Beleven we een nieuw Serajevo? 1 Yper huldigt zijn Belfort in NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT Herinrichting van de Werkloozenfondsen. DE OORLOGSSCHULDEN. 14 JAAR. NUMMER 31. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 5 OOGST 1934. GAZET TAN POPERJHGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poet bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. NU EN OVER TWINTIG JAREN DE HOUDING VAN ITALIË EN ENGELAND. Thans komen wij aan de dagen waarop we ons zullen herinneren wat vóór twintig jaar geschiedde, toen de aanslag te Serajevo gepleegd op het Oostenrijksch kroonprinsenpaar het uit breken van den bloedigsten aller oor logen ten gevolge had. Op het zilveren scherm van de bioscopen, waar, naast de actualiteiten van nu, ook zichten verschijnen uit het leven van vroeger kan men thans de silhouetten zien ver schijnen van de personages, die, 1914, op het voorplan van het toonee der Europeesche staatkunde de eerste rollen vertolkten. Schutterig-bewegenc trillen de beelden voorbij van den ou den gebogen Franz-Jozef, van den ver waanden Wilhelm II, die zijn kroon in het geraas van den storm zou ver liezen, het ongelukkige keizerlijke paar van Rusland de keizerin al maar machinaal knikkend en de keizer schuchter groetend en dan Poincaré die met zijn cilinderhoed de menigte toewuift... Het lijkt alles zoover af en toch zoo nabij... Want zie, andere beelden klaren op het doek Daar jaagt in zijn auto Hitier door de Berlijnsche straten luid klinken de heil-kreten nu verdringt de menigte zich rond de opgestelde luidsprekers en weldra ver nemen we de rauwe klanken van de stem van den Fuhrer, die het volk op zweept... Dat is het heden. Dat is de werkelijkheid van dezen dag, nu er wat meer dan twintig jaar zijn heenge gaan sedert te Serajevo een moorde naar, die zich een Servisch nationalist heette en wiens arm wellicht door Duitschland werd gewapend, het door Wilhelm verlangde casus belli schiep. En onwillekeurig gaat de toeschou wer een parallel trekken tusschen het geen vóór nauwelijks twintig jaar ge beurde en hetgeen thans gaande is in het derde Reich en in Oostenrijk. En hij stelt deze angstwekkende vraag Zal de moord door de Oostenrijksche nazis gepleegd op kanselier Dollfuss niet dezelfde gevolgen hebben als de aanslag van Serajevo In beide gevallen waren de misda digers handlangers van Duitschland. En thans, zoowel als in 1914, voelde Duitschland als het ware de behoefte aan een oorlog. Het is onloochenbaar, dat het rijk van Kaiser Wilhelm in veel gunstiger omstandigheden verkeerde om sieg- reich uit den slag te komen, dan het derde Reich van Hitier, Goering en Goebbels. Maar men vergete niet, dat de Fuh rer, wiens binnenlandsche en economi sche politiek als een volkomen misluk king mag doodgeverfd worden, een middel zoekt om het ongeduld van zijn aanhangers te paaien. Het is thans ze ker, dat hij gehoopt heeft het slinkend vertrouwen van zijn volgelingen en van de geheele bevolking van het Reich weer levenskracht te leenen door het verwezenlijken van den Anschluss Wat te Weenen voorviel, draagt het merkteeken van wat men in Duitsch land, sedert den oorlog, een putsch heet. Het lag in des Fuhrers inzichten Europa te stellen voor een voldongen feit, voor een door de Oostenrijksche nazis bevochten vereeniging van hun land bij Duitschland. Niemand twijfelt meer aan het be staan van dit inzicht in den geest van den bloedgierigen Adolf, hoe ver hij het ook moge gebracht hebben in de kunst van het veinzen. Het is niet door Frau Winnipeg Wagner, aan wiens zij de hij de Feestopvoeringen te Bayreuth bijwoonde, in den steek te laten, ten einde te rouwen over het ongeluk van Dollfuss, dat hij iemand overtuigen zal van zijn onschuld... De man van de straat, die zich af vraagt, of we thans een tweede Sera jevo hebben beleefd en die zich aan het ergste verwacht in de komende da gen, legt misschien een al te groot pes simisme aan dpn dag. Zelfs uit het kwade kan het goede zich ontwikkelen. Een Fransch publicist van groofe beteekenis heeft na den noodlottigen aanval op den moedigen Oostenrijk- schen kanselier er op gewezen hoe het schot, dat