sultana rozijnen FRATELLI aliotti FRATELLI aliotti PUROL geleverd door oudt Uw handen zacht 13 JAAR. NUMMER 45. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 5 NOVEMBER 1933. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. DE AUTOMOBIELTAKS. Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yp er straat, 2, POPERINGHE. DE MINISTERIEELE CRISIS Kabinet Sarraut. AANKONDIGINGEN LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE NEGENTIEN JAAR GELEDEN. DE OORLOGSSCHULDEN. HITLERS PROPAGANDA ZIJN VAN PRIMA KWALITEIT Opgepast, 't is NIEUWE TWINTIGFRANK STUKKEN DRINK-KRONEN PILSNER DE TWEEFRANK- STUKKEN DRINK KRONEN PILSNER DE INDEXGETALLEN. OM MEER GELD TE HEBBEN iet Purol Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf eq zacht met 't Beste voor de handen DRINK KRONEN PILSNER AZET VAN POPERINGHE I Jaar, per postI 6 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. De taksen op het vervoer boven de 20 kilometers Een nieuw ontwerp van de Regeering. Postcheck 48459 Telefoon 180 Wijzigingen. Wij hebben onlangs de nieuwe auto mobieltaksen uiteengezet, welke de re geering had gelegd op het vervoer bo ven den afstand van 20 kilometers. In heel het land was er tegen deze taksen geweldig verzet opgegaan, bij zoover dat de regeering verplicht was aan te kondigen, dat zij het ontwerp zou wij zigen. De tekst ervan is nu aan de Kamerleden uitgedeeld. In de memorie van toelichting lezen wij het volgende: De betwiste besluiten. De regeering wil wijzigingen bren gen aan twee besluiten van de vol macht Het eerste dier besluiten had voor het vervoer van goederen voor eigen rekening binnen een omtrek van meer clan 20 kilometer, een groote verhoo ging der verkeertaks uitgevaardigd. Het tweede besluit heeft de taks van het goederenvervoer verricht voor anderen, van 2.50 t.h. op 20 t.h. ge bracht, wanneer het vervoer geschiedt per baan door motorvoertuig op een afstand van meer dan 20 kilometer. De nieuwe maatregelen. De nieuwe voorgestelde maatregelen kunnen volgenderwijze ontleed wor den 1. Vermindering tot 5 t.h. van het bedrag der taks van 20 t.h. en toepas sing van dit bedrag op alle contrakten hebbende tot voorwerp het vervoer van goederen en roerende voorwer pen, gedaan per baan door motorvoer tuigen, welke ook de afstand weze. 2. Vervanging van de gewone over drachttaks van 2.50 t.h. verschuldigd op de verkoopen van essence en van benzolcarburant door eene forfaitaire taks van 9 t.h. 3. Toepassing eener nieuwe bij taks op het verkeer wegens alle stoom- of motorvoertuigen, gebezigd tot het ver voer per baan van koopwaren of om 't even welke voorwerpen, zelfs indien dit vervoer bijkomstig of tijdelijk is en welke ook de afstand weze. Zoowel diegenen die vervoer voor anderen doen als deze die voor hun eigen rekening vervoeren, zullen door die bijtaks getroffen worden. Van den anderen kant, en in zoover de interna tionale overeenkomsten zich er niet te gen verzetten, zullen de vreemdelingen onderworpen zijn aan bedoelde bijtaks onverminderd de inning der verblijf- taks. Gezegde bijtaks zal evenwel niet geheven worden op tractors met volle wielbanden en de sleepwagens met me taalwielbanden, die uitsluitend binnen de omheining der havens gebezigd worden. De bijtaks. In den tekst van het wetsontwerp zelf wordt nader bepaald hoe de nieu we bij taks zal toegepast worden a) Voertuigen belast naar de kracht 20 fr. per paardekracht en 30 frank voor elke paardenkracht boven de tiende