FR ATELLI Aliottl WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 15 OCTOBER 1933. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT AANKONDIGINGEN DE VERDEDIGING ONZER GRENZEN PINASOS EN DINASOS DE KWESTIE VAN DE OORLOGSSCHULDEN OPNIEUW TE BERDE. DOODELIJK ONGELUK HEEREN BAKKERS FRATEILI Aliottl %u x r «r*".?i- m GEMEENTERAADZITTING 13- JAAR. NUMMER 42. AZET TAH POPERISGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 (r. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnentsn in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Ministerraad onder Voorzitterschap van den Koning. Woensdag morgen werd in het Pa leis van den Koning, een Ministerraad gehouden onder het voorzitterschap van Z.M. den Koning. Deze Kroonraad was uitsluitelijk gewijd aan het onder zoek van het beangstigend vraagstuk onzer nationale verdediging en de be scherming van het land tegen e;n vij andelijken inval. ledereen zal het belang dezer kwes tie inzien, nu er zooveel werd gespro ken van ontwapening tegelijkertijd als van de oorlogszuchtige handelingen van het Hitler-Duitschland. Het spreekt van zelf dat Belgie er in de toekomst, evenmin als in het verle den, kan op bedacht zijn een aanval uit te lokken,ons landje is vredelievend. Maar wij zijn in de huidige omstandig heden nog verplicht onzen vrede te beschermen en ons land te behoeden tegen mogelijke aanranding vanwege een land, dat in 1914 bewezen heeft welk belang het hecht aan plechtig ge sloten verdragen. Weliswaar, wij hebben Genève, Lo carno en het pakt der IV, wij hebben zelfs de laatste verklaring van M. Bald win, den Engelschen Staatsman, die bevestigd heeft dat Engeland in de toekomst de onafhankelijkheid van Belgie zal verdedigen, zoowel als in 1914. Maar, dit neemt niet weg dat wij zelf verplicht zijn in de eerste plaats op ons zelf te steunen en dus alles moeten in 't werk stellen om zelf onze onafhankelijkheid te waarborgen. Daarom dus had de regeering eene reeks maatregelen overwogen tot ver dediging van onzen vrede en van onze veiligheid. Deze maatregelen werden dus Woensdag morgen aan den Kroon raad onderworpen. Onze lezers zullen zien, in de me- dedeeling van M. Devèze, over wat het eigenlijk gaat. De verschillende ter zake ingediende voorstellen werden door den Raad goedgekeurd en klaar gemaakt voor hunne neerlegging in het Parlement. Deze neerlegging zal geschieden bij de opening van den gewonen zittijd. De Ministerraad is eensgezind op de hoogdringendheid van de behandeling dezer ontwerpen, en verwacht dan ook van het Parlement, dat het de regee ring zal in staat stellen alle maatrege len te treffen voor de veiligheid en de rust van ons land, dat niets vuriger verlangt dan in vrede te leven. Mededeeling van Minister Devèze. Door M. Devèze minister van Lands verdediging werd aan de pers de vol gende mededeeling verschaft Niettegenstaande de bij mij aan gewende dringende pogingen, zal ie dereen begrijpen dat ik geen kommen- taar mag uitbrengen inzake de eenpa rige beslissing welke in den Minister raad, voorgezeten door Zijne Majes teit, werd getroffen. Ik druk er op dat die beslissing hoofdzakelijk ten doel heeft het alge meen verdedigingsplan, dat van 1931 af werd opgemaakt en dat sedert ge leidelijk wordt uitgevoerd, met de hui dige omstandigheden aan te passen. Wat de versterkingen betreft, zijn de kredieten, welke zullen worden aan gevraagd, bestemd om onverwijld de de uitwerking van dit plan voort te zetten, inzonderheid inzake de volgen de punten 1Het in staat van verdediging bren gen van de hoogvlakte van Herve, door het opbouwen van de voorziene werken en de verdediging van dezer tusschenruimten 2. Het oprichten van defensieve schuilplaatsen in de grensstreek, in de provincies Limburg, Luik, Luxemburg. 