Benige nuttige Inlichtingen nopens de Pensioenwet. PUROL Hen toestel yan voor 1£>75 FR. ^vne 635 Verkrijgbaar bij alle goede Electriekers en Radioverkoopers Gesprongen handen WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT HET PLAN ROOSEVELT. Vz&zxzoPvt gjzru&est Dank ann de nieuwe moderne inrichting der HAHCO-radio fabrieken te Papering he, kan roor/aan iedereen, aan dezen geringen /trijs, een toestel verkrijgen met 6 Lampen. Technische Volmaaktheid. Stevige Constructie. 1 Jaar Volledige Waarborg LANDBOUWKRONIEK. den «UITZET» STAAN WE VOOR EEN GUREN WINTER 14 JAAR. NUMMER 46. ZONDAG 18 NOVEMBER 1934. GAZET YAH ERINGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belg'e, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poet- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag morgen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr, (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Wij vinden het geradig de werkge vers eens op de verplichtingen te wijzen nopens het in regel houden der pen- sioenkaarten hunner werknemers, als ook op de gevolgen welke hunne nala tigheden zouden kunnen teweeg bren gen. Dat ze dus goed de hieronderstaande uittreksels over de toepassing der wet van 14 Juli 1930, lezen en overwegen. Men zal er in zien dat den werkgever verantwoordelijk is voor de niet op tijd •gedane stortingen. Werkgevers opgepast dus Dat de nalatigen, als het niet reeds te laat is, zich onverwijl in regel stellen. Verplichtingen van den werkgever. Rechten van den verzekeringsplichtige. De arbeider moet aan den werkgevei bij wien hij in diepst treedt, de stor tingskaart van het loopende jaar over handigen, welke de door hem verlaten werkgever hem tegen ontvangbewijs heeft moeten afleveren. Desnoods vraagt de nieuwe werkgever die kaart aan den voorgaande, en, als hij ze niet kan bekomen, maakt hij er een nieuwe op volgens de inlichtingen, welke de arbeider hem geeft. Heeft deze nog geen rekening bij de Lijfrentekas, dan doet de werkgever het noodige voor zijn aansluiting. De werkgever houdt van het eerste uitbetaalde loon de persoonlijke bij drage van den verzekeringsplichtige af, voegt er een daaraan gelijke werkge versbijdrage bij en koopt binnen de acht dagen voor het geheel bedrag lijf rentezegels, welke hij op de stortings- kaart plakt. Binnen de eerste 25 dagen der maand, volgende op den verjaar dag van den verzekeringsplichtige,moet die kaart door den werkgever of door bemiddeling eener erkende mutuali- teitsvereeniging, tegen ontvangbewijs afgegeven worden aan het loket van een postkantoor (postagentschappen uitgezonderd) of aan de loketten der Algemeene Spaar- en Lijfrentekas (op de werkdagen van 9 Yi tot 14 uur). De arbeider mag zijn kaart, tegen ont vangbewijs, uiterlijk op den laatsten dag van zijn verjaarmaand, aan den werkgever vragen om ze af te geven aan de mutualiteit, waarvan hij lid is. De arbeider heeft het recht alle maanden, binnen de acht dagen na de afhouding van zijn loon, zijn stortings- kaart ter inzage te vragen om de op plakking der zegels na te zien. Het is hem geraden, zich, vóór de overmaking der kaart, er van te vergewissen of de gegevens daarop juist zijn, inzonder heid wat den burgerlijken staat en het adres betreft, en ze bij voorkomend geval te laten verbeteren. Na de over making mag hij aan den persoon, die de afgifte heeft gedaan, het door het kantoor van afgifte afgeleverde ont vangstbewijs ter inzage vragen. Elke te laat verrichte overmaking eener stortingskaart kan nadeelig zijn voor den verzekerde en kan voor ge- Volg hebben het geheel of gedeeltelijk verlies der Rijksbijdrage en der rente toeslagen ten laste van den Staat of van het Fonds voor