Meer Moed en meer Durf Inhuldiging van 't Gedenkteeken der Grenadiers te Steenstraete. 14 JAAR. NUMMER 17. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 29 APRIL 1934. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgUche postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN EEN VERKLARING VAN DEN HEER JASPAR. DAT MOGEN WE ONZE REGEERING VRAGEN. Zij heeft n. .er een ab BOND TER VERDEDIGING VAN 'T OFFICIEEL ONDERWIJS. Namens het Bestuur. DRINK KRONEN PILSNER VOOR DE NATIONALE EENHEID. RADIOREDE VAN DEN HEER DOUMERGUE. DE INDEXGETALLEN. Een daling van 7 punten voor het Rijk. HET GEDENKTEEKEN. Een indrukwekkende onthulling. De aankomst van den Koning. De Plechtigheid. NA STEENSTRAETE LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE LEENING 5 T. H. 1923 DER VERWOESTE GEWESTEN, DE KLEINE SPAARDERS. DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED. GAZET TAN POPEHIHGHE I Jaar, per po»t16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. In den ministerraad van Vrijdag avond, heeft de heer Jaspar een ver slag gegeven over den toestand van het budget. Het ziet er bedenkelijk uit, maar. niet zoo bedenkelijk als men een mo ment heeft kunnen vreezen. Sommigen hadden reeds gesproken van een gat van één milliard. Het zal er maar een van tweehonderd millioen zijn Laat dat een troost wezen. Wat is er dan tenslotte nog allemaal meegevallen, of juister minder tegen gevallen Door het zakken van den dollar en het pond is onze buitenlandsche schuld met 65 millioen verminderd. De taks van 10 frank op de vreemde kolen, heeft twaalf millioen opgebracht. Verder rekent de minister van finan cies op het succes van de loterij ten bate van onze kolonie, die hem voor dit jaar zou kunnen ontslaan van iedere uitgave voor den Congo. En dan heeft hij er ook maar geen doekjes meer rond gedaan, dat hij den vrijen verkoop van alcohol weer toe gestaan wil zien, waarmee voor den Staat dit jaar nog een honderdtal te verdienen zou kunnen zijn. Onder de factoren, die het door hem berekende evenwicht in de begrooting alweer verstoord hebben, heeft de mi nister vooropgesteld de niet-betaling door Duitschland van de annuiteit der marken, en dan schoof hij de schuld ook nog op de betaling van achterstal lige posten voor de dienstjaren 1929, 1931 en 1932, die moesten worden gedaan, maar de voornaamste van alle oorzaken zijner misrekeningen blijkt hij, althans volgens de aan de pers meegedeelde nota, niet aangeraakt te hebben. Het volkomen uitdrogen van de be lastingsbronnen die hij al te woest heeft afgetapt. Den dood van duizenden kie kens, die hij den nek heeft omgedraaid om er de laatste eieren uit te halen. De verdwijning van ontelbare takseer bare objecten tengevolge van over-tak- seering. Nochtans moet hij thans wel de er varing hebben opgedaan, dat, inzake belastingen en taksen, tweemaal twee niet noodzakelijk vier moet zijn, maar gemakkelijk ...nul kan worden. Natuurlijk zal dat in dezen minis terraad wel gezegd zijn. Onze regeering heeft van haar belastingspolitiek nu toch schade en schande genoeg onder vonden, om eindelijk wat geleerd te hebben. Maar ze zal toch nog geen aanleiding gevonden hebben om zulks in een officieel verslag over haar pala- bers, voor heel de wereld te bekennen. Op een terugkeer tot het gezond verstand wijst echter wel de verklaring in dit officieel verslag dat de minister bij het schatten op 200 millioen van het tekort op het budget voor dit jaar, ook rekening gehouden heeft met ze kere noodzakelijke ontlastingen. Dat wil zeggen Indien al de belas tingen bleven zooals ze thans zijn, dan zou dit mali minder dan 200 millioen bedragen, maar eenige belastingen zul len verminderd worden of zelfs afge schaft. Er kan dus moeilijk sprake van zijn, dat de heer Jaspar er nog aan denken zou, om dit gat van tweehonderd mil lioen te stoppen met nieuwe taksen. Ook zegt de nota over den minister raad, dat hij het probeeren wil, door middel van nieuwe bezuinigingsmaat regelen. De