Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. DUITSCHLAND ACHT ZICH VRIJGEVOCHTEN jd LeggenMaar De Verkiezingen in Duitschland. .DERTIENDE JAAR. - NUMMER U.<mm WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 12 MAART 1933. ABONNEMENTEN I Jaar, per post 16 fr Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr Amerika 30 fr Losse Nummer» 0.25 «o> MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. ■nMBOanaanaaGNMruaMnaiMaaMaaKnnaaaaanMiMn Uitgevers-Eigenaar* Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE.. Postcheckrekeninz N" 48459. Telefoon 180 lader medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te tanden tegen den Dendardag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De neemloeae ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Met blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. «o» Rouwberichten 0.80 fr. do regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle sankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het Volk geraadpleegd. Dat, onder de gegeven omstandig heden, de Hitlerianen stemmen zouden winnen, moclit iedereen voor zeker achten. Als ze er toch hebben voor gezorgd om door de brandstichting in het Rijksdaggebouw den kiezers den doodschrik voor het bolsjewisme op het lijf te jagen, en dan alleen het woord te hebben in den verkiezings strijd Maar logischerwijze mochten we ons ook verwachten aan een groote stem menwinst door de communisten. Zoo veel burgers en gematigde arbeiders als, onder den indruk dan van hun ingeboezemden angst voor 't commu nisme, hun kleine partijen verlaten zouden om onder de vaandels van het hakenkruis veiligheid te gaan zoeken, zooveel democraten, die nog bij de socialisten en bij het katholike Cen trum aangesloten waren, zouden zoo dachten velen thans naar de rangen van de communisten overloo- pen, uit schrik en afschuw voor het dreigende fascisme. Zooals wij het ons voorstelden en zooals iedereen buiten Duitschland het zich wel ongeveer zal hebben voor gesteld zouden deze verkiezingen het Duitsche volk nog veel scherper in twee groote helften hebben geschei den Fascisme tegen Communisme. Welnu, dat het heelemaal anders uitviel, is de groote verrassing van de zen dag. De Nationaal-socialisten hebben het aantal hunner zetels van 195 op 288 gebracht en zullen thans ongeveer 44 ten honderd van den Rijksdag verte genwoordigen, wanneer het na de ver kiezingen in November slechts 33 ten honderd was. Maar, terwijl de Hitlerianen dus de groote overwinnaars van den dag zijn zien we de communisten als de groo te verslagenen Van 1 00 zetels vallen ze op 81, en het procent van hun macht in den Rijksdag valt van 16 op slechts 12 Zij verliezen zoowat 1.200.000 stemmen Wat is daaimee gebeurd Waar zijn die naartoegegaan Toch zeker niet naar de Hitlerianen Als we ook niet zonder verba zing zien, dat de sociaal-democra ten hun posities ongeveer hebben kun nen handhaven, dan komt ons de vol gende hypothese als de meest waar schijnlijke voor Enkele honderduizenden communis ten hebben op de socialisten gestemd, terwijl evenveel sociaal-democraten naar de nationaal-socialisten zijn over- geloopen. Een leelijke klap kreeg ook de Duit sche Volkspartij, die haar 1 1 zetels in den Rijksdag tot op 7 ziet wegsmel ten, maar hier lijdt het geen twijfel of dit verlies is aan Hitler ten goede gekomen. Het resultaat grosso-modo van deze volksraadpleging zal zijn, dat de Rijkskanselier een niet geheel groote, maar dan toch volstrekte meerderheid zal kunnen vormen, met de medehulp der keizersparïijen, die trouwens in zijn kabinet door Seldte en von Papen reeds vertegenwoordigd zijn en dat hij dus zijn, dooii een staatsgreep ver worven oppergezag, grondwettelijk be krachtigd ziet. En nu mag men schoon uitrekenen