Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. öoitenlanö Tooneel-Nieuws. De financieels Toestand van Amerika. Voer het Behoud van onze Kolonie. De Wet op de Lijkverbranding. ^TWAALFDE JAAR. - NUMMER 15. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 10 APRIL 195. ABONNEMENTEN I Jaar, in «ad 12 fr per poet 16 fr Congo 25 fr Frankrijk 25 fr Amerika 30 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De PoetaUonnenten in Belgie, die van woonet veranderen, moeten dit aangeven in *t poet bureel dat ben bedient, en niet aan one. Plakbrieven bij one gedrukt worden aan maal gratie in one blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaar» Poatcheckrekening Gebroeders DUPONT, Yp er straat, 2, POPERINGHE. N' 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Da naamlooss ingezonden artikels worden in de schenrmaad gegooid. Ook daar Besparingen. Eerst leven en dan twisten. Dit was de leus der Belgen toen zij van 1914 tot 1918 niet meer zeker waren van den dag van morgen. Nog altoos dragen zij de gevolgen van den oorlog, niet alleen in hun land maar ook in hun kolonie. De vette koeien behooren tot het verleden. Overal heerscht de wet dei gedwongen spaarzaamheid. Dit is ook het geval in onzen Congo. Voor den nieuwen minister Crokaert was het waarachtig geen blijde intrede verplicht te worden dadelijk allerlei besparingen in te voeren. Wat hem het pijnlijkst zal geweest zijn, is de verplichting de jaarwedden van het koloniaal personeel in te krim pen of ambtenaren af te danken naar het voorbeeld van de bijzondere ko loniale maatschappijen. De crisis van het koper is vooral voor onze kolonie noodlottig. Maar die crisis is niet lokaal, doch internationaal. Met tegenzin heeft de minister dur. die noodmaatregelen moeten nemen. Het spreekt als van zelf dat zij onder het personeel een bittere misnoegdheid verwekt hebben. Wij hebben zelfs krasse dingen ge hoord over het gedrag van zekere ko loniale ambtenaren. Er heerschte ondei een deel van die agenten een geest van oproer. Op een meeting te Leopold- stad, bijgewoond door hoogere amb tenaren en zelfs magistraten, ging het zoover dat sprekers, aangemoedigd door de aanwezigheid van die heeren, aanzetten tot revolutie, omdat de jaar wedden verminderd werden. Dit was een overdrijving, misschien wel te wij ten aan het klimaat. De minister heeft noodgedwongen moeten ingrijpen en de haantjes voor uit naar Europa terug geroepen. Hij heeft geen kleine beambten willen straffen, maar hooggeplaatste ambte naren. Die misnoegden pogen thans de o- penbare opinie in Belgie te verschalken Men heeft er echos van gehoord. Daar men nooit weet wat achter den rug gebeurt, hoeft men met de grootste voorzichtigheid langs dien kant op te nemen wat verteld wordt. In elk geval zijn de schrijvers ver dacht vermits zij eerst en vooral hun eigen belang verdedigen. Zij vergeten dat het algemeen be lang het te boven gaat. We zijn de eersten om te zeggen dat de inkrimpingen zeer hard vallen, want men kan het lot van den kolonialen ambtenaar niet vergelijken met dit var. een ambtenaar van het vaderland. Wij meenen dat de minister iets zou moeten vinden om de gehuwde agen ten die er leven met hun wakkere echt- genoote, te bevoordeeligen, want zij mogen wel iets vóór hebben. De ko lonie heeft er alle belang bij dat de blanke vrouw ginder nevens haar man staat. Elk blank gezin is er een cel van beschaving. Wij wanhopen niet dat de minister wel iets zal vinden om het familieleven niet moeilijker te maken. Daarover hadden de syndicaten van het personeel kunnen onderhandelen in plaats van een gebalde vuist op te steken. Het zou voor de kolonie een ramp zijn in geval de staatsagent verplicht werd jonggezel te blijven of zijn vrouw in Europa achter te laten. Nu wij weten dat op andere posten fel gesnoeid is geweest en dat het niet alleen de ambtenaren zijn die getrof fen werden. De andere landen hebben