Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. öuitenland H. M. DE KONINGIN TE POPERINGHE. Inhuldiging van het Sanatorium St. Idesbald op het kasteel De Ltovie «TWAALFDE JAAR. NUMMER 30,«*i»»®saM WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 24 JULI 1932 ABONNEMENTEN I Jaar, in «tad 12 fr. per poet 16 Irf Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr Amerika 30 fr.' <o>— MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Poatabonnenten in Belgia, die van woontt veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat ben bedient, en niet aan one. Plakbrieven bij one gedrukt worden één maal gratie in one blad overgenomen. Gebroeder. DUPONT, Yperitraat, 2, POPERINGHE. N' 48459. Telefoon 180 Uitgevers-Eigenaars Poetcbeckrekening Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen ia ta zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooie ingezonden artikel* worden in de ichenrmand gegooid. Bij elk achrijven naar ialichtiagea, wordt man beleefd verzocht eea poetaegel voor ant woord te voegen. Het blad etaat ter beichikking van alwia het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr^ minimum 3.00 fr. <o»— Rouwberichtan 0.5( fr. da regel, mat mini mum van 9.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariiaea en Deur waarder*. Voél dik wijle t* herhalaa relde men, prijzen volgen* overeenkomet. Alle; aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Door een aangenaam weder begun stigd liep het aangekondigde feest in al zijne bijzonderheden opperbest van stapel. Oneindig veel volk was naar het Park toegestroomd en onze geliefde Vorstin werd met al den vereischten nog gansch de geschiedenis van het Sanatorium, wat door al de aanwezi gen met belangstelling gevolgd werd. Daarop volgden de voorstellingen van de uitgenoodigden door de H. Brutsaert aan Hare Majesteit gedaan. op eenieder diepen indruk. Zulke ont vangst doet deugd aan het hart ook roepen wij uit volle borst met ons Volk van Zondag Lang leve de Koningin Lang leve ons Vorstenhuis Lang leve Belgie, Een en Onverdeeld HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllll DE MILITAIRE DIENSTONTHEFFINGEN. H. M. DE KONINGIN BIJ HARE AANKOMST TE POPERINGHE. eerbied ontvangen aan de uitbundige toejuichingen kwam geen einde. De Vriendelijkheid en lieftalligheid Harer Majesteit werd door het talrijk publiek hooggeprezen en met veel lof bespro ken. Om 3 uur kwam onze Vorstin, van Hare Eeredamen beleid en van minis ter Carton vergezeld, alhier per spe ciale trein in de Statie aan. In een der zalen van de Statie, die met vaandels en bloemen getooid was, wierd Zij verwelkomd door den h.Gou verneur Janssens de Bisthoven, onzen Vooreerst Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge, daarna de Eerw. Abt van St. Sixtus, de beheerraad van het Sanato rium, Senators en Volksvertegenwoor digers en al d'andere tegenwoordige personen. Voor eenieder had onze Vor stin een vriendelijk woord in zuiver vlaamsch uitgesproken. Na de voorstellingen doorliep Hare Majesteit de prachtige zalen van het Kasteel en al de zalen van het uitge strekt Sanatorium, door de menigte op Haren doortocht met eerbied bejegend. Flare Majosteit was waarïijk ver- H. M. DE KONINGIN IN HET SANATORIUM VAN DE LOVIE. Burgemeester h. N. Lahaye en de h. Volksvertegenwoordiger Brutsaert. Jonge kinderen boden Hare Majes teit bloemgarvep aap, wat aan onze Koningin bijzonder aangenaam viel. De stoet, waaraan al de hoogwaar- digheidsbekleeders, in ons vorig num