minister van financies, zoo luidt de nota, rekent, om deze be zuinigingen te verwezenlijken, sterk op de hulp der inspecteurs, die voor bij zóndere opdracht zullen krijgen over te gaan tot een herziening van alle bud getten, in overeenstemming met de be langhebbende administraties Dat is nog zéér vaag. Liever hadde het land gehoord, dat de minister-zelf met een klaar uitgewerkt plan van be zuinigingen voor den dag is gekomen. Een plan in den aard van datgene het welk hef mirdrdfrie Doumergue in Frankrijk, in slechts enkele weken tijds, heeft uitgewerkt en waarvan de uit voering op 't oogenblik feitelijk reeds is begonnen. Wat we onze regeering in grootere mate toewenschen mogen is moed en durf. solute volmacht beschikt de macht dus om alle ingrijpende maatregelen tot gezondmaking van de Natie voor te schrijven en deze te doen naleven. Wat heeft ze tenslotte met deze vol macht gedaan Hoofdzakelijk Nieuwe belastingen en taksen gestemd, die als voornaam ste uitwerksel gehad hebben de eco nomische bedrijvigheid nog méér te stremmen en te verlammen en de werk loosheid te doen aangroeien. Daarvoor was geen moed noodig. Belastingen verhoogen, dat kan een gouvernement altijd met veel minder gevaar voor zichzelf en voor de open bare orde dan bezuinigingen opleggen. En er komt in den zin, dien wij hier boven uit de nota over den minister- raat! oppikten, een voorbehoud voor, dat ons mag doen vreezen dat de moed en de durf van dit kabinet nog weinig of niet toegenomen hebben. Dit namelijk dat de inspecteurs, die met een herziening van de budget ten zullen worden gelast, zulks te doen zullen hebben... in overeenstemming met de belanghebbende administra ties Dat heet nu eens bij den duivel te biechten gaan Het spreekt toch vanzelf, dat ieder van de belanghebbende adminis traties vinden zal dat de bezuinigin gen... bij de andere besturen gevon den moeten worden, want dat ze bij haar absoluut onmogelijk zijn. Een gouvernement dat zichzelf aan gesteld heeft als de redder van het land uit zijn hoogsten nood, doet zoo als het kabinet Doumergue Het onderzoekt zelf, en beslist zelf, zonder appel over alle inspecteurs en bureelen heen. Het zegt Zóóveel moet er worden bezuinigd op de diensten van den Staat, en zooveel zal er ook bezuinigd worden, en wie het hiermee niet eens is, die moet er maar vandoor trekken, Het zal ons gouvernement, indien het nogmaals een volmacht vraagt en aekomt, wellicht een nieuw hart onder den riem steken, dat zooveel krachtda digheid en vastberadenheid bij het mi nisterie Doumergue op het Fransche volk blijkbaar genoeg indruk heeft ge maakt om het in zijn geheel te overtui gen van de onafwendbare noodzake lijkheid der bezuinigingen, die dit mi nisterie opgelegd heeft, en om den belanghebbenden dan meteen al het doellooze en het gevaarlijke van een opstandig verzet ertegen te doen inzien. Zóóveel in alle geval is zeker dat voor. al de gewelddadige oppositie, die tegen de compressie-maatregelen van het Fransch gouvernement werden aan gekondigd, zoo goed als niets meer te vreezen valt. Bij enkele paradestaking- jes voor de galerij zal tenslotte heel de geduchte revolutie zich bepalen. En zoo wordt nogmaals de stelregel bevestigd dat alléén hij gerespecteerd wordt die respect afdwingt en dat er maar één manier bestaat om werkelijk respect af te dwingen Gelijk hebben. N. G. Op Zaterdag 28 April, te 8 uur '3 avonds, belegt de Bond ter Verdedi ging van het Openbaar Onderwijs, een vergadering in de bovenzaal van het lokaal Au Saumon rechtover de Vischmarkt, te Yper. Bevoegde rede naars zullen er het woord voeren en de noodzakelijkheid aantoonen om het Officieel Onderwijs in West-Vlaande- ren uit te breiden. Alwie voorstander is van het Offi cieel Onderwijs, zal er aan houden op deze vergadering aanwezig te zijn. Hieronder deelen wij de indexge tallen mede vastgesteld door het mi nisterie van Arbeid op den 1 5 dezer, in vergelijking met de indexgetallen der vorige maand. Maart April Voor