3. Voltooiing der vestingwerken van Luik en Namen en afwerking van het fort van Eben-Emael. Buitendien zal er, om de eventueele verdediging der Scheldelinie voor te bereiden, in de omstreken van Gent eene stelling worden ingericht door middel van het daartoe in 1931 goed- gestemd krediet (ongeveer 10 millioen) en van een tweede krediet van hetzelf de bedrag, dat bij het programrna is voorzien. Het totaal van de voor de versterking bestemde sommen bereikt aldus ongeveer 230 millioen. Het voor het veldleger aangevraagde krediet be draagt ongeveer 430 millioen. Het om vat eensdeels de aanvulling van zijne actiemiddelen en van zijne uitrusting, anderdeels de van nieuwe onontbeerlijke actiemiddelen en mate rieel. Vooral aan de vliegdienst, de verdediging tegen luchtvaartuigen, de gasbescherming en de artillerie wordt er bijzondere aandacht gewijd. Ten einde de levendige verdediging der grens en het bestaan van eene be stendige dekking met geschoolde effec tieven te verzekeren worden er ver schillende maatregelen getroffen. Ze omvatten inzonderheid de werving van een bepaald getal vrijwilligers tot aan vulling der dekkingseenheden, alsmede de organisatie de wapening en het ma terieel der Ardeensche Jagers. Alzoo zal de samenstelling verze kerd zijn van een gemotoriseerde macht welke voldoende talrijk is, tot hare taak is voorbereid en over alle passende actiemiddelen beschikt. De kosten dezer organisatie zullen onge veer de 50 millioen bedragen. De gar nizoenen welke deze macht zal bezet ten, zullen volgens de gepaste gelegen heden worden aangeduid. Ten slotte is er een krediet van on geveer 40 millioen bestemd om te vol doen aan de behoeften welke voort spruiten uit de goede werking des le gers in vredestijd en uit het opslaan van materieel en munitie. Ik houd er aan te wijzen op de nauwe overeen stemming welke zich tusschen de leden der Regeering heeft laten blijken, zoo als dit tijdens het voorbereidend werk eveneens 't geval was tusschen al de technici die,in 't kader hunner bevoegd heid, het programma hebben opge maakt. Ik ben er van verzekerd dat het Par lement blijk zal geven van dezelfde patriotische beslistheid. Pas had Van Severen zijn groep of dietsche solidaristen tot stand gebracht of de sectengeest, die Hollanders en Vlamingen kenmerkt, spoorde anderen ook aan zoo iets te organiseeren. Dit begon in West-Vlaanderen, de provincie van alle opstanden en revo- lutionnaire gedachten, die aan Ierland doet denken. De tegenstrevers van den gewezen volksvertegenwoordiger van Thielt schreven eenvoudig Van Severen's di- nasos af. Tusschen beide groepen kwam hel tot gevechten als hier te Poperinghe, waar de gendarmen moesten tusschen- komen. De wederzijdsche meetings werden gestoord. Het bleek echter dat Van Severen aan de winnende hand was. De jeugd, die graag soldaatje speelt en uniformen draagt, volgde hem, lie ver dan de fronters, die in West-Vlaan deren afgedaan hebben. Nu trachten Van Severen's tegen strevers hem te nekken door een een heidsfront, dat als chef heeft Staf De- clercq. Deze geleerde oud-schoolmeester van een Zuid-Brabantsch dorpje is ook een oud lid der Kamer. Door een ge lukkigen kampgenoot werd hij sluw uit den zadel gelicht. Declercq is een ge wezen oud-strijder die voor Belgie op getrokken is. Hij geraakte als anderen