De Volmachtmaatregelen SPROETEN SPRUTOL Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. VLAG IN HULDIGING ÖuitenlanO zm® ra. mmim Houdt dien dag vrl] Oproep tot het Land Nu aan 't Werk 1 «DERTIENDE JAAR. NUMMER 22j WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 28 MEI 1933. abonnementen men abonneert op alle belgische post1cantooren aUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll komen vroeg in het voorjaar. Voorziet Udaarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. Wie is en wat denkt Hitler Begraving van SS. Arthur VANHOUTTE s* I jaar, per poat 16 fr. Congo 23 fr Frankrijk 23 fr. Ataonka 30 fr. Losse Nummert 0.23 DE GAZET VAN De poitabonnenten in Beigie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ont. Plakbrieven bij ont gedrukt worden één maal gratis in ont blad overgenomen. m Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. 48459. Telefoon 180. Uitgevers-Eigenaars Postcheckrekening Ieder medewerkei* blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 ff. Co»— Rouwbericbten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. <o» Bijzonder Tarief - voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle sankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN KABINETSRAAD. Zaterdag hebben de leden der re geering kabinetsraad gehouden onder 't voorzitterschap van M.de Broqueville De ministers hebben hunne beraad slagingen voortgezet over de maatre gelen tot bezuinigingen in de staatsuit gaven. Hun onderzoek liep hoofdza kelijk over de oorlogspensioenen, de cumuls en de bestuurlijke uitgaven. DaaT er ter zake nog geen vaste beslissingen getroffen zijn, werd aan de Pers geen officieele meedeeling ver strekt. De Invalidenpensioenen. Betreffende de overwogen maatre gelen in zake invalidenpensioenen dient gemeld dat de regeering zich hier de medewerking heeft verzekerd van de verschillende invalidenorganis- men, die destijds M. Jaspar hunnen steun hebben toegezegd voor de be teugeling der misbruiken, daar zij zelf overtuigd zijn dat de misbruiken het grootste .nadeel bdrokkenen aan de rechtmatige zaak van de invaliden en dezer aanzien en gezag aantasten. Gestrafte ambtenaren en oorlogsschade Er werd meegedeeld dat de regee ring niet geneigd is in te gaan op de weder in dienstneming, de pensioen- verleening of de schadeloosstelling van de staatsambtenaars, die afgezet wer den wegens samenheulen met den vij and onder de bezetting. Anderzijds zullen de invaliden vol doening bekomen op hunnen eisch tot herziening der groote dossiers van Oor logsschade, zijnde deze boven de 500.000 frank waarde 1914. Veertig millioen besparingen. De minister deelde mede dat de re geering 40 millioen moet uitsparen op de invaliden- en oudstrijderspensioe- nen en vergoedingen, en wel door de volgende maatregelen Aanvang der Pensioenen. 1- De pensioenen, verhoogingen en frontstreeprenten zullen aanvang ne men van den dag hunner aanvraag, ponder terugwerkende kracht. Hertrouwde Oorlogsweduwen, 2. - De oorlogsweduwen, die her trouwd zijn, en die in 1930 nog een toeslag van 1.500 fr. hebben gekre gen, zullen dezen toeslag ontnomen worden, om nog alleen het basis-penst oen te bekomen. (Het afschaffen van alle pensioen aan de hertrouwde weduwen werd nog niet toegstaan). Een nieuw Onderzoek. 3. - De aanvragen tot nieuw onder- Zoek wegens verergering van den toe stand, en dus voor verhooging van pensioen, zullen niet meer aanvaard worden, tenzij voor de invaliden door longziekten aangetast. Familievergoeding. 