Naar een volledig Hitleriaansche Staat Hitler wordt Fiïhrer en Koning Geneest NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT doorzitten ROND DE LOONEN DER MIJNWERKERS. DER HERSTEL MONARCHIE DRINK KRONEN PILSNER T ZWYNLANDS UITZET LANDBOUWKRONIEK. 14* JAAR. NUMMER 32. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 12 OOGST 1934. GAZET m POPERJHGHE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 (r. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummert0.25 (r. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen v men beleefd verzocht een postzegel voor woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen ro- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. NA DEN DOOD VAN VON HINDENBURG. IK BEN DE STAAT SPREEKT HITLER. Ons nummer van Zondag bracht onze lezers reeds het nieuws van het I overlijden van den maarschalk-Presi dent von Hindenburg, wien het Duit- I sche volk, in de laatste jaren, officieel zijn lotsbestemming had toevertrouwd. In een wet, inderhaast door Hitier aan zijn regeering voorgelegd, werd vastgelegd, dat voortaan de kanselier en Fuhrer Hitler met het ambt van Rijks-President zou worden belast en dat deze wet in voege zou treden on middellijk na den dood van den Pre sident. In een woord Het overlijden van den President zou geen verkiezingen voor gevolg hebben, en al wat over wogen werd, aangaande mogelijke op volging, werd larie geheeten. De Fuhrer-Kanselier, werd, zonder eenige raadpleging van wie ook, de opperste personaliteit van het land en, wat alles beteekent de opperbevel- I hebber van het leger. Latere berichten brachten ons de i boodschap dat de Fuhrer, alhoewel hij i het ambt van President zal uitoefenen, dezes titel niet voeren zal en zich zal vergenoegen met de titels, die hij a! reeds heeft. Wat meer is. De Fuhrer zal een ple bisciet laten houden over de wet, die hij door zijn luitenants heeft doen on derteekenen. Dit beteekent dat hij een stemming zal uitlokken over het prin- ciep Gaat ge t' accoord over het feit, dat het Presidentschap en het Kan seliersambt in één hand berusten. Zooals men ziet, is het weer zoo'n stemming, zooals hij er reeds één hield over het al of niet t'accoord gaan met zijn buitenlandsche politiek. De Duitsche kiezers zullen aldus geen gelegenheid hebben, om zich uit te spreken voor een eventueelen tegen- candidaat, als er werkelijk iemand zou zijn, die zoo weinig om zijn leven zou geven, dat hij het zou aandurven, zich nu als tegencandidaat van den Fuhrer te stellen. Zij zullen zelfs niet voor den j persoon van Hitlerstemmen Alleen het princiep wordt gesteld, j en Hitier hoopt natuurlijk, dat in de moeilijke tijden, die Duitschland door- maakt, eens te meer de groote meerder heid van het volk niet tegen zijn nieu we omwenteling, want de wet, die hij deed onderteekenen, beteekent wer kelijk een omwenteling van den huidi- I gen staat van zaken zal kanten. En wanneer hij dan, eens te meer, I gepeblisciteerd zal zijn en hij zal, een nieuwe maal, kunnen bogen op een hoog percentage van stemmen, die te I zijnen voordeele uitgebracht zullen zijn, dan zal hij luide verkondigen, dat het Hitlerisme nu alle krachten in het Land heeft vereenigd en dan zal hij officieel 1 tot zijn leuze kunnen maken L'Etat c'est moi Heel veel zal er wel niet veranderd zijn. De macht om eigenhandig een wet te mogen opstellen en die enkel door zijn kornuiten te doen onderteekenen om haar van kracht te maken, betee- kende reeds de samenvoeging van alle machten in den Staat op één persoon. Doch de nieuwe maatregel, de sa menvoeging van de beide hoogste amb ten in het Land op één hoofd, brengt daar een solemneele consacratie bij. Het maakt ook een einde aan al wat gezegd werd, omtrent een bepaalden afgrond die zou bestaan hebben tus- schen het Hitlerisme en de officieele