De dreigende Algemeene Staking in het Mijnbedrijf vermeden. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT VELORIJDERS OPGEPAST. rede van minister goebbels. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. OORLOGS VERJAARDAGEN. OVER DE BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID. de prijs van DE WERKLOOSHEID drinkt 't zwijnlands bier den «UITZET» GERECHTSKOSTENRISICO VERKOUDHEID BELANGRIJK BERICHT. EEN WEINIG GEKENDE WET. 14 JAAR. NUMMER 38. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 23 SEPTEMBER 1934. GAZET m POPERINGHE ABONNEMENTEN 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De poatabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't po«t- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yp er straat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag morgen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en.Deur- waardert. Voor dikwijls te herbalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Een voorloopige overeenkomst lusschen de Regeering en de Patroons. Zooals we verleden week meldden moesten Zaterdag de gesprekken plaats hebben, eerst en vooral onder de pa troons onderling en dan tusschen de regeering en de patroons. Overal heerschte weliswaar optimis me, maar die was veeleer gesteund op gevoelsargumenten, dan wel op d\e van het verstand, 't Is te zeggen, dat iedereen van oordeel was, dat het niet mogelijk was, dat men in zulke moei lijke tijden als hét land reeds door maakt, men nog een staking zou toela ten. Bij hen, die echter volledig op de hoogte waren van de moeilijkheden, waarin de kolenmijnen vertoeven, en waarin ook wel de regeering zich be vindt, bleef er een twijfel over den gunstigen uitslag van de onderhande lingen. In den loop van den morgen hielden de patroonsafgevaardigden een eerste vergadering. Daarna kwamen zij om 1 1 uur opnieuw bijeen. Die tweede ver gadering duurde een uur en op den middag wist men nog steeds het vaste besluit van de patroons niet. Om twee uur waren de patroonsaf gevaardigden bij den Eersten Minister in wiens kabinet ook de heeren Van Cauwelaert en Vap Isacker, ministers, aanwezig waren. Om halfvier kwamen de werklieden afgevaardigden, geleid door den heer Delattre, op hun beurt aan het kabi net van graaf de Broqueville aan, om van hem den uitslag van zijn gesprek met de patroonsafgevaardigden te ver nemen. Om halfzes eerst kwamen de eerste twee patroonsafgevaardigden buiten. Een hunner kondigde het groote nieuws aan, zonder eenig commentaar Alles komt in orde, zegde hij. Er zal geen loonsvermindering plaats hebben. Een officieele mededeeling gaat u zoo da delijk voorgelezen worden. De Officieele Mededeeling. Rond 1 7.30 uur verstrekte de Ra- venne, bestuurder van den Mijnraad aan de dagbladschrijvers de volgende mededeeling De Eerste Minister bijgestaan door dp hperen Ministers Van Cauwelaert pp Van Isacker, hpbbep Zaterdag na middag de afgevaardigden van de ko lenmijnpatroons pntvangep. Op het levendig aandringen van de regeering hebbpn de patroons erin toe gestemd een lopnsafslag van 3 per cent op 1 6 September niet toe te passen. De regeering heeft de verbintenis aangenomen de patroons tijdelijke compensaties te verleenen, toelatende eenerzijds de besprekingen betreffende de loonen tusschen patroons en arbei ders te hernemen anderzijds de toe passing der economische maatregelen, Welke de regeering van plan is uit te werken tot heropbeuring van het ko- lenmijnbedrijf. Dit accoord is van voorloopigen aard Het zal van weerskanten kunnen op gezegd worden mits preadvies van een maand, en zonder dat het langer dan tot 31 December 1934 mag van kracht blijven. De meening der arbeidersafgevaardigden. Daarmede was echter nog niet alles nfgeloopen, de