Inhuldiging der Kazerne Adjudant Masseheieinte Antwerpen. HEIKLEUTERS PUROL GERARD RABAU NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT M I NISTER RAAD IN BELGIE, 4. Voor de ongehuwde agenten, zul len 't gewestelijk bijloon en de woonst vergoeding afgeschaft worden in al de streken van het land, Brussel inbegre pen DE POLITIEKE TOESTAND KOLONIALE LOTERIJ nieuws nieuws drinkt 't zwijnlands bier den «UITZET» ••••••••••MOM TREKKINGEN leening 5 t. H. 1923 der verwoeste gewesten. POPERINGHE. leest en verspreidt de gazet van poperinghe BELASTINGSTELSEL deze week beginnen wij oudt Uw handen zacht verslag der GEMEENTERAADZITTING 14" JAAR. NUMMER 43. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 28 OCTOBER 1934. GAZET TAN POPERINGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. AANKONDIGINGEN De postabonnenten in Belg'e, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't pust- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. j elk schrijven naar inlichtingen wjrdt beleefd verzocht een postzegel voor ïnt- •d Ie vnecer, Bij men woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheclc 48459 Telefoon 189 Per leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag morgen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Zondag morgen had, op den koer van de kazerne van het 8/9' Linie te Antwerpen (gewezen kazerne van het 6" Linie), eene aandoenlijke plechtig heid plaats. Deze kazerne ontving den naam van Kazerne Adjudant Charles Masschelein Charles Masschelein was een der zui verste Helden van het Belgische Leger. Te Yper geboren op den Nationalen Feestdag van het jaar 1896, als zoon van den H. Alph. Masschelein, brou wer, vervoegde hij op achttienjarigen ouderdom het leger, waar hij zich da delijk deed uitschijnen als een zeer be kwaam aanvoerder. Hij verwierf dan ook algauw de graden van korporaal, sergeant en verder adjudant. Het aandringen van zijn Oversten kon niet baten. In een onderrichtskamp zou hij niet blijven Hij wilde naar de vuurlijn en vervoegde het 6" Liniere giment, waar hij weldra op het voor plan stond als Aanvoerder van een groep verkenners, en waar hij zijn man nen met de meeste vastberadenheid en de meeste koelbloedigheid tot de ge vaarlijkste en stoutmoedigste aanval len wist te leiden. Ontelbaar zijn de gevaarlijke aan vallen die hij leidde, en op de meest gevaarlijke punten van het Belgische Front, stuurde hij zijn mannen ten aan val, te Diksmuide, te Ramscappelle, te Langemarck, enz. Om zijn heldendaden werd hij be loond met het Kruis van het Orde van Leopold II en het Oorlogskruis met palmen hij werd ook vernoemd aan de Legerorde. Later toen hij een eerste maal werd gekwetst, werd hij bevor derd tot Ridder der Leopoldsorde. Pas van zijn kwetsuren hersteld ver voegde hij opnieuw zijn gevaarlijk werk en leidde voort de eene verkenning op de andere. Helaas eens zou het hem noodlottig worden en tijdens een aan val in den nacht van 30 September op 1 October 1918, viel hij, getroffen door drie mitraljeuskogels en een obusscherf. De koene held was niet meer Hij mocht de eindzege niet meer beleven Hij zou de zijnen niet meer terugzien Vier vermeldingen op de Legerdag- orde, drie Kruisen van Eer versierden zijn borst 't was alles wat hij zijn diepgetroffen Familie, zijn erkentelijk Vaderland overliet. Nu zal zijn gedachtenis voor eeuwig worden bewaard. Voortaan prijkt zijn naam op den voorgevel der Kazerne van zijn geliefd regiment. Dat de koene Held in Vrede rustte en dat zijn offer tot voorbeeld strekke aan het nageslacht 1 Het Evenwicht der Begrooting. Maandag hebben de leden der re geering, onder voorzitterschap van M. de