eveneens hun toevlucht moeten nemen tot de zelfde besparingen, die deze van onzen Congo overtreffen. Men heeft gehoord dat wanneer de Fransche minister van Koloniën Saigon bezocht, een complot gesmeed werd om hem op gefluit en gejouw te onthalen, maar dat het personeel nog ingezien heeft dat dergelijke manifes tatie misplaatst en schadelijk voor de kolonie en voor het personeel zelve zou geweest zijn. Wij weten dat onze minister onmid dellijk na zijn benoeming overdreven uitgaven en kostbare werken heeft doen onderbreken. Hij heeft een einde gesteld aan de prachtwerken, kortom hij heeft zich enkel bij het hoogstnoodige bepaald. In zekere kapitalistische kringen is zijn naam onthaald geweest op een ij del aanroepen van den naam van God. Maar waartoe zouden de uitgaven, die niet gewettigd zijn dienen, als er geen zaad meer in het bakje is Waar er niets is verliest de Koning zijn recht De kolonie moet dus betere tijden afwachten net als het land. Alle bur gers en in de eerste plaats de dienaars der kolonie en des lands hoeven dien toestand wijsgeerig op te nemen en hard te werken om boven te geraken. Vooreerst dient vermeden dat de kolonie zou kunnen vervallen. De re geering denkt er niet aan vermits zij een flink part besteedt van de leening aan de heerlijke en rijke bezitting, die Leopold 11 aan Belgie heeft gelaten. Laat ons ook op onze hoede zijn vermits zekere groote landen als de Vereenigde Staten en Duitschland er op loeren. Congo is een uiterst kostbaar klein ood dat begeerd wordt door alle lan den die koloniën wenschen. Daar wij niet weten wat achter de misnoegden staat, hoeven wij op onze hoede te zijn. Wij zullen er dus niet inloopen. Zoo naief zijn we niet. L. - D.N.G. ltlllllltllllll!lllli:Ulltllll!llilllIlllllllillllll!III!HIIIIIIIIIII!llilIII!!llltlini WIJNBOUW EN WIJNVERBRUIK IN FRANKRIJK. Op zoek naar middelen om de Crisis te bestrijden. Honderdvijftig afgevaardigden uit 30 landen en van 6 groote internatio nale organisaties waren dezer dagen te Parijs vereenigd om te beraden over maatregelen tot opvoering van het wijnverbruik en tot beëindiging van de crisis in den wijnbouw. Het feit dat voor het Internationaal Wijn-Congres de heer Tardieu in per soon de openingsrede verlangde te houden, bewijst genoegzaam welk een gewicht door Frankrijk aan deze con ferentie gehecht werd. De voorbereiders van dit congres, dat is het bestuur van het Office Int. du Vin waarvan de leider der zoo genaamde wijngroep in het Fran sche parlement, Edouard Barthe, de voorzitter is, hebben vooropgesteld, dat het drankverbod in Amerika en het vervallen van de Russische markt door de sluiting der grenzen de hoofd oorzaken zijn van de internationale wijncrisis, waaronder 20 landen, spe ciaal Frankrijk, Spanje, Italië, Duitsch land, Griekenland, Portugal, Algiers, Roemanie en Hongarije lijden. Inderdaad is Frankrijk verreweg het zwaarst getroffen. In 't laatste jaar voor den oorlog, toen Amerika nog nat en Rusland nog open was, waren die twee landen de beste afnemers van Fransche wijnen en champagne. Thans kan men aan die landen geen druppel meer ver- koopen, hoewel de Fransche champa gnefabrikanten toegeven, dat nog aar dige hoeveelheden schuimwijn over Canada en St. Pierre-et-Miquelon de States binnensijpelen. Bovendien heeft Frankrijk als mark ten voor zijn wijnen Argentinië en Bra zilië vrijwel geheel verloren. Vorig jaar verkocht het aan die twee landen nog maar respectievelijk 1 7.000 en 3000 hectoliter. Ernstig voelt men het dat Rusland niet alleen als afzetgebied voor wijn is uitgeschakeld, maar de wereld markt reeds van Russischen wijn begint te voorzien, waarvan de invloed van ieverlee even merkbaar wordt als bij den afzet van graan, hout en petrool. In 1930 toen de Soviet-Unie voor het eerst wijn in het buitenland plaat ste, verkocht ze reeds 33.000 hectoli ter aan Duitschland, 23.000 hectoliter aan Italië en 1 3.000 