arbeidersafgevaardig den moesten nog gehoord worden. Kamerlid Delattre had de lezing van de mededeeling voor de pers gehoord en men vroeg hem zijn oordeel. De heer DelattTe antwoordde als volgt Ik ben niet tevreden over de be paling, die nieuwe besprekingen over de loonen voorziet. Buiten hetgeen wij besloten hebben verlaging der loonen eerst op het indexgetal van 646, is er niets te doen Na een onderhoud met den Eersten Minister zegde de heer Delattre De uitleg door den Eersten Minis ter verstrekt, voldoet ons niet. Wij moeten volledige verklaringen hebben van een der ministers. Indien men de zin betreffende de loonen moet opvat ten, als de bespreking van een nieuwe overeenkomst, dan zijn wij tot accoord. Indien het echter, gaat om opnieuw over de loonen te bedisselen, dan niet! En de heer Delattre voegde er op nieuw bij Indien men een achter poortje wil open houden, om opnieuw verlaging van loonen op te leggen, vooraleer het indexgetal tot 646 ge daald is, dan gaan wij niet eens met de gevonden oplossing. Minister Van Isacker stelt de Arbeiders gerust. De arbeidersafgevaardigden gingen daarna naar den heer Van Isacker, en na eene korte bespreking kon deze hun geruststellen. Van dan af was men zeker, dat de staking afgelast ging worden. Hoe de oplossing ineenzit. ledereen in het Land verheugd zich natuurlijk dat de staking in het mijn bedrijf is kunnen vermeden worden. Wat kost echter de voorloopige op lossing, die gevonden is door de regee ring, aan den Staat De regeering zou namelijk aan de patroons juist even veel geld toekennen, als de verminde ring van de loonen, die zij eischten, zou bedragen hebben. Daarvoor nochtans is het niet vol doende, zooals vooruitgesteld werd,dat de taks op de ingevoerde kolen aan de mijnpatroons wordt afgestaan, maar moet men ook nog gaan putten in de gedragen, die vroeger reeds door die taks aan den Staat toekwamen en for meel in de begrooting werd ingeschre ven door een pasgeleden gestemde wet. Per maand zal de Staat zes millioen rank moeten betalen, dan wanneer de invoertaks slechts ongeveer vier mil- ioen opbrengt... In ieder geval zal de Staat voor de drie maand en half, waarvoor de voorloopige oplossing is aangegaan, 20 millioen frank moeten betalen. Indien er nog geen definitieve op- ossing gevonden wordt voor 31 De cember a.s., zal de Staat moeten voort gaan met die som van zes millioen fr. per maand uit te keeren Is het dan te verwonderen, dat iedereen vraagt, dat er eindelijk eens een volledige re geling zal gevonden worden voor het colenmijnbedrijf in ons Land zonder dat de Staat een gedeelte van de loo nen van een nijverheid moet betalen Voor de werklieden ook zou het be ter zijn, een vaste regeling te hebben, die niet meer afhangt van hernieuwde onderhandelingen, die thans verschil- ende dagen zulk een onrust in het ^and hebben opgewekt. Een zware Winter voor de deur. In een redevoering die hij uitgespro- cen heeft voor de S.A. van Berlijn, leeft de Minister van Rijkspropaganda Goebbels, na nogmaals er op gewezen te hebben dat het Congres van Neu renberg aan de wereld, de steeds leven dige kracht van het nationaal-socialis- me aangetoond heeft, verklaard, dat de Regeering niet van plan is met geweld of terreur op te treden tegen de 1 0 f der kiezers, die op 19 Augustus «neen» gestemd hebben. Wij willen hen winnen, zegde de minister, door hen met liefde en veel zorg te behandelen. Wij willen hen in de mogelijkheid stellen, den nationaal- socialistischen Staat te begrijpen. Er zijn elementen die van nature gedron gen worden om critiek uit te oefenen. Deze willen en kunnen wij niet voor ons winnen. Maar zij maken niet de 1 0 van ons volk uit. Een zware Winter staat voor de deur en wij bereiden ons voor om de ko mende