BAL MET TOMBOLA teeeweeteeeeeeeee Oproep om Ondersteuning Var» alles Vat IttMHWIti De werkloosheid in de Fransche mijnen De burgemeester van Lei^s, heeft verklaard dat, ingevolge de toepassing der maatregelen, onlangs door de re geering genomen, de werkloosheid in de mijnen van Fransch-noorden en Pa3 de Calais met de helft verminderd is. Eene razende dienstmeid. Zekere Geneviève Baron, 29 jaar oud, van Belgische afkomst, dienstmeid bij mad. Molina te Bordeaux, heeft ge poogd hare meesteres te vermoorden met haar slagen toe te brengen met een hamer en met een ijzeren staf. De toe stand van het slachtoffer is zeer erg. De plichtige werd aangehouden en in het gevang opgesloten. Koersauto in brand geraakt. Te La Baule, op het strand deed men proefnemingen met een auto ge bouwd door den ingenieur Stapp, en waarmede de Engelsche koerser Camp bell zou gepoogd hebben het snelheids- rekord neer te halen. De auto bezat drie motors van 800 paardenkracht en een van 60, welke dienen moest om de drie andere in gang te brengen. De auto schoot in brand. De ingenieur en zijn mecanicien konden tijdig uit den auto springen. Gevecht tusschen werkloozen en Politie te New-York. Donderdag hadden er te New-York betoogingen plaats van werkloozen, in gericht door de communisten. Ze ga ven aanleiding tot geweldige woelin gen. De bereden politie moest herhaal de malen chargeeren. De straten lagen vol gekwetste mannen en vrouwen. Barr eel wachtster het hoofd afgereden. De barreelwachtster Meugnot, 43 jaar oud, werd nabij de statie van de Fransche gemeente Sémur verrast door een trein en verscheidene meters mede- gesleurd. De ongelukkige werd gevon den met afgereden hoofd en vermor zelde armen. Tragische ontploffing te Toerkonje. Woensdag avond deed zich een tra gische ontploffing voor in de wolkam- merij La Tossee, in de rue de Roubaix. De stoomketel had onder de drukking van den stoom gesprongen en de sto ker Edmond Canfijn, die alleen in het fabriek aanwezig was op den slag ge dood. Canfijn woonde te Moeskroen en is vader van zes kinderen. De ont ploffing had geweldige schade aange richt en het personeel moest een dag werkloos blijven om de noodige her stellingen te kunnen verrichten. DRINKT MAS-CAR BIER WERF-KERMIS PROONES OP ZONDAG 1 MEI 1932 in de tent van Maurice Benouwt. NIEUWS IN ENKELE LIJNEN. Koning Albert is Maandag te Brussel teruggekeerd, van zijne reis naar Congo. Hij was vergezeld van Koningin Elisabeth, die hem tot Athe ne te gemoet ging. De stad Brussel gaat in 't kort eene leening aan van I 50 millioen. De raad heeft dit ontwerp goedgekeurd. De Hitlerianen gaan in Duitsch- land nog steeds vooruit. Bij de Prui sische verkiezingen van Zondag laatst behaalden ze 162 zetels, terwijl ze er enkel zeven hadden te voren. In Oostenrijk ook, wint het Hit- lerianisme veld. Het zal nog moeten uitgewezen worden of dit de verhou dingen in Europa zal verbeteren. Tegen den gekenden nationaal- socialist Goebbels, worden door de Duitsche regeering vervolgingen inge spannen wegens hoogverraad. Te Aerschot is Jan Morren over leden. Hij was er geboren in 1 842 en was oud-soldaat van Leopold I. De dader der wreede moord van Gulleghem, welke wij destijds meld den, is deze week aangehouden. Het is een 1 8-jarige gast der gemeente. Na het vertrek van den koning en de Koningin uit Athene, is prinses Marie-José, per vliegtuig, naar Italië terug gekeerd. Heden Zondag 1 Mei hebben in Frankrijk de wetgevende verkiezingen