Drang naar Nivelleering. LEOPOLD II. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT den «UITZET» DE INDEX-GETALLEN. Mei April 638 629 681 672 661 655 613 600 626 61 7 640 630 650 639 649 639 625 613 651 640 626 616 631 626 631 623 NAAR EENE VERLENGING VAN DEN MILITAIREN DIENSTPLICHT B. K. 15" JAAR. NUMMER 22. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. GAZET ZONDAG 2 JUNI 1935. RINGHE ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 DE NATIES ALS COMMUNIKEERENDE VATEN HET GOUDBLOK AAN 'T AFBROKKELEN. Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Als we ons de moeite geven om alles te lezen wat op 't oogenblik in de nog van 't goudblok overblijvende landen Frankrijk, Nederland, Zwitserland, geschreven wordt over de stevigheid en de veiligheid van de nationale munt dan kunnen we met den rabbi Ben Akiba, die 120 jaar oud werd, zeggen Alles schon dagewesen We hebben d an inderdaad van A tot Z. en in volmaakt dezelfde bewoor dingen onze eigen historie van drie maanden geleden slechts herlezen. Bij 't kennis-nemen van 't verslag over de vergadering, die de regencie raad der Bank van Frankrijk gehouden heeft om zijn plan tot verdediging, tot de laatste kardoes, van den frank op te maken, kunnen we ons gemakkelijk voorstellen, dat deze heeren zich niet eens de moeite gegeven hebben om zeiven een tekst ervoor samen te stel len en eenvoudig de laatste mededee lingen van den gouverneur onzer Na tionale Bank en de geruststellende bul letijns van het gouvernement-Theunis, nog enkele uren vóór de devaluatie van onzen frank hebben gecopieerd. Als zij het disconto van de Banque de France van 2.50 tot 3 heb ben verhoogd, dan zijn ze zeker zoo zeggen ze ten minste dat ze hier door een moordenden klop zullen toe brengen aan de beurshaaien, die tegen den Franschen frank aan 't speculeeren zijn. En... zou deze klop... niet zoo moordend blijken beurshaaien heb ben een taaier leven dan pieren dan zal de Banque de France, in overeen stemming met de regeering, tot nog krasser maatregelen overgaan om den prijs der nationale deviezen op te drij ven en om den goudsfandaard te ver dedigen. Maar... geloof daarom niet dat deze goudstandaard in eenig gevaar verkee- ren zou De belangrijkheid van de gouo dekking der nationale munt, die de 80 overschrijdt aldus luidt de nota van de Banque de France vol staat om, wat dat betreft, alle vrees te verbannen. De nationale deviezen zijn dus gewaarborgd onder voorwaar den die veel gunstiger zijn dan degene, welke gewoonlijk vereischt .worden en die men in 't algemeen in het buiten land waarneemt De regencie-raad van de Fransche staatsbank wil wel toegeven, dat er met eenig succes tegen den frank gespecu leerd wordt, maar wanneer hij daar voor dan een explicatie geven wil, dan schrijft hij weer letterlijk alles af, wat van officieele zijde aan de Belgische pers geinspireerd werd tot aan den voor-avond toe van de devaluatie Het heet dan, dat de speculatie ge profiteerd heeft van de meest onwaar schijnlijke paniekpraatjes, die onder 't publiek in omloop werden gebracht, nu de Kamers weer bijeen moeten komen. ...Waarmee dan eigenlijk gezegd is, dat een... zetelende Kamer een besten dig gevaar oplevert voor de veiligheid van de nationale munt. Want wat vree zen de bezitters van Fransch bankpa pier en Fransche deviezen van het Par lement Wat anders dan dat de on- vereenigbaarheid van de diverse par tijbelangen er iedere poging van het gouvernement tot bezuiniging tot een algemeene deflatie waardoor toch alleen maar de inflatie te ver mijden is schipbreuk zal doen lijden. ...Wat dan ook de vóórgeschiedenis van de devaluatie ten onzent is ge weest. En in deze vóórgeschiedenis staat dan ook alles nog te lezen, wat de Fran sche regeering thans doet schrijven om