sultana rozijnen FRATELLI aliotti FRATELLI aliotti PUROL esprongen handen geleverd door NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. ONZE KATOENNIJVERHEID IN NOOD. GEBROEDERS DUPONT BELGISCHE ARBEIDERS IN FRANKRIJK. ZAL DUITSCHLAND IN DEN VOLKENBOND TERUGKEEREN GEEN MINISTERIEELS WIJZIGINGEN. STUKKEN VecKxzcfit 4+v gjzrve&st DE REGEL VAN DRIE ZIJN VAN PRIMA KWALITEIT Opgepast, 't is DE HANDELSPOLITIEK IN ONS LAND. DRINK KRONEN PILSNER DUITSCHLAND 13 JAAR. NUMMER 51. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 17 DECEMBER 1933. ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per AANKONDIGINGEN regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. ZaJ de geschiedenis zich herhalen In de jaren '40 was 't Vlaamsche land wreed geteisterd door de plaag der aardappelen en de nijverheidscrisis. Toen ging de Vlaamsche textielnij verheid ten gronde. Het spinnen van het garen en het weven van het lijn waad welke de rijkdom van onze ge westen waren, werden neergesnakt. Er waren duizenden en duizenden werk- loozen. Daar er toen geen spoor van sociale voorzorg bestond, was de be volking aan de bijzondere en openbare liefdadigheid overgeleverd. Toen was het dat Karei Rogier krachtig en doelmatig ingreep, en over al waar het noodig bleek, leerwerkhui zen stichtte, terwijl hij ook den hon gersnood bekampte. In het geheugen des volks in Vlaan deren blijft de herinnering nog leven dig. Dank aan den vooruitgang, dank aan het spinnen en weven van heit katoen ingevoerd naar de Vlaamsche gewesten mocht men hopen dat de ja ren veertig nimmer meer zouden te rugkomen. Eilaas de geschiedenis is een gedu rige herhaling. Meer dan ooit wordt de Vlaamsche bevolking bedreigd. Terwijl zijn verte genwoordigers zich dik maken om ta- lenweterij, spookt de honger aan de poorten van zijn fabrieken. Wat baten talen-geliefhebber en Groot-Nederland als er geen brood meer zal zijn De textielnijverheid is in doodsgevaar en dit beteekent ellen de, zwarte ellende voor Vlaanderen. Wij lazen in het Staatsblad, dus in het officieel blad, de balans van een aantal textielnijverheden en fabrieken van ons land. De zeldzame zaken, die nog eene winst aangeven, doen aan specialiteiten ofwel zijn het vlasfabrieken die een beetje meer begunstigd zijn dan de katoenfabrieken. De echte toestand is nog slechter. Het heeft ons getroffen dat de mees te erkende en aangegeven verliezen gering zijn. Waarom? Is het misschien gedaan om de bankiers niet te ver schrikken We vermoeden het des te meer, daar zekere zaken een kleine winst aangeven om de ware toestand te verdonkeremanen. Die toestand is dus effenaf verschrikkelijk. Men moet geen Cassandra zijn, noch een storm vogel om een tempeest aan te kon digen. Ontegensprekelijk is de katoennij verheid der Vlaamsche gewesten be handeld als asschepoes. Daarover is er veel te vertellen. Buiten eenige groo- te fabrieken, wordt de katoennijver heid aan haar lot overgelaten. De groote familie stelt meer belang in de kolen, het metaal, de electrische ondernemingen, glas- en spiegelfabrie- ken van het Walenland, die men langs den spoorweg Parijs-Brussel ziet, ofwel van Luik naar Parijs. Onze katoennijverheid is weggesto ken. Slechts eenige schoorsteenen in de verte wijzen aan den internationalen reiziger spinnerijen en weverijen rond Gent aan. En dan nog moet hij tusschen Brus sel en Oostende reizen. In het binnen land komt hij niet. Wat belang kunnen die magnaten stellen in de kleine nijverheid en mede in de middelbare nijverheid van Vlaan deren Nochtans is die