltiIHl<IIlltllIltlll»llll!UlllillllüUHiUIII(illllltU!llUIU!lllllHllltK DE NEGENDE YPERSCHE HANDELSFOOR. De aanstaande Tentoonstelling be- ooft voor de zooveelete maal zeer be angrijk en aantrekkelijk te wezen. De toetreding van de Ypersche mu ziekmaatschappijen welke de Zondag van Paschen de feesten zullen opluis teren ia reeds verzekerd. Voor de twee den Paaschdag zullen wij de reperto- iums der muzieken van Veurne, Ko men, Houthem en het Katholiek muziek van Poperinghe ten gehoore krijgen. Tot sluiting der tentoonstelling van E- •ctriciteit hebben de Harmonie Cemmel, het Katholiek muziek V/ervick en de accordeonisten van Yper hunne deelneming toegezegd. F.en ware kunstyerïooning zal dys geduren de die dagen én inwoners én bezoekers aangeboden worden, Tijdens den duur der Electriciteits- tentoonstelling zullen er practische les sen de bezoekers worden verstrekt en e weetgierigen zullen dus een rijpen oogst van kennissen kunnen opdoen. Benevens de 'alrijke aantrekkelijk heden die in de Middelbare School zullen uitgestald worden heeft het Ko mrteit de toetreding ontvangen van verschillende depositarissen der stad, welke automobielnijverheid vertegen woordigen. De laatste nierrrigheden op dit ge bied zullen tentoongesteld worden en een waar Salon zal in de ruime za len der school ingericht worden. Wij bezitten reeds in onze stad tal van jaar markten en feesten en weldra zal de automobielnijverheid dergelijke jaar markt hier ter stede bezitten, zoodat de pogingen der tentoonstellers ruim schoots zullen vergoed worden door de hunner producten in onze streek worven. En nu voor de latekommers woord haast u want heden Zondag zal het bestuur, met de tentoonstellers, overgaan, zooals gewoonte, tot de ver deeling en het toekennen der plaatsen. Julien Tahon. Wielrijders en Autovoerders opgepast! van van i -1 Bij elk schrijren naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht aan poatsagal voor ent- woord te voegen. Het hlad ataat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichteo 0.8<* fr. de regel, met min» mum van 5 00 fr - Bijzonder Tarief vooi Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herbalen re kla men, prijzen volgens overeenkomst. All- aankondigingen zijn or voorhand te betalen. In den loop van het vorig jaar wer den in de Kamer belangrijke verande ringen gestemd aan het reglement op het verkeer met invoegstelling op I Januari 1932. Het is dus nuttig de aandacht op die veranderingen te trekken en de wiel rijders, voerders en automobilisen aan te raden de nieuwe schikkingen te lee- ren kennen, en vooral ze toe te passen om een vloed van processen-verbaal te vermijden. Indien de gebruikers van den rijweg de nieuwe regelingen algemeen toepas sen zullen er voorzeker veel ongevallen vermeden worden. Aan het artikel 7 van de wet van I Augustus 1899 werden de volgende veranderingen gebracht. Voertuigen en dieren moeten de rechterzijde houden en zoo mogelijk de linkerhelft van den weg vrijlaten. Bij het inhalen van een voertuig moet men het aan ciezes linkerzijde voorbij rijden. In het vlakke veld daa', waar zulks niet speciaal verboden is mag men in het midden van den weg rijden, maai men moet dadelijk rechts houden voor ieder ander voertuig dat over 2.50 me ter breedte van den weg moet kunnen beschikken. Voor wielrijders, motorrijwielen, trekdieren en vee, mag die breedte op 2 meter verminderd worden. (Opgepast dus heeren, koetsiers en autovoerdejs die nauwelijks een meter van het voetpad een wielrijder voorbij trekken. Op smalle wegen moeten de voer ders die elkander inhalen ieder de helft van den weg vrijlaten. Voerders zijn verplicht, vooraleei een ingehaald rijtuig voorbij te rijden, zich goed te vergewissen dat de baan op de linkerhelft vrij is op zoodanigen afstand, dat zij zonder anderen te hin deren voor'jij kunnen. Zoo noodig moet het voorbijgereder. rijtuig vertragen om het andere voer tuig toe te laten aanstonds weer den rechterkant te nemen. Men mag niet voorbijrijden daar waar het zicht belemmerd is zooals in bochten, aansluitingen en kruisingen, zoomin als op bruggen, overwegen en aan den top van een helling. Aan wegen3plitsingen, kruisingen en aansluitingen moet de voerder de vol gende voorschriften in acht nemen Als hij niet op den hoofdweg rijdt, moet hij het voertuig dat er wel op