Broqueville, twee zittingen gehou den, één 's morgens en één s namid dags. Het is tijdens de eerste, dat zij de volgende kleine mededeeling bekend maakten Het gerucht doet de ronde, dat de regeering zinnens zou zijn de renten te belasten. Dit gerucht heeft niet den minsten grond. De regeering wil niets veranderen aan het regiem der renten. De geruchten desaangaande worden natuurlijk op de beurs verspreid door hen, die op inflatie aansturen en de regeering willen verplichten zulke po litiek te volgen. Bovendien hebben de ministers het pnderzoek aangevangen van de con- pretp voorstellen tpt bezuiniging op de personeeluitgaven van den Staat, 't is te zeggen de vermindering van wedden loonen, pensioenen en vergoedingen van allen aard. Hierover zijn ook reeds allerlei ge ruchten in omloop gebracht. Vopr het ministerie van Verkeers wegen en P.T.T. worden aldus de vol gende maatregelen vermeld, die ook tot de andere departementen zouden Uitgebreid worden De wedden, loonen en pensioenpn zullen een algemeene vermindering van 5 ondergaan 2. De familievergoedingen zullen te ruggebracht worden op het wettelijk bedrag 3. Voor de kleine loonen, die genie ten van vergoedingen, zooals de bij gevoegde en de aard -vergoeding, zullen deze vergoedingen volledig af geschaft worden 3. Voor de gehuwde ambtenaren en agenten de woonstvergoeding zal af geschaft worden voor de agenten van de streken Luik, Charleroi en Gent (be houden voor Brussel en Antwerpen) 6. Voor de gehuwde werklieden i het gewestelijk bijloon zal afgeschaft worden in de half-nijverheidsstreken en verminderd met 5 r/< in de nijver heidsstreken. Een minister, daarover Maandagmid dag ondervraagd, verklaarde Er is over het percentage nog niets beslist. Dit onderzoek zal eerst dezen namiddag aangevangen worden Dit onderzoek werd in den namiddag voortgezet. Hetgeen na afloop dezer zitting werd gezegd, bevestigt hetgeen hierboven reeds is vermeld, over den aard der verschillende besparingen. Over de bedragen der besparingen wordt namelijk gezegd, dat van het miljard dat moest bespaard worden, de helft verkregen zou worden door ad ministratieve maatregelen, hoofdzake lijk door vermindering der wedden en der pensioenen. Door deze laatstp alleen hoopt men een bezuiniging te verwezenlijken van 240 millioen frank. Verder zal men 40 millioen frank kunnen realiseeren door het afschaffen van sommige vergoedingen, welke thans niet meer gewettigd zijn. 2P millioen frank zullen bezuinigd worden door de samensmelting der pensioenkassen 20 andere millioen tengevolge de overeenkomst gesloten met het Groot-Hertogdom Luxemburg betreffende de alcool en andere arti kelen. Verder wil de regeering de belastin gen verminderen, ten einde de belof ten na te komen welke gedaan werden in de memorie van toelichting van het ontwerp van volmacht. Dinsdag heeft de Ministerraad nog pen vergadering gehouden om 3.30 u. De bespreking duurde tot bij 7 uur. Na de vergadering verklaarden de ministers, dat zij zich verbonden had den niets over de gehouden heraads- slagingen aan de pers mede te deelen. Een officieele mededeeling werd kort daarop gedaan en zegt De Raad heeft het onderzoek der begrootingsvoorstellen voortgezet en geëindigd, Hij betuigde zijn instemming met de maatregelen waardoor het evenwicht der begrooting wordt verzekerd en die door den minister van financies zullen ingediend worden Zooals men ziet, korter kan het maar moeilijk zijn. IN HET SCHEPENCOLLEGE TE AALST. De politieke toestand in Aalst is nog altijd niet opgeklaard. Men weet dat daar, sinds de verkiezingen van 1932, een schepencollege aan het bewind was gekomen bestaande uit een coalitie van