Onze betrekkingen met Frankrijk. PUROL GEPIEEÏTEIBEDIETvan BELGIE Vrouwenhanden Zomeruur I NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT EEN PARLEMENTAIRE NEDERLAAG VAN PRESIDENT ROOSEVELT. DE BELASTINGSWETTEN. DRINK KRONEN PILSNER VOOR DE LEURDERS EN DE MARKTKRAMERS. DRINK KRONEN PILSNER DE KONING AAN HET WERK. mr OPGELET DUS Versteekt de uurwerken vóór heden Zondag één uur VOORUIT, dan zult ge op Zondag 8 April de juiste uur hebben DE NATIONALE ROUW. 14 JAAR. NUMMER 14. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 8 APRIL 1934. GAZET VAN POPERIHGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika. 30 fr. Losse Nummers .0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yp er straat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen aa Deur waarders. Voor dikwijls te herhaleo re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Over de redevoering van graaf de Broqueville en de reis van den heer Barthou is veel inkt vergoten. Toen onze premier zijn redevoering in den Senaat hield en er sensatie ver wekte, was de vrede van Europa in groot gevaar. Wat ons land betrof, het was bloot gesteld aan een afzondering die ramp spoedig kon worden. Italië was op het punt een alliantie met Duitschland te sluiten en ons den rug toe te keeren in de meening dat Belgie, Frankrijks satelliet was. Mus solini geloofde dit vast en zeker. Hij had het aan den heer de Broqueville gezegd toen hij hem te Rome bezocht om hem van het tegenovergestelde te overtuigen Engeland was ook door de Duitsche propaganda bewerkt, wel ke voor doel had Belgie te diskwali ficeren. In Amerika geloofde men al gemeen dat wij nederige knechten van Frankrijk waren. Dit was ook het ge val in de gewezen neutrale landen. In de activistische krantjes van Bel gie heeft men, tusschen haakjes gezegd, kunnen zien dat de vasaliteit van Bel gie tegenover Frankrijk een «leitmotiv» was geworden. Onnoodig hier bij te voegen van waar de wind kwam. In geval Italië afviel, Engeland de armen kruistte en Amerika ook met Duitschland medewilde, stond Frank rijk alleen. Wat Belgie betreft, zijn lot was nog ongunstiger, aangezien het be slist op niemand meer mocht steunen. De toestand werd hachelijk. Hij be kommerde zeer onze regeering en onze Koning Albert. Er werd besloten een grooten slag te wagen. Ingelicht door onze gezanten in het buitenland en zelf op de hoogte gebracht door de Broque- ville's reis naar Rome, werd in den ministerraad beslist dat de eerste minis ter bij hoogdringendheid zekere ver klaringen zou afleggen. Er was geen tijd te verliezen daar de Duitsche di plomatie zonder ophouden Italië praamde kleur te kiezen en Polen reeds afviel. Koning Albert was het ten volle eens over de gepastheid van het optre den van het hoofd onzer regeering en moedigde sterk den heer de Broque ville aan. Eilaas onze geliefde Vorst zou dien dag niet meer beleven. Daar door werden nog twee weken verloren. Leopold III kende eveneens het opzet goed en zoo kon eindelijk een korte, maar krachtige, redevoering gehouden worden. Men kent den indruk, doch men kent zoo goed de gevolgen niet, waarover hieronder een woord uitleg. In Frankrijk was het een consternatie des te meer daar men voortging op het blad van wijlen heer Neuray, die van ommekeer van de bondgenootschap pen had geschreven. In de Fransche kanselarij en op de Parijsche redacties geloofde men dat Belgiè afzag van het militair accoord en de vriendschap met Frankrijk. Dit is misschien wel een reden geweest waarom de Fransche regeering onge rust zijnde, Doumergue, Barthou, den maarschalk Pétain en president Lebrun zelf naar Brussel liet gaan. De Fran sche minister