mer opgesomd, deel namen, zette zich daarna in gang door de met vlaggen versierde straten der stad, per auto naar de Lovie. Op Haren doortocht stonden de leer lingen van al de Scholen der stad ge schaard. De vlagjes wuifden en den kreet van Leve de Koningin wierd duizendmaal herhaald uit deze jonge borsten. Hare Majesteit scheen aan deze be tooging zeer gevoelig, ook wist zij een aangenaam woord te sturen tot de kin- ders die Haar bloemen aanboden. In de dreven van het Park der Lovie verwachtte Haar eene opgeruimde me nigte die bij Hare intrede den kreet van Leve de Koningin door de lucht lieten weergalmen. Het muziek van Proven speelde aan den ingang de Brabanqonne daar na hief het muziek van den Katholieken Kring van Poperinghe den Vlaam- schen Leeuw aan en de Koninklijke Philharmonie van Poperinghe sloot met het Vaderlanclsch Lied. Op den stoep van het Kasteel wierd Hare Majesteit verwelkomd door den h. Brutsaert, afgevaardigde-beheerder van het Sanatorium en bloemen wier- cTen FHar aangeboden dpr>r ki«»dtren nu dp familie van den h. Brutsaert. Daarna sprak de h. Bekaert, Voor zitter van den Beheerraad in het Vlaamsch eene redevoering uit waarin hij aan de Koningin zijnen dank uit drukte over Haar bezoek, waardoor zij opnieuw een treffend be wijd gaf Van Hare verkleefdheid aan alle lief dadige werken. Hij schetste daarbij wonderd over de prachtige inrichting welke zij te zien kreeg en had een woord van opbeuring en troost voor a! de zieken aldaar verzorgd, pok kregen de Zusters ziekenverpleegsters eene welverdiende hulde. Het uur van vertrek was geslagen. Hare Majesteit nam met haar gevolg plaats in de autos die Haar naar Po- peringhe-statie terugvoerden, alwaar de Koninklijke trein rond 5 uur naar Brus sel vertrok. Vooraleer afscheid te nemen had de Koningin er aan gehouden nog eens uit ter harte eenieder te bedanken voor het gul onthaal dat Haar alhier ten deele viel. Intusschen hadden op het kiosk, in het Park opgericht, reeds genoemde muziekmaatschappijen, elk op zijn beurt, het programma van het Concert uitgevoerd. Een overgroot getal toe hoorders spaarden daarbij hunne wel gemeende toejuichingen niet. Rond 5 Zz uur werd in een der groote zalen van het Kasteel een lunch aan de uitgenoodigden opgediend. On der het gerecht sprak den H- Brut saert een welgepaste rede uit, om eenieder te bedanken over hunne te genwoordigheid. Na eenige woorden antwoord van den H. Goeverneur, alsook van den Bestuurder van het Sa natorium van Sysseele, namen de fees telijkheden een einde. Wij wiljep Qnü artikel niet sluiten zonder met fierheid te bestatigen dat dit feest een klaar bewijs geleverd heeft dat in onzen Westhoek, de liefde tot ons Vorstenhuis alhoewel en kelen er anders over denken en zou den willen doen gelooven alhier nog diep ingeworteld blijft. De lief talligheid 1 larer Majesteit en Hare toespraak in de Vlaamsche Taal, waar in Zij Haar vloeiend uitdrukt, mieken De dienstontheffingen worden ver leend wanneer het getal door den dienst aangewezen militiens de 44.000 overtreft, zij gebeuren bij voorkeur. Art. 5 7. I.) aan den eerst op- geroepene van een gezin met meer dan vijf kinderen in leven welks art. 10 (onbepaald uitstel) ofwel niet heeft aangevraagd niet heeft bekomen (wegens fortuin toestand). Indien het aantal te ontheffen man nen kleiner is dan het aantal eerst op- geroepenen dan gaat de voorkeur a) aan hem die het grootst aantal broeders en zusters in leven bezit b) aan hem die het grootst aantal broeders in leven bezit c) aan den wees die vader en moe der verloren heeft d) aan het vaderlooze kind e) aan het moederlooze kind. Zoo meerdere militianen nog gelijke aanspraak hebben op de gunst, dan komt de ouderdom van den vader in aanmerking, en eventueel, die der moe der weduwe. Art. 57. 