dat weinig minder dan de helft van het Duitsche volk niet met zijn extre mistische politiek accoord gaat, de ze helft is zoo hopeloos onderling ver deeld, dat ze voortaan als volslagen machteloos beschouwd mag worden, en dat men het voor zeker houden mag, dat Hitier het bolsjewisme in zijn land klein zal krijgen. Dat is de goede kant aan zijn over winning, maar hoeveel kwade kanten zitten er niet aan vast Na de gebeurtenissen dezer jongste uren is geen illusie meer toegelaten, betreffende de democratische ge voelens van hen die zich nationaal- socialisten heeten. Het blijkt nu zeer duidelijk, dat alle maatregelen tegen het kapitalisme, die het programma van Hitier aankondigde, slechts vo gellijm waren om de arbeiders in het nationalistisch, fascistisch net te van gen. Hitier heeft niet eens op het resul taat van deze verkiezingen gewacht om het herstel van het keizerrijk aan te kondigen, om feitelijk reeds de Re publiek en de Grondwet van Weimar te vernietigen, door op alle staatsge bouwen de oude Rijksvlag te doen hijschen. En zij die het defilee hebben bijge woond, dat te Berlijn door de Stahl- helmen gehouden werd, die hebben compleet den indruk gekregen van een leger dat naar de Fransche grens op rukte. Onder een orkaan van enthousias me, dat in de eerste Augustusdagen van 1914 op dezelfde plaats nauwe lijks geevenaard heeft kunnen zijn togen daar twee bataillons van ieder twee duizend man voorbij, in spik splinternieuwe oorlogsuitrusting, met muzieken die het Deutschland uber alles de Wacht am Rhein en Heil dir im Siegerkranz deden schallen, onder de vaandels der oude keizerlijke regimenten... Ge moet, zoo telefoneerde de cor respondent van den Soir aan zijn blad, die menigte gezien hebben, die troepen in uniform, die emblemen, die geestdrift, om te begrijpen, dat Duitsch land het ééns i3 En deze ooggetui ge zei verder nog Men ziet toe, men luistert en men vraagt zich af waar Duitschland naar toe gaat. Men denkt dat er nooit een Verdrag van Versailles geweest is, na onze zegepraal die na zoovele inspan ningen bereikt werd. Duitschland is voortaan terug mees ter geworden over zijn lotsbeschik king. Wat geeft de uitslag der verkiezing! Wat geeft de meening in den vreem de Wat geeft zelfs de politieke bin- nenlandsche meening Daar gaat de macht. Men denkt niet na. Men ge hoorzaamt. De macht Maar waar haalt Duitschland deze macht vandaan Uit zijn eigen vaderlandsliefde, of lie ver uit zijn dolzinnig nationalisme Voor een zeker deel natuurlijk wel, maar voor 't grootste deel uit de zwak heid van zijn tegenpartijen. De nieu we heldenmoed van de Duitschers wordt gesmeed uit de lafheid van zijn vijanden. Als het Duitsche volk thans, na aan nog niet het tiende deel van de ver plichtingen in dit verdrag voldaan te hebben, het tractaat van Versailles o- penlijk onder tienduizenden van kra- kend-nieuwe soldatenlaarzen doet ver trappen, dan is het hoofdzakelijk, om dat het de overtuiging in zich om draagt, dat de andere onderteekenaars van dit verdrag dat niet meer durven beletten omdat zij niet zeker meer van hun eigen soldaten kunnen zijn En zoo zijn, zonder eenigen schijn van twijfel, het verpletterende succes van Hitier en de vermorzeling van de democratie en het pacifisme in Duitsch land, een direct gevolg van de even domme als schandelijke dienstweige- ringspropaganda van de socialisten in de geallieerde landen. Even dom als schandelijk, we mogen het wel zeggen. Want, nadat ze de nationale verdediging hebben ondermijnd, met de bedoeling hier door aan het kapitalisme en de reac tie te schaden, moeten de socialisten thans zeiven erkennen, dat indien Frankrijk, Engeland en wijzelf aan Hitier den voet niet meer dwars zou den kunnen zetten, het dan met heel de democratische vrijheid in