hectoliter aan Oostenrijk, Russische Krim- en Kauk.'tsuswijn hebben nu al in Duitschland de plaats van een groote hoeveelheid Fransche wijnen ingenomen, ja het schijnt, dat de Russen zelfs met champagne-fabri cage begonnen zijn en ook daarmee de Fransche markt in Duitschland be lagen. Een ander deel van zijn Duitsche markt moest Frankrijk aan Griekenland Spanje en Chili afstaan. In 1903 nam de wijn op de Fran sche uitvoer-statistiek de tweede plaats in, vlak na de wol, in 1913 was wijn al tot de negende plaats gedaald, maar vertegenwoordigde zijn uitvoer nog al tijd een waarde van ruim 200 millioen goudfrank. Over 1931 was het druiven vocht tot de vijftiende plaats afgezakt. Om politieke redenen moest Frankrijk eenige landen (Griekenland, Italië, Spanje) invoercontingenten voor wijn toestaan en deze wijn-invoer in Frank rijk is des te noodiottiger voor de pro ducenten in 't land zelf, omdat sinds eenige jaren de Algerijnsche wijngaar den geweldige oogsten dragen. De dagorde van het congres omvat te alle kwesties die den wijn raken voorop het drankverbod men heeft den tact gehad, Amerika hier niet bij uit te noodigen de belasting, ver bruik van tafeldruiven, propaganda, strijd tegen vervalschingen, enz. Men bemerkte in het congres vooral een poging van de Fransche wijnbelan- gen om het alsnog met hun buiten- landsche concurrenten langs recht- streekschen weg eens te worden. De wijnuitvoer is de kwetsbare plek van de Fransche handelsbalans zoo dra een vreemde regeering op een con- tingenteeringsdecreet van Parijs me*t strafmaatregelen wil antwoorden, keert zij zich tegen den Franschen wijnhan del. iiiiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiiiuuittUiiiiiuiiiiiuiiiniiiiiuiiiiniiuiiiuHiuniii) DE BEPALINGEN. Zaterdag laatst is in het Staatsblad de tekst afgekondigd van de wet op de facultatieve lijkverbranding. Elke Belg zal dus voortaan het recht hebben, om te bepalen, dat hij na zijn dood verbrand wil worden en deze verbranding zal in Belgie zelf mogen uitgevoerd worden. Zulks gebeurt nochtans maar mits zekere waarborgen, en we geven daar om hieronder den volledigen tekst van de wet Artikel 1De lijkverbranding wordt toegelaten onder de voorwaar den bepaald bij deze wet, alsmede bij de Koninklijke Besluiten tot ten uit voerlegging daarvan. Art. 2. Bij besluit van den ge meenteraad, goedgekeurd door den Koning op advies van de bestendige deputatie, kan beslist worden dat in de gemeente een lijkverbrandingsoven zal opgericht worden. Twee of meer gemeenten kunnen op gelijk advies en na dezelfde goedkeu ring zich vereenigen tot het oprichten van een lijkverbrandingsoven. De lijkverbranding in een andere gemeente dan deze van het overlijden evenals het overbrengen van de asch naar een andere gemeente dan deze van de lijkverbranding, kunnen ge schieden onder de voorwaarden be paald bij Koninkl'jk Besluit. Art. 3. De na te komen voor waarden tot het oprichten en het in werking stellen van een lijkverbran dingsoven worden bij Koninklijk Be sluit bepaald. Dit besluit schrijft de re gelen vóór, voor het begraven der asch voortkomend van de verbrande lijken. Bovenstaande bepalingen laten de bevoegdheden der gemeentebesturen in zake begraafplaatsen onverkort. Art. 4. Tot de lijkverbranding mag slechts overgegaan worden na de machtiging, door den ambtenaar van den burgerlijken stand der plaats van het overlijden verleend, op vertoon van de volgende stukken 1Een schriftelijke aanvraag van een lid der familie of van elk ander persoon, gerechtigd om voor de lijk- plechtigheid te zorgen in deze aan vraag moet worden vermeld waar tot de lijkverbranding dient worden over gegaan 2. Een akte uitgaande van den overledene, waarbij wordt uitgedrukt de stellige wil, zijn stoffelijk overschot te doen verbranden deze akte moet tevens voldoen aan de vereischen van bekwaamheid en van vorm gesteld voor de geldigheid der akten van laat ste