Verlaging der Belastingen Jubelfeest van Heer flehille SCHMIDT pURO ?IJStukzitten in de Schuttersgilde van Sint-Sebastiaan te Poperinghe. ZONDAG 27 MEI 1934. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT Stukloopen Zonneslag INHULDIGING DE POLITIEKE TOESTAND DRINK KRONEN PILSNER DE OORLOGSSCHULDEN. DEFLATIE TEGEN INFLATIE. HET ALKOOLVERBRUIK. 14' JAAR. NUMMER 21. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN jAZET VAR POPERINGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per po«tI 6 fr. Congo Frankrijk Amerika. Loste Nummers 25 fr. 25 fr. 30 fr. .0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die Tan woonst veranderen, moeten dit, aangeven in 't post' bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Men abonneert op alle belguche postkantooren. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN RADIO-REDE VAN DEN HEER JASPAR. Verleden week heeft de heer Jaspar, onze minister van Finanties, voor de radio, eene belangrijke rede uitgespro ken,waarvan verschillende deelen over eenstemmen met hetgeen de heeren de Broqueville en Lippens reeds vroeger zegden, maar waarin hij, als minister -'an Financies,nochtans bijzonderheden ededeelde, nl. voor wat betreft de erlaging van belastingen, die nog ■et in de vorige redevoeringen voor namen. Hieronder geven wij de voornaam- e deelen van deze uiteenzetting. /ERMINDERING DER UITGAVEN. De regeering wil nog krachtdadiger de besnoeiing, waarvoor zij zich heeft «espannen, doorvoeren. Derhalve heeft j besloten al de Staatsuitgaven te ver- nderen in verhouding tot de daling m het indexcijfer der kleinverkoop- rijzen. Het indexgetal der kleinverkoopprij- ':n is met 200 punten gedaald sedert 328 en met 32 punten sedert I Janu- ri 11., d.w.z. met 5 t.h. Deze vermin lering Zal voortduren en moet onver- /ijld toenemen. Ze billijkt reeds een 'erlaging van alle prestaties. De pensioenen van onze militairen n van onze invalieden, aan wie wij oo veel verplicht zijn, volgen het in- lexgetal.en worden naar verhouding aarvan verlaagd. Zou het dan rechtvaardig zijn, wan eer zij ons het voorbeeld geven, het liet te volgen voor d' andere uitgaven? Wij raken niet aan de koopkracht an de gepensionneerden, ambtenaren, erkloozen, enz., en, bijgevolg, ook >et aan het verbruik, maar we reva- loriseeren den frank. In geval van inflatie zouden de staatsambtenaren, de arbeiders, de eer ste slachtoffers zijn, want hun loon zou niet meer in verhouding van de deva luatie worden wederverhoogd. Edoch dient met een algemeene ver mindering der openbare uitgaven een, .lgemeene prijzenvermindering in ver and komèn te staan. ring onvolledig en onvruchtbaar zijn moest haar voorbeeld afgezonderd blijven. Eerst en vooral dient de geldkoers verminderd, ten einde den toestand te verbeteren van tal van schuldenaars en van onze industrieelen. Reeds werd door mijn toedoen, te dien einde, het disconto der Nationale Bank met Zl t.h. verlaagd. Harerzijds .streeft de Algemeene Spaar- en Lijf- Ten aanzien van de ind.c.enbelasting rentekas een politiek van verlaging van laat het onlangs bij het Parlement m- den rentevoet harer beleggingen na. gediende ontwerp van wet de aftrek- De heden voQr hypotheekleningen king van de hypothecaire schulden van Loegepaste percentagen bedragen res- hetbedrag der gekende inkomsteni toe. pectievelijk 6 ,/2 en 6 t.h. naar gelang W°rdf Jde..bel1aStl"g °P grondslag het gaat op vervallen termijn of bij van de indiciën berekend, zoo wordt annuiteiten terugbetaalbare leeningen, m het huidig stelsel op het