Duitschland sultana rozijnen FRA.TËLLI ALK)TTs FRATELLI aliotti geleverd door 14 JAAR. NUMMER 7. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 18 FEBRUARI 1934. ABONNEMENTEN 5 Losse Nummer» Men abonneert op alle belguche postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN DE GROOTE MAGAZIJNEN IN BELGIE. OORLOGSGEVAAR IN HET VERRE OOSTEN. Onrust te Moskou over de Voorbereidselen in Japan. DE MIN5STERSEELE CRISIS SN FRANKRIJK. EEN KABINET DOUMERGUE. Eene Proclamatie van den Heer Doumergue. ZIJN VAN PRIMA KWALJTI i Opgepast, 't is VERSLAG DER GEMEENTERAADZITTING GAZET TAK ftlHGBE 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. .0.25 fr. De po.tabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't po.t- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Duitschland wordt door zijne nabu ren des te meer gevreesd naarmate het binnen zijne grenzen naar volledige eenheid gaat, die zijne macht sterker en sterker maakt. Onder den drang van den nationa- listischen geest, die het bezielt, verwe zenlijkt het zijne eenmaking door het verwijderen van het particularisme, van zijn verschil van ras, van zijn klassen strijd, van zijn tegenstand der partijen. Indien het III' Reich zich zoo heeft kunnen inrichten, dan is dit vooral te danken aan het werktuig der diktatuur, die hem toelaat onmeedoogend te bre ken al wat zich tegen het nieuwe Duitschland wil verzetten. Die dikta tuur werd door Hiler aan den verdeel den en schrikaanjagenden Reichstag ontrukt ten gevolge der kiezingen van 5 Maart 1933. De diktatuur. Welke zijn eigenlijk de volmachten door de twee derden van den Reichstag gestemd Zij geven aan het gouvernement het recht wetten uit te vaardigen,zonder de toestemming van den Reichstag en den Reichsrat. Deze volmachten zullen duren tot op I April 1937 zij zouden maar ophou den, indien de regeering van Hitier de plaats ruimde voor een andere. Daaruit volgt dat de Reichstag en de Reichsrat overbodig zijn, aangezien het gouvernement het recht heeft be- grootingswetten af te kondigen en zich alle wetgevende macht aan te matigen. Het heeft zelfs het Techt de grondwet te veranderen mits 2 voorbehoudin gen de wetten uitgevaardigd door het gouvernement van het Reich, kun nen van de grondwet afwijken, mits zij niet als voorwerp hebben de instel ling van den Reichstag en van den Reichsrat als dusdanig Hetzelfde ar tikel twee zegt Er zal aan de rechten van den voorzitter van het Reich niet geraakt worden het eenig recht var- den voorzitter is het gouvernement weg te zenden. Hitier bezit dus wezenlijk, geduren de vier jaar, diktatoriale rechten voor zich zeiven een ander kanselier zou van deze rechten geen gebruik kunhen maken, indien Hitler in de leiding der zaken vervangen werd. Hitler-diktator heeft het recht van te bestieren door dekreten, van den voorzitter van het Reich tot het gou vernement, 't is te zeggen, tot zich zei ven doen overgaan. Hij heeft aan den Reichstag en aan den Reichsrat zelf ont nomen het recht van de verdragen te bespreken en te bekrachtigen, die ge sloten worden in naam van het Duitsche volk. Duitschland is dus in handen van een enkel mensch, van een diktator, bestierende als volstrekte meester door en voor de partij, die hij gesticht heeft, met de geweldige middelen die men kent. Welk gebruik heeft Hitier sedert negen maand van zijn macht gemaakt? De politieke eenheid. Minder dan veertien dagen na de beruchte zitting van de Reichstag, die hem de diktatuur gaf, vaardigde Hitier de ware eenheid van het Reich uit met feitelijk de lan den af te schaffen. Wat Bismarck nooit heeft durven aanvangen, heeft Hitier