4. - Afschaffing van de cumul der familievergoedingen op het pensioen en op de wedden. Tot hiertoe trokken de invaliden-staatsagenten twee maal de familievergaading eens op hun pensioen en eens op hunne wedde. Voortaan wordt er maar een maal ge zinsvergoeding meer -betaald. Ancienniteitsvergoeding. 5.- De ancienniteitsvergoedingen dei invaliden-staatsagenten wordt herleid op het eenvormig peil van 3.600 fr., zonder onderscheid van graad en zon der verdere verhooging bij klimming in graad. Pensioenen en Wedden. 6. - Het invalidenpensioen, gecumu leerd met de staatswedde, zal voor taan berekend worden zonder den graad in aanmerking te nemen. Al de pensioenen zullen voor basis hebben, het pensioen verleend aan den een youdigen soldaat. Burgerlijke Invalieden 7. - De burgerlijke invaliden zullen hun pensioen zien verminderen in de zelfde mate als dit van de militairen. 8. - Aan de frontstreeprente zal niet geraakt worden. De Ouderdomspensioenen. In de ministerieele middens heersch- te er Zaterdag groote beroering, door het feit dat M. Carton de Wiart, minis ter van Sociale Voorzorg, een bestuur lijk onderzoek heeft doen instellen over een erge zaak van onregelmatigheden in den dienst der ouderdomspensioenen Deze onregelmatigheid is geschiec ten tijde dat M. Heyman de verant woordelijke minister was. Het zou gaan om de afkondiging en de toepassing van een Koninklijk Be sluit, dat echter niet bekleed is ge weest met het Koninklijk handteeken en niet door den ministerraad zou goedgekeurd geweest zijn. Dit besluit betrof eene bijzondere regeling voor de vrijstellingen in zake de onderhoudsrenten der bemiddelde kinderen aan hunne onbemiddelde ou ders. Men weet dat de laatste pensioen wet bepaalde Dat de ouderdomsren tetoeslag moest geweigerd worden aan de oude lieden, wier kinderen bemid deld zijn en over voldoende inkomsten beschikken. Een onderzoek zal de verantwoor delijkheden moeten vaststellen. Bestuurlijke Uitgaven. Er wordt nog grondig onderzocht op welke wijze de bestuurlijke uitga ven kunnen verminderd worden, onder andere door de afschaffing der wedden en vergoedingen voor dubbele amb ten, uitgeoefend tijdens de gewone werkuren. Er zijn ambtenaren, die dubbele wedden van bestuurder cumuleeren, terwijl zij aan beide posten maar de gewone werkuren van een ambt be steden. Hier volgt den Oproep welke de -legeering tot het Land heeft gericht, oproep die door al de Ministers on derteekend is FINANCIEEL HERSTEL EN VENWICHT DER BEGROOTING. Vast besloten niets onverlet te laten om te komen tot het financieel herstel en tot het in evenwicht brengen van de begrooting, richt de Regeering een dringenden oproep tot het land. GEEN INFLATIE. Ter overwinning van de moeilijk- ïeden die ons overstelpen, zal de re geering onder geen voorwendsel over gaan tot het nemen van noodlottige maatregelen, zooals inflatie, waarde vermindering van den frank, of ge dwongen conversie der renten. Daarvan is geen sprake. Daarvan zal nooit sprake zijn. BETAALT UWE BELASTINGEN. De regeering wendt zich tot alle Bel gen, tot welke klasse zij ook behooren, om hun te vragen, door eensgezinde crachtinspanning het welslagen van het ontworpen plan te verzekeren. Zij verzoekt den belastingschuldi gen, de belasting te willen betalen, zonder daarvoor het verstrijken van iet wettelijk termijn af te wachten. WEE DE BEDRIEGERS Zij zal op alle gebied het bedrog doen vervolgen, en de misbruiken be teugelen, overal waar zij voorkomen. Zij, die bedriegen of