De Werkloosheid en het Sociaal Leven Zonneslag PUROL 14 JAAR. NUMMER 24. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 17 JUNI 1934. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN DE WERKLOOZENSTEUN. P, W, EX-KEIZER WILHELM OVER DE BIJZONDERE WERELD GEBEURTENISSEN. LANDBOUWKRONIEK. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE DRINK KRONEN PILSNER BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID. DE MINISTERIEELE CRISIS GAZET VAN POPERIHGHE 16 fr. I 25 fr. I Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. 1 .0.25 fr. 1 De poitabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het problema der werkloosheid is angstwekkend uit hoofde der offers, die ze vraagt aan degenen, die aan den arbeid gebleven zijn en uit hoofde van het economisch lijden, waarvan zij de welsprekendste weerspiegeling is. De welsprekendste ongetwijfeld, maar niet de oprechtste. Inderdaad, de eenige gelukkige ja ren hebben alles overhoop geworpen, zelfs de taal onzer statistieken. Het is voldoende de oorzaken te overwegen om gewaar te worden dat zekere fac toren de schilderij der werkloosheid op zonderlinge wijze komen zwartma ken. Onder den druk der onvoldane noodwendigheden, gedurende de vier oorlogsjaren en ten gevolge der munt- inflatie, hebben de werkhuizen én nij verheid, zich buitenmate ontwikkeld, den handenarbeid van elk dorp opge zogen. Vrouwen en jonge dochters die volgend de traditie, zich met het huis houden bezig hielden, hebben den haard verlaten, om zich voor de ma- chienen neer te zetten. Eens deze stil gevallen, moesten zij den voorschoot hernemen nu zijn zij werkloozen ge worden. Ambachten, tijdstippelijk uit hunne natuur, omdat zij van de jaargetijden rekening houden moesten, kenden de werkloosheid niet officieel, voor het werken van het crisisfonds. Velen ble ven vreemd aan de aansluiting aan hel werkloozenfonds en kenden zijn be staan niet. Na de perioden van aange groeid werk, kenden zij regelmatig weken van rust en maakten er zich niet al te ongerust om. Moeten wij spreken van de bouw ambachten metsers, steenbakkers, timmerlieden, schrijnwerkers, loodgie ters, verwers Voeg daarbij de kleer makers en naaisters, modisten, lossers en Franschmans die (de Fransch- mans) in Frankrijk aan den arbeid wa ren in de Lente en in de Herfst. En denk dan ook maar eens aan sommige uit den werkmansstand, die geen lust gevoelen voor regelmatig werk en die moesten leven met de opbrengst van karweitjes en nu en dan gesteund door de openbare liefdadigheid. De statistieken kenden hen niet, maar sedert... Met hoeveel zijn ze en met welk percent verlengen zij de lijst piet cler ware werkloozen door de schgld der hqidigq depressie Het ware belangrijk daprpvpr meer te we- tgn. Werklopsheid en krisisfqnds hebben hpt sypdikaaj a^nyyerven aanzienlijk begunstigd, dat spreekt vanzelf. Van pp het oogenblik dat de zeer edelmoe dige tusschenkomst van den staat de gewone regel geworden is, waren de misbruiken onvermijdelijk, het kon niet anders, Men moegt echter maar vroeger de oogen hebben opengedaan. Wij zien nu nog dat de meester betaalt maar niet uitdeelt. De wet op de werk- loozenvergoeding is iets de naleving* is een ander iets. Dat de belanghebbende er in slagen de wettelijke schikkingen te verdraai en of dat men de oogen sluit, hetzij dat de middelen waarover men be schikt, onvcjdoende zijn, hetzij dat men verkiest de oogen te sluiten, is het unum et idem of dezelfde uitslag. De opgenomen werkloosheid is met Reuzenstappen vooruitgegaan. Van het £pnp jaar tgt hef andprp, stegen de vergoedingen yap 40 pp 4Q0 millipen, van 400 op 600, van 600 op een mil jard. Het gouvernement had het voorge voel dat pr misbruiken