verwezenlijkt door een eenvou dig dekreet tengevolge zijner volmacht. Den 7 Maart, historische datum, her vormt een dekreet de inrichting van het Reich in al de landen Pruisen uit gezonderd. Aan het hoofd van ieder der zestien landen Beieren, Wur- tenberg, Saksen, Baden, Hessen, enz. stelde Hitier een Stathalter of stad houder deze wordt op de begrooting van het Reich betaald hij heeft als zending de politiek van het land goed na te gaan in naam van het gou vernement van het Reich hij benoemt het hoofd der regeering, de ministers, ook de voornaamste ambtenaars en de rechters hij heeft het recht de wetge vende Kamer te ontbinden (Landtag) en den datum der nieuwe kiezingen vast te stellen. De Landtag heeft het recht niet meer moties van wantrou wen tegen he gouvernement te stem men. De stadhouder kan genade ver- leenen. Hij mag de zittingen der re geering bijwonen en zelfs voorzitten. Hij heeft het initiatief der wetten van het land en het recht ze af te kon digen. In Pruisen oefent de kanselier van het Reich zelf 't ambt van stadhouder uit de Pruisische ministers kunnen ter 1 zelfdertijd ministers van het Reich zijn. Die hervorming vr.n 7 Maart is dus wel de radikaalste die ik ooit in een Staat binnengebracht weet. Het Reich heeft zich van de politieke macht mees ter gemaakt het heeft aan de lan den hunne zelfstandigheid ontroofd. Hunne Landtags en hunne regeeringen bestaan nog enkel bij naam, het zijn nog slechts een soort spoken. Duitschland na het prototype van het federalisme geweest te zijn, is plots meer gecentraliseerd geworden dan Frankrijk zelf. En nu zegt men dat Hitler van zin is die eenmaking te volledigen door het afschaffen der landen die nog slechts provincies van het Reich zouden zijn. De bestuurlijke eenheid. Wanneer het leggen der hand van het Reich op de Duitsche Staten een voldongen feit was, bleef er nog over het eenmaken van het bestuur in den zin van de na- tionaal-socialistische gedachte.. Dat heeft Hitier gedaan met de brutaliteit der dictatuur. De uitzuivering van het bestuur en der politie van al de elementen, die men vermoedde tegen het nieuw regiem te zijn, werd zonder kruspulen onder nomen, waarvan men in de beschaafde landen van Europa geen voorgaande vindt. Men heeft er misschien tot he den nog geen wezen in gehad dat de Hitlerische revolutie grootendeels een revolutie van lieden zonder plaats is bezield met het verlangen de ambte naars van het vorig regiem te vervan gen de socialisten, de democraten, de Joden, de centristen zelf. Nooit heeft verklikking meer gebloeid in Duitsch land dan nu. En de inflatie der ambte naren werd tot het paroxisme gedreven. De vertrouwelingen van Hitier ver overden zoo eerst en vooral al de plaat sen van het hooger bestuur, dan van het middelbaar en lager, in alle do meinen. Het was een echte vloed. Aan de jonge nazis hield men drie posities van eerste keus voor de hulppolitie, de geheime politie en het militie-leger. Na negen maand diktatuur, beschikt Hitler over een bestuur, eene politie en een militie-leger van kop tot teen genationaliseerd, ten minste in schijn, want wie kan de harten doorgronden? Racistische eenheid. Het racisme cenmerkt het Duitsch nationalisme. Het zoogezegd Aryeensch Duit sche ras is het eenige waar men acht op geeft. Voor dit ras zijn al de open- sare plaatsen. De zondenbok der ra cisten is de Jood. Wat zegt men in Duitschland van de Joden De Joden hebben Duitschland in den oorlog gejaagd ze bedreven de misdaad der revolutie van November 1918. Nu schieten zij Duitschland in den rug, dat opstaat uit de schande en de ellende. Wat de Joden onder den oorlog