BET HIEUW POLITIEK JAAR s l t a n a r 0 zij n e n FRATELLI' aliütti FRATELLI aliotti Poperinghe-Middelkerke 2-2 Het moordende Protectionisme. Opgepast, 't is 14' jaar. nummer 2. weekblad 25 centiemen abonnementen NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT EEN NIEUW DUITSCH OORLOGSWAPEN. DRINK KRONEN PILSNER MUSSOLINI OVER HET NIEUWE TWINTIGFRANK STUKKEN geleverd door ZIJN VAN PRIMA ZONDAG 14 JANUARI 1934. 16 fr. tr. 25 fr. Amerika 30 fr. fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 - Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Per Naamlooze ingezonden artikels worden de scheurmand gegooid. ALGEMEEN OVERZICHT. Met het vernieuwen van het Jaar, geven wij een algemeen overzicht van de politieke gebeurtenissen in de wereld. 1933 mag zeker niet bij de gelukkige jaren gerekend worden, want in meest al de landen van de wereld laat de nijpende crisis zich voelen. Het is bui ten twijfel het groote vraagstuk van den dag dat alle andere bekommer nissen overtreft. Alle politieke bekommernissen zou den moeten de plaats ruimen voor de eenige betrachting de huidige crisis helpen overwinnen. Maar helaas, vele menschen en vele f volken stellen politieke belangen steeds boven zedelijke en economische be zorgdheden en dat is zeker wel de grootste oorzaak van den akeligen toe stand waarin we heden ten dage leven. DE VOLKENBOND. Het vredesorganisme van Geneve heeft in het laatste jaar talrijke weder waardigheden ontmoet, die het bestaan zelf van den Volkenbond in t gedrang hebben gebracht. Eerst was het het Chino-Japansch geschil, dat eindigde met het aftreden van Japan. Later was jhet de kwestie der Ontwapening, die to;een besluit kon gebracht worden, erlie het aftreden van Duitschland tot plg had. jta worden de laatste redmiddelen oefd, om het schip weer vlot te en, dat ellendig verzand is geraakt, fcs moet natuurlijk in het werk ge- ttd worden om de zedelijke macht trug te schenken aan den Volkenbond W men hierin zal lukken, zullen wij fet geduld moeten afwachten. FRANKRIJK. Dit land heeft de traditioneele poli- ttk voortgezet, welke gevolgd wordt stdert den oorlog, 't is te zeggen het plitiek statu quo trachten te be houden in Europa, zooals het werd vastgesteld door de na-oorlogsche ver dragen. Dit land staat evenwel voor een zekere moeilijkheid, daar in 1934 een troebele tijd zou kunnen daarstel- len in de kwestie van het Saargebied, die in 't begin van 1 935 moet geregeld worden. De laatste feiten bewijzen eens te meer, dat de regeering van Parijs geen wijziging in hare politiek wil invoeren en schijnt niet zeer geneigd te zijn toe gevingen te doen aan de dictatoriale regeering van het Reich. Op dit gebied zijn de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland heelemaal niet verbe terd wel integendeel. DUITSCHLAND. De machtinname van Ad. Hitler in Duitschland is de grootste gebeurtenis van het jaar. Het dictatoriale regiem in Duitschland l(eeft in het buitenland veel argwaan gewekt, bijzonderlijk se dert het aftreden van Duitschland uit den Volkenbond. Het is een ontegen sprekelijk feit, dat niet kan geloochend worden, dat Hitier hier voor de vre- deskwestie een onvergeeflijke fout heeft begaan. Duitschland beweert altijd grieven te doen gelden, maar het is niet buiten den Volkenbond dat dergelijke zaken zouden moeten geregeld worden. Wat verhoopt Hitier dus Zekere grieven te laten regelen door het geweld Wij zien voor Duitschland maar een oplossing, en het is van terug te keeren naar Geneve. Daar en daar alleen kan Duitschland zeker politieke voordeelen bekomen, waarop het meent aanspraak te mc'gen maken. Buiten de Volken bond Js er geen oplossing voor Duitsch- lanjc. en heel Europa zal blijven voort dreven in een ongelukkige atmosfeer van v^ederzijdsche wantrouw en