öuttenlanö Marcel DE RYNCK miiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiir DE VADER DER PARIJZER METRO POPERINGHE iiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WEKELIJKSCHE MARKTPRIJZEN Leening der Verwoeste Gewesten. 5 t.h. 1922 Dinsdag had de I 28' trekking plaats der Leening 5 t.h. van de Verwoeste Gewesten. R. 74319 n. 5 wint 250.000 frank. R. 33254 n. 1 wint 100.000 frank. R. 74319 n. 7 wint 100.000 frank. De andere nummers dezer reeksen, alsook al de nummers van reeks 75814 zijn uitkeerbaar aan 300 frank. 4 t.h. 1921. Zaterdag had de 97' trekking plaats van de Leening 4 t.h. 1921 der Ver woeste Gewesten. Reeks I 18.044 n. 79 wint één mil lioen. De obligaties die niet met een lot uitgekomen zijn, zijn uitkeerbaar aan 250 frank. Een onbekend meisje in het Godshuis te Grevelingen. In het Godshuis van Grevelingen (Fransch-Noorden)is een meisje schijnende 15 jaar oud, opgenomen, dat het volgende verklaard heeft Ik weet niet waar en wanneer ik geboren werd. Ik werd in een groote stad op gebracht, waar men mij Colette Doyen noemde, door een dame Marie-Louise geheeten, die zekere Mad. Desmidt tot buurvrouw had Men weet niet hoe het meisje te Grevelingen versukkeld is men denkt evenwel dat het uit Lens of den omtrek moet komen. Op zoekingen worden gedaan. De invoer in Frankrijk in 1932. Verleden jaar werden voor 29 mil liard 825 millioen franken koopwaren in Frankrijk ingevoerd en voor 19 mil liard 693 millioen franken koopwaren uit Frankrijk uitgevoerd. De invoer overtrof dus den uitvoer met nagenoeg 1 0 milliard. De heer Bienvenuè, bestuurder van de technische diensten der prefectuur van de Seine, tlie op tachtigjarigen leeftijd zijn ambt neerlegde, is in de Fransche hoofdstad algemeen bekenc als de véder van de Métro Biem/enue's naam kan genoemd worrl^n naast die van drie anderen Ha/jmann, Alphand en Belgrand, de baanbrekers van de Europeesche we ^/eldstad, die de eersten waren, die de groote toekomst van Parijs zagen en die onder eerbiediging van de tradities der eeuwenoude gebouwen de grootste leien en parken schiepen, die het ge weldige riolenstelsel ontwierpen en die voor de drinkwatervoorziening van de bevolking zorgden. Bienvenue begon zijn loopbaan als ingenieur van Waterstaat en leidde als zoodanig groote openbare werken in het Orne-departement. Hij was steeds vooraan in de gelederen der arbeiders en moest zijn vlijt zelfs bekoopen met het verlies van een arm bij een ar beidsongeval. In 1 898 was Bienvenue hoofd-inge nieur van de stad Parijs en toen reeds werd zijn aandacht getrokken door het verkeersvraagstuk. Zijn vooruit ziende blik zag de komende uitbrei ding van de stad, de ontwikkeling van de verkeersmiddelen, noodig om de arbeiders en bedienden naar de voor steden te vervoeren en evenals zijn voorgangers wilde hij de gebeurtenis sen voor zijn. Wat boven den grond niet kon, moest er onder mogelijk zijn en hij maakte zijn plannen voor een ondergrondschen spoorweg bekend. Hij werd een fantast genoemd, men beschouwde hem als iemand, die met waandenkbeelden rondliep, maar de tegenstand staalde den wil van den ingenieur. Hij werkte zijn plannen tot in bijzonderheden uit, goochelde met getallen, die toen ongelooflijk bleken, maar die nu allang door de feiten zijn achterhaald, overblufte zijn tegenstan ders met zijn technische kennis en er varing, en het moge den gemeente raadsleden van Parijs uit het einde der vorige eeuw tot eer strekken, dat zij zich lieten overtuigen. Twintig maanden nadat zijn plan