De Gevolgen van een Aanslag ie Marseille GESPRONGEN HANDEN weekblad 25 centiemen. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. aankondigingen GEBROEDERS DUPONT BELANGWEKKEND DE MINISTERIEELE CRISIS IN BELGIE. ROND DE VOLKSRAADPLEGING IN HET SAARGEBIED Doos 4 en 7^ frank. EEN MILJARD. KOLONIALE LOTERIJ drinkt 't zwijnlands bier den «UITZET» TREKKINGEN 332078 14 JAAR. NUMMER 47. ZONDAG 25 NOVEMBER 1934. GAZET VAK POPERIBGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Loaie Nummer*0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belg'e, die van woonst l veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan on*. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd veTZocht een postzegel voor »nt- woord te voegen. Per Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 BEROEP OP DEN VOLKENBOND. VERSLAG OVER DE FRANSCHE OORLOGSBEGROOT1NG. 1 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag morgen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Welke proceduur zal Joego-Slavie te Genève volgen Welke invloeden zal het besluit der Joego-Slavische Regeering, om zich in verband met den aanslag te Marseille tot den Volkenbond te wenden, op d politieken toestand in Europa hebben Met deze vraag houdt men zich op het oogenblik in alle Europeesche hoofd steden bezig. Men vreest namelijk dat deze stap een ongunstig gevolg zal be leven, vooral wanneer Belgrado een formeele aanklacht tegen Hongarie zou indienen en daarbij wellicht ook Italië en Oostenrijk zou betrekken. Hierdoor immers zouden Frankrijk's pogingen, om in Midden-Europa betere betrekkin gen tusschen de verschillende landen tot stand te brengen, op ernstige wijze worden gedwarsboomd. Tot dusver echter is niet bekend,wel ke proceduur Joego-Slavie te Genève wenscht te volgen, doch wel blijkt uit de pers-artikelen, dat er blijkbaar met kracht wordt naar gestreefd, om inter nationale verwikkelingen te voorko men. Ongetwijfeld worden dan ook krachtige pogingen in het werk gesteld om Joego-Slavie van het indienen ee- ner formeele aanklacht tegen Honga rije af te houden en het te brengen tot het volgen van een zoodanige proce duur, dat men zou komen tot aanvaar ding van een in algemeene termen ge stelde resolutie, tot bestrijding van ter roristische organisaties. Frankrijk zal de Joego-Slavische Regeering in haar Actie steunen. Er mogen echter goen andere landen verantwoordelijk worden gesteld. Sommige Fransche bladen meenen intusschen reeds te weten, dat Joego- Slavie er op advies van de Quai d'Orsay van heeft afgezien, te Genève de Re geeringen van andere landen verant woordelijk te stellen. Te Belgrado verwacht men, dat Frankrijk de Joego-Slavische regeering in haar actie zal steunen. De te Belgra do verschijnende Politika kondigt in dit verband een onderhoud af van haar Parijschen correspondent van een der intieme medewerkers van den Fran- schen minister van Buitenlandsche Za ken, den heer Faval. Evenals in de geheele Midden-Eu- ropeesche politiek, verklaarde bedoelde medewerker, staat Frankrijk ook in deze aangelegenheid achter de Kleine Entente. Wij begrijpen volkomen den vasten wil van Joego-Slavie, om den achtergrond der misdaad te Marseille aan het licht te brengen. Het eenige wat Frankrijk wenscht, is dat in deze kwestie geen geschillen wor den gemengd tusschen Joego-Slavie en zekere nabuurstaten, waarmee Belgrado vriendschappelijke betrekkingen zou kunnen aanknoopen. Frankrijk is zich bewust van de ver antwoordelijkheid, die door den aan slag te Marseille op het land drukt. Het betreft hier niet alleen Joego-Slavie, doch ook de eer van Frankrijk Welk verloop de behandeling van de zaak voor den Volkenbond zal nemen kan thans evenwel nog niet gezegd wor den. 