socialisten en fronters. Maar tengevolge van de incidenten tusschen de Liga-mannen en de fron ters, hadden deze laatsten hun ontslag genomen. De liberalen zouden daarop een col lege vormen samen met de socialisten, maar tezamen beschikten zij slechts over 10 'zetels in den gemeenteraad, terwijl de katholieken en de fronters samen over 3 zete)s beschikken. Een liberaal mandataris nam tijdelijk het ambt waar van schepen van openbaar onderwijs, maar legde dit korten tijd nadien terug neer omdat de liberale partij de deelname van de katholieke groep in het college eischte. De socialisten riepen daarop den ge meenteraad bijeen in de feestzaal van de stad, om hun partijgenooten gele genheid te geven talrijk op de zitting aanwezig te zijn, maar de liberalen en de katholieken bleven afwezig. Er werden aldus drie zittingen ge houden waarbij slechts een minderheid van den gemeenteraad aanwezig was. en volgens de wet zouden de hesluiten van de derde zitting rechtsgeldig zijn. De raad besloot toen echter de re geling van de college-kwestie tot later uit te stellen. Sindsdien wordt er te Aalst van nieu we verkiezingen gesproken. De katho lieken hebben reeds op de wenschelijk- heid daarvan gewezen. DE WINNAARS VAN DE De eerste dag der uitbetaling. Maandag is de eerste dag geweest van de uitbetalingen van de loten, ge wonnen in de Koloniale Loterij. Zooals men weet waren de loten van 200 tot 1.000 frank te verkrijgen van af Maandag, zonder voorafgaandelijk visa in alle postbuTèelen, in de Bank van Belgisch Congo en bij het Bestuur van de Loterij. Voor de hoogere loten echter moest eerst in de bureelen van de Koloniale Loterij, Gulden Vlieslaan te Brussel, een visa gehaald worden. Maandagavond kon men in die bu reelen vernemen, dat er reeds talrijke winnaars van groote loten, om hun visa gekomen waren. Er werden namelijk reeds 5 7 brief jes van de 1 00,waarmede men 100.000 frank gewonnen had, geviseerd. Ook 5 briefjes van de 20 die 250.000 fr. veroverden, werden reeds aangeboden terwijl van de millioenen er reeds acht aan het bestuur voorgelegd werden. Talrijke personen wenschten onbe kend te blijven, zooals het trouwens hun recht is. Van de acht loten van één millioen frank Maandag reeds afgehaald, kwam er één toe aan de tien werklieden van de fabriek te Haeren een tweede aan een familie van Moeskroen een derde aan tien bedienden van Brussel een vierde aan twintig bewoners van Yper. Van de anderen weet men echter niet aan wien ze uitgereikt zijn. Wat echter overal het algemeen op gemerkt geworden is door de bedien den, is wel, dat het grootste deel van de loten te beurt gevallen is aan min der begoede menschen, voor wie dus de Koloniale Loterij een buitenkansje is geweest. Aan deze die nu geen prijs gewon nen hebben, wenschen we goede kans voor de tweede schijf, voor dewelke de loten reeds verkocht worden aan 50 frank. DE TWEEDE SCHIJF. Het bedrag der 2° schijf is vastge steld op 50.000.000 frank. Ditmaal is de prijs van het biljet 50 fr. Er zijn 1.000.000 biljetten die ver deeld zijn in 10 reeksen van 100.000 biljetten genummerd van 1 tot 100.000 Van de 50.000.000 fr. zullen er 30 millioen fr. worden verdeeld in loten als volgt 1 lot van 1.000.000 frank 5 loten van 1.000.000 frank 5 loten van 500.000 frank 10 loten van 100.000 frank 10 loten van 50.000 frank 100 loten van 10.000 frank 1.000 loten van 2.500 frank 10.000 loten van 250 frank 100.000 loten van 100 frank Zijnde in 't geheel 30.000.000 fr. verdeeld over 111.131 loten. Het lot van 5,000.000 fr., de vijf loten van 1.000,000 fr., de vijf loten van 500.000 fr., zullen bij wege van het lot 'onder de verschillende reeksen