GROOTE NOTOKOERSEN Stukloop De Ekonomische Wereldconferentie te Londen ZONDAG 16 JULI 1933 3.SOO FR. PRIJZEN van Huid en Voeten m 13' JAAR. NUMMER 29. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 16 JULI 1933. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN ONZE FRANK OF BELGA BLIJFT VAST. DRINK KRONEN PILSNER DE BROODKWESTIE AAN 3E FRANSCH-BELGISCHE GRENS LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE MOND EN KLAUWZEER. OMVANG VAN DE PLAAG. ONTMOEDIGING. DE ALKOOLKWESTIE Gaat men terug naar de Gekontroleerde Vrijheid. Tegen het Alkoolism. De Wet van 1919. Verbazende Statistiek. De geheime drankhuizen. DRINK KRONEN PILSNER STAD POPERINGHE. PALACE-THEATER, POPERINGHE. ZATERDAG, BIN ZONDAG, ROOSEVELT'S ONTWERPEN. M. Snowden is niet malsch voor M. Roosevelt. Verhooging tusschen dollar en pond De Goudomloop in de Vereenigde Staten. Verdaging der Konferentie tot den 25 Juli. I Jaar, per postI 6 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Allerhande geruchten zijn in om loop over de Conferentie van Londen en het stabiliseeren van de munt. De houding van president Roose velt heeft sommigen verwonderd ter wijl de ingelichten zich aan zijn ant woord verwachtten, gezien de schijn bare herneming der zaken in de Ver- eenigde Staten aan de inflatie van den dollar te danken zou zijn. Wij ook hebben in Belgie die Fata morgana in onzen tijd van inflatie ge zien tot dat de catastroof is gekomen. Men heeft dan een been moeten af zetten. Daarom springt onze frank of Belga, steeds op één been. Eilaas Moest er morgen nog een inflatie ko men onze frank of Belga zou zijn twee de been verliezen en zich moeten voort slepen als een nagatkruiper, dien men al eens in onze groote steden ziet be delen en zich voortslepen in zijn wa gentje of bakje. Wij hebben ons gewend tot de hoog ste financieele middens van ons Land om ons licht aan te steeken. Wij kunnen verzekeren dat de be slissing van president Roosevelt hun koel laat. Natuurlijk is het voor Belgie een ern stig belang dat de Vereenigde Staten een gezonde muntpolitiek volgen, lie ver dan zich in een gevaarlijk avontuur te wagen. De Amerikanen zijn inder daad klanten der Belgen. De Antwerpsche diamantnijverheid bijvoorbeeld, ziet gaarne dat de Ame- rikaansche vrienden geld verdienen. De Belgen dragen steeds de burgers der groote republiek een warm hart toe. Daarom vreezen zij voor die vrien den een nieuwe ontgoocheling. Wat de stabiliteit van onze eigen munt betreft, president Roosevelt mag doen wat hij wil, onze frank of Belga heeft niets te vreezen. De financieele politiek van onze Na tionale Bank rust stevig op een berg van goud. Op bekwamen tijd heeft die bank zich dit goud aangeschaft. Het lot van den dalenden dollar kan daaraan niets veranderen. Indien dit ware geweest, zou men den slag voor drie maanden gevoeld hebben, nochtans heeft onze Belga glansrijk tegenstand geboden, zooals ook bij het ineenstorten van de mark en de inflatie van het pond sterling. Toen was er gevaar vermits onze handel met Engeland veel belangrijker is dan deze met de Vereenigde Staten. Het zijn dus praatjes tegen den vaak te beweren dat, in geval de gulden en de Zwitsersche frank naar beneden moesten rollen, onze frank of Belga het tweede been zou verliezen, en dus aan een nieuwe inflatie blootgesteld zou den zijn. In de bevoegde financieele kringen te Brussel is men vast overtuigd dat zoowel de gulden als de Zwitsersche frank sterk staan en het flink uithouden. Moest het ook anders gebeuren, de gouddekking onzer munt zou onver minderd zijn. Bovendien zou in dit ge val van ineenstorting der Hollandsche en Zwitsersche munt, het goud naar hier stroomen, alsook naar Frankrijk, de laatste goudlanden. Wij kunnen verzekeren dat de Na tionale Bank van Belgie sedert een veertiental dagen gedurig goud ont vangt uit het buitenland. Wat onze positie nog versterkt is dat onze Nationale Bank niet alleen ge zorgd heeft voor een stevige gouddek king, geheel onafhankelijk van elke andere munt, maar bijtijds de banken en de openbare besturen heeft gewaar schuwd geen crediet in het buitenland