De Wapenstilstand opgezegd SPROETEN LOTENLEENING 5 0)0 Gemeentekrediet v. Belgie HU BRUSSEL WM.HWME Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. SPPUTOL - BELANGRIJK BERICHT UITGIFTEPRIJS 990 FRANK Na de Duitsche Verkiezingen .DERTIENDE JAAR. NUMMER 12 Uitgevers-Eigenura Gebroeders DUPONT. Yperitrut, 2, POPERINGHE. komen vroeg in het voorjaar. Voorziet U daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. SCHRIJFT m BIJ DE WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN I Jaar, per poit I 6 fr Congo 25 ir Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Loste Nummer» 0.25 co» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN ZONDAG 19 MAART 1933. Oe postabonnenten in Belgie, die van woonit veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan on». Plakbrieven bij on» gedrukt worden één maal grati* in ons blad overgenomen. Poitckeckrekaning Nr 43459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor rijne bijdragen. Bijdragen in te aeuden tegen den Donderdag noon. Kleine berichten tegen den Vrijdag noon. Do naamlooao ingezonden artikel» worden in de echennnand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poitzegel voor ant woord te voegen. t Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr, minimum 3.00 fr. —co» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herbalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle f -ï aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het Nieuwe Duitschland. De dictator Hitier heeft dus bevel uitgevaardigd, dat op alle staatsgebou wen de oude keizerlijke vlag naast de vlag van zijn partij zal geheschen wor den. De symbolische beteekenis welke hij aan dit order hecht, verklaart hij zoo: Deze vlaggen vormen een verbin- dingsteeken tusschen het roemrijk ver leden van het Duitsche Rijk en de ze gevierende wedergeboorte van het Duitsche volk En Zondag moesten deze zwart-wit- roode kleuren en het vaandel met het antisemietisch hakenkruis uitgehangen worden, halfstok, ter vrome nagedach tenis aan de dooden van den oorlog. Er zijn er velen in de wereld voor wie deze oorlog slechts een parenthesis is geweest. Hitier verstaat het anders Voor hem is de heele vredestoestand, zooals hij in het Verdrag van Versail les werd voorgeschreven, slechts een parenthesis geweest, waarin hij dan zelfs de periode begrijpt, die verliep tusschen de onderteekening van dit verdrag en den 1 1 November 1918. Hij raapt den draad van Duitsch- lands geschiedenis weer op, zooals hij dezen door den wapenstilstand afge broken achtte. Hij zegt eenvoudig het bestand op, dat door Hindenburg den 7 November 1919 aan Foch werd af gesmeekt. De hakenkruisvlag vormt het ver- bindingsteeken tusschen het roemvolle verleden van het Duitsche Rijk en de zegevierende wedergeboorte van het Duitsche volk... s> over de veertien Vredesjaren heen De oorlog duurt voort. Natuurlijk is daar altijd nog een enorm deel blaaskakerij onder. Stout gesproken is half gevochten en Hitier is verwaand genoeg op 't oogenblik, om zich in te beelden dat bij hem stout gesproken heelemaal gevochten is. We hebben alle redenen om tegen over het nieuwe Duitschland op onze hoede te zijn. Dat erkennen nu ook zonder omwegen de socialisten. Maar daarom moeten we nog niet zoo gauw gelooven, dat Hitier tot een nieuwen oorlog tegen een wereld van vijan den een Duitsche Natie zal kunnen mobiliseeren, die hij letterlijk in twee- en heeft gekliefd. Maar intusschen schijnt het voor de Fransche regeering toch bewezen te zijn, dat Duitschland op 't oogenblik drie legers te been zou kunnen bren gen waarvoor een kwart millioen ge weren, 18.000 mitrailleuzen en 1800 stukken veldgeschut gereed liggen, ter wijl ook aan tanks, vliegtuigen en stik gassen vooreerst geen gebrek zou zijn. Toch kan men aannemen, dat de Duitbche regeerders zeiven het niet zoo erg