de paniek rond den frank te bestrij den Dat op alle terreinen dat van han del, van landbouw, van nijverheid, het land over de economische crisis ge triomfeerd... schijnt te hebben dat in het binnenland als in het buitenland, de toestand opklaart en tot vertrouwen noodigt en dat er de regeering nog slechts te doen overblijft haar werk tot gezondmaking van de staatsbegroo- ting te voltooien. Maar om die taak naar behooren te kunnen vervullen, grijpt deze regeering naar ...nog een Belgisch middel, dat gefaald heeft De volmacht. Resumeerend mogen we dus zeggen, dat de Fransche frank op dit oogenblik even veilig en stevig staat, als de Bel gische frank... twee maanden geleden En laat ons maar gerust gelooven dat hetzelfde gelden kan voor den Zwitserschen frank en voor den Hol landschen gulden, al weigeren h publiek en de pers in deze kleine goud bloklanden ook nog zoo manmoedig in den Belgischen spiegel te kijken Alle argumenten, die de tegenstan ders van de devaluatie onder wie ook wijzelf ten onzent vooruitgezet hebben, passen natuurlijk ook op de toestanden in Frankrijk, in Zwitserland en bij onze Noorderburen, maar een andere vraag is, of het dezen landen beter gelukken zal dan wij, om zich nog aan takken en rotspunten vast te klemmen, wanneer ook zij op de steile helling, door de algemeene valuta lawine gegrepen worden, die reeds de twee sterkste economische machten van de wereld, Engeland en Amerika, heeft meegesleept. Hun regeeringen mogen nog zoo vu rig het verweer Jusqu'au bout pre diken, Franschen, Nederlanders en d Zwitsers kunnen niet meer ontkennen, dat zij stikken in de afzondering die zij zichzelven blijven opleggen, dat het goudblok voor hen feitelijk een gouden kooi geworden is, waarin van honger dreigen te vergaan. Het is mogelijk dat Frankrijk het in dien toestand iets langer kan uithou den, ($pndat het zoo rijk aan binnen landsche hulpbronnen is, maar voor Nederland en Zwitserland schijnt nu reeds de toestand zonder uitkomst. De producten van hun nijverheid en hun landbouw zijn in alle omringende landen, welker valuta tot op een zoo veel lager niveau gezakt is, onverkoop baar geworden, en geen vreemdeling waagt zich nog in hun voor hem peper duur land, terwijl hun eigen burgers, die nog wat te verteren hebben, dat in de naburige staten gaan doen die voor hen letterlijk luilekkerlanden zijn geworden. We mogen er zeker van zijn dat Belgie op t oogenblik en dan zeker met zijn wereldtentoonstelling Hol land het beste bloed aftapt. En hoor dan maar eens de doodsnoodkreten van den Rotterdamschen handel over de concurrentie van Antwerpen. Het eenige wat naties als Nederland en Zwitserland op 't oogenblik nog naar Belgie in ruime mate exporteeren is ...hun eigen landgenoot, die er zijn schoone geld gaat opdoen. Wat we in dezen tijd meemaken, dat is geen catastrofe, geen onverklaarbare calamieteit, maar een economische pro ces, zoo natuurlijk als de afloop van alle water naar de zee. Wij noemden het op deze plaats reeds het fenomeen van de commu- niekeerende vaten Inderdaad onder gaat de wereldeconomie thans den vol komen natuurlijken drang tot nivellee ring van alle vloeistoffen, van zoogauw er maar gelegenheid bestaat om met el kaar in gemeenschap te komen, en alles wat de regeeringen der verschillende staten op de wereld nog uitvoeren en beproeven om hun economie te isolee- ren, laat zich het best vergelijken aan het bouwen van dammen en van slui zen. En nu is het verschijnsel van den dag, dat misschien nog nooit, sinds het bestaan van de wereld, de drang naar nivelleering tusschen al de economische stelsels zoo geweldig is geweest, en dat dus ook nog nooit de dammen, sluizen en andere kunstwaterwerken, die het protectionisme, het nationale eigenbe lang, en vooral de nationalistische