van mis verstand. ITALIË. De Italiaansche politiek moet men piet veel aandacht volgen om er klaar jn te zien. Dat Mussolini veel over heeft voor het Hitleriaansche Duitsch [and, valt niet te betwijfelen, en de re geering van Rome steunt Berlijn voor hetgeen de evenberechting betreft van Je bewapening, evenals de aanvraag 4 naar herziening der na-oorlogsche ver 'dragen. Van den anderen kant is Italië ge ;ant tegen den «Anschluss,» daar dit and de macht der Habsburgers niet ieeft geknakt cm deze van het Duit- sche Reich in de plaats te zien komen. Mussolini heeft ernstige hervormin gen gevraagd aan de statuten van den Volkenbond en heeft laten kennen, dat Italië het Vredesorganisme zou verla ten, wanneer geen voldoening wordt gegeven op dit gebied. Maar Italië heeft tot nu toe niet gezegd, in wat die her vormingen moeten bestaan. Wij tasten hier dus nogmaals in de duisternis rond. ENGELAND. Het moet en het mag gezegd wor den dat geen land in de wereld meer streeft naar het behoud van den Vrede in Europa dan Engeland. Henderson heeft in de conferentie van ontwape ning alles gedaan wat menschelijk mo gelijk was, om tot een uitslag te ko men, zonder helaas in zijn betrachtin gen te zijn gelukt. Henderson schijnt er genoeg van te hebben en zou het voorzitterschap van de conferentie van Ontwapening verlaten. Nu heeft de mi nister van het Foreign Office de taak op zich genomen en Sir Simon heeft met het Kerst- en Nieuwjaar verlof een politieke reis ondernomen in de bijzon derste hoofdsteden van Europa. Engeland wil kost wat kost een nieu wen stormloop naar herbewapening vermijden en er wordt in zekere krin gen gezegd dat dit land concrete voor stellen zou doen aan Frankrijk en aan Duitschland. CENTRALE STATEN. Wij hebben in den loop van het jaar twee ernstige regeeringshervormin- gen gekend onder meer deze van Oos tenrijk, onder leiding van Dollfuss, en deze van Zwitserland onder leiding van Pilet-Calaz. In Oostenrijk is de hervorming be gonnen,terwijl het plan van hervorming van den nieuwen Helvetischen Bonds president nog niet bekend werd ge maakt. AMERIKA. Ook in de vereenigde Staten van Noord-Amerika is president Roosevelt overgegaan tot ernstige hervormingen om een einde te stellen aan de ellen den van de economische krisis en van de werkloosheid. Wij kunnen over dit plan nog geen oordeel vellen, maar het schijnt evenwel te moeten aangenomen worden, dat de vooruitgang van de crisis werd stopgezet en dat de werk loosheid in hooge mate verminderd. Ook heeft Amerika een einde ge steld aan de droge wet, die na den oorlog werd ingevoerd. De Vereenigde Staten zijn teruggekeerd tot het regiem der gecontroleerde vrijheid in kwestie van alkoolverbruik, hetgeen de eenige redelijke oplossing schijnt te moeten zijn. RUSLAND EN JAPAN. Het groote vraagstuk van den dag is buiten twijfel de besprekingen tus schen Rusland en Japan. In talrijke middens wordt gezegd, dat een oor log onvermijdelijk geworden is begin 1934 in het Verre Oosten. Wij hebben de noodige gegevens niet om daarom trent te oordeelen en wij moeten dus de feiten afwachten. Wat er ook van zij, treden wij 1934 binnen met een zeker bevangen ge moed. De tijden zijn onzeker en de politieke hemel is duister. Niets evenwel mag ons den moed doen verliezen. Hopen wij dat wij van een nieuwen oorlog zullen gespaard blijven. Wij begrijpen maar al te zeer welke gruwelijke gevolgen een nieuwe men- schenslachting zou hebben voor het gansche Menschendom. G. v. B. Een Kogel met fantastische hoedanigheden. In den laatsten tijd werd het gerucht in omloop gebracht, dat de geweerfa- briek Schultz en Larsen te Odense, (Denemarken) op het eiland Funen proeven aan het nemen was met de vervaardiging van een nieuw militair geweertype voor den Duitschen Staat De Duitsche