hei Rijk 677 670 Brussel en omgeving 713 706 Antwerpen en omgeving 711 700 Gent en omgeving 645 637 Luik en omgeving 663 654 Provincie Brabant 680 673 Prov. Antwerpen 694 685 Prov. West-Vlaanderen 680 674 Prov. Oost-Vlaanderen 661 655 Prov. Henegouwen 690 683 Prov. Limburg 682 675 Prov. Luik 659 65 Prov. Luxemburg 67 667 Prov. Namen 673 665 De stabilisatie-index voor het Rijk is thans 85,7 tegenover 86.5 op den 15 Maart 1.1. De heer Gaston Doumergue, voor zitter van den Franschen Ministerraad, heeft een rede uitgesproken die langs de radio uitgezonden werd. De eerste Minister zegde eerst en vooral dat het voor hem een hartsversterking was, zich te kunnen onderhouden met zijn me deburgers, want zijn taak is moeilijk. Om haar tot een goed einde te bren gen, zegde hij, om orde in het huis te brengen, zijn wij, mijn medewerkers en ik, op talrijke moeilijkheden gestuit. Maar wij verwachtten ons daaraan. De heer Doumergue drong vervol gens bijzonder aan op het feit, dat ie dereen partijganger is van het herstel der financies, een heropbeuring waar van het voornaamste een werkelijk evenwicht der begrooting was. Hij leg de dan uit op welke manier de regee ring te werk gaat om dit evenwicht te bewerkstelligen, en hij voegde er bij Echter, voor wat aangaat de pensi oenen der Staatsambtenaars, komt de regeering het als rechtvaardig voor, en dit na een nieuwe bestudeering der cwestie, kleine wijzigingen aan de wets- Desluiten te brengen, welke zullen toe- aten de opofferingen die aan de Staats- gepensionneerden gevraagd werden, te milderen. De heer Doumergue wenschte zich zelf dan geluk, te kunnen vaststellen dat de oud-strijders vrijwillig het hun ne bijgedragen hebben, om aan het fi nancieel herstel mede te werken, en lij zegde hun dankbaar te zijn, omdat zij zich ook van den waren staat der zaken rekenschap hebben gegeven. De Minister-president verzette zich tegen elke waardevermindering van de rank, bracht hulde aan het werk van den heer Poincaré tijdens de voorgaan- e crisis, en drukte zijn wil uit om den arbeid van financieel herstel welke hij ondernomen heeft, ook tot een goed einde te brengen. Opdat de Fransche Staat in het buitenland zou geëerbie digd en geacht worden, is het noodig dat dit ook in het binnenland het geval weze. De heer Doumergue stelt zich voor om de levensduurte te verminde ren en aan de werkloosheid te verhel pen. Overgaande tot het onderzoek der buitenlandsche vraagstukken zegde de heer Doumergue te gelooven, dat Eu ropa en de wereld hun evenwicht nog niet weergevonden hebben, Frankrijk wenscht vurig het behoud van den vrede, en koestert geen wrok tegen zijn vijanden van gisteren, maar het zou de lessen van het verleden niet over het hoofd kunnen zien en wenscht in de eerste plaats voorzichtig te zijn. Het is Frankrijk dat aangevallen werd en dat slechts van zijn wapens gebruik gemaakt heeft om zich te verdedigen. Het is dus heel natuurlijk dat Frank rijk, op het oogenblik dat zijn vroegere aanvallers zich wapenen, zopveel mo gelijk waarborgen tracht te bekomen Gedreven doqr een natuurlijken drang naar veiligheid, wenscht Frankrijk te leven en voort te bestaan. Zijn verle den is een waarborg voor zijn vrede lievendheid en zijn drang naar voor uitgang. Frankrijk heeft geen enkele verandering op het oog en koestert ook geen overweldigersgedachten. De heer Doumergue besloot zijn re devoering, met er bij alle Franschen ten sterkste op aan te dringen, om hun onderlinge twisten te vergeten en zich nauw aaneen te sluiten, want, zegde hij Da verdeeldheid der natie, is de zelfmoord der natie Zondag laatst had te Steenstraete, in den namiddag, de onthulling plaats van het Gedenkteeken aan de Grena diers, die gedurende den vreeselijken lag van April 1915, waar voor de eerste maal door de Duitschers giftgas als wapen gebruikt werd, vielen op het veld van eer. 