SPROETEN m/ SPRUTOL cc Beker ZENITH WEEKBLAD 25 CENTIEMEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT DE HERSTELPOLITIEK VAN PRESIDENT ROOSEVELT. BOTER IN ONS LAND BINNENGESMOKKELD. DRINK KRONEN PILSNER DE WERKLOOSHEID komen vroeg in het voorjaar. Voorziet U daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. HET OORLOGSMONSTER BELGISCHE ARBEIDERS HET ZAKKEN VAN DEN INDEX. OOK EN WEER DE HULP AAN DE BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID. DRINK KRONEN PILSNER ZONDAG 15 APRIL 1934. GAZET YAH POPEBINGHE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per poat 16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika. 30 fr. Loase Nummera .0.25 fr. Men abonneert op alle belgiache postkantooren. De poatabonnenten in Belgie, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat ben bedient, en niet aan ona. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleafd verzocht een poatzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaaen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand ta betalen. Een terugblik na dertien maanden bewind. Dertien maanden zijn verloopen se dert dat de heer Roosevelt zijn ambt van president der Vereenigde Staten aanvaardde. Zeker is, dat niemand, ook de pre sident zelf niet, toen heeft voorzien, waartoe de munt- en valuta-politiek der Vereenigde Staten in dit thans ver streken jaar zou leiden. Niets minder dan de grootste internationale confe rentie, die ooit werd gehouden de Economische Wereldconferentie van Londen -leed enkele maanden later schipbreuk op de weigering van Ame rika om vraagstukken van binnenland- sche economische politiek onderge schikt té maken aan het herstel der in ternationale handels- en financieele be trekkingen. Deze voortgezette en op de spits ge dreven experimenteele monetaire po litiek heeft overal elders in de wereld tot scherpe critiek aanleiding gegeven, uiteraard in de eerste plaats en het hef tigst in die landen die aangewezen als zij zijn op internationalen handel en internationaal'verkeer de ont wrichtende en noodlottige uitwerking der slecht-begrepen Amerikaansche po litiek op dit internationaal verkeer het meest en scherpst moesten ondervinden Is het opzet of toeval, dat juist na één jaar bewind deze zelfde president een nieuwe boodschap aan het Congres heeft gericht, waarin hij te kennen geeft mét het buitenland te willen on derhandelen over het sluiten van han delsverdragen,het verlagen van invoer rechten en het opheffen van invoerbe perkingen Luidt het tweede jaar van de New Deal een nieuw, maar nu voor dé geheele wereld, heel wat gunstiger perspectief in Na al hetgeen in het afgeloopen jaar is gebeurd moet het moeilijk vallen, daaraan zoo zonder meer te gelooven en de beperkingen, die men bij deze aankondiging ziet gemaakt, geven voedsel genoeg aan de sceptici, die meenen, dat ook deze boodschap veel meer voor binnenlandsch gebruik dan voor buitenlandsche practische toepas sing was opgesteld. De internationale betrekkingen. Toch kon men, zelfs van deze zijde beschouwd,deze boodschap niet anders dan met vreugde begroeten. Slechts wanneer er maar alleen uit zou spreken het besef, dat ook Amerika er niet in kan slagen verbetering in zijn interne economische positie te brengen zonder te streven naar een verbetering der internationale economische betrekkin gen tusschen de landen onderling, zon der zich moeite te geven de geheel verlamde internationale uitwisseling van producten te doen herleven dan reeds was deze boodschap van de grootste beteekenis voor de toekomst. En zij was dat dan des te meer, om dat wordt van het aangekondigde ook maar een klein deel in practijk gebracht daarmede gebroken moet worden met een stelsel van handelspo litiek, dat in Amerika reeds sedert het midden der vorige eeuw in steeds scherper mate is toegepast een stelsel van protectie, dat in vele opzichten volkomen prohibitief was geworden. Met dit stelsel heeft Amerika nu reeds sedert ongeveer vijftien jaren de innerlijk tegenstrijdige positie van crediteurstaat met een sterk actieve handelsbalans weten te handhaven, een positie, die ten slotte tot een algemee- ne ramp moest leiden, maar tegelijk oorzaak was, dat geen land sterker door de crisis is aangetast dan juist de Vereenigde Staten. Zelfs een opzette lijke inflatie van het ruilmiddel heeft deze crediteurstaat bij uitnemendheid niet geschuwd oin slechts deze tegen strijdige positie door j»)les heen te kun nen handhaven» De vrijhandeïsgedachte. 