Dollfuss de borst doorboor de ook Mussolini heeft getroffen en wel involle gelaat. Het zou moeilijk vallen een in haar bondigheid vollediger en treffender omschrijving te geven van de politieke beteekenis der gebeurtenissen, waarvan de schoone stad aan den blauwen Do nau over een paar dagen het bloedig tooneel was. We weten niet of geloof dient ge hecht aan de geruchten als zou een Ita liaansch korps aan de Oostenrijksche grens gereed liggen, bereid tot ingrij pen indien de nationaal-socialistische troebelen in Stiermarken en Carinthie moesten blijven voortduren. Wel zijn we ervan overtuigd, dat thans voor Italië een beslissend uur is aangebroken. De Duce komt met klem op voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk Hij zal zich ongetwijfeld inspannen om Hitier voor goed te doen afzien van alle Anschlussplannen. Wellicht ziet de Italiaansche premier die toch reeds eenmaal door den on- aetrouwbaren Adölf werd beetgeno men, thans ook het nut in van een toenadering tot de landen van West- Huropa, tot Frankrijk in het bijzonder. Reeds kon worden vastgesteld dat talie en Frankrijk overleg pleegden aetreffende gemeenschappelijke kolo niale belangen. Thans zal de Duce heb- aen ingezien, dat het wantrouwen van arijs tegenover de donkere machten, die te Berlijn werkzaam zijn, volko men gerechtvaardigd is. Ook Engeland, dat reeds zoo dik wijls zijn afkeer liet blijken voor bin dende overeenkomsten met mogendhe den van het vasteland, schijnt in deze dagen niet meer zoo principieel te wil- en vasthouden aan zijn trotsche isole- ments-politiek, nu het niet alleen zijn colonien door het drieste Duitschland aedreigd acht, doch ook sterk ge-im- pressionneerd werd door de gebeurte nissen te Weenen. Uit de geweldige beroering van deze ulimaand 11., die inderdaad zooveel gelijker\is oplevert met de bewogen dagen, die we over twintig jaren be- eefden, kan een hechter samengaan van Italië, Frankrijk en Engeland ont staan. Ware dit het geval, dan zou het ffer van zijn leven door Dollfuss in vreeselijke omstandigheden ge aracht, niet nutteloos geweest zijn voor ret behoud van den Europeeschen vre de en voor het geluk der menschheid. Wanneer Hitier de drie groote mo gendheden van Europa tegenover zich eendrachtig weet, zal hij het bloedige avontuur niet wagen. Het heeft er dus den schijn van, dat de man van de straat spoedig alle pes simisme zal kunnen laten varen. Toch is het oogenblik hachelijk ge noeg opdat we van onze regeering een verscherpte waakzaamheid zouden mo gen verwachtten. V. - N. G. WERKLOOZENSTEUN EN WERKVERSCHAFFING. Het Staatsblad van Zaterdag kondigt een koninklijk besluit af aangaande de rerinrichting der werkloozenfondsen. Het aantal dezer fpndsen wordt van 72 op 21 gebracht. Zij staan voortaan onder het rechtstreeksch gezag van den minister van arbeid. Zij zullen zich moeten bezig houden met de controol van den steun, maar worden in de toe komst ook gelast met de plaatsing der werkloozen. Die plaatsing zal geschieden in sa menwerking met de bestaande werk beurzen. De nieuwe organismen moeten de werkgelegenheid uitbreiden en de werk loosheid bestrijden door het aan den arbeid zetten van de werkloozen. Naar een nationaal plaatsingsbureel. Eerlang zal de hervorming volledig worden door het oprichtpn van een Na tionaal Plaatsingsbureel dat zal gelast worden in nauwe samenwerking met de nieuwe Werkloozen- en Plaatsings- fondsen, met het scheppen v^n zooveel mogelijk werkgelegenheid. De tusschenkomst der gemeenten in de nieuwe fondsen zal later geregeld worden. Het is in elk geval verstaan dat die tusschenkomst nooit het bedrag der lasten zal overschrijden dat tot nu toe op de gemeenten drukte uit hoofde van de werking der intercommunale fondsen. Het officieel commentaar. Sedert meerdere maanden reeds zet het departement van Arbeid en Sociale Voorzorg de studie der hervorming onzer organismen van verzekering te gen werkloosheid voort. Het zeer belangrijk koninklijk be sluit, dat thans wordt afgekondigd, is het resultaat van langdurige studie en een nauwgezet onderzoek in gansch het land. Er kan veel goeds van die nieuwe hervorming verwacht worden. Het