ëlidllits Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Buitenland Alweer een Mislukkina Maarschalk von Hindenburg tot Duitsch President verkozen. .TWAALFDE JAAR. - NUMMER I6.1 WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 17 APRIL 1932. Hindenburg door toog van een naaid gekropen ;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiii De c GOUDRUSH in ENGELAND. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiuiiniiiiuiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiniuiHiuui WAAROM DE AMERIKAANSCHE MINISTER STIMSON NAAR EUROPA KOMT Van een kerktoren gesprongen. ABONNEMENTEN I Jaar. in »tad I 2 fr per po»t 16 fr Congo 25 fr Frankrijk 23 fr. Amerika 30 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN Oa Poftabonnenten in Bolgia. die van wooni! veranderen, moeten dit aangeven in 't po*t- bureel dat ben bedient, en niat aan on*. Plakbrieven bij om gedrukt worde» één maal gratia in ona blad overgenomaa. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poatcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen ia te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Da naomlooze ingezonden artikel* worden in de scheurmand gegooid. De Duitsche Presidentsverkiezing. Hitier wint van zijn achterstand op den maarschalk in. f De overwinning van Hindenburg is nog geen Pyrrhuszege, maar het scheelt hem toch niet zco heel veel. I In cijfers uitgedrukt nog geen drie procent van het totaal der uitgebrachte stemmen. I Inderdaad heeft hij slechts twee er. negen tienden ten honderd méér be haald dan de volstrekte meerderheid. I Als hij dus slechts door het oog van een naald gekropen is, laat ons om breed te zijn dan zeggen dat het een stopnaald was. I Van de stemmen die bij de eerste ronde op de Stahlhelmen en op de communisten werden uitgebracht, heeft hij er slechts 700.000 kunnen verove ren, dan wanneer Hitier er met ruim twee millioen van weg is. En als we dan nog weten, dat dit maal een millioen minder kiezers op gekomen zijn dan één maand geleden, dan kunnen we dit millioen ook nog tellen bij dat deel van het Duitsche volk, tegen welks zin Hindenburg op den presidentszetel gehandhaafd wordt Twee gevolgtrekkingen zijn hieruit met zeer groote kans op zekerheid te maken Ten eerste, dat het ordewoord van Hugenberg tot de Stahlhelmen om zich bij de ballotteering te onthouden, door de groote massa dezer laatsten niet gevolgd geworden is, en dat deze lie ver toch op Hitier heeft gestemd. En ten tweede, dat een groot aantal communisten, al was hun candidaat Thalmann ook in de bres gebleven, hem zijn afgevallen en boven hem hun meest verbitterden vijand, den Natio- naal-Socialist Hitier verkozen hebben. Hitiers winst is bijna even groot als het totaal der stemmen die, bij de eerste ronde de candidaat der Stahlhel men,, kolonel Du'sterberg behaalde terwijl Thalmann, de communist, meer dan een millioen stemmen verloren heeft. Wanneer men dus gerust veronder stellen kan dat het grootste deel van de onthouders dezen keer uit kiezers van Duesterberg bestaan zal hebben, dan moet men wel gelooven, dat zoo wat een half millioen minstens der kie zers van Thalmann naar Hitier over- geloopen zijn. Dit laatste feit, hoe wonderlijk ook laat zich gemakkelijk verklaren. Van eenigen achteruitgang voor de communisten is hier natuurlijk geen sprake. Het communistische leger is zeker intact gebleven. Alleen hebben twintig procent van zijn effectieven ge meend tot een wijziging van hun tac tiek te moeten overgaan. En dezen zul len dan stellig wel niet de minst ver woede geweest zijn. Zou Hitier inder daad zoowat één millioen stemmen van Thalmann hebben weggekaapt, dan zullen er dat wel zijn van zulke bolsje wieken, die meenden dat Thalmann toch geen kans had, dat hun stemmen dus weggegooid zouden wezen, terwijl ze deze beter dachten te kunnen ge bruiken door mee te helpen om Hin denburg omver te stooten, met de hoop dan en de verwachting, dat Hitiers overwinning wel een revolutionnaire beweging zou uitlokken. De