nen waren goedgekeurd, kon Bienve nue met zijn mannen onder den grond van de Porte de Vincennes naar de Porte Maillot rijden, de Métropoli- tain zooals hij eerst officieel heette, de Métro onder welken naam hij de vertrouwde vriend van eiken Pa- rijzenaar werd, was geopend. Er was geen technische moeilijkheid of Bien venue wist haar te overwinnen, nooit versaagde de wilskracht, als de tunnels driegden in te storten, of omwegen moesten worden gemaakt, omdat de rechte weg niet altijd de kortste is. Ri olen werden verlegd, onderaardsche beken afgeleid, verzakkingen voorko men. Bienvenue dook met zijn tunnel onder de Seine door en geen enkele leek begreep, hoe het mogelijk was en van al dat werk zag de Parijzenaar slechts hier en daar een opening in de aarde, waardoor op geheimzinnige wij ze materialen verdwenen die nooit naar het aardoppervlak terug zouden komen. Uiterst bescheiden bleef deze be kwame ingenieur zijn werk doen en als er wat te huldigen viel, dan wees hij op de mannen met de spade en verzocht de hulde op hen over te bren gen. DE PARLEMENTAIRE WERKZAAMHEDEN. Het parlementair verlof is ten einde. Woensdag namiddag is de Kamer weer bijeen gekomen. Op de dagorde stond niet veel bij zonders uitioting der afdeelingen, be noeming der bestendige kommissies, vaststelling van de dagorde. De Voorzitter gaf lezing van een heele reeks vragen tot interpellaties, waarbij deze van M. Balthazar (soc. en Jacquemotte (kom.). Voor beide interpellaties werd de hoogdringendheid gevraagd en aan vaard. Donderdag werd aangevangen met de bespreking dezer interpellaties, die gaan over het gebruik dat de regeering heeft gemaakt van de haar verleende volmacht. Dinsdag aanstaande worden de be- besprekingen over deze interpellaties voortgezet. De Congoleening goedgekeurd. De afdeelingen der Kamer hebben Woensdag hunne goedkeuring gehecht aan het ontwerp van leening van een milliard voor de Kolonie. Deze leening moet dienen deels tot terugbetaling der schatkistbons op korten termijn, en deels tot evenwichtiging der begroo ting. M. CHERON ONTSLAGNEMER Donderdag namiddag was in de wandelgangen der Fransche Kamer het gerucht in omloop dat M. Chéron, mi nister van financies, zijn inzicht tot ont slagneming te kennen gegeven heeft, en zulks tengevolge van het inoverwe- gingnemen van-het socialistisch teg^n ontwerp van finantieel herstel, door de Kommissie van Financies. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek H. NOTREDAME. ONDERSCHEIDING. Op I 1 December laatst, nam onze stadsgenoot H. Lionel Declercq, klarinet-solo onzer Koninklijke Philharmonic deel aan de Internationale Muziekwedstrijd te Dendermonde, onder het voorzitter schap van H. Jules-Emile Strauwen en behaalde er den Eerste Prijs in de Eerste Afdeeling. Hartelijk proficiat aan onzen jeug digen solist, DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn. Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtana genoeg dc MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 an 12.00 fr. BELANGRIJK. De prachtige tentoonstellingstrein, welke 400 meter lengte heeft, 20 salon-rijtuigen bevat en 70 standen, zal ter statie van Pope ringhe zichtbaar zijn voor het publiek op Zaterdag 5 en Zondag 6 Februari 1933, van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avond. Ingang 2.50 fr. Voor kinderen en werkloozen 1 fr. BERICHT aan de LANDROUWERS. Ik ondergeteekende laat weten, aan eenieder, alsdat ik kom te stellen, een LAATST MODERNE BASCUUL voor het wegen van KOEIEN, VAR KENS en