nijverheid het zout van ons land omdat zij eerlijk is en door eerlijke werkzame, zuinige fabri kanten gesticht werd en bestuurd wordt. Daar is ook waar te nemen het ge mis aan solidariteit tusschen groote en andere nijveraars. De groote zien naar de andere niet om in hun hoogmoed en zelfgenoegen. Zij missen den geest van solidari teit van oudsher. De zonen en kleinzonen zijn dezelf de niet meer als hun vader of groot vader die soms gereed was om een verdiensteling beginneling of een klei nen fabrikant aan te moedigen met raad en daad. Thans zijn het staalharde Ameri- kaansche zeden en het hart is versteend Caveant consules 1 die maar al te veel naar de groote nijveraars luisteren en de andere versmaden, zooals dit ook het geval is van den middenstand in het algemeen. Wat zouden dc iu..ia«.olie gewesten zijn moesten de kleine en middelbare fabrikanten en vooral de katoennijve raars gedwongen worden hun fabrieken te sluiten bij gebrek aan bestellingen versmacht onder de lasten en ook de vreemde dumping Vlaanderen zou een tweede Ierland worden zooals het Groene Erin was in de jaren veertig, toen zijn bevolking met anderhalf millioen verminderde van honger omkwam of naar de Ver- eenigde-Staten uitweek om er den grondslag van den lateren voorspoed te leggen. Nu kan dit niet meer voor de Vla mingen, maar het is altijd mogelijk het naburig Frankrijk, welk anderhalf millioen van zijn beste zonen verloor, in een oorlog dien het niet gewild had, de departementen van Centraal- en Zuid-Frankrijk, waar de grond onaf zienbaar braak en verlaten ligt met vervallen kasteelen en hoeven. Dat onze regeerders oppassen Als de katoennijverheid in Vlaanderen zal verdwenen of half geruineerd zijn, is die trek onweerstaanbaar. Frankrijk weet dat het Vlaamsche uitwijkelingen zijn die tijdens de katoencrisis van den Secessie-oorlog hun land moesten ver laten en vooral Gent, de textiel-nij- verheid van het Noorderdepartement mogelijk hebben gemaakt en dus van dit departement tot het rijkste van Frankrijk hebben doen uitblinken. Nieuwe Taksen op de in Frankrijk gevestigde Arbeiders en op de Grensarbeiders. De Kommissie van F inancies der •"ransche Kamer had den volgenden taks voorgesteld voor de vreemde ar- aeiders in Frankrijk 5 frank per dag en per vreemden arbeider, en 20 per cent op de loonen. Er valt op te merken dat Frankrijk geen onderscheid maakt tusschen de vreemde arbeiders. De Belgen worden niet beter behandeld dan de Tcheken, Yougoslaven, Chineezen, Japaneezen, dindoes, enz., ofschoon de Belgen, op grond van de gebeurtenissen van 1914- 1918, toch wel aanspraak mogen ma ren op een regiem van de meest be gunstigde natie. Maandag nu heeft de Fransche Ka mer een stemming uitgebracht over het voorstel der Financiekommissie. Dit voorstel werd eenigszins gewijzigd en werd gestemd als volgt 5 per cent op de loonen der in "rankrijk gevestigde vreemde arbei ders en 10 per cent op de loonen der grensarbeiders. Dit werd goedge keurd met 458 stemmen tegen 14. Bovendien heeft de Minister van Ar- aeid de officieele plaatsingskantoren verwittigd dat elk verzoek tot invoe ring van vreemde arbeiders moet gelijk staan met een dienstaanbod. Welnu, elk dienstaanbod moet eerst en vooral gericht worden tot Fransche arbeiders. Het wordt dus voor de vreemde ar- aeiders bijna onmogelijk nog bezigheid in Frankrijk te vinden. De Belgen wor den er zeer zwaar door getroffen, bij zonder onze grensarbeiders, die met 10 per cent op het loon getakseerd worden. Het is waar dat deze taks door den patroon zal moeten betaald worden. Doch, men begrijpt dat de patroon er niet lang zal op wachten om zijne vreemde arbeiders af te dan ken, ten einde aan deze taks van 1 0 per cent te ontsnappen. Tot hiertoe heeft Frankrijk reeds dertig dekreten tegen de vreemde ar beiders afgekondigd. 