overgang van een millioen com munistische stemmen naar den man, die zich op aarde geplaatst meent om de menschheid van het communisme te bevrijden, is dus lang niet zulk een pa radoksaal phenomeen als hij op 't eer ste zicht wel lijkt. Om te spreken van een catastro- falen achteruitgang der bolsjewieken bestaat er even weinig reden als om te vreezen voor een aangroei van het oorlogsgevaar,nu Hindenburg nog nau welijks de helft en als ge met de onthouders rekening houdt niet ééns de helft van het Duitsche volk vertegenwoordigt. Want en dat behoeven we nooit uit het oog te verliezen op het punt van de buitenlandsche politiek zijn alle Duitschers het volkomen ééns; streven ze allen hetzelfde doel na hun neer laag van 1918 ongedaan maken alles terugkrijgen wat ze verloren hebben en geen Pfenning schadeloosstelling meer betalen. Hun meeningsverschillen op dit punt betreffen slechts den tijd en de midde len, en met Hindenburgs herkiezing is het gevaar voor een Duitsche revanche niets verminderd. Zij kan er slechts door uitgesteld wezen, want de kiezers van den Maar schalk zijn er, die gelooven dat de tijd beter voor de weerwraak werkt dan de wapenen het zouden kunnen doen, en die op hun vroegere vijanden de tac tiek willen toepassen welke dezen met zooveel succes op henzelf hebben toe gepast in den oorlog de afknabbe lingstactiek. En daartoe werken wel het meest afdoende de Duitsche socialisten mede door hun zoogenaamde «vredesactie» op hun partijgenooten in de ex-gcalli- eerde landen. Hun molen maalt langzaam, maar fijn, en voor den vrede in Europa, zijn zij dus feitelijk nog heel wat gevaar lijker dan de Hitlerianen welke zich tenminste in het open veld en met on gecamoufleerde batterijen vertoonen. En alles goed nagedacht, zouden we 't zoo nog liever kunnen hebben. Op de batterijen van Hitier kunnen de sta ten, die met een Duitsche weerwraak worden bedreigd, tenminste hun sper vuur richten, nog vóór dat ze in actie komen, en dan is er zelfs nog iets troo- stends in de gedachte hierbij dat in dien bijna de helft van het Duitsche volk direct de vijandelijkheden tegen Frankrijk en ons hervat wil zien, deze zelfde helft zich even schrap stelt te gen het bolsjewisme, en dus het ge vaar voor een nieuwen oorlog in het Westen van Europa, op die manier ei genlijk weer neutraliseert door Weste lijk Europa te beschermen voor een overrompeling door het Russische bols jewisme. D. N. G. HJII!!llli!lllll!!lli!lilllllllilllll!lllllllilllllllllll!lllilll!lllllillll!llllll!llll DRINKT MAS-CAR BIER AANSLAG OP Dr. LUTHER TE BERLIN. Toen de h. Luther, voorzitter van de Duitsche Rijksbank, Zateravond te Berlijn den trein naar Basel wilde in stappen hebben twee personen, die op hem toesnelden, herhaaldelijk hun re volvers op hem a'gevuurd. De mouw van Luther's overfrak al leen werd door een kogel aangeraakt, en veroorzaakte een lichte schram op zijn arm. De daders zijn Werner Kertscher, 34 jaar oud, en Dr Rosen, beiden van Hamburg. Zij werden aangehouden. De heer Luther heeft bedaard den trein naar Basel genomen. Bij zijn aanhouding bleek de dader uiterst kalm te zijn. Toen de agent hem aanhield, overhandigde hij dezen glim lachend en met een ironisch Als 't u blieft de revolver. De daders behooren tot de partij der Nazi's en zouden uit fanatisme gehandeld hebben. Naar zij echter ver klaren hebben zij met het plegen van den aanslag uitsluitend bedoeld, tegen de valuta-politiek van Dr Luther te betoogen. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE EEN DORP TE KOOP Een voor zijn minst zeldzaam ver schijnsel deed zich dezer dagen voor in Frankrijk De oorlog heeft, bij onze Zuiderburen heel wat dorpen ontvolkt waarvan de laatste bewoners trouwens door het moderne leven naar de groot stad gelokt. Zoodat er talrijke plaats jes zijn waar stilaan bijna alle bedrij vigheid heeft opgehouden. Het toppunt werd echter bereikt door een dorp, waarvan de naam on gelukkiglijk onvermeld gebleven is, maar waar al de inwoners zonder uit zondering uit verdwenen zijn. De hoe ven en de huizen werden door de ont moedigde boeren veSlaten, en daar tusschenin staat de ledige kapel. Alle leven is uitgestortven op straten en pleinen, en ten slotte werd besloten tot den verkoop per opbod der terreinen en der gebouwen. Maar wat wordt er dan mee aange vangen Zullen de eventueele koopers in staat zijn om dit dorp nieuw leven in te blazen, of zullen zij zich bepalen bij afbraak en de terreinen herschapen in vruchtbare velden of jachtgronden De twee laatste veronderstellingen komen als de meest waarschijnlijke voor, indien er ten minste koopers ko men opdagen en de gronden niet een voudig braak blijven liggen. De Conferencie der Vier te Londen.. Alle optimisme betreffende den af loop der Vier Mogendeheden Confe rentie te Londen is dus alweer in rook vervlogen. Deze conferentie treft het lot van alle conferenties na den oorlog haar mislukking door onderling wantrou wen. De bijeenkomsten van diplomaten blijven het best gelijken op een ver gadering van zakkenrollers. Alle han den op tafel. Men vertrouwt er elkaar juist zoover als men elkaar ziet. Over wat ging het nu weer te Lon den De Donau-landjes staan op ver drinken. De kans is groot, dat ze op het eind van deze maand de betalin gen van hun schuld, van de coupons hunner leeningen moeten staken. Nu heeft Frankrijk dat enorme cre- dieten aan deze landen verleend heeft het initiatief genomen van een poging om hen uit den onmiddellijken nood te helpen. Dit plan bestond hieruit De Donau-landen Oostenrijk-Hon- garije, Joego-Slavie, Roemanie en Bul garije zouden een economisch bond genootschap sluiten en de vier groote mogendheden, die dit nieuwe bloc om ringen, zouden zich onder elkaar ver staan over de middelen om het te steunen. En dat zag Tardieu, de opsteller van het Fransche reddingsplan, dan liefst alzoo De Donau-landen zijn vooral land- bouwstaten. Terwijl ze zichzelven niet langer meer uitputten zouden door on derlinge concurrentie, zouden ze in voordeeliger condities hun oogsten kun nen verkoopen aan hun twee groote buren, die vooral industrieele staten zijn aan Duitschland ten Noorden en aan Italië ten Zuiden. En wanneer aldus aller economische positie geconsolideerd zou zijn en zij dus méér credietwaardig zouden wor den, zouden Frankrijk en Engeland met meer gerustheid als hun geldschie ters kunnen optreden. In 't kort samengevat, was de thesis van Tardieu dus Frankrijk is bereid om de Donaulan- den door nieuwe credieten uit den nood te helpen. Daarvoor echter moeten de ze landen beginnen met zichzelven sol vabel te maken, en deze solvabiliteit kunnen ze 't best verkrijgen door onder elkaar een economisch bondgenoot schap aan te gaan, dat hen bevrijden zal van een ruineerende onderlinge concurrentie en hen dus in staat stellen om, in voor hen gunstiger voorwaar den, hun landbouwproducten aan Ita lië en aan Duitschland te verkoopen. Tardieu was erin geslaagd Ramsay Mac Donald en de heele Engelsche opi nie voor deze stelling te winnen, en dit Fransch-Britsch accoord heeft ons enkele uren met de hoop op een wel slagen van deze conferentie vervuld. Maar von Bulow, voor Duitschland en Grandhi, voor Italië, zijn dan te Londen aangekomen en hebben han denvol roet in het eten gegooid. Het kan niet gezegd, dat zij slechts één enkele thesis verdedigd zouden hebben, en de voorstelling van den toe stand, alsof een Duitsch-Italiaansch bloc de plannen van het Fransch-En- gelsch bloc zou doen mislukken heb ben, is verkeerd. De regeeringen te Berlijn en te Rome mogen wel t'accoord zijn over hetgeen zij, in deze aangelegenheid niet willen over hetgeen zij wel willen zullen ze 't heel wat lastiger ééns geraken. Maar voorloopig willen ze géén van beiden, dat men de Donaulanden al leen en onafhankelijk een economisch bondgenootschap zou laten sluiten. Om den toestand zoo klaar mogelijk voor te stellen Indien de Donau-bond een naamlooze maatschappij met aan- deelen worden zou, dan wenschen Duitschland en Italië dat ook zij, met een compleet