Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Maarschaalk Hindenburg is dus in balloteering. ■SHBSH^aHMaSl Buitenland Voortdurende Crisis TWAALFDE JAAR. NUMMER 13.« abonnementen j Jaar. in 12 Ir men abonneert op alle belgische postkantooren Een nieuw Gevaar in Duitschland. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 27 MAART 1932^ per post 16 Ir Congo 25 Ir Frankrijk 2) Ir Amerika 30 fr. De Postabonneoten ia Balgia, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven ia 't post- bureel dat ben bedient, en niet aaa ons. Plakbrieven bij aas gedrukt worden ces- maai gratis ia ons blad o var genomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yp er» Lr aal, 2, POPERINGHE. Postcbeckrekening N' 48459. Telefoon 160 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooca ingezonden artikels worden in de schenrmaad gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ent woord te voegen. Het bied staat ter beschikking van tl wie bet goed meent met bet algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichtea 0.8< Ir. de regel, met mini mum vea 5.00 fr. Bijzonder Tarief von Notarissen en Deer waarders. Voer dik wijls te herhalen re kis men, prijzen volgen overeenkomst All- aankondigingen zijn os> voorband te betalen Ten slotte vah het toch nog mee We mochten erop rekenen dat Hin- denburg de volstrekte meerderheid niet behalen zou, zonder te moeten hopen dat hij er zoo dicht bij zou komen. Hij verwierf meer dan 49 p.h. van t de stemmen, en er ontbreken er hem 5 slechts 168.000 om gekozen te zijn. En hoe aanzienlijk ook de aangroei I van de nationaal-socialistische gelede j ren moge blijken, toch blijft Hinden- burg Hitier nog ruim zeven millioen stemmen vóór. Welnu... dat valt tenslotte dan nog mee. Géén van beiden heeft een defini tieve overwinning kunnen behalen, maar... de kansen op het president i schap zijn voor Hitier toch hopeloos I verkeken. Het eenige waarop hij nog zou kun nen hopen is op een groot stuk van het stemmencijfer van kolonel Duesterberg maar op deze hoop zouden we toch maar geen huizen bouwen, in Hitler's plaats. De kiezers die op Duesterberg ge stemd hebben, dnt zijn er die zich met bloedend hart van Hindenburg afge wend hebben, omdat hij z'n rol van president der Republiek in ernst heeft opgevat en niet als een stroopop van de Keizerkliek, en was 't niet een hun ner aanvoerders die op een verkiezing meeting nog verklaarde, dat de ware vaderlanders van zijn soort, de beruch te «Stahlhelmen» die als 't ware de lijfwacht nog van Wilhelm en zijn zo nen zijn, vanwege de nationaal-socia- listen een nog erger behandeling onder vinden dan die de overwonnen Duit- sche legeroversten, die om wapenstil stand gingen smceken, ondervonden vanwege de Fransche generaals Het zal den kiezers van kolonel Duesterberg, die vooral monarchisten zijn, wel zeer hard vallen om den 10 April op den president van de Repu bliek te moeten gaan stemmen, maar toch is 't waarschijnlijk, dat de mees ten van hen het zullen doen, om van de twee kwaden het minste erge te kiezen. En in hetzelfde geval zullen ook de kiezers van Thaelmann, weinig minder dan vijf miljoen communisten, zich be vinden. Eigenlijk zelfs nog méér. Voor hèn toch kan cr geen de minste twijfel over bestaan, welke van de twee kwa den het ergste is, want, terwijl Hin denburg dan toch het vetrouwen van de socialisten, de gematigde en oppor tunistische aanhangers van hun eigen theorieën blijkt gewonnen te hebben, zien de communisten het leger van Hitier voor alles en zonder eenige ge nade tegen hen gericht. En zoo kunnen we gerust voorspel len, dat in de meerderheid welke, bij de ballotteering. Hindenburg op Hitier behalen zal, een veel aanzienlijker paart van de vijf millioen stemmen van der communisten dan van de twee en half millioen der Stahlhelmen zal zijn. ...Terwijl we wel kunnen verwach ten dat enkele honderdduizenden kie zers van Duesterberg toch op Hitier zullen stemmen, die hun wel