plaats. Er zijn 3817 kandidaten voor 615 te begeven zetels. Er is in alle geval geen crisis in kandidaten In het Stadium van den Heysel te Brussel, zal heden Zondag de ont hulling plaats hebben van het Sport- monument. Minister Petitjean en Bur gemeester Max, zullen de plechtigheid bijwonen. Het gewezen schoolschip L'A- venir is Woensdag morgen uit Gent vertrokken op weg naar Finland, waar het verkocht werd. Het Fransch Staatsblad heeft de wet afgekondigd, waarbij de invoer van brood in de grensstreek geregle menteerd wordt. De gewezen kamerknecht van den zoo geheimzinnig verdwenen ban kier Loewenstein, heeft zich deze week te Parijs gezelfmoord, door hem een rcvolvcj-kogcl in het hoc>fd tc lossen Een komiteit voor hulp en leeningen aan werklooze bedienden werd gesticht te Rous- selare. Het komiteit is samengesteld als volgt Eere-Voorzitter M. J. Mahieu-Liebaert, Senator, Burgemeester der Stad Rousselare. Voorzitter M. A. Van Coillie, Senator, Schepen en voorzitter van den Middenstands- bond te Rousselare. Leden M. MauriiJe Carlier, nijveraar Voorzitter 4 Cercle Industriel Rousselare. M. Victor Coussement, nijveraar. On der-Voorzitter Cercle Industriel te Rous- ■elare. M. O. Van Maele, voorzitter van den Handelskamer te Thielt. M. Hector Vermeulen, Voorzitter van den HandeUkamer te Yper. M. Sintobin. nijveraar, Voorzitter van den Bond der Borstelmakers te Iseghem. M. Honoré Vanderghote, Voorzitter van den Aannemersbond te Yper. M. Jules Velin, Bestuurlid Christenen Middenstand Yper. M. J. Demeester, sekretaris van het Kri- sten-Bediendensyndikaat te Rousselare. M. M. Lefevere, Sekretaris van het On afhankelijk Bedienden Syndikaat van Rous selare en omliggende te Rousselare. M. isai Gruwez, Bedienden afgevaardig de te Yper. M. Maurice Bossaert, Bedienden afge vaardigde, Yper. Sekretaris M. M. Verduyn, bureeloverste op het stadhuis te Rousselare. De werkkring van het komiteit strekt zich uit tot al de gemeenten gelegen in de be stuurlijke arrondissementen Rousselare-Thielt en Yper. Kunnen alleen hulp en leeningen van het Komiteit bekomen de behoeftige bedienden die sedert minstens twee maanden werkloos zijn tengevolge van den ekonomischen krisis Bedienden min dan 18 jaar oud kunnen geen steun genieten, ook niet de ongehuwden min dan 25 jaar oud en inwonende bij hun ouders, voor zooveel deze laatste niet be hoeftig zijn. De hulp wordt verleend per maand en in verhouding van de familielasten van den werkloozen bediende. Deze hulp mag nooit hooger beloopen dan I 25 fr. voor den werk looze zelf, 75 fr. voor zijn echtgenoote en 50 fr. per kind ten laste per veertien dagen De inkomsten van het Hoofdkomiteit, te verdeelen onder de plaatselijke komiteiten, zijn de volgende 1. Een tusschenkomst van den Staat van twee millioen frank. 2. De opbrengst van een Tombola. 3. De stortingen van private personen en vereenigingen. Uit wat voorafgaat blijkt dat het grootste deel der hulp zal moeten gegeven worden door de stortingen van de private personen en vereenigingen. Wij zouden aan onzen plicht tekort komen moesten wij hier eerst en vooral geen hulde brengen aan de handelwijze van de patroons die, niettegenstaande den huidigen ekonomi schen krisis, alles in het werk stellen om zoo weinig mogelijk hunne bedienden af te dan ken. Deze handelwijze is natuurlijk de doel matigste om de uitbreiding van de werkloos heid tegen te houden. Niettegenstaande, durven wij toch onze vraag om geldelijke