in het frontwater, doch speelde er geen rol van beteekenis. Nochtans was hij toen reeds Bormsist en een leerling van den bekenden kapelaan Verschaeve, die zoo menigen niets kwaads vermoe denden jongen in het leger, op onva- derlandsche paden heeft geleid. Na den oorlog stelde Declercq zich candidaat als fronter te Brussel. Met de hulp van katholieke schoolmeesters van den buiten werd hij gekozen. In de Kamer nam hij de rol waar van mentor van het groepje fronters. Hij onderscheidde zich, net als de andere gewezen dorpsschoolmeesters, door veel lawaai en rumoer. Veel ge rucht om niets. Uit de Kamer zijnde, heeft hij in gezien dat het frontisme naar de vaan tjes was. Dan heeft hij gerumineerd hoe hij nog een rol kon spelen. Be zwaarlijk kon hij geen ondergeschikte van Van Severen worden daar hij met de fronters van Aalst moest afrekenen, die hem een weekblaadje bezorgen. Van Severen heeft nochtans veel aangedrongen om hem te lijipen zooals de inan der valsche documenten van Utrecht. De Dinasogroep zou aldus méér en méér het uitzicht van een sa lon des réfusés gekregen hebben. Declercq marcheert echter niet met Van Severen. Integendeel. Hij zal hem de concurrentie aandoen en tegen hem vechten naar flamingantengebruik en zeden. Voortaan is de groote man van Kes- ter kapitein van het eenheidsfront. Dit is de Vlaamsche nationale Unie. Hij erkent dat er ruzie en verdeeld heid in de rangen der Vlaamsche na tionalisten heerscht. Dit eenheidsfront zal als programma hebben de Groot-Nederlandsche staat en het christelijk solidarisme met een hoofdman die geen dictator zal wezen, maar die almachtig zal zijn. Hij zal immers bekleed zijn met het hoogste gezag en de hoogste verant woordelijkheid, bijgestaan door een hoogen raad die hij zelf zal benoemen, zooals hij alle leiders elders benoemen zal. Het parlement is naar de maan. Er zullen ook een aantal centralen worden opgericht zooals de Duitschers hun Zentralen in den bezettingstijd hadden. Groot-Nederland en niet Dietschland Er is een nuance. Christelijk solidarisme en niet Dietsch solidarisme, dat buiten de reli gie staat. Anders gelijken beiden aan broertje en zusje. Dit is een steen geworpen in den kikkerspoel van Van Severen. Wie zal het winnen, hij of Declercq Misschien zien wij ten slotte een fusie op bevel van den onzichtbaren orkestmeester die de maat slaat. Voor wie de pappenheimers kent, zal eerst veel schempen en schimpen gebeuren, maar we wedden dat zij in elkanders armen vallen als het uur zal slaan. Van Severen noodigt reeds Declercq uit zijn eenheidsfront te ontbinden en hem te komen vervoegen. Aan wel ke voorwaarden Dit zegt hij niet. De West-Vlaamsche leider zegt nu reeds dat hij de Vlaamsche nationale groepen zal opslorpen. Waar het verdinaso voorgaat zul len zij allen volgen Si cette histoire vous amuse Nous la la la recommencerons. N. G. BELANGRIJKE 'BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Eindelijk een Oplossing Zooals de jongste berichten herhaal de malen hebben aangekondigd, heeft de Engelsche regeering het vraagstuk tot regeling der oorlogsschulden met de Vereenigde Staten opnieuw te berde gebracht. Vrijdag zijn te Washington onder handelingen aangeknoopt met de Brit- sche afgevaardigden, teneinde tot een definitief akkoord te kunnen geraken. Door de besprekingen te hebben her nomen, beweert men in welingelichte kringen, zou de Engelsche regeering, eenigermate weten gebruik te maken van de financieele en ekonomische om wenteling, welke de toepassing van president's herstelplannen