moeilijkheden het hoofd te bie den. Evenals verleden jaar zeggen wij thans niemand zal honger lijden, nie mand zal koude hebben, niemand zal in nood verkeeren. Tenslotte zette de Minister de man nen der S.A, aan, om moedig den strijd voor te zetten. Wij zijn aan de macht, zegde hij, en wij zullen ons daar handhaven. Wij zullen meer doen dan de macht behou den, want wij zullen ze aanwenden voor het welzijn van ons volk. Geen enkele moeilijkheid is groot genoeg om ons tot opgeven te verplichten, en niets zou in staat zijn ons den moed te doen verliezen. Wij zijn geboren in den strijd handhaven. Belangrijke Mededeelingen. Met den Eersten October aanstaande zijn de volgende voorschriften op het vervoer van toepassing Art. 83 - Motorlooze voertuigen (velo's) moeten van Voren van een naar voren uitstralend niet verblindend wit of geelachtig licht en van achter van een rood achterwaarts uitstralend licht voorzien zijn zoowel bij mist als bij donker. Art. I 08. - Indien het motorloos rij wiel van de reglementaire provintiale plaat voorzien is moet deze aangebracht zijn op de linker voorzijde van de velo, hetzij op de naaf, hetzij op de vork. Art. 123. - Wanneer een motorloos rijwiel bereden wordt is het den wiel rijder verboden 1Een ander persoon te vervoeren als het rijwiel daartoe niet is ingericht. 2. Zware of omvangrijke goederen te vervoeren. Art. 22. - Behoudens aangegeven bijzondere regeling, zijn de trottoirs of verhoogde Bermen uitsluitelijk voor- aehouden voor het verkeer van 1Voetgangers 2. Van de aan de hand geleide mo torlooze rijwielen 3. Van kinder- en ziekenwagens 4. Van de invaliedenwagens die met de hand gedreven of door een hond voortbewogen worden en de snelheid van een voetganger niet overschrijden. Zij mogen den rijweg (straat) slechst volgen, indien de trottoirs, de verhoog de bermen of de rijwielpaden onbruik- Daar of belemmerd zijn. In dit geval moeten zij uitwijken om de andere wegr gebruikers door te laten. Voor de an dere weggebruikers bestemde wegen steken zij voorzichtig en snel over. Art. 20. - De wielrijders zijn gehou den te rijden op de rijwielpaden aan gewezen met het bord- (3) velobaan uit de bij het reglement gevoegde ta bel III. Indien bet rijwielpad onbruikbaar of Delemmerd is mogen zij den rijweg (straat) volgen waar ze dan op eene rij achter elkander rijden aan de uiter ste rechterzijde. Art. 65. - Het is den wielrijders ver- aoden te rijden 1Zonder het stuur vast te houden 2. Zonder de voeten op de trappen te houden 3. Zich latende voorttrekken. Art. 66. - Bij de belemmering van den openbaren weg moet de wielrijder afstappen en zijn rijwiel aan de hand eiden. Art. 67. - Tusschen het vallen van den avond en het aanbreken van den dag is het den wielrijders verboden naast elkander te rijden bij het naderen van een motorvoertuig. Het reglement op het remmen, als ook op de verwittiginstoestellen is on veranderd. Het is gedurende verschillende we ken een overvloed van herdenkingen van oorlogsgebeurtenissen geweest. Al wat er in de maand Augustus 1914 in ons land is voorgevallen, werd op de eene of andere wijze herdacht en dit in alle deelen van het land, in Wallonië zoowel als in 't Vlaamsche Land. Men heeft het in het algemeen op de meest waardige manier gedaan en aangezien twintig jaren eene afgetee- kende tijdsspanne is zal er wel niemand iets tegen aan te voeren hebben dat deze herdenkingsfesten met den ver dienden luister werden omringd. Natuurlijk zal niemand er iets tegen kunnen aanvoeren wanneer in 1939 de 25'' verjaring dezer gebeurtenissen wor den herdacht, om de eenvoudige reden dat 25 jaren een nog meer gelijkte da tum van herdenking is dan 20. Wij zouden, overigens, groot onge lijk hebben het ons aangedane onrecht te