misbruiken, eigenen zich andermans goed toe, en doen het volk bezwijken onder de zwaarte der lasten het weze in zake belastingen, pensioenen, bewilligingen of toelagen, steeds verrijken zij zich ten koste van de belastingbetalers en ten nadeele van de oorlogs- of ar- beidsinvaliden, de gepensionneerden, de werkloozen, de weezen, de ouder lingen. Streng zullen de schuldigen ge straft worden. TERING NAAR NERING Evenmin als bij de particulieren, mo gen bij den Staat de uitgaven grooter zijn dan de inkomsten. Zij dienen dus besnoeid en die vermindering moet aanzienlijk zijn. De regeering bezweert eenieder, ze moedig te aanvaarden. DONKERE DAGEN Eens te meer, komen er donkere dagen over het Land. Doch de regee ring weet ook, dat zij eens te meer mag rekenen op het doorzicht, de wils kracht en de eerlijkheid van het Bel gisch volk. Dank aan die groote ga ven, zal Belgie over die nieuwe be proeving zegevieren. Hitler tot in het oneindige zal men zeggen. Het is niet onze schuld, dat de naam van den Fuhrer voortdu rend uit de pen vloeit. Geen gebeur tenis van beteekenis in de buitenland- sche politiek of zij wordt beinvloed door het feit dat hij aan 't hoofd van het Reich staat. Zelfs op de binnen- landsche politiek van nabuurstaten werpt hij zijn schaduw. We kunnen niet anders dan vaststellen. Het is daarom goed de figuur van Hitler even van naderbij te beschou wen. Hij geeft ons daartoe de gele genheid, vermits hij in een boek Mein Kampf werd het getiteld en het verscheen reeds vóór I 0 jaar al lerlei omtrent zijn leven en meer nog omtrent zijn gedachten en opvattin gen heeft verteld. Dit werk, hetwelk de bijbel van het nationaal-socialisme geworden is, schreef hij in de gevangenis, toen hij daar opgesloten zat wegens deelname aan den Kapp-putsch. De meer dan acht honderd bladzijden bieden een lectuur, die dikwijs vervelend wordt want Hitier spreekt over alles en nog wat over dadaisme, antisemietisme, syphilis en marxisme.., en, natuurlijk over zich-zelven Hij heeft zich altijd Duitscher ge voeld, alhoewel geboren in Oostenrijk te Braunau, een stadje aan de Beier- sche grens, dat overigens in vroeger tijd van Beieren deel uitmaakte. Dit verklaart waarom Hitier zich het best thuis voelt bij de Beieren en te Mun- chen. In de Beiersche Alpen, nabij Berchtesgaden en het Koenigsmeer be zit hij een buitenverblijf, waar hij, nu nog, elk week-end gaat doorbrengen. Voor de Hasburgers, zoo deelt hij mee, voelde hij enkel haat en afschuw Volgens hem wilden zij al de Duitsphe volken van hun rijk aan hun slavische onderdanen ondergeschikt maken Ook verheugde hij zich om den moord op den aartshertog Franz Ferdinand te Sarajevo gepleegd, omdat hij begreep dat aldus voor Oostenrijk de kans ont stond, om zich aan de slavische drei ging te ontworstelen ten einde weer deel uit te maken van de groote Ger- maansche volksgemeenschap. Hieruit valt licht te besluiten, hoe de «Fuhrer» een der meest geestdriftige voorstan ders van den Anschluz is. Zijn ge dachten omtrent het wezen van de Ger- maansche gemeenschap zijn racistisch getint. Niet alleen door het feit, dat ie mand binnen de grenzen dezer ge meenschap werd geboren en haar taal spreekt, is hij Duitscher. Flij moet ook door afstamming, door ras tot dit volk behooren. Dat dergelijke opvattingen die o- verigens op geen enkele ernstige we tenschappelijke basis berusten wie is in Europa nog ras-zuiver als noodzakelijk uitvloeisel een scherp an tisemietisme hebben moeten, ligt voor de hand. Hitler's jodenhaat