vinden dat dergelijke ge heimen aan het zeel der groote klok worden gehangen. Het zou ons zelfs in het geheel niet verwonderen, zoo 't bleek dat zij-zelven op een of andere manier aan Herriot deze revelaties in handen hadden doen spelen. Kunnen ze er inderdaad niet op re kenen, dat ze door de vrees voor een oorlog, den Entente-landen allicht wel meer voordeelen zouden kunnen af dwingen dan door een oorlog-zelf Maar dan is het Duitsche volk toch alweer voor een bijzonder interessante vraag te stellen Wanneer men eenen Duitscher, als het meest bevattelijke bewijs voor de schuld van zijn land aan den oorlog voorhoudt dat alleen Duitschland tot dien oorlog bereid was, zelfs uitpakte met Dikke Berthas en ander monster achtig krijgstuig, terwijl Belgen en Franschen letterlijk op hun zokken ge mobiliseerd moesten worden en Enge land eenvoudig geen landleger had, dan zal hij u antwoorden Wij wisten dat men onze vernietiging wilde wij voelden dat men ons langs alle kanten met allianties en tractaten om singelde wij moesten dus wel onzen vijanden vóór zijn, en, als wij 't offen sief genomen hebben, dan was het een preventief offensief Zeer goed. Maar door deze rede neering wettigen de Duitschers van daag dan toch volkomen een pre ventief offensief ook, ditmaal van de zijde der ex-geallieerden. AU zij de vraag stellen of Duitsch land in 1914 met zijn verdediging, wachten moest tot dat zijn vijanden heelemaal klaar zouden zijn met hun toebereidselen om het te verpletteren, dan moeten ze zich ook afvragen waarom Frankrijk en Engeland, waar om wij, Belgen, vandaag het met ge kruiste armen zouden blijven aanzien, hoe zij zich tot een nieuwen aanva op ons gereedmaken, vooral wanneer hun huidig gouvernement zelf van zijn vijandige bedoelingen absoluut geen geheim meer maakt Het is wel zeer kenschetsend, dat zelfs in Denemarken, waar de socialis ten regeeren en waar ze 't land weer loos hebben gemaakt, de socialisten deze vraag beginnen te stellen. De manifestaties die Hitier doet organiseeren in Sleeswijk-Holstein te gen den gebiedsafstand aan Denemar ken, zooals hij er een van deze dagen ook wel nabij de Belgische grens zal doen organiseeren tegen de annexatie van Eupen-Malmédy, vervullen de Deensche roode pacifisten met de diep ste ongerustheid, en al bekent hun hoofdorgaan Soziaal - democraten ook, dat zij het land machteloos heb ben gemaakt, en het zich dus aan Duitschlands geweldadigen wil zou te onderwerpen hebben, toch zegt het, dat het zich door de Duitsche fascisten het zwijgen niet zou laten opleggen ...Zoolang de Duitsche fascisten niet over de Deensche grens gekomen zouden zijn, natuurlijk. De eenige twijfel die nog omtrent het oorlogsgevaar van Duitsche zijde toegelaten is,blijft intusschen berusten op de innerlijke verdeeldheid onder het Duitsche volk. Als het met on willige honden kwaad jagen is, dan zien we toch niet goed Hitier ook zijn tegenpartijen, de socialisten en de com munisten wapenen om tegen Frankrijk op te rukken, terwijl hij zooveel reden hebben zou voor de vrees, dat in roo de handen de geweren allicht langs den verkeerden kant zouden afgaan. Tenzij hij het riskeeren zou om alleen met zijn bruinhemden en met de Stahl- helmen van Hugenberg naar het Wes ten op te rukken, met een onbetrouw baar, opstandige arbeidersmassa ach ter den rug. Hoe groot dit gevaar voor hem en deze kans op het behoud van den vre de voor Europa in werkelijkheid nog zijn, zal binnen anderhalf jaar met eenige juistheid kunnen afgemeten worden en dat wel in het Saargebied. Men weet dat in 1935 de bevolking van dit thans nog door de Franschen bezet gebied zullen moeten kiezen, of zij bij Frankrijk wil blijven, of naar Duitschland teruggaan. Een veeg teeken voor Duitschland zou al kunnen zijn, dat in al de ste den en dorpen van de Saarvallei, Zon dag zoo goed als geen gevolg