totaal der Dezg percentagen worden respectieve- door de verschillende indiciën verte- zullen wij rekening houden met de uit slagen van de perekwatie in haar ver houdingen met de werkelijke huur waarde. VERMINDERING DER BELASTINGEN. Dank zij deze vermindering van uit- ■aven zal de Regeering, met behoud 'an het evenwicht, naar rato zelf van leze vermindering de gezamenlijke >elastingen verlichten. En van heden af ebben wij, om te beginnen, besloten en reeks belastingen te wijzigen, wel- het handelsverkeer belemmeren of vaar op het crediet drukken. Het gaat ver de volgende De mobiliënbelasting op de obliga- ie-coupon, welke 16 Zl bedraagt, vordt op 1 1 gebracht, wanneer de- e belasting door den schuldenaar dient oetaald Het registratierecht op de leeningen *n de credietdekkingen wordt van 2.40 7c op 1.20 en van 0.70 t.h. op \35 t.h. afgevoerd, wanneer de leiding >f de credietopening geschiedt met hypotheek op zee- of binnenschepen. Het recht op handelseffecten en op promessen wordt van 0.60 0/00 op 0.50 0/00 gebracht De belasting op de rekeningen van voorschotten in bank wordt opgeheven Een eenvoudig vast recht vervangt het evenredig recht van 0.40 t.h. op de opheffingen van hypotheekinschrijvin gen Worden met de helft verminderd de registratierechten die de.betalingen met subrogatie treffen Het recht van hypotheekinschrijving wordt van 0.35 t.h. op 0.20 t.h. ge bracht. Dit methodisch werk, dat de handel moet bevorderen, en den toestand der schuldenaars verbeteren, zal onafge broken worden doorgezet. Ziedaar voor de fiscale lasten die op de credieten drukken. Het zijn de eenige niet, waarvan de druk dient verlicht. De grondbelasting drpkt zwaar pp dp nijverheid. Aan hen, waarvan de normale bedrijvigheid met minstens |0 t.h, is achteruitgegaan, zal onthef fing worden verleend, en zulks in de mate van dien achteruitgang. Die maat Tegel brengt automatisch gelijkloopen de ontheffing van de provinciate é'n ge meentelijke opcentimes en van de we genbelasting mede. Wat de cadaatrale opbrengst betreft genwoordigde uitgaven een tusschen 2 en 3 schommelend coëfficiënt toe gepast. De regeering zal dit stelsel vervan gen door een aanslagproceduur waarbij het indicis woning een overwegender rol speelt, met toepassing van een coef ficient, schommelend tusschen 3 en 5, volgens de gewichtigheid van de bevol king. Anderzijds, zal aan de tweede verblijfplaats het genot van den gening- sten coefficient worden toegekend. De ze hervorming leidt tot de afschaffing van het indicium mobilair en de ophef fing van allen coefficient voor de bij komende indiciën dienstpersoneel, auto's enz. Dit zal meteen een .ver lichting en een vereenvoudiging ten ge volge hebben. Een ontwerp van amen dement in dezen zin zal in de Kamer worden neergelegd. Het registratierecht dat thans 9 t.h. beloopt zal op 6 t.h. worden gebracht voor de verkoopingen, die plaats heb ben binnen twee jaar na den aankoop. Het overschrijvingsrecht dat thans 2 t.h. bedraagt, zal in dezelfde onder stelling op 1.35 t.h. worden terugge bracht. Die bepaling zal als uitwerking hebben dat de handel in vaste goede ren erdoor zal worden aangespoord. De weeldebelasting beloopt 7 of 9 t.h. al naar gelang zij bij den verkoop of aan de bron geheven wordt. De regeering zal uit het toepassings veld van de belasting uitsluiten al wat verband houdt met de kleeding, schoei sel, serie - meubileeringsvoorwerpen, enz. Het komt er vooral op aan de werkelijke weelde te treffen. Maar wat aan een werkelijke behoefte beant woordt dient gespaard. De