zelf overschatting hebben opgebouwd, in 'n zoo nijpend gevaar verkeerd hebben. En wanneer we dan zien dat de af- sluitdammen rond het Britscne Empire en de Amerikaansche Republiek reeds hebben begeven, en de regeeringen de zer wereldrijken verklaren dat zij niet tot een stabiliseering van hun munten zullen overgaan, vóór dat de wereld economie weer tot evenwicht zal zijn gekomen, dan lijkt het bijna krankzin nigheid bij kleine landjes, als ze nog aan dezen drang tot nivelleering weer stand bieden willen, en ...de zee bui ten hun kanaaltjes houden door dam men van peperkoek en sluizen van karton. D. N. G. Een d er meest belangrijke wereld figuren van de 19e eeuw, is zonder twijfel Leopold II. Hij werd geboren te Brussel den 9 April 1835. Van in de eerste zelfbewuste levens jaren gaf hij blijken van diplomatieke schranderheid. Toen Leopold I op 9 April 1835 zijn zoontje toonde aan zijn ministers, die te samen het gelukkig oogenblik afwachtten, straalde s Konings gelaat van edelen trots. Vier jaar waren ver- loopen sedert de stichting van ons on afhankelijkheid en men verbeidde de succes in Afrika, antwoordde hij «ho kan uw vorst gelukkig zijn, hij die zij zoon verloren heeft. Huiselijke vreugde was onbekend op t hof. t Huwelijk van t vorsten paar was niet geschied uit liefde. Hun oudste dochter Charlotte trouw de met n Duitsche Prins en was on gelukkig. Stephanie huwde met Rodolf Van Oostenrijk het sombere drama |van Meyerling wierp zijn noodlottigen schaduw over haar ongelukkig leven. Prinses Charlotta, zuster van Leo pold II, werd krankzinnig naar aanlei ciing van de terechtstelling in Mexico geboorte van een troonopvolging met I van haar echtgenoot, die vertrouwd een vaderlandsche bezorgdheid. Leopold was hier als zaakgelastigde van Engeland in Belgie werkzaam ge weest. Hij bekloeg zich over 't klein bur gerlijk gedoe van zijn omgeving, en de verdeeldheid der partijen. Zijn aanleg stond boven Belgisch peil. Leopold II stamde langs zijn vaders zijde (Saksen-Koburgs) uit de Karo- lingers, langs moederszijde, dochter van Lodewijk XVIII en Anna van Oos tenrijk, stamde hij af van Keizer Karei V., die langs Margaretha van Maele, van Vlaamsche afkomst was. Leopold II zou na een tusschenpoos van 500 jaar met het talent van Filips den Goede voortzetten. Van jongs af was Leopold zwak va gestel. Steeds heeft hij last met zijiti linkerbeen, dat gedeeltelijk verlamd was. Zijn moeder vond dat hij een grooten neus had. De Koninklijke Familie schijnt meer over gehad te hebben voor den graaf van Vlaanderen, prins Philip, wiens trekken meer gelijkheid vertoonden ep die meer succes bekwam in de salo Leopold I schreef nochtans aan een kennis dat de hertog van Brabant.sluw was en zijn vernuft wel zou ontwikke len. Heer De Lannoy, gelast met de opvoeding der prinsen, deed aan Leo pold recht wedervaren en maakte lof van dezes uitzonderlijke gaven. In 1840 werd ons Vorstenpaar naar t Engelsch Hof uitgenoodigd met hun kinderen. Bij de Koningin vooral was er groote vrees dat Leopold kreupel zou blijven. H. Conscience werd aangesteld als leeraar in Nederlandsch aan 't Hof. In 1 846 zou Leopold zijn diploma tieke opleiding ontvangen aan de Eu- ropeesche hoven. In 1850 wordt hij met zijn broeder Philip aanvaardt in de Krijgsschool. Leopold kan zich moeilijk schikken naar 'n vaste uur rooster en voelde steeds een zwak voor e aardrijkskunde. Hij vroeg de lee raars uitleg en putte zijn kennis vooral uit levenservaring. 1848 was een jaar van beproeving. Heel t land was rond zijn soeverein geschaard. De vader van M.