wordt bo vendien nog gevoed door de overwe ging, dat de zonen van Israel steeds voorstanders waren van liberale ge dachten en nadien de dragers van de Vlarxistische idee. Zij moeten dus uit de Germaansche gemeenschap worden gebannen. Het verblijf van Hitier te Weenen, in welke stad de joden een groote plaats innamen en zoowel de wetenschap als de kunst beheerschten, heeft er toe bijgedragen, dit antise- mietisch voelen nog te verscherpen. Het socialiseerend gedeelte in Hit ler's theorien schijnt een gevolg van de levenservaring, die hij als zoon van een onaanzienlijk tolbeambte in zijn jeugd heeft opgedaan. Hij had eerst gehoopt bouwmeester te worden en studies te beginnen in een of ander kunstinstituut. De dood van zijn vader belette de uitvoering van deze plannen wierp hem terug in 't proletariaat Hij werd inderdaad gevelschilder. Hij be kent, dat zijn leven vóór 1914 af en toe vol ellende was en honger vaak zijn deel werd. Alhoewel voortdurend in betrekking zijnde met werklieden heeft Hitier toch altijd een zekere voorliefde ge koesterd voor den nederigen midden stand en uit dezen zijn dan ook zijn eerste aanhangers tot hem gekomen. Dat hij niet zoo gemakkelijk de werklieden won vindt zijn verklaring in de omstandigheid dat deze immers georganiseerd waren, zoodat aan hun behoefte om saam te werken voldaan was. Hitier wilde nochtans de werklieden winnen. Hij streefde er daarom naar bij den proletariër alle klassevooroor- deelen uit te roeien. Hij kende overi gens de wijze, waarop met het volk dient omgegaan, ten einde het nieuwe ideen te doen aanvaarden. Hitler is steeds geweest: een meester-demagoog Op schier elke bladzijde van zijn boek vindt men daarvan een getuige nis. En deze aanleg om de menschen in 't gevlei te nemen ten einde beter hun gedachten te kunnen overweldigen, verklaart hoe in zijn opvattingen dik wijls het fatastische gepaard gaat met veel, dat gezonden werkelijkheidszin verraadt. Er komt in Mein Kampf één zin voor, die Hitler's methode typeert Wanneer ge iets leest zoo schrijft lij moet ge nooit belang hechten aan ideeën en feiten die geen betrek- cing hebben met uw overtuiging slechts wat daarmee in engste verband staat en ze bevestigt en krachtiger maakt, moet ge onthouden Fleeft men ooit zooveel eigengerechtigheid aan zooveel zelfverheffing gepaard ge zien Zoo is zijn «leer» ontstaan als een samenstel van zeer disparate ge dachten, hier en daar, dikwijls erg toe vallig, saamgelezen en aangepast bi] zijn eigen politieke en wijsgeerige op vattingen. Vandaar in zijn stelsel die soms zonderling aandoende mengeling van ideeën, die een volbloed marxist zou kunnen aanvaarden, met opvattin gen, welke alleen een hyper-imperia- ist kan onderschrijven Door een sterke organisatie schraagd op een rotsvaste overtuiging lij hem-zelf en bij zijn letterlijk gefas cineerde volgelingen van de eerste uur is Hitier er in geslaagd op dertien jaar zijn doel te bereiken en zijn wil op te dringen aan, en te doen aanvaarden, door zestig millioen menschen. Interressant zijn vooral in zijn boek die hoofdstukken, waarin hij het heeft over het debuut en den groei van zijn partij. Bij 't uitbreken van den oorlog heeft Ui] in Duitschland dienst genomen. Wanneer hij terugkeert en de revolutie meemaakt, treurt hij om hetgeen hij beschouwt als den ondergang van Duitschland. Hij wil reagearen. In 1919-1920 sluit hij zich aan als zevende lid bij een groep, die zich Duitsche arbei derspartij heet. Hij verandert dien naam. Zoo ontstaat