heeft te weeggebracht, om diensvolgens een radikale oplossing van het schulden- vraagstuk te bekomen. M. Roosevelt inschikkelijk In zekere Engelsche kringen vleit men zich verder met de hoop dat M. Roosevelt stoutmoedig en onafhanke lijk genoeg is om een totale schrapping der schulden toe te staan, doch de vraag is nu te weten of de inzichten van den president te dezer zake niet zullen tegengewerkt worden, door de belangen der almachtige financiers. In internationale kringen wordt dan ook met zekeren angst de vraag gesteld Zal het Kongres M. Roosevelt op dit terrein volgen Men is verre van ze ker. Te meer, kunnen de zoogezegde volmachten welke hem werden toege staan, den president wel machtiging verleenen, zoo zonder slag of stoot de lei uit te vagen, waarop de cijfers der schulden prijken, die de Europeesche landen sinds het einde van den we reldoorlog te vereffenen hebben Geen totale Kwijtschelding verwacht. Engeland heeft, zooals men weet, sir Leith Ross, als afgevaardigde te de zer zake gekozen. Sir Ross zou, naar men in wederlandsche kringen beweert een der voornaamste financieele raad gevers zijn van de Engelsche regeering. In werkelijkheid gelooft men in po litieke en financieele middens over het vasteland en in de Vereenigde Staten TE POPERINGHE. We meldden verleden week dat, langs de baan naar Yper, het lijk werd gevonden van Debruyne Gustave, metser te Vlamertinghe, welke op Zondag I October, rond 7.20 uur 's avonds, door een auto moest zijn aange reden geweest en dood ten gronde gestuikt, terwijl de autovoerder zonder verder bekom meringen doorreed. Een krachtdadig ingezet en doorgedreven onderzoek dat tot eere strekt van den heer bevelhebber onzer stedelijke Rijkswacht, leidde tot de aanhouding van den dader, ze kere V. Val., 22 jaar, taxivoerder te Wyt- schaete. De jongen, ondervraagd nopens het inzetten eener nieuwe ruit in zijn auto, be kende de dader van het ongeluk te zijn en niet te hebben durven stoppen uit vrees. Met parket stapte Dinsdag ter plaats af, waar de aangehoudene alle gevraagde uitleg gaf over de manier waarop het ongeluk is gebeurd. Hij verklaarde namelijk dat daar ter plaats hij een moto heeft gekruist komende uit de richting van Vlamertinghe naar Poperinghe. Daar de moto links reed in plaats van rechts en om deze te mijden heeft hijzelf links af gestoken en aldus Debruyne met het vorenste van zijn linkerslijkweerder gevat. De onge lukkige werd opgeschept en met het hoofd tegen de linkerdeur geslingerd, waarvan de ruit brak, vanwaar de glasscherven die tot de ontdekking moesten leiden. Debruyne plofte alsdan achterover, waar hij gevonden werd. Over het ongeval dat rond denzelfden tijd gebeurde aan de Tramstatie en waarbij ze kere Devroe een been werd gebroken, be weerde hij niets af te weten en er geen de minste schuld aan te hebben. Hierboven geven we een photo genomen ter plaats, terwijl de aangehoudene den ge- vraagden uitleg geeft aan de heeren van het parket. VRAAGT UWEN LEVERANCIER SULTANA ROZIJNEN VAN UW BROOD ZAL ER DOOR VERBETEREN 1 VERKRIJGBAAR IN ALLE KWALITEITEN. LET VOORAL OP DEN NAAM VERGIST U NIET STAD POPERINGHE. VERSLAG DER van Zaterdag 7 October 1933.. niet aan de mogelijkheid van een to tale schrapping der schulden, maar de Engelsche afgevaardigde is niettemin vertrokken met de zending een groo te vermindering der oorlogsschulden te bekomen. Optimism te Londen. In Londen is men eerder optimis tisch gestemd en men verwacht een minnelijke schikking van het vraagstuk. Zelfs zou president Roosevelt zich meer