land lijdt inderdaad, vooral aan een te groote verspreiding. De 72 bestaande werkloozenfondsen leden aan eenheid in de rechtspraak evenals in de toe passing der besluiten. De verwezenlijking der voorziene rervorming zal in ons land nog maar een en twintig fondsen laten bestaan tegen drie per provincie, met uitzonde ring der provincies waar er minder werkloozen zijn, te weten Namen, Lu xemburg en Limburg, waar slechts een enkel werkloozenfonds zal blijven. Bij gevoegde fondsen kunnen ingesteld worden in die gewesten waar de werk oosheid een grootere uitbreiding zou nemen. De ondervinding heeft bewezen dat iet niet wenschelijk was, op meer dan eene plaats, de werkloosheidsorganis men onder het beheer te laten der plaatselijke overheid. Nieuwe organis men zullen geschapen worden en zul- en staatsorganismen zijn rechtstreeks geplaatst onder toezicht van den mi nister van Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg. Nochtans moet het zwaartepunt der verwezenlijkte hervorming elders ge zocht worden. Inderdaad tot nu toe ïadden de fondsen geen ander prac- tisch doel dan het toezicht op de ver deeling der steungelden tusschen de verschillende werkloozenfondsen. De zending van de nieuwe organismen. De zending der nieuwe werkloozen- en plaatsingsfondsen zal voortaan zeer verruimd worden. De fondsen zullen de verantwoordelijkheid van het toezicht dragen en zullen in die taak bijgestaan worden door de plaatselijke overheid en door de arbeidsinspectie. Buitendien zullen zij al de vraagstukken moeten onderzoeken die rechtstreeks de werk loosheidskwestie aanraken. De fondsen zullen voor alles instel lingen zijn die tegen de werkloosheid moeten strijden door werkverschaffing en plaatsing en desnoods door de her aanpassing of de heropleiding der werkloozen. De hervorming zal in korten tijd aangevuld worden door de invoering van een nationaal organisme voor de werkverschaffing. Dit zal voor taak hebben de werkmogelijkheden te be- studeeren in nauw velband met de fondsen, ten einde weldra een stelsel- matigen strijd tegen de werkloosheid te beginnen. EEN VADERLANDSCHE DAG TE YPER. INHULDIGINGSPLECHTIGHEID IN TEGENWOORDIGHEID VAN Z. M. KONING LEOPOLD III. Van in den vroegen morgen reeds was er Zondag laatst groote drukte te Yper. Talrijke bijzondere treinen, au tobussen, personenautos en alle moge lijke vervoermiddelen, brachten naar de stad duizenden belangstellenden voor dezen grooten dag, die zoovee als de herrijzenis beteekent van de oude stad uit de puinen van den onver getelijken oorlog van 1914-1918. Van 1. n. r.: Gouv. Baels, M. de Broqueville, Z. M. de Koning, Burgem. J. Vanderghote. Aankomst van den Koning. oorverdoovend geroep yan Leve de Koning De Vorst begeeft zteh onmiddellijk naar de groepen pudstrijders van het Het is ongeveer drie uur in den na- namiddag. Het Koningspaar is ten ge- De uitvoering der bepalingen van volge het slechtp vliegweer, niet per het nieuw koninklijk besluit zal onmid- vliegtuig kunnpn overkomen. Daarom arrondissement Yper en Omliggende, dellijk aangevat worden. Ikan Koningin Astrjd nipt bij dp inhu.l- en onderhoud zich minzaam, in het M, Van Isackpr, minister van arbeid I diging aanwezig zjjn, daar zij niet lan-j Vlaamsch, met de zwaarverminkten, en spcialp voorzorg, zal in den looplger dan 4 uur kan afwezig zijn. Moe- en de vertegenwoordigers van de oud van dp maand Augustus de hervorming Iderlijke zorgen houden haar voprloopig strijdprsvpreenigingen, die door bur- van de werkloosheidsorganismen in al Ibij het wiegje van den jongen prins gpmeeater Vanderghote worden voor de provinciën van het land voortzetten. (Albert, 'gesteld- Nog verscheidene groepen van Het was eigenlijk dezes grootvader, kinderen bieden den Koning bloemen DRINKT «onze diepbetreurde Koning Albert, die aan en de Vorst heeft voor elk een Ibij deze plechtigheid had moeten te- vriendelijk woord. T ZWYN LANDS UITZET|genwoordig zijn, vermits hij in leven Daarna stapt Koning Leopold 111, reeds dit had toegezegd. Thans is het samen met minister-president de Bro- zijn door het volk niet minder geliefde queville in pen auto en in stpet gevolgd zoon die door de overtalrijke