legermachten. Inderdaad is het eerste wat van de legerhoofden wordt geeischt, een eed van onvoorwaardelijke trouw en ge hoorzaamheid niet aan den President der Republiek, als dusdanig, doch wel aan den Fuhrer Hitler, met name ge noemd. Het geldt hier misschien slecht? een nuance, doch Hitiet' zorgt ervoor, dat deze toch in zijn voordeel uitvallen zou. En zoo zien we den Duitschen Staat, volledig evolueeren naar den zuiver Hitleriaanschen Staat. Allen, die in Belgie en ook in andere landen, na de bloedige gebeurtenissen van den 30 Juni, een oogenblik geloofd hebben, dat Hitier de slaaf was gewor den, van een zekere kliek.dat ze kapi talistisch of militaristisch heeten mocht zullen nu wel ietwat ontnuchterd zijn. Laat hetgeen in Duitschland in het heel laatste jaar gebeurde voor een niet-Duitscher steeds duister blijven, één feit staat vast als een rots de dood van President von Hindenburg, die door velen werd gevreesd en door anderen met eenige blijdschap te ge- moet gezien, omdat hij het signaal zou iunnen worden, voor een verandering van zaken voor de toekomst, moeten wel eenerzijds juichen en anderszijds deerlijk teleurgesteld zijn, wanneer zij toch zien, dat dit overlijden van den maarschlak alleen een versterking van iet Hitlerisme voor gevolg zal hebben. En bij de baar van den President, can men zich dan afvragen, welke ver dere gevolgen diens overlijden nog wel lebben zal op den internationalen toe stand. Zoo lang Hindenburg leefde,kon men wel denken, dat er in Duitschland nog twee soms tegenovergestelde krachten waren. Men sprak van de Hitleriaan sche strooming en van de richting van n Papen. Na den dood van den President die, iet mag gezegd, zijn vriend von Papen tot het laatste uur trouw bleef en die er zeker voor wat tusschen is, indien de incidenten van Juni 1.1. nog niet veel aloediger waren, zal men nog enkel voor één officieel Duitschland staan, en al wat dan gebeuren zal, bijv. te genover Oostenrijk, zal als een offici eele daad van Duitschland tegen een ander natie mogen beschouwd worden. Het voortzetten van de anti-Oosten- rijksche campagne door de nazi's zou dan nog een veel erger karakter krij gen. Het zou gedaan zijn met het was- schen der handen in onschuld. Voortaan mag en moet het Hitleris me volledig verantwoordelijk worden gesteld voor den stand van zaken en iet is te hopen, dat zij, die in de vreem- landen, en vooral in de vroegere geallieerde landen, de politieke leiding in handen hebben, meer dan ooit waak zaam zullen toezien en, bij elke daad, die den vrede in gevaar brengt, nog crachtdadiger zullen spreken, dan we iet in de laatste dagen mochten hooren. Tegen het Duitschland van gisteren, mocht nog een zekere diplomatische terughoudendheid in eere gehouden worden. Tegen het Duitschland van Hitier, tioeven de politiekers der geallieerde anden, enkel die taal te voeren, die door een Hitier wordt begrepen. En daarvoor hoeft niet eens met ka nongebulder en mitrailleuzengeroffel gedreigd te worden. De landen, die Duitschland omringen, hebben honderd economische middelen om het Hitle risme klein te houden. Laten zij er in ruime mate gebruik van maken, indien zulks noodig blijkt. Dat is het eenige, wat past gezegd te worden, op het oogenblik wanneer Hitier krokodilletranen zal laten vloei en voor het open graf van von Hinden burg, voor wien vijanden en vrienden steeds hebben moeten erkennen, dat hij zijn plicht tegenover zijn land deed in den meest vollen zin van het woord. Laat hij hierin misschien soms heb ben gefaald, tegenover wat wij men- schelijkheid heeten, zijn hooge betrach ting en plichtbesef moeten hem veel doen vergeven en moeten zijn vroegere vijanden toelaten hem een eerbiedige hulde te brengen. M. over kwesties welke de twee landen aanbelangen. Naderhand zou de kan selier naar Italië