uitgestoken hebben, weet iedereen. Zij zijn ten oorlog getrokken omdat zij er toe gedwongen waren, want zij hebben geen vaderland. De andere hebben zich met oorlogzwendel bezig gehouden. Als de oorlog ten einde was, stonden zij aan het hoofd der ontsnapte gevan genen, der vaandelvluchtigen en der marxistische verraders. Zij hebben de kokarde aan de oorlogshelden ontrukt en Duitschland bij zijne vijanden ver raden Daar hebt ge de mentaliteit der Duit sche racisten Deze gaf aanleiding tot de verdrukking der Joden, tot hunne uitdrijving uit de officieele posten. Zoo komt het Hitlerische Duitschland uit op zijne politiek van uitverkoren ras, op het opgeblazen ophemelen van zijn Aryanisme, grondslag van het Pan- germanisme van heden en morgen. G. v. B. De Syndicale Kamer van de Groote Ma gazijnen van Belgie, in voltallige vergadering bijeengekomen, Overwegende dat de groote magazijnen even zwaar als de andere handelaars, zoo niet zwaarder, getroffen zijn door de econo mische inzinking, juist wegens hun hooge algemeene onkosten dat het onrechtvaardig en noodlottig zou zijn voor het algemeen welzijn, de moeilijk heden, waarmede deze instellingen hebben te kampen, nog te verscherpen door de belem mering van hun vrijheid van actie of door uitzonderlijke fiscale lasten dat dergelijke uitzonderingswetgeving, strijdig met de handelsvrijheid door onze instituties verzekerd, en met de persoonlijke vrijheid door onze grondwet gewaarborgd tot gevolg zou hebben een belasting op het verbruik te heffen en aldus de levensduurte te verhoogen. Overwegende dot de groote magazijnen zijn gegroeid uit de krachtsinspanning van kleinhandelaars, gesproten uit den midden stand dat deze instellingen zich op eigen kracht hebben uitgebreid onder een regime van vrije mededinging dat zij sedert driekwart eeuw een wel doende rol vervullen door de vermindering van de duurte, dank zij hun rationeele verkoopspolitiek, die een hoofdvoorwaarde is voor de oplossing van de economische en sociale crisis het groot aantal arbeiders dat zij te werk stellen de geregelde bestellingen waarvan zij de productie voorzien en waardoor zij deze toe laten haar kostprijs te verlagen zonder de loonen te verminderen, tot groot voordeel van den handel in het algemeen, die bij het opslaan van goederen geniet van de aldus verlaagde productiekosten de inspanningen die zij het eerst deden met het doel de nationale nijverheid te voor zien van bestellingen die tot nog toe voor behouden bleven aan de buitenlandsche me dedingers. Overwegende dat de eerste voorwaarde voor een mogelijken strijd op de buiten landsche markten voor onze nijverheid be staat in geringe arbeidskosten, hetgeen alleen door het goedkoope leven is te verwezen lijken Overwegende dat de mededinging van de groote magazijnen den bloei van den klein handel nooit heeft verhinderd dat in het eenige buurland dat statistieken bezit over den kleinhandel, is bewezen dat het aantal ondernemingen van kleinverkoop gestegen is van I tot 2.20 van 1913 tot I 928. dat in 1928, toen de groote magazijnen het toppunt van hun bloei in dat land hadden bereikt, hun aandeel in het totale zakencijfer van den kleinhandel 4.3 bedroeg dat in den middenstand van Belgie de kleinhandelaars, hotelhouders, herbergiers en helpers van hun gezin, 250.000 personen vertegenwoordigen, hetzij I 3 van den middenstand dat onder dezen alleen de kleinhandelaars die gelijkaardige artikelen verkoopen als de groote magazijnen en dit in de voornaamste steden van het land, hetzij ongeveer 99.000 personen of 5 van den middenstand, door de aangeklaagde mededinging zouden kunnen getroffen