1 hans is het tijdstip aangebroken om den vicieuzen cirkel te doorbreken, dat zelfs een munt- en goud-manipulatie op een schaal als door Amerika in het afgeloopen jaar toegepast niet in staat is de hermetisch afgesloten afzet gebieden weer te openen. Men is licht geneigd in het buiten land de moeilijkheden, waarvoor deze president reeds met den dag van zijn ambtsaanvaarding zich zag gesteld, te onderschatten. Het is zijn taak in de eerste plaats den Amerikaanschen bur ger hun welvaart terug te geven en tot dat doel op Amerikaansche wijze alles te beproeven, wat mogelijk was. Wanneer dan ten slotte blijkt, dat men, na eerst een zekere stabilisatie van de munt te hebben afgekondigd, tracht de handelspolitiek volgens meer orthodoxe opvattingen te herzien, dan zal men goed doen, niet te zeer naar het verleden, doch veeleer in de toe komst te zien. Een overgang van protectionnisme naar de vrijhandelsgedachte kan voor weinig landen zoo moeilijk zijn als voor Amerika. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE De Staat voor 15 millioen fr. bedrogen Het is een gewoonte geworden tus schen nabuurlanden in dezen tijd van contingenteering en tariefmuren elkaar de wederzijdsche rekeningen van in- en uitvoer mede te deelen. Op die ma nier kan door een eenvoudige aftrek king globaal berekend worden hoeveel van een bepaalde koopwaar van het eene land naar het andere gesmokkeld wordt. Op die manier is de Belgische Schatkist er in gelukt vast te stellen dat zij jaarlijks voor een bedrag van meer dan 1 5 millioen wordt benadeeld. I De Massale smokkel. Het is inderdaad gebleken dat de ge tallen die door de Nederlandsche re geering worden aangegeven voor den uitvoer van boter naar ons land met 1.654.600 kilo het getal overtreffen waarvoor in Belgie invoervergunningen werden verleend. Als wij dan weten dat voor één kilogram Nederlandsche boter een invoerrecht van 11.5 fr. moet worden betaald, dan is het niet moeilijk uit te rekenen voor hoeveel de Belgi sche Staat jaarlijks wordt benadeeld ten voordeel van de smokkelaars,want die verkoopen ten slotte de boter aan denzelfden prijs als de regelmatige in gevoerde waar. Dit verlies bedraagt inderdaad bijna 18 Yl millioen frank. Het gerecht met een onderzoek gelast. Thans wordt bericht dat het Ministe rie van Financies het parket van Brus sel, Antwerpen.Gent,Brugge en Hasselt leeft gevraagd een onderzoek in te stellen. Reeds zijn onderzoeksrechters benoemd, die zich met de zaak bezig houden. 't Materiaal van de smokkelaars. Zooals wij reeds bij verschillende ge legenheden hebben meegedeeld, toen we over de boter smokkel spraken, beschikken de smokkelaars over een uitgebreide organisatie en zijn zij uit gerust als een klein leger auto's met dubbelen bodem, pantserauto's, gehei me bergplaatsen, motorbooten, een be- wakings- en een inlichtingdienst. Het schijnt zelfs, dat niet alleen Holland- sche boter ons land wordt binnenge smokkeld, maar dat Deensche boter per schip naar Antwerpen wordt ge bracht, en van hier uit, in transit, zon der invoerrecht te betalen, naar Hol land wordt vervoerd, om zoo terug ons land te worden binnengesmokkeld. Dit verklaard dan de klachten van de Ne derlandsche boterhandelaars, die hun uitvoer naar Belgie zagen verminderen terwijl de invoer van boter uit Neder land in ons land niet verminderde. Reeds een ontdekking. Uit het onderzoek is reeds gebleken dat Antwerpsche firma's in den smok kelhandel zouden betrokken zijn,som migen reeds sinds jaren, anderen nood gedwongen door de oneerlijke concur rentie. Onlangs werd door de rechterlijke brigade te Beveren-Waes een 30-tal kisten boter aangeslagen die van uit Denemarken verzonden waren naar Nederland via Antwerpen die terug ons land binnengesmokkeld waren. Die 30 kisten zouden deel uitmaken van een partij van 300 kisten die dezelfde reis zouden hebben meegemaakt. V»"Xe.''