geen nieuwen keizer, maar dan toch een nieuw Pruisisch militarisme belooft, en vooral de revanche die hun al even nauw aan 't hart ligt als de Nazis zei ven maar ons niet kunnen voor stellen, dat Hitier ook op maar één enkele van de vijf millioen stemmen zou kunnen rekenen die op Thaelmann werden uitgebracht. En de verkiezing van Hindenburg lijdt dan ook niet meer den geringsten twijfel. En wat nu de algemeenc evolutie der Duitsche politiek betreft, zooals ze zich in de cijfers van deze volksraad pleging afteekent, kunnen we wel met bezorgdheid kijken naar den groei van het nationaal-socialisme, maar dan toch met twee groote redenen tot troost en gerustheid. De eerste dat A. Hitier toch nog slechts 40 ten honderd van de stem men verkregen heeft, op een moment dat we het hoogtepunt van de vertwij- fclingskoorts en dus van zijn macht in Duitschland bereikt mogen achten en de tweede: dat alle ernstig gevaar voor het bolsjewisme bij onze Oosterburen uitgeschakeld is, en dezen een solieden dam tegen het Russische bolsjewisme blijken te vormen. Intusschen zal het de geweldigste paradoks in de politieke geschiedenis van alle landen en alle tijden blijven, dat dezelfde Hindenburg, die zeven jaar geleden, op den pre3identzetel werd geheeschen door alles wat maar reactionnair, kapitalistisch, monarchis tisch en vooral... revanchard was in zijn land, er thans op gehandhaafd moet worden door de socialisten in de eerste plaats en door allen welke door redelijkheid en vredelievendheid het vertrouwen van de wereld in hun land willen terugwinnen. Dat de Vader der Nederlaag thans het symbool geworden is van de verzaking aan de weerwraak. En dit valt te zien, dat hij, als goed Vaderlander, die hij dan toch vóór al het andere in zijn lang leven is ge weest, spoedig tot de eerlijke overtui ging gekomen moet zijn, dat een Re publiek met hemzelf aan het hoofd, in ieder geval dan toch milüoenen malen beter voor Duitschland is, dan de mo narchie der Hohenzollerns. D. N. G. NA BRIAND'S DOOD. Het Oordeel van Poincaré. Het nummer van Illustration opent met een artikel van M. Poincaré waarin de oud-président herinneringen ophaalt aan zijn langdurige samenwer king met den overleden staatsman. Hij schrijft o.a. HET KIESRECHT VAN DE SCHIPPERS. Als zij geen andere woning ïiebben dan hun schip worden ze van de lijst der gemeentekiezers geschrapt. De vier kamera van het beroepshof te Gent hebben thans ongeveer 700 gevallen van kiesverhalen (met het oog op de aanstaande gemeentever kiezingen) te beocrdeelen, namelijk in liet arrondissement van Audenaerde 7, arrondissement Dendermonde en Sint Niklaas 463, arrondissement Thielt- Roeselaere 6, arrondissement Brugge 7 arrondissement Veurne 49, arrondisse ment Yper 16, arrondissement Kor- trijk 106, arrondissement Gcnt-Aalst 35 gevallen. Deze gevallen betreffen het groot ste deel schippers, van wie door de ge meente, waar zij ingeschreven zijn, de schrapping als gemeentekiezer wordt gevraagd, steunende op toepassing van artikel 21 van de kieswet, artikel dat het recht toekent aan den schipper, die geen andere woonst heeft dan zijn schip, om als parlementskiezer inge schreven te worden. Dezelfde wetge ver bepaalt echter uitdrukkelijk dat dit artikel 21 niet toepasselijk is voor de kiezerslijst der gemeente. Aldus wordt het gemeentekiezersrecht bij de wet uitdrukkelijk geweigerd aan den schip per die geen andere woonst heeft dan zijn schip. Door het Hof van Beroep werden reeds tal van arresten uitgesproken in den volgenden zin c Aangezien voornoemde schipper (naam van den schipper van wie de pchrapping wordt gevraagd) volgens de kiezerslijst van vóór Januari 1930 geen ander woor.st heeft dan zijn schip, waarop hij met zijn gezin ver blijft, moet hij van de lijst der gemeen tekiezers geschrapt worden. BUiitniiiiitiiiiiiiiHtiiiHiiiiumiimininiiinuHiHiHHiiuiiniiHKHiR LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE HJiRiiniiiiiniiiiRimiiiiiiiiiiiiHiiiiiBiuiiisiiiiiiiiiniiiiittniHHiiiiiifli