de Duitsche Na- tionaal-Socialistische Arbeiderspartij Geld bezat hij niet. Flij schrijft eigen handig de uitnoodigingen voor de eer ste vergaderingen. TacLtig personen worden verwacht. Slechts zeven -al tijd dezelfde verschijnen. Langzaam groeit dit aantal. Er komen spoedig 1 1, dan 13, dan 17, eindelijk 23, ten slotte zelfs 34 toehoorders Zoodra er wat geld in kas is, wordt een vergadering per advertentie aan gekondigd in een blad van Munchen. Dan verschijnen wel 200 menschen. Toch zou hij eens 1 8 millioen stemmen weten te winnen... wat meer dan tien jaar nadien Zoo klom Flitler van de laagste tot de hoogste sport der maatschappelijke adder. Het gebruik van dit beeld, dat door veelvuldige aanwending al zoo veel van zijn kracht verloor, zal wel nooit zoo gepast zijn geweest als voor een man lijk Hitler, die als huisschil der begon om de Rijkskanselier te wor den van een der grootste landen van Europa, en daarover te regeeren met onbeperkter gezag dan ooit een trot- sche Keizer als Wilhelm II had durven droomen. Men heeft goed te spotten met hem, die de vrouwen van Munchen eens den schoonen Adolf heetten, hem te hoonen of te vermaledijden alles toch laat voorzien, dat met Hitler's aanwezigheid aan het hoofd van het Duitsche Rijk zal moeten rekening ge houden worden. Ten slotte hebben wij geen partij te kiezei) vóór of tegen de regeering van eenig vreemd land, doch alleen te bedenken hoe met haar te handelen om onze economische en moreele belangen te vrijwaren. En, waar in de komende dagen zoo veel groote vraagstukken, waarvan het bewaren van den vrede kan afhangen, aan internationale besprekingen wor den onderworpen, lijkt ons, zelfs te genover Hitier, alvast een kalme, waar dige houding bevolen. Intusschen belet niets ons het Hit- Ierisme in eigen land met krachtdadig heid te bestrijden. Dat is een zaak van binnenlandschen aard en daarover be slissen wij alleen en niemand an ders N.G. - V. STAD POPERINGHE. ZONDAG 25 JUNI 1933. VAN DEN NATIONALEN OUDSTRIJDERSBOND. TE OOSTVLETEREN. Maandag laatst had, te Oostvleteren onder grooten volkstoeloop, de ter aardebestellxng plaats van M. Arthur VANHOUTTE, Gemeentesekretaris te Woesten. De afgestorvene was in onze stad goed bekend en telde niets dan vrien den. Op het kerkhof sprak de heer Vlaurice Couttenier, gemeentesekretaris onzer stad, eene treffende lijkrede uit namens den Bond der Gemeentese cretarissen van het Arrondissement. Lijkrede van Heer Maurice COUTTENIER Diepbeproefde Familie, Beste Medebroeders, Achtbare Omstaanders, Als Onder-Voorzitter van den Arrondiase- mentsbond der Gemeentesekretarissen, en als echte, goede vriend van den onvergete- lijken Ambtsbroeder is de droevige taak, mij opgelegd in naam van al de leden van onzen bond, hier een laatste vaarwel toe te sturen aan het diepbetreurd Lid van ons Bestuur, Heer Arthur VANHOUTTE, Se- kretaris der gemeente Woesten. Diep ontroerd staan wij rond dit open graf geschaard, om een laatsten groet te brengen aan Hem, die zoo vroegtijdig ont rukt werd aan de liefde zijner duurbare Vrouw en Kinderen, aan de genegenheid zijner verkleefde familieleden en vrienden. Hoe smartelijk treft ons het afsterven van dezen onberispelijken man, van wie ten volle mocht gezegd worden het was een verkleefde echtgenoot, een toegenegen va der, een eerlijke en dienstvaardige Ambte naar, een onvermoeibare werker. De dierbar? Afgestorvene koesterde een onbegrensde liefde voor zijn huisgezin. Gansch zijn leven, al zijn werken heeft hij eraan