Weduwen en Weezen. Als bij overlijden van een verzeker de de zegels niet geplakt werden maand na maand, tot 65 jaar, of, bij overlij den vóór dien ouderdom, tot in de maand die de maand van het overlij den voorafgaat, kan daaruit voort spruiten voor de gehuwde mannelijke verze kerden, een verlaging der weduwen- rente voor de verzekerde jonkmans, we duwnaars of gescheiden mannen, een Verlaging van het kapitaal tot vestiging dier rente voor de vrouwelijke verzekerden,die een verzekering bij overlijden hebben aangegaan, een verlaging dier verze kering. Bovendien worden de voordeelen ten laste van het Fonds voor Weduwen en Weezen geweigerd. Voor de in dienst zijnde arbeiders van meer dan 65 jaar oud is alleen de Werkgeversbijdrage verschuldigd zij brengt geen rente op, doch wordt door de Fijfrentekas aan 't Fonds voor We duwen en Weezen afgedragen. De stor tingskaarten vr.n die arbeiders mogen enkel door den werkgever overgemaakt worden. De werkgever, die zijn wettelijke verplichtingen niet nakomt op de voor geschreven tijdstippen en onder de op gelegde voorwaarden, stelt zich bloot aan de sancties voorzien in hoofdstuk VII der wet van 14 Juli 1930, onver minderd het feit dat hij burgerlijk aan sprakelijk kan zijn tegenover een be nadeelden verzekeringsplichtige of een weduwe of weezen, die geheel of ge deeltelijk van de bovengemelde koste- looze voordeelen zouden beroofd wor den. Tekortkomingen aan de wet moeten gemeld worden aan het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, 33, Kar melietenstraat, te Brussel, en niet aan de Lijfrentekas. Titel VII. Strafbepalingen. Art. 64. Wordt gestraft met een geldboete van I tot 25 frank, de werk gever of zijn aangestelde die de bij artikelen 3 en 7 voorziene afhoudingen niet heeft gedaan of heeft verwaar loosd, het bedrag er van, te zamen met zijn bijdragen, onder de bij het konink lijk besluit bepaalde voorwaarden, bij de verzekeringsinrichting, te storten. Werden deze afhoudingen op het voorgeschreven tijdstip door den werk gever of zijn aangestelde niet gedaan, dan wordt de werkgever daarenboven veroordeeld om de stortingen van de verzekeringsplichtige, en het, door zijn schuld, aan den verzekeringsplichtige of aan de weduwe berokkend nadeel te herstellen. Het veroordeelend vonnis bepaalt den termijn waarin de werkgever be doelde verplichting dient te vervullen. Mocht de werkgever aan de bepalin gen van het vonnis, binnen den alzoo vastgestelden termijn niet hebben vol daan, dan zal de invordering van de verschuldige sommen door middel van dwang, zooals inzake rechtstreeksche belastingen, plaats hebben. De werkgever mag van de(n) ver- tekeringsplichtige de in uitvoering van bedoeld vonnis gestorte som, noch mid dellijk, noch onmiddellijk terugeischen. Art. 65. De bij artikel 64 voor ziene straf wordt toegepast zoo dik wijls de werkgever jegens een(e) zij ner verzekeringsplichtigen in verzuim is. (Dus de werkgever die 14 werklieden heeft en er zijn er 1 0 die niet in regel zijn, wordt tienmaal gestraaft). Art. 66. Wordt gestraft met een gevangenisstraf van acht dagen tot één maand en met een geldboete van 26 tot 200 frank of met slechts één dezer straffen, alwie, in verband met de uit voering dezer wet, eene(e) verzeke ringsplichtige of een(e) vrijwillig-ver- zekerde zal hebben belet zich bij een verzekeringsinrichting naar zijn (haar) keuze aan te sluiten. Art. 67. Wordt gestraft met een gevangenisstraf van acht dagen tot één jaar, elk persoon die, willens en we tens, valsche aangiften doet, om de bij deze wet voorziene voordeelen te ge nieten of om de bij titels 111 en IV voor- zienen ouderdomstoeslag te verkrijgen of te laten verkrijgen, ofwel om het bedrag