gaan om er Mussolini te ontmoeten. Intusschentijd maakt de gewezen kei zerin Zita toebereidselen voor een ver blijf in haar villa te Viareggio, Italië, waar haar zoon, aartshertog Otto, haar enkele dagen later zal vervoegen. Graaf Defenfeld, zaakgelastigde van ex-keizerin Zita, heeft aan de monar chistische middens van Weenen laten weten dat men de troonsbestijging van aartshertog Otto verhoopt binnen twee maanden. Enkele dagen vóór den moord op kanselier Dollfuss, was prins Starhem berg met een geheime zending naar Boedapest gestuurd om er de Hongaar- sche koningsgezinden te raadplegen over de mogelijkheid van een herstel van aartshertog op de twee tronen. Er zouden ook besprekingen aan den gang zijn met het Vaticaan. Een herstel der monarchie zou moe ten onderworpen worden aan de goed keuring van Engeland, Frankrijk, Bel gie en de andere zegevierende mogend heden van 1918. Deze kwestie zou al reeds langs diplomatieken weg bespro ken zijn. Om te eindigen schrijft het blad Moest men de mogendheden kunnen verzekeren dat een terugkeer naar de monarchie den vrede zou doen terug- keeren in Midden-Europa, verschillende dezer landen zouden dadelijk tevreden zijn om het Vredesverdrag in dien zin te wijzigen. Dops4enIV2 frank. In alle Apotheken IN OOSTENRIJK. Onderhandelingen verwacht. Volg ens een Engelsch blad zou de nieuwe bondskanselier van Oostenrijk trachten 1De monarchie te herstellen in Oos tenrijk en Aarsthertog Otto van Habs- burg op den troon te plaatsen 2. Opnieuw Oostenrijk met Hongarie te vereenigen 3. Onderhandelingen aan te knoopen om den aartshertog te doen huwen met prinses Maria, dochter van den Koning van Italië. De heer Schuschnig zal, volgens het Engelsch blad, binnen enkele dagen reeds een onderhoud hebben te Boe dapest met maarschalk Horty. De twee staatsmannen zullen onderhandelen Naar het wegzenden der vreemde werklieden Dikwijls werd er reeds gesproken over de onderhandelingen die gaande zijn tusschen de patroons en de mijn werkers betreffende de loonen. Men zou in de plaats van de huidig bestaan de overeenkomst er een andere willen stellen. Sinds 1920 verandert het loon van de mijnwerkers volgens een indexgetal opgemaakt voor 75 ten honderd vol gens de prijzen in het klein en voor 25 ten voor den prijs van de kolen. De tusschenkomst van dien laatsten factor heeft voor doel den werkman te interesseeren in het lot van de kolen- nijverheid. Hij verhoogt het loon ge durende den voorspoed en doet het meer dalen in den tijd van crisis. De mijnwerkers willen echter terug naar een index, enkel steunende op de prijzen in het klein. Gansch de moei- jkheid, om tot een accoord te gera- ten, is de vaststelling van de basis der aerekening. De patroons rekenen uit, dat wan neer men teruggaat tot het invoege tre den van de overeenkomst een daling van I 0 ten honderd vereischt is en dat zij die daling in twee keeren willen doorvoeren. De eerste vermindering van 5 ten honderd zou gebeuren op I September 1934. De patroons berekenen eveneens dat de daling van 1 0 ten honderd overeen stemt met het verminderen van den inkomprijs met 5 frank per ton, onge veer 6 ten honderd, wat heel wat min der is dan de vermindering van de ver koopprijzen sinds een jaar. Zij zouden wachten tot toepassing van de tweede daling van 5 ten honderd, tot de index getallen nog lager zijn geworden. De aanvaarding van een verminde ring van loon zou veel gemakkelijker te bereiken zijn, indien men de werk loosheid kon verminderen in de mij nen. Een der middelen daarvoor is het terug naar hun vaderland zenden van de vreemde werklieden. Men verzekert dat er op dit opgenblik nog I 5.000 vreemdelingen in de verschillende Bel gische mijnen werken,wat overeenkomt met 12 ten honderd van het gansche aantal mijnwerkers. Naar men beweert, zou de regeering de