van Buitenlandsche Za ken zou er terugkomen eenigen tijd na de troonbeklimming van Leopold III Te Parijs kreeg men de vrees en de overtuiging dat FAankrijk op Belgie niet meer mocht rekenen. Intusschen vernam men dat de rede voering van de Broqueville en die van Hymans beiden waren het volstrekt eens in alle landen, buiten Frankrijk een gunstigen indruk hadden verwekt. Ook Franschen van aanzien, waaron der oud-ministers, keurden het optre den van de Broqueville goed. Brussel wachtte dus op de komst van den heer Barthou, die vele vrien den in onze hooge politieke wereld telt en een zeer verstandig staatsman is Men heeft kaarten op tafel gespeeld De Belgische ministers hebben bewezen dat er geen spraak was van een opzeg gen van het militair accoord en de vriendschap tusschen beide landen, in tegendeel. Zij hebben de gestemde dagorden van den Senaat, de katholie ke en liberale groepen aan den Fran- 8chen minister medegedeeld. Men kent de officieele nota die door hem en den heer Hymans werd opgesteld. Van de gelegenheid werd ook ge bruik gemaakt om over economische en douanekwesties te spreken. Aldus is de Fransche minister vertrokken, nadat hij onze verantwoordelijke lands voogden had gehoord en meteen den Koning en niet een journalist, die zich te goeder trouw vergist had. En de gevolgen Ik heb vernomen dat de Fransche regeering onderhandelt over toegevin gen op het gebied van handel, nijver heid, landbouw en andere zaken, niet meer van uit de hoogte zooals men op een kleinere neerziet, maar van man tot man, en van gelijke tot gelijke. De Belgen moeten,hoewel minder in getal, voor de Franschen niet onderdoen. De redevoering van den heer de Broqueville heeft in Duistchland een onverwacht en ongehoopt gevolg ge had, namelijk dat Hitier dadelijk den Belgischen gezant bij hem geroepen heeft om hem te verklaren dat Duitsch land getrouw blijft aan het Rijnpact en het verdrag van Locarno. Dit gesprek met graaf de Kerckhove werd naderhand bevestigd door eene nota medegedeeld door het Duitsch gezantschap te Brussel. Zonder het optreden van den eer sten minister van Belgie zou Hitier dit waarschijnlijk niet gedaan hebben. De betrekkingen met Italië, Enge- and en de Vereenigde Staten zijn eveneens verbeterd. Men merkt op dat ook Holland meer toenadering tot Bel gie zoekt. De heer Colijn, die in den oorlog min of meer aan den Duitschen cant stond, heeft aan het bewind zijnde gezien dat Flolland beter doet Belgie te naderen. Die meening wordt ook door andere Hollandsche ministers ge deeld. Laat ons een ruim crediet openen voor de Belgische regeering. Zij is op goeden weg. Wij mogen hopen dat ten slotte de vierbond Belgie, Enge- and, Frankrijk en Italië zal tot stand comen waarbij Duitschland zich zou cunnen aansluiten, als het wil, om den vrede te behouden en Europa van het aolsjewisme te redden. N.G. - B. NAZI-BEWEGING IN DE VEREENIGDE STATEN. De To Day meldt dat de nazi partij te New-York meer dan 400 nieu we leden aangewonnen heeft. Hitleriaansche troepen in uniform rebben in negentien verschillende ste den oefeningen gehouden. In de Vereenigde Staten wordt deze nazi-beweging door de officieele ver tegenwoordigers van Duitschland aan gemoedigd. Een wefsontwerp werd door den heer Jaspar, op het bureel der Kamer neergelegd, waarbij wijzigingen wor den gebracht aan de wetgeving om trent de rechtstreeksche belastingen. Het gaat er om aanpassingen en ver lichtingen, ingegeven door de recht vaardigheid en betreffende de beroeps taks, verschuldigd door de venters, de foorkramers, schippers en de vreem delingen. Het gaat ook om de vaststelling en berekening van de bijkomende perso- neele