vergeten, zoo min als de heldhaftige prestaties van ons dapper leger toen het strijd bad te leveren tegen de over macht van den vijand. Het is plicht dat wij van tijd tot tijd die feiten in herinnering brengen, opdat het nieuwe geslacht ze niet zou vergeten en de dankbare herinnering beware van hen die het offer van hun leven gaven, op dat zij, die na hen kwamen, in vrijheid zouden leven. Verscheidene bladen hadden mede gedeeld dat de Belgische Bank van den Arbeid binnen korten tijd terug vlot zou gebracht worden en dat de Spaar kas haar de noodige gelden zou voor schieten, die noodig zijn om het hoofd te kunnen bieden aan haar verplichtin gen. Die inlichting is niet juist. De toe stand zou thans eigenlijk als volgt zijn: Men weet dat, eenigen tijd geleden, reeds de Spaarkas, in overeenstemming met de regeering, besloten heeft even tueel aan de socialistische coöperatie ven, tegen hypothecaire waarborgen van eersten rang, een som te verleenen voor een totaal bedrag van 1 50 mil lioen frank. Het is dus niet aan de Bank van den Arbeid, maar aan de socialis tische coöperatieven, dat het voorschot bestemd werd. Zij had ten doel aan de coöperatieven, die bij spaargelden hadden, die geblokkeerd waren in die Bank, toe te laten het hoofd te bieden aan de afhalingsvragen van hun spaar ders. Die bewerking is thans verwezen lijkt voor een totaal bedrag van 50 millioen frank. Ten einde een rampspoedige likwi- datie van de Belgische Bank van den Arbeid te vermijden en de positie van de socialistische coöperatieven, die schuldenaars zijn van de Spaarkas en 1 50 millioen frank van de Bank van den Arbeid, te verbeteren, zou de Spaarkas in overeenstemming met de regeering het verleenen aan de socia listische coöperatieven, en nogmaals niet aan de Bank, besloten hebben van een bijgevoegd voorschot van 20 mil- ioen frank, tegenover nieuwe hypo thecaire waarborgen. Dit bijkomend voorschot zou voor doel hebben aan de Bank toe te laten een gedeelte van de plaatsingen bij raar gedaan terug te betalen, met uit sluiting van die gedaan door de syn dicale organismen. Men hoopt aldus met den steun van andere inkomsten, onafhankelijk van die voortkomende van de spaarkas, van die schuldei- schers en van de aandeelhouders van de Belgische Bank van den Arbeid een vriendschappelijke schikking te kunnen aekomen, die een failliet, dat zeer na delig aan alle belangen zou zijn, zou vermijden. Vele debiteuren maken misbruik van de tijdsomstandigheden en trachten door allerlei klachten over slechte za ken, enz., van leveranciers uitstel van betaling te verkrijgen, zoo mogelijk zich daaraan geheel te onttrekken. De klachten van een debiteur kunnen verschillende oorzaken hebben 1dat hij financieel inderdaad bene den nul is 2. dat hij zich gedrongen voelt met de groote massa mede te klagen 3. dat hij het aangenamer vindt zijn geld genoeglijk te verteren, in plaats van zijn crediteuren te voldoen. Behoort hij tot de eerste groep dan is de kans op de betaling gering. Er is echter groote kans dat hij onder de beide laatste groepen moet worden gerangschikt. Dergelijke personen verdienen geen consideratie De hooge gerechtskosten, die echter bij het incasseeren van achterstallige vorderingen vaak moet worden geris- queerd, zijn oorzaak dat crediteuren niet altijd tot rechtsmaatregelen kun nen besluiten, indien zulks noodig blijkt. Dit risico is niet denkbeeldig 1. omdat het aantal acten van bruik leen en huurkoop enorm gestegen is 2. omdat vele zakenlieden op hu- welijksche voorwaarden zijn getrouwd; 3. omdat het aantal faillissementen een steigende lijn vertoont. Ieder zal toestemmen dat indien men mogelijk verliezen, ontstaan door on verhaalbare gerechtskosten, kan voor komen door het sluiten van een