ondersteuning richten in 't bijzonder tot de patroons die het minst onder den ekonomischen krisis te lijden hebben, en zelfs tot diegene die een hooger aantal bedienden in het werk houden dan zij kunnen gebruiken, om reden dat zij het best, van sociaal standpunt beschouwd, de groote taak beseffen die op hen rust. Wij rekenen er ten stelligsten op dat zij onze vraag om ondersteuning met de meeste wel willendheid zullen onderzoeken. In andere streken wordt reeds door patroons gelde lijke ondersteuning verleend aan de plaatse lijke komiteiten onder vorm van toelagen in verhouding van het door hen uitbetaalde loon aan hun bedienden, anderen hebben besloten een totale som per maand te storten en dit gedurende zes maanden. Voor wat de bedienden betreft is het moei lijker deze personen aan te spreken en daar om heeft het Komiteit besloten te vragen dat de patroons deze zouden aanspreken ten einde met hen samen ons Komiteit te on dersteunen in de voorwaarden en volgens een bedrag door de bedienden vrijelijk te verkiezen. Ook durven wij onzen oproep om onder steuning richten tot alle begoede burgers, die geen bedienden gebruiken, gezien het hier gaat om een menschlievend werk door per sonen te helpen die tot op heden geen aan spraak kunnen maken op eenige ondersteu ning wegens werkloosheid. Alle stortingen mogen gedaan worden op de postcheckrekening Nr 3288.95 van d Vereeniging Bediendensteun Stadhuis te Rousselare. Tevens wordt ook een oproep gedaan om zooveel mogelijk loten aan te koopen van den tombola voor zelfde doel ingericht. Namens de Vereeniging De Sekretaris, De Voorzitter, M.VERDUYN. Alf. VAN COILLIE. HniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiHiin CENTRALE DER LIBERALE VAK- EN ZIEKENBONDEN. Wegens onvoorziene omstandighe den zal het le Mei bal met tombola, plaats hebben op Zondag 1 Mei, in plaats van op Zaterdag 30 April. Het Bestuur. Hiiiiiiiiiniiiiiiiiinniiiiiiiniiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii! DRINKT MAS-CAR BIER IllllilllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllll Oud- Leerlingenbond der Staatsmiddelbare Jongensschool. De reis naar Paris-Plage gaat door op Zondag 22 Mei. Vertrek om 7 uur stipt op de Boter markt. Prijs per persoon 35.00 fr. Kunnen aan de reis deelnemen a) de leerlingen der avondlessen en hunne familie b) de leden van den oud-leerlin genbond c) de ouders, broeders en zusters der leerlingen van de Staatsmiddelbare School. De inschrijvingslijsten worden geslo ten op Zondag 8 Mei, op dien datum moeten ook de reiskosten zij 35.00 fr. gestort zijn. Inschrijvingen bij M. Achiel Bos saert, voorzitter M. Emiel Lauwers, secretaris; M. Arm. Steendam, bestuur der. Wie rei3t er mee Er zijn reeds meer dan 50 deelnemers. Het Bestuur. STADSNIEUWS. ZONDACRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek H. NOTREDAME. Donderdag 5 Mei (O. H. Hemelvaart), 's namiddags alleen M. VANDEPLAS. BOTSING. Vrijd ag kort na den noen kwamen twee autos in botsing in den draai der Yperstraat, bij de Drie Koningen De auto van A. Verhae- ghe van Abeele, werd wat beschadigd. De inzittenden kwamen er met den schrik van af. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid in onze stad, was deze week als volgt Zaterdag, 270 Maan dag, 2 75 Dinsdag, 277 Woensdag, 273 Donderdag, 238 Vrijdag, 252. EENDRACHT N. S. B. Het bestuur herinnert eraan dat op Zondag I Mei te Beveren-Yzer, de Vlaginhul diging plaats heeft van de lokale af- deeling. De leden welke aan den uit stap zouden willen deelnemen, gelieven zich te laten inschrijven bij den heer Hector Casteleyn (Commandant),. DIEFTE. Vrijdag morgen betrap te Vrouw M. Beauprez, zekere G. V., terwijl zij beproefde eep kabas uit den winkel te stelen. Proces-verbaal werd opgemaakt. KONINGSCHIETINGEN. Don derdag aanstaande (O.H.H.) hebben de jaarlijksche koningschietingen plaats bij onze handboogschuttergilden. GHELUWE. Auto-ongeval. Woensdag avond, rond 7 /i uur, wil de Casimir Larnoo, wonende in de her berg Het Rozeken langs de baan van Gheluwe naar Meenen, de straat oversteken. De man ziet niet al te best en had niet bemerkt dat een auto aan gebold kwam, waardoor hij gevat were en ten gronde geslingerd, alwaar hij bewusteloos bleef liggen. Door oogge tuigen opgenomen, werd hij in zijne woning gedragen waar een geneesheer hem kwam verzorgen en twee gapende wonden aan het hoofd toenaaide. De politie kwam de noodige vaststellingen doen. Veroordeeld. De machinist A., bij de Nationale Maatschappij van de Buurtwegen,vervolgd om door onvoor zichtigheid het meisje Vanryckeghem overreden te hebben, waardoor zij is gestorven, wordt verwezen tot 7 maan den gevang. De burgerlijke partij be komt 25.000 fr. schadevergoeding. WERVICK. Diefstal. Stout moedige dieven hebben Woensdag nacht omtrent 1 000 kilos oud ijzer ge stolen, voortkomende van afbraak van onderstanden, liggende op het land van landbouwer D'Hulluin, Schuthoek, en toebehoorende aan Codron Dessein. Het ijzer had eene waarde van ronc de 500 fr. Men denkt hier met eene bende te doen te hebben, want sedert eenige dagen worden hier en daar in de stad nachtelijke diefstallen gepleegd zoodat de gendarmerie een streng on derzoek heeft ingesteld. LEDEGHEM Vinger afgesneden. Woensdag namiddag was de vrouw van Sioen Alidoor van Ledeghem, naar hare moeder gegaan, op het gehucht Hemelhoek, met hare twee kinderen 7 en 2 Zi jaar oud. Tijdens een oogen- blik onoplettendheid der moeder sneed het oudste kindje, met een broodmes, een vinger af van het jongste. nininnnnniiniiniiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiirr DE ALKOOLWET VOOR DE KAMER. Woensdag werd de alkoolwet be sproken in de Wetgevende Kamer. Men weet dat verschillige verande ringen werden voorgesteld ten einde de drankslijterijen toe te laten alkooi te verkoopen, tegen betaling van een speciale patenteering, andere die voor stelden den verkoop van alkool toe te laten op zekere uren van den dag, enz. Al deze wijzigingen werden bij stem ming verworpen, zoodat de alkoolwet onveranderd blijft. iiiiiiiiiiiiiiüiiiiuiiüimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiH DE WEDDEN IN DE BESTUREN. De heer Carton, minister van Bin- nenlandsche Zaken, zond aan de gou verneurs der provincies een schrijven, waarin hij meldt dat de maatregelen tegenover de Rijksambtenaren getrof fen inzake afschaffing of vermindering van financieele voordeelen (duurte- toeslag, kinder- en geboortetoelagen, verblijfsvergoeding, enz. ook voor het personeel van provincie- en gemeente besturen en de daarvan afhangende in richtingen van kracht worden. De wedde van burgemeesters en schepenen moet op den grond der zelf de richtlijnen herzien worden. Ook in zake pensioenen door de openbare machten uitbetaald, dient dezelfde re geling getroffen. Voor wat de toepassing van de voor geschreven maatregelen betreft, zegt de minister in zijn omzendbrief Gezien de veelvuldigheid en de in