De Duitsche Bedreiging FHATBLLI Allott i NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT 5 T A T I E - K E R M I S INCIDENT TE DE PANNE VERTROUWEN IN DEN BELGISCHEN STAAT HEEREN BAKKERS FBATELLI Aliottl DE TWEEFRANKSTUKKEN INGETROKKEN DE VERDEDIGING ONZER GRENZEN DRINK KRONEN PILSNER 139 JAAR. NUMMER 39. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 24 SEPTEMBER 1933. ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. H Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 nmiBBna leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. In zijn dagboek schreef bergsaglieri Benito Mussolini, gedurende den we reldoorlog «Deze oorlog is een schrik kelijke oorlog. Wij hebben tegenover ons barbaren, die hunne toevlucht ne men tot alle snoodheden Mussolini streed alsdan met 't Itali- aansch leger aan de zijde der Ver bondenen tegen Oostenrijk en Duitsch- land, en hij werd door de barbaren gekwetst. Voorzeker zou hij alsdan nooit ver moed hebben dat hij, de vurige socia list, eens oppermachtig aan het hoofd zou gestaan hebben van Italië, en voor zeker nog minder dat hij op vriend- schappelijken voet zou gestaan heb ben met den duitschen kanselier Hit- Ier, de aanvoerder tegenwoordig van die eigenste barbaren die de itali- aansche strijder in zijn dagboek schandvlekte. De geest van 1914 die de Duit- schers in den frisschen en vroolijken krijg bezielde, is trouwens onder hen altijd dezelfde gebleven. Het beroep op het geweld en op listigheid zijn de hoofdtrekken gebleven van de Duit sche buitenlandsche Staatkunde. Evenals in 1914 zoeken zij nu nog maals Europa en de wereld te bedrie gen. De regeering heeft een vernuftig gesponnen leugenveldtocht ingesteld zoowel om de duitschers zelf als de buitenlanders om den tuin te leiden en orn Duitschland voor te stellen als een slachtoffer van het Verdrag van Ver sailles, dat niets anders is dan het on vermijdelijk gevolg hunner eigene mis dadige handelwijze. Zulks werd dezer dagen zeer duide lijk gezegd, ter gelegenheid van het onthullen, in een klein stadje in Bre- tagne, van een standbeeld aan den ou den staatsman Aristide Briand, den Vredes-apostel, die door den geslepen duitscher Stresemann zoo onbeschaamd in de doeken werd gelegd. Een fransch blad schrijft daarover De ondernemingen van het ge weld waarvan Aristide Briand stelsel matig weigerde rekening te houden, hebben sedert 3 jaar zulk eene kracht gekregen, dat de blindste en de doof ste gedwongen zijn te zien en te hoo- ren. De droom van een degelijke kon- trool der bewapening, bestendig en wederzijdsch, de eerlijke uitvoering der nationale overeenkomsten verze kerend, is beslist verzwonden door de hitlerianen. Geheel de toekomst op gebouwd op de Verdragen is op Ari stide Briand en zijne aanhangers, neer gestort. Dit komt als onloochenbaar voor. wanneer men rekening houdt van de onthullingen, uit vertrouwbare bron, aangaande de hardnekkigheid waar mede Duitschland zijne schuldigheid aan den oorlog loochent, en de her bewapening waartoe het in 't geheim rusteloos is overgegaan. De schuldigheid van Duitschland aan den oorlog, de voorbedachtheid en de voorbereiding ervan werden nochtans ten overvloede bewezen, in 't lang en in 't breed door documen ten die 't handteeken dragen van den gewezen keizer, van den gewezen kan selier prins von Bulow, van maarschalk Waldersee, van het hoofd van den duitschen legerstaf in 1914, generaal Von Moltke en wat Belgie bijzonderlijk betreft, door den kanselier Bethman- Hollweg, op 4 Augustus 1914 op de tribuun van den Reichstag. Wat de geheime bewapening betreft, in strijd met de stipte bepalingen van het Verdrag van Versailles, wij moe ten enkel nagaan hetgeen kortelings