wilsbeschikking 3. Een bewijsschrift van den be- handelenden geneesheer, waarbij het wordt bevestigd dat er geen teekens of blijken van gewelddadigen dood aanwezig zijn 4. Het verslag van een beëedig- den geneesheer, door den ambtenaar van den burgerlijken stand aangesteld om de oorzaken van het overlijden na te gaan, verslag, waarbij wordt beves tigd, dat er geen teekens of blijken van gewelddadigen dood aanwezig zijn. De geschillen Detreffende de voor waarden voorzien bij 1 en 2 van dit artikel worden voor den rechter in kortgeding der plaats van het overlij den aangebracht. Behalve wanneer zoodanig geschil zich voordoet, moet de machtiging bij voorkomend geval, verleend worden binnen de vier en twintig uren na het indienen der aanvraag en der bijge voegde stukken. Art. 5. Zoo de ambtenaar van den burgerlijken stand meent de machtiging te moeten weigeren, zendt hij het verzoekschrift en de bijlagen daarvan aan den procureur des Ko- nings van het arrondissement. Deze toezending is verplichtend, wanneer het bewijsschrift van den be- handelenden geneesheer of het ver slag van den beëedigden geneesheer niet kunnen bevestigen, dat er geen teekens of blijken van gewelddadigen dood aanwezig zijn, wanneer er om standigheden bestaan, waaruit men veronderstellen kan, dat er geweldda dige dood is en wanneer de overledene tijdens zijn laatste ziekte, niet door een geneesheer werd verzorgd. Art. 6. De procureur des Konings handelt, zooals is voorgeschreven bij artikel 81 van het Burgerlijk Wetboek, en gelast, bij voorkomend geval, de lijkschouwing. Tot de lijkverbranding mag niet overgegaan worden dan nadat hij aan den ambtenaar van den burgerlijken stand ter kennis heeft gebracht, dat hij er zich niet tegen verzet. Art. 7. De familie of de persoon gerechtigd om voor de lijkplechtigheid te zorgen, kunnen steeds een genees heer hunner keuze aanstellen om de lijkschouwing bij te wonen. Art. 8. De kosten van lijkschou wing, getarifeerd. en ingevorderd als gerechtskosten in strafzaken, komen ten laste van de nalatenschap. Art. 9. De overtreders van de bepalingen dezer wet worden gestraft met de politiestraffen, onverminderd de andere straffen bij de wetten voor zien. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE EN DIT AL... OM EEN STUIVER Te Parijs is een proces geëindigd dat zes jaar heeft geduurd, en dat ging om een Sou of 5 Fransche centie men. Het was aanhangig gemaakt door h. C. tegen de maatschappij die den métro, het onderaardsche spoorwegnet te Parijs, in bedrijf heeft. In I 924 had de heer C. gepoogd een trein binnen te komen tegen afgifte van een kaartje van 30 centiemen, dat hij uit een treinrittenboekje had ge scheurd. Het was echter al eenigen tijd geleden dat hij dit boekje had gekocht en inmiddels had de maatschappij haar tarieven verhoogd. De beambte ver zocht den heer C. hem 5 centiemen bij te leggen. De bezitter van het boekje weigerde en verklaarde, dat de maatschappij, door hem het treinrittenboekje te ver- koopen, een verplichting had aanvaard welke zij diende na te komen. De ver hooging was niet cp hem toepasselijk, omdat hij voor tien ritten vooruit had betaald. De zaak kwam voor de rechtbank, die uitspraak deed ten gunste van de Metro-maatschappij. Maar de heer C. was hiermede nog niet tevreden en hij ging in hooger beroep. Thans heeft het Hof van Beroep ui'spraak gedaan, op nieuw ten gunste van den Métro. De maatschappij heeft het recht, aldus het Hof, haar tarieven te verhoogen en te weigeren de verkochte treinrittenboek- jes weer op te koopen. Het recht heeft dus zijn loop gehad en de h. C. heeft alles bijeen genomen kosten moeten betalen, welke voldoen de zouden zijn geweest voor een reis om de wereld. mn^mmimsmimiUHmmBiiiwimiiiiiuyramiuniramininCTM DRINKT MAS-CAR BIER ■■HlHIlWllllIHlWWHIIIIBHIHiHWIlWBIWIinWWimiWtnï IS DAT ONTWAPENING Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht mb