verze kering, dit onder de huidige omstan digheden een eisch des tijds is. N.V. VAN DER GRAAF Cie Incasso-Bureaux 24, Zelfsregeeringsstraat, BRUSSEL-ZUID. De uitgaven waartoe de openbare besturen gehouden zijn, door het voort duren der werkloosheid, alhoewel mer kelijk minder zijnde dan voor de be sluiten van 1933, bereiken nog aanzien lijke sommen, die de begrootingsvoor- uitzichten te boven gaan. Zij bedragen, voor het eerste halfjaar 1934, omtrent een half milliard !Een vervaarlijke som. Maar het tweede halfjaar is altijd minder geladen, want men weet dat de pijnlijke periode te dien opzichte al tijd Januari-Februari is. Men mag niet temin voorzien dat men, voor gansch het dienstjaar, uitkomen zal op 900 tot 950 millioen frank. De gemeenten en de provinvies heb ben een derde van die som te betalen, maar met 300 millioen maximum. Bo ven de 900 millioen, valt de uitgaaf dus uitsluitelijk op den Staat. Indien het zoo is, moet men aanne men, dat de begrootingsvooruitzichten, voor den Staat, met 125 tot 120 mil lioen zullen overschreden worden. Wat de provincies en de gemeenten betreft, die er gerekend hadden er met 250 mil lioen van af te zijn, staat het vast dat zij tot 300 millioen zullen moeten gaan. Alhoewel men verleden jaar voor zag dat men naar 1.300 millioen uit gaven ging, blijft het huidige cijfer toch onrustwekkend. Ziehier overigens hoe de betalingen sedert het begin des jaars veranderd zijn. Herinneren wij er aan dat er spraak is van maanden met vier weken, uitgezonderd als de tabel een maand met vijf weken aanduidt Totale uitgaven der werkloosheid. (Staat, provincies, gemeenten) Januari (5 weken) 101 millioen Februari 82 millioen Maart 79 millioen April (5 weken) 98 millioen Mei 69 millioen Juni 70 millioen Juli (5 weken) 86 millioen Indien men per week telt, bemerkt men dat de uitgaaf sedert drie maand omtrent dezelfde is. De werkloosheid blijft dus op het zelfde punt en kost tegenwoordig 1 7.250.000 frank per week. Het overschrijden van het begroo- tingsbudget is ongetwijfeld toe te schrij ven aan het feit dat de werkloosheid in Belgie niet verminderd, wanneer die nochtans in de meeste landen afneemt. Vlen heeft ook den invloed van getal schadeloosstelbare aangeslotenen. Het getal der aan de kassen aange slotenen personen is sedert een jaar verminderd, maar dit komt vooral hier uit voort dat zekere personen of groe peeringen, die maar weinig risico's loo- pen der werkloosheid, zich uit de kas sen teruggetrokken hebben. De Staat aehoudt dus maar de slechte risico's. Zeggen wij, om gedeeltelijk den in druk tegen te werken, gelaten door het vertoog van het voorgaande, dat de uitgaven van de ouderdomspensioenen heel waarschijnlijk de begrootingsvoor uitzichten niet zullen overschrijden. Welke mogen wel de oorzaken zijn waarom de werkloosheid hier in de zelfde maat niet afneemt als in andere landen WEG MET DE Een electrisch toestel als geneesmiddel. Bij het natte onaangename weder, dat ons in den Herfst en Winter te wachten staat is het verkoudheids- vraagstuk meer dan actueel. Men wan delt met niet heelemaal dichte schoe nen over het natte asfalt en men trapt bij vergissing, in een plas. Dan komt men met natte voeten thuis en den vol genden morgen wordt men wakker, ondanks droge kousen en verwarmde kamers, met een onaangenaam gevoel in den neus, waarvoor de practijk en de wetenschap den onaangenamen naam van verkoudheid hebben bedacht Zakdoeken in allerlei formaat worden bij dozijnen gebruikt. De neus blijft echter als een fonteintje loopen en het niezen wil maar niet ophouden. Die toestand is niet uit te houden. Die meening zijn de geleerden allang toegedaan, want ze hebben zelf ook wel last van verkoudheid. Reeds jaren peinzen ze over een middel, om