nog daarover verscheen in een Hol- landsch blad, dat zegde De voorbereiding tot den oorlog is in Duitschland reeds in vollen gang. Half DuitschJand loopt in uniform, wordt afgericht met militaire oefenin gen, houdt paraden en maneuvers.Vele tientallen vliegvelden worden aange legd, honderden vliegers worden op geleid. De uïtvoering van strategische wegenplannen wordt ter hand geno men. De wajpennijverheid heeft reus achtige opdrachten gekregen. Zelden hebben enkele cijfers zulk een indruk gjemaakt als deze aangaan de den invoer van ijzer en koper in Duitschland r.n het eerste halfjaar van 1933. Het is van algemeene bekend heid dat de totale duitsche invoer ver minderd is. Ifi het eerste halfjaar van 1933 was hij 13 t.h. minder dan in dat van 1932, Tegelijkertijd is de in voer van ijzer en koper reusachtig toe genomen. Deze bedroeg In het geheele jaar 1932 171 millioen 597.000 kgr. in het eerste halfjaar 1933 266.020.500 kgr. De invoer in de eerste zes maan den van 1933 was dus meer dan an- derhallf zooveel als die in het geheele jaar 1932. Ook de invoer van ijzerertsen vertoont eene groote vermeerdering. In het geheele jaar 1932 gemiddeld 287.634.000 kgr. per maand, bedroeg hij in de eerste zes maanden van 1933 gemiddeld 352.266.000 kgr. per maand. Niet minder aandacht verdienen de cijfers betreffende het koper. Sedert het begin van Mei is de invoer van koper plotseling sterk gestegen. Het gemiddelde van de eerste drie maan den van 1933 was nog 12.730.000 kgr. Dat van de maanden Mei en Juni is 19.895.308 kgr. Hoe is deze plotselinge en reus achtige toeneming van den invoer van ijzer, ijzerertsen en koper te verklaren? Is in de machien-nijverheid plotseling de conjondtuur verbeterd Daar is geen sprake van. Volgens de opgave der vereeniging van de Duitsche ma- chien-fabrieken was de voortbrengst, in het eerste halfjaar van 1933, 1 3 t.h. geringer dan in het overeenkomstig tijdperk van 1932. Ook kunnen die reusachtige hoeveelheden metaal niet gebruikt voor wegen-aanleg. Er is geen andere verklaring mogelijk, dan dat Duitschland op groote schaal wapens vervaardigt. Die verklaring vindt steun in an dere gegevens. De bekende firma van Krupp, te Essen, heeft in de afgeloo- pen maanden van 1933 reeds meer dan 10 miljoen mark voor de verbe tering en uitbreiding barer fabriekin- stellingen bestemd. Krupp heeft in de laatste vier maanden 50.000 nieuwe arbeiders aangenomen. In versheidene afdeelingen wordt met twee ploegen gewerkt. Ook in andere ijzerwerken in het Ruhrgebied is het druk. Het Ruhrge- bied wemelt van gewapende hitleria nen, die streng toezicht houden op de geheele bevolking. Niemand knjgt er verlof naar het buitenland te gaan. De Burgemeester van Essen heeft allen ambtenaren en beambten der gemeente verboden de grens te overschrijden. Duitschland wapent zich Men zal nu niet kunnen zeggen dat die bewapenings-aanklacht herkomstig is uit Frankrijk om het behoud zijner legermacht te verrechtvaardigen zeg gen wij liever, zooals een Engelsch Staatsman het reeds meermalen uit drukkelijk verklaarde, dat Frankrijks huidige legermacht tot hiertoe het uit breken van den oorlog heeft tegenge houden, en dat Duitschland er zonder twijfel zou op los gaan, zoohaast het oordeelen zal dat zijn nieuw leger in staat is tegen zijne oude vijanden te velde te trekken. De Temps geeft uiting aan zijn argwaan over de bedoelingen van Duitschland. De internationale opinie, aldus het blad is voldoende ingelicht over de inzichten van het Duitsch na tionalisme en geen enkel propaganda middel van de Duitsche Regeermg kan daaraan iets veranderen. De Duitsche kanselier draagt er zorg voor in zijn redevoeringen den nadruk erop te leggen dat