alle VEE. Ik verhoop met eenieders gunst te worden vereerd en dank bij voorbaat. JULIEN TRUANT (Statie). WINTER. Maandag avond kre gen we voor het eerst van dezen win ter sneeuw te zien. Alhoewel we reeds half Januari zijn gekomen, hadden we tot nog toe niet veel van winter kun nen spreken. Nu zijn de thermometers fel gedaald en maakt het fijn koud. Het is nog niet te laat om harde koude te krijgen. Mocht het echter van geen langen duur worden, de werkloosheid heerscht reeds genoeg zonder dat het gure winterweer er nog veel onzer werklieden uit hun werk trekt. BOTSING. Zondag morgen kwa men twee velorijders, A. Gouwy en een inwoner van Beveren, in botsing in de Watoustraat. Beide rijwielen wer den beschadigd. RIJWIEL ONTREDDERD. Dins dag reed een auto de poort uit van de herberg Den Appel Watoustraat, en botste tegen een aldaar staande ve- lo, die erg beschadigd werd. MUIL- en POOTPLAAG is uitge broken ter hofstede van Jules Vande- wynckel, bij de Wulfhulle. ST. JAN-TER-BIEZEN. Oneer lijke dopper. Bij het nazien der werkloozenbewijzen werd er vastge steld dat het getuigschrift, afgeleverd door Jerome Bouttecarre, landbouwer, aan Camiel Cauwelier, wagenmaker, niet in orde was. De landbouwer Bout tecarre, hieTover ondervraagd ver klaarde geen werkloosheidsbewijs af geleverd te hebben aan Cauwelier. Een onderzoek werd ingesteld en de wagen maker in het nauw gebracht, bekende dat het bewijsschrift opgesteld werd door zijn gebuur, terwijl hij zelf het randteeken van Bouttecarre eronder geplaatst had om alzoo van het krisis- onds te kunnen genieten. Hij zou aan zijn proefstuk niet zijn. Een proces-ver- saal werd hierover opgesteld. VLAMERTINGHE. Gemeente raad. De nieuwe gemeenteraad is bijeen gekomen onder het voorzitter schap van den H. Bouton, Flor., bur gemeester, die na eedaflegging tot de verkiezing van de schepenen deed overgaan. Bij die bewerking werden de heeren Delva J. en Derycke C. tot schepenen verkozen. Twee gekozenen der Fronters waren afwezig. HOLLEBEKE. Gemeentekiezing. Heden Zondag 22 Januari, hebben hier aanvullende gemeenteverkiezingen plaats, waarvoor twee volledige lijsten van vijf kandidaten ingediend zijn. GHELUWE. Smartelijk geval. Zondag nacht, rond 2 uur, kwam de autovoerder Paul Vanhee van Yper, langs Gheluwe aangereden, toen hij langs de baan een persoon zag liggen en nevens hem een rijwiel. Hij hield stil en ziende dat de man geen teeken van leven meer gaf en vermoedende met een ongeluk te doen te hebben, sprong hij terug in zijn auto en reed naar Meenen de politie verwittigen. De politieagenten van dienst, reden aan stonds met Vanhee mee. Daar geko men bleef een der agenten ter plaats en de andere ging naar Gheluwe een geneesheer halen, die er vergezeld van burgemeester en veldwachter, heen trok. Daar gekomen bestatigde hij al gauw dat hier geen ongeluk in 't spel was, doch dat de man aan een bloed opdrang was bezweken. Het was de genaamde Tallieux Henri, 34 jaar oud, fabriekwerker, gezinsvader met 6 kin deren. Het was een naarstige werkman en had om I uur van den nacht zijn woning verlaten om naar zijn werk te rijden in Frankrijk, dat hij er om 2 /i uur moest aanvangen. WERVICK. Gemeenteraad. De nieuwe gemeenteraad bijeengeko men onder het voorzitterschap van den heer burgemeester, heeft na de grond wettelijke eedaflegging tot de verkie zing der schepenen overgegaan en hier bij de heeren Vandecandelaere E., Ghesquiere E. en Deleu Rudolf ver kozen. ARDOYE Gemeenteraad De nieuwe gemeenteraad is bijeengekomen