Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. De Besprekingen te Washington geëindigd verzacht de pijn, ensestdewond\ Misnoegdheid bij den Middenstand. DERTIENDE JAAR. - NUMMER 19. ■■ppp WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 7 MEI 1933. Uitgevers-Eigenaar» Gebroeders DUPONT, Yp er straat, 2, POPERINGHE. Het Parlementair Beqiem in Gevaar U!k! ABONNEMENTEN Jaar, per post I 6 fr. Congo 25 fr Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 Co» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 484)9. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen ia te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamloose ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr, minimum 3.00 fr. co» Rouwberichtea 0.60 fr. da regel, met mini, mum van 3.00 fr. Co» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen relcla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle iankondigingen zijn op voorhand te betalen. De Schuldenkwestie naar de Conferentie van Londen verwezen. Een gemeenschappelijke nota Ziehier den tekst der gemeenschap pelijke nota die door president Roose- [velt en den heer Herriot afgekondigd [werd, na hun laatste onderhoud President Roosevelt heeft met den heer Herriot het vraagstuk der inter- gouvernementeele schulden besproken De voorzitter heeft den volledigen toe stand uiteengezet, gezien van Ameri- kaansch standpunt en de heer Herriot zegde hoe de Fransche regeering en parlement er over denken. Die lange gedachtenwisseling had een openhartig en vriendschappelijk karakter. Men had voor doel tot een duidelijke overeenkomst te komen van de werkelijkheid van den toestand. Zij zal er toe bijdragen om de maatregelen te bepalen die eerlang zullen genomen worden President Roosevelt en de heer Her riot hopen dat die gesprekken, die van het grootste belang waren, te Parijs en te Washington zullen kunnen voort gezet worden, nadat de heer Herriot verslag aan de Fransche regeering zal uitgebracht hebben. Toebereidselen voor de Economische Wereldconferentie. Zondag vergaderde voor de eerste maal de inrichtingscommissie van de F.conomische Wereldconferentie in het Foreign Office te Londen. Duitschland, Frankrijk, Italië, Belgie Japan en Noorwegen worden door hun Londensche gezanten vertegenwoor digd. Voor de Vereenigde-Staten neemi Norman Davis aan de besprekingen deel. Men neemt aan, dat de Commis sie den 1 2 Juni als openingsdatum voor de conferentie zal vaststellen. Brandende kwesties op het schaakbord De vraag is thans Zal men een bevredigende oplossing vinden voor de brandende kwesties die te Londen op het schaakbord staan De onderhandelaars te Washington gelooven dat de handelskwesties en de zaak der tolrechten, waaronder vooral een ontwerp om de tolrechten overal met 10 ten honderd te verlagen, te Londen nogal gemakkelijk zullen kun nen opgelost worden dit zou mede het geval zijn met de trapsgewijze ver mindering van het stelsel der contin- genteering. Voorts zou men wellicht ook gemakkelijk t' accoord geraken op kwesties van wederkeerigheid en op de bepaling van de meest begunstigde natie, allemaal dingen welke verkeerd behandeld werden door de tolpolitiek die in de laatste jaren toegepast werd. Men schijnt echter verder van een overeenstemming af te staan waar he'; de kwestie der ontwapening betreft. De regeling der schuldenkwestie werd insgelijks verwezen naar de Eco nomische Wereldconferentie te Londen waarvan de zittingen zullen gehouden worden in het zuiden van Londen. Het Amerikaansch parlement oor deelt bijvoorbeeld, dat een verminde