Duitschland vrede lievend is. Doch er is wat anders noodig dan welsprekendheid om de internationale opinie daarvan te verwittigen. Er zijn daartoe daden noodig. Welnu tot nu zijn al de daden van de Duitsche Re geering op een herbewapening en een voorbereiding van den oorlog gericht. De Engelsche pers van haren kant gaat heel zorgvuldig de gebeurtenissen in het Duitsche rijk na. Nog dezer da gen heeft zij berekend dat Duitschland in 1936 over een weermacht van 1 millioen 500.000 man zal beschikken, welke sterkte moet worden aangevuld door honderd duizend gedrilde reser visten. Die pers wijst er ook op, dat de Krupp fabrieken en de chemische fa brieken van Dress en Flamburg, met volle rendement arbeiden. Het is te hopen dat nu toch einde lijk de oogen zullen opengaan, van zoo velen die in den waan verkeerden dat Duitsc'nland's vredelievendheid met toegevingen te winnen was. Wij moe ten het woord indachtig zijn van den franschen maarschalk Joffre, den over winnaar in den Marne-slag. Toen het Fransch leger bij het inrukken der on telbare duitsche legerbenden over de belgische grenzen, moest wijken en een groot stuk fransch grondgebied aan den vijand overlaten moest, zegde de fransche veldheer De aftocht van het Fransch leger voor den Marne-slag was het wreed rantsoen van eene on voldoende toebereiding tot den oor log De tegenwoordige inzichten en de werkzaamheden van Duitschland leg gen ons ook op dit niet uit het oog te verliezen. G. v. O. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIIII STAD POPERINGHE. Zondag 24 September 1933. GEZELLIG NAMIDDAGFEEST, door de Koninklijke Philharmonie Om 3 uur namiddag Vuurvogelschieting, en om 6 u. GROOT VOLKSCONCERT. Om 5 uur namiddag MASTKLEMM1NG, talrijke en schoone prijzen. Maandag 25 September 1933. Om I Zi uur namiddag, aan de pers van «Sint Sebastiaan GROOTE HANDBOOG- SCHIETING. Inleg 25 fr. Terug 20 fr. In schrijving In St. Sebastiaan rechtover de pers. Om 3 uur namiddag GROOTE VELO- KOERS, 50 km. goede baan voor beginne lingen (oud-juniors uitgesloten). 600 fr. prij zen en premiën 150-100-75-50-40-40-30- 30-20-20. Eene premie van 20 fr. aan den verstafgelegen renner eene premie van I 5 fr. aan den eersten Poperinghenaar en 10 fr. aan den tweeden Poperinghenar verders onvoorziene premiën. Inleg 3 fr. per ren ner en 2 fr. voor rugnummer welke terug betauld worden. Inschrijving bij A. Ver- waerde. Prijsuitdeeling bij Mich. Bondu- welle. De commissie is niet verantwoor delijk voor de gebeurlijke ongevallen. Deze proef geldt voor het Criterium der Hoppestreek. Dansspel is toegelaten bij de deelnemende leden der Statie. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllliillllllllll Een treurig incident deed zich te De Panne voor, ter gelegenheid van de regrafenis van den oud-strijder H. J. Van Gaveren. De lijkkist was overdekt met de nationale vlag, zooals dat bij zulke plechtigheden het geval is. Op het oogenblik, wanneer de pas toor der parochie van O. L. V. bij de ijkkist kwam, om deze te zegenen, nam lij de Belgische driekleur weg, zeggen de Dat niet Een der omstaanders nam dan de vlag, vouwde deze op en legde haar op een bidstoel. Natuurlijk heeft dit incident te De Panne een geweldige emotie verwekt. Verschillende personaliteiten die het incident zagen gebeuren, hebben niet geaarzeld zich rechtstreeks tot den Koning te wenden, met een protest- schrijven, dat als volgt luidt Sire, Wij meenen het onzen plicht aan Uwe Majesteit een feit bekend te ma ken, dat de bevolking van De Panne diep heeft verontwaardigd en dat plaats had ter gelegenheid van de be grafenis van Joseph Van Gaveren, oud strijder, die den 1 3 September, om 10 uur, in de Onze Lieve Vrouwe kerk te De Panne werd ter aarde besteld. De lijkkist van den ovlerledene was overdekt met het baarkleed, waar op zijn wapenbroeders de nationale vlag hadden gelegd. De pastoor van de parochie, deze vlag ziende, nam haar bij een hoek en trok haar eraf, zeggende Dat niet De heer De-Culman, katholiek ge meenteraadslid, nam de vlag op, hij vouwde haar zorgvuldig, en legde haar neder op een bidstoel. Gezien de reactie, die deze diep betreurenswaardige daad van den pas toor van O. L. Vr.