Hitier als Apostel van den Vrede PUROL Duitschland heeft het oog op het Memelgebied. 15= JAAR. NUMMER 4. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 27 JANUARI 1935. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. DE VOLKSSTEMMING IN DE SAAR. GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Het is trouwens iedereen die hem wel eens vaker aan het woord hoorde, I opgevallen, hoe heesch en vermoeid zijn stem klonk. Nu... voor minder dan wat de «Fuh rer» op te knappen kreeg, in den jong sten tijd, zou ook een mensch van staal bek-af zijn. Op een vergadering van den Vol kenbondsraad te Genève heeft de heei Laval, Frankrijks meest gezaghebbende tolk op dit oogenblik, verklaard, dat hij met de grootste voldoening kennis had genomen van Hitiers verzoenende woorden en dat, ook volgens hem, de toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk een der hoofdvereischten is voor den waarborg van een wezenlijken en duurzamen vrede in ons werelddeel. >,V 1 VELEN VRAGEN ZICH AF hoe zij best hun beschikbaar geld zou den plaatsen. De zekerste en meest rentgevende geldplaatsing is een spaarboekje te ne men bij de BANK VAN BRUSSEL. NETTO INTREST 3.10 zelfs voor bedragen boven de 20.000 fr. - Terugbetaling op eerste aanvraag. VERKOOP MET PREMIES. EEN NIEUWE BANK IN ONS LAND. Het agentschap Belga meldt Na raadpleging zouden de groote financieele instellingen zich gunstig ge steld hebben betoond tegenover deze re-organisatie, die toelaat te voldoen aan de voorschriften der laatste Kon. Besluiten, en tegelijkertijd de moge lijkheid levert belangrijke besparingen te verwezenlijken in de diensten en de onkosten voor de organismen waarvan sprake. De onderhandelingen werden aan dachtig gevolgd door de regeering. DEN «UITZET» HET PARLEMENT EN DE POLITIEK. 3ARCO RADIO COLONIAL V. DE CORTE-CORDENIER, Yperstraat, 121, Poperinghe. Tel. 249. OPERIHCBE I Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hèn bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Onmiddellijk na het bekend worden van zijn overwinning in de Saar, heeft Hitier dus de hand der verzoening naar Frankrijk uitgestoken. Hij heeft dat gedaan door middel van de radio van uit het dorpje Berch- tesgaden in de Beiersche Alpen, waar hij van een rust geniet, die hij bijzon der hoog noodig moet hebben, als we toch zien dat hij deze, middenin den Winter, en dan in een zoo veelbewogen tijdsbestek gaat zoeken. Thans is het eenen redacteur van Paris-Midi gelukt, hem te Berch tesgaden een intervieuw af te nemen en daarin heeft hij nog nadrukkelijker zijn verzoeningsgezindheid ten opzichte van Frankrijk in 't bijzonder en zijn verlangen naar een duurzamen vrede in 't algemeen, bevestigd. Maar het moet de aandacht boeien dat hij tegenover den Franschen jour nalist zoo bijzonder sterk het accent gelegd heeft op het woord territori aal dat ook in zijn radio-rede zoc sterk opviel wanneer hij herhaalde, ddt ihij thans tegenover Frankrijk iederen territorialen eisch wil laten vallen Want thans liet Hitier deze uitlating onmiddellijk volgen door zijn oordeel dat het verdrag van Versailles bui ten werking moet worden gesteld wat volgens hem volkomen natuurlijk Voorloopig schijnne de officieele en de publieke opinie in Frankrijk hieraan nog geen sterken aanstoot te hebber genomen. Dat zal stellig geenen Franschman meer naar 't hart gesproken zijn, dan den oud-strijders, die achter hun regee ring om, reeds onderhandelingen met Hitier hadden aangeknoopt, en die mis schien wel geen al te hoogen dunk van zichzelven hebben, wanneer zij zich thans inbeelden dat deze zoo verheu gende gezindheid bij den Duitschen dictator voor een groot deel aan hun bemoeiingen te danken is. De afgevaardigde van de rechtsch- georienteerde