belasting, om den belastingschul dige te kunnen doen betalen, volgens zijn werkelijke mogelijkheden, nl. met aftrek van de hypothecaire schulden van de belastbare basis. Verder voorziet het ontwerp de af schaffing van de verhooging van 2 op de crisistaks, betaald door de be ambten van openbare besturen van af den datum, waarop deze de verminde 5 r ring van yo op de wedden onder gingen. Voor wat de cinema's betreft, waar de taksen afwisselen van 6 tot 1 5 r/c\ zfd het minimum teruggebracht worden op 4 voor de kleine pit batingen, die het zwaarst door de cri sis getroffen werden. Eindelijk is er, in het ontwerp, ook spraak van de Russische biljarts Hier zal een forfaitaire taks worden geheven, in alle cafés, restauraties, ho tels, coiffeurs-salons, tabakswinkels, waar van hen, die het toestel bezigen, een vergoeding wordt geeischt op wel ke wijze ook, 't zij door huur van het toestel, 't zij door het verplichtend ge bruik van dranken of aankoop van si garen, snoeperijen en dies meer. De vergoeding aan de Oud-Strijders gestemd. De Amerikaansche Senaat heeft het wetsontwerp in zake Oud-Strijdersver goeding en de ambtenaarswedden aan genomen. Zooals bekend, had president Roo sevelt zijn veto over dit wetsontwerp uitgesproken nochtans werd de wet, ondanks dit veto, door het Huis van Afgevaardigden ten tweede male aan genomen en door het thans gevallen sesluit van den Senaat, krijgt het ont werp kracht van wet. President Roose velt verzette zich tegen de aanne ming van het ontwerp, omdat er een uitgave mee gemoeid is van 228 mil- ioen dollar, waar geen nieuwe ont vangsten tegenover staan. De aanvaarding van dit ontwerp door het Congres, in weerwil van het Congres, in weerwil van het veto van den president, wordt beschouwd als een ernstige nederlaag voor den president en voor zijn politiek. Het besluit in den Senaat werd aan genomen na een urenlang debat dat een buitengewoon fel en verbitterd carakter droeg. De meerderheid, die voor het ont werp stemde, was samengesteld uit" 3 republikeinen, 29 democraten en een vertegenwoordiger der landbouwarbei- ders. Toen de uitslag door den onder voorzitter Garner bekend werd ge maakt, ging er een donderend gejuich op. Tijdens het geheele debat waren de publieke tribunen stampvol. Een der merkwaardigste redevoeringen werd gehouden door Carter Glass, die met tranen in de oogen verklaarde Ik reb twee zonen, die aan den oorlog lebben deelgenomen. Ik zou hen ont erven, als zij ooit een dollar van de regeering zouden aannemen, hoewel zij in de voorste loopgrachten hebben ge streden. Door de aanneming van de wet in zake de uitkeering aan oud-strijders, ondanks het door den president uitge sproken veto, is aan het prestige van den heer Roosevelt een hevige slag toe gebracht. Men verwacht echter niet, dat de regeering tot nieuwe belasting heffingen zal moeten overgaan, daar president Roosevelt in de motiveering van zijn veto ook heeft gezegd, dat het vereischte bedrag onttrokken zal worden aan de voor steun op de be grooting vermelde posten. In een hoofdartikel schrijft de «New York Times» dat de openbare mee ning de aanneming der wet als een slag voor president Roosevelt be schouwt, waarvan de gevolgen eerst later zullen blijken. De onmiddellijke uitwerking is, dat men den heer Roo sevelt diepvernederd achterlaat. De republikeinsche Herald Tribu ne wijst er op, dat de heer Roosevelt hetzelfde standpunt inneemt als de heeren Coolidge en Hoover. President Roosevelt houdt .voet bij stek. President Roosevelt deelde, mede, dat hij nieuwe bronnen zal zoeken ter opbrenging van de 228 millioen dollar, die noodig zijn ter dekking van de ex tra-uitgaven krachtens