verdeeld worden. Betreffende de andere loten wordt er aan elk der reeksen 1 10° van het geheel totaal der hierboven vermelde loten toegekend. De trekking zal plaats hebben zoodra de biljetten verkocht zijn, doch ten laatste op 14 December. Zaterdag werd te Brussel overge gaan tot de trekking van de leening 5 1923 der Verwoeste Gewesten. R. 388.598 n. 1 wint 100.000 fr. R. 237.502 n, 1 wint 100.000 fr. R. 29.950 n. 4 wint 50.000 fr. R. 190.145 n. 5 wint 50.000 fr. De 1 5 volgende loten winnen elk 10.000 fr. 246.590 n. 4 161.908 n. 4 6.519 n. 5 55.885 2 355.598 n. 3 139.555 n. 4 113.115 n. 4 26.892 n. 4 203.757 n. 2 8.281 n. 4 34.982 n. 5 196.752 n. I 387.695 n. 2 332.713 n. I 281.597 n. 2 De andere nummers der bovenver melde reeksen zijn uitkeerbaar met 550 frank. Dit jaar hebben wij een uitnemende schoone partij CHRYSANTHEMEN te verkoopen aan hoogst concurreerende prijzen en dragende van 5 tot 20 bloe men. BLANCHE POITEVINE, mooie planten van 4 tot 7 fr. Speciaal gekweekte grootbloemige CHRYSANTHEN, gekleurde en witte, alle dagen te bezichtigen, zonder eeni- ge verbintenis voor den bezoeker. Hofbouwgesticht De Bloemenkorf Veurnestraat, 54 Wij bieden nog aan onze geachte klienten, 100 TULPEN voor den prijs van 25 Fr. Let wel Hier is geen spraak van Reklaam, maar van 1' Keus Holland- sche Tulpen bollen, in gesepareerde kleuren. De Fiskale Ontvangsten. De ontvangsten voor de maand Au gustus zijn omtrent op 't peil gebleven van Juli en van het tweede kwartaal. Maandelijksche Ontvangsten in 1934. Gemiddeld per maand Eerste kwartaal 694 millioen Tweede kwartaal 660 millioen Juli 672 millioen Augustus 678 millioen Alhoewel er geene inzakking is, ver geleken bij de vorige maanden, moeten de cijfers van Augustus als heel flauw beschouwd worden. Het tweede half jaar zou normaal beter moeten zijn dan het eerste, wat het geval niet is. De maand Augustus heeft eenige uit zonderlijke stortingen gehad. De ont lastingen, onlangs toegestaan, verte genwoordigen, wel is waar, een verlies aan ontvangsten van 7 millioen per maand, maar daarmede legt men het cijfer der ontvangsten in Augustus niet uit. De rechtstreeksche belastingen ko men trager binnen, ten gevolge van den tijd verleend aan zekere lastenbetalers. De accijnzen behouden dezelfde defi- citaire opbrengst, om reden van min deren verkoop van alkool. De ontvangsten van het enregistre- ment zijn teleurgesteld het is waar dat de maand Augustus g'ewoonlijk ongunstig is. De successierechten geven integendeel goed. Indien ze dit jaar een deficiet geven zal het toch niet aanzienlijk zijn. De overdrachttaks is in minder waarde, indien men hare uit zonderlijke opbrengst aftrekt. Zij geeft zoo het dalen der prijzen weer en de onzekerheid der handelszaken. Kortom, de fiskale ontvangsten die staan er zwakjes voor en hebben de minste neiging tot stijgen, wel integen deel. Dit bewijst dat de citroen van den lastenbetaler volkomen uitgeperst is. Voor de begrooting van 1935 voor ziet men een te kort van meer dan een milliard en toch moeten de belastingen verminderen, omdat de schatplichtige volkomen uitgeput is. op vierde bladzijde EEN NIEUW MENGELWERK door alfons jeurissen. met Purol! Harde, ruwe of gesprongen haoden worden in één nacht, gaaf en zacht met t Beste poor de handen Doos 1 en 7'/} flvln alle Apotheken» STAD POPERINGHE. VAN ZATERDAG 20 OCTOBER 1934. Op het gestelde uur opent de heer Bur gemeester Lahaye de vergadering. Afwezig Raadsleden Tally, Vancaeyseele en Liétaert. Deze laatste komt later in de zit tingszaal gedurende de bespreking. Een vijftal toehoorders bevinden zich in de publieke omheining. Men gaat over tot de verhandeling van het dagorde. 