aandeel, als vennooten erin opgenomen zouden worden. Daarbij zullen ze dan ook wel wen schen, dat Frankrijk en Engeland, dit zelfde recht niet zouden opeischen, maar dat zeggen ze natuurlijk nog niet zoo direct. Doch wel doen de Duitsche en de Italiaansche pers opmerken, dat een zelfde invloed, als Duitschland en Ita lië op de Donau-confederatie zouden uitoefenen als deelgenooten, door Frankrijk en Engeland erop zou kun nen uitgeoefend worden in hun hoeda nigheid van geldschieters. Wat dan zoowat hierop neerkomt Laat Frankrijk en Engeland de Do nau-landen erbovenop helpen en... laat dan Duitschland en Italië er baas over spelen. Deze beide landen zijn 't er ook ééns over om niet te gelooven aan Frank- rijk's belangloosheid. De bijbedoelin gen welke zij Tardieu toeschrijven zijn vooreerst de Fransche credieten, die in Oostenrijk en de andere Donau-lan den... bevroren liggen te doen ontdooi en, en, in een ruimeren zin, deze lan den voor goed te onttrekken aan den invloed van Duitschland en van Italië, en door dit bondgenootschap eens te meer het verdrag van Saint-Germain te doen consolideeren. In dit laatste vermoeden ligt zelfs de voornaamste reden van het verzet van Italië en van Duitschland. Het verschil tusschen beiden is al leen, dat Italië er recht voor uitkomt, terwijl Duitschland nog op z'n gewone manier rond den pot draait. Italië zegt rechtuit, dat, indien het toestemmen mocht in de tot-standko- ming van een Donau-confederatie, het zich daardoor voor goed zou neerleg gen bij de afteekening der kaart van Zuid-Europa door het tractaat van St. Germain en dus van alle aanspraken op wijziging van deze kaart zou moe ten afzien. Daaruit kan iedereen duidelijk ver staan, dat Italië zich tegen de door den heer Tardieu voorgestelde schikking verzet, dewijl het zichzelven de vrij heid voorbehouden wil, om ten allen tijde de Dalmatische kuststreek op te eischen, die door het tractaat van St. Germain aan Joego-Slavie werd toege kend. En wat nu het verzet van Duitsche zijde betreft, i3 de bedoeling even dui delijk, schoon dan niet zoo klaar uit gesproken Te Berlijn ziet men zeer goed in, dat een bondgenootschap van de Do nau-landen ajlq kans en hoop uitsluiten zou op den «Anschluss» op de vereeni- ging van Oostenrijk met Duitschland en daar is de stemming dus zoo dat men er den Oostenrijkers nog liever volslagen ten onder gebracht wenscht, dan af te zien van de kans op hun in lijving bij het Reich ..Waaruit blijkt dat, in deze hoofd zakelijk economische kwestie, eens te meer de politieke beslommeringen do- mineeren, het internationale wantrou wen, waaraan tenslotte de heele be schaving zal ten ondergaan, indien de hooge diplomatie niet eindelijk eens ophoudt slechts bezield te zijn door den stelregel Voor mij alles en niets voor een ander. iiii!isifiiii!iiii!iiiiiiiii!iiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:ii::iiimiiiiiiiii!in Wasch de aangedane plaatsen"' met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit el- ken dag, zoo lang het noodig is. Parol in doozen van 4 en 71/} frank en Purotterp 7';} frank- In alle Apotheken. EEN NIEUWE AMERIKAANSCHE GELDPOLITIEK. Om den Dollar te beschutten. Volgens de New "Vork Evening Times denkt men in Wallstreet dat de regeering van de Vereenigde Staten weldra een inflatie-politiek zal invoe ren, ten einde de koopkracht aan te wakkeren. Het consortium van den heropbouw heeft niets tot stand gebracht, wordt er daar beweerd, alhoewel het er in gelukt is een paniek te voorkomen. Thans moet een nieuwe richting wor den ingeslagen. Ook op de aanvallen van uit Europa op den dollar gewaagd wordt geant woord, door te doen opmerken dat de goud-reserven nog zeer sterk zijn en dat de Vereenigde Staten er niet eens aan denken dsn goud-standaard op te geven. Toch wordt begrepen dat de Fransche regeering niet verantwoorde lijk is voor wat sommige Fransche dag bladen in dien zin schreven. De finan- cieele betrekkingen met Parijs zijn voorbeeldig, alhoewel de late afwer king van het budget wel geschaad heeft aan de Amerikaansche beurs. Tijdens een bezuinigingsvergadering op het Witte Huis onder voorzitter schap van president Hoover, werd be sloten de uitgaven nog met 160 tot 2 10 millioen dollar in te krimpen. Nog andere besprekingen zullen in dien zin plaats hebben. Bij elk schrijven nasr inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postsegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie bet goed meent met bet algemeen nut en belang. •T-ttc. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. xniaimucQ 3.00 fr. Rouwberichtea 0.80! fr. de regel, met mini mum van 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariasen en Deur waarders. Voor dik wijls te berhalen rekla- men. prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De groote dag... Gedurende de laatste dagen werd nog een groote bedrijvigheid ontwik keld door de aanhangers van Hinden burg en de communisten, maar eigen lijk was deze agitatie een overbodige weelde. De nationaal-socialisten, die er op 1 3 Maart veel slechter zijn afgekomen dan zij algemeen vermoed of voorspeld hadden, hebben zich door deze teleur stelling niet laten afschrikken en ont wikkelden een groote bedrijvigheid. Zij schijnen toch nog over tamelijk veel geld te beschikken. De voorstanders van de herkiezing van den tegenwoordigen rijkspresident hebben ditmaal op ontelbare punten van de stad groote spandoeken dwars over de straat opgehangen, waarop er slechts de twee woorden Nur Hin denburg prijken. Te Berlijn was de verkiezingsavond bijzonder woelig. Talrijke gevechten vonden plaats tusschen nazis en com munisten. Een der laatste werd gedood Men hield 200 personen aan. De Zondag was echter rustig. Het uitzicht der straten van de hoofdstad verschilde niet met dit der andere Zon dagen. Hoogstens ontmoette men af en toe politiepatroeljes per auto ver voerd. In vele lokalen der rascistische storm secties hadden huiszoekingen plaats, maar de politie vond niets verdacht. De toeloop in de verkiezingsburee- len in den voormiddag was zwak en ver beneden dien van 1 3 Maart. Kanselier Bruning keerde uit Koe- nigberg weer en ging zijnen plicht van Duitsch burger vervullen. Maarschalk von Hindenburg kwam niet buiten het presidentieel paleis en stemde dus niet. De definitieve Uitslag. Als definitieve en officieuze uitslagen werden opgegeven op 36.588.144 uit gebrachte stemmen HINDENBURG 19.367.688 stem men of 52.9 HITLER 13.419.603 stemmen of 36.7 THALMANN 3.705.898 stemmen of I 1.2 Ongeldige stembrieven 94.951. Vergelijking der twee verkiezingen. op 1 3 Maart op 1 0 April Stemmen 37.658.036 36.588.144 Hindenburg 18.654.690 19.367.688 Hitier 11.341.300 13.419.603 Thalmann 4.982.939 3.705^98 Daar kwamen dan, op 13 Maart, nog ongeveer 3.000.000 stemmen bij, op Dusterberg, Winter en andere can- didaten uitgebracht. De overwinning van Hindenburg ten spijt, zal de uitslag der verkiezing toch een slechten invloed hebben op de landdagverkiezingen in Pruisen, Beieren, Wurtemberg en Anhalt, die binnen enkele weken plaats hebben. Maarschalk von Hindenburg wordt dus opnieuw tot President der Duit sche Republiek verkozen voor een ter mijn van zeven jaren. De maarschalk is reeds zijn 82® jaar ingetreden. Eigenaardige voorvalletjes. Er is reeds veel gesproken over den goudrush die zich van een deel der Britsche bevolking heeft meester ge maakt als gevolg van de financieele crisis, die de menschen er toe brengt hun goud in contant geld om te zetten. Op kleinere schaal duurt dit nog altijd voort in totaal zijn thans naar raming 40 millioen pond aan munten, juwee- len en dies meer verkocht. Deze goudrush leidt tot eigenaardige voorvalletjes. Een boerenarbeider in Zuid-Wales verscheen op een dag bij een juwelier met een dunnen, vuilgelen ketting, dien hij zijn hond had afge nomen, en hij vroeg of het ding iets waard was. Hij kreeg er tien pond tser- ling voor en daar kan hij heel wat hals banden voor koopen. Een Londenaar verkocht den trouw ring van zijn overleden