's Morgens brachten Fransche troe pen van Rijssel en het Regiment der Grenadiers, dat met zijn muziekkorps van Brussel gekomen was, hulde aan iet monument der Gesneuvelden van de stad Yper en aan de gedenkteekens van de geallieerden in deze zoo erg geteisterde stad. Een ontvangst ten Stadhuize besloot de plechtigheden van den morgen. Vanaf korte oogenblikken na den middag brachten bijzondere trams de militaire afvaardigingen en de duizen den oud-strijders naar Zuydschoote, waar wederom hulde gebracht werd aan het monument van de gemeente en aan dit van het Fransche 4 1 8e Re giment. Het is hier, dat het nieuwe gedenkteeken, ter herinnering aan de lelden van Steenstraete gaat ingehul digd worden. Vanaf 2 uur kwamen de burgerlijke en militaire overheden aan. Er waren talrijke generaals, onder wie gewezen gegradeerden van regimenten zijn, die r in 1915 streden. De heer Baels, gouverneur van West-Vlaanderen leid de een talrijke schaar vooraanstaande personaliteiten uit de provincie. Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge was op deze plechtigheid tegenwoordig. Vele afvaardigingen van oudstrij ders met hunne vaandels, stonden na- aij het gedenkteeken opgesteld, dat nog met een sluier bedekt was. Om 2.15 uur kwam de heer Devèze minister van Landsverdediging aan en 1 half drie kondigde het gewoel onder de menigte de aankomst van onzen jongen Vorst aan. Hij werd on der een opgewonden geestdrift door de dichte menigte toegejuicht. Generaal De Grox nam dan het woord om uur voor uur den hevigen strijd van Steenstraete opnieuw te schil deren en hulde te brengen aan den Grenadiers. Kolonel Six hernam in het Fransch die uiteenzetting, waarna het gedenkteeken aan de gemeente Zuyd schoote geschonken werd en de sluier viel. Het is een eenvoudig gedenktee ken, werk van commandant Reding. De heer Pecceu, burgemeester van Zuydschoote nam he( monument in ontvangst en beloofde er een trouwe eerewacht rond te houden. De heer Devèze, minister van Lands verdediging, nam vervolgens 't woord. Hij ook bracht hulde aan de Grena diers en richtte zich in het bijzonder tot hen om hen namens; de regeering en namens het leger eerbiedig te groeten. De Koning ging alsdan naar het mo nument en legde er een prachtige kroon neder. Deze bloemenhulde werd wel dra door honderden gevolgd en het voetstuk verdween spoedig onder kleurrijke offeranden. Nadien defileerden de Fransche troe pen, de Grenadiers en de Oud-Strijders voorbij den Vorst. De Koning nam afscheid van de bur gerlijke en militaire overheden en ging heen te midden van de haag gevormd door de troepen en de oud-strijders, die hij allen herhaaldelijk groette. Per auto ging hij naar het vliegveld van Wevelghem, vanwaar de Koning door de lucht terug naar Brussel vertrok. Het is niet ten onpas hier te herin neren aan de indrukwekkende plech tigheid van Steenstraete. De Koning en zijne soldaten waren er, maar ook het Vlaamsche Volk was er, van wie allen zijn vurige koninkgezindheid, zijn edelmoedigheid en zijn betrouwen in het dierbaar bestaan van het land, hebben moeten bekennen. STEENSTRAETE het midden punt van het «frontersgezinde» Vlaan deren. Iedereen weet hoe de fronters- partij ontstaan is door een misver stand tusschen de ontevredenen van het front en die uit de verwoeste ge westen. In die troebele toestand ver heugden zich de kiesdravers. De front vlakte is lange jaren gebleken aan een begeesterde heide waar de toege stroomde bedevaarders in botsing kwamen met de oproerige benden welke Borms aanbaden. Die tijden zijn voorbij. Uit de front streek zijn de Oud-Strijders in massa opgetrokken naar de begrafenisplech tigheden van Koning Albert I. West- Vlaanderen is zich zeiven te boven ge komen. Wanneer Koning Leopold III Zondag laatst te Yper toekwam werd Hij er machtig toegejuicht door een samengepakte menigte. Iedereen was opgekomen, uit de omstreken, uit de dorpen, uit de hoeven, uit de werk plaatsen en werven. Er was maar één gevoel, één geroep. Is dit misschien het einde van de politieke misverstan den en dwalingen Alles hangt af van de wijsheid van de leiders Het