daarvan te laten vermeerderen. Het terugbetalen van de onrechtma tig getrokkene sommen wordt boven dien opgelegd. Art. 68. Onverminderd de even- tueele toepassing van de artikelen 269 tot 274 van het Strafwetboek, worden met een geldboete van 26 tot 200 frank gestraft, de werkgevers of hun aange- stelden, die aan de personen of aan de inrichtingen met de uitvoering dezer wet belast, al de met het oog op de toe passing er van gevraagde inlichtingen weigeren te verstrekken. Art. 69. In afwijking van artikel I 00 van het Strafwetboek zijn hoofd stuk Vil en artikel 85, boek I, van dit Wetboek, toepasselijk op de bij arti kelen 64, 67 en 68 dezer wet voor ziene inbreuken. Art. 70. De werkgevers zijn bur gerlijk aansprakelijk voor de betaling der geldboeten opgelegd aan hun aan- gestelden, wat het niet uitvoeren van de bij d eze wet voorziene verplichtin gen betreft. Art. 7 1Een uitgifte van de ter uitvoering der artikelen 64, 66, 67 en 68 van deze wet gevelde vonnissen wordt verzonden naar den Minister van Nijverheid,Arb. en Soc. Voorzorg. Franklin Roosevelt is de Voorzitter van de groote Amerikaansche repu bliek. Er werd in de laatste maanden veel gesproken en geschreven over het plan Roosevelt, soms ook wel over de dictatuur van Roosevelt. Het plan Roosevelt is er. Is er een dictatuur Roosevelt In elk geval het is geen dictatuur gelijk die van Mussolini, van Hitier iet is ook niet de dictatuur van het pro- etariaat, gelijk die bestaat in Rusland. Zijn manier van optreden is Ame- rikaansch en zijn plan is het ook. Rocfeevelt zag zijn groot, schoon and geweldig lijden onder de krisis. eder dag bracht het nader bij den afgrond de bankroet waarin het storten ging en dat onder zijn voorzit terschap. Hij wou het redden. Hij dacht na, bestudeerde, reisde, raadpleegde, kende vrees, noch rust en besloot te handelen. Hij riep bij zich een schare bekwa me personen, mannen in hun kracht, mannen van beteekenis door hun ge- eerdheid, hun bekwaamheid, hun ver stand, hun werkzaamheid, hun durf, ïun liefde. Zij waren zijn helpers. Den 5 Maart 1933 verscheen het eerste besluit van den president, een lesluit dat door den geleerden rechts- cundige Cummings als grondwettelijk geldig werd erkend, en waarbij alle de sanken in het heele land voor drie da gen werden gesloten tijd die onbe paald werd verlengd vóór het einde van de drie eetmalen. Er werd wat ontdekt, hoor, en maat regelen werden onmiddellijk aan het parlement voorgesteld en zonder ver wijl gestemd. De bankiers hebben na tuurlijk geprotesteerd, maar die bot sten af op de onverzettelijkheid van president Roosevelt De proef was volkomen gelukt en iet Amerikaansche volk moedigde zijn voorzitter aan voort te marcheeren op den ingeslagen weg. Wetvoorstellen werden naar het par ement gezonden, goedgekeurd en da delijk uitvoerbaar verklaard één waarbij 't gebruik van bier werd toege- aten "de wet Volstead had de groote republiek drooggelegd dat is nu ge daan alle brouwerijen openden zich weerom. Gedurende de krisisjaren hadden veel boeren hun pachthoeven en lan derijen met hypotheken bezwaard,hun ondergang was onvermijdelijk. Een wet twam, waarbij de staat die hypotheken overnam en de onmenschelijke schuld- eischers lam legde. Dan volgden een wet voor de werkloozen één voor de regeling der productie één voor de regeling van de loonen en den werk- duur in allerhande nijverheden één voor de regeling van het vervoer en waarbij de kostprijzen, de hoeveelheid, de tijd, de bestemming werden be paald, zoodat de bevoorrading werd verzekerd en het speculatief opstapelen van waren werd verhinderd. Het gerecht is niet malsch voor de genen die de wet willen ontduiken die lage loonen betalen of onder slechte voorwaarden laten arbeiden. De Vereenigde Staten hadden een paar jaar geleden van 12 tot I 3 mil joen werkloozen dat getal is geslon ken tot minder dan 2 miljoen en van week tot week neemt dat getal af. President Roosevelt komt ook op voor den vrede en de ontwapening. Hij zou een einde willen zien stellen aan het vervaardigen van de aanvals wapenen. 