bestonden. Van in 1931 vroeg het de medehulp der gemeenten pnr» ze te pntflpkken, maar yele gpmepnjen dachjen aan de poli- fjpk gn gaven zjch zegr weinjg of geen moeite om de misbruiken te ontdekken. Brussel gaf het voorbeeld dpr plicht. Van in April 1932, hield dp hoofdstad toezicht over de verzekerde werkloo zen. In den beginne had de kontrool maar in den namiddag plaats, van den Maandag tot den Donderdag. Waarom ook niet in den voormiddag Op de uitdrukkelijke verklaring der belang hebbenden dat de kontrool, door de kassen gedaan, alle waarborg leverde. Na wat in 't donker getast te heb ben, werd de stad gewaar dat zij geen betrouwen meer mocht stellen in die Verklaring zij wilde dus wat dichter gaan zipn. Zij stelde weldra vast dat in de mePsfe kassen, het toezicht van Ben Vrijdag tRt dep Maandag, gm zpo Je zeggen, niet bestond. Nog erger Den valschen werklooze opsporen, is niet voldoende... Men moet daaren boven den staat van behoeftigheid op maken, zonder denwelken, de vergoe ding, die maar eene hulp is niet verschuldigd is. Die staat kan van dag tot dag veranderen, want hij kan dienen om een lid van het huisgezin werk te verschaffen en zoo te verdwij nen. De veranderingen, die in het huis houden en in de inkomsten voorko men, moeten door den werklooze zelf verklaard worden, zonder dat het voor leggen van loonbewijsschriften, uit gaande van werkgevers, die nog leden van het huisgezin aan den arbeid heb ben, geeischt worden. Zoo kon men verklaringen krijgen waarop de cijfers 30 40 onder de waarheid stonden. ^Wat al bedrog heeft men niet ontdekt zij ontdekte dat de stempels op voor hand of nadien, op de kaarten gezet werden. Uit de overeenstemmende verklaring van werkloozen, kwam aan het licht dat de kontrool maar eenmaal in de week gedaan werd, het meest den Vrijdag na 5 uur, in zekere kas, en dat stempels, geldig voor geheel de week, dien dag gezet werden. Zulk nazicht opende de deur aan alle misbruiken. Op 3788 noodstaten, door de dien sten onderzocht, waren er 1541 on nauwkeurig, 612 werden afgewezen voor 929 werden de vergoedingen ver minderd. Het bedrog werd onder alle vormen gepleegd. Meer dan 20 der werkloozen ontvingen de bijge voegde vergoedingen,onder voorwend sel dat de vrouw haar huishouden deed, wanneer zij ergens werkelijk aan den arbeid was. Werklieden werden op het werk verrast, terwijl zij hulp kregen. 54 werkloozen werden geschrapt, om dat zij zich aan den drank overlever den. Thuiswerkers, moeilijk om bewa ren, hadden een boekje moeten heb- aen om de afgevaardigden toe te laten in hunne woning te dringen gelijk op welk uur. Op 31 December 1933, wa ren er slechts vijf in orde. 1 37 waarvan men overtuigd was dat ze uit venten gingen, werden afge schreven. En talrijk waren ze, dip alle werk weigerdeq of zich de moeite niet wil- iden geven van Cf te zoeken. Schoenmakersfgazpn lieten aan dp dienstoversten weten, dat zij al de moeitp hadden der wereld, qm knech ten te vinden. Zelden kwam er zich een aanbieden Ziedaar wat men al qntdekte in 3russpl alleen, dat hpt toezicht ernstig opnam. Maar hoe gaat het elders doeveel gemeenten zijn er waar die controol bestaat en waar zij nauwge zet uitgevoerd wordt En nochtans, indien men wil dat de ware werkloozen aan hun lot niet over gelaten worden, dan zal men, willen of niet, jacht moeten maken op de bedriegers, die al de sociale werken vergiftigen. Het krisisfonds is een goed werk tuig, maar men moet het goed weten te hanteeren, een verklaring van mi nister de Broqueville, dat de politieke syndikaten voprt de verdeeling zouden doen, hepft er vplen teleurgesteld, 't Is abnormaal dpn Staat hulp te zien ver- leenen door tusschenkomst van onver- antwoordelijken. Een