regeering is ten andere van plan er een algemeenen regel van te maken de weeldebelasting aan de bron te in nen. De handelaar zal er zich niet meer mede moeten bekommeren zelf de -ze gels aan te brengen, noch den gewe tenloozen mededinger, die zijn belas tingsplichten ontduikt, moeten vreezen. De bij den verkoop ge-inde weeldebe- asting zal slechts geheel bij uitzonde ring behouden blijven voor speciale artikelen. Wat de overdrachtsbelasting betreft zal de regeering een ruimere toepassing invoeren van de voorwaarden waaraan de ontlasting in geval van uitvoer on derworpen is. Zij zal derwijze hande en dat onze producten, vrij van dien ast, op de buitenlandsche markten afzet kunnen vinden. Ten slotte zal de belasting die de on lijk vervangen door 6 en 5 t.h. Wat de nijverheidsobligaties betreft rekende dit de percentages 6 en 6 Zl aan, al naar den aard der aangeboden waarborgen. Deze percentagen worden tot op 5 Zl en 6 verminderd. In denzelfden gedachtengang werd het percentage 7 Zl voor de verrich tingen die met de medewerking van het A. N. I. C. comiteit plaats vonden, onlangs op 6, en zal eerstdaags op 5J/2 worden gevracht. Te dezer gelegenheid weze er aan herinnerd dat, dank zij de tusschen- komst van het A. N. I. C. Comiteit aan meer dan 40 nijverheidsbedrijven, waarvan 4/5 tot het kleinbedrijf be- hooren, bijstand kon worden verstrekt. Die door de openbare kassen toege stane renteverlaging moet door een rentevermindering vanwege de private banken worden gevolgd. Ik richt mij, tot dezen, opdat zij zou den beseffen dat, ten overstaan van de jjemeene beweging, waarmede de Stfiat aldus het regiem van de deflatie inluidt, haar rol onmiddellijk werkend en beslissend moet zijn. Het zou haar overigens tot niets baten den toestand van haar debiteuren te handhaven of te verzwaren door alzoo vertraging te brengen in de hervalling van de zaken waarvan de bloei aan haar eigen wel vaart ten gronde ligt. Ik twijfel er niet aan dat deze aan beveling, waarop ik niet genoeg kan aandringen, zal worden gehoord. Zoo niet zal de regeering moeten zien wat er te doen staat. Doos 4 en 7'/, frank. In alle Apotheken. VAN EEN MONUMENT TE COXYDE. Maandag was er eene groote volks menigte aanwezig te Coxyde, reeds vroeg in den morgen speciale treinen van uit Parijs en het Fransche Noorden, honderden Zouaven en hun familie hadden aangebracht, evenals een groot aantal toeristen. Ter dezer gelegenheid was heel de gemeente van Coxyde te been, want deraannemingcontracten treft van 2.50 Ihet was in dit Belgisch badplaatsje, dat t.h. op 2.50 per duizend zooals te de Zouaven in de oorlogsjaren 1914- voren worden teruggebracht. Derwijze 11918, tusschen de harde dagen in de oegunstigen wij de kleine ambachts-1 vuurlijn verblijf hielden. Bloemen wer- ieden. den neergelegd voor het monument Daarbij brengt onder het huidig aan de gesneuvelde inwoners van Co regiem vertraging bij betaling vanjxyde en in de kerk werd een mis ge- de belastingen rechtens de invorder-1 lezen. Daarheid mede van nalatigheidsintres-1 In de nabijheid van het stadhuis ten ten bedrage van 6 t.h. De regeering I werd dan een stoet gevormd en terwij verlaagt den intrest tot 4 ten honderd. deze door de stad trok, vloog een es- FISCALE VEREENVOUDIGING. Doch benevens ontlastingen dient ook vereenvoudiging tot stand ge bracht. kader boven de stad, dat bloemen uit wierp in de nabijheid van het monu ment. Zestig afgevaardigden van Zouaven en oud-strijders uit Belgie, Frankrijk ln het algemeen gaat mijn voorkeur I Portugal en