«4'»Vi«,'Wk Men hoort alhier bijna niets anders dan klagen over de werkloosheid. Het zelfde bestaat ook elders, ver mits een lid van den provincialen Raad van Oost-Vlaanderen verzekerde, dat deze provincie alleen 25 miljoen te kort heeft, om de werkloozen voldoende te steunen. Men kan zich gemakkelijk inbeelden hoe het met de andere provincies ge steld is. En wat gezegd van den Staat en de gemeenten Een stad als Brussel, heeft in 1932 6 miljoen 400.000 fr. uitgegeven, om I 57.365 gezinnen te onderhouden. Het geldt dus menschen die onmogelijk hun brood kunnen verdienen. Er bestaat een verschil van 28 mil joen tusschen de inkomsten en uitgaven der openbare weldadigheid, die 50 mil joen beloopen. Die 28 miljoen moeten uitgekeerd worden door de stad. Dit wil zeggen, dat een vierde van de Bruseslsche bevolking moet ge steund worden. De vermeerdering der ondersteun den komt voort van de ellende der bedienden, die, zonder werk zijnde, het getal ondersteunden vermeerderd hebben. De syndikale kassen zijn bijna ledig. Hoe zullen de openbare besturen hun offers kunnen voortzetten Nie mand weet het. Zooals men ziet, valt er niet met vuur te spelen, wil men geen gevaar loopen er aan ten onderen te gaan. Ons volk vraagt dagelijks 's mor gens: «Zal er nog brood zijn of niet In de werkloosheid ligt de kiem van een revolutie. Dit is niet alleen het geval in ons land, maar in alle landen der wereld. Hitier heeft zijn verbazende macht verkregen, omdat de Duitschers hopen dat hij dit vraagstuk zal kunnen op lossen. Mislukt hij, Hitler is een vogel voor de kat. Naarmate hij aan het bewind is, zal zijn krediet verminderen, als hij mach teloos, als zijn voorgangers, blijkt te genover de werkloosheid. Dit is een hoofdbrekerij, niet alleen voor minister Jaspar, maar voor alle ministers van financies. Welnu, geen mirakel zal op dit ter rein gebeuren. De ziener die door iets boven natuurlijks, het redmiddel zou vinden, zou de meester van de wereld zijn. Alle volkeren zouden hem volgen en misschien zou hij den droom der wereldbroederschap kunnen verwezen- ijken. Eilaas Laten we voorloopig alle ïoop varen. Zoolang de zaken sla- sakken en het nog meer dreigen te worden, is er niets te doen «De Vlaamsche Oud-Strijder» heeft in oude papieren een lijstje van schrik wekkende oorlogscijfers teruggevonden Het is inderdaad, in dezen tijd van nieuwen wedloop der bewapening, wel goed daar nog eens over te mijmeren. Het is een statistiek omtrent wat Bel gie heeft geleden in den jongsten we reldoorlog 39.104 Belgische soldaten gesneu veld of verdwenen 19.800 (ongeveer) Belgische sol daten zwaar gekwetst I.400 (ongeveer) Belgische solda ten eene afzetting ondergaan 86 Belgische soldaten blind 200 Belgische kerken geheel ver nield 580 Belgische kerken gedeeltelijk vernield 525 Belgische gestichten en scholen verwoest 66.1 03 Belgische woonhuizen geheel vernield II.929 Belgische woonhuizen ge deeltelijk vernield 1 milliard 59 millioen 219 duizend 385 fr. waarde in 1914, schade aan Belgische fabrieken en werkhuizen ver oorzaakt 81.179 hectaren Belgische akker grond verwoest 28.700 (ongeveer) Belgische burgers gedood of in ballingschap overleden BEKERCOMPETITIE DER TRABOL TE POPERINGHE. IN FRANKRIJK- DE WINNENDE PLOEG VAN COUTTENIER'S Men mocht er zich aan verwachten, dat in de maand Maart, de index ging zakken, in eene mate, waaraan wij tot nu toe niet gewoon waren. Verleden jaar, gaven de eerste maanden van het jaar, enkel 7 punten afslag over het totaal. Dit jaar bereikt het dalen ten minste 23 punten. Met zich op 67 7 te vestigen, staat de index 38 punten, zij meer dan 5 lager, dan verleden jaar, op denzelfden datum. Wij mee nen dat heden het zakken der levens duurte grooter is, dan dit van den index. Men neme wel in acht, dat het dalen in de maand