sparen is goddank nog in eere bij ons volk. Men verstaat in Belgie dat elkeen zijn voordeel heeft een ap peltje weg te leggen voor den dorst, en alzoo op voorhand voorzorgen te treffen tegen de wisselvalligheden des levens. Wij zijn geen roekelooze ver- teerders, die zonder besef van eigen waarde, in moeilijke tijden, enkel en alleen rekenen op de hulp van de ge meenschap en van den Staat. Helpt zeiven, zoo helpt u God, is onze leuze en wij sparen. Sparen is ook nuttig voor de familie, omdat het voor de familie de gewensch- te waarborgen geeft van bestaan en tevens het vooruitzicht bevordert in iet regelen van het huishouden. Het spaarwezen leidt tot den eigendom, die aan elkeen zijn huis bezorgen kan en tot het ontwikkelen van het erf recht het wordt alzoo een der grond slagen van het behoud der familie als cel van een leefbare en zedelijke maatschappij. Ook is het sparen nuttig voor de gansche volksgemeenschap, want alzoo wordt de orde en de sociale vrede in ret land bevestigd. Een spaarder luis tert niet naar de revolutionnaire op- stokerijen van woelgeesten, die het privaat leven willen aanslaan en ver nietigen. Het spaarwezen heeft echter ook ze kere vijanden, waartegen men op zijn hoede moet zijn. Zoolang de spaargelden belegd wor den door sterke instellingen, die ern stige waarborgen opleveren is er geen gevaar te duchten. Maar het kan ge- Deuren dat de kleine spaarder op zijn eigen en onafhankelijk wil optreden, om des te voordeeliger zijn geld uit te zetten opgepast is dan het wacht woord. Het wordt dan meestal aangelokt door het voorspiegelen van gemakke lijke winsten, en hij waagt zich tot eenige financieele bewerkingen, waar in hij niet goed thuis is. Vroeg of laat loopt hij bittóre ontgoochelingen te gemoet, des te meer daar er allerlei tusschenpersonen hem hunne diensten aanbieden al te dikwijls maken zij misbruik van de onwetendheid en den spekulatiegeest van het publiek. Speculeer nooit dit is een gulden raad, dien wij niet genoeg kunnen her halen, meest aan den kleinen spaarder. Om de massa der spaarders te be werken en hun geld los te krijgen, worden de zoogenaamde démar- cheurs aan den gang gezet, alsook een bijzondere financieele pers op gepast is nogmaals het wachtwoord. Zij zijn niet te betrouwen G. B. Het Volkenbondssecretariaat heeft een mededeeling gepubliceerd over de zitting der commissie van drie uit den Volkenbondsraad, die de kwestie van de volksstemming in het Saargebied moet behandelen. Blijkens deze mededeeling heeft de commissie heden haar arbeid te Rome beëindigd. Terwijl de commissie zich voorbehoudt het onderzoek van andere kwesties nog voort te zetten, heeft zij besloten den Raad voor te stellen a) de instelling van een stemmings commissie, welke tot taak zal hebben de volksstemming in te richten en te controleeren b) de instelling van een stemmings rechtbank ter behandeling van inbreu ken op de bepalingen in zake de stem ming. Trekking v^n 20 April 1934. i £)e commissie heeft verder nog een R. 207.349 n. 5 en R. 7775 n. 3, laantal voorstellen opgesteld over pro zijn uitkeerbaar met 100.000 frank. R. 192.957 n. 2 R. 72.353 n. 1 R. 295.394 n. 4, zijn uitkeerbaar met 50.000 frank. De volgende reeksen zijn uitkeerbaar met 10.000 frank 199.947 n.4 233.697 n. 1 144.931 n.2 184.121 n.5 193.872 n.3 288.773 n.5 283.419 n.5 148.323 n.2 276.184 n.2 233.959 n.3 94.741 n.4 170.524 n.4 151.999 n.3 10.846 n.3 35.724 n. I De andere nummers van al deze reeksen zijn uitkeerbaar met 550 frank. cedure-kwesties, doch zij heeft beslo ten het uitwerken van ontwerpen over de stemmings-modaliteiten en den ver kiezingsstrijd toe te vertrouwen aan een commissie ven deskundigen. De commissie heeft het financieel comiteit van den Bondsraad verzocht een plan op te stellen ter dekking van de kosten, die door de stemming wor den veroorzaakt. Kort voor de zitting van den Bonds raad op 1 4 Mei zal de commissie op nieuw bijeenkomen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1