1. Verslag der laatste zitting.- De heer Secretaris geeft lezing van dit verslag, hetwelk zonder opmerkingen alge meen goedgekeurd wordt. 2. Goedkeuring der Politie-Verordening op het Vervoer en Verkeer in de Duinkerk straat, genomen door den Burgemeester* H. Burgemeester. Tengevolge de nieu we beslissingen der Hoogere Overheid, wordt ons deze verplichting van goedkeuring op gelegd. De werken zijn reeds uitgevoerd en de weg is opnieuw vrijgekomen. Algemeene goedkeuring. 3. Begrooting der C.O.O. voor het Dienstjaar 1935. ONTVANGSTEN. Buitengewone Gewone waaronder de bijzonderste zijn Huishuren en Landpachten Jachtpacht Tailliekappingen en boomen in de bosschen Obligatien op den Belgischen Staat 24.210.74 Obligatien op 't Gemeentecrediet 23.349.90 Goedvinden voor behoeftigen van vjreemde gemeenten in onze gestichten 10.000.— Aandeel in den verkoopprijs van gronden op het kerkhof 3.000. Ontvangsten voor Orde 600. Samenstelling der Ontvangsten Buitengewone 204.954 72 Gewone 436.628.64 Voor Orde 600.00 204.954.72 436.628.64 369.000. 1 302. 5.000. Samen 642.183.36 UITGAVEN. Gewone en Buitengewone 626.648 Bestuurskosten 31.500 Jaarwedde der geneesheeren 23.000.— Grondlasten 3.000. Brandverzekering 2.000. Herstel aan gebouwen 80.000.— Onderhoud der ouderlingen en knechtjesweezen 70.000— Onderhoud der oude vrouwen en meisjesweezen 55.000— Onderhoud van mobilair 4.000— Onderhoud van kleederen en beddingen 9.000— Onderhoud van zieken in het Hospitaal 70.000— Geneesmiddelen 35.000— Uitdeeling van kolen in het St. Annahof 1 1.000.- Hulpmiddelen in geld of maandegeld) 50.000. Verblijfkosten in vreemde gestichten 50.000. Onderhoudskosten in Toevluchtshuizen 6.00.0— Aandeel in gemeene fonds 70.000— Onvoorziene kosten 1 5.000. Onderhoud taksen en lasten 1 7.000'. Samenstelling der Uitgaven': Buitengewone 32.450. Gewone en voor Orde 594.198.— Samen 626.648— ALGEMEENE HERHALING Ontvangsten 642.183.36;. Uitgaven 626.648.00 Overschot 15.535.36 De lezing der verschillende artikels, door de heer Secretaris gedaan, geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen H. Brutsaert. Waaruit spruit het ver hoog van den post, geneesmiddelen, voort Schepen Gombert. Tengevolge de ge durende verhooginj^en van den prijs der geneesmiddelen en de toenemende aanvragen. H. Lefebvre. Hoe komt het dat de vrouwen op het St. Annahof, van den koste- loozen geneeskundigen dienst niet meet kun nen genieten Schepen Gombert. - Het zijn daar al vrouwen van hoogen ouderdom, die alleen wonen en moeilijk hun zeiven kunnen ver helpen in geval van ziekte. Zij mogen zich laten verzorgen in het Gasthuis, of door de Kloosterzusters van het naburige gesticht. De begrooting wordt daarop eenparig goedgekeurd. Schepen Gombert onthoudt zich als lid van dit bestuur. 4. Aanvraag door de C.O.O. om te mogen uit ter hand een perceel bouwgrond verkoopen, te Poperinghe gelegen, Nieuwe Militair Kerkhofstraat, Sie E, deel van nr 590 A. 4 H. Burgemeester. Er is hier opnieuw spraak van eene aanvraag voor aankoop, uit ter hand, van een perceel grond om er een huis op te bouwen, gelegen in de Nieuwe Militaire Kerkhofstraat. De aanvrager is M. Verhulle Roger van Poperinghe. Dit perceel heeft eene grootte van 3 aren en de aange bodene prijs is 20 fr. de vierkante meter. Om zelfde reden van de vroegere soortge lijke aanvragen, stel ik voor een gunstig ad vies uit te brengen. Algemeene bijtreding H. Gombert onthoud hem. 5. Voorstel tot uitbating van een regel- matigen autobusdienst van Poperinghe, langs Crombeke naar Veurne en De Panne. H. Burgemeester. De vertegenwoordi-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1