op te nemen, tenzij het absoluut nood zakelijk was. Het is dank aan die wijze politiek van den gouverneur, de staatsminister Louis Franck, die weet dat twee en twee vier is en dat ook onze gemeenten en provincies maar zeer weinig aan de Vereenigde Staten verschuldigd zijn. Daardoor kan de vreemdeling ons geen groote massa goud op korten ter mijn terugvragen. Het zijn de terugvorderingen van September 1931 die de financieele po sitie van Londen ondergraven hebben Wij mogen het publiek stellig verze keren dat Belgie daaraan niet bloot staat. Dit versterkt nog onze positie Wij kunnen er nog bijvoegen dat onze banken geene geldbeleggingen hebben in Duitschland en Rusland o nog in andere landen wier financies voos zijn. Ziedaar beknopt geschetst hoe het met onze munt staat en ook met het nationaal crediet waarvan de bloeien de Nationale Bank het zinnebeeld is. Vele menschen weten niet waar zij ïun geld moeten plaatsen. Zij hebben immers reeds zoovele teleurstellingen ondervonden. Weet men niet dat de slimmerikken en de verstandigen staatsrenten koo- pen, Belgische staatsrenten Deze leveren een fermen intrest. Vlen heeft nog kans bij de koers een :linke winst op te strijken. Onze frank onze belga, staat vast D. N. G. Onze lezers herinneren zich nog de incidenten, welke zich op onze West- Vlaamsche en Henegouwsche grenzen rebben voorgedaan met den verkoop van Belgisch brood aan de Fransche grensbewoners. De Franschen moesten in hun eigen land het brood meer dan fr. duurder per kilo betalen dan in 3elgie. Geen wonder dan ook, dat de grensbewoners hun brood in Belgie cwamen aankoopen. De Fransche bakkers en maalders twamen in groot verzet, richtten mee tings en betoogingen in en eischten dat de regeering het Belgisch brood zwaar zou belasten. En inderdaad, in de Fransche Ka mer werd een wetsontwerp ingediend, waarbij er op het Belgisch brood hoo- ge tolrechten worden gelegd. Dit ont werp kwam Donderdag ter bespreking in de Kamer, en het heeft er geen gunstig onthaal genoten. Al de députés van de grensstreek waren er tegen gekant. Zij deden uit schijnen dat dit ontwerp groot nadeel zou berokkenen aan de grensbewoners vooral aan de arbeiders en de werk- oozen, die aan een goedkoope prijs ïun brood in Belgie kunnen koopen. Nochtans werd dit ontwerp verde digd door de regeering. De verslagge ver deed uitschijnen dat de regeering met dit ontwerp op een inkomen van 30 miljoen frank rekende. Bij de stemming werd het ontwerp verworpen met 324 stemmen tegen 253 stemmen. De besmetting van mond- en klauw zeer heeft een buitengewonen omvang aangenomen in sommige streken van iet land, terwijl nagenoeg overal even eens gevallen worden waargenomen. De jongste statistieken geeft de vol gende cijfers aan Provincie Braband 18 gemeenten zijn aangetast samen 27 ziektecentra, aangetast zijn 1 78 runderen, 76 var kens, 1 I schapen en 1 geit. Prov. Antwerpen 86 centra ver spreid over 15 gemeenten 781 run deren, 544 varkens, 45 geiten en 15 schapen zijn aangetast. Prov. West-Vlaanderen 2.254 een tra verspreid over 190 gemeenten 26.345 runderen,2 1.660 varkens, 2741 schapen en 186 geiten zijn aangetast. Prov. Oost-Vlaanderen 555 centra verspreid over 1 10 gemeenten 5945 varkens, 5126 runderen, 598 schapen en 37 geiten zijn aangetast. Prov. Henegouwen 82 centra ver spreid over 41 gemeenten 673 run deren, 1 70 varkens en 24 schapen zijn aangetast. Prov. Luxemburg 3 centra in een zelfde gemeente 46 varkens, 34 run deren en 8 schapen zijn aangetast. Prov. Luik 5 centra in eenzelfde gemeente 25 varkens zijn aangetast Voor het heele land luiden de cij fers 3072 centra verspreid over 376 gemeenten 33.138 runderen, 28.466 varkens, 3.487 schapen en 269 geiten De bestrijding van de kwaal wordt nog veel bemoeilijkt doordat de land bouwers verwaarloozen zieke dieren aan te geven zoodra de kwaal wordt vastgesteld. Waar men zich ook wende, overal aotst men op misnoegdheid, en als gevolg op ontmoediging. De arbeiders lijden onder de lang durige werkloosheid. De zaken ver ewijnen en gaan regelmatig achteruit. 