onder voorzitterschap van den heer Baert, burgemeester, die na de grond wettelijke eedaflegging deed overgaan tot de verkiezing der schepenen, bij dewelke de heeren Desmet V., en Bod- din B., verkozen werden. KORTRIJK. Gemeenteraad. Maandag avond had de eerste gemeen teraadszitting plaats onder het voor zitterschap van den nieuwen burge meester H. A. Mayeur. Bij het kiezen der nieuwe schepenen verlieten de so cialisten de zaal. Werden gekozen H. Leopold Gillon (gewezen burgemees ter) H. G. Bossuyt H. E. Reynaert en H. M. Dejaeghere, elk met I 2 stem men tegen 4 witte briefjes. GEVRAAGD IN POPERINGHE, alsook in de omliggende gemeenten, deftige en eerlijke personen, om zich buiten hunne dagelijksche bezigheden, schoone bijverdienste toe te voegen. Geen bijzondere kennissen vereischt kunnen lezen en schrijven en enkele vrije uren per week, is voldoende. Schrijven aan Cyrille LIPPENS, 29 Voorstraat, Kortrijk. «KONINKLIJKE PHILHARMONIE» NIEUWE BURGEMEESTERS. Roeselare M. Mahieu-Liebaert J Iseghem M. Staes C. Nieucapelle M. Delanghe H. Pollinchove M. Morlion R. Ghyverinckhove M. Decorte E. Becelaere M. Lamaire H. Poelcapelle M. Degraeve E. Rousbr.-Har. M. Camerlynck G. Voormezeele M. Bartier P. Waasten M. Desimpel P. Zandvoorde M. Bril H. Meessen M. Deleu F. I. Zonnebeke M. Vandenbulcke. St. Niklaas M. Heyman, gewezen minister van Nijverheid en Arbeid. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllll DE TAKS OP DE STEKJES. De regeering heeft besloten het wetS' ontwerp betreffende de rechten op de stekjes te wijzigen. In plaats van I fr, wordt dit recht op 50 centiem per 1 000 stekjes verminderd, wat slechts eene verhooging van 13 J/2 cent. per pak van tien doozen zou uitmaken. De wet is toepasselijk vanaf 15 Januari 1933. DE KOFFIE UIT CONGO. In verband met het feit dat sommi ge handelaars den prijs van de koffie uit Congo aanmerkelijk verhoogd heb ben en zich daarbij beroepen op een verhooging van de invoerrechten ten bedrage van 1.50 fr. per kilo onge brande koffie, heeft de minister van Kolonies stellig bevestigd, dat de koffie uit Congo door geen enkel invoerrecht getroffen wordt, zoodat er geen reden van opslag bestaat. IN HET TEXTIELBEDRIJF VAN FRANSCH-NOORDEN. De toestand blijft steeds ongewij zigd in de streek van Armentières, na melijk te Hazebrouck, te Nieppe, te -a Gorgue en te Houplines, waar de staking van het textielbedrijf is uitge- roken. Bazen en werklieden wijken geen duim af van hun wederzijdsche voorwaarden. Het eerste winterfeest dat Zondag 1.1. ge geven werd, verwierf den besten bijval bij het talrijk publiek dat de groote feestzaal in Ons Huis volledig bezette. Het prachtig Kunstconcert onder de kun dige leiding van den nieuwen Bestuurder de Heer C. Moreau, Luitenant-Chef van het 3' linieregiment te Oostende, liep opperbest van stapel. De nummers van het programma door de uitvoerende leden der Maatschappij op mees terlijke wijze weergegeven, werden op her haald applaus begroet. De H. Vandevoorde, Maurice, in zijn concerto voor Tuba, ver dient ook allen lof, voor zijn volmaakte uit voering. Het gedeelte van het programma, dat ten deele viel aan Jufvr. Simonne De Corte, kunstzangeres en aan onze stadsge- noote Jufvr. Germaine Duponselle, pianiste, behaalden een overgroot succes. Het langdu rig handgeklap bewees genoegzaam dat het kunstminnend publiek naar waarde wist te schatten. In een woord een wel gelukt feest waar van de talrijke aanwezigen een aangenaam geheugen zullen bewaren en welk als veel belovend