rijdt den voorrang geven door te vertragen. F.en onderst boven geplaatst drie hoekig signaal duldt aan wanneer een weg als secundair moet aanzien wor den. Tien wegen, allen van Brussel uit gaande, v/orden in Belgie als hoofd wegen beschouwd, namelijk Naar Antwerpen en Breda Naar Hasselt en Maastricht Naar Luik en Aken Naar Namen en Trier Naar Charleroi en Rocroi Naar Nijvel en Beaumont Naar Mons en Maubeuge Naar Doornijk en Rijsel Naar Yper en Duinkerke Naar Gent en Oostende. Buitendien zijn alle wegen, waar de kilometerpalen rood geschilderde kop pen hebben, te beschouwen als hoofd wegen. In bebouwde deelen zijn de wegen, die verschillende rijwegen hebben, en waarop een tram op spoor loopt, als hoofdwegen te beschouwen. Echter zijn zij slechts als secundaire banen te be schouwen, daar waar zij de vorig aan geduide hoofdwegen kruisen. De dwarsbanen die op die wegen met verschillends zijwegen uitgeven, zijn te beschouwen als secundaire ba nen. In alle gevallen hierboven niet aan gegeven, moeten de voerders aan alle kruisingen, splitsingen, enz., den voor rang verleenen aan het rijtuig dat rechts van hen afkomt en des te langzamer rijden naarmate het vrije zicht aan die plaatsen korter is. van den weg te gaan stilhouden of om om te draaien. Als een voerder, links wil afdraaien, behalve aan wegsplitsingen en kruisin gen, moet hij eerst dengene die van uit de tegenovergestelde richting komt, den doorgang verleenen. DE FRANSCHE KABINETSKRIS1S OPGELOST. Op openbare plaatsen. Hij moet ook op openbare pleinen den voorrang laten aan het voertuig dat van recht3 komt. Hij moet de voetgangers, die in den weg komen, waarschuwen. Daar waar een hindernis, schutsel, hoop zand of steenen, werken, enz. den voetganger verplichten op den rijweg te gaan, moet de voerder op ten minste een meter afstand blijven, en zoo dit niet mogelijk is, niet sneller rijden dan den stap van den voetganger. Aan halten van tram's en buurt spoorwegen moet voldoende ruimte ge laten worden voor het wachten, in- en uitstappen der reizigers, en desnoods moet stilgehouden worden. Voertuigen mogen niet zoodanig ge- aden zijn dat de lading over de gaan paden uitsteekt. Voor de wielrijders. De rijwielen moeten als het donker van voor met een wit licht voorzien zijn en van achter met een rood licht. Voor wat dit laatste licht betreft, mag men nog voorloopig met een roo- de glinsterende plaat rijden, tot een later vast te stellen datum. Voor de motorijders. Voor de rijwielen met motor is een bijzondere bepaling. Zij moeten zooda nig gemaakt zijn dat zij geen olie of brandstofafval verspreiden zij mogen bij het rijden door hun gerucht het pu bliek en de dieren niet verschrikken, noch rook laten ontsnappen. Vrije uitlaat (échappement libre) is streng verboden. Ziedaar de voornaamste bepalingen van het nieuwe reglement in verstaan bare taal omgezet, want zooals de meeste wetten, is het opgesteld op weinig klare wijze. Dat men nu de hand houde aan de toepassing van dit reglement, vooral in zake den vrijen uitlaat der motorijders. Het publiek zou er wel bij varen. Maai ook het aantal botsingen tusschen voer tuigenvoerders zal beduidend vermin deren, indien het streng nageleefd zal worden. VALSCHE BANKBRIEVEN VAN ICO FRANK. Mislukking van M. Painlevé De pogingen van M. Painlevé zijn totaal mislukt en hij heeft dan ook af gezien om een ministerie samen te stel len. Een Kabinet Tardieu Zaterdagavond werd M. André Tar dieu met de vorming van het nieuwe kabinet gelast. Alles liet seffens voorzien dat de h. Tardieu spoedig zou slagen. Het nieuw ministerie samengesteld. De h. Tardieu heeft reeds Zondag de lijst van het nieuw kabinet aan den president der Republiek voorgelegd. Ziehier de samenstelling. André TARDIEU, Voorzitter en Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Paul Reynaud, Rechtswezen. M. Mahieu, Binnenlandsche Zaken. Pierre Flandin. Financies. Fr. Piétri, Landsverdediging. M. Roustan, Onderwijs. Champetier de Ribes, Pensioenen. Pirre Laval, Arbeid. M. Blaisot, Openbare gezondheid. M. Guernier, Openbare werken. M. Chauveau, Landbouw. L. Rollin, Handel en P.T. T M. de Chappedelaine, Kolonies. Het nieuw kabinet bevat acht leden minder dan het vorige. Dinsdag sprak M. Tardieu de regee- ringsverklaring en Woensdag werd er over de dagorde gestemd. Het kabinet