3e landbouwers zien hun vroegere winsten versmelten. Er steekt niet meer in, in de menschen. Ze laten zich gaan au gré de la crise. Dagelijks groeit het eger der ontmoediging over tot wan- ïoop. Nochtans het leven, heeft men ons op school aangeleerd, is een weldaad Van jongs af heeft men ons geleerd iet leven toe te lachen, lief te hebben, det leven is schoon. Voor velen, voor zeer velen, blijkt iet leven niet meer schoon. Het is een ast geworden. Het leven geeft niet meer wat men er van verwacht had. De menschen hadden zich, in de aatste tijden, er aan gewoon gemaakt als een onontbeerlijk recht te aanzien en te eischen, alles wat ze vroeger als een welgekomen iets begroetten. Eer tijds stelde men zich tevreden met de aehoeftenIn de laatste jaren hebben alle standen de wereld leeren kennen, en eischen nu de wereld als een dage- ijksch behoefte Het recht op bestaan is vervangen geworden door het recht van genot En door genot verstaat men niet, zooals vroeger, het bezit van ïetgeen dank aan werk, spaarzaam- ïeid en vele opofferingen bereikt wordt, maar het recht op onmiddellijk dagelijksch genot Vroeger was het leven de voorbij gaande reis naar een beter leven en alles wat de zon schonk op den weg, al de lieve bloemen die men langs de aaan plukken kon, gaven voldoening. Thans wil men de reis voor haar zelf zonder uitzicht op latere toekomst, zonder kommernis om hetgene de dag van morgen brengen zal. Men wil ge nieten seffens met de vaste hoop ook morgen, overmorgen en verder altijd maar voort te zullen blijven genieten van dezelfde weelde, hetzelfde gemak, dezelfde voordeelen. Moet er gezegd worden dat bij de minste tegenslag, de minste ontgoo cheling, de minste onderbreking, ont moediging opdaagt, en wanhoop dik wijls volgt Men heeft geld gewonnen gelijk hooi op de beurs en kan niet ver kroppen dat dit gemakkelijk gewonnen geld even gemakkelijk verloren ge raakt Men heeft geld gewonnen, machtig en veel geld, door speculatie en kan niet begrijpen dat speculatie ook te genslagen kan medebrengen Men heeft gewerkt slag op slinger, jaren lang, dag om dag, en kan niet verstaan dat het werk eens stil kan vallen Men heeft hooge Ioonen gewonnen, rijke wedden getrokken, groote win sten gemaakt en men kan, noch wil zich met min tevreden houden De crisis heeft harde slagen, nare ontgoochelingen met zich meegebracht. Men klaagt, algemeen De zaken gaan niet meer De prijzen zijn ge vallen. Gelijk wie men tegenkomt, tot welken stand hij ook behoore, zingt zijn weeklachten. De ontmoediging heeft de menschen aangegrepen Ze is een kwaad beest, evenals de weelde een kwaad beest is Velen werden er ziek van... Maar waarom toch Dat alle dagen, alle maanden, alle jaren niet gelijk zijn, na regen ook zonneschijn terugkomt Het leven, spijts alles, is schoon... G. V. B. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiifi IN ITALIË ZIJN NU OOK MEER VROUWEN DAN MANNEN. In Italië is er eene lange periode geweest dat de mannelijke bevolking het vrouwelijk deel overtrof met onge veer 1 1 0 op de I 000 inwoners. Maar thans is ook het Apenijnsche schiereiland in de rij der landen ge treden waar de vrouwen in de meer derheid zijn. Uit de resultaten der laat ste volksoptelling is gebleken, dat er tegenover 1000 Italiaansche vrouwen slechts 957 mannen staan. Het is echter merkwaardig, dat er op de eilanden Sicilië en Sardinië meer mannen als vrouwen zijn, maar dit o verschot valt weg tegenover het groote tekort dat er op het platteland heerscht zoodat er ten slotte per I 000 inwoners 43 vrouwen meer zijn als mannen. Men heeft gezien dat de Senaat kommissie van Justitie met I 1 stem men tegen 3 hare goedkeuring heeft gehecht aan het voorstel van den se nator Legrand, tot wijziging van het huidig alkoolregiem van de twee liters en van het schenkverbod, en tot te rugkeer naar het stelsel der vrijheid, ten minste der gekontroleerde vrijheid. Ook de liberale linkerzijden van Ka mer en Senaat hebben zich bij dit voorstel aangesloten. Het is dus mo gelijk dat dit reeds zoo vinnig om streden vraagstuk in het parlement te Derde wordt gebracht. Wat beoogt dan eigenlijk het voor stel van