De Koloniale Loterij van 18 October NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT 120 millioen frank te winnen na den MINISTERRAAD drinkt 't zwijnlands bier den «UITZET» DE NIEUWE WET OP DE HYPOTHEKEN LANDBOUWKRONIEK. de terugkeer tot het NORMAAL UUR ROND DE VOLKSRAADPLEGING IN HET SAARGEBIED. 14° JAAR. NUMMER 40. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 7 OCTOBER 1934. GAZET VAN POPERINGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per po»t16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgiache postkantooren. De postabonnenten in Belg'e, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poet bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor »nt- woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag morgen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en .Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Er wordt natuurlijk overal veel over de Koloniale Loterij en de trekking van 18 dezer aanstaande, geredetwist en. het hoeft wel gezegd nog al dikwijls worden er verkeerde dingen over ver teld. Velen, zelfs onder hen, die loten of deelen van loten hebben gekocht, wor den misleid, door de woorden «schijf» en «reeks». De eerste schijf. Zeggen we, dat er op het oogenblik maar spraak is van één schijf. Inderdaad de wet, waardoor de Ko loniale Loterij toegelaten werd, had voor doel een gat in het budget van Koloniën te stoppen doch liet aan den minister over te bepalen, in hoeveel schijven deze Loterij zou worden uit gegeven, en welk het bedrag van elke schijf zou zijn. Aan de schijf, die den 1 8 dezer ge trokken wordt, heeft men den naam van «eerste» schijf gegeven, wat wel laat vermoeden, dat er een tweede vol gen zal, doch omtrent de belangrijk heid der tweede schijf, is officieel niets geweten. Indien het succes van den eer sten verkoop groot is, twijfelt nochtans niemand eraan, dat de tweede schijf nagenoeg dezelfde belangrijkheid zal hebben en, in ongeveer dezelfde voor waarden, uitgegeven zal worden. Een eindje Koninklijk Besluit, zal dat, wellicht seffens na de trekking van de eerste schijf, in orde brengen. De reeksen. De eerste schijf nu, die sedert een paar maanden verkocht wordt, en die zal voortverkocht worden, tot den 18 October om 4 uur namiddag, bedraagt 200 millioen frank, dit is 2.000.000 loten. Om nochtans tot zulke groote getal len niet te komen op de briefjes en om de trekking te vergemakkelijken, be sloot men deze briefjes in 20 reeksen in te verdeelen, en men nam daarvoor de letters van het alfabet. Daar er 26 let ters zijn werden de letters F., G., 1., J., Q., en W uitgeschakeld, diegene dus, waarmede het gemakkelijkst bedrog zou kunnen worden gepleegd, omdat ze gelijkenis bieden met andere letters die haar naam aan een reeks hebben gegeven. De prijzenverdeeling. Al de nummers van al deze reeksen nemen dus deel aan de trekking van I 8 October, en in elk dezer reeksen, zal één lot van I millioen, één van 250.000 frank, 10 loten van 100.000 frank, 10 van 25.000 frank, 1 00 van 5.000 frank 1000 van 1.000 frank en 10.000 van 200 frank uitgetrokken worden. Dit wil zeggen, dat in elke reeks, evenveel prijzen worden toegekend, en dat dus alle reeksen, dezelfde kansen geven, om prijzen te winnen. Wanneer we de prijzen der 20 reek sen bijeentellen, dan komen we tot een indrukwekkend bedrag der Loterij Vermits er voor 200 millioen frank lo ten worden verkocht,wordt er,door het comiteit der Loterij, voor 120 millioen frank prijzen uitgedeeld. 