poitangal voor ant woord ta voegen. Het blad ataat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichtea 0.60 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen re kis men, prijzen volgen» overeenkomst. All aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Tijdens de jaarlijksche algemeene vergadering van den beheerraad eener belangrijke Engelsche metaalfabriek, waarvan sir Robert Hadfield voorzitter is, werd er aangekondigd dat dank aan de voortdurende verbeteringen in de vervaardiging der moordtuigen, er nu houwitsers kunnen gemaakt worden welke de meest weerstand biedende harnassen kunnen doorboren en dat deze nieuwe uitvinding aan Engeland een merkelijk voordeel bood op de andere mogendheden. Intusschen doet Engeland mee aan de ontwapeningconferencie te Genève. De Koninklijke Kamer van Rheto- rika Langhoirs Victorinen te Pope- ringhe, reeds vroeger in een classifica tie-prijskamp in Eerste Afdeeling ge plaatst veroverde in den Provintialen Tooneelwedstrijd 1929-30 in Eerste Afdeeling, de Zesde Plaats op veertien mededingende maatschap pijen, alsook eenen bijzonderen prijs voor beste speler aan den Heer Emiel Bruynooghe. Wij vernemen zooeven dat deze reeds zoo gunstig gekende maatschap pij zich nogmaals komt te onderschei den in den Provintialen Tooneelwed strijd 1931-1932. In Eerste Afdeeling, heeft zij nu den VIERDEN PRIJS behaald, alsook een bijzonderen Prijs als verdienstelijk speler voor Heer Théophile Cappoen, in de typieke rol van Dokus Als men rekening houdt, van de an dere maatschappijen waarmede De Victorinen te kampen heeft, maat schappijen uit groote steden, begun stigd door vermaarde tooneelgroepen te zien optreden op welingerichte stads schouwburgen, en waaruit deze veel kunnen leeren, is het voor onze stede lijke Kring nog een grootere eer, zich bekroond te zien. Hartelijk Proficiat dus «Victorinen» gij bezit een flinke schaar tooneellisten en tevens een ieverigen voorzitter. Gij zijt eene maatschappij met durf, houd moed, volhard, en mogelijks, in het toekomende Tooneel-Tornooi, zien wij U aan den kop prijken. Hier volgt de gezamentlijke uitslag Provinciaal Tornooi 1931-1932 EERSTE AFDEELING. UITSLAG. Aangezien onder de mededingende kringen een Franschsprekende maat schappij optrad en het niet mogelijk is een paralleel te trekken tusschen het Nederlandsch en het Fransch Theater, waarvan de evolutie op dit oogenblik merkelijk verschilt, heeft de Jury goed gemeend de Franschsprekende maat schappij van de Nederlandschspelende kringen af te scheiden en naar verdien sten in beide reeksen, prijzen te bepa len. Hierop dus is de uitslag gebaseerd Franschsprekende 1° Prijs met groote onderscheiding aan de Comédia uit Kortrijk met Pour son fils Vlaamschsprekende 1" Prijs met groote onderscheiding aan Vlaamsche Herten uit Harel- beke, met De Buikspreker 2" Prijs met groote onderscheiding aan Excelsior Brugge, met «Frits». 3" Prijs aan Kunstleven Mee nen, met Najaarsvuur 4" Prijs aan «Langhoirs-Victorinen» uit Poperinghe, met «Menschwording» 4" Prij3 aan Wij willen Brugge, met Het Kontrakt 4" Prijs aan Onder Ons uit Blankenberghe met De Wonderlijke Gast 7' Prijs aan Door Strijd tot Ze gen uit Oostende met Diertje 8 Prijs Niet toegekend. 9' Prijs Niet toegekend. 10 Prijs aan De Lustige Vrien den uit Iseghem, met «Stille Helden» 11" Prijs aan De Zeester uit Oostende, met «De Plaatsvervanger». 