't Schijnt echter zeker te zijn, dat het niet zal komen tot een bespreking der bijzonderheden van de nota. De kwestie op de dagorde van den V olkenbondsraad. De stap welke Joego-Slavie de vol gende week bij den Volkenbond zal doen, betreffend de politieke gevolgen van den aanslag te Marseille zal zich bepalen tot het verzoek, deze kwestie op de agenda van den Volkenbonds raad te plaatsen. De Joego-Slavische afgevaardigde Jeftitsi zal ter motiveering van zijn verzoek, algemeene politieke en juri dische redenen aanvoeren en tevens wijzen op de resultaten van het on derzoek. Er kan op het oogenblik geen spra ke zijn van een memorandum met de resultaten van het onderzoek, doch de toezending daarvan zal wel voor de nabije toekomst worden aangekondigd. De ministers van Buitenlandsche Za- cen der Kleine Entente zullen zeker vooraf overleg plegen. Groote Belangstelling in de V olkenbondsmiddens. Hoewel de aanstaande buitengewone nijeenkomst van den Volkenbondsraad aan het onderzoek van het vraagstuk der Saar moet voorbehouden worden, schijnt het, dat het memorandum van Joego-Slavie omtrent den aanslag van Marseille, vooral de belangstelling zal gaande maken achter de schermen. De officieele bespreking der zaak moet inderdaad eerst tijdens de zitting van Januari gebeuren. Dergelijke kwestie voor de vergade ring van Genève brengen, is niet van gevaar ontbloot, maar het memoran dum van Belgrado zou gematigd zijn. Om de gevaren te omzeilen moet men recht op het doel afgaan voorko men dat misdaden als die van Marseille zich zouden herhalen. Het beroep op het internationaal recht, mag het ver trekpunt niet worden van andere con flicten. Men moet hopen dat in dien geest zal gewerkt worden. Hongarie zou besloten hebben Joe go-Slavie te Genève voor te wezen, om het belang der aanklacht van dat land te verminderen. Hongarie zou eveneens eene nota bij den Volkenbond indienen. Een plan met het oog op een stemming voor het statu-quo. De diplomatische medewerker van de Morning Post maakt gewag van een plan, om het Saargebied, als het op 1 3 Januari 1935 voor het statu-quo stemt, vijf later nog een kans te geven om tot het Duitsche Rijk terug te kee- ren. Dit plan is ontworpen door een groep Duitsche uitwijkelingen, waaron der prins Hubertus Lowenstein en zal dezer dagen bij den Volkenbond wor den ingediend. De bedoeling is dat bij een beslis sing voor het behoud van het statu- quo, dit wil zeggen voor voortzetting van het huidige bewind onder bescher ming van den Volkenbond, de Saar- landers in 1940 nogmaals voor een plebisciet zouden worden opgeroepen, om te beslissen over al of niet terug keer naar Duitschland. Prins Lowenstein vertoeft op het oogenblik te Londen om steun te zoe ken voor dit denkbeeld. Tegenwoordig wordt veel gesproken over miljards, maar hoevelen zijn er die weten wat 'n som van een miljard frank vertegenwoordigt We willen dat eens uiteenzetten. Een miljard in stukken van 20 frank vergt 50 miljoen stukken. De dikte van een 20-frankstuk bedraagt 2 m m al die stukken van 20 fr. op malkaar gelegd zouden eene kolom geven van 1000.000.000 m m of 100.000 meters of I 00 kilometers hoogte (de verte van Roeselare naar Brussel.) De stukken van 20 frank hebben een doorsnede van 37 m m. In een miljard gaan 50 miljoen stukken. Al die stuk ken nevens malkaar gelegd, zouden een lengte geven van 37 X 50.000.000 m m of 1.850.000 met. of 