't Is een wensch. Terwijl hij de ontwapening aanpredikt, ar beiden de wapen- en ammunitiefabrie ken met koortsige bedrijvigheid het heele land door. Het dient gezeid dat de Amerikanen met eendrachtige beradenheid hebben gemarcheerd om hun land en zichzelf te redden. Dat is dan ook gelukt. Of de krisis bepaald overwonnen is weet men heden nog niet maar overal is er verbetering merkelijke verbetering. Dat is een re sultaat dat te benijden is. Jammer dat er in de wereld maar één Roosevelt is L. V. O. B. Grooten Afslag! Doos 4en 7/ifr. In alle Apotheken.] ceirco - - - Wat ook onze concurrenten of andere radioverkoopers (die soms meer verdiensten hebben aan een ander toe stel) mochten vertellen, koopt geen radiotoestel zonder aan de BARCO-fabrieken GASTHUISSTRAAT, 6-8, POPERINGHE, Tel. 183, eene kostelocze demonstratie te vragen deze zullen U bewijzen dat dit toestel van slechts 1975 fr. (met 1 jaar volledige waarborg) meer selectiviteit, zuiverheid en kracht bezit, dan eender welk ander toestel, van gelijk welke waarde. Seizoenwerken in November. Landbouw. In November, wordt nog dikwijls tarwe gezaaid, op akkers waar suikerbeet gestaan heeft. We ge bruiken geen stalmest maar voor het zaaien zal men een mengsei onderwer ken van 600 Kgr. Supra en 500 Kgr. Sylviniet-Kainiet per Ha. men egt ook 100-125 Kgr. ammoniaksulfaat onder. Voor den goeden groei van de hak- vruchten die in de volgende lente ge zaaid worden, is het aan te raden den grond voor of gedurende den winter om te werken, en stalmest, fosfoorzuur en potaschmesten onder te werken. De invloed van deze meststoffen zal veel grooter zijn. In November worden weiden en beemden bemest. Bij een jaarlijksche bemesting zal men per Ha. uitstrooien 500 Kgr. Supra en 500 Kgr. Sylviniet Kainiet. In Februari of Maart volledigt men deze bemesting met 200 Kgr. am moniaksulfaat uit te strooien en onder te eggen. Op klaver en luzerne, gebruikt men dezelfde meststoffen als voor weiden. Geen stikstof na den winter. Hoenderteelt. - Oude hennen (meer dan drie jaar) worden uit het hok ver wijderd hun legvermogen is uitgeput. We moeten de hennen warm houden en voedsel toedienen dat rijk is aan koolhydraten en eiwit. Om veel eieren te rapen in het slechte seizoen moeten we poeljes hebben die in Maart of in April uitgebroeid werden. Bij het graan voegt men van tijd tot tijd wat kempzaad en boekweit. Gekalkte tarwe en gekiemde haver bevorderen het leggen. Zware rassen zijn betere winterlegsters dan lichte rassen. Gustaaf Gillekens. DRINKT 'T ZWIJNLANDS BIER Dit werd reeds bevestigend beant woord, voortgaande op de gegevens van natuurliefhebbers die dan weet tot deze gevolgtrekking kwamen, door het vroegtijdig vertrek der trekvogels, enz. Thans komt de wetenschap dit oor deel te bevestigen. Zij steunt op het feit dat er zeer koude stroomingen ge meld worden uit het Oosten van Groen land en Ijsland en dat er ijsbergen ge meld worden veel meer ten Zuiden dan hun gewone weg is. Van daar zekere en nabije daling der temperatuur. Wij kunnen daar nog aan toevoegen de reeds vermelde verschijnselen een vroegtijdig toekomen der wilde zwa nen op het eiland Ré het zich voor doen van walvisschen op de Italiaan- sche kusten het vroegtijdig waarne men van vluchten zwaluwen aan de Alpen, enz.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1