2.) Zoo het aantal te ontheffen mannen hooger is dan het getal eerst opgeroepenen van familien met meer dan vijf kinderen, worden de ontheffingen uitgebreid tot de mi litianen wier familie de meeste diensten aan het leger geleverd heeft. Wanneer de meerdere militianen de zelfde rechten kunnen doen gelden op ontheffing, wordt deze naar de hier onder aangegeven volgorde verleend a) aan hem wiens broeder of broe ders onder dienst overleden zijn, naar het getal dezer overlijdens. b) aan hem wiens broeder of broe ders gedurende den oorlog 1914-1916 diensttijden hebben volbracht welke door frontchevrons zijn erkend, naar het getal dier diensttijden en chevrons. c) aan hem die het grootste aantal broeders en zusters in leven telt. d) aan hem die het grootste aantal broeders in leven telt. e) aan het ouderlooze kind, dan het vaderlooze kind, en dap het moeder- ooze kind. Bij nog gelijke aanspraak komt de ouderdom yan vader en eventueel, die der moeder we 'uwe in aanmerking. De Diensttermijnen, Volgens art. 52 der militiewet woi- den de militairen in 4 kategorien ver deeld voorwat den actieven dienst be treft. de 1e kategorie doet 14 maanden, de 2C kategorie doet 1 3 maanden de 3° kategorie doet 1 2 maanden, de 4" kategorie doet 8 maanden. De militairen geroepen om tot de werving der aanvullende kaders bij te dragen behooren tot de le kategorie. De tijdelijke stagedoende of vast benoemde agenten van de Staatsbe sturen en onder het toezicht van deze besturen staande instellingen, en de eerste zoon van elk gezin die als mili- tiaan voor den dienst is aangewezen, behooren tot de 2C en 3° kategorie. imilll!nilllll!IIIIIIIIIIIIllllU!IIUII!l!IIUIMIIllUi(!ll^UUIII^UIIIIIII!llir LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Geen Oorlog meer BESCHIETINGEN OP VERREN AFSTAND. DOOD VAN DEN ENGELSCHEN VELDMARSCHALK Lord PLUMER. Er wordt gemeld dat lord Plumer Zaterdag op 75-jarigen ouderdom te Londen overleden is. Hij had een schitterende militaire loopbaan achter den ryg. In den wereldoorlog werd hij gene raal Benoemd in 1 9 6, vervolgens veld maarschalk in 1919. Hij had opvolgenlijk het Vev*d Se voerd over het 5» legerkorps en het 2e leger van het Britsche expeditie korps, var. 1915 tot 1917. Na de krijgsverrichtingen dar Brit sche troepen op het jtaliaansche front geleid te hebben, voerde hij het bevel over het Rijnleger van 1918 tot |919 om ten slotte van 1925 tot 1928 het ambt van Rritsch hoog-comnussaris u;t te oefenen in Palestina. Een nieuw Duitsch Kanon. In het begin van het jaar is er meer maals spraak geweest van een vuurpijl die in Duitschland zou afgeschoten wor den en die op duizenden kilometer af stand in den Atlantischen Oceaan zou terecht komen. Deze proefneming zou, hadden een! ge Berlijnsche bladen aangekondigd, den 31 Maart plaats hebben. Het ka non was geplaatst in het Noorden va,. Duitschland nabij de Mazurische me ren. Deze proefneming scheen enkel de sterrenkundigen en meteorologen te moeten belang inboezemen en geen wonder dus dat er over de zaak niets meer in de Duitsche bladen afgekon digd werd. Betreffende deze- proefneming is nu echter het volgende in het Zweedsohe blad Tidens Tegn verschenen. Den 3 1 Maart, rond middernacht toen