Westelijk Europa gedaan zou zijn. En dat dus in sterke en vastberaden legers aan deze zijde van den Rijn nog de eenige kans ligt op redding voor deze democratie, op behoud voor het socialisme en zelfs voor het com munisme. Want zoover is 't nu gekomen dat de soldaten die de communisten tot dienstweigering ophitsen, nog de eeni gen zijn, die henzelven tegen het fas cisme van Hitier kunnen verdedigen. N. G. i LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE L*3S>S»5?». HET BETALEN DER CRISISBELASTING Leggen gelijk de Kiekens. En als zij uitgelegd zijn zullen zij van zelfs ophouden te leggen. De briefjes over de grondbelastin gen voor 1932 zijn verschenen. Daar op komt Ide aanslag voor van den Staat op het kadastraal 2) voor de Provincie en 3) voor de gemeente Bijvoorbeeld iemand is aangesla- geslagen voor 2000 fr. door den Staat Als de Provincietaks 40 is, moet hij er nog 800 fr. bijleggen voor de Provin cie en zoo de Gemeentetaks 80 be draagt, dan nog I 600 fr. voor de ge meentekas. Dat het nu daarmee gedaan ware Maar dan blijven nog de lasten op wat men verdient, op de gevels, be weegkracht, voertuigen, radios, bal- cons en logia's, op dit en op dat, te lang om te melden Gelukkiglijk zijn we, in onze stad, nog van veel dezer bijzondere taksen gespaard. Om te eindigen een gewoon vertel- lingske Er was 'ne keer 'nen ezel, en ge lijk gij weet, zijn ezels verduldige beesten. Ze legden hem een last op den rug, hij stapte er mee voort. Men legde er nog een zak bij, dat ging. Weer een zak, dat ging ook nóg. En eindelijk legde men hem zoodanig veel op, dat hij door de knieen zakte en onder den last bleef liggen Allé, 't is al goed en wel 't Land moet geholpen worden. Er mag aan de pensioenen niet geraakt worden. Goed. De werkloozen moeten blijven steun ontvangen. Allemaal 'goed. Maar waar moet het blijven vandaan ko men 't Is crisis. Nieuwe belastingen, het leven wordt weer duurder, de inkom sten verminderen en de lasten slaan gedurig op. Als dat kan blijven duren I DE INVOERVERGUNNINGEN. DRINKT MAS-CAR BIER HET MACHINISME Kamerlid Hoyaux vroeg aan den h. minister van Financies of een gehuwd oorlogsinvalied, die een jaarlijks pen sioen trekt van 3000 fr. en een maan- delijksche wedde van 1 000 fr., de na tionale crisisbelasting moet betalen De h. minister gaf een bevestigend antwoord. Vele weldenkende lieden, arbeiders werkgevers, intellectueelen en ook lief hebbers in huishoudkunde, zijn vast in het gedacht, dat de ontwikkeling van het machinisme een der bijzon derste oorzaken is van de thans woe dende werkloosheid. Ik zou deze leer gansch waar schijnlijk als waarheid aangenomen hebben, zoo schrijft J.'P... in L'ln- transigeant indien zekere onstandig- heden mij niet in staat hadden gesteld het problema in zijn geheel te bestu- deeren. Alles in acht genomen, meen ik, dat deze vergissing voortspruit uit het feit, dat machinisme terzelvertijd werkloos heid en arbeid tot stand brengt, en, terwijl de hierdoor veroorzaakte werk loosheid bijzonder in 't oog springt, wordt de hierdoor vloeiende arbeid amper of niet opgemerkt. Laat ons, om het klaarder uiteen te zetten, als voorbeeld nemen, het fa- brikeeren in series van autovoertuigen. Telkens wanneer de fabrikant, met het doel den kostprijs te verlagen, nieu we machienen in gang zet, worden er eenige werklieden ontslagen. Deze ar beiders, rechtstreeksere slachtoffers van het machinisme, rekenen dit als faktor van werkloosheid, en dit voor altijd. Maar, er is toch iets, waar ze niet aan gedacht hebben, en dat is, dat zonder de door machinisme verkregen vermindering van den kostprijs, de produktie van autos nooit zou bereikt hebbenen verre van daar wat ze nu in werkelijkheid is. Machinisme brengt aldus arbeid mee, omdat eene fabriek, die