20 loten van 1.000.000, of 20.000.000 20 loten van 250.000, of 5.000.000 100.000, of 20.000.000 25.000, of 5.000.000 5.000, of 10.000.000 1.000, of 20.000.000 200, of 40.000.000 200 loten van 200 loten van 2.000 loten van 20.000 loten van 200.000 loten van 222.440 loten, een totaal van 120.000.000 Zooals men ziet, komen we zoo stil aan in de astronomische getallen. Op de 2 millioen loten die verkocht wor den, komt er al vast 1/10 uit met 200 frank, dit wil zeggen dat men alvast één kans op I 0 heeft, dat het lot met I 00 percent intrest wordt terugbetaald zulks buiten de talrijke andere kansen, om grootere prijzen te winnen. De trekking der prijzen. Het groot aantal prijzen, zou kunnen veronderstellen, dat de trekkingsopera ties lang zullen duren. Dat zal niet zijn. Het comiteit der Loterij heeft er een middel op gevon den, om alles snel te doen gebeuren. Zoo zal het volstaan dat uit één der trommels, die de 10 cijfers zullen be vatten 0. I. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, één cijfer worde gehaald, opdat reeds reeds dadelijk 200.000 prijzen zouden toegekend zijn. Het cijfer, dat inderdaad het eerst uit de trommel komen zal, zal al de nummers, die op dat cijfer eindigen, recht geven op 200 frank, welke ook de reeks zij tot dewelke het nummer be hoort. Komt dus het cijfer 6 uit de tromme dan krijgt evengoed het nummer 6 als 16, als 36, als 146, als 186, als 1 8666, en welk ook het reeksnummer zij, 200 frank. Dat is dus een gemak kelijk middel, voor de trekking zelf, en een gemakkelijk middel tevens voor het nazicht van hen, die loten of tien tjes van loten bezitten. Na deze eerste operatie, wordt het uitgetrokken cijfer weer in de tromme gelegd, en ditmaal worden uit twee nevens elkaar staande trommels 2 cij fers gehaald. Laten we zeggen, dat deze twee cijfers het nummer 25 vormen. Welnu alle loten tot welke reeks zij ook behooren mogen, doch die uitgaan op 25, in dat geval, elk 1.000 frank Voor de prijzen van 5.000 fr. wordt dezelfde operatie hernomen, doch met drie cijfers uit 3 trommels voor die van 25.000 frank met 4 cijfers. Voor de prijzen van 100.000 fr. wordt op dezelfde manier te werk gegaan, als voor deze van 25.000 fr., omdat er hetzelfde aantal prijzen voor voorzien is, dus ook vier cijfers. Voor de prijzen van 250.000 frank komen we reeds tot vijf cijfers en, in elke reeks, zal het lot, dat die vijf cijfers bevat 250.000 frank ontvan gen. In elke reeks één lot, dat maakt in totaal 20 prijzen van 250.000 frank. Nu had men hetzelfde kunnen doen voor de prijzen van 1 millioen, maar dan hadden in alle reeksen, dezelfde nummers het millioen gewonnen. Dat heeft het comiteit der Loterij niet gewild. Het heeft besloten, dat, voor de lo ten van 1 millioen, in elke reeks een nieuw nummer zou worden uitgetrok ken. De trekking der loten van 1 mil lioen en het nazicht ervan, zal dus het grootste werk opleveren. Groot is dat werk nog niet, ver mits, voor heel de trekking er dus 26 nummers moeten gevormd worden 20 voor de millioen-loten, 1 voor de 250.000 frank-loten, 1 voor de loten van 100.000 frank, 1 voor deze van 25.000 fr., 1 voor deze van 5.000 fr., I voor deze van 1.000 fr. en 1 voor deze van 200 frank. De prijswinners. Volgens dit systeem,kunnen de prijs winners dadelijk zich overtuigen, wat hun lot toekomt, en wie het stelsel, hierboven uitgelegd, nagegaan heeft, heeft zich kunnen rekenschap kunnen geven, dat één lot verschillende prijzen winnen kan. Een lot kan 200 frank win nen, doch, dit belet niet, dat het ook een prijs van 1.000 frank zou winnen of van 5.000 fr. of zelfs van I millioen. En alhoewel het nooit gebeuren zal, kan één lot theoretisch 1.381.200 fr. winnen, 't zij de som van de verschil lende prijzen, welke in één reeks kun nen gewonnen worden. De uitbetaling. Voor wat nu de betaling betreft de loten van 200 fr. en 1.000 frank zullen vanaf den Maandag die op de trekking volgt, uitbetaalbaar zijn in alle post kantoren van het Land, in de Bank van Belgisch Congo te Brussel en in den zetel der Loterij. Voor de hoogere prijzen moet men eerst het visa hebben van