met het vraagstuk der oorlogsschulden inlaten, dan men wel denkt, aangezien deze kwestie in het ekonomisch leven van verscheidene landen een groote rol speelt. Wat de Engelsche deskundige betreft, deze wordt gedurende zijn on derhandelingen door sir Lindsay, En- gelsch gezant te Washington, bijge staan. M. Lindsay is trouwens een zeer bevoegd persoon in financieele en eko nomische aangelegenheden. Amerikaansche Belangstelling. Vermelden we tenslotte nog dat van wege Amerikaansche zijde het niet al leen hooge ambtenaars zijn, die zich met de Britsche afgevaardigden in ver binding hebben gesteld, maar zelfs se natoren, ondermeer sir Pittman, in de Vereenigde Staten een der sterkste aan hangers van den terugkeer naar den gouden standaard. Inmiddels blijft men in de Londen- sche financieele kringen de meening toegedaan dat de herneming der be sprekingen over het schuldenvraagstuk een belangrijke stap kenmerkt op het gebied der Amerikaansche politiek. Schuldenschrapping en Stabilisatie Hand in Hand. Men vleit zich met de hoop dat, zoo het schuldenvraagstuk wordt opgelost zulks een toenadering zou beteekenen tot de stabilisatie van den dollar, daar het den Vereenigde Staten onmogelijk is dit schuldenvraagstuk op te lossen buiten de stabilisatie hunner munt.Eens dat de dollar tot een vaste waarde is gekomen, zou een der voornaamste hinderpalen voor de stabilisatie van het pond verdwenen zijn. Zonder twij fel zal dan het vraagstuk van den gou denstandaard bij deze besprekingen te berde worden gebracht. Het is dus te begrijpen dat heel de wereld deze besprekingen met groote belangstelling volgt. Op het gestelde uur opent de h. Burge meester Lahaye de vergadering. De Raad is voltallig. Een tiental toehoorders bevinden zich in de publieke omheining. Men gaat aanstonds over tot de bespreking van het dagorde. Verslag der twee laatste zit- 1* PUNT. tingea. De h. Secretaris Couttenier geeft lezing van het proces-verbaal der zitting van den 4 Augustus 1.1. Dit geeft aanleiding tot eene opmerking van Raadslid Sansen, waarbij zijn collega Raadslid Denys, die eerst meende het ver slag te stemmen, zich aansluit. H. Sansen. De h. Brutsaert heeft wel gezegd Heer Burgemeester, gij moet hieT orde houden, het gaat te ver, gij zijt hier toch het hoofd. Schepen Gombert. M. Brutsaert heeft dat niet gezegd. H. Brutsaert. lk heb dat alzoo niet ge zegd. Daarbij ik zou dat niet zeggen, want ik heb aan den Heer Burgemeester geen or ders te geven. H. Sansen. Het ward hier wel gezegd. De heer Secretaris, na het woord gevraagd en bekomen te hebben, verklaart het vol gende Ik schrijf hier enkel op hetgeen er gezegd wordt daar de H. Brutsaert verklaard het op die wijze niet gezegd te hebben aan den heer Burgemeester nam ik die verklaring op en mijn verslag is juist. H. Brutsaert. Laat ons over dit klein incident nu zwijgen en hand in hand werken om de belangen onzer stad te behertigen. Het is hier de plaats niet om politiek te voeren. Schepen Gombert. Sedert ik hier zetel heb ik nog nooit geen ander politiek ge voerd, dan deze ten voordeele der belangen onzer stad. Hebben wij vroeger ooit woor den gehad lk deed al wat ik kon voor het welzijn van iedereen. Ge kunt wel be grijpen dat Raadslid Sansen, van de eerste zitting af, hier de wet niet mag dicteeren. H. Sansen. Stel u tevreden dat ik niet alles opschrijf wat ge zegt. Schepen Gombert.