mag aanzien worden voor de toe komst en den bloeienden vooruitgang der Koninklijke Philharmonie Als naar gewoonte sloot het feest door een groot Bal, waarop er eenige uren aange naam verzet heerschte onder de talrijke lief hebbers van den dans. Vooraleer te eindigen bieden wij nog eens onze beste gelukwenschen aan den H. Mo reau, nieuwe Bestuurder, die bij deze eerste uitvoering reeds zooveel succes wist te be halen. aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STAD POPERINGHE. VERSLAG DER GEMEENTERAADSZITTING VAN ZATERDAG 14 JANUARI 1933. Op gestelde uur opent de H. Lahaye, de vergadering. Een twintigtal toehoorders be vinden zich in de zaal. Er wordt onmiddel lijk overgegaan tot de bespreking van de dagorde. 1. Eedaflegging der nieuwgekozen en her kozen gemeenteraadsleden en verklaring hun ner indiensttreding. Er wordt lezing gegeven van den brief waarbij de Bestendige Afvaardiging van den Provintialen Raad laat weten dat de verkie zing van 9 October 1.1. op 18 November daaropvolgende goedgekeurd wordt. Er mag dus overgegaan worden tot de eedaflegging der nieuwe raadsleden. De H. Lahaye, Nestor, legt in het vlaamsch den grondwettelijken eed af in handen van het oudste in dienst zijnde lid, de H. Van dooren, Julien. Daarna, in handen van den H. Lahaye, wordt zelfde pleegvorm, ook in het vlaamsch vervuld door al de tegenwoordige raads leden, volgens hunne rangorde. De H. Desomer, ontslagnemend raadslid, is afwezig. De H. Lahaye verklaart de aanwezige raadsleden in bediening. Hij stuurt hun de gewone welkomsgroeten en drukt de hoop uit dat allen zullen het hunne bijbrengen om, hand in hand, samen te werken voor den bloei en voorspoed onzer geliefde stad. 2. Aanvaarding van den afstand van raads lidmaatschap van den gekozen heer Camille Desomer, door hem schriftelijk aangeboden De H. Voorzitter geeft lezing van den brief welke de H. Desomer, Camille, herko zen raadslid, aan het Gemeentebestuur komt te zenden, waarbij hij van zijn mandaat af ziet en vraagt tot zijne vervanging te wille overgaan. Dezen afstand, in den vereischten pleegvorm opgesteld, wordt door den Raa aangenomen. BESCHERMING EN VRIJHANDEL. 3. Onderzoek der geloofsbrieven van heer Achille Bossaert, eersten opvolger der lijst tot dewelke de heer Camille Desomer toe behoort, en aanstelling van het nieuw lid. Dit onderzoek geeft tot geen bezwaar aan leiding en de H. Bossaert, Achille, eerste opvolger van de lijst waarop de H. Desomer voorkomt, wordt als gemeenteraadslid aan gesteld in vervanging van den H. Desomer Camille. 4. Eedaflegging van het nieuw aangesteld gemeenteraadslid. De H. Bossaert treedt de raadszaal binnen en legt in handen van den H. Lahaye, de grondwettelijken eed af als raadslid en ont vangt den welkomstgroet van zijn collegas 5. Opmaken der voorrangslijst. Deze is als volgt samengesteld Lahaye, Nestor, onafgebroken in dienst sedert 4 Juni Vandooren, Julien sedert 4 Juni Tally, Remi, 4 Juni Brutsaert, Henri, 4 Juni Lefebvre, Hilaire, 4 Juni Vancayseele, Maurice, 5 Juni Gombert, Willy, 12 Jan. Desmytter, Emile, 21 Jan. Liétaert, Nestor, 15 Apr. Denys, Albert, 14 Jan. Devos, Maurice, 14 Jan. Sansen, Valere, 14 Jan. Bossaert, Achille, 14 Jan. 1921 1921 1921 1921 1921 1926 1927 1928 1932 1933. 1933. 1933. 