hoofdingenieur Gehrlich, uit Kiel, in de internationale wapen nijverheid bekend als maker van een geweer met bijbehoorende projectielen die het sterkste stalen pantser kunnen doorboren, heeft namelijk langen tijd te Odense vertoefd, en in nauwe be trekking gestaan met het geweerfabriek Het bestuur heeft bevestigd dat een dergelijke samenwerking had plaats ge had en dat de fabriek bezig was voor rekening van Gehrlich, proeven te ne men met modellen waarop deze patent wil nemen. Het gaat om de vervaardi ging van een bijzondere geweermon ding, die geschikt is voor Gehrliche's nieuw projectiel en in staat is de schiet- zekerheid aanzienlijk te vergrooten. Op de vraag of de fabriek te Odense het nieuwe geweer met toebehoorten zou maken, verklaarde het bestuur zich daarover op het oogenblik niet te kun nen uitlaten. De geweren, die men tot dusver had vervaardigd, waren niet voor verkoop bestemd. Een Engelsch blad meldt, naar aan leiding van dit geval, dat agenten van den geheimen dienst van verschillende Europeesche landen, aan den uitvinder trachten het geheim te ontfutselen van zijn kogel, die de gevleugelde ver schrikking genoemd wordt en doode- lijker is dan welke andere kogel ook, benevens van het speciale geweer waar uit deze wordt afgeschoten. Voor zijn bezoek aan Denemarken heeft Gehrlich, naar het Engelsch blad meldt, vele maanden in een dorp in Kent vertoefd, en dezer dagen zou hij op 't eiland Funen een kasteel gekocht hebben ,om dicht bij de fabriek te kun nen zijn. Het geweer is zoo weet het blad nog te melden, bestemd om den Halgar- Ultra kogel af te vuren, die volgens den uitvinder een snelheid heeft van ruim 1 700 meter per seconde, meer dan tweemaal de normale kogelsnel heid. Deze kogel heeft den bijnaam van gevleugelde verschrikking ge kregen wegens de vinnen of vleugels op de huls en zijn verschrikkelijke ont ploffende kracht. Aan het Engelsch blad heeft het be stuur medegedeeld dat er een overeen komst is gesloten om de fabriek, als de proeven geëindigd zijn, het nieuwe wapen te doen vervaardigen. Dr Gehr lich is vergezeld van den overste van zijn verkoopafdeeling. Kern, die aan het blad meedeelde, dat de uitvinding van Gehrlich een omwenteling zal be- teekenen in de theorie der vuurwapens. Een schutter zal er door in staat zijn een vliegtuig te treffen, hoe snel dat ook vliegt. De aanwezigheid van Gehr lich en Kern heeft nogal wat opwin ding veroorzaakt in Denemarken. JAAR 1934. De Kleine Staten moeten niet bevreesd zijn voor de eendracht der Groote Staten. De Popoio d'Italia publiceert een artikel van Mussolini, getiteld «Het jaar I 934 Zestien jaren na de wereldoorlog aldus schrijft de Duce moet nu einde lijk de nalatenschap van den oorlog gelikwideerd en het opbouwend werk worden aangepakt. Maar de interna tionale is voor dezen opbouw niet gun stig. De Volkenbond staat op het spel. Hij wordt ofwel gereorganiseerd, of hij gaat ten onder. Italië wenscht een bestendige samen werking der groote mogendheden, op dat ook de waarborg gegeven wordt voor een vreedzame ontwikkeling der kleinere staten. Want deze moeten niet bevreesd zijn voor de eendracht, maar voor de tweedracht onder de groote mogendheden. Over de ontwapeningskwestie schrijft Mussolini, dat de besprekingen tot dus ver tevergeefs geweest zijn. Europa en de geheele wereld dienen opnieuw te beginnen, indien zij stellige uitslagen wenschen te bereiken. Wil den Volkenbond zijn nut heb ben, dan moeten de landen met uiteen- loopende belangen overeenkomsten sluiten. Brengt het nieuwe jaar deze overeenkomsten niet, dan zal men hoogstwaarschijnlijk terugkeeren tot 't oude stelsel van evenwicht onder de mogendheden. Overal blijkt meer en meer, dat ka pitalisme in zijn ouden vorm overwon nen is en dat tusschen de belangen van werkgever en werknemer, de staat de hoogste scheidsrechter moet zijn. Het leidende elftal van G. S. Middelkerke. Poperinghe's le elftal, dat de leiders in bedwang hield. 