menigte gaat het dan naar hpt stadhuis. Dik- wordt begroet als hij voor de eerste wijls moet de auto stoppen voor de eerste wijls moet de auto stoppen voor Uit de verklaringen van hooge ambtenaren, maa] a]s Koning uit de statie van Yper geestdriftige menigte. Op verschillende perscommentaren en de uitlatingen van I l™i i i i i 'stapt. I plaatsen bieden kinderen bloemen aan De Vorst stijgt glimlachend uit den bestemd voor de Koningin en ook uit trein, terwijl het Vaderlandsche Lied de ramen regent het bloemer^ wordt gespeeld en de menigte in don derende toejuichingen losbreekt. De Koning is door talrijke personaliteiten 1. De Johnson-Act, welke financieele trans-1 vergezeld, waaronder we bemerken acties met landen, die in gebreke zijn ge- graaf de Lannqy, groot-maarschalk van Vanderghote spreekt hifdf e-en korte bleven, verbiedt en ten gevolge heeft gehad, I het Hof goeverneur Baels generaal redevoering uit, waarin hij wijst op de dat qp, I I Juni nqg minder betalingen zijn L i ii J D i i- t* binnengekomen. Lgmprcier, kolonel dp Henin de Doussu groote eer die Koning Leopold zijn 2. De Engejsche nota aan Washington vqn Walcpurt eerste-minister de Broque-1 stad aandoet en de vreugd.p van de 4 Jum, waarin a.m. wqrdt aangetoond, dat villp graaf de Lichtervelde baron inwoners, die zich overigens reeds luide betahngen^d« jhuldeq u, tegen.telhng jacques de Dixmude kanqnnik Colle heeft geuit. De burgemeester besluit industrieelen valt eene duidelijke zwenking op te maken van de Amerikaansche opinie ten gunste eener definitieve regeling van de oorlogsschulden, tevens inhoudende een aan merkelijke vermindering der bedragen. Drie factoren hebben tot deze wijziging bijgedragen Ontvangst op he( Stadhuis. Q,m 4; uur hpeft een korte ontvangst plaats op het stadhuis. Bu.rgemeestex Zijn met u\. ^wvivmuvu uc v,» vv- TV urvuiir. i t I I f 3. fJet steeds duidelijker besef, nu het eer- I aalmoezenier Van het Hof, pnz. ste halfjaar voorbij is, dat oorlogsschulden, I Aan dpn Vorst worden door lieve den huidigeq vorm, een verloren zaak kindertjes bloemen aangeboeden, waar beMenTvan gevoelen. dat president Roose- M13 def st°et zich naar het Statieplein yelt, ondanks de yvaar$chuvYingen, welke tat I begeert. rji©r heei t een ontelbare me de landen, die in gebreke zijn gebleven zijn nigte poat gevat, die in uitbundig ap- gericht, sympathiek stant tegenover de schul- pla^g logb^rst bij het verschijnen van denherziening, hoewel hij zich bewust is, in I 1 \/i i i li i den Koning. Vlaggen worden gezwaaid het congres en bij de publieke meening nog I i i« i op tegenstand te zullen stuiten. muziektonen weerklinken en het is een zijn rede met een vurig Leve de Koning Daarop worden al de Burgerlijke en Geestelijke Overheden den Koning voorgesteld, waarna de Vorst het Gul den Boek teekent. Inhuldiging van het Belfort. De aanblik op de Groote Markt is prachtig. Als de zon van tijd tot tijd even doorbreekt, schittert het Belfort en de Kathedraal in het helle licht. Op de tribuun hebben, behalve de Koning, een aantal personaliteiten er plaats genomen. Vermelden wij er en kele graaf de Broqueville, eerste mi nister Mgr. Lamiroy, bisschop van Brugge maarschalk de Lannoy de heer Baels, gouverneur van West-Vlaan- deren de heer Clinckemaillie, arron- dissementskommissaris Lady Haig de heeren Claudel, Fransch gezant graaf de Lichtervelde een Fransche afvaardiging, bestaande uit de heeren Guilen, prefect voor het Noorden enz., de heer Vanderghote,burgemeester van Yper de heeren schepenen Lemahieu, Delahaye en Vandermeerschde heeren gemeenteraadsleden enz. Rede van den heer Burgemeester van Yper. Zoodra de Koning zijn plaats heeft ingenomen, staat de burgemeester recht en spreekt de volgende rede uit Sire, De bevolking van Yper viert vandaag met blij gemoed de inhuldiging van het Belfort, zinnebeeld van de verrijzenis van hare stede. In naam van de Ypersche gemeenschap, ben ik gelukkig een woord van innigen dank te mogen richten tot onzen beminden Vorst die aanvaard heeft deze plechtigheid voor te zitten en zoodoende blijk geeft van Zijne belangstelling jegens onze dierbare marte- laarstad. Indien wij