DE BELGISCHE LANDBOUWERS IN FRANKRIJK. Er zijn op dit oogenblik van de 35 tot de 40 duizend Belgische landbou wers in Frankrijk gevestigd. Deze toe stand moet toegeschreven worden aan de dichte bevolking van Belgie, 260 inwoners per vierkanten kilometer te gen 7 I in Frankrijk. De pachten zijn in Belgie veel hoo- ger dan in Frankrijk. In zekere Fran sche departementen beloopen ze tot 1 50 of 200 Fransche frank per hektaar tegen 690 tot 800 Fransche frank in Belgie. Anderzijds zijn de prijzen der land- bouwprodukten in Frankrijk hooger dan hier, doordat de vreemde produk- ten daar belangrijke tolrechten moeten betalen. Eenige prijzen zijn welsprekend en toonen ook aan hoe het protektionis- mc de levensduurte doet stijgen. Prijs van graan, de 100 kgr. 70 Belgische frank in Belgie, 210 Belgische frank in Frankrijk. Prijs van de haver 85 fr. tegen 1 35 fr. Prijs der beetwortels I 50 tegen 230 frank. Het grootste gedeelte der Belgische uitwijkelingen vestigde zich langs de Fransch-Belgische grens. Wij kwamen ongeveer tegelijker tijd in de politiek. Wij troffen elkaar reeds op jongen leeftijd in onze eerste ministeries. Toen ik in 1912, na Aga- dir, premier werd, wenschte ik man nen op wie ik kon steunen in mijn ka binet en ik bood Briand het vice-pre sidium van den ministerraad aan. Hij en Léon Bourgeois hebben mij candi daat gesteld voor het EJysée en mij doen zegevieren. Gedurende den oor log heeft Briand in moeilijke uren groo te diensten bewezen. Na den oorlog heeft hij niet alleen gewerkt voor de mcnschhcid, maar ook voor zijn va derland. Hardnekkig heeft hij de vre desidee voor de geheele wereld ver dedigd en zich openlijk uitgesproken als apostel en zendeling. Briand trachtte steeds verder te zien dan de grenzen, waarbinnen wij allen zijn opgesloten. Hij was geen droomer. Als hij eenmaal na rijp overleg zich een overtuiging had gevestigd, dan handelde hij ook dienovereenkomstig. Wij moeten thans zijn werk voltooi en, waarmede hij is begonnen. Wij zijn nog lang niet aan het einde van onze taak, maar diegene, die ermede be gonnen is, heeft zich niet laten leiden door ijdele persoonlijke ambities, maar door een idee Herriot wil zijn opvolger zijn. Herriot heeft te Lyon op een ver gadering over Briand's werk gespro ken. Hij zegde, dat menschen op straat te Parijs, toen daar de begrafenisstoet van Briand langs trok, hem hebben toegeroepen zet het werk van Bri and voort Ik antwoord hierop, vervolgde M. Herriot, dat ik van ganscher harte, en met al mijn krachten, Briand's werk wil voortzetten om aan het Fransche volk, aan de gezinnen die bezorgd zijn over de onzekerheid van dezen tijd, het hoogste van alle goederen te ver zekeren den vrede. iiiniHifliiiiiniiiiniiiiiiiiinuiiiiniimniniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuHiiiiiii HET AANTAL ECHTSCHEIDINGEN IN ENGELAND. In Engeland en vooral in Londen is het aantal echtscheidingen na den een afzonderlijke rechtbank ingesteld om deze ongelukkige huwelijkszaken te behandelen. In een maand waren alleen reeds 800 gevallen ingediend. De meeste aanvragen om echtschei ding werden door vrouwen aange vraagd. Dit aantal is juist eens zoo groot als de verzoekschriften die door de mannelijke echtgenooten werden inge diend. Sedert 1928 is het aantal echtschei dingen geweldig gestegen. Te Londen alleen reeds werden in de laatste jaren gemiddeld 2 750 hu welijken door echtscheiding ontbon den verklaard. Hier komt nog bij dat op het platteland ongeveer 2000 echt scheidingen per jaar voorkomen, zoo dat men gerust mag aannemen dat er ieder jaar 4000 a 5000 gevallen van echtscheiding behandeld worden. In de jaren voor den oorlog, van 1911 tot 1915 bedroeg het aantal echtscheidingen slechts een gemiddel de van 656. In 50 ten honderd der gevallen was het huwelijk kinderloos, de meeste echtscheidingen hadden plaats nadat men reeds 10 jaar en langer had sa mengewoond. nillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllil Leening der Verwoeste Gewesten. Leening 5 t. h. 1923. TREKKING VAN 19 MAART Zaterdag 19 dezer heeft de 106e trekking plaats gehad der leening van oorlogsschade 5 t.h. 1923. De uitslag Serie 251.849 n. 3 is uitbetaalbaar met 500.000 frank. Serie 372.208 n. 4 is uitbetaalbaar met 100.000 frank. Series 19.627 n. 3, 127.370 n. 4 en 369.065 n. 1 zijn elk uitkeerbaar met 50.000 frank. De andere nummers van deze se ries zijn uitbetaalbaar met 550 frank. De werkloosheid neemt nog gedurig uitbreiding, en meest al de werkloo zenfondsen staan voor een hachelijken toestand. De bestendige afvaardiging van Braband heeft pas besloten, tot twee tusschenkomsten van één miljoen fr., ten voordeele der werkloozenfondsen van Brussel. Zij zal in den buitenge wonen zittijd van den provincieraad, den 5 April te houden, voorstellen het krediet aan de werkloozeninstellingen toegekend, van 6 op 17 /i miljoen te brengen, zulks uit hoofde van het ver ergeren der krisis. De andere provinciën verkeeren in dezelfde moeilijke omstandigheden De provincieraad van Antwerpen moet al- zoo op zijne begrooting een krediet voorzien van 35 rriljoen. Ir. de provin cie Antwerpen zijn overigens 34 t.h. der werkloozen van het land te vinden. Men voorziet anderzijds, bij den terugkeer der schoone dagen, dat er zich eene zekere ontspanning zal voor doen in de bouwnijverheden. In de andere ekonomische bedrijvigheden, rekent men dat er geen onmiddellijke beternis te verwachten is. Dit geldt vooral voor de steenkool mijnen, bij dewelke de zomerkampa- gne niet aanvangt onder gunstige voor waarden, terwijl de voorraden op het einde van den Winter aanzienlijker zijn dan ooit. Men ontvangt dan ook geen gerust stellend nieuws uit de kolenbekken, wel integendeel. Men hoort slechts nog spreken van het sluiten van zetels en afdanken van personeel, vooral -ran vreemde arbeiders. De concentralisatie van zekere be drijven geeft, van een anderen kant, ook aanleiding tct het aflasten van personeel. De herinrichting van zekere diensten bij de Nationale Maatschappij van Spoorwegen, heeft voorts ook voor uitslag gehad dsn noodigen handarbeid te verminderen. Wanneer zal het beteren DRINKT MAS-CAR BIER HET PARADIJS DER VEROORDEELDEN. Te New-York is onlangs een nieuwe vrouwengevangenis geopend, die in velerlei opzicht een merkwaardig in- stitut is. De veroordeelde vrouwen zul len hier, tot haar vermoedelijk groote verbazing, in plaats van een duistere gevangenis, een modern hotel aantref fen, voorzien van daktuin, dansvloer, bibliotheek en eigen kerk. De nieuwe gevangenis is een ge bouw van elf verdiepingen, dat 125 miljoen franken heeft gekost en waar aan twee jaar is gebouwd. Wie er bin nenkomt, betreedt eerst de hal, die in elk opzicht gelijkt op de hal van een puik hotel. Van deze plaats af tot aan den daktuin, waarop zich tennisbanen bevinden en die ruim voorzien is van ligstoelen, brengt bijna iedere schrede een nieuwe verrassing. De gevangenen moeten het grootste deel van den dag in den daktuin doorbrengen, vanwaar men een prachtig gezicht heeft op de haven en het eiland Manhattan. Alleen de zieken, of zij die een bij zondere straf moeten uitzitten, ver toeven in de cel, die ook maar weinig lijkt op de cellen van de andere in richtingen. Elke cel heeft op betrek kelijk geringe hoogte een groot ven ster dat het mogelijk maakt het groot straatverkeer gade te slaan op de vloeren liggen kleeden, spiegels, uit gepolijst metaal, zijn niet vergeten. El ke verdieping in de gevangenis heeft zijn eigen onSspanningvertrekken en eetzaal. Slechts de 20 straf- of afzon deringscellen zijn wat donkerder dan de gewone wooncellen, die stellig aan genamer vertrekken zijn dan menige hotelkamer. Voor de gezondheid der gevange nen wordt bijzonder goed gezorgd. De geheele elfde verdieping is be stemd voor ziekenverpleging. Behalve 30 bedden vindt men hier afdeelingen voor lijders aan oor-, oog-, neus- en keelziekten, een