-kerk op al de aan wezigen heeft veroorzaakt, vroeg een afvaardiging van drie personen onmid dellijk om ontvangen te worden door den heer Crokaert, oud-minister, die op dit oogenblik te De Panne verblijft en bracht hem op de hoogte van het geen hierboven is uitgelegd. Wij durven hopen, dat Uwe Ma jesteit de maatregelen zal willen nemen die den eerbied zullen waarborgen, die in alle omstandigheden verschuldigd is aan de nationale kleuren. Wij bieden, Uwe Majesteit, enz. Stippen we hier aan, dat copij van dezen brief ook gezonden werd, aan den bisschop van Brugge, en aan den aartsbisschop Van Roey, primaat van Belgie. Zaterdag, den eersten van de tien dagen, die voor de onderschrijving der leening van anderhalf milliard waren aangeduid, heeft minister Jaspar reeds, met z'n Zondagsche gezicht op, aan de Brusselsche journalisten mogen mee- deelen, dat hij deze onderschrijving sluiten kon. De zegebulletijns over dit monster- offensief tegen de spaarpotten van de Belgen, uit alle gewesten van het land binnengekomen, lieten hem toe te mel den, dat het gevraagde bedrag reed3 met méér dan I 00 millioen was over troffen. Dit succes, aldus de heer Jaspar, bewijst, hoe vast, niettegenstaande de economische moeilijkheden die zij doorworstelt, de Belgische Natie haar vertrouwen bewaard heeft in haar cve- diet en in haar munt En, even het wierookvat onder z'n eigen neus zwaaiend, voegde hij hier aan toe De herstelpolitiek, door het gou vernement gevolgd sedert het einde van 1932, Iaat haar uitwerksel gevoe len De heer Jaspar zal wel uitgeroepen hebben Bravo Daar zit nog geld onder de Belgen De vraag nu, hoe hij dit geld op maken zal, heeft hij in het prospectus van deze leening reeds beantwoord. Hij heeft er drie doeleinden voor aangeduid Ten eerste de voortzetting van de groote openbare werken, waarmee er reeds aangevangen is en den aanvang van nieuwe groote openbare werken. Ten tweede de consolidatie van de leeningen op korten termijn, dat wil zeggen, de uitwisseling van de kasbons op drie, zes en twaalf maanden tegen obligaties op zeventig jaar. Ten derde het dekken der deficits op de budgetten van 1931 en 1932. Tegen de eerste van deze doeleinden is niets in te brengen. Het spreekt van zelf dat, voor werken die het nationaal bezit verrijken en die in de toekomst een steeds stijgende rente zullen af werpen, onze nakomelingen mee be talen moeten. Dit argument kan gedeeltelijk ook voor het tweede doeleinde worden in geroepen. Inderdaad zullen de sommen, die de Staat op korten termijn heeft geleend, ook wel voor een zeker part aan pu blieke werken besteed zijn, die het ka pitaal van de Natie vergroot hebben. Maar het derde doeleinde laat zich niet zoo gemakkelijk rechtvaardigen. Het is zelfs heelemaal niet staats-eco- nomisch te verdedigen, dat men de ge wone uitgaven dekt met geleend geld, dat wil zeggen de nakomelingen be last met het opbrengen van de centen, die wij hebben verteerd, zonder er hun iets voor achter te laten. Tot onze verontschuldiging voor het trekken van zulke wissels op de toe komst, kunnen we hoogstens inbrengen, dat we een deel van de offers voor de bevrijding en het herstel van het land hebben moeten afwentelen op onze kinderen en