vier hon derd autos per dag levert, zelfs onder voorwaarden van rationalisatie, altijd zeker veel meer personeel zal bezigen dan eene fabriek, die vier autos per dag afmaakt, al is deze laatste dan zelf niet gerationaliseerd. Van den anderen kant heeft machi nisme dit als bijzonder gevolg, dat artikelen, die voorheen luxe artikels waren, thans aangekocht worden door een immer stijgend getal verbruikers. De phonograaf, het rijwiel, de radio allen gisteren nog luxe-artikels, zijn nu overal te vinden, net zooals, enkele jaren vroeger, ook veralgemeend wer den, het elektrisch licht, de koffie, le deren schoenen, alle voorwerpen,waar van het bezit destijds van rijkdom getuigde, en waarvan het gebruik al thans nu gewoon en banaal geworden is. Kamerlid Chalmet stelde volgende vragen aan den Heer Minister van Landbouw en Middenstand Wil de heer minister mij berichten 1° Of er in 1932 door zijne buree- len invoer-vergunningen werden ver leend, en, zoo ja, voor welke produk- ten 2° Hoe hoog wordt de nationale voortbrengst in verbruik voor die pro- dukten geschat 3° Tot welke hoeveelheid ingevoer de waren beloopt het aantal toege stane vergunningen 4° Welke was de prijs dier verschil lende produkten op datum 3 I Decem ber 1932 a) Op de internationale markt b) Op de binnenlandsche markt 5° In welke voorwaarden werden de vergunningen toegestaan 6° Was het aantal vergunningshou ders beperkt Bestaan er statistische gegevens no pens de hoeveelheid aan elk of ver- schillige hunner gegeven Zoo ja wil ze mij bekend maken Antwoord 1° ln 1932, heeft het ministerie van landbouw invoervergun- gunningen verleend voor de volgende produkten boter, varkens en versch en bevroren varkensvleesch, runders en versch en bevroren rundvleesch, bevroren schapenvleesch, afgesneden bloemen, versche abrikozen, perziken, pruimen en druiven. 2" Het departement van landbouw beschikt niet over statistieken betref fende de in het land gewonnen bloe men, pruimen en perzikken. De boterproduktie in ons land mag, voor 1932, op 64 rnillioen kilos ge raamd worden. Daar er 200.380.300 kilos méér ingevoerd dan uitgevoerd werd, mag het verbruik van dit pro- dukt, over 1932, op 84.380.300 kilos geschat worden. Men kan de jaarlijksche opbrengst aan druiven ramen op 6.000.000 kilos. De navolgende cijfers betreffen de produktie en het verbruik van vleesch in ons land, gedurende het jaar 1931. De statistieken over 1932 zijn nog niet opgemaakt Voortgebracht versch rundvleesch 108.933.264 kilo Verbruikt versch rundvleesch 123.146.062 Verbruikt bevroren rundvleesch 21.268.268 Voortgebracht versch varkensvleesch 164.309.750 Verbruikt versch varkensvleesch 180.480.798 Verbruikt bevroren varkensvleesch 65.300 3° Het door het ministerie van fi nanciën uitgegeven Bulletijn van den handel met het buitenland, vermeldt de hoeveelheid van elk der onder 1° aangeduide produkten, die in 1932 ten onzent ingevoerd werden. 4° Gedurende de maand Decem ber j.l. was de middenprijs 6 fr. 45 c. ot 8 fr. per kilo voor levende varkens en 6 fr. 20 c. tot 7 fr. per kilo voor levende ossen, op de markt van Cure- ghem-Anderlecht. De middenprijzen van de boeren- boter waren, in December j.l. op de prijzenregelende markten Per kilo 21 fr. 54 c. Per klomp 20 fr. 3 c. de kilo. Mijn departement bezit de gevraag de inlichtingen niet over de prijzen der andere produkten op 31 Decem ber j.l. noch op de binnenlandsche, noch op de buitenlandsche markten. 5° Er mogen invoervergunningen afgeleverd worden aan iedereen die, wonende in Belgie, gecontingenteerde produkten heeft ingevoerd in 1931. De verdeeling der contingenten wordt gedaan volgens den invoer, mits re kening te houden met den aard der verhandelingen van hen, die in 1931 invoerden verkoopsagenten, consig natiehouders, werkelijke invoerders, enz. Er worden ook invoervergunningen verleend aan landbouwers die mest- vee of fokdieren welke onze veestapel zouden kunnen verbeteren, wenschen in te voeren. 