mogelijkheid van dien maatrege onderzoeken. volstrekte macht berust voortaan in Hitler's handen. De totaliteit van den nationaal-so- "bialistischen Staat is thans verwezen- jkt. Op het oogenblik dat maarschalk dindenburg den laatsten adem uitblies werd de Fuhrer der nazi-partij krach tens een wet, die op dit oogenblik zelf in voege trad, opvolger van den maar schalk van het presidentschap van het Duitsche Reich, zijn functie van rijks- canselier algeheel behoudende. Nooit te voren in gansch de geschie- enis van Duitschland werd een zoo volstrekte macht in de handen van een enkel man samengetrokken. Hitier wordt meer dan een grond wettelijke koning hij is Fuhrer, over ste van het volk en van den Staat. Dat is zijn huidigen titel. Zijn wil wordt Staatsrede de Staat dat is hij. De geschiedenis van het nationaal- socialisme is in een nieuw stadium ge treden. De totale overwinning van het be wind is geëindigd. Een volksstemming op 19 Oogst. De nieuwe wetgevende maatregelen naar aanleiding van het overlijden van jkspresident Hindenburg in Duitsch- and getroffen, zullen den 19 Oogst aan de bekrachtiging eener volksstem ming onderworpen worden. De Fuhrer drukte dezen wensch uit in volgenden brief gericht aan den mi nister van binnenlandsche zaken. Heer Minister, De kwestie van het Staatshoofd dient geregeld te worden nu het land in den rouw gedompeld is. Ik heb dus het vol gend besluit genomen 1- De grootheid van den overledene eeft een eenige beteekenis gegeven aan den titel van Rijks-president. Vol gens ons aller meening blijft deze be teekenis met zijn naam vereenigd. Ik vraag dus dat men mij steeds blijve noemen zooals men het tot hiertoe deed uhrer en Rijkskanselier. Dit besluit zal altijd toepasselijk zijn. 2. - lk wil dat de wet door het Rijks- cabinet genomen en welke mij, buiten ret ambt van kanselier, dat van Rijks- president toevertrouwt, uitdrukkelijk door het Duitsche volk goedgekeurd worde. Diep overtuigd van het feit dat alle macht uit het volk komt en dooi ret volk moet bevestigd worden door middel van een geheime en vrije stem ming, bid ik u, heer minister, in den cortst mogelijken tijd het kabinetsbe sluit met al de andere besluiten, welke desaangaande nog zouden kunnen ge nomen worden, aan een stemming van ret Duitsche volk te onderwerpen. Adolf Hitler. DE INDRUK TE PARIJS. «Nu is er slechts een meester in Duitschland Het telegijam volgens hetwelk de canselier Hitier het presidentschap van ret Reich in handen nam, bracht in de "Tansche hoofdstad een weinig veront rusting te weeg. Men vraagt zich af waar Duitschland naartoe gaat. In de Intransigeant schrijft Gal- us onder meer Nu is er nog slechts een meester ditler I Doch is hij er sterker om Vlen gelooft het niet. Tot hiertoe he- stond er een scherm waarachter hij zich schuilen kon en hem verdedigde tegen ret gevaar van oproer. Nu blijft h Heen staan in het zicht en voor de rechtbank van het volk. Indien hem nog een greintje wijsheid of zelfs enkel sluwheid overbleef, zou hij een opvol ger laten kiezen aan Hindenburg en zou hij niet voor hem alleen al de verant woordelijkheid nemen, want, niettegen staande, alles, is een willekeurig hoofc nooit vrij te doen wat hij wil, Hij moet afrekenen met de mannen welke hem omringen, met de politieke groepeeringen welke hij gebruikt, om te regeeren. Zal deze groepeering toela ten dat de edellieden, de groote nijve- raars, het oude leger een hoofd krijgen dat hen tegen de nazis zal verdedigen of wel zal ze denken dat het oogenblik gekomen is om het algeheel nationaal socialistisch programma uit te werken Dat is het geheim van morgen I Doch wat opk de uitslag weze, deze kan niet anders dan hetzij den rech lervleugel, hetzij den linkervleugel mis noegen. Hindenburg behield aan het land een schijn van eenheid dat met hem