45 nieuwe dekre ten zijn in voorbereiding. Zoo zal de boycott der vreemde arbeiders weldra volledig zijn in al de bedrijven van handel en nijverheid. Men mag zich afvragen of ons Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken het oogenblik niet gepast zou oordeelen om op de Franschen in Belgie de we- derkeerigheid toe te passen. nilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllHIIIIIIIIIIII LEENING 5 T. H. 1922 DER VERWOESTE GEWESTEN. Zaterdag morgen, te 10 uur, heeft de I 39e trekking plaats gehad der lee ning 5 t.h. 1922 van oorlogsschade. Serie I 1 7.1 35 nr. I 7 is uitkeerbaar met 500.000 frank. Serie 117.135 n. 15 is uitkeerbaar met 100.000 frank. Al de andere nummers van deze se rie, alsmede al de nummers van serie 166.266 zijn terugbetaalbaar met 300 frank. Uiteenzetting der Engelsche houding. De diplomatische medewerker van de Daily Telegraph vat de houding van Engeland inzake de herinrichting van den Volkenbond als volgt samen 1- De Engelsche regeering wil con crete voorstellen van Italië en andere staten afwachten en onderzoeken, voor dat zij eenig besluit zal nemen. 2. - Er is veel te zeggen voor een herinrichting van den Volkenbond en zijn methoden. De Volkenbond zou door een scheiding van het statuut van het Verdrag van Versailles en de an dere vredesverdragen, in beteekenis vooruitgaan. 3. - Deze scheiding zou het beste middel kunnen blijken, om Duitschland weer naar Genève terug te brengen en wellicht ook Rusland tot toetreding te bewegen. 4. - De terugkeer van Japan en de deelneming van de Vereenigde Staten blijven dan ook zeer twijfelachtig. 5. - Op grond hiervan acht men het belangrijk, dat de groote mogendheden afzonderlijk bijeenkomen en oplossin gen voor de belangrijkste internatio nale vraagstukken uitwerken. Hun be slissingen zouden moeten worden voor gelegd aan de vergaderingen van den Volkenbond, waarin ook de andere mogendheden zitting hebben. 7. - Er moet een methode gevonden worden, om de mogendheden, die te Genève een grootere verantwoordelijk- reid bezitten, dien overeenkomstig autoriteit en meer invloed te geven. 8. - Om de werkzaamheden van den Volkenbond te bespoedigen, moet de omvang van zekere technische en uit voerende organen worden verkleind. Duitsch-Italiaansche Besprekingen te Berlijn De correspondent van de KolV- scher Zeitung te Rome meent Nu melden de Brusselsche bladen dat er geen spraak meer is van minis- terieele veranderingen, daar de heer Hymans en de heer Poullet aanblijven. Wat al kwakkels werden er niet op gelaten Zoo schreven bladen dat de minister van Binnenlandsche Zaken doodziek was. In de Kamer werd zelfs verteld dat hij slechts nog enkele dagen te leven had. Zaterdagnamiddag zag men hem springlevend bij de opening van eene tentoonstelling in het Palei3 van Schoone Kunsten. De liberalen wilden den heer Jaspar niet aan het ministerie van Buitenland sche, rnaar wel den heer Forthomme die van de carrière is. Hij was im mers gevolmachtigd gezant vooraleer hij minister werd. Minister Jaspar lag toen overhoop met hem omdat IVj sommige noodige hervormingen wilde invoeren. De heer Forthomme zal het Vervoer blijven beheeren. De liefhebbers van een portefeuille en ze zijn niet te tellen zullen dus naar St. Job moeten bedevaren om geduld. Nu zegt men dat de