hehperder van eeqe kpolmijn, verklaarde onlangs, dat zijne maat schappij zelvp eene werklqozenkas had gesticht, Ll°e'Pnd 'P be8'n' maar later dpor de ledgn verlaten wordt, ondgr voorwendsel dat de kontrool pr te gcherp was. Men moet dpn moad hebben dp toe komst te verzekeren, zpo niet zal de toekomst zich wreken. G. v. B. LEENING 5 T. H. 1922 DER VERWOESTE GEWESTEN. Zaterdag te 10 uur had de 145 trekking plaats der Leening van Oor logsschade 1922 aan 5 t.h. De uitslag Reeks 140.671 nr. 4 is uitkeerbaar met I miljoen frank. Reeks I 84-4 5 Q nr. 6 is uitkeerbaar met I00.0QQ ffan. De anflere nummers van voornoem de reeksen zijn uitkeerbaar met 300 fr. Thans heeft men een statistiek op gemaakt, betreffende de uitbetalingen van den werkloozensteun, gedurende de jaren 1932 en 1933. In 1932 werd er in Belgie aan werkloozensteun uitbetaald Ongeveer één miljard frank, waarvan 655 mil joen ten laste van den Staat, en 315 miljoen ten laste van provincies en ge meenten. In 1933 bedroeg de uitgave iets minder, namelijk 935 miljoen, waarvan 645 miljoen ten laste van den Staat, en 290 miljoen ten laste van provincies en gemeenten. Dit licht verschil spruit voort uit het feit, dat de kontrool op den werkloo zensteun en de beperkingsmaatregelen in 1933, slechts in voege traden, nadat de eerste maanden van het jaar gewe zen hadden, op eene al te groote uit breiding van uitgaven. Men ziet zulks best, wanneer men de wekelijksche uitgave van den Staat vergelijkt, in de maand Januari 1933, zijnde I 7.325.000 frank, en in de maand Januari 1934, 13.475.000 fr. De last der provincies en gemeenten daalde, voor dezelfde periode, van I 0 Zl miljoen tot 7 /i miljoen. En dan moet men rekening houden met het feit, dat het aantal aangeslo tenen, die recht krijgen op steun, on- dertusschen fel verhoogd is, zoodat, zonder de genomen maatregelen, de uit te betalen bedragen veel hooger zouden zijn geweest, dan vroeger. Voor wat den steun der bedienden betreft, heeft het Hulpkomiteit in twee jaar, 16 miljoen frank uitbetaald, waaronder 6.400.000 frank door den Staat werden bijgebracht 7.700.000 frank door bijzonderen en 5.300.000 frank door den tombola. Zooals men weet, steunt dit komi- teit den bediende slechts gedurende een beperkten tijd. Het doet hem in schrijven in eene werkloozenkas, en van het oogenblik af, dat dezes proef periode voorbij is en hij recht op steun krijgt, hoeft het komiteit zich niet meer met hem bezig te houden. Dit legt uit, dat pr, op het einde van 1933 slechts 1.600 werklooze be dienden ten laste van het komiteit bleven. Stukloopeu va*\ Huid en Voeten en Stukzitten bij Wielrijden verzacht ep geneest Poos 4 eq 7^ Frank In allt Apotheken Aantal suikerbeeten per hectare. De afstand waarop de suikerbeeten moeten geplant worden heeft groot be lang. MM. Lecoux en J. Van der Wae- ren, twee landbouwingenieurs van het Belgisch Instituut voor de verbetering van de suikerbeetcultuur hebben ee.n proefveld aangelegd bij M. G. Pitsaer te Meer Jessarcourt) om het aantal beeten te kennen die men per hectare moet planten om de hoogste opbrengst te bekomen. Deze proeven bewezen dat 90.000 planten heat la, aangezien er minstens 0 der planten achterblijven is het goed dit aantal te brengen op 100.000 (40 cm. x 25 cm-) of 40 beeten op een rij van 10 meter, alg de rijen 40 cm. van elkaar liggen- Een opbrengst van 34.050 Kg. met een suikergehalte van 16.42 wordt bekomen met 60.000 planten per hect are terwijl 90.000 beeten per hect are, 4 1 - 5 1 Kg. opbrengen met een gehalte van 16-88 Het is natuurlijk dat we moeten sferkpr bemesten om een hoogere op brengst te bekomen. Beeten groeien best op een grond met basische reactie; daarom zal men 3000 Kg. kalk