toegewijd. Nog hoor ik met welke ge negenheid, met welk genoegen en ook met welke fierheid hij sprak over zijne kinderen. Door wijs beleid en onverpoosd werken heeft Hij zijne zonen eene voorname plaat3 bezorgd in de samenleving. Wat een vreug de is het voor Hem geweest te zien Koe zjine edele pogingen en opofferingen mét een rijken uitslag bekroond geweest zijn. Helaas van die vreugde mocht de afgestor vene niet lang genieten. Spijt3 alles moest de minnende vader, onze goede vriend en ambtsbroeder ARTHUR, na zooveel zwoegen toch diep beproefd worden. Veertien maanden slechts geleden zag hij zijn oudsten Zoon ten grave dragen, omringd van eene ontelbare schaar vrienden en ken nissen. Als bijzonder vriend van den diep- betreurde afgestorvene, de teraardebestelling bijwonende, heb ik toen gezien boe hij, als edele vader, deze zware beproeving, onder worpen aan Gods H. Wil, aanvaardde dien dag zag ik ook Koe zijne sprakeloosheid ge tuigde van een diepgeschokt vaderhart. Nooit heeft ARTHUR dit groot verlies kunnen vergeten van dan af hebben de kiemen van zijne ziekte zich veropenbaart, die Hem onmeedoogend naar het graf moes ten slepen. Begaafd met een helderen geest, recht schapen van hart, eerlijk en bedienstig, zoo was de duurbare overledene het voorbeeld van den plichtvervullende Ambtenaar. Als bestuurlid van onzen bond der Se- kretarissen was zijne tusscbenkomst en Tfete- dehulp in alle omstandigheden steeds kost baar. In alle móèilijkheden vond zijne schrandere geest eene doelmatige oplossing; gewapend met een taaie wilskracht, schrok hij voor geenen last terug. Als Sekretaris der gemeente Woesten mocht onze Ambtsbroeder als voorbeeld aan gestipt worden. Hoevelen zijn er niet die zijne stiptheid in het werk hebben kunnen bewonderen Zoovelen zijn getuige geweest van zijnen buitengewonen iever. Hoogmoed kende hij nooit bij verrichtte met kunde, eenvoud, fierheid en vlijt alle werken welke zijn ambt hem, oplegde, en bekommerde zich nooit om lof en roem toegezwaaid te zijn integendeel zocht hij enkel om in alle omstandigheden onopgemerkt door te gaan. De nooit onderbroken nauwkeurigheid waarmede hij steeds zijne lange loopbaan als Sekretaris waargenomen heeft, had van Hem een Ambtenaar gemaakt die, zelfs in deze moeilijke tijden, altijd den rechten weg kon aanduiden. In Hem vond het Gemeen tebestuur van Woesten een hard medewer ker die alles op tijd regelde en in wie het altijd de volle maat van zijn vertrouwen mocht schenken. Beste Vriend ARTHUR God had U eene schoone zie! gegeven en zeker hebt Gij U- wefi MEESTER niet teleurgesteld. Uw medelijdend hart deed U den Arme beminnen. Uwe onbaatzuchtigheid deed U den Arme behulpzaam zijn. Niemand kondet Gij zien lijden, en niemand zoudt Gij in het verdriet hulpeloos gelaten hebben. In alle omstandigheden en overal was uw eenig doel met raad en daad Uwe medeburgers te hel pen. Gij draagdet Uw edel hart op de rechte plaats en onverschrokken hebt Gij het goe de beoefend. Nog zien wij uw vrije en recht zinnige blik, nog voelen wij dié oprechte genegenheid die Gij ons allen toedraagdet Te vroeg... veel te vroeg zijt Gij ons ontno men geweest. Steeds hebt Gij uw zeiven kunnen verge ten om U aan anderen toe te wijden, en dit hebt Gij gedaan tot de laatste dagen van uw leven. Toen uwe droevige ziekte uw kloek ge stel reeds fel had ondermijnd, kondet Gij nog niet nalaten regelmatig uwen dienst te gaan vervullen, tot Gij Helaas I eindelijk gansch afgemat, en uitgeput, op het ziek bed