modern Rontgen-la- boratorium, een groote operatiezaal verscheidene geneesheeren en ver pleegsters zijn dag en nacht beschik baar. Ten slotte is er eene fraaie kerk, die zoo is ingericht, dat zij voor de diensten van verschillende kerkgenoot schappen kan worden benut. IN DEN MINISTERRAAD. De ministers hebben Maandag na middag hunne wekelijksche raadsver gadering gehouden. De Werkloosheid. De raad wijdde een onderzoek aan het vraagstuk der werkloosheid. De ministers zullen met de afgevaardigden der provincies en gemeenten onder handelen, betreffende de middelen, welke de provincies en de gemeenten moeten toelaten den werkloozensteun te blijven uitbetalen. Men onderzoekt of deze middelen zullen zijn leeningen voorschotten, enz. De Spoorwegen. Daarna werd onderzocht of onze spoorwegtarieven zouden kunnen ver laagd worden. De regeering is niet ge neigd dit te doen, daar de spoorwe gen te groot verlies lijden, 30 tot 35 miljoen per maand. De verlaging met 1 5 p.h. zou een nieuw verlies van 300 miljoen veroorzaken. De ministerraad besliste dit vraagstuk nog nader in te studeeren. IHIIIIIMIIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIHIIilllllllllllllllllülHlllillHIIIHIHIIIIIIIIUIIfR TE VEEL KOFFIE. Ofschoon in de laatste twee maan den reeds meer dan 300 miljoen balen koffie vernietigd werd (en als brand stof gebruikt of in het water geworpen werd) is het nog maar steeds niet ge lukt om de groote voorraden dusdanig te verminderen dat de prijs op peil blijft. In de binnenlanden ligt nog een voorraad van 25 miljoen balen koffie elk van 60 kilos, waarvoor men geen afzetgebied kan vinden. Als men daarbii in aanmerking aan neemt dat de 300 miljoen balen koffie die men vernietigd heeft slechts 7 c/c vormen van den geheelen wereldvoor raad, dan ziet men onmiddellijk in, dat het vrijwel van geen beteekenis is om een beteren grondprijs te vor men door belangrijke voorraden aan de vernietiging prijs te geven. iiiiniuiiiiiiiiiiiiiHtiimiiiiHiniiiiHuiiiiiiiiHiiuiiiHiiiiiiiiiniitiniiiiiH DALING IN DE AMERIKAANSCHE GRAANPRIJZEN. Men zal groote hoeveelheden uitvoeren. De koren- en maïsprijzen zijn on derscheidenlijk gedaald met twee pun ten en één punt per Amerikaanschen schepel, tengevolge van een verklaring afgelegd door den Amerikaanschen se- kretaris van Landbouw en luidens de welke de regeering van de Vereenigde Staten er ernstig zou aan denken, een geweldige verkooj^sbeweging in den vreemde in te zetten, om het overtol lig Amerikaansche graan in het buiten land te plaatsen. ajiiiiRHittntimftiiiiiiiüitiiinmuutiiiiittiiiiiinninitiiininfiiiniimi VOOR EEN ZEER MOOI MEISJE. In uw omgeving hoor ik maar al te dikwijls uw schoon gezichtje roemen. De menschen zijn onverstandig ge weest het in uw bijzijn te herhalen. Nu, ge zoudt het, zonder den lof der menschen toch ook geweten heb ben, want uw spiegel liegt niet, en voor uw spiegel brengt ge heel wat tijd door. Kind, kind, de schoonheid is soms eene gevaarrlijke gave, en ik vrees voor u... Ja, ik vrees dat gij de bij zaak zult gaan beschouwen. Om uw lief gezichte zult ge dikwijls geprezen worden, maar... ernstige, verstandige menschen blijven niet stil bij 't lieve wezentje en zullen uw hart en uw ziel peilen... En dan..,? Wanneer het er op aan komt door 't leven te komen, eene betrekking te vinden en zelf uw kost te verdienen, dan zullen anderen u voorspringen. Een lief gezichtje, zonder meer, dat komt niet lang in aanmerking. Nog niet lang geleden zei de bestuurder van een zeer belangrijke firma 't Is ongelooflijk hoevele weinig ontwikkelde meisjes we aantreffen on der de mooie meisjes. De bureelbe dienden met een minder mooi gezichtje zijn over het algemeen, veel knapper Er zijn natuurlijk uitzonderingen maar toch weinig. Dat is toch gemakkelijk te verkla ren. Wie te veel belang hecht aan zijn mooi gelaat. Wie te veel zorgen aan zijn uiterlijke besteedt, verwaarloosd de vorming van hart en geest. Lief meisje met uw mooi