mogelijke ver anderingen maar in Februari zouden geschieden als graaf de Broqueville zijn ploeg zou vernieuwen, want hij blijft de man om de hoeken af te ron den en een samenwerking tusschen ka tholieken en liberalen niet te veronge lukken, wat zeker zou gebeuren indien minister Jaspar in zijn plaats mocht schuiven. Van nu tot Kerstdag gebeuren geen parlementaire drama's. Op Kerstavond gaat de Kamer naar huis om zulke ge waagde uitdrukking te bezigen. Dan komt de «trêve des confiseurs» zooals men te Parijs zegt. De ministerieele veranderingen zou den dan geburen A Paques ou a la Trinité, mironton, mirontaine volgende verklaring te kunnen Seven NIEUWE TWINTIGFRANK voor het bezoek, dat de heer Suvixh^j onderStaatssecretaris van Buitenlands J sche Zaken van Italië, binnenkort aan Berlijn zal brengen Er zou kwestie zijn van een onderhoud betreffend de vermindering der bewapeningen en de inrichting van een nieuw organisme, bestemd om den vrede in Europa te bestendigen. In andere woorden Men heeft dus het inzicht, om te Berlijn rechtstreeksche onderhandelingen aan te knoopen met het oog op een hervor ming van den Volkenbond. Mussolin' meent inderdaad dat, gezien het terug trekken van het Reich op I 4 October, eerst en vooral daarover Duitschlands meening moet ingewonnen worden. Vooral ook de kwestie der militaire gelijkberechtiging zou breedvoerig te Berlijn besproken worden. De Verhoudingen tusschen Frankrijk en Duitschland. In de middens die gewoonlijk goed ingelicht zijn, krijgt men den indruk dat de Fransche Regeering haar juiste houding ten opzichte der verzuchtingen van Duitschland nog niet bepaald heeft welke, volgens de Regeering van Ber lijn het onderwerp van rechtstreeksche Fransch-Duitsch onderhandelingen zou den moeten uitmaken. Een gedachten- wisseling in den Ministerraad zal daar voor noodzakelijk zijn, en deze zal niet kunnen gebeuren voor het einde van het financieel debat, dat thans in de Kamers plaats heeft. Van den anderen kant zegt men ook dat de Fransche regeering er aan ge houden heeft de bevriende regeeringen op de hoogte te stellen van de eischen die Duitschland stelt, volgens het rap port van den heer Francois Poncet, ge zant van Frankrijk in Duitschland, die zooals men weet een onderhoud met Hitler had. Niet alleen volgt Frankrijk daarme de zijn gebruikelijke vertrouwenspoli- tiek ten opzichte der bevriende landen, maar deze mededeeling heeft vooral tot oorzaak, dat de wenschen door kanselier Hitier uitgedrukt, alle onder teekenaars van het Verdag van Ver sailles aanbelangen. Than3 zijn het Zilveren stukken. Maandag begon men, in de Munt te Brussel, met het slaan van de nieuwe zilveren muntstukken van 20 frank, waarvan er voor ongeveer drie honderd millioen zullen vervaardigd worden. De huidige 20-frankstukken, alsook de nog in omloop zijnde stukken van 10 frank, zullen ingetrokken worden, naar gelang de nieuwe stukken in om loop kunnen worden gebracht. Doos A en 7'Afr. In alle A pot he ken. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE De eenvoudigen regel van drie heb ben we geleerd als we nog op de ban ken der lagere school zaten. Niet lang geleden stond er ergens een gerechtshof in rep en roer. Was me dat een leventje En waarom Voor de Boetstraffelijke Kamer was een mossieu verschenen, die eenige millioentjes scheef geslagen had. Hij kreeg twee jaar gevang. Een paar dagen nadien verscheen voor dezelfde Kamer een kerel, die 2000 frank verduisterd had. Hij be kende zijne fout. De pleidooi van den verdediger was dood eenvoudig. Ik beeld mij