M. Legrand, katholiek senator van Dinant M. Legrand heeft geenszins de uit- Dreiding van het alkoolism op het oog, wel integendeel, want hij zelf, als ge- Wezen magistraat, weet beter dan wie ook welke schrikkelijke verwoestingen deze plaag onder ons volk heeft aan gericht. In 1919 heeft de regeering geoor deeld dat de propaganda tegen het alkoolverbruik ontoereikend was. Ook is het alsdan dat de beruchte alkoolwet der twee liters gestemd werd. Deze wet kan in twee punten sa mengevat worden 1De partikulier mag alkooi koo pen en thuis drinken zooveel hij wil rij moet zelfs met twee liters te gelijk toopen 2. Het schenken in de herbergen is verboden en de herbergier mag zelf geen alkooi in huis houden, zelfs niet voor eigen gebruik. De wetgever had gemeend het al- toolism den genadeslag toegebracht te rebben. En alle weldenkende lieden deelden deze verwachting. De wet is nu sedert veertien jaar in voege, dus langen tijd genoeg om er de gevolgen van te meten. Welnu, de statistieken van 1930 lee ren ons daaromtrent de verbazende cijfers In 1926 werd in ons land 1.82 liter per inwoner verbruikt, en in 1 930 steeg dit verbruik op 3.1 7 liter per kop. Totale cijfers 143.478 Hectoliter in 1926 en 257.685 Hectoliter in 1930. Merkt wel op dat deze cijfers alleen den gekontroleerden alkool betreffen. Iedereen weet dat sedert 1919 de ge heime stokerijen krioelen in ons land men ontdekt er nog alle dagen en dat de alkoolsmokkel op al onze grenzen nooit zulke ontzaglijke uitbrei ding heeft genomen als thans. Bijgevolg mag men zeggen dat de wet op haar bijzonderste oogmerk een schipbreuk heeft geleden het alkoo lism woedt geweldiger dan ooit. De alkoolwet heeft anderzijds eene ware pest over het land gebracht de geheime drankhuizen. Iedereen weet dat vóór de wet van 1919 er in ons land geene geheime drankhuizen be stonden. Deze zijn ontstaan met de wet en hun aangroei valt samen .net de uitbreiding van hel alkoolverbruik De statistieken wijzen uit dat er in 1930 in Belgie meer dan 25 miljoen liter alkool gedronken werd. Dit ge schiedde alleszins niet in de herbergen, dus in familie en in de geheime drank huizen. Om gematigd te zijn, zegt M. Le grand, zal ik beweren dat buiten de familie de 24 van den alkool in ge heime drankhuizen wordt verbruikt. Senator Hicguet, burgemeester eener belangrijke gemeente, was van oordee dat men wel tot 8 of 9) 10 mag gaan. Dat is niet te verwonderen. De herber gier leeft bestendig onder de bedrei ging van den fiscus. En indien hij soms aan de bekoring bezwijkt, dan is het juist om te beletten dat zijne klienten naar de geheime huizen zouden getrok ken worden. Het is niet in de herberg dat men ongestoord en rustig alkoo kan drinken. Daartoe is het geheim drankhuis aangewezen. Daar is men gerust. OP DEN HIPPODROOM DER GROOTE HEERLIJKHEID WOESTENSTEENWEG IB00TBAL President Roosevelt heeft zijn kabi net veranderd in een soort Staatsraad, waarvan ook beheerders deel uitma ten dat hij reeds benoemd had om zijn reusachtige proefneming van eko nomische heropbeuring te verwezenlij ken. De zaak is geschied zonder dat iemand, buiten den president zelf, er op bedacht was. De ministers ver zaakten aan hun wekelijksche bijeen- tomst en gingen de nieuwe groep ver voegen, welke de president in het Wit te Huis bijeen had geroepen. Het nieuw organism is samengesteld uit 20 leden, waaronder de beheerders van het Industrial Relief Act en van het Farum Relief Act de be heerder van de spoorwegen, de voor zitter van de Reconstruction Finance Corporation en de ander hooge amb tenaars, gelast met de uitvoering der ïeropbeuringsplannen van den presi dent. Het ligt in de bedoeling van den president de uitwerking van zijn plan nen dringend te bespoedigen. De hui dige toestand in de Vereenigde Staten aat fel te wenschen. Onrust heerscht. De voortbrenging stijgt reeds, maar volgens de statistieken vermeerdert de verkoop in het klein niet, wel integen deel. In Juni laatst is de kleinverkoop zelfs met 1 t.h. verminderd, vergele den met de maand Mei. De ekonomi sche dwang heeft dus een ander uit werksel gehad dan verwacht werd. Slechts