in het Koninklijk kasteel te Oslo een feest plaats had ter gelegenheid van het doopen van 's konings klein dochter Astrid, >verd eer. g'. oot gerucht in het park gehoord. De genoodigden openden de ven sters van de feestzaal. In het park lie pen bedienden en soldaten rond. Per sonen verklaarden dat men een bran denden luchtsteen had gezien. Opzoekingen werden gedaan toen het dag werd en men vond... bijna heelemaal ingeslagen in een grasperk, in plaats van een meteoorsteen, een... Obus. Bij de omstaanders was de Zweed- sche astronoom Stormer die de mee ning uitte dat het de Duitsche fusée was, die dus op slechts duizend kilometer afstand gevallen was. De obus werd uitgegraven en men bevond dat zij twee meter lang was. Onder de uitgenoodigden van der; koning van Zweden was ook de Duit sche gezant die vroeg om geen officieel onderzoek in te stellen, zooals de com missaris van politie van plan was te doen en die wenschte dat het tuig hem zou overhandigd worden, hetgeen dan ook gebeurde. Buiten de enkele berichten die na de eerste uren vap het neerploffen van den vuurpijl verschenen, werd de zaak verder doodgezwegen en het schijnt dat zulks op wensch van den koning gebeurd ia, die er zelf toe door den Duitsohen gezant verzocht werd. Laat ons nu eenige inlichtingen ver strekken over de obus vooraleer een conclusie te trekken uit dit geheim zinnig geval. De cylindervormige bom dfe een paar meters lans is, werd eerst door een kanon weggeschoten. Op ongeveer tachtig kilometers afstand en zeer hoog in de lucht, komt er een horlogewerk in gang dat de ontploffing veroorzankl van een voorraad samengeperste gas, van onbekenden aarcl voor de buiten staanders. De terugslag van die ont ploffing geeft aan den vuurpijl een nieuwe impulsie en deze ontploffingen worden nog meermaals herhaald tot de voorraad gas op is. In zekeren zin wordt dus de obus, na afgeschoten te zijn, een kanon dat door de terugslagen aangezet, al ver der en verder vliegt. Er was vroeger gemeld dat de vuui- pijl ergens in <Je beurt yan, Terre- Neuve zou vallen, na dy& hoe! den Noprderlijken AUaptiaohen Oceaan o- vergestpHen tp hebban. Dit systeem van fusée is gegrond vest op hetzelfde princiep van kanon en obus waarmede de Duitschers ge durende den oorlog Parijs beschoten. Alhoewel deze zaak in den nacht van 31 Maart op I April voorviel,moet men niet denken dat het een April- visch is, want genoemd dagblad heeft een foto afgekondigd van de groep le den van het Zweedsch koninklijk huis en uitgenoodigden die rond de inge slagen obus op het graspark staan. Deze vuurpijl die Duitschers met den naam Ailantiek gecamoufleerd hebben, schijnt ons eenvoudig als proef neming bedoeld voor een oorlp^ekanon van verre dracht. Het is merkwaardig dat in het aftne Duitschland er steeds geld ge noeg gevonden wordt om da meest kostelijke proefnemingen te doen als er maar eenig prilitair belang mede ge moeid is. Die «Atlantiek-fusée» voorspelt ons niets goeds en men is in Zweden wel onnoozel geweest djt voorwerp niet aan een grondig onderzoek onderworpen te hebben. Een aandachtig onderzoek hjadde misschien bewezen dat er geen spraak van een fusée is, maar eenvoudig van een ongeladen obus. De geheimzinnigheid die rond de zaak behouden werd, de voetstappen aangewend door den Duitschen verte genwoordiger, het plotse zwijgen als op bevel, dat alles schijnt ons niet te pluis, des te meer omdat het, het land betreft, dat officieel ontwapend werd, dat maar een klein leger mag hebben, maar dat er bovendien twee private legers op na houdt, en dat ten slotte een generalen staf bezit, die nog altijd zoo volledig is als gedurende den krijg. En ook, omdat wij van zekere Duit sche metaalfabriek door een indiscrete weten, dat zij gemonteerd werd op groote schaal om op het eerste bevel, loopen van geweren van 9 millimeter te kunnen boren, een soort van wapen waarvan de fabricatie door het Ver drag van Versailles aan Duitschland verboden werd. H. - N. G. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllltl DE BELGISCHE WERKLIEDEN IN FRANKRIJK. De wet, gestemd door de Fransche Kamer, voor de bescherming van de nationale arbeidskrachten, is in het Staatsblad van Frankrijk verschenen en heeft groot belang voor de Belgische werklieden, die in Frankrijk een bezig heid zoeken. In de wet wordt onder meer gezegd De vergunninghouders van offi- cieele markten zullen moeten aandui den welke de verhouding is van de vreemde arbeidskrachten welke zij schikken te benuttigen. Het gaat er om de toepassing van dekreten welke reeds een dertigtal jaren oud zijn en luiden, dat die verhouding de I 0 ten honderd niet mag overtreffen. De nieuwe wet zegt ook dat deze verhouding inzake de afgestane openbare diensten en de regies, de 5 ten honderd niet mag o- verschrijden. Betreffend de private ïandels- of nijverheidsondernemingen, zullen er dekreten uitgevaardigd wor den na raadpleging der bevoegde or ganismen om de verhouding van ge bruik der vreemde werklieden vast te stellen volgens de streken, de beroe pen en de omstandigheden. Aan de landbouwarbeiders wordt nochtans de grootste vrijheid gelaten. Er is geen sprake van voorrechter ten voordeel der vreemde oudstrijders of invalieden die gediend hebben in de geallieerde legers. Een dekreet zal het statuut bepalen van de seizoenarbei ders en de werklieden, die op de grens gevestigd zijn. Nopens de Belgen die in Frankrijk gaan werken, bestond er een akkoord, dagteekend van 4 Juli 1928 dit akkoord doelt meer op hit afleveren van de eenzelvigheidskaart dan op de verhouding Belgische arbei ders die in Frankrijk hun diensten gaar: aanbieden. De wet is toepasselijk voor de ar beiders die in de fabrieken gebezigd worden of die thuis weaken. Het blijft verstaan dat men, om in Frankrijk aar werk te geraken, een bijzondere mach tiging moet verkregen hebben, afge leverd door den minister en door het Fransch arbeidsembt. De Fransche mi nister van arbeid is door de wet ge machtigd om op de volledigste wijze mogelijk, volgens de gevallen en de omstandigheden, per dekreet de be nuttiging van de vreemde arbeidskrach ten in Frankrijk te regelen. llllllillllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllUliUUtéWWUflIIIIIIIIIIIIIIlP DE UITVOER VAN AMERIKA IS GRQOLELIJKS VERMINDERD. JACHTVERGUNNINGEN EN VOGELVANGSTVERLOVEN Men heeft te Washington de statis tieken afgekondigd van den buiten- landschen handel der Vereenigde-Sta- ten. De wijzen op een schrik wekkende daling. Dat is nu ook niet te verwonderen, de Amerikanen sloten hun grenzen en gaven een slecht voor beeld, nu zijn ze er de eerste slacht offers van geworden. Voor de zes eerste maanden van 1932 bedraagt de waarde van den uit voer 841.803.000 miljoen dollar, de waarde van den invoer 75 7.554.000 dollar. Voor het eerste halfjaar van 1931 waren de cijfers onderscheiden lijk 1.315.967.000 dollar en één mil jard 107.515.000 dollar. Het verschil is dus hoogst aanzienlijk en nochtans was 1931 voor de Vereenigde Staten ook een erg kriaisjaar. Ingevolge het artikel 8 der wet van 23 Maart 1932 is de prijs der Jacht* vergunningen gebracht op 550 20 570 frank. 