gewikkeldheid van de toestanden, is hej onmogelijk aan al de overheden gelijke toepassingsregels voor te schrij ven. Zij zullen zich eventueel door de inzichten van den wetgever laten leiden Sommige administraties hebben den duurtetoeslag nog niet naar rato van 6 verminderd, zooals voor de wed den der ambtenaars gedaan werd. Het spreekt dat deze vermindering zal moe ten toegepast worden, alvorens de be rekening van het voorziene wegvallen de op te maken. Indien er wedden op een vasten grondslag zonder duurte toeslag werden gevestigd, toen het in dexgetal nog boven 770 stond, zal er eveneens een wederaanpassing moeten gedaan worden. En verder zegt de heer Carton nog Er werd mij gevraagd of, voor het toepassen van de vermindering, dient rekening gehouden met het indexgetal voor het heele land, ofwel met het plaatselijk index-getal. Als vertrekpunt dient aangenomen het algemeen indexgetal, dat bestonc op het oogenblik dat de wedderegeling getroffen werd.Zoo dit hooger dan 770 was dan moet de bezoldiging eerst en dit in overeenstemming met het be paalde in de Memorie van toelichting een aanpassing ondergaan overeenko mende met een vermindering van tot I om naderhand op het index getal 770 een vermindering van 10 toe te passen, behoudens handhaving van het wettelijk minimum. IIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllltlllUlllllllllHIUIIIlllllilUlllllllllllllllllllr. NIEUWE VERWIKKELINGEN BIJ DE VLAAMSCHE NATIONALISTEN Een mededeeling van de Parlementaire Groep der Frontpartij. In De Schelde verschijnt de vol gende mededeeling De Vlaamsch-Nationale Parlemen taire Groep, heeft in een hoogdringenc bijeengeroepen vergadering op 22 A pril 1932 den toestand in het Arron dissement Mechelen, in bijzijn van den volksvertegenwoordiger h. Ward Her mans, breedvoerig besproken en za zich uitspreken op een volgende ver gadering ten einde ook aan de veront schuldige afwezigen gelegenheid te geven mede hun verantwoordelijkheic te nemen. Bovenstaande motie zou men allicht niet begrijpen, indien het niet bekenc was, dat Ward Hermans op het punt staat (of het reeds is) uitgesloten te worden wegens zijn meeloopen met de groep Van Severen. In het arrondissement Mechelen zijn namelijk nationalistische syndikaten op gericht, die in het teeken staan van het solidarisme en het Van Severen nationalisme. Door h. Hermans wordt beweerd dat hij voor deze werking niet kan verantwoordelijk gesteld worden, maar anderzijds heeft deze nationalistische gekozene insgelijks bij herhaling het federalisme en de parlementaire poli tiek van de frontpartij aangevallen Nog een nieuw Drama Zijnerzijds schrijft de h. Leuridan gekozene van de Frontpartij in West Vlaanderen, dat, indien hij aan het strijden is tegen de Van Severen-soli dariteit, hij daarom geenszins voor stander is van het federaal statuut der frontpartij. De h. Leuridan noemt zich ook so lidarist en Groot-Nederlander en ver zekert dat West-Vlaanderen zich niet zal aansluiten bij de Vlaamsch-natio- nalistische grondslag, zoodat zich hier eveneens een nieuw drama voor d frontpartij afteekent. H.L.N. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiin BLOEDPROCESSIE VAN BRUGGE Arthur WYLLEMAN, zal ter gele genheid van de Bloedprocessie te Brug ge, met zijn Autobus rijden. Plaatsen op voorhand te bevragen. flIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIlllllllllllIlllllllilllllllllllll DE FRANSCHE KIEZINGEN. De Fransche Kamer welke uiteenge gaan is en in 1928 werd gekozen, be stond uit 612 leden. De Kamer welke Heden Zondag moet gekozen worden, volgens de kieswet van 21 Juli 192 7, zal 615 leden tellen. 