ring der oorlogsschulden of zelfs der kwijtschelding, een vermindering der Europeesche krijgsuitgaven als tegen hanger moet hebben. Het is een stand punt dat kan verdedigd worden. Maar de heer Herriot en de Fransche des kundigen doen gelden dat in den hui- digen gespannen toestand van Europa het nemen van verbintenissen om te ontwapenen, gevaarlijk kan zijn. Het internationaal douane-bestand, waarover reeds gesproken werd, zal te Londen door den heer Norman Da- vis voorgesteld worden. O HJIIIllllllll!llllllllllllllllllllllllllIII!IIIIIIIIIIII!llllllllll!ll!lllll]|lllllli:illlllii!llllllllllllllllll!llllll!lllll!llllll!lllllli!l!l!llllllllllllillll!llilllllllllll Zoo weet men een beetje wat daar gebeurt en hebben Kamers genoeg ge kend om te kunnen vergelijken. Zonder deze van voor den oorlog te verheffen zooals men pleegt te doen, om deze Kamer te verkleinen, willen wij toch zeggen dat men beter werk verrichtte, en dat men vooral de uit gaven van den Staat scherp vervolgde. Lieden gooit men het geld door het venster zonder dat iemand er zich cm schijnt te bekreunen. Allerlei stokken worden in de wielen gestoken om te verhinderen dat de regeering de volmachten bekome die noodig zijn omdat er niets degelijks met de Kamers te doen is. Uit den aard van haar samenstelling zijn zij machteloos om onze finanties gezond te maken. We zullen dus tot Dinsdag van de aanstaande week moeten wachten voor aleer de regeering door haar chef de volmacht vraagt. Het schijnt dat de ministers geen coup de Jarnac vreezen, De ongesteldheid van den eersten minister is goed gekomen om eenige dagen tijd te winnen, ten einde nog moeilijkheden vanwege zekere Brussel- sche radicalen en christelijke democra ten te doen verdwijnen. In katholieke middens verwekt het opspraak dat bedoelde christenen geen vertrouwen hebben in hun ministers, die ten getalle van drie zijn, op zes katholieke ministers in het geheel. Intusschen wil men van de acht da gen gebruik maken om allerlei kwak kels tegen het ministerie op te laten. Zal het pakken N. G. Zekere parlementsleden zijn bezig ,het parlement te ondergraven. Sedert de beide Kamers hun rol van toezicht te buiten gaan en zich in de plaats van de uitvoerende macht plaatsen, geven zij zelf wapenen aan hun vijanden. Het is een bekende waarheid dat het parlementarisme overal aan het zakken is en niet het minst in Belgie Als nu het parlement zich gaat ver zetten tegen alle politiek van zuivering en opbeuring niet in woorden maar in daden, dan graaft het zijn eigen put. Men heeft goed te zeggen dat men op het papier alle misbruiken wil uit roeien, feitelijk kan men niet omdat de klienteel der kiezers zou misnoegd worden en daar de gekozenen van de heeren kiezers afhangen, kan er niets positiefs uit dien grooten kuisch komen. Zelfs indien de parlementsleden met de beste inzichten bezield waren om den stal van Augias te reinigen, dan nog zouden zij in de onmogelijkheid verkeeren dit werk van Hercules te verrichten, omdat zij zouden verhin derd worden door de kiezers. Wat er ook van zij, wij gelooven niet dat het volk een barricade zou opwerpen om het parlementarisme te verdedigen. Wij hooren het volk spreken, beter dan men het hoort en kent in de Brus- selsche salons, die oneindig kwaad aan het land gedaan hebben. Wij durven zeggen, al moesten die woorden sommigen niet bevallen, dat, indien de regeering de volmacht niet verkreeg, het parlementair regiem het gelag zou betalen. De socialisten en de christelijke de mocraten schijnen dit niet te willen inzien. Flet zou hun wel kunnen