worden Overwegende dat de eenige doelmatige oplossing van de inzinking der zaken moet gezocht worden in een betere aanpassing bij e nieuwe economische toestanden en na melijk, wat den kleinhandel betreft, door groepeeringen voor den aankoop, die aan de kleinhandelaars zullen toelaten te genieten van de voordeelige voorwaarden die aan de groote magazijnen worden toegekend door de specialisatie in den verkoop van artikelen van denzelfden aard, die hun zullen toelaten een bevoegdheid te verwerven, waarop de instellingen met veelvuldige afdeelingen geen aanspraak kunnen maken tenslotte en voor al door de verbetering van de werkmethodes, het rationeel beheeren van de voorraden, het stelselmatig toepassen van de beginselen der verkoopkunst dat de groote magazijnen, bezorgd om een algemeene verbetering van de verdeeling, de oprichting hebben nagestreefd van een leer stoel van Verdeeling cier Goederen bij de Universiteit te Brussel, geijverd hebben ten voordeele van het invoeren van leergangen in de verkoopkunst in de vakscholen voor meisjes en jongens en ijverig deelnemen aan de werking van het Internationaal Bureau voor de Studie van de Verdeeling, waarvan de actie in alle landen en namelijk in Belgie, niet anders dan voordeelig kan zijn voor de kleinhandelaars Overwegende dat nagerioeg de geheele bevolking, 95 van den middenstand inbe grepen, rechtstreeks belang heeft bij de ver laging van de levensduurte, waarvoor de on belemmerde bedrijvigheid van de groote ma gazijnen een der voornaamste factoren is Doet een krachtdadig beroep op het Par lement en op de openbare meening, opdat zij elke poging om uitzonderingsmaatregelen toe te passen op de groote instellingen van ver deeling zouden afwijzen. En gaat over tot de dagorde. (medegedeeld) Op het kongres der kommunistisclie partij te Moskow, heeft M. Blucher, onder meer het volgende gezegd De streek uit het Verre-Oosten, welke ik vertegenwoordig, is gelegen in een sektor.waar zich voor het oogen- blik belangrijke internationale politieke gebeurtenissen afspelen. Ondanks het schijnbaar vredelie vend karakter der verklaringen van de Japansche politieke leiders, zien wij da er oorlogsvoorbereidselen gemaakt worden, dat het Noorden van Mand- choerie herschapen wordt in eene groo te wapenplaats, en dat Japan zich met de kracht der wanhoop voorbereidt om het Russisch Uiterste-Oosten in te pal men. Deze maatregelen, die niet voort vloeien uit een verweerplan, doch uit een aanvalsplan, zijn 1. De ontzaglijke strategische spoor wegbouw. Japan heeft inderdaad tij dens de twee laatste jaar, meer dan 1000 kilometer spoor bijgelegd in het Mandchoerije. Van de spoorwegen, welke naar de Russische grenzen lei den, zijn 70 ten op ekonomisch ge bied niet te rechtvaardigen. 2. Sedert de twee laatste jaren zijn er 2.200 kilometers steenwegen en ba nen aangelegd in de grensstreek. 3. Vijftig vliegpleinen en lucht vaartbasissen werden opgericht in den driehoek Moukden, Kharbien, Tsitsik- har en ten Noorden. 4. Voor het oogenblik bevinden zich 500 Japansche vliegtuigen in Mandchoerije. 5. Vóór de bezetting van Mand choerije, waren er in dit land 1 0.000 soldaten. Thans zijn er 1 30.000, dus meer dan een derde van gansch het leger. Bij dit alles moet men nog 110.000 tot 150.000 man van het Mandchoekoeo-leger en 12.000 Witte Wachten voegen. Ten slotte is ook de vloot van Soungari met 24 eenheden vermeerderd. Na verklaard te hebben dat Soviet- Rusland tegenover zulke maatregelen niet zonder verdediging kon blijven, besloot M. Blucher met de verklaring dat, moest er een oorlog uitbreken in het Verre-Oosten, het roode leger uit