1 oen de Kamer uiteenging was ze nog slechts uit 593 volksvertegenwoor digers samengesteld, want er waren I 9 zetels open gevallen tengevolge van sterfte, ontslag of verkiezing tot sena tor. Van die 593 Kamerleden zijn er 371 die hun kandidatuur niet meer stellen. De 6 1 2 volksvertegenwoordigers die in 1928 werden gekozen, behoorden tot de volgende politieke groepen Republikeinen, 144 republikeinen van links 96 radikaal-republikeinen, 87 behoudsgezinden 7 radikaal-so- cialisten 107 socialisten 48 eenheids socialisten lil; kommunisten en afge- scheurden 1 2. 3817 kandidaten om 615 zetels. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Parijs, heeft de volgende in lichtingen over de wetgevende kiezin gen afgekondigd. Er zijn 3817 kandi daten voor 615 zetels. In 1928 waren er 3735 kandidaten voor 612 zetels. Men verwacht zich aan talrijke bal- lotagen. Bij de kiezingen van 1928 voor 612 zetels, waren er 427 ballot- teeringen thans denkt men dat er ook joven de 400 zullen zijn. Men verwacht ook dat er meer dan 250 nieuwe volksvertegenwoordigers zullen gekojen zijn. PLECHTIGE INHULDIGING VAN HET HAIG-HOUSE TE YPER. Majoor Cohen M. P., ondervoorzit ter van het British Legion, kocht te Yper eenige maanden geleden, in de Thouroutstraat, een schoon huis, dat hij aan deze machtige maatschappij, de grootste van Engeland, ten geschen ke gaf. Het zou dienen tot het Centraal Huis waar de op reis zijnde Engelsche oud-strijders elkaar kunnen ontmoeten Donderdag had de plechtige inhul diging en overhandiging er van plaats. Om 3 uur namiddag had de plech tige opening plaats. Verschillige af vaardigingen van het leger en van de oud-strijders waren er tegenwoordig. De burgemeesters van Yper en Pope ringhe waren er eveneens tegenwoor dig. Verscheidene redevoeringen wer den uitgesproken. Des avonds woonden de Engelsche afgevaardigden in groep the Last Post bij aan het Engelsch gedenkteeken der Meenenpoort. WAAROM EEN LEENING IN FRANKRIJK Naar thans gemeld wordt, zal de tweede Belgische Leening van I mil liard door toedoen van banken Frankrijk geplaatst worden. Men vraagt zich af wat er de regee ring kan toe aangespoord hebben tot dezen maatregel over te gaan. De eerste lening van 1 milliard is in eenige uren tijd in Belgie volschre ven geworden, met het gevolg, dat bankbiljetten, die in de koffers gebor gen bleven, ter beschikking van de nationale ekonomie zijn gesteld ge worden. Indien een tweede leening in Belgie was uitgeschreven, dan zou zij voorze ker een even goed onthaal genoten hebben. BURGERSTAND VAN POPERINGHE, VAN 22 TOT 28 APRIL GEBOORTEN 144. Catteeuw Lena, d.v. i Maurice en Pareyn Maria, Sint Sixtusstraat. 145. Geeraert Andrea, d.v. Philegon en Pannekoecke Julienne, Westvleteren. 146. Devvyze Marguerite, d.v. Cyrille en Derynclc Martha, Ypersteenweg. 147. Ameel Mar-'! cella, d.v. Julien en Jacob Marguerite, Woe»- ten. I 48. Verdonck Agnes, d.v. Michel en Spenninck Martha, Dickebusch. I49M Aellenieersch Michel, z.v. Hector en Meati- i aen Zenobie, Beleedstraat. 151. Flon j Georgette, d.v. Henri en Porte Marguerite,1 Proven. 152. .Vlaerten Adhemar, z.v. Nes tor en Dequeker Augusta, Abeele»teenweg. 153. Leuwers Agnes, d.v. Jerome en De- 1 raedt Maria, Elverdinghesteenweg. 154. J Lebbe Henri, z.v. Maurice en Pareyn Alice, Pottestraat. 