kleinkinderen, die tenslotte dan toch ook direct van deze bevrij ding en van dit herstel profiteeren zul len. En, indien deze kinderen en klein kinderen ons dat heel erg kwalijk zou den willen nemen, dan moeten ze maar een deel van hun boos humeur uitwer ken op de socialisten, ten onzent en overal, wier invloed op de internatio nale politiek voor gevolg heeft gehad, dat de Duitschers zich aan alle oor logsschattingen en schadevergoedingen hebben kunnen onttrekken en zelfs een land als het onze, voor welks on schendbaarheid vijf groote mogend heden borg heetten te staan, met z'n gebroken potten hebben laten zitten. Zulks neemt echter niet weg, dat iedereen tot minister Jaspar en allen die hem aan het departement van fi nanciën opvolgen zullen, moet zeggen Dat is goed voor ééns. Het is goed voor ééns, dat gij eerst het geld verteert en het dan gaat lee- nen. En alle werkelijk vaderlandlieven de krachten in de wetgevende vergade ringen en in de pers hebben dan voor taan ook samen te spannen om te ver hinderen, dat er weer nieuwe putten gegraven worden om de andere te vul len. De werkwijze van het Parlement is tot hiertoe altijd geweest Laat ons VRAAGT UWEN LEVERANCIER SULTANA ROZIJNEN VAN UW BROOD ZAL ER DOOR VERBETEREN VERKRIJGBAAR IN ALLE KWALITEITEN. LET VOORAL OP DEN NAAM VERGIST U NIET éérst zeggen, wat we noodig hebben, éérst de uitgaven stemmen en dan aan de regeering de zorg en den last over laten om het geld te vinden, en deze politiek heeft ook niet weinig bijgedra gen tot het discrediet waarin overal het parlementarisme aan 't vallen is. Het omgekeerde dient voortaan te gebeuren Eerst zien hoeveel de Natie aan belastingen opbrengen kan, zonder zichzelve volkomen te ontredderen, zooals thans overal het geval is en dan overleggen, wat men met dit be drag het best kan doen, zonder het te overschrijden. Er zit nog geld bij de Belgen Misschien wordt dat wel een argu ment voor hen die beweren, dat aan de belastingscapaciteit van de bezit ters nog altijd niet te veel is ge vraagd. Maar... hoe onnoozel zou zul ke redeneering niet zijn Zeker. Het geld is de wereld niet uit. Er is nog altijd minstens evenveel geld in 't land als vóór de crisis. Nie mand heeft zijn bankbriefjes opge stookt of in het water gegooid. Maar het geld ligt dood, bevroren zoo als het in Duitschland heet. Het brengt niets meer op, en het kan dus op zijn beurt geen belasting meer opbrengen De belastingen, waaraan het onder worpen was, heeft het opgebracht, toen het gewonnen werd, toen het een inko men een verrijken van den bezitter en dus, in 't algemeen van de Natie betee- kende. Nu aanspraak maken op het liggen de geld, om het aan rentelooze dingen te verteren, om het, in den letterlijken zin op te eten, zou weer eens de po litiek van 't slachten der kip met de gouden eieren zijn. Indien thans zestienhonderd millioen van het bevroren geld ontdooid zijn, dan is 't natuurlijk voor een groot deel door de overweging dat dit geld weer geld zal kunnen gaan opbrengen, dus geld gaan verdienen. Maar voor een minstens even groot deel zal deze ontdooiing wel plaats hebben gevon den onder den invloed van de uitge loofde formidabele premiën. En dat mag ons sterken in onze meening, dat de regeering beter gedaan hadde, een voudig een staatsloterij uit te schrijven, van welker bedrag zij dan alleen maar de premiën hadde moeten teruggeven, zonder zich verder met eenige schuld te beladen. Geen twijfel, of het anderhalf mil liard zou er dan ook gekomen zijn, ware 't niet op één dag dan toch door verschillende uitgiften. Intusschen heeft minister Jaspar het volle recht om in het welslagen dezer leening vooral het bewijs te zien van het vertrouwen, dat onze