b) Voertuigen belast naar het ge wicht 25 frank per 100 kilogram, 37.50 frank per 100 kilogram boven 3.000 kilogram en 50 fr. per 10 kgr. boven 4.000 kilogram. v Of de automobilisten en de vracht- Voerders hiermede zullen tevreden zijn dat gelooven we niet, want wat de regeering hun met de eene hand toe steekt, neemt zij dubbel en dik met de andere hand terug. Immers, waar de zoo zeer betwiste taks van 20 per cent op alle vervoer boven de 20 kilo meters wordt verlaagd op 5 per cent met afschaffing van den afstand, legt de regeering de volgende nieuwe tak sen Opslag der naphtataks van 2 1/2 op 9 p.c., dus verhooging met 6 per cent nieuwe taks per paardekracht of per gewicht, en gaande van 20 fr per' paardekracht tot tien, met 30 fr. meer voor elkp paardekracht fc>oven dp lien en van 25 fr. per 10Q kilos tot 3.000 kilos, met verhooging door 37.50 fr. per 100 kilos van 3.000 tot 4.000 kilos en door 50 fr. per |0C' kilos boven de 4.000 kilos. Wanneer een vrachtvoerder nu zijn taksenrekening wil maken, dan valt het te vreezen dat hij er nog slechter za aan toe zijn dan te voren. Anderzijds is het zeer spijtig dat de regeering in hare wijzigingen niet heeft gesproken van de tergende formalitei ten dér vrachtbrieven en de vervoer registers. Algemeen had men de af schaffing van deze formaliteiten ver wacht. IN FRANKRIJK OPGELOST. Definitieve samenstelling van het Vrijdag morgen om 1.15 uur, na een vergadering in het ministerie deelde de reer Albert Sarraut de definitieve vor ming van zijn kabinet aan de pers mee. Ziehier de samenstelling ervan Voorzitter van den Raad en Marine de heer Albert Sarraut. Rechtswezen h. Dalimier. Buitenlandsche Zaken h. P. Bon cour. Oorlog h. Daladier. Binnenlandsche Zaken h. Chau- temps. Geldwezen h. Bonnet. Begrooting h. Abel Gardey. Landbouw h. Queuille. Handel h. Laurent Eynac. P. T. T. h. Mistier. Openbare Werken h. Paganon. Arbeid h. Frot. Nationale Opvoeding h. de Monzie Kolonies h. Pietri. Luchtvaart h. Pierre Cot. Koopvaardij h. Jacques Stern. Pensioenen h. Ducos. Openbare Gezondheid h. Lisbonne 3e strekking van het nieuw ministerie. Het kabinet Sarraut heeft veruit de zelfde strekking als het voorgaande, det meerendeel zijner leden behoort tot de radicaal-socialistische partij, zooals dit ook het geval was voor de Vlinisteries Herriot en Daladier. De republikeinsche socialisten en de radicale linkerzijde zijn opnieuw ver tegenwoordigd. Eindelijk zijn ook de linksche repu blikeinen in de Regeerirtg vertegen woordigd,wat een uitbreiding der meer derheid naar het Centrum beteekent. Jet programma van den h. Sarraut. De heer Albert Sarraut was Don derdag op een vergadering van de ra dicaal-socialistische groep, waar hij de groote lijnen van zijn programma aan gaf. Hij zal de algemeene politiek van zijn voorgangers voortzetten, volgens iet radicaal-socialistisch programma dat door het congres te Vichy werd afgekondigd. Zijn eerste bekommering zal zijn iet financieel herstel, en dit zal hij doorvoeren zonder nieuwe belastingen te leggen. leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naatnlooze ingezonden artikel* worden in de scheurmand gegooid. Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberiohten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herbalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. SCHULDENAAR DIE TIEN JAAR STOM BLEEF. Doch al zijn schulden betaalde. In October 1923 ging een bankiers- ïuis te Baltimore failliet er waren drie firmanten, van wie er twee met de kas op den loop gingen, terwijl de derde, Donoghue, met het passief bleef zit ten. Het bankroet van zijn onderne ming greep Donoghue hevig aan en maandenlang leed hij aan een ernstige zenuwziekte, doch toen hij eindelijk was hersteld bleek hij stom te zijn. Dat belette hem niet om met alle energie, die hij nog bezit zich weer aan zijn zaken te gaan wijden hij stel de het zich tot een eeretaak alle oude schulden te voldoen. Daarbij onder vond hij van zijn crediteuren groote medewerking in maandelijksche ter mijnen betaalde hij de oude vorderin gen af, een voorstel der crediteuren om de rest der schulden nu maar als afgedaan te beschouwen, wees hij van de hand. Eindelijk na tien jaar, was alles ver effend, doch toen deed zich ook het merkwaardige feit voor, dat Donoghue het spraakvermogen weer terug had- pat de wilskrachtige bankier heel wat te vertellen had. laat zich begrijpen het eerste wat hij mededeelde was ech ter. dat hij de afgeloopen tien jaren vrijwillig stom was geweest hij had bij zichzelf gezworen, dat hij niet eer zou spreken, dan nadat de schulden waren betaald. Hoe Keizer Wilhelm II te Thielt er bijna aan was. Op 1 November, zijnde Allerheili gen, zal het precies negentien jaren zijn geleden dat keizer Wilhelm II te Thielt aan den dood ontsnapte, dank zijne schranderheid... om de vlucht te nemen. Dit historisch feit is in den lande niet veel gekend, en ten gerieve onzer lezers willen wij eens dit oud heldenfeit aan den kaak stellen, waarin men eens te meer zal zien welk dapper veldheer Willem van Hohen- zollern, in den grooten oorlog is ge weest. De groote Yzerslag. Dagen aan dagen was het Duitsche leger in dichte drommen door onze straten voorbijgetrokken in de richting van Diksmuide, dat slechts 35 Jfilo- meter van Thielt verwijderd is. 't Was al zingend van Gloria Victoria en Uns Vaterland muss grosser sein dat de soldaten voorbijtrokken. Het was een leger op zijn best en als we onze soldaten en de Fransche en En- gelsche troepen er mede vergeleken, die nog maar pas de stad in vollen af tocht hadden verlaten, dacht menigeen dat het met den oorlog ver gedaan was. 't Was Nach Parijs dat de tocht ging de Duitschers noemden het eene wandeling. Maar toen de be volking dag aan dag het kanon hoor de brullen, en dat des nachts de hemel rood zag van vuur en vlam, en zulks steeds op de zelfde plaats in het Wes ten, toen begon men te denken dat de opmarsch naar Parijs zoo traag ging. In er kwamen heelen treinen en auto's dooden en gekwetsten terug van het ront en resten van regimenten keerden terug naar Thielt en fluisterden de men- schen in het oor want de officieren mochten het niet hooren, dat het daar aan den Yzer eene hel was en de Duitsche lijken er op manshoogte agen. En steeds maar werden er nieu we regimenten aangevoerd, maar het werd Allerheiligen en nog gjeraakte men niet vooruit, 't Was al wasser schreeuwden de moedlooze soldaten. Wilhelm zou 't verhelpen. De 1 November, zijnde Allerheili gen, was aangebroken. Het was een ïeerlijk Herfstweder. Aan den Yzer was het vuur erg verstild. Het was de stilte die een nieuw onweder vooraf ging. De hertog von Wurtemburg, be velhebber van het Westfront, had zijn hoofdkwartier opgeslagen in het huis van den huidigen burgemeester. Alle generalen en stafoversten kregen bevel te Thielt, te 1 I uur aanwezig te zijn. In wiens komst daar ook was gemeld, was die van Wilhelm II. Het was een