verdwijnt. DE INDRUK TE LONDEN. Een monarchie De Engelsche opinie volgt de gebeur tenissen van Duitschland met veel be langstelling en men vraagt zich af wat er nu gaat gebeuren. Ziehier wat de heer Churchill schrijft over Hindenburg in de Daily Mail Het uur is nog niet gekomen om met juistheid uit te maken welke de rol geweest is van Hindenburg gedu rende de verschillende woelige perio den welke zijn vaderland medegemaakt heeft. Het is zeker dat deze rol op zekere oogenblikken doorslaand was. Zij brengt niet veel bij aan zijn goeden naam, doch we mogen zeker zijn dat de oude soldaat geen andere inspiratie gehad heeft dan zijn liefde voor het vaderland en dat hij zijn best gedaan heeft om problemas op te lossen waar voor weinige staatshoofden ooit heb ben gestaan, en op het oogenblik dat zijn intellectueele krachten in sterke mate verminderden. Voor wat de opvolging van Hinden burg betreft, ziehier wat de Daily Flerald weet te vertellen Men beweert dat Hindenburg in een politiek testament het princiep der monarchie voor Duitschland voor schrijft. Hij zou voorstellen, als over gangsmiddel, dat de kroonprins regent zou genoemd worden en dat al de ko- nklijke prinsen in een conferentie zouden vergaderen om deze kwestie te regelen. Hij zou ook aanstippen dat de croonprins zelf geen deel aan deze con ferentie zou nemen om steeds buiten alle mogelijke geschillen te blijven. Volgens de Daily 1 elegraph is iet leger meester der straat en kan de nieuwe president uit dat midden ko men. Wie zal nu gelijk hebben De toekomst zal het ons leeren. Zal Hitier lijven Zal hij de plaats ruimen voor een militair Zal de kroonprins den troon bestijgen Tot hiertoe blijft dit alles nog een duister geheim. en onheilzame winter voor de deur. Het presidentschap zal thans niet meer, zooals onder von Hindenburg iet geval was, een soort van grond wettelijk plechtanker zijn voor het veelbewogen schip van staat. Men is het in de Engelsche regee- ringskringen er dan ook over eens, dat voor de bewindvoerders van Duitsch- and een onheilzwangere winter voor de deur staat, doch men is er zich eveneens van bewust, dat de uiteinde- ijke terugslag van de wijziging, die thans plaats heeft gegrepen, nog niet voorspeld kan worden. Men acht het dus beter zich niet aan voorspellingen te wagen. Of Hitier als staatshoofd de internationale achting kan winnen, die von Hindenburg in zoo hooge mate Dezat, zal ten slotte van zijn optreden afhangen. De Evening Standard schrijft De gevel van het nationaal-socia- istische bewind zal nog wel eenigen tijd op zijn plaats blijven, doch het lot van Duitschland ligt thans in handen van zijn generaals. Zij hebben den eed van trouw aan den nieuwen president afgelegd, doch hij zal hen hebben te gehoorzamen, omdat er geen andere macht is, waarop hij kan vertrouwen. DE INDRUK IN ITALIË. Wantrouwen tegenover Duitschland De bijzonderste correspondent van ret blad Le Temps geeft het vol gend belangwekkend artikel De pers neemt de meest voorzich tige houding tegenover de gebeurtenis sen in Duitschland sedert Hitier de alleenheerscher over de toekomst van ret Reich geworden is. De aanvallen tegen het Nat. Socialisme hebben totaa opgehouden. De dagbladen zijn op hun hoede en beperken er zich toe de com mentaren der Engelsche en Fransche dagbladen over deze belangrijke ver andering in de Constitutie van Duitsch land, trouw te publiceeren. De fascistische pers vermijdt alle commentaren omtrent de wijze waarop men in Duitschland een volmacht, zoo als nooit een keizer er ooit een heeft kunnen uitoefenen, op de schouders van Hitier geladen heeft. Op grond dezer overweging is het geenszins van belang ontbloot eens de posities van de dictatoren der beid landen, den fuhrer in Duitschland en den duce in Italië, te vergelijken. In Duitschland, is er vanaf dit 