berouwen. Kost wat kost moet het land gered worden. Men ziet in andere landen hoe men zijn toevlucht neemt tot de vreemdste werken om zich van de zware parle mentaire machien te ontmaken. De ondervinding leert dat de parle mentairen best de kunst verstaan om zijn raderwerk te ontwrichten en in de war te sturen. Wij zijn geen Hitlerianen, noch fas cisten, maar wij zien het gevaar en we waarschuwen. Sedert lang zijn wij in het paleis der Natie thuis. Altijd maar betalen Maar nooit iets trekken Flet is een onbetwistbaar feit dat de Middenstander het slachtoffer en de redder is van de economische crisis: hij wordt de eerste en de zwaarste ge troffen door de ontreddering der eco nomische zaken en het is ook hij die als een citroen wordt uitgeperst door de belastingen, welke moeten dienen tot de redding van den financieelen toestand. Maar, de Middenstander is niet al leen slachtoffer en redder van 's lands economischen en financieelen toestand hij is bovendien de Frederik van onze sociale wetten, welke onze arbei ders ten goede komen. Maar waarom maakt men bij ons van de sociale wet ten altijd klassewetten De Midden stander moet weer eens het leeuwen aandeel betalen, om die uitvoering van die wetten mogelijk te maken. Hij zelf blijft verstoken van de gunsten dier wetten. Men kan begrijpen dat ambachten, neringen en kleine burgers, het beu worden eeuwig en altijd te moeten be talen, en dat zij ten zeerste veront waardigd zijn, te zien dat hun geld moet dienen om zoovele misbruiken te financieeren Een lezer-middenstander somt ons de volgende misbruik-gevallen op 1. - Een handelaar met 20 werklie den betaalt ongeveer 10.000 frank per jaar als bijdrage ten voordeele van het pensioen en de familievergoeding der werklieden, en dit niettegenstaande de patroon zou kunnen bewijzen dat hij geld verliest, bijvoorbeeld een vlashan delaar. Nooit zal hij zijn vlas duurder kunnen verkoopen, omdat de lasten verhoogd zijn. Vandaar ontstemming. 2. - Een werkgever telt onder zijne twee werklieden een man met vier kin deren, deze zal familievergoeding trek ken voor de vier kinderen. De vrouw werkt in Frankrijk en geniet ook de helft van het kindjesgeld De klei ne werkgever telt zes kinderen, bekomt niets, maar betaalt voor een ander, die daarbij tweemaal geniet. Wie zou er tevreden zijn 3. - De patroon of Middenstander werkende voor eigen, schoenmaker, of smid, enz., zal geen pensioen bekomen Zelfde toestand voor famllievergoe- ding 4. - De cumuls, ongehoord. Een staatsgepensioneerde van 18.000 fr. heeft een pensioen van invaliditeit, is pas 55 jaren oud, bekomt een plaats als opziener eener Verzekeringsmaat schappij en als dusdanig kan hij ge nieten der familievergoeding. Midden standers betaalt maar op 5. - De plaag der werkloosheid Misbruiken bestaan er zeker, 't zij vele of weinig, niettemin moeten zij uitge roeid worden, bijzonder langs den kant der stieldoeners, thuiswerkers, enz. Zij gaan doppen, maar ondertusschen aan vaarden zij alle slach van werkjes in het gebuurte, aan prijzen waarvoor zij voor een patroon niet zouden wer ken. Na het gedane werk, wordt geen faktuur met zegel afgeleverd. Aldus benadeeligen zij den Staat, van den eenen kant, en van den anderen kant, beletten zij de inkomsten. Intusschen kan de neringdoener maar betalen om hen te onderhouden en om door die zelfden hun werk te zien afnemen. M. DE VALERA NAAR ROME EN PARIJS. M. de Valera, president van den Ierschen Vrijstaat, zal zich binnen kort naar Rome begeven waar hij een on derhoud zal voeren met den Paus en met M. Mussolini. Op zijne terugreis zal hij zich te Parijs ophouden en een onderhoud voeren met M. Daladier. Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllillllll fF5523raG^2s32LraBBB£8!S Doos 4 en 7Vj frank. In alle Apotheken. Het is hoog tijd dat den Midden stand een machtig blok vormt, en dit Buiten en Boven alle Politiek, om voortaan in alle economische financi- eele en sociale aangelegenheden zijne rechten te verdedigen. Wanneer het om zijne belangen gaat, moet ook hij zijn woord mede te spreken hebben. Telkens er in ons land sociale en eco nomische aangelegenheden besproken worden, raadpleegt de regeering de patroons en arbeiderssyndikaten, die altijd zeer hardnekkig hunne belangen verdedigen. Dat is heel goed. Maar zou men voortaan ook niet de Mid denstands-groepen raadplegen, wan neer in nationale en internationale za ken over hunne belangen wordt be slist G. B. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE STAD POPERINGHE. VERSLAG DER OPENBARE ZITTING VAN DEN- GEMEENTERAAD VAN ZATERDAG 29 APRIL 1933. Om 6.20 uur opent de h. Burgemeeste Lahaye de vergadering, en verontschuldigd Schepen G'ombert, die door onpasselijkheid afwezig is. Een 20-tal toehoorders bevinden zich in de raadszaal. Men gaat aanstonds over tot de bespreking van de dagorde. lc Punt. Proces-Verbaal der laatste zitting. De h. Secretaris geeft lezing van het pro- ces-verbaal der laatste zitting, dat zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. 2' Punt. Goedkeuring der openbare verkooping van een woonhuis met grond, ten verzoeke der Kerkfabriek van Sint Ber- tinus. H. Burgemeester. - Dit huis, gelegen in de Duinkerkstraat, is in openbare verkoo ping toegewezen aan H. Guillaume-Camille Vandenbussche, elektriekbewerker te Pope ringhe, voor 16.300 frank en de kosten. Gezien den bouwvalligen toestand van den eigendom, is de bekomene prijs voldoende. Ik stel voor de vereiscbte goedkeuring te geven. Algemeene bijtreding. 31* Punt. Goedkeuring der rekening voor 1932 der Kerfabriek van St. Bertinus. De inkomsten bedragen 107.962.01 De uitgaven bedraden 74.609.68 Batig slot 33.352.33 Algemeene goedkeuring. 4'' Punt. Goedkeuring der rekening voor 1932 der Kerkfabriek van O.L. Vrouw De ontvangsten bedragen 18.580.95 De uitgaven bedragen 17.772.40 Batig slot 808.55 Algemeene goedkeuring, mits onthouding van raadslid Devos, als lid van den Kerkraad 5" Punt. Goedkeuring der rekening- voor 1932 der Kerkfabriek van St. Jan. De ontvangsten bedragen 38.362.46 De uitgaven bedragen 45.959.92 Nadeelig slot 7.597.46 Algemeene goedkeuring, mits onthouding van raadslid Dr Brutsaert, als lid van den Kerkraad. 6" Punt. Bijgevoegde rol van de ge meentelijke straatbelasting voor 1931. Schepen Vandooren. Deze bijvoeglijke Rol, slaat op de eigendommen van de Com missie van den Openbaren Onderstand, de Kerkfabrieken en soortgelijke instellingen voor wat betreft goederen die inkomsten van pachten opbrengen. Het beloop dezer rol is 9.345 fr. Algemeene goedkeuring. 7" Punt. Vaststelling der gemeentelijke straatbelasting voor 1933. H. Burgemeester. - Het Schepencollege stelt dezelfde cijfers voor, als voor 1931 en 932, 't is te zeggen 50 op de bebouw de eigendommen en 25 voor de onbe bouwde eigendommen. Schepen Vandooren. - Ik vind het noodig de aandacht te trekken op deze bijzondere belasting die, niet alleenlijk in Poperinghe, maar in het meerendeel der omliggende ge meenten, gelegd is. Vele personen meenen. ten onrechte, dat er hier sprake is van eene belasting uitsluitelijk op trottoirs of voet paden, ze zijn mis. Deze nieuwe belasting