schitterend defilee van generalen, van maarschalken en officieren in piekfijne uniformen die we te zien kregen. En aan den tros stapte Wilhelm, de hand aan zijn degen. Zijn adelaar blonk in iet zonnelicht. Bij den hertog von Wur temburg werd oorlogsraad gehouden. Jet was een historisch oogenblik. De Yzer moest kost wat kost worden over wonnen en de officieren zwoeren het, niet te zullen rusten. Wilhelm was te vreden. Het groot Diner. In den namiddag zou in het stadhuis een groot diner worden gegeven, waar aan geheel het puik der sabelslepers, rond hunnen Keizer zouden mogen aanzitten. De menus waren lekker op gesteld, versierd met het portret van den doorluchtigen Hohenzollern. Aan het front was het stil geworden. Er was geen onraad op til. Het ging er blijmoedig op toe en de dagen der groote overwinning zouden niet lang meer uitblijven. Dezen winter zou het spel gespeeld zijn en Duitschland zijn lauweren hebben geplukt. Het Bombardement. Opeens gaat er iets aan het roeren in het stadhuis. De telefoon rinkelt ge weldig. Daar is verraad gebeurd. Men gaat naar buiten. Er wordt in de lucht in de verte geschoten. En er wordt Wilhelm dietsch gemaakt dat cr een eskader vijandelijke vliegers op komst is naar Thielt. Zwarte puntjes zijn in de verte zichtbaar. Motorgeronk is te hooren, maar 't is dit van een luxe auto en in zeven haasten stapt Wil helm er in en teuft weg in volle vaart via Kortrijk. Pas is hij de laatste hui zen der stad voorbij, of daar vliegt de eerste bom rakelings op de bureelen van het stadhuis, terwijl de overige hier en daar op de straten openknal len. Enkele Duitschers worden getrof fen en de brave schildwacht die aan de deur stond en over een half uur Wilhelm op zijn beste manier, de wa pens heeft gepresenteerd, wordt in hon derd stukken gehouwen. Daarmede ook was het diner geschorst, en de fijne spijzen aangebrand. Deze feiten toonen eens te meer aan welke heldenfeiten Wilhelm kon uit halen. Zijne aanwezigheid heeft er niets bijgedragen om de Bondgenooten te verdringen aan den Yzer. Moest Wil helm getroffen zijn geweest door een bomscherf, wellicht had de oorlog mis schien een andere wending genomen. Doch voorzeker dat de Thieltenaren er ook niet goedkoop van afgekomen waren geweest en men wel hier eene tweede editie had gekregen van wat te Leuven een paar maanden vroeger zich afspeelde. Hoe de Bondgenooten over de aanwezigheid van den Keizer te Thielt waren ingelicht, is bij ons we ten nog een raadsel gebleven. In elk geval, de bomaanslag toonde goed aan, dat zij wisten wat er gaande was. Na negentien jaren, is het misschien goed dit feit eens te herinneren. Frankrijk zal niet betalen. Den 1 5 December aanstaande breekt voor Frankrijk weer de vervaldag aan voor zijne afbetaling der oorlogsschuld aan Amerika. Uit de beste bron wordt gemeld dat de Fransche regeering niet zal betalen. Het Amerikaansch gouver nement is daarvan overtuigd. Zelfs in dien de regeering Sarraut zou willen be talen, zou zij in de Fransche Kamer geen meerderheid vinden. Anderzijds wordt, ondanks alle lo genstraffen, bevestigd dat de Engelsche afgevaardigden de onderhandelingen met Amerika zullen afbreken, om re den van den onwil der Amerikaansche onderhandelaars. De Engelschen zou den weldra naar hun land terugkeeren. Het zou dan kunnen gebeuren dat ook Ingeland weigert zijne schuld voort af te betalen. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Overwonnen, mag Duitschland niet zijn eer verliezen Hitier heeft in het Sportpaleis te Berlijn zijn aangekondigde rede gehou den. Flij begon met een terugblik te wer pen op de periode na den oorlog toen Duitschland de wapens had neergeveld. Natuurlijk, zegde hij, heeft de over winnaar het recht om over den vrede te beslissen, maar het overwonnen land verliest daarmede het recht niet op zijn eer. Onze tegenstanders hebben niet beseft, wat het zou beteekenen, wan neer de overwonnen natie het slacht offer van het bolsjewisme en marxis me zou worden. Hitler vergeleek vervolgens de vre desvoorwaarden van 1919 met die van 1870, Frankrijk heeft destijds zijn oor logsschattingen in drie jaren kunnen af betalen. Thans wil men een gansch volk voor eeuwig in knechtschap hou den. Hitier bracht tevens de kwestie van den Poolschen corridor ter sprake, welke, zoo zeide hij, door de overwin naars slechts is ingesteld om Polen en Duitschland tot eeuwige vijanden te maken. Deze politiek is ook toegepast in za ke de ontwapeningskwestie. De geheele wereld is vol wapens en de hoeveelheid wapens wordt steeds grooter, niet uit angst voor het ont wapende Duitschland, maar uit wan trouwen der landen tegen elkander. Scherpe woorden uitte de rijkskan selier tegen de Duitsche emigranten. Hij zeide niet te kunnen b.egrijpen, hoe de groote massa in het buitenland, lie den haar vertrouwen kon schenken, die de wereldopinie vergiftigen en Duitschland sedert de nationale revo lutie smaad aandoen. In verband daarmede maakte hij ook gewag van de gruwelpropaganda tegen Duitschland. Geen wereldrevo lutie, zei hij, is zoo onbloedig verloo- pen als de onze. Hier zijn geen huizen verwoest, geen guillotines opgericht. Hitier besloot zijn rede met een smeekbede tot het Duitsche volk, om de politiek der nationale regeering te steunen. Het Staatsblad kondigt een Kon. Besluit af, waardoor nieuwe muntstuk ken van 20 frank worden in omloop gebracht. Deze stukken dragen den naar links kijkenden beeldenaar van den Koning, en verder, op de voorzijde, het rand schrift Albert, Koning der Belgen of Albert, Roi des Beiges op de keerzijde, een rijkswaperfschildl om ringd door het halssnoer der Leopolds orde, onder een gehemelte of mantel gevoerd met hermelijn en overtopt met de koningskroon op de zijkanten, de waarde-aanduiding 20 Fr. en, on deraan het jaartal. De muntrand is even en draagt het diep omschrift Belgi- que Belgie Deze stukken wegen elf gram. Een afwijking naar boven of onder van 5 duizendsten van het gewicht der stuk- een wordt toegestaan. Deze stukken worden aangemunt uit een legeering van 680 duizendsten zil ver en 320 duizendsten koper. De toe gestane afwijking naar boven of onder is 2 duizendsten groot. De diameter is 28 millimeter. Deze stukken worden bij gelijke ïoeveelheden inet Franschen en met Vlaamschen tekst aangemunt. De nikkelen 20-frankstukken aange munt ter uitvoering van Ons besluit van 31 Maart 1931 zullen buiten om- oop worden gesteld naarmate van de uitgifte der nieuwe zilveren 'stukken van dezelfde waarde, en zulks binnen de grens der noodwendigheden van den muntomloop tot op het oogen- jlik hunner definitieve intrekking zul len de nikkelen 20-frankstukken wet telijk gangbaar zijn. We hebben er reeds herhaaldelijk op gewezen hoe de 2-frankstukken, die buiten omloop werden gesteld, slecht binnenkwamen aan de winketten van de Nationale Bank. Het blijkt dat, nadat een termijn van uitwiaseling reeds éénmaal ver lengd werd, er nog een groot aantal