- Ge moogt gerust al op schrijven wat ik zeg, daar neem ik de volle verantwoordelijkheid van, doch mijne woor den verdraaien, zooals gij het altijd doet in uw blad, moet eindigen. Daarbij uwe ont houding en deze van Raadslid Denys, doen mij niets, daar al wat ge doet, alleenlijk uit portemonnaieliefde is. H. Sansen. Alleman werkt voor zijn portemonnaie. Schepen Gombert. Gij zijt alleszins een portemonnaieman, dit is overal en ook van iedereen bekend. Nadat de h. Schepen Gombert zijne ziens wijze standhoudt en de h. Sansen bij zijne opvatting blijft, gaat men over tot de stem ming- Het proces-verbaal der zitting van 4 Au gustus wordt goedgekeurd, mits de onthou ding van de Raadsleden Denys en Sansen. Daarna leest de H. Secretaris het proces verbaal der Gemeenteraadszitting van den 2 I Augustus 1.1. Dit wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. 2* PUNT. Onderschrijving door de stad of door haar toedoen van een aantal titels op de leening door de Provintie aan gegaan met de West-Vlaamsche Electrici- teitsmaatschappij om de toelago der Pro vincie van 26.344 fr. te kunnen bekomen, beloofd voor de besteeniging van den land- bouwweg nr 46, genaamd Duivinncdreef, H. Burgemeester. ln de vorige zitting kwam eene soortgelijke aanvraag op het dagorde, ook betrekkelijk zekere toelagen. Schepen Vandooren. Wij hebben reeds in eene vorige raadszitting, onderschreven voor titels, ten einde de Provinciale toelagen te kunnen uitbetaald worden wegens den aankoop van mobilair en verbeteringswerken aan de gemeentescholen. Nu komt de Provincie ons een zelfde voorstel te doen, dit over hare tusschen- komst in de besteenigingswerken der Dui- vinnedreef, hetzij voor 26.344 fr. Waar zal dat eindigen 7 lk voorzie dat zulks nogeens zal gebeu ren voor wat de toelage betreft van de Provincie in den jaarlijkschen onderhouds kost der gemeentewegen. Dit jaar werden deze meestal uitgevoerd op den Crombeke- steenweg de algemeene kosten ervan bedra gen rond de 65.000 fr., dewelke nog te betalen zijn. De plaatsing der gemeentegelden in die inschrijving van aandeelen op de leening door de Provincie aangegaan bij de West Vlaamsche Electriciteitsmaatschappij, gelijkt nog al goed aan wat men hedendaags noemt Crédit-gelé, of vervrozen krediet Wij hebben gelegenheden om ons geld nuttiger te gebruiken, meen ik toch. Zou de h. Lelebvr* ons niet kunnen zeg gen hoe hoog deze leening beloopt, welke door den Provincieraad goedgekeurd word Dit cijfer wordt, in de aanvraag aan ons gedaan, niet aangehaald. Of is het bedrag misschien onbepaald Het ware nochtans van groot belang dit te weten, alware het maar om zich een gedacht te kunnen ma ken of dusdanige voorstellen der Provincie nog lang zullen in voege wezen H. Lefebvre. Dat kan ik niet juist zeggen, 't is al eenigen tijd geleden dat de leening te Brugge gestemd wierd. Schepen Vandooren. Zoudt gij ons da redens niet kunnen opgeven waarom aan de Provincie deze leening door het Gemeen tekrediet geweigerd werd. Deze weigering vinden wij vermeld in eenen omzendbrief van den Heer Gouverneur. H. Lefebvre. lk zou dat ook niet kun nen zeggen, maar ik zou kunnen inlichtingeq nemen bij het Provintiaal Bestuur tegen de naaste zitting van den Raad. Schepen Vandooren. Dat zouden wij zelf kunnen doen zoo het nog noodig ia. Het ware nuttig geweest hadden we dat nu kunnen vernemen. H. Brutsaert. De h. Lefebvre zal zich aan zijne antwoorden niet verbranden. Men zou weldra moeten besluiten dat bot Ge meentekrediet gemakkelijker leent aan onn stad, dan aan onze provincie. Dit punt wordt algemeen goedgekeurd. 