vrouw, doch toen hij thuis kwam ging het geweten hem kwellen. Hij kon niet slapen, en ging terug om den ring terug te koo pen, maar het bleek te laat de ring was al gesmolten, het goud verkocht. Een Amerikaan kwam te Londen aandragen met zes stel valsche tanden Toen men vroeg hoe hij aan zooveel valsche tanden kwam, antwoordde hij: Ik heb een stel voor eiken dag der week, maar voortaan zal ik de heele week doen met het Donderdaagsche stel, dat mij het prettigst zit. T ragisch is het geval van een ouden man, die een gouden roosje kwam ver koopen. Hij had dit 64 jaar geleden laten maken, naar het voorbeeld van een roos die zijn verloofde hem had geschonken. Terwijl de man een lange zeereis maakte, stierf het meisje. Altijd bleef de man zijn verder leven alleen en trouw bewaarde hij het gouden roos je, dat hem herinnerde aan zijn ge liefde. Nu, in zijn hoogen ouderdom, moest hij het verkoopen, om de huur van zijn zolderkamertje te kunnen vol doen. Te Nottingham kwam een bedelaar een juwelierswinke! binnengestapt Uit zijn vuile kleedij diepte hij niet minder dan 300 sovereigns op, die hij achter liet voor 26 shilling elk, voor een totaal bedrag dus, dat hem een winstje liet van 90 pond sterling. Met een fijn glimlachje stapte de man de straat al weer op, de hand weer uitgestrekt voor het ontvangen van een aalmoes. Verklaring van President Hoover. President Hoover heeft op de ge bruikelijke persconferencie een verkla ring afgelegd over de reis van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Stim- son, naar Europa. Ongeveer twee maanden geleden, aldus de president, heb ik onze afge vaardigden voor de ontwapeningscon ferentie te Genève zekere voorstellen medegegeven, die naar mijn meening zouden bijdragen tot de oplossing van eenige ontwapeningsvraagstukken. De ze voorstellen zijn door onze delegatie toegevoegd aan het algemeen program ma en zijn intus3chen gedurende het verblijf te Washington van onzen af gevaardigde, met hem, evenals met minister Stimson en met de deskundi gen van leger en vloot uitvoerig be sproken en verder uitgewerkt, met het doel het gebied harer toepassing te verbreiden. In den loop der laatste maanden zijn de lasten van elk en de bedreiging van den wereldvrede toegenomen. De we reld heeft vermindering der regeering- uitgaven in den geest van den vrede noodig en beide zijn te verwachten van een welslagen der Geneefsche ontwa peningsconferentie. Ik heb daarom mi nister Stimson verzocht naar Genève te gaan, omdat hij te zamen met onze en de andere afgevaardigden nagaat welke definitieve stappen in deze rich ting moeten worden genomen. Ameri- ka's wensch is concrete en definitieve resultaten te bereiken, zelfs wanneer deze resultaten niet volkomen nieuwe toestanden in de kwestie der ontwape ning scheppen. De wereld heeft om economische en physologische redenen verlichting der algemeene lasten noodig. Dat is het eenige doel van de reis van minister Stimson. Hij zal de kwes tie der oorlogsschulden noch behan delen noch daarover onderhandelen Op het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken werd, naar aanleiding van de verklaring van pre sident Hoover, nog opgemerkt, dat Stimson te Genève vooral zal aandrin gen op afschaffing der aanvalswapens, zooals zware en lichte pantserauto's, gemakkelijk te vervoeren, zwaar ge schut, bombardementsvliegtuigen en giftgassen. Verder zal de minister trach ten te bereiken, dat het oorlogsmate- eel en de troepensterkte worden ver minderd of begrensd. De beweringen in de pers, dat Stim son naar Europa reist, om de schulden kwestie te bespreken worden onjuist genoemd. Dergelijke berichten kunnen slechts leiden tot oppositie in het Con gres en de taak van den minister te Genève bemoeilijken. De 25-jarige Bernard Friedman, student in de geneeskunde en wonende te Parijs, is uit een der torens van de Notre-Dame op de straatsteenen ge sprongen. Hij was natuurlijk op den slag dood. Men kent geen redens,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1