6° Zooals gezegd onder 5", worden de invoervergunningen slechts ver leend aan de personen die aan bepaal de voorwaarden voldoen. Het aantal verleende vergunningen is zoo aanzienlijk, dat er geen sprake van kan zijn, de lijsen daarvan bekend te maken. Zij liggen voor het acht baar lid ter inzage in het kabinet van den minister. Een vrij lustig verloop. Zondag laatst hadden dus in het Duitsche Rijk, algemeene verkiezingen plaats. Over het algemeen verliepen deze verkiezingen rustig, toch deden zich enkele bloedige incidenten voor. Doch het was niet zoo erg zooals men het algemeen gedacht had. De deelname aan de verkiezingen was bijzonder groot. Te Berlijn had den 95 der kiezers gestemd, reeds een uur voor het sluiten der kiesbu- reelen. Hitier behaalt geen volstrekte Meerderheid. De laatste berekeningen na de ver kiezingen van Zondag in Duitschland, geven de volgende uitslagen, op een getal van 39.199.000 uitgebrachte stemmen Nat. Soc. (Hitier) Soc. Democraten Communisten Centrum (kath.) Strij dfront Beiersche Volkspart. Duitsche Volkspartij Christen Socialen Staatspartij Duitsche boerenp. 300.000 000.000 800.000 300.000 100.000 200.000 433.000 384.000 333.000 1 30.000 44 18 13 1 1 8 3 'l 1 1 Het aantal bekomen Zetels. Nation. Socialisten (Hitier) 288 zet. Sociaal Democraten I 1 8 zet. Communisten 81 zet. Centrum (kath.) 70 zet. Strijdfront (Stahlhelm, enz.) 52 zet. Beiersche Volkspartij 2 I zet. Duitsche Volkspartij 4 zet. Christen Socialen 3 zet. Staatspartij 5 zet. Duitsche Boerenpartij 2 zet. De uitslagen der vorige verkiezingen Om een vergelijking mogelijk te maken, geven wij hier de volledige uitslagen der vorige verkiezingen in Duitschland in 1932 31 Juli 6 Nov. Nat. Socialisten 230 zet. 196 zet. Soc. Democraten 133 zet. 121 zet. Communisten 89 zet. 100 zet. Centtum 75 zet. 70 zet. Duitsch-Nationalen 37 zet. 51 zet. Beiersche Volkspartij 22 zet. 20 ze.t Duitsche Volkspartij 7 zet. 1 1 zet. Duitsche Staatspartij 4 zet. 2 zet. Christen Socialen 3 zet. 5 zet. Economische partij 2 zet. 1 zet. Duitsche Boerenpartij 2 zet. 3 zet. Wurtemb. Boerenb. 2 zet. 2 zet. Thuringsche Landb. 1 zet. 1 zet. Volksrechtpartij 1 zet. zet. Duitsch-Hanover zet. 1 zet. 608 zet. 584 zet. Er dient opgemerkt te worden dat in Duitschland, het getal zetels ver hoogd naarmate het getal stemmers grooter is. De kiesplicht is aldaar ook niet verplichtend. Dus hoe meer uit gebrachte stemmen, hoe meer zetels er toegekend worden. Veel Duitschers uit het Buitenland namen aan de verkiezingen deel. Voor de eerste maal in de geschie denis van Duitschland hebben de Duitschers buiten het Rijk levend, aan de verkiezingen mogen deelnemen, en hun stem uitbrengen in grensplaatsen, dicht bij hun verblijfplaats gelegen. Bijzondere diensten waren met het oog daarop ingericht geworden. Vijftien tot twintig t.h. der Duit schers wonend in 1 sjecho-Slowakije, zijn in Duitschland gaan kiezen. Dit was ook het geval met vele Duitschers levend te Weenen en in Oostenrijk. De Duitschers van Tyrolen beant woordden in groot aantal den oproep. Tien duizend Duitschers kwamen van uit Zwitserland. Het aantal Duitschers van uit Frankrijk gekomen was min der groot langs de Duitsch-Belgische grens. Honderd vijftig Duitschers van Eupen gingen hun stem te Aken uit brengen en twee duizend kwamen uit Holland te Cleves stemmen. Ook de Duitschers van Denemarken hebben le vendig den kiesplicht nageleefd. Eenige gekozene persoonlijkheden. Onder de gekozenen zijn te vermel den Hitleristen MM.Hitier, Frick, Goe- ring, Goebbels, prins August-Willem van Pruisen, graaf von