de wet welke ondanks zijn veto door het Congres ten tweede male is aangenomen, ten einde het princiep te handhaven dat de gewone begrooting in evenwicht moet zijn. Velen zijn van meening dat door de handelwijze van het Congres de weg geopend is naar nieuwe inflationisti- sche maatregelen, zooals verdere ver laging van het goudgehalte van den dollar en zilveraankpopen. Naar vernomen word( heeft de re geering het denkbeeld van invoering van een omzetbelasting in overweging genomen, doch weer verworpen, blijven ondanks allen huishoudelijken arbeid gaaf.zacht en blank door Doos A en 7/ifrank.ln alle Apotheken. NIEUW WETSVOORSTEL. Hieronder geven wij de tekst van het wetsvoorstel op het leuren en de markten, dat werd ingediend. Art. IAl wie zich wil bezig hou den met leuren, met rondreizenden handel of met den verkoop van nieu we koopwaren, moet daarvan aangifte doen aan den burgemeester van zijne gemeente, of aan diens afgevaardigde. Art. 2. Die aangifte moet ver melden het soort of de soorten van koopwaren die men zich voorstelt op den openbaren weg te verkoopen. De aangever moet tevens overleggen a) Zij identiteitskaart b) het ontvangbe wijs van zijn inschrijving in het Han delsregister c) Een getuigschrift van goed zedelijk gedrag. Art. 3. Op vertoon van deze aangifte wordt aan den betrokkene af geleverd, indien hij ten minste 1 6 jaar is, een kaart gezegd van leurder tegen betaling van de som van 500 fr. Deze persoonlijke en onafstaanbare kaart zal voorzien zijn van het portret van den aangever, de aanduiding van geboorteplaats en datum, de vermel ding van zijne woonplaats. In geval van verandering van woonplaats zal de aangifte daarvan moeten gedaan worden aan de overheid welke de kaart heeft afgeleverd, dit binnen 48 uren. Art. 4. De bij dit vorig artikel bedoelde kaart zal geldig zijn voor een jaar. Zij zal op een nieuwe aan gifte van den betrokkene kunnen ver nieuwd worden. Art. 5. De onder het eerste arti kel bedoelde personen moeten hunne kaart steeds op zich hebben en ze bij elke opvordering vertoonen. Hij die zich overgeeft aan leuren, aan rond reizenden handel of aan den verkoop van nieuwe koopwaren op de openbare markten, zonder de voorziene aangifte te hebben gedaan of zonder drager te zijn van de voorziene kaart, is straf baar met een geldboete van 500 fr. Art. 6. De leurkaart moet, op straffe van een geldboete van I 00 fr. binnen acht dagen na de aflevering, ge viseerd worden door den ontvanger der belastingen, in wiens gebied zich de woonplaats van den ingever bevindt Dit visa is onderworpen aan een taks te bepalen bij Koninklijk Besluit, vol gens de belangrijkheid van het gebruik te voortbewegingsmiddel en onvermin derd de bijzondere door de gemeenten geheven taksen. Dit bedrag wordt ech ter, op het einde van het dienstjaar, afgetrokken van den aanslag door den aangever verschuldigd wegens de be drijfsbelasting van het overeenstem mend jaar. Art. 7. De vreemdelingen moeten bewijzen dat zij zich gevoegd hebben naar de voorschriften van het Konink lijk Besluit van 14 Augustus 1933. Het getuigschrift van inschrijving in het vreemdelingenregister, dat zij moeten overleggen, zal moeten getuigen dat zij, sedert ten minste drie jaar, op Bel gisch grondgebied verblijven. Echter kan de bevoegde overheid de aangifte afwijzen, indien de wetten van het land waartoe de vreemdeling behoort, de Belgische onderdanen niet toelaten, op het grondgebied van dat land, zich aan het leuren, den rondrei zenden handel of den verkoop op de openbare markten over te leveren. Art. 8. Aan deze wet zijn on derworpen de personen die nieuwe koopwaren op de openbare markten wenschen te koop