bevolking stelt in de soliditeit van den Belgischen Staat. Het moet een pijnlijke desillusie zijn voor de Vlaamsche Nationalisten, die iederen dag het nakend failliet van de zen Staat aankondigen, wat hun gazetten niet belet heeft, de aankon digingen en de reclame voor deze lee ning op te nemen en dus, zij 't dan ook tegen betaling, aan dit succes van den Belgischen Staat en dit affront voor hun zoogezegde princiepen zeiven me de te werken. N. G. Het Staatsblad bevat nog over het terugtrekken van de 2-frankstukken, volgend bericht Het publiek wordt er aan herinnerd dat, ter uitvoering van een Kon. Besluit van 23 Augustus 1933, de muntpen- ningbons van 2 frank met ingang van 1 October 1933, wettelijk buiten om loop worden gesteld. Na 30 September zullen de 2-frank stukken door de openbare kassen niet meer worden aangenomen. De heer Devèze, minister van Lands verdediging, die zich voor goed voor de taak heeft gespannen van de ab solute veiligheid van ons grondgebied, heeft volgende verklaring doen afkon digen Ik ben gelukkig heden te kunnen zeggen, dat tijdens de zeer ijverige studies, die ik gedurende de laatste we ken heb doen uitvoeren, een reëele eenstemmigheid is bereikt tusschen al de technici, op de medewerki^^ welke ik een beroep 1 - een oplossing die. v-r beantwoordt digheden van de iv Ik druk den wensen ui polemieken zouden geschorst worden, tot dat de termen van deze voorstellen openbaar zullen gemaakt worden, met het oog op het parlementair debat. In elk geval, zal ik aan de Kamera niet verklaren dat de veiligheid onzer grenzen gewaarborgd is indien ik zelf er niet de absolute zekerheid van heb, d.w.z. vooraleer de voorstellen zullen aangenomen zijn, die ik zelf heb vast gesteld. Dit is, zooals men ziet, een moedige en tevens geruststellende verklaring en het lijdt geen twijfel, dat de heer De vèze zijn plicht zal blijven doen, tot dat het doel, dat hij zich zelf heeft voorgesteld, volledig verwezenlijkt zal zijn. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE HET DRAGEN VAN DE UNIFORM IN HOLLAND VERBODEN. De kwestie van het uniformverbod werd in de Nederlandsche Tweede Kamer afgehandeld. Nadat twee der drie ingediende a- mendementen waren ingetrokken en het derde dat van den heer Albar- da verworpen was, ging de Kamer tot de stemming over. Het wetsontwerp, betrekkelijk het uniformverbod, werd met 56 tegen 26 stemmen goedgekeurd. Minister Van Schalk stelde in zijn antwoord aan de Kamer vast, dat zijn ontwerp-uniformverbod eigenlijk wei nig bestrijding heeft ondervonden. Er is bijna geen beschaafde staat in Euro pa meer, waar een dergelijk verbod niet bestaat. Het ontwerp heeft echter in geenen deele een anti-fascistische strekking het is niet gericht tegen de fascisten in het bijzonder, doch aan den anderen kant evenmin tegen de communisten. Het dragen van uniformen door jon gelingen, die in militaire formatie en op uitdagende wijze rondstappen is onduldbaar. Hoewel de minister zeer wel in staat is de zaak van de pask- willige zijde te bekijken, heeft hij zichzelf wel eens afgevraagd, als hij een dergelijke colonne zag, of Holland soms een vreemd bezettingsleger bezat. Die uniformen zijn niets anders dan een nabootsing van het buitenland. Wie gelooven wil in de kracht hunner poli tieke beweging hebben geen behoefte aan den kleermaker. Een belangrijker bezwaar is nog dat van de vorming van een militaire machtsontwikkeling de oefeningen gehouden in uniform leiden tot een militaire formatie, die een macht in den staat kan worden. Mocht een uniformverbod niet vol doende zijn om dit euvel tegen te gaan dan zal de regeering met andere maat regelen komen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1