i» eigenlijk eene straatbelasting. De opbrengst moet dienen voor bet herstel en onderhoud van alle gemeentelijke wegen, binnen en buiten de Stad dus de straten, kalsijden, graviers, trottoirs, aardewegen, waterloopen en dijken, zelfs zoo noodig, voor de open bare verlichting en den reinigingsdienst te bekostigen. H. Brutsaert. - Is er nog geen middel voor vermindering Voor 1931 is er meer dan 9.000 frank bijgekomen door de bijgevoegde rol. Schepen Vandooren. - Straks zal ik U den finantieelen toestand van Stad voor oo- gen leggen en gij zult zelf kunnen oordeelen dat wij deze taks volledig zullen van doen hebben. H. Burgemeester. - Laat ons dus de voor gestelde cijfers aannemen. H. Brutsaert. - Wanneer meent gij dat de gemeente de rol voor 1932 zal doen ontvan gen Schepen Vandooren. - Ik meen rond de maand Oogst. Voor wat 1931 betreft, is er reeds één derde betaald door omtrent bet derde der aangeslagene eigenaars. Zoo, bij het opmaken der rol voor 1933, de gemeentekas alsdan in beteren staat is dan nu, niets belet ons deze rol te wijzigen. Algemeene goedkeuring. Bespreking over den Werkloozen- steun door de Stad op hare eigene middelen verleend. H. Burgemeester. Het woord is aan Schepen Vandooren. Schepen Vandooren. Wij hebben ons in de laatste dagen met deze gewichtige zaak ernstig beziggehouden. Gij leest eiken mor gen in de dagbladen, hoe ons Staatsbestuur zich in een zeer moeilijken finantieelen toe stand bevind, en dit grootelijks door de ver plichtingen, hem opgelegd door de Sociale Wetgeving, waarvan hij den last onderschat vindt. Niemand had zulke langdurige krisis verwacht eene krisis die het getal werkloo- zen op onrustwekkende wijze voortdurend zag stijgen. Deze toestand is zelf zoo kritiek gewor den, dat de Regeering tot buitengewone mid delen verplicht is zijnen toevlucht te nemen, om klaarte in zijne finantiën te brengen. Vele gemeenten, waaronder ook Poperin ghe, zullen misschien om dergelijke redens, verplicht zijn ook denzelfden weg in te gaan, daar zij ook, de aanhoudende krisis niet konden voorzien, evenmin als den merke- lijken aangroei der werkloosheid in de laat ste tijden Hetgeen wij U vandaag zullen voor oogen leggen, is de overgroote lasten door het Werkloozenfonds en het Krisisfonds van ons gevergd, en dit in verhouding met onze in komsten en de geringe geldelijke middels waarover wij maar beschikken kunnen. Voor vandaag doen wij U geene voorstel len, enkel willen wij U op de hoogte bren gen van den waren staat van zaken. Daarna geeft Schepen Vandooren le zing van beslissingen uit de zittingen van den Gemeenteraad. Deze hebben betrek op het inrichten van Werkloozensteun hier ter ste de, aansluiting bij het Tusschengemeentlijk Fonds van Yper en verplichte toelage aan 't Crisisfonds, waarvan de bijtreding, in het begin, ons enkele duizende frank kostte. Daaruit vernemen wij nog dat van I Januari 1931, de vrijstaande bijlage van Stad voor 't zelfde jaar bedroeg I fr. voor de werk- looze, evenveel voor de Vrouw, alsook voor elk schoolplichtig kind en dat voor het jaar 1932 dezen toeleg gebracht werd op I fr. voor den werklooze, 0.50 fr. voor de vrouw en evenveel per kind. Deze afslag was ge steund op de vermindering der levensduurte die alsdan bestond. Zelfde verhouding is tot nu toe in voege gebleven. Daarna gaat Schepen Vandooren voort met de lezing van zijn verslag. STAAT DER WERKLOOSHEID (gemiddeld per dag) IN 1932 JANUARI 340 JULI 240 FEBRUARI 345 AUGUSTUS 230 MAART 310 SEPTEMBER 155 APRIL 290 OCTOBER 220 MEI 255 NOVEMBER 325! JUNI 235 DECEMBER 420 IN 1933 