de chronische aandoening van 't neusslijm- vlies te bestrijden. Een zeer mensch- lievend geneesheer, de heer Bardier, uit Lyon, heeft na langdurige proeven een electrisch toestel vervaardigd, dat naar hij beweert, in staat is, de verkoudheid binnen twintig minuten te genezen. Kleine metalen plaatjes, die als electro- den kunnen worden aangewend, beves tigt men met een knijper aan den neus van den patient die in een stoel plaats neemt. Electrische draden loopen naar een weerstand. De geneesheer schakelt den electrischen stroom in. De sterkte van dien stroom regelt hij naar den aard van de verkoudheid. De patient voelt een aangename warm te in de neusgaten. In 20 minuten is de behandeling met een zwakken wissel stroom van 200 tot 300 milliampère ook bij de hevigste verkoudheid ge ëindigd. Met zulke vooruitzichten kan men gerust en zonder vrees de koude jaar getijden tegemoet gaan. ZEGELTAKSEN OP FACTUREN VAN GOEDKOOPE WONINGEN. Er weze herinnerd aan de belang hebbenden die Bouwpremie voor goed- koope woningen aangevraagd hebben, dat zij, om teruggaaf der zegeltaksen te bekomen, de aanvraag tot teruggaaf, moeten doen bij het Beheer der Regi stratie vóór er twee jaren verloopen zijn, na datum hunner facturen. (medegedeeld) De Schuldvordering van een Kleinhandelaar op een Partikulier brengt intrest op. De kleinhandelaars en ambachtslie den, bijzonder in kleine steden of op het platte land gevestigd, zien zich dik wijls verplicht krediet toe te staan aan hun klienten, en weinigen weten dat er een wet bestaat die hun toelaat een int rest op dergelijke schuldvorderingen te eischen de wet van I Mei 1913 in zijn artikel 2 bepaalt als volgt Dragen intrest, vanaf drie maand na aflevering van de faktuur of de staat van rekening, alle schuldvorderingen uit hoofde van levering van goederen of werken geleverd aan een particulier, die de aan bun gedane leveringen niet betalen binnen de drie maand na afle vering van de faktuur. Deze intresten zijn berekend volgens de wet op de Burgerlijke verplichtingen aan 5 Zi t.h. 's jaars. Maar het hoeft een levering gedaan aan partikulieren die geen handelaar zijn, of aan hande laars die den aankoop voor hun privaat gebruik hebben gedaan. Het bewijs van aflevering der fak tuur wordt geleverd door alle wette lijke middelen zooals geschriften, ge tuigen, enz., nochtans beveelt de wet gever, om alle betwisting te vermijden de aangevolen zending der factuur aan. Daar verscheidene handelaars dezer kategorie, hunne faktuur niet aan den kliënt durven zenden, uit vrees deze te verliezen, heeft de wetgever daarin voorzien In ieder geval brengen deze schuldvorderingen van rechtswe ge intrest op, te beginnen van het einde der derde maand die het einde van het Burgerlijk jaar volgen, en in hetwelk de goederen verkocht of de werken afge leverd zijn geweest. Het aanbreken van den termijn ge komen zijnde, ziet de partikulier zich van rechtswege gehouden de intresten te voldoen. Nochtans wanneer zekere tegemoet komingen, gemak van betaling of ver vullingen van zekere voorwaarden ge steld werden op hët oogenblik van verkoop, begint het uitstel van die maanden van betaling slechts te loopen na de laatst vastgestelde vervaldag, of der uitvoering van de overeengeko men voorwaarden. Stippen we nog aan dat het den handelaar niet toegelaten is aan den door de wet vastgestelden intrest te verzaken. Inderdaad, zekere partikulie ren, deze wetgeving kennende, zouden op het oogenblik van verkoop, en als voorwaarde sine qua non van dezen verkoop, een verzaking van den ver- schuldigden intrest eischen. Artikel 3 der wet bepaalt Alle verzaking bij voorbaat van den intrest vastgesteld in vorige artikels is nietig.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1