00 genblik geen moreele macht gelijk aan deze van den fuhrer Zooals men weet heeft Hitier zich op categorieke wijze verzet tegen den terugkeer naar de monarchie. Zijn thesis is dat de Nationaal-Socia- istische partij, dewelke niet gesticht werd ten behoeve van speciale klassen maar wel ten behoeve van de geheele natie, niet zou kunnen dulden dat het volk en de Staat voor monarchistische doeleinden zouden gebruikt worden. egenover het dynastisch princiep heeft de fuhrer in zekeren zin het heil van iet volk gesteld. In Italië daarentegen heeft de Duce geenszins een antagonisme tusschen deze beide princiepen gevonden mo- archie en fascisme gaan streng t' ac coord. Tusschen den Koning en den Duce heerscht vriendschappelijke en nuttige samenwerking. En men mag. zeggen dat er zelfs een eenheid van gedachte en voelen bestaat tusschen de regiemsinstellingen en de monarchie. De Duce eerbiedigt nauwkeurig de verworven rechten van het huis van Savoie. Ten allen tijde toont hij aan dat hij de nonarchie beschouwt als zijn de de ware basis van den Staat. Men kan onmogelijk de uiteenloo- pende positieverschillen die bij het ver gelijken der dictatoren van Italië en Duitschland duidelijk worden, voor- lijzien. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IS BEGONNEN. Alle propaganda-middelen zullen benuttigd worden. Naar verluidt is Dr Goebbels de groote verkiezingscampagne begonnen tijdens dewelke tusschen nu en 19 Au gustus ruim 40 millioen kiezers moeten aewerkt worden, om te tsemmen over de vraag Keurt gij de wet, waarbij ditler Rijksleider wordt, goed Het antwoord moet geschieden door a of Neen I Alle propaganda-middelen zullen er worden benut. Duizenden S.A.-lieden, ditler-jongens en -meisjes, zullen de strooibriefjes ronddeelen, berichten op plakken en vergaderingen inrichten. El- cen dag zullen de partij-commissaris sen redevoeringen houden in alle plaat sen, in zalen, stadions, in de parken, uit auto's, van spreekgestoelten enz. Vleer dan 200.000 luidsprekers zullen over het geheele land worden geplaatst, zoodat overal de officieele redevoerin gen gehoord kunnen worden. In de komende week zullen in alle cinemas, sprekende films worden ge draaid met een rede van Dr Goebbels, terwijl bovendien een film over het le ven van Hindenburg zal vertoond wor den. Op den dag van de stemming zullen alle trage kiezers uit hun huizen worden getrommeld en aangespoord worden te gaan stemmen, zoodat, naar men hoopt, de volle 1 00 van de kie zers hun stem zullen uitbrengen. DRINKT Weldoende invloed van Potasch op de Ajuinteelt. De ajuinteelt is tamelijk belangrijk ons land. De kweekers zullen met genoegen kennis nemen van proeven, die hun toelaten groote opbrengsten te bekomen. Soms stelt men vast dat de ajuinen te veel groeien in de lengte en te wei nig in de dikte, ze worden peervormig, dit is te wijten aan een tekort van som mige voedende bestanddeelen. Een tekort aan potasch kenmerkt zich door, het omkrullen der bladeren naar beneden. Volgende bemestingsproeven wer den genomen. le perceel 60 kg. stik stof (300 kg. ammoniaksulfaat)168 kg. fosfoorzuur 1000 kg. Supra van 18%) en geen potasch. Alles per ha. berekend. 2e perceel Zelfde hoeveelheden stikstof en fosfoorzuur en 400 kg. po tasch (800 kg. Chloorpotasch 50 Opbrengst van het eerste perceel 9.600 kg.; 2'' perceel 47.600 kg. met zulke uitslagen is het wel van belang eens juist na te gaan hoeveel voedende bestanddeelen de ajuin noodig heeft. Volgens verschillende vakkundigen zou een opbrengst van 30.000 kg. per ha. aan den grond ontnemen 84 kg. stikstof, 20 kg. fosfoorzuur en 90 kg. potasch. Op deze basis mag de bemes ting echter niet berekend worden, om dat de hoeveelheid voedende bestand deelen zeer veranderlijk is in de planten

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1