Maart niet meer dan in de verleden maand, niet geheel defini tief is. Het staat onder de seizoens invloed voor 4 tot 5 punten en hoofd zakelijk voor 5 tot 6 punten. De be weging van het seizoen is vooral het werk der eieren, en in de plaats, der melk wat dit der boter aangaat, het regint nog maar, zoodat de index er nog geen rekenschap kon van houden. Terwijl het rundvleesch op een hoog punt blijft, begint het zwijnsvleesch af te slaan, maar niet in verhouding ret rundvleesch ook niet met de prijzen der beesten, die op de markten nog zakken. Het land heeft de grens der overproductie bereikt. De beweging van den index is ge kenmerkt door het feit dat al de arti kelen min of meer medegesleept wor den door den afslag. Dat is het gevolg der hardnekkige mededinging, die in den kleinhandel heerscht. Maar men stelt meer en meer vast, dat de wezenlijke afslag onlangs voor de kleedingsstukken vastgesteld, niet al te wel in den index te bespeuren is. De beweging naar afslag zal onge twijfeld voortgaan, ten minste voor de twee volgende maanden. De seizoen- faktor zal in dezen zin voortgaan hij zal medewerken met den grondfaktor drukking op de prijzen. Ziehiei ten titel van vergelijking, welke de kleinprijzen waren van eeni- ge voedingsstoffen van eerste behoefte in den beginne van 1934. Wat de eieren betreft, de benade ring zou tegenwoordig voordeeliger zijn voor Belgie. Het brood werd 1.37 fr. de kilo verkocht in Belgie 1.90 fr. in Enge land 2.80 fr. in Duitschland en 2.65 fr. in Italië. De gekristaliseerde suiker gold 2.80 fr. in Belgie 2.30 fr. in Engeland en 2.50 fr. in Italië. De aardappelen golden 0.40 fr. in Belgie 0.7 7 fr. in Engeland 0.60 fr. in Duitschland 0.99 fr. in Italië. De melkboter kostte 23 fr. in Bel gie 14.50 fr. in Engeland 26.50 fr. in Duitschland en 21.25 fr. in Italië. De melk kostte 1.50 fr. in Belgie 2.75 fr. in Engeland 2.05 fr. in Duitschland 2.20 fr. in Italië. De eieren golden 0.77 fr. (begin Januari) in Belgie 0.92 fr. in Enge land 11 0 fr. in Duitschland en 1.19 fr. in Italië. Zooalé men ziet, staat Belgie op geen al te slechte plaats, tenzij voor de boter, maar men heeft ook de duurte van het vleesch in ons land. Twee simpele woordekens. Bijwoor den, zegt het woordenboek. Dus, woorden die er niet noodig zijn, zoo n soort bijgerecht, om den zin, waar in ze voorkomen, wat meer kracht bij te zetten, of wat beter te doen ver teren. Een mijner vrienden zegt dat het de venijnigste woorden zijn van gansch onze rijke Vlaamsche taal. Leg ze in den mond eener ge trouwde vrouw, zoo verklaarde hij on- angs, en het is om er van dood te vallen Mag ik u de geschiedenis van mijn vriend vertellen Ze is zoo simpel als de door hem gehate woordekens. Vóór zijn huwelijk ontdekte hij niets dan hoedanigheden bij de kin deren van moeder Eva. Vrouwen, placht hij te zeggen, zijn vriendelijk, gedienstig, joviaal, galant, werkzaam, nederig, zacht, niet over dreven «coquette» en vooral schoon Als ouderen het er op aanlegden iet tegendeel te bewijzen, om zijne geestdrift wat te koelen, dan maakte lij zich kwaad tegenover hen, die hij noemde de défaitisten van de le vensschoonheid en het levensgenot. Nu is mijn vriend ook getrouwd, dij bekent eerlijk dat hij het zich nooit jerouwd heeft hij mint en eert zijn vrouwken, 'lijk het een deftigen huis vader past. Maar een klein wolkje heeft zich vóór het zonnetje van zijn geluk gezet. Hij heeft namelijk ontdekt iets wat we sinds lang wisten dat zijn vrouw, juist gelijk alle andere vrou wen, al te dikwijls gebruik maakt van de twee woordekens OOK en WEER. Zijn werkbaas had hem laatst ge- tracteerd op een paar glaasjes wijn, met het gevolg dat hij lichtjes in den wijngaard des Heeren had gewandeld, zondèr nochtans den Charleston te dansen, als hij t'huis kwam. Ge ziet er weer dronken uit zei zijn vrouw, alhoewel ze den meest so- beren man van heel de straat en mis schien van gansch de stad heeft. Hij schoot in een kattekoleire, en kel en alleen om het woord WEER, dat er beslist te veel bij was. Onlangs was het nog straffer