werd gegeven aan het bevel van Hitier om de keizer- en de nazi-vlaggen uit te steken ter eere van de gesneuvelden in den oorlog. Beteekent zulks dat de menschen in het Saarbekken zich niet weer opnieuw willen solidariseeren Dan krijgen ze binnenkort een afdoend wapen aan de hand om zich van het herboren Prui sisch militarisme los te maken Hun stembiljet voor het plebis ciet N. G. WIJZIGINGEN AAN DE MILICIEWET. De heer Devèze heeft op het bureel der Kamer een wetsontwerp neerge legd, ertoe strekkend dat de klasse 1935-1939, dit is de klassen bestaande uit jongens geboren tijdens de oorlogs jaren, zoo in te richten, dat elk dezer klassen nagenoeg uit hetzelfde aantal milicianen zou bestaan. In verband hiermede kunnen we aanstippen, dat men denkt, dat de aanvulling der klassen welke het ver- eischte getal rmlicianen missen, als volgt zou kunnen geschieden Van de lichting 1935 zouden over gaan naar die van 1936 7000 man schappen van deze van 1936 naar die van 1937 7000 van deze van 1937 naar die van 1938 2.500 en van de lichting van 1938 naar die van 1939 1.500 manschappen. Dat zijn natuurlijk geen vaste ge tallen, maar enkel ramingen. Vergadering van den Beheerraad. De beheerraad der Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen, heeft een vergadering gehouden, tij dens dewelke zij de kwestie der elec- trificatie der lijn Antwerpen-Brussel, heeft onderzocht. De voorwaarden der leveringen voor electrische drijfkracht en de grondslagen van het program- ma-lastkohier voor het rollend mate riaal van dien dienst, werden goed gekeurd. Het deficit voor het dienstjaar 1932 blijkt 287 millioen te bedragen, die zullen genomen worden van de reserve die zullen dalen tot I 4 1 millioen frank Nieuwe lichte treinen zullen binnen kort rijden op de banen Landen-Ciney Brugge-Ecloo Dendermonde-Meche- len Dendermonde-St.-Niklaas Waas en Gent-Ronsse. Het reizen in groep. Om de reizen in groep te vergemak kelijken, zijn de volgende maatregelen door de Nat. Maatschappij der Belgi sche Spoorwegen ingevoerd Maatschappijleden Voor zoover de heenreis en de terugreis op den zelfden dag geschieden,wordt de ver mindering van 35 toegestaan aan maatschappijleden, die in groep reizen op 40 gebracht als ten minste 50 kaarten genomen worden en op 50 als ten minste 150 kaarten genomen worden. Bijzondere treinen De minste prijs voor een bijzonderen trein zonder te rugreis bedraagt 24 frank per kilome ter, zonder minder dan 720 frank te mogen bedragen. De minste prijs van een bijzonderen trein voor heen- en terugreis, die een anderen dag dan dien van vertrek terugkeert, is op de zelfde grondslagen vastgesteld, voor ieder van de twee trajecten geschie den de heen- en de terugreis denzelf den dag, dan bedraagt de minste prijs 15 frank per kilometer voor elk der twe trajecten zonder dat de totale prijs kleiner moge wezen dan 720 fr. OP ONZE SPOORWEGEN. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE HOE DE AUTOMOBILISTEN IN ONS LAND GETAKSEERD WORDEN DUIVENSPORT. Tegenwoordig zijn de liefhebber^ van duivenwedstrijden niet meer te tellen. Gedurende het mooie seizoen voeren dan ook alle treinen naar "rankrijk duivenkorven mede. Men mag het aantal duiven van de verschillende rassen, in ons land ge rust op 50 millioenen schatten deze diertjes vertegenwoordigen ongetwij- eld een aardig kapitaal. De duiven Drengen ook heel wat bij in de schat- cist onder vorm van belastingen, ter wijl ze goede klanten zijn van de Bel gische en Fransche Spoorwegen. Er gaat dus veel geld op aan dui ven, maar wat wilt ge Men kan zoo wel zijn geld besteden aan deze lief hebberij als aan een andere. Iets dat zeker is, de duivenliefhebber blijft doorgaans thuis, verzorgt zijn dieren, en denkt aan geen café's. In meest al de prijskampen gaan onze Belgische spelers er met de eer ste prijzen vandoor. Is dat evenwel