deze streek, onder het bestuur van Vo- rochiloV, van het Centraal Komiteit en van Staline, een tegenoffensief zou inzetten dat, op zekere plaatsen, de grondvesten van het kapitalism zou doen instorten. Deze woorden werden stormachtig toegejuicht. Vrijdag avond werd de regeering door M. Doumergue als volgt samen gesteld M. Gaston Doumergue, minister-pre sident zonder portefeuille. M.M. EdoiJard Herriöt en André Tardieu, Staatsministers. M. Barthou, buitenlandsche zaken. M. Chéron, rechtswezen. M. Albert Sarraut, binnenlandsche zaken. Maarschalk Pétain, oorlog. M. Pietri, marine. Generaal Denain, luchtwezen. M. Germain Martin, geldwezen. M. Aimé Berthot, nat. opvoeding. M. Lamoureux, handel. M. Queuille, landbouw. M. P. Flandin, openbare werken. M. Marquet, arbeid. M. W. Bertrand, koopvaardij. M. Pierre Laval, kolonies. M. Louis Marin, openb. gezondheid. M. Rivollet, pensioenen. M. Mallarme, post, telefoon, telegr. Het is de tweede maal in zijn loop baan, dat de Heer Doumergue, een ministerie heeft samengesteld. Deze bestaat uit 12 ministers-leden der Kamer, 4 ministers-senators en 4 ministers buiten 't parlement genomen. Volgens de politieke schakeering ge rangschikt, zijn de 12 ministers-leden der Kamer 5 radicaal-socialisten de hh. Flerriot Queuille, Berthod, Lamoureux en W. Bertrand. 2 radicale-linkerzijde de hh. Flan- dni en Pietri. 1 neo-socialist de h. Marquet. I republikeinsch centrum de heer André Tardieu. 1 republikeinsche federatie de h. Louis Marin. De 4 ministers-senators behooren to de volgende groepen 2 democratisch-radicale en radicaal- socialistische linkerzijde de hh. Albert Sarraut en Henri Chéron. I democratische en radicale unie de heer Barthou. I onafhankelijke bij geen enkele groep ingeschreven de heer Lava!. Al de bovengemelde leden, buiten de h. Marquet, hebben reeds vroeger van eene regeering deel gemaakt. Daarentegen zetelen er in de huidige regeering 6 oud-minister-presidenten de heeren Doumergue, Tardieu, Herriot Barthou, Albert Sarraut en Laval. De volgende proclamatie van den heer Doumergue werd op de muren van Parijs aangeplakt Medeburgers, Ik werd geroepen om een regeering van vrede, van rust en van rechtvaar digheid te vormen. Die regeering is samengesteld. In haar naam noodig ik u uit, uw plicht te doen, en af te zien van alle wanordelijkheden, door het belang van Frankrijk en van de Republiek boven alles te plaatsen. STAD POPERINGHE. van ZATERDAG 10 Februari, om 5 uur. Op gesteld uur opent de Heer Burgemees ter Lahaye de zitting. Raadslid Desmytter is afwezig. Er bevinden zich geen toehoor ders in de publieke omheining. Men gaat aanstond over de bespreking van het dagorde. 1. - Verslag der laatste zitting. De heer Secretaris Couttenier geeft lezing van dit verslag. Art 2, betrek hebbende op de wijzigingen te brengen aan het reglement op de markttaksen, geeft aanleiding tot eeni ge opmerkingen. Schepen Gombert. - Sommige kooplieden uit de stad, die hier op de marktdagen hun ne waren te koop aanbieden op de markt, vragen of zij niet kunnen ontslegen zijn van de voorgestelde verhooging van standgeld, daar zij hier reeds belastingen betalen. H. Burgemeester. - 't Is spijtig dat zulks niet wettig is, de hoogere overheid zou ons reglement niet goedkeuren zoo deze beper king er in vermeld stond. H. Sausen. - Er dient opgemerkt te wor den dat de Poperinghenaars, zoowel als de vreemdelingen, reeds in hunne geboortestad winkel houden nochtans, zoo er middel ware, heb ik daar niets tegen. H. Brutsaert. - Wat vermindering van in komsten zou deze schikking aan de Stadskas berokkenen H. Gombert. - Ik schat zulks op