per hectare toedienen. Als bemesting ge bruiken we geruimen tijd voor het zaai en 30.000 Kg. verteerde stalmest, 1000 Kg. Supra, en 1000 Kg. Sylvi- niet-Kainiet of 400 Kg. Cloorpotasch voor het zaaien egt men nog 400 Kg- Amoniaksulfaat onder per hectare- Gustaaf Gillekens. Belangwekkende verklaringen. De bijzondere medewerker van de Daily Mail te Doorn, de heer Ran dolph Churchill, zoon van den heer Winston Churchill, heeft van ex-keizer Wilhelm belangwekkende verklaringen bekomen over verschillende uitzichten van de wereldgebeurtenissen. Ex-keizer Wilhelm, die thans gansch afgezonderd van de wereld leeft, gaf bij voorbaat te kennen dat hij zich plaatst enkel en alleen op het terrein van een privaat man die natuurlijk niet zonder eenig leedwezen in het verleden terugblikt. Over de huidige toestanden in Duitschland en een gebeurlijken terug keer van de oude monarchie, drukte de gewezen vorst zich uit als volgt Het Duitsche volk heeft mij den rug toegekeerd en als het mij wil zien terugkeeren zal het mij tegemoet moe ten komen. Hitier heeft bewonderenswaardig werk verricht met aan de Duitsche na tie een nieuw leven en een nieuwe ziel te geven. A),s het Duitsche volk het ooit goed vindt deze pogingen te bekronen met een terugkeer naar de grondwet telijke monarchie, dan ben ik er zeker van dat mijn familie aan haar plicht niet te kort zal schieten. Over de economische crisis sprak de ex-keizer met afschuw over de on zinnigheid van de wereld die de prij zen tracht te herstellen met de koop waren te vernielen. Aanzienlijke hoeveelheden graan, zegde hij, worden in zekere streken van Argentinië en elders vernield. De coffie wordt in Brazilië in zee gewor pen en thans, ten gevolge eener bui tengewone droogte is de gansche we reld met hongersnood bedreigd. De ex-keizer is zeer onder den in druk door de groeiende macht van Japan dat hij in staat acht in het Verre Oosten een bolwerk tegen het bolsje wisme je vormen, dat even sterk zal zijn dan datgene dut door Duitschland in het Westen tot stand is gebracht. Ondej-yraagd ovqr de Indische kwes tie antwoordde ex-keizer Wilhelm dat volgens hem, Indie onbekwaam is zich zelf te regeeren en dat al de groote yprsten yan dit land vreemdelingen waren. De ex-keizer staat sceptisch tegen over den Volkenbond. Hij vindt het belachelijk de naties te hooren spreken over ontwapening terwijl alle mogend heden met groote activiteit aan hun herbewapening arbeiden. De sprekende cirkus van Genève, aldus de ex-keizer, doet anders niets dan de internationale samenwerking belachelijk maken. Het ongeluk is dat Europa thans talrijke politiekers, maar weinige staats mannen bezit. Een staatsman kan de hoedanigheden bezitten van ee.n poli tieker, maar een politieker bezit nooit de hoedanigheden van staatsman. Dp ex-keizer besloot met er aan te herinneren dat het volk onder zijn re geering pver eene gropte vrijheid en een ware democratie bschikte. Maar thans stelt hij vast dat de democratie overal op hot achterplan geschoven wordt en dat strenge maatregelen zich overal opdringen om het gevaar van de anarchie en het bolsjewisme af te weren. Volgens berichten uit betrouwbare bron, wordt gemeld, dat de kleine spaarders en de gemeenten, die geld toevertrouwden aan de Belgische Bank van den Arbeid zullen vergoed wor den. Die betaling zou geschieden vol gens zekere modaliteiten die echter nog moeten vastgesteld worden. Binnen afzienbaren tijd zou dan de Bank van Arbeid gelikwideerd wor den. Een andere bankinstelling, men zegt niet welke, zou gedeeltelijk de geldverhandelingen van de Bank van den Arbeid overnemen. IN ONS LAND OPGELOST. Nieuwe regeering de Broqueville. Dinsdag morgen is de heer de Bro queville erin geslaagd