oud-strijders, Jean Goy, die het initiatief nam van deze gesprek ken met Hitier, wil in dezes radio-rede een overtuigend bewijs voor zijn op rechtheid zien, terwijl de heer Nebry, de voorzitter der oud-strijders die meer aan de zijde van de radicaal-socialis ten en de socialisten staan, iets kalmer, maar niet minder duidelijk verklaart dat Hitier zijn woord gehouden heeft en dat zulks de Fransche openbare opi nie met voldoening vervult. De heer Nebry meent ook te mogen zeggen, dat nu er geen geschillen over grondgebied meer hangen tusschen het Reich en Frankrijk, een der felst- brandende problemen uit de Fransche geschiedenis verdwerien is en beide landen onderhandelen kunnen in een atmosfeer die vrij van spanning is. Het is zeer zeker een groot feit in de historie dat de staatsman welke, zoo lang het Duitsche Rlijk bestaat, het meeste recht verkreeg om in dezes naam te spreken, thans voor heel de wereld verklaard heeft, dat na onge veer drie eeuwen en na schier een halve eeuw lang dit gebied terug be zeten te hebben Duitschland bereid is om zich neer te leggen bij het ver drag van 1 648, waardoor Elzas en Lo tharingen bij het Frankrijk van Louis XIV werden gevoegd. Maar het blijft toch verontrustend, dat Hitier deze erkenning zoo direct laat volgen door zijn eisch, dat het verdrag van Versailles buiten werking worde gesteld. Hier kunnen nog een massa bedoe lingen achter zitten, die heel wat ver minderen aan de waarde van de vre delievende verklaringen van den Fuh- rer. Vooraf zegt ons simpel gèzond ver stand ons wel, dat een nieuwe oorlog hem op t oogenblik niet moet toela chen, evenmin trouwens als welken Duitschen staatsman, die nog op eenig gezond begrip van de realiteiten aan spraak maken wil. Meer dan ooit is de oorlog thans een waagspel voor alle partijen, hoe sterk en... onoverwinnelijk zij zich ook wa nen mogen. Maar is het niet mogelijk, dat Hitier aldus redeneert Als wij ons aanzien op de wereld herwinnen willen, onze eer en ons prestige met een minimum van ri sico en van kosten, is het dan niet het best, dat wij een solieden vrede met Frankrijk sluiten Frankrijk zal in alle conflicten toch niet slechts onze meest te duchten tegenpartij blijven, die wel ke het steeds zal willen uitvechten tot aan het bittere einde, maar erger dan dat ook steeds de kern vormen, waar rond al onze andere eventueele vijan den zich scharen zullen de ruggegraat van heel het lichaam dat zich tegen ons op zal stellen. Zonder Frankrijk laat zich een coalitie tegen ons eenvou dig niet denken, en zou er toch eens eene ontstaan, hetzij aan onze Ooste lijke, hetzij aan onze Zuidelijke grens, oeveel kansen zou deze dan nog te gen ons hebben, indien Frankrijk zich volkomen afzijdig houden moest en onze Westelijke grens dekken We willen hiermee maar zeggen, dat het wel eens in de bedoeling en in de vredes-strategie van Hitier zou kunnen liggen Frankrijk ertoe over te halen om zich te desolidariseeren van som mige zijner bondgenooten in den we reldoorlog, wanneer Duitschland aan dezen dan nog wel territoriale of an dere eischen te stellen zou hebben. En wie over zulke gevaarvolle ge beurlijkheid hoort spreken, die zal van zelf het eerst den Poolschen kant uit zien. Eenmaal het tractaat van Versailles buiten werking gesteld,wat zou Duitsch- and dan al spoediger doen, dan van Polen den zoogenaamden «corridor» terugeischen Jawel. Het verluidde reeds geruimen tijd, dat Hitier hieromtrent met den Oostelijken buur ook tot een overeen stemming gekomen was. Maar we heb ben veel redenen om te vreezen, dat dit accoord maar was getroffen voor t geval dat Frankrijk als de voornaam ste en de onverzoenlijke vijand van Duitschland aanzien zou moeten blij ven. Duidelijker gezegd dat Hitier