Bismarck, ge neraal vpn Epp, Rosenberg, enz. Duilsch-Nationalen M, M. Hugen- berg, von Papen, Seldt, enz. Socialisten MM. Braun, Loebe, Se vering, Scheidemann, Hilferding, enz. Centrum MM. Bruning, Stegerv/ald Schreiber, Mgr. Kaas, enz. Communisten M.M. Thaelmann, Torgler, Mevr. Pietkin, enz. De uitslagen voor de Pruisische Rijksdag. Zondag werd ook de Pruisische Landdag gekozen, en telt 474 leden. Hier geven we de uitslagen van Zondag laatst vergeleken met deze der laatste kiezing 24 April 5 Maart Hitleristen 1 62 zet 2 I zet. Sociaal Democraten 93 zet. 80 zet. Centrum 97 zet. 68 zet. Communisten 57 zet. 63 zet. Duitsch-Nationalen 31 zet. 43 zet. Christen Socialen 2 zet. 6 zet. Duitsch-Hanoverianen 1 zet. 6 zet. De rol door de Geschiedenis voorbereid. Hitier heeft Maandag te Berlijn aan een Italiaanschen persvetegenwoordi- ger verklaard Zegt in uw blad aan de Duitschers die in Italië gevestigd zijn, dat zij hier weldra een vernieuwd vaderland zul len vinden, een Duitschland dat niet meer hetzelfde zal wezen, een Duitsch land dat wij met vasten stap naar den voorspoed, de welvaart, de rust zuilen dragen een Duitschland welk riet meer dit zal wezen van de oude kan seliers, die de poort openlieten voor kommunism en anarchie een Duitsch land vastbesloten onder de groote na ties de rol op te nemen welke door de geschiedenis is voorbereid Het III' Reich, door Hitier aangekon* digd, is werkelijkheid geworden. Maandag morgen werd Hitier door den Reichspresident Hindenburg ont vangen, met wien hij een onderhoud had over den uitslag der verkiezingen en den politieken toestand welke er uit voortspruit. Het feit dat M. von Papen voor de eerste maal sedert de samenstelling van het Hitlerkabinet, het onderhoud van Hitler met von Hindenburg niet heeft bijgewoond, wordt met nadruk vermeld door de Duitsche pers. Hitier had nochtans de verbintenis aangegaan den eisch te aanvaarden dat M. von Papen in naam van den President te gen gelijk welk voorstel zou doen gel den. Hitler had tevens aangenomen nooit door den President ontvangen te worden buiten de aanwezigheid van M. von Papen. De geruchten welke in de laatste dagen te Berlijn de ronde deden en volgens welke de Reichswehr zich zou verzetten tegen een nationaal-socialis- tische diktatuur, werden geenszins door de gebeurtenissen bevestigd. De hitle risten zijn bijgevolg waarlijk de mees ters en het III' Reich, door Hitier aan gekondigd, is eene werkelijkheid ge worden. Deze diktatuur in feite van de hit- Ierpartij zal erge gevolgen hebben niet alleen op den binnenlandschen gang der zaken, maar ook op den bui- tenlandschen toestand. De gewezen Keizer Wilhelm is wel tevreden, maar... Uit Doorn verklaart men dat de ge wezen keizer zeer tevreden is over de overwinning van de nationaal-socialis ten, doch dat hij persoonlijk een gro'o- teren vooruitgang zou gewenscht heb ben voor de partij van Hugenberg, daar deze de herstelling der monar chie beschouwt als een zeer dringende kwestie, terwijl de hitleristen voor dit vraagstuk niet zooveel haast aan den dag meenen te moeten leggen. De gewezen keizer is echter wel o- vertuigd dat de twee regeeringspartij- en een stevigen grondslag vormen om den toestand Ln Duitschland te ver beteren. De Rijksdag komt bijeen tusschen den 3 en 8 April. De leden van de Hitlerrpgeering, hebben Dinsdag een kabinetsraad ge houden. Zij hebben beslist den Rijks dag nog voor een maand thuis te laten De bijeenroeping van het nieuw parle ment wordt voorzien tusschen 3 en' 8 April. Men zal zitting houden in de garnizoenkerk van Potsdam, daar de tegenwoordige Rijksdagzaal plat ge brand is. President Hindenburg zal de ope ningsvergadering bijwonen. Men voorziet eene woelige eerstf zitting.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1