2-2. Voor de Parijsche pers heeft onze minister van buitenlandsche zaken, de heer Paul Hymans een kort verslag uitgebracht over de besprekingen die hij aldaar met verschillende leden van t Fransch gouvernement gevoerd heeft. Op alle plaatsen heeft hij het stand punt verdedigd, dat onze beide landen alle voordeel hebben bij een zoo nauw mogelijk gelijkloopende gedragslijn, vermits hun belangen nu eenmaal schier overal dezelfde zijn. En tegenover den heer Eynac, den Franschen minister van handel, heeft de heer Hymans dan ook met bijzon deren nadruk alles bestreden wat in de economische politiek van Frankrijk zou kunnen leiden tot verwijdering tusschen onze landen. Van nu af wil de Fransche regeering een grondige verandering brengen in haar contingenteeringspolitiek, in dezen zin dan dat de hoeveelheid voort brengselen uit vreemde landen die in Frankrijk zal toegelaten worden, af hangen zal van de hoeveelheid der Fransche producten die elk dezer lan den invoert. Daar Belgie de beste klant van Frankrijk is, moet dit stelsel noodza kelijk tot de grootste begunstiging ook van den Belgischen invoer in Frank rijk leiden. Voor zijn Fransche confraters heeft de heer Hymans krachtig deze stelling bepleit dat de staten die dezelfde eco nomische structuur hebben en die aan den gouden standaard getrouw geble ven zijn, in elks bijzonder belang el kaar moeten steunen, in plaats van voort te gaan met elkander te becon- curreeren door kunstmatige middelen. Aan de Parijsche persleden deelde onze minister mede, dat over de con- tingenteering van Belgische goederen onderhandelingen gevoerd zullen wor den. Wanneer hij er zoozeer op drukte, dat wederzijdsche steun en samenwer king op economisch gebied noodig zijn onder de staten met zelfde economische structuur, dan zal de heer Hymans wel bedoeld hebben onder de staten die dezelfde arbeidswetgeving hebben aan genomen en elkaar dus niet meer be- concurreeren kunnen door middel van bezuiniging op de loonen en overmatige verlenging van den werktijd, zoodat het protectionistische princiep voor de ze landen geen beletsel hoeft te zijn om hun nijverheid t.e verdedigen door zware invoerrechten op producten uit landen als Japan, die een ware dum ping uitoefenen kunnen, door het feit dat hun arbeidskrachten nog leven in ware slavernij. Dat zal men in Frankrijk natuurlijk gemakkelijk genoeg begrijpen, maar een grooter kunststuk zal het zijn, on ze zuiderburen aan 't verstand te bren gen, dat zij landen als Belgie niet mo gen behandelen als Japan, w'anneer dezer mededinging toch volmaakt eer lijk is. In Frankrijk heerscht nog altijd de gedachte dat het land zichzelf geheel en al behelpen kan, dat het alles zelf voortbrengt en maakt, wat het noodig heeft en dat het dus zonder bezwaar een Chineeschen muur rond zich zou kunnen bouwen. Van dit vooroordeel komen er in Frankrijk nu eindelijk wel terug. In de eerste plaats al de reeders en allen die belang bij de zeevaart hebben. De oud-minister Rio heeft reeds een noodkreet geslaakt. Van de acht en zestig millioen ton, die het totaal der Fransche koopvaar dijvloot uitmaken, liggen er vandaag bijna elf op en het aantal onttakelde schepen groeit nog met den dag aan. De scheepvaart wordt geheel en al opgeofferd aan den landbouw en aan de nijverheid, en de noodlottige uit werkselen van deze verkeerde politiek komen op zoo bedroevende wijze aan 't licht, juist in een tijd, dat de Fran sche reederij zich zulk een bovenmen- schelijke offers getroost om de natio nale vloot tot een element van trots te maken, voor het land. Het is inderdaad een der bijzonder merkwaardige verschijnselen van na den oorlog, hoe de Fransche koopvaar dijvloot is op- en uitgegroeid tot de ge- ijke van de Duitsche en de Engelsche Op hun moderne zeekasteelen kunnen de Compagnie générale Transatlan- tique de Messageries Maritimes de Sud-Atlantique en de Char- geurs Réunies om maar de groot ste te noemen in alle havens van de wereld de Fransche kleuren met volle eer vertoonen naast die van welk ander AANKONDIGINGEN regel1.00 fr. (minimum 3.00 Ir. Rouwberichten minimum 5.00 Ir. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. groote zeevarende natie ook. En gaat binnenkort de Fransche Normandie niet alle Leviathans van de wereld in grootte, pracht en snelheid kloppen En deze prachtige opbloeli wordt thans gestremd door 't protectionisme Natuurlijk Als deze politiek toch uitgaat van de ongerijmde stelling dat het buitenland wel van Frankrijk koo- pen zal, zonder dat Frankrijk iets van het buitenland behoeft te koopen.Want in het beste geval flat wil zeggen dan wanneer het buitenland voort bleef gaan om de Fransche landbouw- en nijverheidsproducten af te nemen, zon der iets aan Frankrijk te kunnen le veren zouden de Fransche handels schepen alleen nog maar dienen om... uit te voeren, en zonder terugvracht naar huis te keeren hebben. De noodkreet van den oud-minister Rio bewijst dat het daar snel naartoe aan 't gaan is. En dan mogen de Fran schen zichzelven wel afvragen, waartoe het dan dient, dat zij de schoonste kusten van de wereld hebben, en dat ze milliarden besteden aan den bouw en de bewerktuiging van hun havens. Hier wordt nogmaals klaar aange toond dat kunstmatige bescherming van den landbouw en van de nijverheid een land afzondert van het wereldver keer en dus doodelijk is voor zijn han del en voor zijn scheepvaart. En dat dus alles wat door het pro tectionisme langs eenen kant gewonnen wordt, langs tien andere kanten door de Natie, door de Gemeenschap wordt verloren. - Als medecijii voor den ee.onomischen nood van een land heeft protectionisme dezelfde waarde als opium of morfine voor een zieke 11st kan voor eenigen tijd de pijnen verdooven, maar het sloopt des te sneller het lichaam. We kunnen er wel zeker van zijn, dat minister Hymans met het meeste vuur deze waarheid voor de Fransche ministers zal hebben bepleit en hierbij niets verzuimd zal hebben om hun aan 't verstand te brengen, clat Belgie wel het allerlaatste land op de wereld is, waarop de Franschen hun protectionis- tischen waanzin mogen uitwerken wanneer ze toch op elk moment tot eigen beveiliging een beroep op de Belgische solidariteit moeten doen maar wat den uitslag van zijn stappen en argumentaties te Parijs betreft, is optimisme toch nog niet zoo direct geboden. N. G. De eerste 20-frankstukken in zilver zijn in omloop gebracht. Aangezien de kleine menschen zooals de kinderen, liever iets bewaren, dat blinkt en schittert, houdt de Na tionale Bank eraan, van nu af, de aan dacht van elkeAi erop te vestigen.dat de werkelijke wlarde van een twintig- frankstuk dat I I gram weegt, waar van 7.5 gram zilver en 3.5 koper, juist 2 frank 25 bedraagt, zoodat het bewaren ervan, omdat zilver toch altijd meer waard is dan papier heel relatief is en werkelijk niet aan te ra den valt. De 20-frankstukken in zilver zijn in omloop gebracht, om de geldtrafiek te vergemakkelijken en het is in het belang van elkeen, dat men hen dan ook zooveel mogelijk in omloop houde. BESPIEDING IN POLEN Duitsch officier aangehouden. Volgens een bericht verschenen in de Gazeta Polska hebben de Poolsche overheden te Swierkanowice den Duit schen luitenant Winkler onder betich ting van bespieding aangehouden. Luitenant Winkler verklaarde naar Polen gekomen te zijn om er zijn fami lie te bezoeken. hVsÏ'.4

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1