stukken achterwege bleven. Het Staatsblad van heden kondigt een Kon. Besluit af, waardoor de ter mijn voor uitwisseling nog tot den 1 5 November a.s. wordt verlengd. Zij, die er dus nog in hun bezit mochten hebben, spoeden zich naar de Nationale Bank. •"sa, x» «xu'vj, *<sa, Xï'x'i s» -X& Va ■■•Ca Hieronder geven wij de indexgetal len gegeven op datum, van 1 5 October. Oct. Sept. Voor het Rijk 701 701 Brussel en omgeving 733 733 Antwerpen en omgeving 738 739 Gent en omgeving 675 678 Luik en omgeving 692 688 Provincie Antwerpen 719 718 Provincie Brabant 704 703 Prov. West-Vlaanderen 705 707 Oost-Vlaanderen 687 688 Henegouwen 718 717 Limburg 705 707 Luxemburg 689 685 Namen 701 700 M. Jaspar, minister van Geldwezen, kan gemakkelijk zijn kas doen aan zwellen, zonder den belastingslegger nog langer den minsten hinder toe te brengen. Hij heeft het maar te smeden, waar het zonder moeite kan gesmeed worden. Het is voldoende het getal volks vertegenwoordigers op 100 te bren gen en in dezelfde verhouding te werk te gaan voor de heeren senatoren. Met zulk wijs en verstandig werk te verrich ten, blijft er van vier tot vijf millioen meer in 't arme staatskasje. Wij zijn reeds zoolang met 187 volksvertegen woordigers gestraft, waarvan een groot deel in de klas der onverstandigen en ongeletterden mogen gerangschikt wor- len. In Holland heeft men er maar hon derd voor omtrent dezelfde bevolking en 't gaat er duizendmaal beter dan lier, en men maakt er wijze wetten waar de onze, niet kunnen aan rieken l Frankrijk, dat 40 millioen inwoner» telt, heeft zes honderd en er nog eenige aij, volksvertegenwoordigers, zij dus slechts driemaal en half maal meer dan Belgie. Andere bron. De vreemde dagbla den die hier minder kosten dan in hun eigen land. De socialisten oordeelen over dien dumping juist als wij en zeg gen aan het gouvernement dat daar onverwijld een einde dient aangesteld. Wij wedden eene hesp tegen een vo- gelei dat eene taks van vijf centiemen op die bladen een half dozijn millioen- tjes in de kas zou brengen. Dat is nog zoodanig niet te versmaden in tijden zooals wij nu beleven. En de herziening der alkoholwetf, die onmiddellijk na den wapenstilstand noodig was, om moorderij te beletten, maar die nu, wat het alkoholisme be treft, meer kwaad dan goed doet t Is bij tientallen, dat men de millioe- nen zou mogen berekenen, welke zij aan de schatkist zou brengen. En de herziening der wet op de spe en, schijnheilig behouden in naam der deugd, maar bedrieglijk verkracht ga reel het seizoen met het knikken van den staat en van zijn gemeenten, die profijt trekken uit eene nijverheid, als onzedelijk zijnde uitgeroepen en daarom door de wetgeving verfoeid Het ware minder onzedelijk profijt te trekken uit het verbruik van den al cohol en uit de uitbating der spelen mits, dit spreekt van zelf, maatregelen te nemen, zoo streng als gemakkelijk zich in te beelden, ten einde de mis- Druiken te beteugelen en te beletten dan de lastenbetalers te plagen, te dui velen, te knevelen, te verdrukken, bij zonderlijk die der middenklassen, die welhaast de eenvoudigste betaling niet meer zullen kunnen doen en de nood zakelijkste, zonder aan het winket van den ontvanger der belastingen te staan. Men heeft liever het geld te gaan pakken waar het niet meer is Ooo» 4 7yt fr^In alle Apotheken. Het stabilisatie-getal voor het Rijk was 89.4 (hetzelfde als verledene maand)

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1