gekluisterd, het hart vol droefheid, uwe diensten moest staken. De dood is onmeedoogend en spaart zelfs de besten niet. Wij allen die hier rond uwe laatste rustplaats ingetogen en ontroerd staan, voelen het groot verlies dat wij ko men te ondergaan en de groote smart van uw te vroegtijdig afscheid. Vaarwel, Beste Medebroeder,waarde Ambt genoot, nooit vergeten Vriend Arthur, Vaar wel I God schenke U de vergelding van uw offervaardig leven 1 Uw leven was eenvou dig en rechtschapen uw lichaam is niet meer onder ons, maar uwe schoone ziel laat in ons een hlijvenden indruk. Dat Uwe ziel in vrede ruste. Vaarwel, liefste Vriend neem zachtjes de rust aan welke God U nu komt te schenken, en die U nooit in dit leven gegeven wierd. Treedt het Rijk des HEEREN binnen alwaar wij eerstdaags U moeten komen vervoegen. Ons afscheid ia maar tijdelijk Vaarwel tot wederzien» in een beter leven. In vele huishoudens wordt er rond dezen tijd overgegaan tot hetgeen de huismoeders den grooten kuisch noemen, tijdperk gedurende hetwelk alles wat in huis is zorgvuldig wordt nagezien, opgepoetst en in orde ge bracht. Deze tijd is nu ook aangebroken voor het huishouden Belgie De regeering zal in bezit gesteld worden der volmachten en iedereen is er nu van overtuigd dat zij dé groo te kuisch beginnen zal zonder talmen. Wat wij van de regeering verwach ten Dat zij handelend optrede, met vast beradenheid en krachtdadigheid. Het is de plicht der regeering een einde te stellen aan die schreeuwende geldverkwistingen waarvan iedereen spreekt en die zelfs niet te verschoonen waren, alswanneer het land eenen schitterenden voorspoed genoot Minister de Broqueville heeft in zijn redevoering in den Senaat uitgespro ten, de plechtige verbintenis aange gaan juist die schreeuwende misbruiken uit te roeien. Hij heeft ook de verzekering gege ven de sociale wetten te verdedigen en daardoor te kennen gegeven dat de volmachten niet tegen den minderen man zullen uitgespeeld worden. Overal, waar de misbruiken inge worteld zijn, zullen zij geweerd wor den. Daarom is het, dat wij met vettrou- wen de komende dagen te gemoetzien de taak der regeering zal moeilijk en ingewikkeld zijn, maar wij durven verhopen dat zij ons uit den neteligen toestand, waarin wij gedompeld, zijn, zal weten te redden. De Regeering weze Krachtdadig in haar optreden Behendig en vlug in 't nemen der noodige besluiten Eerlijk en rechtvaardig ten opzichte van alle klassen der samenleving. De Papierfabriek van Marquette door Brand vernield In de papierfabriek te Marquette- bij-Riissel, heeft Zondag,, een onge meen geweldige brand gewoed. De ge bouwen beslaan eene oppervlakte van twee hectaren en drie honderd arbei ders zijn er in werkzaam. Zondag middag deed de stoker zijn ronde in het strooipakhuis, en stelde vast dat er brand uitgebroken was. Hij gaf seffens het noodsein, en wanneer de pompiers ter plaats kwamen, 'ston den zij voor een reusachtigen vuur poel. Op korten tijd waren al d.q,fa" brieksgebouwen «r door aangetast. Het duurde niet lang of de daken storten in, en de vlammen werden geweldiger opgezweept. De pompiers moesten de hulp inroepen van de brandweer van Rijssel, La Madeleine en Wambrechies, zoodat de vuurpoel langs verscheidene kanten, met 1 4 spuiten, kon aangeval len worden. Na verscheidene uren wer- kens kon het verder gevaar afgeweerd worden. De schade bedraagd miljoe nen. Al de arbeiders zijn werkloos. De oorzaak van den brand is onbekend,.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1