het Loterijbestuur, waarna men het geld bekomen kan in bovenvermelde bank. Op zoek naar... één Miljard. Herinneren we er hier nog aan, dat zij, die de trekking zelf willen bijwo nen, den 1 8 October naar Brussel kun nen trekken, waar de operaties plaats hebben in de zaal van den Koninklij ken Circus. Tusschen elke nummertrekking, zal een aria muziek worden gemaakt... wellicht om hen wat op te vroolijken, die, ondanks de vele prijzen, toch niets zouden winnen Geen ministerieele crisis. Het woord Tout s'arrange zal dus opnieuw bewaarheid worden. In de politiek gebeurt dit 99 maal op 100. Daarom hebben wij geen ge loof gehecht aan de Jobsmaren die de zer dagen werden uitgestrooid en deden gelooven aan een aanstaande ministeri eele crisis. Onder de politiekers zijn er die kost wat kost een drieledig ministerie willen al zijn de groene druiven nog zoo hoog gehandeld. Anderen spelen in de kaart van de zen die achter het gordijn zitten en die musketiers vooruit steken omdat zij zelf niet te voorschijn durven komen. Men moet geen profeet zijn om te voorspellen dat alles in het ministerie zal vereffend worden. Men is reeds op weg. De heer Devèze is vol goeden wil. Na onderzoek zal hij ettelijke millioe- nen op zijn begrooting kunnen bespa ren. Dit was te voorzien, zelfs na zijn persgesprekken die eerder gericht sche nen tot het leger dan tot het publiek Wanneer de noodige millioenen be sparingen op het budget van den heer Devèze zullen gevonden zijn, zullen de andere ministers moeten volgen. Het blijkt zonneklaar dat elk minis ter verkiest dat zijn buurman der Wet straat de sabel gebruikte maar dat zijn eigen departement verschoond zij. Men mocht overtuigd wezen dat er een overeenkomst zou gevonden wor den. De liberale ministers hebben in den namiddag eerst een vergadering gehou den om zich tot accoord te stellen. De kabinetsraad werd daarom tot s avonds verschoven. Het was te voor zien dat de heer Van Isacker die alleen zijn vrienden ziet en niet het land, op zijn beurt zal verplicht zijn ook in zijn Dudget te snoeien. Het is een kwestie van leven of dood dat het budget in evenwicht zij, wil men het land helpen. Desnoods zal de bevolking veel toe geven als de regeering op de hoogte van haar taak blijkt te zijn en doortas tend handelt. )e heer Devèze geeft het voorbeeld. Na den ministerraad van Vrijdag, »leek dat een gunstige indruk gebracht was door een schoon voorbeeld gege ven door den heer Devèze, die aan den ïeer de Broqueville en daarna aan den leer Sap ging mededeelen, dat er op zijn departement 1 44 millioen zou be spaard worden dit jaar, namelijk 44 millioen op de gewone begrooting, dit is dus door middel van kleine besparin gen op alle kapittels en 100 millioen op de buitengewone begrooting, door iet uitstellen tot 1936 van een aantal werken, die voor 1935 voorzien waren, doch waarvan Het uitstel van uitvoering de landsverdediging niet onmiddellijk in gevaar stelt. Na dit voorbeeld lijdt het geen twij- el, dat de heer de Broqueville sterker zal staan, om van zijn andere collega's en namelijk van de katholieken, die tot liertoe het steeds op het departement van Landsverdediging gemunt hadden, iet overige der te bezuinigen som te eischen. Men weet dat er één milliard moet Dezuinigd worden. De heer Maistriau aan het woord. Op eene liberale vergadering heeft de heer Maistriau, minister van Open- »aar Onderwijs, eene groote rede uit gesproken, waarin hij uitweidde over iet financieel herstel. Hij verklaarde dat het evenwicht der aegrooting van 19 35 voor de regeering, eene kwestie van leven of dood is. Men zal dit evenwicht niet vinden zonder er door te hakken de besparin gen moeten 20 t.h. van het geheel be dragen. Vervolgens haalde de Keer Maistriau enkele getallen aan, die zijn departe ment aanbelangen. In 