ongeveer 7000 frank. H. Brutsaert. - Dat is nogal veel en zou misschien gansch de bewerking complikeeren. H. Burgemeester. - Laat ons eerst het re glement doen doorgaan, later kunnen wij een zien of het in dien zin kan gewijzigd worden. (Verder in ons blad, geven wij den volle digen teks van het gewijzigd reglement.) Daarna wordt het reglement op het stand houden van motorrijtuigen en vervoertuigen nog eens grondig overzien. H. Vancayseele. - De voituren zouden moeten daaruit gelaten worden. De land bouwers moeten reeds betalen om hunne paarden te plaatsen in de stallingen van som mige herbergiers der stad. Deze die per auto komen, zullen er vanaf zijn mits 2 fr. stand taks. De landbouwers die hun rijtuig moeten uitspannen kunnen er zoo goedkoop niet vanaf komen. Schepen Gombert. - Gij zoudt dus de boe ren die per auto komen doen betalen en deze die per voituur komen niet Is dat ge heel juist H. Vancayseele. - Wel ja, die per auto komen, zullen er vanaf zijn mits de betaling van 2 fr. De boeren die per voituur komen zouden tweemaal moeten betalen, eens voor hun paard uit te spannen en dan nog 2 fr. taks. Dat ware voorzeker niet juist. H. Burgemeester. - Wij zouden dan de voituren er uit laten. Na deze gedachtenwisseling wordt het proces-verbaal der vorige zitting algemeen goedgekeurd. (Verder in ons blad, geven wij den volle digen tekst van bet nieuw reglement op het standnemen van motorrijtuigen en vervoer tuigen, zooals het definitief aangenomen is.) 2. Verscheidene leeningen, aan te gaan met het Gemeentekrediet van Belgie, om ach terstallige schulden te dekken. Schepen Vandooren. - Het is U allen be kend dat den finantieelen toestand der ge meenten ver van bloeiend is. De verplichtin gen aan de gemeenten opgelegd, waaronder een groot getal van socialen aard, zijn daar van, voor een groot deel, de oorzaak. Om aan dezen toestand, die onuitstaan baar is, te verhelpen, heeft den Staat beslist aan de Gemeenten de toelating te verleenen bij het Gemeentekrediet leeningen aan te gaan op korten termijn (tien jaren) om hunne achterstellige schulden te kunnen ver effenen. 't Is het eenig middel om voor de gemeen ten klaar te zien in hunne finantien en er eenen gezonden toestand in te brengen. Te dien einde brengt het Schepencollege vandaag de vijf volgende leeningen op het dagorde vóór leder leening zal afzonderlijk ter stem ming gebracht worden. le Leening. Achterstel te betalen aan het Crisisfonds voor 1932 en vroeger 141.888.40 Algemeen goedgekeurd. 2' Leening. - Achterstel van bijslag door de stad, voor 1932 en vroeger, 148.520.90 Algemeen goedgekeurd. H. Lefebvre. - Wanneer zal dat geld kun nen ontvangen worden, de syndikaten ver- keeren in grooten nood. Schepen Vandooren. - Deze twee som men voor een gezamentlijk bedrag van 290.409.30 fr., zullen na de volbrenging van de gewone pleegvormen, rechtstreeks door het Gemeentekrediet, aan bet Crisisfonds overgemaakt worden, die er de verdeeling van zal doen onder de verschillende syndi- '4- k^.: katen. Terloops wil ik U doen opmerken dat onze Gemeente nog verschuldigd is, eene som van 219.988.53 fr., waarvoor er geene leening kan aangegaan worden en die gij aangestipt zult vinden in het buitengewoon deel van de Begrooting voor 1934. Deze schuld heeft be trek op achterstel van 1933. Daarbij moeten wij voor 1934 eene som voorzien in het gewoon deel van 185.700 fr. voor ons aandeel in hetzelfde Crisisfond» voor 1934. En zoo zien wij dat de steun voor Werk loosheid aan de Stad, in de laatste drie tot vier jaren, 510.000 fr. heeft gekost. Daarin is begrepen de Vrije bijslag der Stad, die hier in aanmerking komt voor eene, som van 204.000.00 frank voor hetzelfde tijdverloop. 