in, deklameerde hij dat de Gerechtigheid de balans gelijk houdt en wil houden tusschen de be schuldigden, die voor haar verschijnen. Dit zoo zijnde, bedien ik mij van uwe rechtspleging. Daar het ontvreem den van eenige miljoenen gestraft wordt met twee jaar gevang, is een eenvoudige regel van 3 voldoende om de straf te berekenen die gij aan mijn klient zult geven. Ik heb de berekening gemaakt de straf mag geen 47 minu ten gevang overtreffen. Die klare berekening had de rech ters moeten ontwapenen. f Toch niet. Zij maakten zich kwaad. Zij vonden de beredeneering belee- c igend en het openbaar ministerie die niet veel van de wiskunde hield, sprak van smaad aan de magistratuur i En zoo kwam het dat het Paleis zoo stond te koken. V .-.tf-vflF. r, As»-' A V -j. V'« b nVvé Av -t' - De regeering heeft aan een komiteit bestaande uit eenige speciaal bevoeg de personen, opdracht gegeven de we gen op te sporen, langswaar onze eco nomische politiek moet geleid worden om aan te passen aan de handelspoli tiek van het buitenland. Ons land koopt nog altijd veel meer land- en tuinbouwprodukten in het buitenland dan het er verkoopt. Het leeft dus wisselmunt op de hand. Aanvankelijk bestond de handel in het ruilen van waar tegen waar, zonder tusschenkomst van geld. Thans hebben vele landen het uit voeren van geld aan banden gelegd, terwijl ook een streven duidelijker is naar compensatiehandel. Al brengt het ruilen van waar tegen waar ons terug tot de praktijden van voor vele eeuwen in zwang en sedert lang vergeten waren, toch is thans nog zulke handel veelal het minst onge schikte middel om uit den huidigen warboel te geraken. Het voornoemde ingerichte komi teit heeft zijn eerste besluiten geno men welke we hier ter kennis van onze geachte lezers willen brengen 1- De tot nu toe gevolgde han delspolitiek werd ons door de structuur zelf van het land opgelegd 2. - Belgie moet tegelijk het even wicht zijner binnenlandsche markt en zijn buitenlandsche markt en zijn bui tenland-afzetgebieden verdedigen. 3. - De voorwaarden die thans de internationale economie beheerschen, eggen ons een krachdadige en recht streeksche politiek op, met desnoods toevlucht tot eenzijdige maatregelen om onze afzetgebieden te behouden en te verruimen. 4. - De binnenlandsche markt moet op zich zelf uitgebreid en tegen de aan vallen die het karakter van dumping dragen, beschermd worden alle nut tige middelen moeten in het werk ge steld, mits zij slechts dienen tot be scherming en zij het behoud of het ontstaan van een kunstmatig element in onze economische structuur niet be vorderen. 5. - De herziening onzer handelsver dragen moet ter hand genomen worden en nieuwe mogelijkheden «Jienen op gezocht om veelzijdige akkoorden te sluiten die voor derden openstaan en iet neerhalen der handelsbelemmerin gen ten doel hebben. De Staat zou den last moeten dra gen van de zendingen dien in overleg met de producenten naar het buiten and dienen gestuurd om nieuwe afzet gebieden op te zoeken. 6. - Een regiem van invoervergun ningen zou behooren ingesteld te wor den dat desnoods in werking zou kun nen treden om onze eischen te steunen, inzonderheid in zake overdracht van deviezen. 7. - De coördinatie der studies, be sluiten en te nemen maatregelen in zake economische politiek zou op een bij zondere doeltreffende wijze moeten verzekerd worden dit zou de rol kun nen zijn van een Ministerie van Natio nale Economie. 