thans denkt Als ik het met Frankrijk tot een definitieve verzoening kan bren gen en langs dien kant dus gerust zijn, dan hebben wij absoluut geen belang meer bij een accoord met Polen, dat toch maar diende om tegen Frankrijk en desnoods tegen een Fransch-ltali- aansch bondgenootschap te worden uitgespeeld. En al begroet de Poolsche pers de woorden van Hitier ook met de pas sende waardeering, toch is er in haar uitlatingen minder te merken van we zenlijk enthousiasme dan wel van on rust, om niet te zeggen van wantrou wen. Zoo maakt de Warzawasche Koe- r zich bijzonder ongerust over het lot der oppositie in het Saargebied en vreest dat Duitschland thans nog veel wijzigingen aan de kaart van Europa zal willen toebrengen. N. G. A 'c cvk'W.g In het Staatsblad verscheen een Koninklijk Besluit betreffende den verkoop met premies. Hieronder laten wij den tekst van dit besluit volgen. Art. 1 - Par. I Het is verboden hetzij aan de voortverkoopers in hfct groot of in t klein, hetzij aan t pu bliek een premie aan te bieden, ver bonden aan het verkoopen van een voorwerp of aan het verstrekken van een dienst. Par. 2. - Worden als premies be schouwd de voorwerpen die worden afgeleverd en de diensten die worden verstrekt, hetzij kosteloos, hetzij mits een lichte vergoeding, hetzij mits een prijs die versmolten is met dien van het hoofdvoorwerp of van den hoofd dienst. Par. 3. - Worden niet als premies beschouwd a) De kosteloos gegeven voorwer pen en de kosteloos verstrekte dien sten, die gelijkaardig zijn aan één dei- hoofdvoorwerpen of hoofddiensten b) De inlichtingen die betrekking hebben op het gebruik van het ver kochte voorwerp of den verstrekten dienst c) De toebehoorten die normaal bij den aankoop met het hoofdvoorwerp gepaard gaan of met den hoofddienst bij het verstrekken van een dienst. Art. 2. Bij afwijking van par. I en 2 van art. Iis het toegelaten aan het publiek de gelegenheid te verschaf fen tot het verwerven van premies voorgesteld door zegels, coupons oi penningteekens, maar onder deze dub bele voorwaarde 1Dat op de zegel, het verzamel- boekje voor zegels, de coupon of het penningteeken de vertegenwoordige waarde in speciën Vermeld zij 2. Dat de kooper de keus hebbe ofwel de premie te verwerven ofwel in speciën te ontvangen het bedrag van de zegels, coupons of penningteekens dat met deze premie overeenkomt. Art. 3. De Koning kan het voor recht der afwijking voorzien bij art. 2 ontnemen 1Aan den verkoop van de koop waren van allereerste noodzakelijkheid door Hem bepaald 2. Aan den verkoop der koopwaren voor dewelke de afschaffing gerecht vaardigd is door het belang van de betrokken nijverheid. Art. 4. De Koning kan d en han del in de zegels, coupons of penning teekens voorzien bij art. 2, reglemen teeren, inzonderheid dezen handel af hankelijk stellen van het voorleggen van solvabiliteitswaarborgen door hen die hem uitoefenen en controlemaat regelen uitvaardigen nopens de regel matigheid der verrichtingen. Art. 5. Elke inbreuk op de be schikkingen van par. 1 en 2 van art. 1 op de beschikking van art. 2 en op deze van de Koninklijke Besluiten ge troffen in uitvoering van de art. 3 en 4, worden gestraft men een gevange nisstraf van 8 dagen tot 6 maanden en met een geldboete van 26 tot 1000 frank of slechts met een dezer beide straffen. De rechter kan het aanplakken van het vonnis bevelen in de plaatsen en gedurende den termijn,dien hij bepaalt en op de kosten van den overtreder. De rechter kan bovendien het be kendmaken van 't vonnis op de kosten van den overtreder bevelen, in zijn ge heel of bij uittreksel, volgens de wijze en gedurende den termijn dien hij be paalt. Al de beschikkingen van boek 1 van et Strafwetboek, met inbegrip van het hoofdstuk VII en