1914 waren er 890.869 school plichtige kinderen met 12.800 onder wijzers voor de gemeentescholen en 10.285 vrije onderwijzers. In 1933 telde men 973.989 school plichtige kinderen met 18.200 gemeen telijke kinderen en I 5.660 vrije onder wijzers. Thans overtreft het aantal der schoolgaande kinderen het millioen. In vergelijking met 1914 telde men 30 duizend leerlingen in het middelbaar onderwijs en in 1933 stelde men het aantal vast op 54.500 leerlingen. Voo 1934 is dit aantal nog aanzienlijk ver meerderd. In afwachting moet de begrooting van onderwijs ingekrompen worden alhoewel men overal nieuwe schoolge bouwen aanvraagt. In 1914 bedroeg de begrooting voor Openbaar Onderwijs 43.1 79. 725 fr. en in 1934 I milliard 50 millioen. Maar aan deze begrooting werden tal van zaken bijgevoegd, die op een waarde 886.850.000 frank worden ge van raamd. De loonen nemen 90 tot 95 ten honderd van de begrooting in be slag. De minister zegde vervolgens dat loonsvermindering van bet onderwij zend personeel noodzakelijk is. Het offer dat men aan de staatsbedienden vraagt, vraagt men om door anderen te redden ook zichzelve te redden. Ze moeten zich te dezer zake inschikkelijk toonen, zooniet met oprechtheid en goeden wil, dan tenminste met moed en onthechting. De Besparingen. In verband met hetgeen de heer Maistriau zegde, over het toepassen van inkrimpingen van 20 op alle be grootingen, kunnen we zeggen dat, bui ten de besparingen, die we hooger aan kondigen, namelijk de zeer groote be sparingen in het ministerie van Lands verdediging, de heer Van Isacker ver minderingen van uitgave van 200 mil lioen frank heeft aangekondigd. De heer Tschoffen zou, anderzijds, op het budget van Koloniën, een 50-tal millioenen kunnen uitsparen. Verder zouden 37 millioen kunnen uitgespaard worden door de samensmelting der staatspensioenkassen. Maar nog meerdere besparingen zul- en noodzakelijk blijken, en, voor wat dan de loonsvermindering betreft, die minister Maistriau ook in zijn rede aan- condigde, deze zou 5 op alle staats- wedden en pensioenen bedragen. Zal men het miljard vinden Vele burgers verkeeren in moeilijke toestanden, wegens te zware hypothe eën, die ze aangegaan hebben aan een overdreven rentevoet. Hypotheekzwendelaars, voorzichtig verdoken achter de vormen van een naamloos vennootschap, hebben de ontleeners bedrogen nopens den ren tevoet, nopens de annuiteit, nopens de modaliteit van terugbetaling, nopens de vergoeding voor herbelegging en zoo meer. De reklamen in de pers waren menig vuldig duizenden lieten zich in de strikken vangen. Gelukkig heeft thans de Regeering ingegrepen en door de samenkoppeling van de wet van 27 Juli 1934 op het dypothecair moratorium en van de aatste besluitwetten, is er een reddings middel geboden. Wat kan men doen als men door al te hooge hypothecaire interesten is on derdrukt Zeggen wij eerst dat de akt of de overeenkomst moet gedagteekend zijn vóór 1 Juli 1 934 en dat het moratorium moet aangevraagd zijn voor 31 Decem- r 1935, onder vorm van proces, zoo als voor andere zaken, in te leiden voor e Rechtbank van eersten aanleg. Men kan dus uitzien naar een nieuwe geldschieter die tegen lagere interesten geld zal leenen, en wanneer men deze gevonden heeft, dan kan men de oude eening aflossen en de hypotheek doen overschrijven op den nieuwen geld schieter. Deze bewerking van over schrijving van Hypotheek is enkel on derworpen aan een vast recht van 15 rank, zonder dat er nog spraak is van een evenredig recht. De mogelijkheid van aflossing der oude hypotheek is gegeven door de beslissing dat alle geleende gelden onmiddellijk naar wensch van den ontleener kunnen te rug betaald worden. Bij deze terugbetaling worden zekere aepalingen die nadeelig zijn aan den ontleener als ongeschreven geacht en