11" Prijs aan Flandria Brugge, met Liefdelist VERDIENSTELIJKE SPELERS Poperinghe H. Th. Cappoen in de rol van Dokus Iseghem Jufvr. Vanbesien in de rol van Rita Meenen H. Libbrecht in de rol van Dolf Harelbeke Mevr. Halsberghe in de rel van Jufvr. van ergens Hoog Oostende Jufvr. Bogaert in de rol van Eva Kortrijk H. Vartden Berghe in de rol van Un Horr.jne Blankenberghe H. Bellaert in de rol van Benoni Brugge H. Bcuckels in de rol van De Jonge Man Brugge H. Strays in de rol van Frits Namen der Juryleden i Lode Lagasse, B. van Eeghem, Gilb. Libbrecht, H. Baston, H. Demol. Er komt, aan den anderen kant van den pekelplas, een bedenkelijk feit aan het licht, een feit waarvan het beden kelijk karakter zoowel voor ons geldt als voor de kinderen van Uncle Sam zelf de begrooting van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika sluit niet meer, en daarom moet er worden over gegaan tot het heffen van nieuwe be lastingen en hoogere tol-rechten 1 Sinds jaar en dag ging de Groote Amerikaansche Republiek door voor het rijkste land ter wereld, en zelfs thans nog, in volle crisis, is menigeen die meening toegedaan. Niet geheel ten onrechte, dat dient erkend, want zoo de Staat er niet al te rooskleurig voorzit uit hoofde der enorme werk loosheid, en andere dingen meer dan toch worden in de States de mach tigste financie-concerns ter wereld aan getroffen. En dit alleen is dan van aard om ons eenig vertrouwen te ge ven in de toekom?,t. Ziehier waarom Sedert de debatten over het Hoo ver moratorium in het Amerikaansche parlement, wordt hier in Europa aan genomen, dat de Vereenigde Staten bereid zouden zijn om alle oorlogs schulden te schrappen, van het oogen blik dat de Europeesche landen tot een stabel accoord gekomen zijn en hun bewapening aanzienlijk h/ebben ver minderd. Inderdaad, werd een derge lijke formule door de Amerikaansche afgevaardigden en senators ongeveer aangenomen... misschien enkel alleen uit berekening, omdat zij zeer goed het onverwezenlijkbare van een der gelijke voorwaarde inzagen, in de eer ste tien of twintig jaar I Maar intus schen werd aan president Hoover for meel verboden om nog eens het ini tiatief tot een moratorium te nemen. 1 hans weten wij waarom. De gulden tijd is uit, voor de Amerikaansche schatkist. Er moet bespaard worden op alles en nog wat, en weken lang hebben de parlementsleden moeten beraadslagen over de meest rechtvaar dige wijze om aan geld te geraken. Het gaat dus voor ons niet meer op, de aanstaande Conferentie te Lausanne te beginnen met de hoop op wijziging in de schuldenregeling met de Veree nigde Staten, Jus nog minder met de gedachte aan algeheele kwijtschelding. De tijd daarvoor is hopeloos voorbij. Thans kan Amerika daar niet eens meer aan denken, zonder zich in een onmogelijk postuur te zetten tegenover zijn belastingbetalers. Tegenover den onwil van Duitsch land om nog verder te betalen, moet dus gereageerd worden in het volledi ge besef van den toestand wij zullen voort, en ongewijzigd, aan Amerika moeten blijven betalen Het beste waarop wij kunnen hopen is op over eenkomsten met bankiers, die echter begrijpelijkerwijze erg wantrouwig zijn geworden, wanneer het dergelijke fi- nancieele ondernemingen betreft, en dit ook wel in hun condities zullen laten voelen. Voor menschen die van afgeteeken- de toestanden houden, is dat er weer al een te meer, maar een die in elk geval niet gunstig uitvalt voor een of andere minnelijke schikking. Reusachtige brand te Saint-Croix De bevolking van Saint-Croix, werd in den nacht in opschudding gebracht door een ontzettende brandramp. Ten gevolge den hevigen wind en het ge brek aan water, nam het onhéil eene angstwekkende uitbreiding. De pom piers uit al de omliggende dorpen en ook deze van Colmar kwamen ter plaats. Donderdag morgen waren er reeds 7 woonhuizen met de afhanke lijkheden en twee schuren de prooi der vlammen geworden. Veel vee is ook omgekomen. Knaapje doodgereden. Te Bavay speelde de 6-jarige Pierre Lefaux op de straat en werd door een automobiel overreden, 't Arme knaap je werd den schedel gebroken en stierf zonder het bewustzijn herkregen te hebben. Zoldering ingestort en vrouw gedood. Vrouw Henri Menchier van Vieville was gaan eieren rooven op de schelf, gelegen boven de schuur. Opeens brak de plank waarop zij zich bevond en de ongelukkige plofte ten gronde en was op den slag Good.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1