te stellen, in de ge meente waarin zij woonachtig zijn, bij aldien zij in de gemelde gemeente een handelszaak bezitten. Art. 9. Worden als openbare markten aangezien, al diegene waar meerdere niet vereenigde handelaars nieuwe koopwaren te koop stellen, zelfs indien de maTkt gehouden wordt in een privaat lokaal, mits hetzelve voor het publiek vrij toegankelijk ia. Art. 10. Aan de tegenwoordige wet zijn niet onderworpen het leuren alsmede de rondreizende handel of op de openbare markten, van vee, paar den, opbrengsten van den grond of van den veestapel, landbouwwerktui gen, inheemsche produkten van jacht en vischvangst. Art. I IMogen niet het voor werp uitmaken van leuren, rondrei zenden handel of op de openbare markten de koopwaren waarvan de verkoop onvereenigbaar is met de goe de orde en de openbare gezondheid. Art. 1 2. De voorafgaande bepa lingen doen geen afbreuk aan de regle menten en verordeningen die door de gemeentebesturen mochten uitgevaar digd worden, inzake het zich ophouden op den openbaren weg en, over 't al gemeen, alle policiemaatregelen die het verkeer betreffen. Koning Leopold III staat vroeg op als zijn vader en zijn grootoom Leo pold 11. Deze soeverein was het die gewoon was het te zeggen de mor genstond heeft goud in den mond. Wanneer voor een staatsambtenaar de dag op het bureel begint, heeft de Koning reeds veel werk afgedaan. Na zijn ontbijt in gezelschap van de koningin, zet hij zich opnieuw aan het werk. Sedert het overlijden van zijn vader heeft Leopold III het zeer druk. Daar hij zijn moeder aanbidt, laat hij nooit na haar 's morgens te tele- foneeren uit het paleis van Brussel en haar bloemen te zenden. Koningin Elisabeth was voor eenige dagen naar Colmar bij de grootherto gin van Luxemburg gegaan. Daar heeft zij het overlijden van den prins van Bourbon-Parma vernomen waarvan zij veel hield. Een rouw te meer. Een licht in haar arcex. c is tie troonsbestijging van haar geliefden zoon met de blijde verwachting van prinses Marie-José, die de overleden Koning zeer beminde. We kunnen hier bijvoegen dat de dood van den Koning Hem als ver pletterd had. Hij dacht er niet aan zoo snel den troon te moeten beklimmen. Hij voelde zich gelukkig bij prinses Astrid en zijn kinderen. Hij leefde ge rust als zijn grootvader, de graaf van Vlaanderen. Thans is de verandering te groot. Te Brussel wordt zijn beslissing zeer gesmaakt te weten dat hij de oude dienaars van zijn vader, adjudanten, ordonnansofficieren, civiel kabinet, enz heeft behouden. Men weet dat de hofhouding in En geland verandert bij elke wijziging van politieke meerderheid in de Kamer. Er is nog niet beslist waar koningin Elisabeth haar intrek zal nemen. H.M. verblijft steeds te Laeken. Wat er ook van zij, Leopold 111 is ijverig aan het werk om zich zijn nieu we taak eigen te maken en studeert veel zooals trouwens zijn vader ook gedaan had toen hij zijn oom opvolgde. Koning Albert schreef zijn redevoe ringen af en las ze in de warande van Laeken. Dan verlangde hij dat men hem uit den weg ging. Voor langen tijd is het reizen gedaan hoewel het koninklijk paar naar oude overleveringen, de vreemde staatshoof den zal bezoeken. Maar wanneer Aanstaande jaar zullen wij de we reldtentoonstelling hebben. Men kan niet voorzien of het dan den Koning zal passen die protocolaire reizen te ondernemen. Het is mogelijk dat hooge bezoe kers uit den vreemde in 1935 naar Brussel komen en misschien de gasten van den Koning zullen zijn, wel te verstaan als de expositie gereed zal zijn. Het schijnt dat de werken sneller zouden moeten gaan. Het is waar dat de laatste maanden voor de opening kapitaal zijn en dat men dan