412.50 20 432.50 frank (voor de Zondagen alléén). De prijs der Vogelvangstverloven is gebracht op 82.50 frank, en op 2 7.50 frank voor de Zon- en de Feestdagen. llllllllllllltllllltlllllilllllllllllllllllllHlllllllilllllUillllliUltliHIIIHIIIIUV DE INKOMRECHTEN OP DE PAARDEN IN FRANKRIJK. Door de Frar.sche Kamer en Senaat is een wetsontwerp aangenomen dat van Zondag 17 Juli van kracht werd en dat de inkomstrechten op de paar den in Frankrijk aanzienlijk vermeer dert Voor c|e levende paarden', welke ook hun ouderdom zij, 2.000 frank rechten per stuk Voor de paaiden, bestemd om ge slacht te worden, 400 fr. per stuk Voor de muilezels 500 frank en voor de ezels 300 frank. llllllllllllllllllilllllllMIIIIIIIIIIIHIIlllllUIIIIIIIIHIilHHiniHlUlMUHIUM KOMPENSATIEKAS. Tal van klachten worden geuit door werklieden die hun gezinsteun nog niet hebben genoten. Welke zijn de oorzaken Er zijn 79 kompensatiekassen waar bij de patroons zich kunnen aansluiten, onderverdeeld in de verschillende be drijven. Zooals altijd heeft de uitwerking der nieuwe wet wat vertraging. De kompensatiekassen staan voor een geweldige administratie en velen zullen ongetwijfeld nog in hun zoek- periode zijn. Langs een ar.deren kant hebben de patroons tal van formaliteiten te ver vullen en te onderhouden, opdat alles in regel weze. Daardoor is er op dit oogenblik hier en daar nog wat vertraging. Een ander renen van vertraging kan ook het gevolg zijn, van verzuim var de patroon, die, ofwel de noodige gegevens aan c!e kompensatiekas niet heeft overgemaakt ofwel niet tijdig zijn bijdrage heeft betaald. Zal de achterstel van den kindertoe slag betaald worden In elk geval, de wet van 4 Oogst 1930 is op dat gebied heel klaar. Buiten de geldboete zal de patroon, die zijn plicht heeft verzuimd, de gele den «chade betalen. De Arbeiders, die klacht in te die nen hebben, wegens het onregelmatig of niet betalen van den kindertoeslag, gelieven in hun syndikaten de klacht over te maken en op te geven Naam en adres van den Patroon. Naam en adres van de kompensatie kas, waarbij de patroon is aangeslopen. Al de klachten worden overgemaakt aan de betrokken kassen. Een man gedood en een erg gekwetst in de haven van Duinkedke. Een ongeluk heeft zich voorgedaan in de haven van Duinkevke. Werklie den waren bezig met een voorraad ko len aan boord te brengen van een stoo- mer, toen een korf plots neersloeg er* terechi kwam op twee arbeiders, die zich in de kolenschuit bevonden. De 23 jarige Baelden bleef op den slag dood en Georges Wiemens, 24 jaar» werd den rechter voet vermorzeld. Moeder en Kind erg verbrand. Mad. Lheureux, wonende te Dieppe was in hare keuken bezig met was te smelten. Opeens schoot 't was in brand en de vlammen sloegen over op de kleederen van Mad. Lheureux en van haar 2-jarig kind Robert Het ongeluk kig knaapje, ijselijk verbrand aan het hoofd en over het lichaam, heeft zijne wonden niet overleefd. Men hoopt de vrouw te kunnen redden. Noodlanding van een Belgisch militair vliegtuig bij Rijssel. Een Belgisch militair vliegtuig, ge loodst door den soldaat André Nova- let, was van het vliegplein van Wevel- ghem opgestegen. Tengevolge van den mist verloor de loods de goede richting en moest, bij gemis aan naphte, neer dalen in een veld te Verlinghem, bij Rijssel. Het toestel werd lichtelijk be- 8chadigdl

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1