te verwonderen wanneer men bedenkt dat er vanaf dit jaar zulke prachtige uitslagen konden bereikt worden door iet gebruik van suiker in de voeding der duiven. Er zullen er zeker nog zijn die zich den grooten paarden-raid Brussel-Oos- tende van Augustus 1902 nog herinne ren. Vulcain was de naam van het paard dat den eersten prijs behaalde dit was gevoed met suikerwater en dontjes suiker. Rond dienzelfden tijd deden de wielrenners die eveneens een suikerregiem gevolgd hadden, zich schitterend opmerken in de wedstrij den die te Parijs belegd werden. Een duif nu die op groote afstan den gelost wordt, staat ook voor een zwaren raid wanneer ze haar vlucht naar haar kijker onderneemt. Zulks wordt van langsom meer ingezien door talrijke liefhebbers die hun duiven nu aan de suikervoeding gewoon maken. Een verwoede duivenliefhebber heeft ons zelfs in vertrouwen medege deeld dat hij nu voortaan thuis brood laat bakken waar 100 gr. suiker per kilo inkomt. Men weet dat brood een ware lekkernij is voor de duif hij geeft hun dan ook hun dagelijksch rantsoen van zijn suikerbrood. De automobielen waren in ons land reeds tamelijk zwaar getakseerd, doch met de onlangs uitgevaardigde taks- verhooging zal de Belgische Staat in 1933 meer dan een miljard frank van de automobielbezitters ontvangen, na melijk Taks op de particuliere auto's 75.000.000 fr. Taks op de huurauto's en Taxis 1.000.000 fr. Taks op de lichte autobussen 400.000 fr. Taks op de zware autobussen 2.000.000 fr. Taks op de kleine autocamions 33.000.000 fr. Taks op de zware vrachtauto's 2 7.5 00.000 fr. Taks op de motor fietsen 3.500.000 fr. Taks op de waarde der Auto's 9.500.000 fr. Douane en andere taksen op benzine 676.650.000 fr. Douane en andere taksen op de olie 1.750.000 fr. Weeldetaks op de autobanden 3 1.000.000 fr. Weeldetaks op de autotoebehoorten 1 2.800.000 fr. Weeldetaks op nieuwe auto's 6 1.800.000 fr. Weeldetaks op occasie-auto's 30.000.000 fr. OP 1 APRIL, TWEEDE TREKKING VAN DE Totaal 988.000.000 fr. Voegt men daarbij nog de indiciaire taks, die de «teekens van welstand waaronder de auto treft, dan zal iet totaal aanzienlijk het miljard over treffen. llllllllllllllIlllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllilllllHllllllülllllllillll N DEN LIBERALEN LANDSRAAD. Een Nieuwen Voorzitter. Zondag had te Brussel in de zaal van de Groote Harmonie, een alge- meene vergadering plaats van den Li- aeralen Landsraad. Onder de aanwezigen waren oud ministers Dens, Bovesse en Petitjean de ministers Janson, Devèze, Forthom- me en Lippens benevens talrijke se nators en volksvertegenwoordigers. De heer Albert Devèze zat voor en brengt hulde aan den heer Digneffe, voorzitter van den Senaat. De heer Van Leynseele, secretaris, leest het jaarverslag in beide talen. Dan leest de voorzitter een schrij ven van den heer Dens, waarin hij afziet van het voorzitterschap van den Landelijken Raad. De heer Devèze verklaart dus dat de heer Dierckx, senator voor Brussel, voorzitter benoemd is. De heer Devèze heeft zich terugge trokken omdat zijn tijd als minister gansch in beslag genomen wordt. Zes jaar lang heeft hij den post van Voor zitter bekleedt. De heer Dierckx bedankt in beide talen om het vertrouwen in hem ge steld. Slllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll YPER'S TIENDE HANDELSFOOR. De toebereidselen tot de aanstaande Ten toonstelling worden onverpoosd voortgezet, en alles laat vermoeden dat deze in belang rijkheid en luister hare voorgangsters zal evenaren zooniet overtreffen. De toetredin gen komen nog immer bij het Bestuur toe en vele firmas zullen Keel belangrijke en schoone stands inrichten. Menige dezer zul len voor de eerste maal te zien zijn en zul len het hunne bijdragen om de Foor té doen gelukken. In de verloopen week werd door de ijve rige bediende van het Komiteit bij de win