156. Maes Dionyse, d.v. Va lere en Maes Maria, Reninghelstateenweg. 157. Boudry Willy, z.v. Achille en Denys Martha, Winnezeele. 158. Pauwels Yolan- de, d.v. Hector en Dohnal Antonia, Lens. OVERLIJDEN3 83. Rouseré René, 55 j, echtg. Parret Alida, Veurnestraat. 84. Catrycke Henri, 73 j., ong. z.v. Franscuscm en Baelde Melanie, Werfstraat. 85. Ca. t ron Yvonne. 2 j., d.v. Jerome en Declerck Simonne, Statiestraat, Abeele. HUWELIJKEN: 21. Legrand Andre, werk- man, en Questroy Jeanne, z. b. b.v. Pop. 28. Benoot Henri, fabriekwerker en Laseurr Rachel, z.b. b.v. Pop. 29. Chaerle Hilaire, landgebruiker en Debruyne Martha, z.b. b.v. Poperinghe. Familie, Vrienden en Kennissen worden vriendelijk uitgenoodigd tot de GEZONGEN NE JAARMIS, op Zondag 1 Mei, om 7 uur, in St. Janskerk, voor Vrouw GEORGINE MESSIAEN echtgenoote van Heer ALPHONSE AMPEN. Vanwege Echtgenoot en binders. DE KRISIS BIJ DE HOPPLANTERS. Vroeger was de Belgische hop ver- maai d in alle landen waar bier ge brouwd werd. Oude geschriften wijzen er op. In de middeleeuwen werden bij zondere maatregelen getroffen om, in de streek van Poperinge en Aalst, de hoedanigheid van de aldaar gekweekte hop te vrijwaren tegen vermenging met vreemde hop. De hopbouw heeft in de laatste hon derd jaren veel afgenomen. In 1846 kwamen er nog 2963 Ha voor in aan merking, in 1900 was het aantal hek- taren tot 2200 gedaald nu bedraagt de bebouwde oppervlakte slechts nog 650 Ha. De hopplanters zijn ontmoedigd. Sedert vier jaren wordt de hop met verlies afgezet. De krisis doet zich nu zwaar voelen, ook in hun vak. De redding ligt misschien in de ver betering van de hoedanigheid der voortgebrachte planters. Misschien kan ook de regeering iets doen voor de hopboeren Voorlichting, hulp voor uitvoer, en dergelijke zouden kun nen dien tak van onze Vlaamsche be drijvigheid aanmoedigen. BELGISCHE ARBEIDERS IN FRANKRIJK. De ekonomische krisis in Frankrijk is niet al te nadeelig geweest voor de Belgische Arbeiders. Van Fransche zij de wordt de volgende statistiek afge kondigd over het jaar 1931 Eerste trimester, inwijking 222 Bel gen uitwijking 335 tweede trimes ter 7.386 en 269 derde trimester 12.326 en 200 vierde trimester, 3695 en 438. Onder de inwijkelingen zijn er talrijke seizoenarbeiders die na het sei zoen vrijelijk naar Belgie weerkeeren GEEN OPSLAG VAN BIER. Er was ernstig spraak dat de prijs van het bier zou opslaan. Uit gemach tigde bron wordt thans gemeld dat de prijs niet zal gewijzigd worden, on danks de laatste verhooging van ac cijnsrechten, welke 7 fr. per hectoliter bier vertegenwoordigen. GELDMIDDELEN VOOR DE WERKLOOSHEID. De regeering onderzocht het vraag stuk der werkloosheid. Het komt er op aan 1.) de misbruiken te weren 2) te onderzoeken hoe de provincies en de gemeenten voortaan aan het noo dige geld zullen geraken om den werk- loozensteun uit te betalen 3) dezen steun eenvormig te maken in al de provincies en gemeenten. Dit vraag stuk is zeer ingewikkeld. Men heeft nog geene beslissing ge nomen. MISBRUIKEN IN DE OUDERDOMSPENSIOENEN. De regeering heeft ook een onder zoek gewijd aan de ouderdomspensi oenen en de misbruiken in zake. Er wordt onderzocht of het voor de toe- cenning van het kosteloos pensioen niet gepast zou zijn in de wet te schrijven I Dat de begunstigde in een staat van behoeftigheid moet verkeeren 2) dat over de behoeftigheid vooraf het oordeel moet ingewonnen worden van den vrederechter. Deze kent de men- schen uit zijn kanton, en weet welke inkomsten zij hebben, enz. Dit punt zal in een te houden mi nisterraad onderzocht worden. WISSELKOERS VAN DONDERDAG. Londen, 25.91 Parijs. 