1933. tot Het kwaad, aangericht onder voor wendsel van de nationale nijverheid en handel te beschermen wordt niet altijd onmiddellijk door de me nigte gesnapt. Men kan er zich een flauw denk beeld van vormen als men nagaat wel ke verbijsterende toestanden heerschen in het Oosten van Duitschland tenge volge van het trekken van grenslijnen, rondom de nieuw gestichte landen. Deze nieuwe grenzen hebben de voortbrengers van hun afnemers ge scheiden, de nijveraars van hun grond stoffen, de arbeiders van hun werkge legenheid. Langs den eenen kant van de streep moeten de landbouwers hun producten weggooien, terwijl langs den anderen kant de menschen van honger omko men. Polen blijft met zijn varkens. Lifua- nie met zijn graan zitten. De boerin nen in Oost-Pruisen zitten zooals in overgroot-moeders tijd aan 't spinne wiel en den weefstoel om zelf kleer- 3toffen te maken, terwijl de Poolsche weverijen hun stocks niet kwijtgeraken en bij duizenden werklieden moeten ontslaan, en omgekeerd moeten de Poolsche boeren vuur maken met ge- droogden mest, zooals de Araben en Marokkanen in de woestijn, terwijl er op slechts enkele kilometers afstand, in Duitsch-Silezie, de steenkolen-stocks groeien tot echte pyramieden. De volken hebben ruilhandel, vrijen uittocht, open deuren naar alle wind streken zoo noodig als de eenden het water en toch gaan ze ieder voor zich zelve in hun waanzinnige verblindheid maar voort, zich economisch nog meer af te zonderen. Jawelallen willen ze vrijhandel, maar uitgezonderd voor de artikelen die zijzelf voortbrengen en fabriekee- ren. Wanneer zal de menschheid opnieuw tot bezinning komen Wanneer zullen weer de schoone beginsels van vrijhan del en open grenzen kunnen toegepast worden 31, Groote Markt, 31 6. Voorstelling van twee kandidaten de benoeming van een Burgemeester. Er wordt kennis gegeven van een schrij ven van den H. Gouverneur, in date 27 October 1.1., bij dewelke gevraagd wordt dat er dient overgegaan te worden tot de voor stelling van twee kandidaten tot de benoe ming van Burgemeester. Bij geheime stemming wordt de H. Lahaye Nestor, met zes stemmen en zeven witte briefjes, als eerste kandidaat aangeduid. De H. Vandooren, Julien, bekomt de tweede kandidatuur met evenveel stemmen. 7. Kiezing van drie schepenen der stad en hunne eedaflegging. Vooraleer tot de kiezing over te gaan worden de volgende verklaringen afgelegd H. Brutsaert. De meerderheid heeft voorzeker beslist de schepenen onder hare leden te kiezen, het is hun recht. Wij min derheid zullen ons in de stemming onthou den, doch deze onthouding mag niet als een afkeuring van onzentwege aanzien wor den, doch enkel als een princiep. Gij zult in ons steeds eerlijke tegenstrevers vinden, die zullen samenwerken met al de leden van den Raad, voor het welzijn der bevolking. H. Lefebvre. Ik verklaar dat ik als gekozene der werkliedenpartij, hier in den schoot van den gemeenteraad, vooral de be langen der werklieden zal verdedigen. Daarna gaat men over tot de geheime stemming. Worden benoemd met zeven stem men en zes witte briefjes Als eerste schepene H. Vandooren, Julien Als tweede schepene H. Gombert, Willy. Als derde schepene H. Bossaert, Achille. Opvolgentlijk leggen de nieuwgekozene schepenen, den gebruikelijken eed af in de vlaamsche taal, in handen van den H. Voor zitter. De vergadering wordt geheven om 7 uur, STOORS - GORDIJNEN - KANTEN SAYETTEN - ZYDEN HANDWERK ARTIKELEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNllllllllllllillllllllllllllllll ELECTRISCHE TREINEN IN 1935 De H. Forthomme, minister van Vervoer, heeft Vrijdag bij den beheer raad van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, aangedron gen, opdat een principieele beslissing zou genomen worden aangaande de