gezichtje, wees blijde om de gave der schoonheid maar hecht er niet zooveel belang aan dat ge'r uw innerlijke vorming om ver waarloost. Deze laatste onthoudt het wel i3 toch altijd de voor naamste. Nu de «Stahlhelm» openlijk zijn k! zers aangeraden heeft voor president Hindenburg te stemmen, omdat bij de tweede ronde alle binnenlandsch-poli- tieke bijbedoelingen in het niet ver zinken en de Hitler-dictatuur tenslotte een grooter gevaar voor hen daarstelt dan de Bruning-regeering (die toch altijd ontslag kan nemen) nu heeft de verkiezing van 1 0 April veel van haar belangstelling verloren. Slechts twee kandidaten stellen zich in lijn Hindenburg en Hitier. De uit slag kan derhalve niet twijfelachtig zijn, wanneer er zich tenminste geen onverwachte en ongewenschte compli caties voordoen. Van meer belang wordt intusschen de landdagverkiezing in Pruisen, die op 24 April aanst. moet doorgaan. Uit de uitslagen der presidentsver kiezing is namelijk gebleken dat Hin denburg slechts ongeveer de helft der in Pruisen uitgebrachte stemmen op zijn naam heeft weten te vereenigen. Vermits de candidatuur Hindenburg daar gesteund werd door coalitie van centrum, sociaal-demokraten en nog een paar andere partijen, schijnt alle» er op te wijzen dat de nationaal-socia- listen thans de sterkste partij ook in dien staat geworden zijn. Daar nu verklaard wordt dat de ver slagen Hitier zich candidaat zou stel len voor de landdagverkiezingen, dan wordt terecht gevreesd, dat bij eeoo overwinning der Nazi's, hun leider roti moeten belast worden met de vorming van een kabinet. Een dergelijke mogelijkheid zou na tuurlijk niet nalaten een groote ver warring in het Rijk te stichten, daar de Pruisische regeering feitelijk al do openbare diensten der stad Berlijn in handen heeft, of tenminste dat dezo diensten van haar afhankelijk zijn. Daar Berlijn tegelijk de zetel der anti-Hitleriaansche regeering is, ziet men van hier reeds bergen van moei lijkheden oprijzen, die schier onover komelijk, of in elk geval erg belem merend zijn. De gunstige indruk door een herkie zing van maarschalk Hindenburg in het buitenland gewekt, kan daardoor reddeloos gecompromitteerd worden, terwijl het Duitsche binnenland in een soort van permanente revolutie-toe stand zou verkeeren, uitgelokt door de wrijving tusschen Pruisen en het Rijk. Alléén een hernieuwde coalitie van het huidige Hindenburg-bloc kan zulks voorkomen, wanneer tenminste de uit gebrachte stemmen van 1 3 Maart niet van bestemming zouden veranderen, in die anderhalve maand tijds. De Pruisische landdagVerkiezingen zullen dus het klaarste bewijs leveren van den geestestoestand der Duitschera na de presidentsverkiezing. Zal de ne derlaag van Hitier de oogen openen aan de wijfelaars en den val mede brengen van zijn staatsgevaarlijke par tij Of zullen de Nazi's zich nogmaals laten optrommelen voor een nieuwe krachtinspanning, die een geduchte weerwraak voor de groote klopping van 13 Maart 11. zou kunnen betee- kenen Niet van den 1 0°, maar wel van den 24u April hangt nu de rust in Duitsch land en in Europa af 1 DRINKT MAS-CAR BIER Sluikhandel in verdoovende middelen In een koffiehuis der Statieplaats, te Rijssel, werden vier mannen en een vrouw aangehouden, allen van Ant werpen, die 500 tot 600 gram vocaine eener handelswaarde van 40.000 frank en edelgesteenten ter waarde van 4000 frank binnengesmokkeld hadden. Men meent te weten dat de groep dikwijls de reis Antwerpen-Rijssel on dernam, telkens een hoeveelheid ver doovende middelen, van Duitsche her komst, meenemend. Drama der ellende in Duitschland. Te Waldsheim in Saksen, heeft een smartelijk drama der ellende plaats gehad. Sedert getfUimen tijd Zonder werk, en het hongerspook ziende op komen, heeft de werkman Ulbricht H. zelfmoord gepleegd en drie zijner kin deren, onderscheidenlijk 2, 6 en 9 jaar oud, in den dood meegesleurd, door het gaskraantjp open tc djMWTl.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1