8. - Zoo de in dit voorafgaand ver slag bevatte gedachten en voorstellen door de regeering goedgekeurd wor den, zal het komiteit achtereenvolgens onze positie op eenige der voornaam ste markten moeten onderzoeken en de geschikte middelen opzoeken om ze te verbeteren. We vernemen bijvoorbeeld een en ander over handelsbetrekkingen tus schen Belgie en Australië waarmede duidelijk aan te toonen is hoe com- pensatiepolitiek in zake internatio nalen handel werkt. Australië had een prohibitief recht geheven op vensterglas uit Belgie her komstig, waarop onze regeering ant woordde met het bevrozen vleesch van Australische afkomst te weren bij de aanbesteding, namelijk voor de leve ringen van het leger. Daarbij is er sprake van, zoo het nog niet gedaan is, geen vergunningen meer te verleenen voor vleesch uit Australië, zoolang dit land ons vensterglas weert. De houding door onze regeering aan genomen, heeft weerklank gevonden in het Australisch Parlement. Zijn eerste minister is naar Brussel gekomen om onderhandelingen aan te knoopen. De gewezen minister van marktwe zen vroeg of de regeering wel wist dat Belgie de voornaamste afnemer van bevrozen vleesch is en voegde er aan toe dat de veeteelt heel wat meer be lang heeft dan een glasblazerij te Mel bourne. Bij de besprekingen tusschen ons land en Australië zal dus een land- bouwprodukt als wisselmunt dienen om afzet van een nijverheidsprodukt te behouden. We hopen dat ten gepasten tijd ook de nijverheid den landbouw een hand zal toesteken. De nieuwe handelspolitiek eischt nu eenmaal onderlingen steun van 's lands verschillende bedrijvigheden. AAN ONZE ABONNENTEN. In den loop der eerstkomende dagen zal het Postbeheer de abonnementkwitancie» voor 1934 aanbieden. We verhopen bij al onze lezers een goed onthaal, en verzoe ken hen wel te willen hun huisgenooten ver wittigen, opdat de kwitantie bij de eerste aan bieding zou worden betaald. De abonnenten uit het buitenland gelieven ons het bedrag per Internationaal Postman- daat te willen doen geworden. Aan deze die zich wenschen te abonneeren voor 1934 wordt het blad hen van nu af reeds kosteloos toegezonden. EN ZIJN SCHULDEISCHERS. Dr Schacht, voorzitter der Deut sche Reichsbank heeft voor de leden der Duitsch-Zwitsersche Handelskamer een belangrijke voordracht gehouden. Als voorwerp had spreker genomen Intresten of dividenden Dr Schacht heeft eerst en vooral uiteen gezet dat het volumen van den wereldhandel dat in 1920, 290 miljard Reichsmark bedroeg, in 1932 herleid was tot 125 miljard, een peil dat trou wens heel wat beneden dat van voor den oorlog staat. Zoo er geen totale verandering komt in de wereldpolitiek en wereldekonomie, dan zal Duitsch land nimmer de intresten zijner bui tenlandsche leeningen kunnen betalen aan de vastgestelde tarieven. Daar er geen mogelijkheid bestaat voor Duitsch land zijn schulden te kunnen betalen, wordt dit land nog met dubbele int resten belast in vergelijking met Enge land en Zwitserland. Door de overbrenging van het mora torium heeft Duitschland de eerlijkste en rechtvaardigste daad gesteld, in de mate van het mogelijke, waarin het zich bevond. De cijfers van den wereldhandel toonen in den loop der laatste maan den duidelijk aan dat Duitschland ge durende den komenden semester 50 ten honderd van zijn intresten uitkee- ren kan, zooals het vroeger heeft ge daan. De schulden tusschen de staten, wel ke thans 220 miljard mark bedragen,, verlammen de wereldekonomie. In het algemeen belang dienen dus schuldei- schers en schuldenaars zich te vereeni gen, teneinde een beteren weg voor de ekonomische ontwikkeling te ope nen..

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1