electrificatie van de spoorlijn Antwer pen-Brussel. Dit zou 200 millioen frank kosten doch, de minister denkt er enkel aan de reizigersbaan te electrifieeren en dit voor 1935, en hiervoor is de uitgave merkelijk kleiner, n.l. 90 tot 100 mil lioen frank. Eenigen vragen zich af, of zelfs d reizigerstrafiek deze onkosten zal dek ken. Overal waar de electrificatie were ingevoerd, bracht zij een verhooging der trafiek mede. Anderzijds heeft de Zwitsersche des kundige, waarop de Nationale Maat schappij van Spoorwegen beroep heeft gedaan voor het uitwerken van een verslag, zich uitgesproken in een vol strekt gunstigen zin. Hij heeft beslui ten getrokken welke ten volle kloppen met deze van den ingenieur, den heer R. Richard, opmaker van het ontwerp Ook de omstandigheden zijn aller voordeeligst. De kostprijs der grond stoffen is zoo laag mogelijk als maar eenigszins kon voorzien worden. Bo vendien zal de uitvoering van dit werk de werkloosheid in talrijke nijverheden sterk doen verminderen. Dank daaraan zullen de financieele lasten voor d regeering merkelijk verminderd wor den, door het verminderen van de uit ceeringen aan de werkloozen. Ten slot te zal het reizigersverkeer tusschen Antwerpen en Brussel, tijdens de ten toonstelling, verzekerd wezen op een wijze welke niet te verwachten is met de stoomlocomotieven. Wat betreft het gebruik der arbeids- crachten en het aanwenden der kapi talen in een onderneming tot electrifi catie der spoorweglijnen, verscheen on angs een uitgebreide studie in Duitsch- and. Deze had betrekking op de elec trificatie d|er lijn Augsbur^-Stuttgart en kwam tot de volgende beschouwin gen welke gesteund zijn op gecontro eerde gegevens 1. 80 t.h. van de totale uitga ven komen rechtstreeks of onrecht streeks toe aan de loonen 2. De kostprijs der verschillen de bestellingen is te verdeelen als volgt 32 t.h. voor de electrische werkhuizen en 68 t.h. voor een vijftigtal andere nijverheidstakken 3. Een groot aantal niet gespe cialiseerde werklieden bekomen werk dank aan de electrificatie 4. Ten slotte blijven de uitge geven kapitalen haast heelemaal in het and, daar de nationale nijverheid het meerendeel der noodige artikelen kan vervaardigen. BURGERSTAN D V AN POPERINGHE, VAN 13 TOT 20 JAN. 1933 CEBOORTEN I 4. Verhneghe Lucien, z. v. Arthur en Bustraen Germina, Bruggestr. 15. Deconinclc Maria, d.v. Valerius en Desimpel Macjeleine, Elverdinghe. 16. Verdonck Gilbert, z.v. André en Merlevede Magdalena, Reninghelst. I 7. Nuyttens Roger, z.v. Camillus en Vanthuyne Marie, Vlamertinghe. 18. Dehuyssere Anaïse, d.v. Robertus en Bustraen Irma, Vlamertin ghe. 19. Vandeputte Marie, d.v. Silverius en De Cat Bertha, Boesinghe. 20. Cap- poen Lucien, z.v. Eugeen en Vandenberghe Angela, Rekhofstraat. 21. Vandevoorde Marie, d.v. Valere en Ghesquiere Magdalena, Gasthuisstraat. 22. Berquin Jacques, z.v. Corneille en Mortaigne Yvonne, Proven. OVERLIJDENS 4. Brutsaert Michel, I d., z.v. Gaston en Lelieur Martha, Watou. 5. Vermeersch Zoé, 53 j., ong. Boeschepe- straat. 6. Decorte Martha, 41 j., ong., Bertenplaats. 7. Cappoen Lucien, I d., z.v. Eugeen en Vandenberghe Angela, Rek hofstraat. S HUWELIJKSBELOFTEN 6. Hoflack Mau rice, werktuigkundige van Vlamertinghe en Gryson Jeanne, naaister van Poperinghe. 7. Worm Maurice, landwerker en Gos Ra chel, landwerkster, b.v. Poperinghe. 8. Metsu Camille, landbouwer en Leicher Agnès landbouwster, b.v. Poperinghe. 