1.850 ki lometers, 't zij vijfmaal den afstand van Luik naar Parijs. Hoeveel weegt een miljard in stuk ken van 20 frank Een stuk van 20 fr. weegt 25 gr. 50 miljoen stukken wegen 1.250.000 kilogr., of 1.250 tonnen, 't zij de la ding van i 25 wagons van I 0.000 kilos. Hoeveel tijd zou men gebruiken om 50 miljoen 20-frankstukken te tellen Gerekend aan 50 stukken per mi nuut zou men daartoe nopdig hebben 1 miljoen minuten, of 16.000 uur 40 of 666 dagen En hoeveel miljards schuld heeft ons landeke nu ook weer Het Duitsche landleger zal weldra machtiger zijn dan in 1914. In de Fransche Kamer werd het ver slag van den heer Archimbaud over de begrooting van Oorlog uitgedeeld. De credieten, die voor het jaar 193 3 gevraagd worden beloopen in het ge heel 5 milliard 689 millioen 215.895 frank, tegen 5 milliard 946 millioen 701.590 frank voor het jaar 1934. Deze vermindering is het gevolg van de inkrimpingen die opgelegd werden door de jongste wetsbesluiten. De verslaggever trekt vooral de aan dacht op de uitvoering van het pro gramma ter vervaardiging van oorlogs materiaal. Het hoofdstuk der vervaar digingen en der nieuwe materialen on dergaat een vermindering van 380 mil lioen frank, maar daarbij dient opge merkt te worden dat de uitgaven voor de inrichting van de grensverdediging en voor de bewapening der versterkte stellingen, niet in het budget voorko men. Van den anderen kant heeft de re geering het inzicht te kennen gegeven om bij het Parlement een bijzonder wetsvoorstel neer te leggen, bestemd om de onkosten te dekken, voor de uit voering van het bewapeningsprogram ma. Men voorziet dat daar nog 800 millioen frank zullen bij te pas komen. De meest belangrijke credietwijzigingen voor het loopend jaar, hebben betrek king op de verhooging der effectieven, door de omstandigheden opgelegd. Deze effectievenvermeerdering heeft voor 1935 een credietverhooging van 192 millioen frank noodzakelijk ge maakt. De heer Archimbaud maakt vervol gens in zijn verslag een nauwkeurige en gedetailleerde studie over de her bewapening van Duitschland. Hij vol- ledigt de inlichtingen, die door maar schalk Pétain aan de commissie van Financies gegeven werden, en preci seert de huidige effectieven van het Duitsche leger. Volgens den verslag gever kunnen de bestendige strijd krachten van het Reich, bij het einde van den Herfst van 1934, alsvolgt ver deeld worden Rijksweer 300.000 man Politietroepen die voor militaire doel einden kunnen aangewend worden 100.000 man S. A. en S. S. troepen 80.000 man hetzij een totaal van 480.000 man. In 1935 zal dit totaal tenminste 600.000 man bereiken, zonder dan nog de luchtmacht te rekenen. En bij dit bestendig leger moeten de volgende reserve-krachten gevoegd worden, die onmiddellijk kunnen ge mobiliseerd worden 1Afgerichte reserven, die vooral gevormd worden door verlofgangers van het leger en de gemilitariseerde politie 300.000 man 2. Jonge afgerichte reserven, ge vormd door mannen van de Hitlertroe- pen en het Arbeidsfront 400.000 man 3. De oudere afgerichte reserven gevormd door de groote meerderheid der oudstrijders van 25 tot 45 jaar 1.400.000 man 4. De paramilitaire formaties en beschermingsafdeelingen 200.000 man aanvalstroepen 2.500.000 man en het automobielkorps 100.000 man. Hetzij een totaal, dat onmiddellijk kan gemobiliseerd worden van 4 mil lioen 900.000 man, dat in 1935 met de 600.000 man van de bestendige strijdkrachten, een leger zal vormen van 5.500.000 man, dat door Duitsch- and in enkele dagen tijds op voet van oorlog kan gebracht worden. De heer Archimbaud