28.18 New-York, 7.14 Amsterdam. 289.30 Geneve, 138.64 Oslo. 133.25 Italië, 36.72 Kopenhagen, 143.80 j Stockholm, 132.25 Praag, 21.14 Berlijn, 169,77. Beleefde uitnoodiging aan Vrienden enf Kennissen tot de PLECHTIGE JAARMIS, welke zal gezongen worden op Zondag 1 Mei, om 8 uur, in St. Bertinuskerk voor Heer en Vrouw THEOPH1LE FILBERT-BLUM'. Vanwege de binders. H. BLOEDPROCESSIE TE BRUGGE) AFGIFTE VAN WEEKEIND BILJETTEN. Ter gelegenheid van de Processie van hetli H. Bloed te Brugge op Maandag 9 Mei aan-, staande mogen, bij uitzondering, dien dag. Week-eind biljetten voor Brugge afgeleverd worden. c Die biljetten zijn maar één dag geldig. De;l terugreis moet dus uiterlijk 's Maandags te.c middernacht plaats hebben. BIJZONDERE TREINEN OP 9 MEI 1932,v ter gelegenheid der Processie van 't H. Bloed, te Brugge. Hazebrouck V. 6.05 Caestre 6.15 Godewaersvelde 6.31 Abeele 6.47 Poperinghe 6.58 y iVlamertinghe 7.08 7.26 4 7.40 1 Yper Zonnebeke Moorslede-Passchendaele 7.51 Roeselare 8.22 8.42 Thourout Zedelghem 8.58 Brugge 9.10 i Terugkeer uit Brugge om 16.15 uur, met;- aankomst te Poperinghe. om 18.05 en te Ha-y zebrouck, om 18.48. YPER-CORTEMARCK-BRUGGE. Yper Boesinghe Langemarck Poelcapelle West-Roozebeke Staden Sint Joseph Cortemarck Thourout Lophem Brugge V. 7.26 7.35 7.43 7.49 7.55 8.03 8.10 8.19 8.31 8.52 9.00 Terugkeer uit Brugge, om I 7.30 met aan-£ komst te Yper, om 19.13 uur. 2 Buurtlijn Poperinghe-Dixmurfe-Brugge. Te dezer gelegenheid wordt er tusschen POPERINGHE en BRUGGE een Pleziertreit ingericht Heen en Terug aan Halve Prijs Op Maandag 9 Mei 1932. Popel" :ighe (statie) V. 6.00 Poperi.'ghe (markt) 6.05 Jagerslvjf 6.15 Crombekc (dorp) 6.25 Westvleteren 6.35 Oostvleteren 6.40 Reninghe 6.55 1 Noordschote 6.59 3 Grachten 7.05 Merckem 7.15 Woumen 7.30 Dixmude 7.50 Brugge (Smedepoort) 9.40 Terugkeer uit Brugge om 17.30 uur. met stilstand in zelfde staties als hierboven. Aan komst te Poperinghe, om 21.20 uur. Enkel stilstand in de hierboven vermelde staties. De kaarten moeten genomen worden voor de reis heen en terug. Kaarten zul len op voorhand gegeven worden te Pope ringhe (dépot) en Dixmude, gansch de week voor den 9 Mei. Den Vrijdag, marktdag te Poperinghe, is er dus middel voor ieder een kaarten te bekomen voor gelijk welke statie van vertrek. Het getal plaatsen is beperkt. Prijzen heen en terug Poperinghe (statie) Jagershof Crombeke Westvleteren Oostvleteren Reninghe Noordschote Merckem Woumen (gemeeenteh. Dixmude «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniinmiiiiiiiniiiiiraimiiiii VERMAKELIJKHEDEN 1 Klas 27.50 26.00 25.00 24.00 23.50 21.00 20.50 19.00 I 7.00 15.50 2' KL» 19.50 18.50 17.50 17.00 16.50 15.50 15.00 14.00 12.50 I 1.50 ZONDAG 1 MEI 1932. BUITENGEWONE BAANBOLLING op de Werfstraat, 400 fr. prijzen. Inschrij ving In het Lambij Gust&ve Debruyn«< van 4 Vi tot 5 Zi uur. LUISTERRIJKE GAAIBOLLING in de overdekte tra, ter herberg «De Trans vaal bij Julien Lermyte, Bruggestraat. Op- pervogel, 75 fr. ieder zijdvogel, 35 fr. ie der kalle, 15 fr.. Inleg 1.35 fr. voor 2 bollen- Begin om 2.30 uur stipt. DOOR DEN UIL TE VERBOLLEN 30 FRANK in drie prijzen 15, I 0 en 5 fr. In de Werf» bij Wed. Pinceel, Gegeven door Theophil? Uebaerf,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 2