Italië vormden een indruk- naar de aanneming van forfaitaire for-1 wekkende haag rond het monument, muien. Kolonel Rolland bood het Steeds bezorgd om het evenwicht, en 1 ment aan de gemeente aan. De Fran met nauwgezetheid rekening houdend Ische vlag, die het bedekte, werd weg met de door den Staat aangenomen I genomen, terwijl vaderlandsche liede verbintenissen zqllen wij, wanneer het I ren weerklonken. Hierop werden tal oogenblik daar zal zijn, op de vrijwil- rijke bloemengarven bij het monument lige omzetten van 's Rijks schuld aan- neergelegd, sturen, De heer Bouley, voorzitter van d Aldus zal op elk gebied waar de Amicale des Zouaves, en generaal Bre Staat zijn werking uitoefent en in een card hebben redevoeringen uitgespro daarmede evenwijdige beweging de ken, waarin zij de heldendaden van de noodige deflatie tot stand worden ge- Zouaven hebben aangestipt en wezen bracht, |op de beteekenis van de plechtigheid. nvnroc I ^eest werd besloten met een DE GELDKOERS. I lunch door het gemeentebstuur aange Nochtans zou de politiek der Regee- boden Zondag laatst vierde de aloude Schuttersgilde van Sint Sebastiaan, het 50-jarig Lidmaatschap van Confrater Achille Schmidt. Om 2 uur namiddag werd de Jubi- aris ten huize van Hoofdman Auguste imperman, afgehaald door de Be stuurleden der Gilde, die den gevierde ïunne beste gelukwenschen uitdrukten, waarop een glas werd geledigd op de gezondheid van den Jubilaris en Zijne Achtbare Familie. Na deze korte, maar treffende plech tigheid, begaf men zich naar het lokaal Dij Confrater De Cadt, waar al de Le den vergaderd waren om den Jubilaris te ontvangen. Bij zijne intrede werd dij langdurig toegejuicht. In naam der Gilde, hield de kleine uffer Yvonne Questroy, neefje van leer Maurice Vandevoorde, de hieron der volgende aanspraak en bood den ubilaris eenen prachtigen bloemenrui- ter aan. Aanspraak van Mej. Y. Questroy. Geachte Heeren Medebroeders, Vandaag is onze aloude Schuttersgilde nogmaals in feest I Eens te meer zal men in de archieven der Maatschappij, eene gebeurtenis inboeken, die niet alledaags is. Een nieuwe Jubilaris komt de reeks onzer oudere Gildebroeders aanvullen. 't Is heden, den heer Achille Schmidt, die zijnen Vijftigjarigen Jubileum als werkende lid van Sint Sebastiaansgiide viert. 1884-1934 Twee merkweerdige datums ie grooten indruk moeten maken op de jonge elementen der maatschappij. Yijftig jaar schutter zijn in eene vereeni- ging als de onze, wil zeggen, eene halve eeuw gehoorzaamheid, onderdanigheid en verkleefdheid aan Oversten en Onderdanen. 't Is in onzen Achille dat wij heden zulk een man vieren en wij zijn fier hem tot voorbeeld aan eenieder van ons te geven tot vooruitgang van Sint Sebastiaan. En nu, Geachte Heer Jubilaris, lk moet U nog een klein woord toesturen, om de taak mij opgelegd door het Bestuur er Maatschappij, te volledigen. 't ls met een hertelijken proficiat dat ieder lid U bejegent en ook met de vaste over tuiging van ons allen, dat gij nog vele jaren ls werkend lid der Maatschappij moget deelnemen. Aanvaard ook, als aandenken van dezen geheugelijken dag, den prachtigen bloemtuil U aangeboden door al de leden der Gilde. Aanvaard hem, als zinnebeeld van gene genheid die ieder van hen voor U koestert en eindigen wij onze rede met den kreet van Viva onzen Achille Viva onzen Jubilaris 1 Viva, altijd de Gilde van Sint Sebastiaan Tot slot dezer roerende plechtigheid, Dood Hoofdman Aug. Timperman, het prachtig omlijst portret aan, den Jubi- aris voorstellende met de boog en de pijl in