JANUARI 507 MAART 425 FEBRUARI 527 APRIL 340 Bemerkingen. lederen Maandag der week, zijn er van 50 tot 70 werkloozen meer dan de andere dagen. In de 3° week van December waren er 464 werkloozen per dag en in de I" week van Februari 1933, waren er 55 7 per dag, dit zijn de hoogste getallen. In de 1° week van September was hun getal dagelijks 126, en in de 2' week 142. Gedurende deze twee weken van den hoppe- pluk, waren er ruim 800 vreemde plukkers op het Politiecommissariaat officieel door de Hoppekweekers van Poperinghe aangegeven. KOSTEN AAN DE STAD TENGEVOLGE VAN DE WERKLOOSHEID. IN 1931 kostte de werkloosheid aan de Stad Vrijstaande gemeentelijke toelage 66.708.32 Verplichte tusschenkomst in het Crisisfonds 1)10 33.923.68 100.632.00 Er werd in de Begrooting voorzien Vrijstaande gemeentelijke toelage 25.000.00 Verplichte tusschenkomst in het Crisisfonds 1)10 5.000.00 30.000.00 BALANS Te Betalen 100.632.00 Voorzien in de Begrooting 30.000.00 Te kort 70.632.00 Er was dus een te kort van 70.632.00 fr. IN 1932 kostte de werkloosheid aan de Stad Vrijstaande gemeentelijke toelage 236.526 00 Verplichte tusschenkomst in het Crisisfonds 1)10 120.399.00 356.925.00 Er werd in de Begrooting voorzien Vrijstaande gemeentelijke toelage I 15.000.00 Verplichte tusschenkomst in het Crisisfonds 1)10 60.000.00 I 75.000.00 BALANS Te Betalen 356.925.00 Voorzien in de Begrooting 1 75.000.00 Tekort: 181.925.00 Er was dus een te kort van 181.925.00 fr. Kosten van steun in 1932 356.925.00 Kosten van steun in 1931 100.632.00 Vermeerdering 1932 op 1931 256.293.00 In 1933 heeft de Stad, in hare begrooting als Vrijstaande Gemeentetoelage, 230.000 fr. voorzien en als verplichtende tusschenkomst in het Crisisfonds 150.000 fr. Dus te samen 380.000 fr. Tot nu toe kennen wij nog 't juist bedrag niet onzer schuld voor de eerste maanden van het loopende jaar. Opmerkingen. In 1932 kostte de Werkloozensteun aan de Stad, ruim 1200 fr. per werkdag. Hoeveel zou deze som niet hooger beloopen hebben, zoo wij onze tus schenkom8t in het Werkloozenfonds,die vroe ger één frank voor den werklooze, één frank voor zijne vrouw en één frank per school plichtig kind was, niet verminderd hadden op één frank voor den werklooze en 0.50 fr. voor de vrouw en evenveel per kind Hadden wij de vraag van sommige Syndi- katen ingewilligd die de gemeentelijke toe lage wilden gebracht zien op drie frank voor de man, één frank voor de vrouw en 0.50 fr. per kind of die Poperinghe van de 4' klas naar de 3" hadden willen zien brengen, hoe zouden onze financies er dan wel uit gezien hebben TEGENWOORDIGEN TOESTAND VOOR DE VERSCHILLENDE FONDSEN De Stad moet betalen In het Krisisfonds 1931 32.513.90 definitief 1932 120.399.00 voorloopig. 152.912.90 In het Werkloozenfonds 1931 59.786.49 voorloopig. 1932 236.526.00 voorloopig. 296.312.49 voorloopig. Hierop is er betaald met geld voortkomen de van Leeningen bij het Gemeentekrediet 5 7.806.45 voor saldo 1931. 85.822.50 voor 5 eerste maanden 1932. 143.628.95 fr. Op einde 1932 zou de Stad dus nog schuldig zijn Aan Krisisfonds 152.912.90 Aan Werkloozenfonds 152.683.44 Totaal 305.596.34 Wat de schuld aan het Werkloozenfonds betreft, ware het misschien best deze te be talen met eene leening aan te gaan met het Gemeentekrediet maar de som, welke het Crisisfonds op ons te goed heeft, moet be taald worden uit onze Gewone inkomsten. ANDERE VERPLICHTINGEN DOOR DE SOCIALE WETGEVING AAN DE GEMEENTE OPGELEGD. Aan deze verplichtingen bleef Poperinghe nooit te kort. Wij geven hier eenige posten welke de finanties onzer gemeente zwaar belast hebben. 