doet vervol gens opmerken dat de luchtmacht be staat uit 3.500 tot 4.000 onderlegde piloten, en een zeer groot aantal vlieg tuigen. De fabrieken Krupp gaan voort met het maken van zware en lichte kanonnen, en bestudeeren kanonnen met groote draagwijdte en zeer mach tige mortieren. De kruitmagazijnen ver- hoogen maar steeds de voortbrengst. Binnen enkele maanden zal het Duit sche landleger sterker zijn dan in 1914. Wij zijn verre van het Verdrag van Versailles merkt h. Archimbaud op, en besluit da^, niettegenstaande het bestaan van dgn Volkenhand en der Ontwapeningsconferentie, de mededin gende mogendheden van Frankrijk,zich met alle macht voor den oorlog gereed maken, alsof deze zeer nakend zou zijn. Daarom, zegt de verslaggever, dat Frankrijk een sterk leger noodig heeft. De Koning herneemt zijne on derhandelingen. Zooals we verleden week het reeds meldden, begaf de heer Jaspar zich Vrijdag bij den Koning, om den Vors te vragen hem te ontlasten van de vor ming van een nieuw kabinet. De combinatie, die voorop gestelc was geworden, was dus doodgeboren. Vrijdagnamiddag hernam de Vorst zijn raadplegingen. Hij ontving eerst den staatsminister Cyrille Van Overbergh, wien hij het verzoek richtte de regeering samen te stellen. De heer Van Overbergh zag rjich evenwel verplicht, om gezond heidsredenen af te zien van zulke zwa re taak. De heer Van Overberg was, pas drie weken geleden, het slachtoffer van een ongeval, dat hem nog tot zor gen en voorzichtigheid noopt. Later in den namiddag, ontving de Koning dan opnieuw den heer Theunis dien Hij reeds vroeger raadpleegde. De Koning verzocht de heer f heu- nis zijn beste pogingen aan te wenden, om een regeering samen te stellen. De heer Theunis aanvaardde dit aan bod en na tal van moeilijkheden is hij er eindelijk in geslaagd in den nacht van Maandag eene nieuwe regeering samen te stellen. DE NIEUWE REGEERING. Maandag nacht is M. Theunis erin gelukt eene nieuwe regeering samen te stellen. Hieronder geven de samenstel ling van het Kabinet M. Georges THEUNIS, Eerste Mi nister, zonder portefeuille, Katholiek M. Albert DEVEZE, Landsverdedi ging, Liberaal M. Paul HYMANS, Buitenlandsche Zaken Liberaal M. Francois BOVESSE, Justicie, iberaal M. HIERNAUX, Openbaar Ónder wijs, Liberaal M.Camille GU TT,Financies, Liberaal M. Emile FRANCQU1, Schatkist, liberaal M. Hubert PIERLOT Binnenland- sche Zaken, Katholiek M. Philip VAN ISACKER, Ekono- mische Zaken, Katholiek M. Frans VAN CAUWELAERT, andbouw en Openbare Werken, Ka tholiek M. Edmond RUBBENS, Arbeid en Sociale Voorzorg, Katholiek M. Paul CHARLES, Kolonies, Ka tholiek M. Charles du BUS de WARNAFFE Verkeerswezen en P.T.T., Katholiek. De regeering bestaat dus uit 7 ka tholieken en 6 liberalen. Deze nieuwe katholiek-liberale re geering bevat 5 leden die, noch van de Kamer noch van de Senaat deelma- ten, dus extra-parlementairen. Deze eden zijn M.M. Theunis, Francqui, Gutt, Hiernaux en Charles. DE NIEUWE MINISTERS. M. Emile Francqui, werd te Brussel geboren op 25 Juni 1863. Hij verbleef angen tijd in Congo, en China. Thans is hij Gouverneur der Société Générale. Hij was reeds minister der Schatkist in 1926 toen hij de stabilisatie uitvoer de. Toen zijne taak volbracht was, dan teerde hij terug naar de Société Géné- ale. M. Camille Gutt, is eigenlijk advo caat, doch specialiseerde zich, in de aatste jaren, voornamelijk in econo mische kwesties. Hij maakte dan ook deel uit, van de voornaamste financi- eele conferenties, waar Belgie aan deel nam. Hij werkte herhaaldelijk samen met de heeren Theunis en