ons met trostheid de Konink lijke bezoeken mogen herinneren van Z. M. Leopold 1. in 1860 ter gelegenheid van de inhuldiging in de gevels van de Lakenhalle der beelden van de Graven en Gravinnen van Vlaanderen de blijde intrede van Z.M. Leopold II in 1868, de talrijke bezoeken welke ons betreurden Vorst Z.M. Koning Albert in 1921, in 1925 en 1927 aan onze stad bracht, dan is het ook met weemoed dat onze bevolking zich de bereidwilligheid herinnert waarmede Koning Albert aanvaard had op 20 Mei laatstleden de inhuldiging van het Belfort van Yper voor te zitten. Onze stad heeft in den persoon van Koning Albert een voornamen voorspreker en beschermer verloren tot wiens tusschenkomst zij nooit te vergeefs Karen toevlucht nam. Ook heeft Yper, de traditie onzer voorvaderen getrouw, op het Belfort het beeld getilt van den Vorst die zoowel voor de stad als voor Belgie, steeds was le droicturier Seigneur du pays Sire, Het weze mij Kier toegelaten Uwe Majesteit de stellige verzekering te geven dat gansch de bevolking de pijnlijke rouw van het Vor stenhuis van Belgie heeft gedeeld dat zij ook, met gerust gemoed, in Uwe Majesteit, Sire, zooals voorheen in Hem, hare blijde verwachtingen heeft gesteld. Het belang dat steeds de Dynastie van Belgie aan ons Belfort en Lakenhalle heeft gehecht is niet alleenlijk te wijten aan de merkwaardigheid van zijn bouwtrant, aan de eigenaardigheid van zijne opvatting, aan de kunst van zijne uitvoering, die dit gebouw Is het merkwaardigste der burgerlijke praal- gebouwen van Belgie en Europa kenmerken, maar vooral aan zijne grootsche beteekenis in de geschiedenis van onze stad en van ons Land. Zooals de Lakenhalle de prachtige be vestiging is van de macht van onze verdwe nen Lakennijverheid, van hare ongeëvenaar de. ontwikkeling, van den onmetelijken voor spoed van Yper in de middeleeuwen, zoo is het Belfort met haren gulden draak de be vestiging van de burgerlijke fierheid onzer voorvaderen, van hunne gemeentelijke zelf standigheidsgeest, het heerlijk zinnebeeld var» e vrijheden, keuren en voorrechten waar van Yper door hare Vorsten zoo mild was begiftigd. Midden de Groote Markt, het pop pelend hart van het bedrijvige Yper, rees het Belfort, de in steen gebeitelde ziel van den hoogmoed en de trots onzer voorvaderen. Het Belfort heeft gansch de geschiedenis van Yper medegemaakt. Na de jaren van weelde en van macht, van voorspoed en zegen, heeft het ook den ondergang'van Yper medegeleefd de onder gang van Yper gesproten uit broedertwist er» burgeroorlog en vanaf de 15'' eeuw door eene lange reeks van oorlog, plunderingen en ver overingen bestendigd. Yper, die in den pracht van hare groot- che praalgebouwen en kerken rond haar statig Belfort als eene rijke schat, als eene aanlokkelijke prooi, in het weelderig Vlaam- sche landschap te prijken lag aan het kruis punt der strategische wegen, werd en bleef e eeuwen door. het weerloos slachtoffer er begaerigheid der heen en weer schom melende vijandelijke heirscharen, het steeds bestormd en gefolterd bolwerk der naeen- olgende strijdlustige regeeringen.Haar nood lot heeft dan ook gewild dat, in 1914, met ren, gordel van water, steen en aarde, Yper» als onknakbaar bolwerk van Landbe staan. als sleutelsteen van Landsverdediging, het weemoedig slachtoffer werd van den strijd voor Vrijheid, Recht en Beschaving, die onze haardstede in puinen sloeg en de bevolking dor ballingsweg opjaagde. Belgie heeft eene prachtige krachtinspan- ing gedaan om het uiterste offer te vergoe den dat Yper voor het Gemeenbest bracht. En al prijken vandaag onze huizen, winkels en praalgebouwen, met hunne kunstige ge vels, als juweelen in de zon, in een verruk- elijk feestgewaad, toch zijn onze oorlogs wonden niet geheeld, Yper blijft kwijnen onder den druk van economischen nood. De ronnen van voorspoed waarop zij eertijds Is oude versterkte stad mocht bogen zijn verdwenen. Belgie die Yper uit den naoorlogschen haos herschiep zal ongetwijfeld door eene degelijke uitbreiding van de economische itrusting van ons gewest aan onze bevol king de middelen ter hand stellen om deq

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1