Tardieu bekwam 309 stemmen tegen 262 en 30 onthoudingen. Tardieu be haalde dus een meerderheid van 47 stemmen. Den minister-voorzitter is nog den zelfden nacht naar Genève vertrokken. lllllllllilllllflIlllllllllilllllillllllllHlllllllllllllllllllllilllllllllHllilllllllll' VOOR DE KONIJNENTEELT Er wordt tegenwoordig in den han del veel gebruik gemaakt van melasse als voedsel voor paarden en hoornvee. Ook voor de konijnen mag men dit voedsel niet gering schatten, want het van groot nut zooveel voor de teelt als voor het vetmesten. Suiker is noodzakelijk, daarom ook zijn de konijnen instinctmatig zot ver lekkerd op suikerbeeten. Wanneer men deze niet bijderhand heeft mag men hun in melasse gedrenkt stroo geven na korten tijd zullen de beesten er da nig naar verhangen zijn. Natuurlijk moet men met zeer kleine dosissen beginnen te voederen. ^llllllHlllllllllllllillllllillUHIIIIHinillltllHIIIIHiinHUIIIIIIIUliniHUt DRINKT MAS-CAR BIER Nog altijd zijn er valsche bankbrie- ven van honderd frank in omloop. Tot hiertoe zijn de volgende nummers in beslag genomen 2285 W 949 2312 D 790 2445 A 751 en 2325 C 825. Deze bankbriefjes zijn samengesteld uit twee dunne blaadjes papier die op elkaar geplakt zijn. Langs den rechter kant, bevindt zich eene kenschetsende zwarte vlek, op de afbeelding der Ko ningin. Langs de keerzijde is bij de echte briefjes, de rechter wang van den kop, die boven het watermerk staat, met een klare lijn afgeboord, terwijl bij de val sche briefjes deze lijn zeer duister is. Door de Nationale Bank is eene pre mie van 10.000 frank uitgeloofd a den persoon, op wiens aanduidingen de namaker zou kunnen aangehouden worden voor 1 April. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Leening der Verwoeste Gewesten. ver een Andere voorschriften, Ieder voerder moet den doorgang vrij laten voor ieder in beweging zijnde voertuig, als hij op het punt staat te vertrekken, aU bij uit een woning of garage komt, en als hij vooruit of ach- Leening 5 t. h. 1923. Zaterdag morgen heeft te Brussel de 1 05e trekking plaats gehad der Lee ning 5 ten honderd 1923 der Verwoe ste Gewesten. De uitslag R. 206.435 n.5 uitbet. met 100.000 fr R. 25 7.966 n.4 uitbet. met 100.000 fr. R. 20.964 n.2 uitbet. met 50.000. fr. R. 210.286 n.5 uitbet. met 50.000 fr. R. 349.269 n. 1 uitbet. met 50.000 fr Volgende nummers zijn uitbetaal- baar met 10.000 frank 5.821 n.4 12.556 n. 1 35.727 n.4 43.624 n.5 1 12.086 n.3 114.228 n.3 299.861 n.2 325.501 n.3 346.290 n.5 348.297 n.2 366.180 n.2 381.103 n.4 192.412 n.3 331.256 n.l 362.144 n.5 De ander nummers dezer reeksen l teruit maneuvreerl om aan den kant zijn uitbetaalbaar met 550 frank. Fabrieksbrand te Rijssel. In de fabriek van Deleboye en Cie, te Rijssel, ontstond Vrijdag avond een geweldige brand. Het personeel was als gewoonte om 6.30 uur vertrokken zonder dat iets ongewoons waar geno men werd. Rond 7,20 uur werd de aandacht van den boekhouder getrok ken op het stuk vallen van een ruit. Toen zag hij vlammen en rook opslaan uit de vierde vardieping. Hij telefo neerde seffens om de pompiers, die spoedig ter plaatse waren en de spuiten in werking zetten. De vierde verdieping was niettemin reeds in volle vuur. Men zorgde om de naburige gebouwen te vrijwaren. Het gelijksvloers, de eerste en een deel der tweede verdieping ble ven gespaard, al het overige rs venield en ingestort. De schade word op 2 mil joen geschat. Men denkt dat de brand gesticht werd door kortsluiting of ver hitting van den electrischen motor. Een arme wint een groot lot. Over enkele maanden had er te Praag, eene Staatsloting plaats gehad en het groot lot was een miljoen kro nen. Daar de winner zich niet deed ken nen, besloten de overheden een onder zoek te doen om den gelukkigen vin der van het winnend biljet op te zoeken Het was een arme grijsaard uit Pil- sen, die na 30 jaar lang koetsier ge weest te zijn, thans nachtwaker was bij een rijken paardenkoopman. Hij had al lang vergeten dat hij ooit zoo een briefje had gekocht en men kan de vreugde van den ouderling voorstellen toen hij vernam dat hij een miljoen ge wonnen had. Doch deze vreugde veranderde wel dra in eene razende woede, wanneer hij vaststelde dat zijne vrouw, bij het uitkuischen zijner zakken, het briefje had weggeworpen,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1