Francqui. n 1928-29 ging hij, met dezen laatste ook naar Amerika, voor de financieele conferentie die daar plaats had. M. Hiernaux is ingenieur en bestuur der der Hoogeschool van den Arbeid van Charleroi. De nieuwe minister van Openbaar Onderwijs is ook algemeen jestuurder van het Technisch Onder wijs van Henegouwen en voorzitter van den Hoogeren Raad van het Tech nisch Onderwijs M. Paul Charles was in 1921 reeds minister van kolonies, doch dit kabinet leefde slechts enkele uren. M. Charles werd alsdan benoemd tot algemeen beheerder van de koloqie. M. Edmond Rubbens werd te Zele geboren op 15 Januari 1894. Hij zal dus een der jongste ministers van den Raad zijn. In November 1921 werd hij kamerlid voor het arrondissement Dendermonde. Thans is hij voorzitter der Christene Arbeiderscentrale. M. du Bus de Warneffe is slechts kamerlid sedert het afsterven van M Renkin. Hij ook is een der jongeren in de katholieke partij en is thans sche pen der stad Brussel. DE REGEERING TOT HET EINDE DER VOLMACHT. In de regeeringsmiddens zelf wordt verzekerd dat het Ministerie Theunis slechts zoolang aan het bewind zal blij ven, tot die taak tot een goed eind is gebracht. Er blijven haar daartoe nog twee en half maanden volmacht over. M. Theu nis is overtuigd dat deze termijn vol staat om het gestelde doel te bereiken. Daarna zou hij aftreden om het be stuur aan anderen over te laten. De eedaflegging bij den Koning. Woensdag morgen, te 10 uur, heb ben de nieuwe ministers ten Paleize van Brussel in handen van Z. M. den Koning den eed afgelegd. De nieuwe ministers MM. Hymans, Rubbens, du Bus de Warnaffe, Charles, Franqui en Hiernaux werden den Koning voorge steld door M. Theunis. Na de eedaflegging bleef de Koning nog geruimen tijd in gesprek met de ministers. Bijeenroeping der Kamers. Daarna heeft de Eerste Minister een bezoek gebracht bij M. Poncelet, voor zitter der Kamer, voor de regeling der parlementaire werkzaamheden. De Ka mer komt Dinsdag namiddag bijeen. Na de uitloting der afdeelingen, de sa menstelling der bestendige kommissies en de kiezing van de kwestoren, zal M. Theunis de regeeringsverklaring afleg gen,op dewelke onmiddellijk een debat zal geopend worden. M. Theunis zal aandringen dat er Donderdag over de kwestie van ver trouwen zou gestemd worden. Vrijdag avond had de Trekking plaats der Tweede Schijf van de Kolo niale Loterij. Hieronder geven wij de uitslagen Loten van 100 frank. De 100.000 loten waarvan de num mers eindigen op cijfer 3, winnen ieder 1 00 frank. Loten van 250 frank. De 10.000 loten waarvan de num mers eindigen op 92, winnen ieder 2 50 frank. Loten van 2500 frank. De 1 000 loten waarvan de nummers eindigen op 902 winnen ieder 2500 fr. Loten van 10.000 frank. De 1 00 loten waarvan de nummers eindigen op 0851, winnen ieder 1 0.000 rank. Loten van 50.000 frank. De 10 loten waarvan de nummers eindigen op 79699, winnen ieder de som van 50.000 frank. Loten van 100.000 frank. De 10 loten waarvan de nummers eindigen op 85291, winnen ieder de som van 100.000 frank. Loten van 500.000 frank. De vijf loten van 500.000 frank worden gewonnen door Reeks D. Nummer 88327 Reeks M. Nummer 62224 Reeks E. Nummer 95205 Reeks D. Nummer 72923 Reeks L. Nummer 60867 Loten van één miljoen. De vijf loten van één miljoen wor den gewonnen door Reeks D. Nummer 40549 Reeks D. Nummer 72477 Reeks A. Nummer 53956 Reeks E. Nummer 00345 Reeks H. Nummer 58659 Lot van vijf miljoen. Dit groot lot werd gewonnen door Reeks H. Nummer 43405 De Vijf miljoen gewonnen te Meenen. Zaterdag morgen verspreidde zich te