om eene nieuwe regeering samen te stellen. De samenstelling van de Regeering. M. DE BROQUEVILLE, katholiek, Eerste minister, zonder portefeuille. M. DEVEZE, liberaal, minister van Landsverdediging en ondervoorzitter van den Raad. M. JASPAR H., katholiek, minister van Buitenlandsche Zaken. M. BOVESSE, liberaal, minister van Rechtswezen. M. SAP, katholiek, minister van Fi nancies. M. MAISTRIAUX, liberaal, minister van Openbaar Onderwijs. M. PIERLOT,katholiek, minister van Binnenlandsche Zaken. M. FORTHOMME,liberaal, minister van Openbare Werken. M. ISCHOFFEN, katholiek, minis ter van Kolonies. M. VAN CAUWELAERT katholiek minister van Landbouw en Nationale Ekonomie. M. VANISACKER, katholiek, mi nister van Arbeid en Sociale Voorzorg. M. DIERCKX, liberaal, minister van Vervoer en P. T. T. M. INGENBLEEK, liberaal en M. VAN ZEELAND, katholiek, ministers zonder portefeuille., met bijzondere bevoegdheid de budgetaire en de eko- nomisch-financieele zaken. Het Schatkistkomiteit zal bestaan als volgt M. de Broqueville, voorzit ter, MM. Sap, Ingenbleek en Van Zee land, leden. Eedaflegging der nieuwe ministers. Graaf de Broqueville heeft Dinsdag namiddag zijn nieuwe medewerkers aan den Koning voorgesteld. De heeren Bovesse, Maistriau, Dierckx, Ingenbleek en Van Zeeland hebben in handen van den Vorst, den grondwettelijken eed afgelegd. Vervolgens heeft de Koning zich enkele oogenblikken met elk der nieuwe ministers onderhouden. De eerste kabinetsraad. Dinsdag om 5 uur werd de eerste kabinetsraad gehouden. Hij werd ge wijd aan het onderzoek van de groote lijnen van het regeeringsprgramma. De eerste minister heeft zijn medewerkers verzocht de punten aan te duiden, die zij in de regeeringsverklaring wensch- ten opgenomen te zien. In een volgenden kabinetsraad zal deze verklaring in detail in gemeen ver slag vastgesteld worden. De nieuwe Regeering zal Dinsdag aanst. voor de Kamers verschijnen. Zal de nieuwe Regeering volmacht vragen Vroeger werd reeds gezegd dat graaf de Broqueville, als eerste minister nog van het voorgaand kabinet, het parle ment om bijzondere volmachten voor de regeering verzoeken wilde. Het is hoogst waarschijnlijk dat de heer de Broqueville aan dit inzicht nu niet verzaakt heeft en dat een van zijn eerste zorgen na het voorlezen van de ministerieele verklaring in het Parle ment, zal zijn bijzondere volmacht te vragen, misschien voor een duur van vijf maanden. Zullen de Kamers ondertusschen voortzetelen, dat zal van het Parlement zelf afhangen. Men kan er echter op rekenen, dat het Parlement eraan houden zal enkele dringende ontwerpen, zooals de wet op den alkoolverkoop, die aan de schat kist nieuwe bronnen van inkomsten kan opleveren, te stemmen. Wat het taalgebruik in rechtszaken betreft, is het om zoo te zeggen zeker dat het ontwerp in den Senaat van nieuwe amendementen zal voorzien worden. Het zal dan waarschijnlijk te rug naar de commissie verzonden wor den en de Senaat zal er eerst de be spreking van aanvatten bij de herope ning van het Parlement op den grond wettelijken datum, den tweeden Dins dag van November. De heer Vandervelde over Crisis. In de wandelgangen der Kamer ver klaarde de socialistische leider De heer de Broqueville zal slagen maar het zal niet duren. Het zal duren wat het duren zal, en wanneer M. de Broqueville zal vallen, dan zal het mis schien het fascisme zijnof de andere mogelijkheid... Vier leden worden voor de eerste maal minister. Van de vijf nieuwe ministers, de h.h. Bovesse, Dierckx, J. Ingenbleek, V. Maistriau en P. Van Zeeland is er slechts één, die vroeger reeds deel uit maakte van eene regeering, namelijk de heer Franpois Bovesse, die thans mi nister wordt van Justicie. Een