Men vertelde over iemand, waarvan de samenleving bepaald niet veel heeft. Er werd over en 't weer gerezeneerd over het triestige lot van zijn vrouw, over de verwildering zijner kinderen, over de armoede die in zijn eetkas troef was, enz.... De vrouw van mijn vriend kwam er ook tusschen, en in 't bijzijn van haar man, kraamde ze er het volgende uit Dat is ook een van die niet-deu- gende leegloopers Mijn vriend maakte zich nogmaals kwaad en schreeuwde luid dat die ook er te veel bij was Hij heeft alleszins gelijk. Een verstandige huisvrouw zal voor altijd uit haar woordenschat schrappen de twee kleine bijwoorden OOK en WEER I... D. W. De beslissing van de regeering om het Noord-Tracé aan te nemen voor de voltooiing der wéfrken van het Albert- kanaal, heeft groote ontroering ver wekt in de politieke en ekonomische middens van Braband. Naar een zekere herneming. Tijdens de laatste wekelijksche pe riode hebben de verschillende bureeien en inwijkingskontrooldiensten der mi nisteries van Arbeid en Landbouw een zekere herneming vastgesteld van den Belgischen handenarbeid in Frankrijk. Zoo werden 5 7 personen, waaronder tien vrouwen, aangeworven in de nij verheid. Anderzijds bevindt zich geen enkele Belg onder 663 vreemde werk lieden die uit Frankrijk getrokken zijn tijdens dezelfde periode. Voor de maand Maart zijn de vast stellingen gunstig 76 Belgische werk lieden, waarvan 40 voor de nijverheid en 36 voor den landbouw, zijn in Frankrijk geweken. Anderzijds zijn er slechts 14 uitge weken op de 2663 vreemde werklie den die uit Frankrijk geweken zijn. HET ALBERTKANAAL- Door Kamerlid Fieullien, werd aan den heer minister van Financies, vol gende vraag gesteld Wil de heer minister zoo goed zijn te zeggen waarin juist de financi ële hulp aan de Belgische Bank van den Arbeid bestaat, waarover de pers dezer dagen schreef Wil hij ons in 't bijzonder inlichten over de volgende vragen 1Om welke reden kwam de regee ring in dezen uitzonderlijk tusschen- beide en krachtens welke vtettelijke bepaling 2. Hoe gebeurde de tusschenkomst der regeering Deed zij zelf de finan cieele verrichting of machtigde zij daartoe andere instellingen, ofwel nog heeft zij aan die instellingen gevraagd ze te doen In deze laatste gevallen, welke zijn die instellingen en welke zijn gebeurlijk, de waarborgden toe gestaan door de regeering 3. Welke is de juiste financieele toe stand van de ondernemingen waaraan steun verleend wordt 4. Welke waarborgen werden gege ven, en door wie, als tegenpartij voor den steun 5. Hoeveel bedraagt juist de steun en mits welke financieele voorwaarden werd hij toegestaan De h. Jaspar minister van Financies, gaf volgend antwoord Ik verwijs naar de mededeeÜng welke aan de pers, in verband met den onlangs gehouden kabinetsraad, werd gedaan. Ik vat die samen als volgt De onderwerpelijke verrichting wordt gedaan door de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas en niet door de regeering, noch eenig ander lichaam, en wel binnen de grenzen van de sta tuten van bedoelde kas. De regeering, door deze geraadpleegd,heeft eenvou dig toelating verleend om daartoe over te gaan ten beloope van hoogstens 150 millioen frank. Bepaald werd 1Dat dit bedrag zou worden voor geschoten aan de socialistische coöpe ratieve vereenigingen die zich hoofde lijk hebben verbonden tot rente en te rugbetaling. Niets werd aan de Belgi sche Bank van den Arbeid voorge schoten. 2. Zij hebben al hun vaste goederen tot den hypotheekwaarborg van hun verbintenis aangewend. 3. Het geld zal alleen worden voor geschoten ter voldoening aan de door individueele spaarders gevraagde te rugbetalingen. met uitsluiting van welk- danige andere, als daar zijn syndica ten, mutualitieiten, enz. 4. Waarborgen worden genomen om zich ervan te verzekeren dat de voorschotten noodig zijn en wel aan de spaarders worden uitgekeerd. Het rust op de Algemeene Spaar en Lijfrentekas de met die voorschrif ten overeenkomende uitvoeringsmaat* regelen te treffen. 1 7:> W

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1