Meenen en omliggende het heugelijk nieuws da( het groot lot van 5.000.000 frank gewonnen was te Meenen... ln de Brugstraat nr 9 1 ligt de krui denierswinkel der firma DeWaegenaere Over eenige maanden werd de winkel door Prosper De Waegenaere uitgebaat aan zijn zoon overgelaten. Nu bij het uitgeven der tweede reeks van de Koloniale Loterij besloot de zoon loten te koopen en deze in hon derdsten te verdeelen. Iedere klant die een /i kilo koffie of 1 pak chicorei, 1 flesch likeuren, 1 liter saladeolie kocht, kreeg een met de machien geschreven bon met het nummer op. Alzoo werd ook het lot reeks H. Nummer 43405, waarop de vijf miljoen viel in 100 deelen verdeeld en heeft ieder bezitter van dergelijk lot de som van 50.000 frank gewonnen. De eigenaars en de winkeldochters waren oprecht gelukkig. Zaterdag 1.1. stond de winkel vol volk en op de spie gelruiten was in groote letters geschre ven Lot van 5.000.000 frank ge wonnen. leder bon H. 43.405 wint 50.000 frank. De handelaar kon al reeds den naam van eenige winners opgeven Maddens Jerome, Meenen had 3 aankoopen gedaan en heeft dus 50.000 frank gewonnen. Onder de prijswinners, ongeveer zes tig in getal, zijn er verschillende van Meenen. M. De Waegenaere zegde zeer tevreden te zijn en gelukkig dat al de winners het goed zullen kunnen gebrui ken, daar er onder dezen werkloozen zijn. Het geld zal aan de winners per postcheck gezonden worden, want de firma wil dergelijke groote som in haar bezit niet hebben en de verantwoorde lijkheid niet dragen. De winners wor den verzorgd zich seffens bekend te maken. Het blijde nieuws had zich bliksem snel verspreid, onnoodig te zeggen dat gansch den dag een groote menigte voor den winkel postvatte en dit over al druk besproken werd. De heer De Wagenaere heeft zelf ook een gedeelte bewaard, maar wilde niet zeggen hoeveel honderdsten DE VOLGENDE SCHIJF, Wij kunnen mededeelen, dat de 3* en 5l' sneden gelijk zullen zijn aan de 2e, zijnde Bedrag der uitgifte 50 miljoen in 1.000.000 biljetten verdeeld in 10 reeksen van 100.000 ailjetten. Bedrag der Loten 30 miljoen te verdeelen als volgt 1 lot van 5 miljoen fr. 5 loten van 1 miljoen fr. 5 loten van 500.000 fr. te verdeelen door het lot tusschen de I0 reeksen. 10 loten van 100.000 fr. één lot per reeks. 10 loten van 50.000 fr. één lot per reeks. 100 loten van 10.000 fr. 0 loten per reeks. 1000 loten van 2.500 fr. 00 loten per reeks. 0.000 loten van 250 fr. 000 loten per reeks. 00.000 loten van 100 fr. 0.000 loten per reeks. Prijs van het Biljet 50 frank. De wijze van uitloting en betaling zullen dezelfde zijn als deze der 2" snede. Trekking der 3' en 4" Snede zal waarschijnlijk plaats hebben den 14 December 1934. BINNENLANDSCHE LEENING. 5 ten Honderd 1933. Zaterdag heeft de I 4° trekking der otenleening 5 ten honderd 1933 te 3russel plaats gehad. Reeks 3015 79 wint één miljoen. De 70 volgende reeksen zijn uitbe- taalbaar met 25.000 frank 00262 101305 109508 18599 55213 67935 81594 926,99 209359 235830 258678 289945 305129 317547 330927 346588 365031 395609 130287 155441 172236 182121 193051 209749 239505 26.2(05 292999 309259 320657 .551938 378144 3975!7 138303 156264 179176 186831 201052 212206 251634 280746 303469 309350 325127 332882 355851 379553 398872 II3007 154044 157089 181184 189763 203483 233675 255300 284750 303744 309826 330810 341491 361267 384190 399788. Elke obligatie behoorend tot een uit getrokken reeks heeft recht op een vijf-, de van het lot toegekend aan de reeks waartoe zij behoort. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1