9. Peu- tevinck Maurice, papierbewerker van Po peringhe en Ghesquiere Germaine, z.b. van Marquette. PROVEN, NOVEM. EN DECEMBER 1932. GEBOORTEN Vermeulen Norbert, z.v. Henri en Bouten Marie. Decoene Adrien en Firmin, z.v. Hector en Deniere Rachel. Vanacker Suzanne, d.v. Camiel en De graeve Gabrielle. Vienne Roger, z.v. Mau rice en Boury Angela. Deroo Brigitta, d.v. André en Paesschezoone Maria. De- vloo Marie-Jeanne, d.v. Germain en lnde- vuyst Martha. STERFGEVALLEN Peperstraete Liliane, 3 m., d.v. André en Versaevel Gabrielle. 1 Decoene André, 29 m., z.v. Hector en De- niere Rachel. Carpentier Joanna, 2 I m., d.v. Marcel en Reynaert Maria. HUWELIJK Rousseeuw Omer met Son- neviile Louise, beiden van Proven. Beweging der Bevolking in 1932. Intredingen door geboorte 40 vestiging 61 101 Uittredingen door sterfgeval 29 vestiging 81 110 Overmaat der uittredingen Sterfgevallen in het Sanatorium De Lovie alhier 'V*-' '"Y.F 15 t Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd tot het SOLEMNEEL JAAR GETIJDE, dat zal gezongen worden op Maan dag 23 Januari 1933, om 10 uur, in de pa rochiale kerk van St. Jan, tot lafenis der ziel van HEER MARCEL BECK. Vanwege de familie Vandamme-Verhille. DAMESCOIFFEUSE Begeeft zich op aanvraag ten huize, voor snijden en onduleeren. Zich wen den Nieuwstraat, 12, Poperinghe. 9JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII VERMAKELIJKHEDEN ZONDAG 22 JANUARI 1933. HERBERGKERM1S Au Retour de Ia Gare bij Emile Te- taert, bijgenaamd Brugge, Yperstraat, Pop. HERBERGKERM1S In den Pelikaan bij Henri Verhaeghe, Maurice De Wulfstraat. HERBERGKERMIS In de Vink bij Louis-Jozef Papegaai, bijgenaamd Beuman Casselstraat. In den Papegaai West vle terensteen weg. In 't Kasteelhof Rekhofstraat. HERBERGKERMIS bij Jules Vermeulen, Maandag kandeel. HERBERGKERMIS bij Adolf D'Amour, HERBERGKERMIS bij Julien A la Ville de Dunkerque Debyser, Watoustraat. TE VCRBOLLEN DOOR DEN UIL. TWEE KONIJNEN «Au Travers», bij Jules Inion, Maurice De Wulfstraat. Gegeven door Emile Vander- beke. In den Snoek Yperstraat, van 5 tot Lucien Botthez. SCHOON KONIJN bij Jerome Decoker, I 0 uur. Gegeven door MAANDELIJKSCHE SCHIETING aan de liggende pers De Lelie Veurne- straat, 44. Hoogvogel, 70 fr. ieder zijdvogel, 35 fr. ieder kalle, I 7.50 fr. Boven de 50 schutters AL primés van 12 fr. Inleg 13.50 fr. Terug 10 fr. (zonder aftrek). Zooveel vogels als schutters. Inschrijving tot 2 14 u. ZONDAG 29 JANUARI 1933. EENIGE JAARLIJKSCHE SCHIETING 1 de liggende pers van Em. Decrock, bij Remi Dewickere, Veurnestraat. Oppervogel, 80 fr. ieder zijdvogel, 40 fr. ieder kalle, 20 fr. 10 gepr. vogels aan I 3 fr. 45 kleine vogels aan 10 fr. Boven de 60 schutters AL primés van 12 fr. Inleg 13.50 fr. Terug 10 fr. (Geen aftrek op primés en kleine vogels). Zooveel vogels als schutters. 5 aftrek op de oppervogels. Inschrijving bij R. Dewickere van I tot 2 uur. Einde rond 6 uur. YPER, 14 Jan. Tarwe, 75 rogge, 56 haver, 76 aardappelen, 18 strooi, 18 hooi, 38 boter, 22 eieren, 0.60. KORTRIJK, 16 Jan. Tarwe, 76 rogge. 58 haver, 77 aardappelen, 13 strooi, 8 hooi, 36 boter, 22 eieren, 0.52. D1KSMUDE, 16 Jan. Tarwe, 70 rogge, 54 haver, 76 aardappelen, 18 strooi, 20 hooi, 40 boter, 20 eieren, 0.43. ROESELARE, 17 Jan. Tarwe, 77; rog ge, 58 haver, 78 aardappelen, 20 strooi. 20 hooi, 25 boter, 22 eieren, 0.40. VEURNE, 18 Jan. Tarwe, 75 rogge, 55 haver, 76 aardappelen, 19 strooi. 4 hooi, 36 boter, 20 eieren, 0.46. POPERINGHE, 20 Jan. Tarwe. 80 rogge, 78 haver, 78 aardappelen, 20 boter, 18 21 eieren, 0,48 j hoppe, 700.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 2