keliers aangebeld om hunne bijdrage te ont vangen tot het dekken der kosten der Ten toonstelling. Ruim twee honderd Kandelaars hebben spontaan hunne g-eldelijke medey- hulp gestort, slechts eenige zwartgalligen die voor de herleving onzer Stad niets veil heb ben, en die nochtans gedurende de dagen der Foor gouden zaken maken, hebben die geringe bijdrage geweigerd. Bijna niet te gelooven en toch waar dat er personen ge vonden worden die zoo ikzuchtig kunnen wezen waar het geldt om aan alle nering doeners der stad eenige goede handelsdagen te bezorgen. En dit alles voor een schamel stuk van vijf franken welke door het Be stuur wordt gevraagd en waarvoor men dan nog in ruil eene prachtige affiche ontvangt en eene melding in de reklaamboekjes welke gedurende de dagen der Foor worden uit gedeeld. Eigen lof stinkt, zegt een spreekwoord, maar toch is het toegelaten eene vergelij king te maken tusschen deze enkelingen en de leden van het Komiteit, welke hun tijd, hunne werkzaamheid en hun geld ten dien ste zetten van de algemeenheid der Yper- lingen zonder onderscheid voor het welge- lukken van onze Jaarlijksche Foor. In de laatste vergadering van het Bestuur Deze trekking bedraagt 1 LOT VAN FRS. 2.000.000 1 LOT VAN FRS. 1.000.000 1 LOT VAN FRS. 500.000 3 LOTEN VAN FR. 100.000 8 LOTEN VAN FR. 50.000 132 LOTEN VAN FR. 25.000 hetzij 146 LOTEN voor een totaal bedrag van 7.500.000 FRANK. >4.- 1.,. Sv^. werd besloten eene algemeene vergadering te houden voor de Tentoonstellers op Zon dag 19 Maart, om na afloop dezer, de stand plaatsen te gaan bezichtigen in de lokalen der Halle en der Middelbare School. Deze vergadering is voor acht dagen uit gesteld en zal plaats hebben op Zondag 26 Maart om 10 uur voormiddag ten lokale Hotel du Sultan. Daar deze vergadering zeer belangrijk is, hoopt het Bestuur dat alle Tentoonstellers zullen aanwezig zijn. De reden dezer verdaging, is een blijde gebeurtenis voor de bevolking. Op Zondag I 9 dezer komen de twee eer ste schepen aan onze nieuwe Kaaien aan leggen. Deze geschiedkundige dag behoeft door een feest gevierd te worden en de Handels kamer richt ter dezer gelegenheid eene ont vangst in ter aanlandingplaats zelve. Vervol gens worden stoetsgewijze voorafgegaan door de wakkere muziekmaatschappij Ypri- ana, de bevrachters en de schippers naar het Stadhuis begeleid waar eene plechtige ontvangst plaats grijpt door de Heeren Bur gemeester, Schepenen en Leden van de Ge meenteraad. De verdere feestelijkheden zul len per plakbrief en door de weekbladen de bevolking kenbaar gemaakt worden. Deze mededeeling wijkt misschien eenigs- zins af van de Handelsfoor, doch de boven gemelde gebeurtenis is te schoon en te veel beloovend voor de Stad en de Streek om er in deze mededeeling over te zwijgen. De lijst der toetredende muziekmaatschap pijen zal in eene volgende bijdrage mede gedeeld worden. Benevens deze der Stad zullen er niet min dan acht vreemde maat schappijen gedurende de Paaschdagen Yper bezoeken en hunne beste uitvoeringen den bezoekers ten gehoore geven. Dan zal 't nogmaals Feest wezen en te naaste jare zullen wij mogen met de klok ken zingen Dan mag de Beiaard spelen Julien Tahon. KONING GEORGE ONGESTELD. Koning George van Engeland, heeft een verkoudheid opgedaan en zal als voorzorgsmaatregel eenige dagen bin nen blijven. Koningin Mary verving hem op eene officieele ontvangst. DE VISCH IN HET HUISHOUDEN. Voedzaam en Smakelijk. Visch is bijna zoo voedzaam als vleesch, daarenboven beter verteer baar. Doch de meeste vischsoorten zijn duurder dan vleesch. Versche visch heeft vochtige, rood achtige kieuWen, glinsterende, niet diep ingezonken oogen en hard vleesch. In de gewone keukens gebruikt men van de zoetwatervisschen, voorname lijk snoek, baars, paling, enz. Van de zeevisschen bot, schol, schelvisch, kabeljauw, stokvisch, haring, spiering, bakschelvisch, enz. Versche