1. Ouderdomspensioenen (verplichting) Er werd ons door het Gemeentekrediet daarvoor afgehouden i tin 1930 263.033.75 In 1931 I 17.473.75 Totaal 380.507.50 Deze sommen zijn dus vereffend. Maar nu, over eenigen tijd hebben wij bericht ontvangen dat er nog 81.254.36 fr. te betalen bleef voor achterstellige pen sioenen. Dat maakt dus te samen 380.507.50 en 81.254.36 Voor ouderdomspensioenen 461.761.86 Sedert 1931 moeten de gemeenten in de regeling der Ouderdomspensioenen ('/i) niet meer tusschenkomen. De cijfers hier boven hebben betrek op het jaar 1930 en het bijvoegsel der vorige jaren. 2. - Fonds der Gebrekkelijken (verplichting) Onze verplichte tusschenkomst voor 1930 en achterstel van vorige jaren bedroegen 73.387.40 fr. Deze som werd ons door het Gemeentekrediet afgehouden. Dus deze zaak ten laste der Gemeente) is geregeld. Sedert 1931 zijn de gemeenten van dezen last ontslegen. 3. - Vrijstaande Toelagen. Enkel voor memorie wordt er hier mel ding gedaan van de Toelagen vrijwillig door de gemeente gejond aan Ziekengilden, Bouw- premies, Geboortetoelagen en aan andera instellingen van Socialen aard. OVER DEN STAAT ONZER FINANTIES Kredietopeningen met het Gemeentekrediet. In afwachting dat de belastingen geïnd worden, en ten einde de gemeenten intus schen toe te laten hunne noodige uitgaven te kunnen doen, zooals wedden van gemeen tebedienden, dagloon van werklieden, «n zoo meer, mogen de gemeenten eene kredietope ning aangaan bij het Gemeentekrediet, die hun geld verschiet, wedergeefhaar tegen den 31 December van het volgende dienstjaar en met als waarborg, de belastingen welke aan de gemeenten zullen toekomen. Het belang der voorschotten is in ver houding met de voorziene ontvangsten die zullen, uit dien hoofde, door de gemeente gedaan worden. Ziehier de belangrijkheid dezer krediet openingen In 1930 500.000 fr. - De afhoudingen op belastingen en intresten, op 31 Decem ber 1931, beliepen maar 429.602.22 fr., wij bleven dus nog schuldig70.397.88 fr. In 1931 500.000 fr. - Afhoudingen op 31 December 1932, 410.169.79 fr., wij ble ven dus nog schuldig89.830.2 I fr. In 1932 500.000 fr. werden gebracht op 400.000 fr., en op 15 Maart 1933, waren wij nog schuldigI 37.22 1.83 fr. Daar de opbrengst der belastingen min ging bedragen dan voorzien was. vond het Gemeentekrediet het geradig de eerste toe gestane som met 100.000 fr. te verminderen. In 1933 500.000 fr. - Op 25 April 1933 hadden wij daarop ontvangen 166.600 fr., 't zij vier maandelijksche afkortingen, dus 4/12, want grooter bedragen worden niet meer verleend in een maal. GENOMENE MAATREGELEN TEGEN DE BESTAANDE MISBRUIKEN. Op 2 December 1931, ontvingen wij een Brief van het Tusschengemeentelijk Werk loozenfonds van Yper. De herbergen mogen door de werkloozen niet meer bezocht worden van 8 uur 's mor gens tot 5 uur namiddag, dit op straf van vervolging. De Syndicaten en vereenigingen werden van dit besluit verwittigd door het Tusschengemeentelijk Fonds van Yper. Ten dien einde duidde de Stad een zelfde kontroollokaal aan, voor al de werkloozen, daar de syndikaten al in herbergen hun ze tel hadden. Het bleef daarbij. In den loop der voorgaande week, ont vingen wij het bezoek van den h. Arron- dissements-Commissaris, met een Enkwest belast over de toepassing der wetsbepalin gen op den Werkloozensteun en over de middelen die dienen aangewend te worden om nieuwe misbruiken te voorkomen en de bestaande uit te roeien- Te dien einde riep hij de medehulp in der

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1