zonder waarde, nl. de bepalingen aan gaande de vergoeding voor herbeleg ging mogen niet hooger zijn dan een som gelijk aan zes maanden interesten □erekend op den interest voet der lee- nings-overeenkomst. Indien nu echter de Hypothecaire ontleener een regelmatig en billijk con trakt heeft afgesloten tegen een nor malen en lagen interest, en hij noch tans moeilijkheden heeft voor de te rugbetaling van kapitaal en interesten zoodat men hem bedreigt met dadelijke uitwinning van zijn eigendom, dan nog kan hij zich richten tot de rechtbank van eersten aanleg van het arrondisse ment waar de goederen gelegen zijn om uitstel van betaling te bekomen ge durende een termijn van hoogstens drie jaar. De aanvraag tot uitstel moet in gediend worden in geval van beslag op onroerende goederen binnen de vijf tien dagen volgende op de beteekening van het beslag,en in geval van dadelijke uitwinning, binnen de vijf en veertig dagen volgende op het bevel. Het spreekt van zelf dat dengene die uitste aanvraagt werkelijk in moeilijkheden moet verkeeren en ter goeder trouw zijn, zooniet zou de rechtbank hem alle uitstel kunnen weigeren. Voor wat betreft de geld-leeningen zonder hypothecaire zekerheid, zijn de zelfde maatregelen toepasselijk. Men tan de geleende sommen onmiddellijk terugbetalen zonder den vervaldag af te wachten. Men kan ook uitstel van betaling »ekomen ingevolge art. I 244 van het burgerlijk wetboek, wanneer men ter goede trouw is en in geldelijke moei ijkheden verkeert. De interestvoet we gens achterstel in de betaling kan en- cel verhoogd worden met Zi t.h. en de vergoeding wegens herbeleg mag de zes maanden niet overtreffen. Zulks stellen maatregelen daar, die ongetwijfeld vele burgers ten dienste en ten goede zullen komen. Er zijn reeds enkele Verzekeringsmaatschap pijen die uit eigen beweging den inte rest van 8 op 6 t.h. hebben gebracht. Deze eerste besluit-wetten zullen aangevuld worden door1 een nieuwe reeks die zullen slaan op de wetgeving op de vereffening der vennootschappen op de concordaten en falingen, op de verlaging der gerechtskosten, op de aandeelen met meervoudig stemrecht, op de regeling der effecten en handels- Deurzen en op de uitbreiding van het rediet ten voordeele der kleinnijver- reid, handel en middenstand. Het is zeker wel nuttig hier terloops de aandacht te vestigen op het feit dat al de besluitwetten die door de Regee ring uitgevaardigd worden, eigentlijk de verwezentlijking zijn van de werk zaamheden van de verschillende komi- teiten die destijds door de liberalen werden aangesteld om de groote noo- den van den Middenstand te bestudee- ren en op te lossen. Daarom mag dan hier ook hulde ge bracht worden aan hun goed werk. D. W. Aanleg van een Luzerneveld. Deze plant is van groot belang om de hoedanigheid als groenvoeder en om zijn grondverbeterende werking door de afvallende bladeren en de lan ge wortels. Als vlinderbloemige plant verrijkt ze den grond aan stikstof die ze in groote hoeveelheid uit de lucht trekt. Echte luzernegronden zijn zandklei achtig of kleiachtige zandgronden of zandachtige kleigronden rijk aan or ganische stoffen en aan kalk. In goeden grond kan een luzerne veld I 5-20 jaar duren, maar er moeten voldoende voedende stoffen aanwezig zijn deze worden vóór het zaaien ondergewerkt. Een bekalking van 3000 Kgr. per Ha. zal best plaats hebben één jaar vóór den aanleg van het lu zerneveld. Stalmest wordt niet aanbevolen, om dat ze den groei van de grassen be vordert ten nadeele van de goede ge wassen. Het is beter per Ha. een meng sel onder te werken van 1200 Kgr. Sylviniet-Kainiet. Een bemesting met 125 Kgr. ammoniaksulfaat per Ha. is zeer voordeelig voor de jonge plantjes. Men zaait gewoonlijk in de lente, in dun gezaaide haver men strooit breed- werpig 25 Kgr. zaad