de hand. JUBILARIS H. ACHILLE SCHMIDT De Jubilaris dankte met weemoedige stem, om al de blijken van genegenheid hem op dezen schoonen dag betoond. Daarop begaf men zich stoetsgewijze begeleid door de trommels, naar het prachtig versierde park, waar door onze goede waardin nog een schoonen bloe- menruiker aan Jubilaris Achille aan geboden werd. Om 3 uur begon de Groote Jubel- Schieting waaraan 62 leden deelnamen. De oppervogel werd geschoten door Confrater Hector Deschodt. Gansch den namiddag heerschte er gezelligheid en geestdrift onder de le den. Menig goed glas werd geledigd op de gezondheid van den Jubilaris en den groei en den bloei van de ge liefde Gilde en tevens werden de geu rige pistolets goed aangesproken. Jubilaris Achille liet eenige liedjes uit zijn repertorium weergalmen, die met herhaald applaus begroet werden. In één woord, een welgelukt feest, dat nog lang in het geheugen der blij geestige Confraters zal bijblijven en die een bewijs is der goede verstand houding welke bestaat onder de Leden der aloude Gilde van Sint Sebastiaan Heil aan den Jubilaris Heil aan de Gilde van St. Sebastiaan Inflatie en deflatie zijn twee na-oorlogsche woorden. In eenigszins oude dictionnaires zult ge er vergeefs naar zoeken. Tenminste, als ge ze vin den wilt met de beteekenis die er thans lgemeen wordt aan gegeven. Voor inflatie is deze beteekenis dan vermeerdering van papiergeld zonder dat het door meer goud gedekt is en verzwakking dus van de koop- cracht. Voor «deflatie» vermindering van het aantal bankbiljetten door de coopkracht ervan grooter te maken. Iedereen zal begrijpen, dat dit laat ste doeleinde slechts te bereiken is, wanneer men de behoefte aan geld vermindert, naarmate men voor het geld meer koopwaar krijgen kan. Deflatie beoogt dus in de eerste plaats een verlaging van den prijs van alle levensbehoeften, terwijl integen deel inflatie noodig wordt, wanneer iedereen voor zijn arbeid, zijn moeite, zijn waren maar steeds meer wil heb- Den en er dus meer geld in omloop gebracht moet worden dan de Staat dat wil zeggen de gemeenschap ieitelijk bezit. Het spreekt vanzelf dat, door infla tie men zich maar een oogenblik de lusie geeft dat men meer verdient. Vloet de Staat, om aan alle vragen naar geld te voldoen, om hoogere loonen en salarissen te betalen en het hoofd te Dieden aan allen anderen geeischten opslag nog veel meer bankpapier drukken dan waarvoor hij gouddekking Dezit, dan moet alles wat uit het bui tenland wordt betrokken, waar men minder aan inflatie gedaan heeft, met zooveel te meer papiergeld wor den betaald, en als de prijzen der bin- nenlandsche producten dan onvermij delijk mee naar omhoog gaan, dan be reikt men na korten tijd als resultaat dat men wel meer papiergeld ontvangt voor zijn waren en zijn prestaties, maar met dit geld niet meer kan koopen dan vroeger. Gewoonlijk algauw nog min der. IN DUITSCHLAND. -litler zou von Hindenburg opvolgen. Ofschoon van Duitsche regeerings- zijde over den gezondheidstoestand van rijkspresident von Hindenburg al- eenlijk hoogst zelden iets wordt me degedeeld, is het toch algemeen bekend dat de gezondheid van den President, den laatsten tijd zeer wankel is. Vooral de geestelijke vermogens van den oud- Veldmaarschalk zijn zeer verzwakt, zoodat er spoedig een ingrijpende wij ziging in de regeering te verwachten is. Er is reeds een nieuwe wet in voor- Dereiding, de Reichsverweser-gesetz» (de wet op het rijksbeheer)waardoor in den thans ontstanen toestand zal worden voorzien. Het ambt van Rijkspresident