van art. 85 zijn toepasselijk op deze misdrijven. Art. 9. Van de wet dd. 31 Mei 888 is niet toepasselijk op het aan plakken en het bekendmaken van het vonnis. Art. 6. Dit besluit zal van kracht worden op de hierna aangeduide wijze: 1De verkoop met niet door zegels coupons of penningteekens voorgestel de premies is verboden vanaf I April 1935 evenwel voor de koopwaren van allereerste hoedanigheid waarvan sprake bij artikel 3 van dit besluit, kan bedoelde verkoop door den Koning erboden worden vanaf 1 Februari van hetzelfde jaar 2. De verkoop met door zegels, cou pons of penningteekens voorgestelde premies is onderworpen aan de regle menteering voorzien bij art. 2 van dit besluit vanaf 1 juli 1935, behoudens wat voorzien is bij 3 van dit artikel 3. De verkoop met door zegels, cou pons of penningteekens voorgestelde AANKONDIGINGEN Peï regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. premies, van de koopwaren van aller eerste noodzakelijkheid bedoeld door art. 3 kan door den Koning verboden worden vanaf I Februari 1935. Art. 7. Onze Minister van Land bouw en Middenstand en onze Minis ter van Economische Zaken zijn belast, elk wat hem betreft, met de uitvoering van dit besluit. Ter opslorping van Algemeene Bankvereeniging en Bank van Handel en Nijverheid In de financieele middens wordt ge meld, dat er een nieuwe bank werd samengesteld, welke onder een nieuw beheer en met nieuw geld, de Alge meene Bankvereeniging en de Bank van Handel en Nijverheid van Kor- trijk, zou overnemen. Men voorziet dat de nieuwe bank beschikken zal over een kapitaal en reservefondsen ten bedrage van 200 millioen frank, waarvan 1 00 millioen in specie en het overige door de over name van netto actieven. Men meldt, dat de oproepingen voor de vergaderingen kortelings zullen ver zonden worden en men voegt er aan toe dat de onderschrijving van het ka pitaal van I 00 millioen en specie van nu af reeds verzekerd is. De nieuwe bank zou een uitsluitend economisch karakter hebben, zonder politieke kleur. DRINKT 'T ZWIJNLANDS BIER LANDBOUWKRONIEK. Wat men moet in acht nemen om groote en sappige aardbeziën te oogsten. De bemesting speelt een hoofdrol ze moet plaats grijpen na den oogst, in den winter, of zeer vroeg in de Len te. Tusschen de rijen zullen we 1 50 a 200 kgr. wel verteerden stalmest uit strooien per are en een mengsel van 6 kgr. Supra en 5 a 6 kgr. potaschsul- faat. Deze meststoffen worden lichtjes ondergewerkt zonder de wortels te kwetsen. In de Lente wordt de bemes ting volledigd met 5 kgr. ammoniak- sulfaat onder te rijven. De grootte van de aardbeziën hangt af van de bemesting en variëteit. De grootste variëteit is Madame Moutot, dan volgen Dr Morière, Royal Sove reign, Keizer Nikolaas, Princes Clé mentine, Leuvensche vroege, Général Chanry, Aardbezie van Lennik. Prési dent Roosevelt, en Keizer van Marok ko. Alle zijn goede handelsvarieteiten. Bij droogte moet men gieten. Voor de rijpheid is het gewoonlijk minder noodig op dit oogenblik is de grond meestal vochtig genoeg. Op het einde van April, tijdens den bloeitijd, bedekt men de aardbeziën met strooien matten tegen nachtvorst. Rond half Mei hakt men en legt men tusschen de een laagje welver teerde stalmest of gehakt stroo, zaag sel of turf, dit alles om den grond zui ver en versch te houden, en om de vruchten niet te bevuilen. Om de drie jaar vernieuwt men de béplanting men kan de uitloopers ver wijderen zoodra zij zich vertoonen. Het is verkeerd de bladeren af te snijden na den oogst, als we ze laten krijgen we meer wortelen en het vol gende jaar een rijkeren oogst. Men schat de opbrengst op 1 40 a 150 kgr. in 't goede seizoen. Het plukken zal best gebeuren 's morgens of 's avonds, omdat de vruchten sappiger blijven. Gustaaf Gillekens. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Het parlement heeft zichzelf acht dagen meer verlof toegekend en dit om twee groote redenen. De eerste is dat het budget slechts verleden Zaterdag werd neergelegd ten tweede is dat het geval Van Cau welaert nog niet is, en nog niet ko opgelost worden. Het was voldoende tijdens de laat ste bijeenkomst van de katholieken aan wezig te zijn bij het buitenkomen van de erkende vertegenwoordigers van ge heel de partij om te begrijpen in welke bijna onoverkomelijke moeilijkheden de rechterzijde op dit oogenblik ver eert. Zelfs al moest de heer Van Cauwe- laert niet schuldig bevonden worden van wat hem ten laste wordt gelegd, dan nog staat de wind op bestraffing van al de politico-financieele flirts De katholieke jeugd gromt, eischt af doende maatregelen, zelfs sancties te gen diegenen die bij de uitoefening van hun politiek mandaat, bepaalde betrek kingen in de financieele wereld hebben aangenomen. Verder was de vergadering van oor deel dat het niet wenschelijk was dat in een democratischen staat al te mach tige financieele organismen bestonden De Boerenbond heeft zijn deel ge had en de ooren van diegenen die gis teren nog de wet stelden... in de Wet straat, moeten aardig hebben gefloten. Nog karakteristieker is het volgende de onderzoekscommissie de Belgen hebben er nu ook een heeft als op dracht gekregen niet alleen het geval Van Cauwelaert te onderzoeken, maar ook al die gevallen die min of meer latent zijn en zekere overeenkomsten zekere gelijkaardigheid met dit laatste vertoonen. Dat belooft voor de naaste toekomst vermits de politico-financiers er over het algemeen niet van houden terwillen van hun overtuiging zelf moord te plegen. Zullen na deze sensationeele bijeen komst van de leiders, de christen-de mocraten eindelijk gaan begrijpen dat men het niet tegen Meester Frans heeft omdat hij de leider is van de Vlaamsche katholieken... maar enkel en alleen omdat hij als politiek leider, als staatsman, niet heeft gehandeld met al de voorzichtigheid die men van ie mand in dergelijke positie mag ver wachten Heeft zich de openbare meening overigens niet even streng betoond te genover den h. Hiernaux De hou ding van dezen Minister van Openbaar Onderwijs, vertegenwoordiger van de linkerzijde... en van de uiterste linker zijde en verdediger van de Waalsche belangen in het kabinet, die door zijn collega's moet verplicht worden, zijn functies op te geven als beheerder van een maatschappij die wordt gecontro leerd door den zeer katholieken en erg Vlaamschen Boerenbond, is op zijn minst genomen komisch. Aangenomen dat alles wordt gere geld, dat alles in orde komt op dit overigens extra-parlementair terrein, zal het kabinet Theunis nog met ern stige moeilijkheden van socialen aard hebben te kampen. De christen democraten schijnen on verbiddelijk te zijn gekant tegen nieu we toegevingen voor wat betreft de vermindering van de loonen en de toe lagen. De heer Tschoffen schijnt het zijn oude ploegmaten niet te kunnen ver geven, dat hij het slachtoffer is gewor den van de afschaffing van zijn ambt op het oogenblik dat hij tegenover de wereld een prachtige form aan den dag legde. De heer Tschoffen die vreeselijk kan bijten en lang nawrokt is in den schoot van zijn groep in de oppo sitie overgegaan... Iedere regeering waarvan hij geen deel uitmaakt zal hem, daar moogt ge gerust in zijn, to taal nutteloos schijnen. Intusschen komt het bericht dat de groote vrees, voor het spook dat sinds langen tijd als een dreiging aan den hemel hangt, het spook van de de mocratische meerderheid weer van de baan is, vermits de christen demo craten het Plan De Man formeel als niet te verwezenlijken hebben verwor pen. In dit