visch bederft zeer spoedig Indien men hem niet terstond kan ge bruiken moet men hem met zout be strooien en in een vochtigen handdoek wikkelen. Zoute visch is zeer voedzaam. Stok visch is gedroogde kabeljauw. Niet ten onrechte zegt'men dat stokvisch even voedzaam is als biefsteak. Hij moet echter wit en niet roodachtig zijn. Haring moet blank en malsch vleesch hebben en niet te sterk gezouten zijn. Bij oude haringen liggen de oogen diep het vleesch is hard en geelachtig en heeft een traangeur. Bokking of panharing wordt versch gebakken gegeten. Ook wordt hij ge rookt in den handel gebracht. Hij moet dan vast zijn en goed van reuk. Sprot wordt gerookt en gebruikt bij den boterham. Mosselen zijn zeer voedzaam en, als ze versch zijn, zeer smakelijk. Om vergiftiging te voorkomen, legt men ze een uur in water met azijn ver mengd en daarna weer eenige minuten in zuiver water. De overwinning van Hitier heeft al hier geen verwondering verwekt. Het was geloopen. Kost wat kost heeft Hitier ditmaal willen winnen. Geen middelen heeft hij onbeproefd gelaten. Uit dien uitslag wordt geen goeds verwacht. Meer dan ooit zal de regee ring de oogen moeten openhouden. Het is haar ten goede geduid dat zij de bewaking aan de grens versterkt heeft, niet omdat een onmiddellijke oorlog dreigt, maar omdat het altijd mogelijk scheen dat Hitlerianen uit het naburig Aken de grens bij Eupen overschreden. Wij kennen dat land schap. De groote steenweg tusschen beide steden noopt, om zoo te zeggen, de bruine hemden om Eupen te bezoeken Beter is het te voorzien dan tusschen te komen als het te laat is. Men ver wacht er zich aan dat Hitier vroeg of Iaat aan Belgie zal voorstellen, na de herziening van het verdrag van Ver sailles, die hij eerst zal vragen, Eupen en Malmédy af te staan. Nochtans zouden de bewoners der kantons er bij verliezen, want zij ma ken het goed onder de Belgische ad ministratie. Later zou de kwestie der verloren kolonies opgeworpen worden. Het ambt van onzen gezant te Ber lijn wordt geen sinecuur. De openbare meening is niet gerust. Men vraagt of de regeering einde lijk een begin zal maken met de ver dedigingsmiddelen aan de grens. Er is ook spraak de garnizoenen in het Oostelijk gedeelte van het land te versterken. De natie rekent op de energie en de vaderlandsliefde van minister Devèze. De socialisten worden thans de haantjes vooruit met het oog op de verdediging van het land. Louis Pié- rard wordt opnieuw de patriot van den oorlogstijd. Thans is Frankrijk voor de socialisten de vijand niet meer als ten tijde van Poincaré. Als we goed ingelicht zijn, houden vooraanstaande socialisten voeling met aanzienlijke Franschen. Niemand is meer gehaat en verfoeid onder de socialisten en communisten dan Hitier, meer dan Mussolini. Dit wil iets zeggen. Of beter men steekt ze beiden in denzelfden zak. In geval dus het Duitschland van Hitier ons land mocht aanvallen als in 1914, zouden onze Marxisten het verdedigen met goed en bloed als het moet. In Belgie hebben wij ook een hand- volletje Hitlerianen of nazis. Zij zijn echter van geen tel, hoewel zij zich opblazen als de kikker der fabel. Thans richten zij zich in en spelen soldaatje. Dit zal voor het land niet verloren zijn. Die jongens zullen kun nen ingelijfd worden en snel korpo raal of sergant worden om aldus den vijand te bevechten. Men zou zulke vendels moeten aanmoedigen en ze vermenigvuldigen ten einde de jeugd aan te wakkeren. Net als de antimilitaristen van voor den oorlog die zelfs veroordeeld wer den als de senators De Brouckère en Volckaert, zou bij die jongens het bloed luider spreken dan de politiek. Wij twijfelen er niet aan of zij zou den niet alleen hun plicht doen,maar zich onderscheiden in de rangen van het Belgisch leger.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1