een enkele nijverheid, deze van het katoen, heeft aan de regeering voldoening geschonken en beantwoord aan den wensch van den president zij vermeerderde de loonen met onge veer 30 ten honderd en beperkte den duur der arbeidsweek op 40 uren. De andere nijverheden hebben geen loons- opslag verleend, den arbeidsduur niet verminderd, maar de voortbrenging opgedreven om zooveel mogelijk pro fijt te trekken uit de hoogere verkoop prijzen van het oogenblik. Van hen werd nochtans onder meer verwacht, dat zij hun voortbrenging zouden be perken. Nu is er sprake dat hun een vastgestelde tijdspanne zal gelaten wor den om zich in regel te stellen. Na verloop dezer tijdspanne zullen maat regelen volgen vanwege de regeering. President Roosevelt, generaal John son, beheerder van de nijverheidsher- opbeuring, miss Perkins, minister van arbeid, en de andere leden van de re- geering weten zeer wel wat er voor de deur staat indien de levensduurte, ver wekt door de inflatie, niet vergoed wordt door een algemeenen loonsop- slag. Het minste wat er kan gebeuren is een staking van de koopers. Reeds is de levensduurte te New-York met 25 tot 30 t.h. gestegen, maar de massas hebben zich tot op heden met ijdele beloften van loonsopslag moeten te vreden stellen. In de konferenciemiddens te Lon den volgt men met de meeste belang stelling de ontwikkeling der gebeur tenissen in de Vereenigde Staten, waar President Roosevelt thans den diktator speelt, zooals nagenoeg M. Mussolini in Italië, Hitler in Duitschland en Sta- line in Rusland. De tijd zal uitwijzen welke uitslagen M. Roosevelt zal ver krijgen door zijn gewaagde proefne mingen op groote schaal. In een Engelsch bl^id kondigt gir Ph. Snowden, gewezen kanselier der Schatkist in de Labourregeering, een artikel af, waar hij de houding van Pre sident Roosevelt ten opzichte der Eko nomische Konferencie fel beknibbelt. Flij zegde dat President Roosevelt geenszins bevoegd is om zich als ge zaghebbend leider aan te stellen in in ternationale zaken. Hij bekleedt zijn ambt nog maar pas en hij heeft niet de minste ondervinding in de vraag stukken van wederlandschfe politiek. Het is niet aan een land zooals Ame rika, dat door zijne ekonomische en financieele politiek zoo diep gezonken is en de rest van de wereld in denzelf den afgrond en in de ellende heeft meegeslurd, dat het behoort aan de andere naties den weg naar het eko- nomisch herstel te wijzen. De Engelsche pers wijdt eenige be schouwingen aan het feit, dat op het oogenblik het pond sterling en de dol lar tot elkaar in dezelfde verhouding staan als voor het tijdstip, dat beide landen den gouden standaard loslieten, zoodat het eigenlijke doel van de En gelsche inflatie, vergrooting van het konkurrentievermogen tegen Amerika, vervallen is. De vraag wordt gesteld of bij een verderen val van den dollar de Engel sche munt eveneens zal dalen. Men beweert dat op het oogenblik de Bank van Engeland alles doet om het pond te handhaven. In de afgeloopen week is veel ge bruik gemaakt van het stabilisatie fonds. Volgens de jongste statistieken van de Schatkist bedroeg de goudomloop op 30 Juni 320.943.5 76 dollar, dit niettegenstaande het bevel van m. Roo sevelt, dat den goudomloop verbood. De papieren geld-omloop, die einde Mei 5.812.884.337 dollar bedroeg, is einde Juni op 5.720.740.432 dollar gedaald. Het geheel der in omloop zijnde be talingsmiddelen en de deposito's in de banken en in de Schatkist bedroeg op 30 Juni 10.078.038.738 dollar tegen 1 0.1 73.23 1.408 dollar einde Mei, het zij dus eene vermindering van bij de 100 miljoen dollar tegenover de vo rige maand. De wereldconferentie is zoo goed als opgevouwen. De slotzitting wordt voorzien tegen den 25 Juli. Het bijeenroepen van den tweeden zittijd zal afhangen van den toestand in de Vereenigde Staten en van de mogelijkheid eene bespreking te begin nen over de stabilisatie van den dollar. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll en het Stukzitten bij Wielrijden, fj# Zonneslag en Dragen, verzacht WÏ en geneest men met Bra

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1