gebaar mag men dan waar schijnlijk een weigering zien voor een samenwerking met de socialisten. Al thans voorloopig Een nieuwe Bron van Onrust Hoe meer men het Duitsche Reich toegeeft, hoe meer het eischen zal. Nog is de Saar-kwestie te Genève niet geheel afgehandeld, of reeds komt een nieuw vraagstuk aan de orde, dat eveneens een gebied betreft, dat vroe ger deel uitmaakte van het Duitsche Rijk en er door den wereldoorlog van werd afgescheiden het gebied van Memel. Deze strook ten Noorden van Oost- Pruisen telt omstreeks 150.000 inwo ners, waarvan ongeveer de helft (voois- namelijk de stedelingen) Duitschtalig is, de andere helft Litausch. Aanvan kelijk bleef het gebied na den vrede onder Volkenbondsregiem, maar in 92 3 werd het door Litausche vrij- scharen bezet, als vergoeding voor de verovering van Wilna door Polen. In I 924 erkende de Volkenbond het voldongen feit, maar verplichtte Li- tauen, het Memelgebied een ver-gaande autonomie toe te staan. Bij de Memel conventie van Mei 1924 stelden En geland, Frankrijk, Italië en Japan zich in zekeren zin tot waarborgers voor de uitvoering van de autonomie-bepalin- gen. Er heeft sedert 1924 vrijwel voort durend wrijving bestaan tusschen de Litausche overheden en de Duitschers in het Memelgebied over de wijze, waarop het Memelstatuut werd toege past. 1 erwijl de Duitschers klaagden, dat er van de autonomie vrijwel niets overbleef, koesterde men te Kowno de verdenking dat de Duitsche Memel- landers er op uit waren, de autonomie te misbruiken om een terugkeer naar het Rijk voor te bereiden. Zoolang te Berlijn een anti-Poolsche politiek werd gevoerd, een politiek, die dus uiteraard op goede betrekkingen met het eveneens anti-Poolsche Litau- en prijs stelde, legde men in Duitsch land op de Memel-moeilijkheden liefst niet veel nadruk, en de kwestie kreeg dan ook geen internationaal karakter. Nu met de komst van het nationaal- socialistisch regiem, Duitschland tegen over Polen een koerszwenking heeft voltrokken en naar een zoo innig mo gelijke vriendschap met dat land streeft toont het zich tegenover Litauen niet meer terughoudend. Daar komt nog bij, dat de Nazi-op vattingen in het Memelland een krach tige echo hebben gevonden, hetgeen uiteraard de verhouding tusschen de Duitsche Memellanders en Kowno nog meer gespannen heeft gemaakt. Deze spanning kwam o.a. tot uiting in het proces, dat te Kowno wordt gevoerd tegen de leiders van twee Duitsche or ganisaties te Memel, die er van worden eschuldigd pogingen te hebben ge daan om het Memeiland van Litauen os te scheuren en weer bij Duitschland te voegen. En dit geding heeft op zijn beurt in Duitschland weer veel kwaad bloed gezet. Thans heeft, naar het Volkische Beobachter uit Genève verneemt, de ondervoorzitter van den Memelland- schen Landdag, Meyer, zich tot de on derteekenaars der Memel-conventie ge wend, om, zooals trouwens reeds eer der geschiedde, te klagen over het op treden der Litausche overheden, dat in zijn bezwaarschrift ongrondwettig wordt genoemd. De grieven, waarvan Meyer zich de tolk maakt, komen in oofdzaak hierop neer, dat de Litau sche gouverneur en het door hem be noemde directorium, den Landdag tel kenmale naar huis sturen en het hem zoodoende onmogelijk maken zijn wan trouwen in gouverneur en directorium uit te spreken. De vier groote mogend heden hebben in September 1.1. al eens een vertoog tot Kowno gericht, maar volgens Meyer heeft dit niets geholpen heeft de toestand zich sindsdien veeleer verscherpt. Aldus wordt na de oplossing van het Saarvraagstuk een nieuwe bron van onrust geschapen, die Duitschland wel zal exploiteeren. Hoe meer men het Reich toegeeft, hoe meer het eischen zal. AGENT

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1