onderhoud met den heer Devèze. De Brusselsche vertegenwoordiger van de Gazette de Charleroi heeft een kort onderhoud gehad met den heer Devèze, minister van Landsverde diging. Deze heeft vooreerst verklaard dat hij zijn medewerking slechts aan den heer de Broqueville verleende, om het werk van openbaar nut dat hij begon nen heeft te voleindigen. Belgie loopt groote gevaren. Men moet waken op de verdediging van het geheele grond gebied, op het behoud van zijn onaf hankelijkheid, op de veiligheid van zijn lotsbestemming. Dat men het overal wete, verklaarde de minister, in alle politieke en ook in de andere middens, dat de eenige reden van mijn aanwe zigheid in het ministerie, de verwezen lijking is van het programma dat ik opgemaakt heb en dat bekrachtigd werd door het parlement. Ondervraagd over de versterkings- werken, die aan gang zijn,heeft de heer Devèze aangestipt dat de lijn Homburg Henri-Chapelle, Baelen bijna geëindigd is. Wanneer de wielrijderseenheden van de grenzen het kamp van Beverloo zullen verlaten op het einde der maand Oogst zullen zij in werkelijkheid de wacht kunnen optrekken aan de stra tegische punten, verdedigd door de be tonnen abri's voorzien van automa tische wapens. Op de hoogvlakte van Hervé wor den de werken met ijver doorgevoerd Tegen de Lente 1935 zullen de tus- schenruimten tusschen de nieuwe ver- sterkingswerken van Neufchateau, Bat- tice, Pepinster, ingenomen zijn door aetonnen schuilplaatsen. Dit wil zeg gen dat de voetvlokpositie, bestemd voor de veldmacht, die zou ingesteld worden bij het begin van een mobili satie op den rechteroever van de Maas volledig zal voltooid worden binnen de voorziene tijdstippen. Wat de lijn Vielsalm, Bastogne en Arlon betreft, deze zal ook klaar zijn. Een tweede lijn gelijkloopend met de eerste is in aanbouw. Er moet zoo gehandeld worden, dat indien wij den oorlog niet vermijden kunnen, de decisieve slag kan geleverd worden aan de grens en niet verder achteruit, over de Maas, terwijl de gan sche rechteroever aan den inval zou overgeleverd zijn. Er blijft dan een lijn te scheppen op de Beneden-Schelde, waar de troepen zich kunnen terugtrekken en een uitge breid bruggenhoofd in te richten ten Zuiden van Gent. Dit werk moet tegen de Lente 1935 eveneens af zijn. Wat betreft de kwestie van de effec tieven heeft de minister gezegd De twaalf afdeelingen die op den eerste dag van de mobilisatie ons veld- eger zullen vormen, zijn samengesteld uit de zeven jongste klassen van de militie. In theorie behoort de militiaan van 2 7 jaar niet meer tot het veldleger, dan wanneer de militiewet hem daarin behoudt tot 35 jaar. Ik heb dan ook aan den generalen staf van het leger verzocht de vorming van een reservekorps van nu af te wil len bestudeeren. Ik kan u verzekeren, dat het garnizoen van de voetvolkpo sitie ten Zuiden van Gent zal samenge steld worden. De middelen tot uitrus ting en bewapening bestaan. Wat het 1 4"' linie betreft, dit zal ge vormd worden in October aanst., zoo als aangekondigd wordt. De militianen van de klas 1934 zullen onder de wa pens geroepen worden op denzelfden datum, als die der andere regimenten van het 3" legerkorps. De minister heeft besloten het I 4e linie voorloopig in het kamp van Beverloo te doen ver blijven. De heer Devèze besloot met de ver klaring dat het een legende is, als zou er een groote oneenigheid bestaan tus schen minister en algemeene legerstaf. Ik herhaal het, zegde de heer Devèze, indien men den oorlog niet kan vermijden, zal er slag geleverd worden aan de grens, want aan den vijand al of niet het hart van 't grond gebied ontzeggen is voor het land een kwestie van leven of dood.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1