3" PUNT. Vaststelling der opcentiemen voor het dienstjaar 1934. H. Burgemeester. Het Schepencollege stelt voor het getal opcentiemen van 1933 te behouden voor het jaar 1934, dus 60 op de verscheidene Staatsbelastingen. H. Brutsaert. lk heb vernomen door den heer Gouverneur, dat de opcentiemen der Provincie voorzeker zullen gebracht wor den van 25 op 40. Schepen Gombert. Altijd hoogere las ten, komt men aldaar met niets toe H. Brutsaert. Zou het niet mogelijk zijn de opcentiemen wat te verlagen Wij hebben nu ook de Wegenis taks die 132.000 frank opbrengt, alsook de tusschenkomst in het Werkloozenfonds die verminderd is. Schepen Gombert. Maar M. Brutsaert, ge kunt wel begrijpen dat, indien wij met minder dan 80 opcentiemen aan onze lengte konden geraken, wij niet zouden aarrelen om te verminderen, daar wij zelf de eerste slachtoffers zijn dezer opcentiemen. Schepen Vandooren. Daar de opbrengst der Staatsbelastingen voor ons verminderen, en wij nog vele achterstellen te betalen heb ben wegens pensioenen van onderwijzers, ouderdomspensioenen, pensioenen van ge- brekkelijken, enz., kunnen wij onmogelijk de opcentiemen verminderen. Het Provinti aal Bestuur zou niet weinig verwonderd zijn. zoo wij zulken maatregel namen. Men zou ons, met reden, wijzen op onze schulden waarvan ik daar kom te spreken en men zou van ambtswege de voorgestelde opcentiemen mogen vermeerderen. Men spreekt ook over de wegenistaks die 132.000 frank zal opbrengen, alsook over de vermindering der gemeentelijke tusschen komst in den Werkloozensteun. De wegenistaks werd ingevoerd om voor eenige jaren een bijzonder inkomen aan de Gemeentekas te verschaffen, hetwelk haar onmisbaar geworden is, tengevolge allerhande nieuwe verplichtingen haar door de Sociale Wetgeving in de laatste jaren opgelegd. Zoo wij uit onze achteratellige schulden geraken, kan de afschaffing ervan mogelijks alsdan ingezien worden. Men doet ook uitschijnen dat de tuaachen- komst der Gemeente, in den Werkloozen steun, verminderd is en min zal bedragen. Ik moet doen opmerken dat dezen steun, dit jaar, nog zal beloopen tot I 45.000 frank, waarbij er dient gevoegd te worden, eene som van rond de 25.000 frank, ten minste, voor den bijleg, wekelijks te betalen aan de werkloozen die door de Stad aan het werk gesteld werden zoo geraken wij aan eene som Van 170.000 frank, die, met de stada- toelagen aan de bouwers van goedkoope wo ningen, ziekengilden en andere dergelijke instellingen, meer dan 30 onzer 80 voorge stelde opcentiemen zullen opslorpen. lk moet ook nog zeggen dat onze schulden van vorige jaren aan Werkloozen en Crisisfonds, nog voor een groot deel niet betaald konden worden, daar onze voorziene inkomsten niet toereikend waren om ze in 1932 en 1933 volledig te betalen. Hetzelfde dient ook gezegd voor achteratellige tusschen- komaten in pensioenen van ouderlingen, ge- brekkelijken en onderwijzers. Men schijnt zich een valach gedacht ta maken van den opbrengst der Staatsbelas tingen. Vroeger kregen de gemeenten 1/10 der Staatsbelastingen op de grondbelastingen, nu enkel 1/7 op het bebouwd kadastraal inkomen en I /8 op het onbebouwd. Is in enkele gevallen, door de kadaatraale herzie ning, het bebouwd inkomen vergroot, daar tegen is het deel dat aan de Gemeente toe komt in feite verminderd. Wat ons aandeel in de cedulaire belastin gen betreft, dit ia natuurlijk ook verminderd,' daar den crisistijd de winsten die kunnen aan- geslegen worden.merkelijk deed verminderen. H. Denys. Door verbetering der tijds omstandigheden kunnen de bedrijfsbelastin gen misschien meer opbrengen

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1