zou worden vervuld door Adolf Hitler, die tevens kanselier van het Duitsche Rijk zal blijven. Hitier zal dus de eerste zijn, die beide voorname ambten uit oefent. Von Papen, die reeds geruimen tijd een onbeteekende rol vervult, zal van zijn ambt worden ontheven en als ge zant naar Parijs worden gestuurd, om daar Dr. Kosetr te vervangen, die om gezondheidsredenen ontslag heeft aan- gevragd. Tot onder-kanselier zou Goering worden benoemd, die te Potsdam zal verblijven. De Engelsche regeering heeft haren gezant te Washington, sir Ronald Lind say, gelast de Amerikaansche regeering in te lichten, dat Engeland op 1 5 Juli aanst. de volle storting voor aflossing van zijn schuld niet zal kunnen ver richten. Men weet dat president Roosevelt onlangs verklaard heeft, dat een ge deeltelijke betaling deze maal geen vol doening zal geven. Op onderrichtingen uit Londen heeft de Engelsche gezant gepoogd nadere aanduidingen te verkrij'gen over de inzichten van president Roosevelt. De gezant heeft geen aanbod gedaan,maar lij heeft gevraagd of Engeland in ge- Dreke zal verklaard worden in 't geva dat het slechts een deel zou storten van het verschuldigd bedrag. Nopens het antwoord van de Ameri kaansche regeering verkeert men nog ifi twijfel. Maar te Londen wint d meening veld dat, indien Amerika bij een gedeeltelijke storting zijn schulde naar in gebreke wil verklaren, Engelanc evengoed hoegenaamd geen storting kan doen. Een beslissing zal denkelijk niet lang meer uitblijven. Zal Enge land zich scharen aan de zijden van Frankrijk en Belgie, die er nog geen lust toe hebben hun goud te dragen aan de Vereenigde Staten, op wie we grootelijks, zooniet uitsluitend de ver antwoordelijkheid weegt van de niet betaling der schulden LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Uit een statistiek aangaande het al- coolverbruik in ons Land vernemen we, dat het aantal hectoliters aan 50° (volgens den volume-meter van Gay ussac) volgens de jaren is geweest als volgt 42.297 148.294 1923 192.745 1925 145.776 1927 180.712 1929 248.780 1931 222.342 1919 1921 1920 185.448 1922 180.484 1924 169.815 1926 143.478 1928 204.391 1930 257.682 1932 184.271 1933 197.444 hectoliters. Getal proces-verbalen vanaf 1930 tot 1933 Provincie West-Vlaanderen, 5860 Oost-VIaanderen, 7959 Brabant 5 756 Antwerpen, 3587 Henegouw 11.901 ^uik, 8898 Limburg, 2126 Luxem- Durg, 2136 Namen, 4445. Getal rechterlijke vervolgingen rovincie West-Vlaanderen, 1019 Oost-Vlaanderen, 1661 Brabant 1648 Antwerpen, 1313 Henegouw, 3777 uik, 3053 Limburg 747 Luxem- Durg, 604 Namen, 1876. ONTPLOFFING TE MUNCHEN. In een hangaar van een motorsfa- Driek te Munchen (Beieren) werd brand gesticht door de ontploffing van flesschen zuurstof. Een twintigtal arbei ders werden erg gekwetst. MET EEN MILLIOEN OP ZAK... BEGRAVEN. Eenige neringdoeners van Poitiers hadden gemeenschappelijk een briefje van de Loterie Nationale gekocht. Groot was hun vreugde toen zij vaststelden dat het bewuste briefje met I millioen frank uitgekomen was. De persoon, met de bewaring van het briefje gelast, was echter enkele dagen voor de trekking overleden. Toen de weduwe vruchteloos heel de woning had afgezocht om het geluks- briefje te ontdekken rees het vermoe den dat de overledene met het papier tje in de zakken begraven was gewor den. Men besloot dan ook tot de ont graving van het lijk over te gaan. En zie het briefje werd zorgvuldig opgevouwen in een der kleedingstuk- ken van den doode teruggevonden.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1