3" Leening. - Achterstellige Pensioenen der Onderwijzers, 56.366.40 fr. Schepen Vandooren. - Vroeger moesten de Gemeenten daarin voor een deel tusschen- komen. Sedert 1931 neemt de Staat dit ten zijnen uitsluitelijken laste. De laatste jaren, die 193 I voorafgingen, hield de Staat ons alleenlijk maar eene som af op de vroegere pensioenen van het on-, derwijzend personeel der lagere scholen, al hoewel deze pensioenen, ingevolge de peTe- kwatie en den indexnummer, veel gestegen' waren. Zoo bevonden wij ons bij de definitieVe afrekening op einde 1930, voor eene schuld die dient vereffend te worden en die nu nog 56.366.40 fr. bedraagt. Algemeen goedgekeurd. .'I i 1 y 4' Leening. - Achterstel in de wedden van het personeel der Middelbare School. Schepen Vandooren. - Voor ons yerach- terd aandeel, een derde in de wedden der leeraars, blijven wij aan den Staat voor l928 1929 en 1930 nog verschuldigd 213.850.00 Deze som is zoo belangrijk geworden door het verhoog der wedden in de laatste jaren die 193 I voorafgingen. Sinds dien moeten de gemeenten in de wedden niet meer tug- schenkomen. Goedgekeurd door de meerderheid, de minderheid onthoudt zich. 5" Leening. - Achterstel in de Ouderdoms pensioenen, 8l.254.36.fr. Schepen Vandooren. - Tot einde 193.0, moesten de gemeenten in de ouderdomspen sioenen nog tusschenkomen. j, In onze rekeningen van de dienstjaren 1929 tot 1932, vind ik dat de gemeente tusschenkwam voor 406.895.001 Er blijft nog voor achterstel te kwijten 81.254.36 Zoodat wij voor eene totale som van 488.149.36 als aandeel in de ouderdomspensioenen moes ten tusschenkomen. Algemeen goedgekeurd. 3. Kredietopening, aan te gaan met het Gemeentekrediet van Belgie voor 1934. Schepen Vandooren. - Om geld voor han den te hebben, ten einde de wedden van be dienden van stad en de politie te kunnen beta len en om de loopende rekeningen te kunnen vereffenen, in afwachting dat bun deel in de belastingen gestort wordt, mogen de gemeen ten eene- kredietopening aanvragen bij het Gemeentekrediet. Deze aanvraag dient in' verhouding te blijven met dp inkomsten voorzien door de Controol der Belastingen.' Wij stellen U vóór eene som van 500.000 frank te vragen als bedrag der leening op voorschot. Zooals gij weet wordt daarvan slechts elke maand 1/12 uitbetaald. Algemeene goedkeuring. 4. Begrooting der stad voor 1934. De Begrooting werd door de Commissie van Finanties, in hare zitting van den Vrij dag, grondig onderzocht en besproken. De lezing er van geeft heden tot weinig op merkingen aanleiding. Ziehier de bijzonderste posten. ONTVANGSTEN Verhuring van gemeentegebouwen 12.000. Grondvergunningen op 't kerkhof 25-OÖO. Aandeel in de Staatsbelasting op de Vermakelijkheden I 8.0Ó0. Aandeel in de Staatsbelasting op motors en autovoertuigen 26.000. Belasting op de Honden 8.0Ö0.-i— Gemeentelijke opcentiemen 467.5150.— Intrest op voorschot van 680.000 fr. voor de Electriciteit 33.9503-^-t Jaardooding op dit voorschot 8.934.— Annuiteit door den Staat te betalen op de leening van 160.000 fr. 9.92b.— Plaatsrechten op Markten en Fooren 100.000.— Standplaats van autos en voertuigen 10.000.- Opbrengst van 't Gemeentefonds 300.000. Opbrensgt van de Wegenistaks 1 30.000. Afhouding van 16 op de wed den van ambtenaren 26.600. Toelage voor Lagere Scholen 0.700.— Aandeel van Watou in de kosten der tusschengemeentelijke school te Abeele 3.000. Verkoop en Verhuur der barakken van 't Koning Albertfonds 5.000.— Opbrengst keurrecht op slachtvleesch 15.000.—*

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1