uit per Ha. Het zaad wordt lichtjes ondergewerkt met de omgekeerde eg, waaraan twijgen van een doornhaag zijn gevestigd. Van luzerne heeft men gewoonlijk twee sneden, soms drie. Het wordt best afgemaaid en niet afgegraasd. Een goede opbrengst kan 50.000 Kgr. groenvoeder bereiken en van 5 tot 8000 Kgr. hooi. Gustaaf Gillekens. De terugkeer tot het normaal uur op de wintertijd, zal geschieden in den nacht van Zaterdag 8 op Zondag 7 October. Zondag morgen, 7 October, te 3 uur zullen de wijzers van de uurwerken op 2 uur worden gezet. Bijgevolg zal die dag, bij uitzondering, een duur hebben van 25 uren. De treinen, die op het oogenblik van den overgang van den Zomer- naar den Wintertijd op de baan zijn, zullen in de eerste open statie zestig minuten stoppen, ten einde de uurregeling van het nieuwe regiem aan te nemen. De slapers winnen dus één uur Een gespannen toestand. De bijzondere correspondent van de -ondensche Daily Express meldt uit Saarbrucken Aan de westgrens van het Saarge- »ied bereiden duizenden Fransche sol daten zich voor, op een binnentrekken van het Saargebied ter versterking van de politie. In de bosschen hoort men 's nachts iet schieten der zware Fransche artil- erie, zoo hevig als de Saarlanders nog nimmer hebben gehoord. Honderden arbeiders zijn bezig de straatwegen, die van Metz en Straats burg naar het midden van het Saar gebied loopen, te verbeteren. Wagens met Fransche officieren en vrachtauto's met veldbedden voor het egerkorps aan den rand van het Saar gebied, rijden geregeld af en aan. Op een groote open vlakte buiten de stad Bitsch, zijn verschillende troepen- afdeelingen samengetrokken, waaron der Afrikaansche manschappen in witte uniformen. De correspondent verklaart, dat hij op de wegen duizenden tanks is tegen gekomen.Te Rohrbach zag hij een trein vol Fransche soldaten. Een der soldaten had hem gezegd Onze generaal heeft ons te Bitsch gezegd, dat de toestand in het Saar gebied zeer kritiek is en dat wij gereed moeten zijn, om op bevel terstond naar Saarbrucken op te marcheeren en iede- ren opstand te onderdrukken. Ieder moet daarvoor gereed zijn. De oefeningen der Fransche troepen Destaan intusschen voornamelijk slechts uit lange marschen. De manschappen maakten op den correspondent een vermoeiden indruk. De Roode-Kruis wagens zijn vol sol daten die hun voeten stuk geloopen ebben. Opgewondenheid te. Berlijn. De wending die de besprekingen, Detreffende de kwestie van het Saarge- Died te Genève genomen hebben, laat niet na de officieele Duitsche middens ten zeerste ongerust te maken. De op gewondenheid die geen enkel oogen- lik opgehouden heeft, sinds de rede voering die te Genève door den heer larthou uitgesproken werd, uit zich vooral in het commentaar dat geleverd wordt door het officieele Diploma tisch en politiek correspondentschap det orgaan der Wilhelmstrasse ziet er niet tegen op, Frankrijk ervan te be schuldigen, weinig of niets te doen op dat de kwestie van het Saargebied zou pgelost worden zonder wrijving. De bijzonder veiligheidsmaatregelen welke door het Fransch Ministerie van luitenlandsche Zaken geeischt worden de toespelingen die het gemaakt eeft op de beslissingen van den Vol- cenbondsraad van 1925 en 1926, wor den door het Duitsch orgaan uitgelegd als een bedreiging met militaire bezet ting. Duitschland, beweert het blad, wil dat de volksraadpleging eerlijk en zon der wanordelijkheden plaats hebbe. det wil dat zij verloope zonder bedrei gingen en valsche aantijgingen. Het zou gelukkig zijn dienzelfden wensch te hooren uitdrukken van den anderen kant, want de toekomst der Duitsch- Fransche betrekkingen hangt af van een oplossing der kwestie van het Saar gebied, eerlijk en in overeenstemming met de verdragen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1