dubbel snel kan arbeiden. De Koning stelt belang in die wer ken en wenscht dat alles op tijd en stond in orde zou zijn. De rol van Prins Karei wordt nu ook belangrijker. Men heeft reeds gezien dat hij uit naam van den Koning naar Parijs is gegaan om het overschot van den prins van Bourbon-Parma te groe ten. Hij is voortaan aangewezen, onze Prins, om den Koning te vertegen woordigen op plechtigheden zoowel hier als in het buitenland. Men kan zich daarover verheugen. Een prins vraagt om zijn Land te dienen. De vraag wordt ook gesteld of de Koning bijzondere gezanten naar de vreemde hoofdsteden zal sturen want hij kan overal zelf niet gaan om zijn troonsbeklimming aan te kondigen. We hebben reeds gemeld dat Belgie het Zomeruur invoert, in den nacht van Zondag 8 April. Er zijn zes landen, die evenals Bel gie een verandering van uur invoeren, ter wille van besparing. Het Zomeruur is aldus in voege In Belgie van 8 April tot 7 October In de Vereenigde Staten (New-York) van 29 April tot 6 October In Frankrijk van 7 April tot 6 Oc tober In Engeland van 21)22 April tot 6)7 October In Nederland van 14)15 Mei tot 6)7 October In Portugal vanaf 7 April. De verschillen van één dag hangen af van het uur, waarop de nieuwe uur regeling in voege treedt. Albanië, Duitschland, Oostenrijk, Bulgarie, Denemarken, Spanje, Honga rije, Italië, Lithuanie, Noorwegen, Po len, Zweden, Zwitserland, Tsjecho- Slowakije, Turkije en Joego-Slavie voeren geen Zomeruur in. Door den Koning op drie ma?nd gebracht. Hare M? c - Hunne Majeste en i', u. ningin, Z. K. Hoogheid de Gra^,1 v Vlaanderen, zijn zeer gevoelig aan de spontaniteit, waarmede het Belgisch Volk den rouw der Koninklijke Familie deelt. Niettemin in overweging nemend hoe de nationale rouw schade berokkent aan den handel, reeds ernstig door de krisis aangetast, heeft Zijne Majesteit de Koning besloten den rouw tot 3 maand te beperken. De halve rouw zal dus op 1 April aanvangen en op 1 7 Mei eindigen. Aan het Hof zal de rouw gedurende het normaal tijdbestek gehandhaafd worden. EEN DRIELING TE MEIRE. Het gezin Mathys-E)erycke te Meire (Oost-VI.) werde deze dagen verrast met de geboorte van een drieling, twee jongens en een meisje. Moeder en kin dertjes zijn welvarend. TREKKING VAN HET 5 1932. Dinsdag had de trekking dezer Lee ning plaats. De uitslagen Nummer 969.806 wint 2 millioen fr. Nummer 501.631 wint I millioen fr. Nummer 1.003.1 2 1 wint 500.000 fr. De nummers 167.784, 274.623 en 837.22 7 winnen elk 100.000 frank. De volgende nummers winnen elk 50.000 frank 139.038 143.555 451.539 475.545 700.683 700.961 898.615 947.992. De volgende nummers winnen elk 25.000 frank I 13130 114974 122397 125419 127327 129589 138609 142664 155163 157845 174731 183142 184561 189102 210946 223888 246585 249736 251580 258861 259983 267042 278935 282427 283562 289510 303313 309133 313131 321383 335908 357533 357770 363799 369606 370871 379831 379956 400607 404242 405566 411677 412729 414946 419178 459419 462788 464775 470819 475271 477495 487662 489593 493319 501953 520796 523532 524796 526047 527703 547484 560235 568644 572643 575546 579471 61I153 611766 617851 634869 635916 642978 650706 672742 675077 678337 681168 688156 693137 718524 740822 743225 749607 752224 752646 756501 756638 765925 768413 771138 784042 823595 827988 845592 847990 863853 873116 880054 894637 895197 902026 913660 914074 923253 927142 931469 932051 93j2245 932446 940352 943055 976494 978612 1002297 1.003556 1.004165 1.006868 1.013914 1.024695 1.043095 1.044980 1.050804 1.057716 1.069102 1.070419 1.082921 1.085122. 1.091990 1.092252 1.092982

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1