-Louise verloor zijn troon in Frankrijk. De Ko ninklijke Familie reisde Belgie rond en komt te leper. De Koning Leopold I was stug en kon soms hard zijn. Heer Van Praet, secretaris van den Koning, hield zich op een bijzondere manier onledig met de karakter- en de geestelijke vorming van den Hertog van Brabant. Onder deze hoede leerde de jonge prins zijn vermogens scherpen en verduldig zijn. Van 16 tot 18 jaar ontwikkelde hij en prins de mannelijke hoedanigheden die hem als vorst zouden dienen. Zijn inzicht was versterking van 's lands vrijheid, den bloei van 't land, te be werken. In 1851 werden op initiatief van den Koning op Java aanstalten tot stichten van een Kolonie gedaan. Op 24 Augustus 1831 werd reeds door den Koning pogingen aangewend om Antwerpen te verbinden per spoor met 't Rijngebied. In 1853 reisde de Koning met den Hertog door de Duitsche hoofdsteden. In Maart van dit jaar had de verloving plaats van den Hertog met Marie-Hen- riette van Oostenrijk, kleindochter van Marie-Theresia, toen 1 7 jaar oud. Het huwelijk had plaats per procu ratie te Schonbrunn den 10 Augustus 853 en werd te Brussel hernieuwd den 22 Augustus 1853. Paus Pius IX verleende toelating voor dit huwelijk van aanverwanten. Het overlijden den 18 Januari 1861 van Leopold, graaf van Henegouw, sloeg in 't hart van Leopold II een won de die nooit sluiten zou. Wanneer hem ater gelukgewenscht werd met zijn had op de hulp van Napoleon III. Daarbij komt de scheiding van Leo pold II met M.-Henriette, na de eerste jaren der troonbeklimming. i In 1854 waren hertog en hertogin van Brabant voor de gezondheid van den hertog naar Sumatra gereisd. Op 20-jarigen ouderdom stierf prins Boudewijn, in wien onze Koning zijn vertrouwen had gesteld. In 1860 reist de prins alleen naar 't Oosten. Hij bracht van Athene steen van 't Acropole mee, dien hij op een voetstukje overhandigde aan den onthutsten Frère-Orban, minister-pre sident, met het motto een veroud broksteen eener rijke beschaving In 1 864 verergde de beenkwaal nog maals. De hertog reist naar Egypte. In 1865 sterft Leopold I. Den 27 December 1 865 heeft de eedaflegging plaats van Leopold II. Belgie heeft alls ik een vader verloren zegt onze nieuwe vorst in de troonrede en dit WS waar. Oostenrijk wordt verplet door de vermacht van Pruisen. Elismark belooft aan Frankrijk ver- ,.4.1'- =4 langs Belgische zijde. i-eopold II die onraad verneemt, ricPt zich naar Windsor waar hij on derhandelt met de Engelsche Koningin Victoria. Vandaar stuurt hij inlichtin gen aan K. Rogier. De Engelsche Koningin verleent on zen Koning het Ridderschap in de Orde van den Kouseband. jn 1867 betwistten Frankrijk en Duitschland elkander de bezitting van 't Croot Hertogdom Luxemburg. Het werd onzijdig verklaart. In 1870 verdwijnt Napoleon III van 't wereldtooneel. Duitschland arbeidde aan zijn or ganisatie. Engeland isoleerde zich meer en meer op zijn eiland. Rusland had de handen vol om een doortocht te vinden langs de Zwarte Zee. Onze Koning kon zijn politieke plannen doorvoeren. In 1876 hervatte hij de gedachte ons land met een kolonie te verrijken. Hij sticht de internationale aardrijks kundige Conferentie met het doel de standaard der beschaving te plaatsen op Afrika's grondgebied, de slaven handel te keer te gaan en om de juiste afbakening van de overeenkomsten met de inlandsche vorstin. Het Comité besloot een verkennings missie in te richten. Stanley biedt het zijn bekwame diensten aan. In min dan 7 jaar bekwam Lam- bermont onder leiding van Leopold II, het internationaal burgerlijk bestaan van Kongo. Belgie kreeg 't leeuwenaandeel. Ge durende 25 jaar bestuurde onze Ko ning als alleenheerscher met autoriteit dit uitgebreid gebied soms tegen den wil in van Belgie. Gedurende den veldtocht ten voordeele van den sla venhandel onderscheidde zich sergeant Debruyne, door zijn trouw aan zijn luitenant. De Koning steeds bezield met de gedachte ons onafhankelijkheid te vrij waren en ze te steunen op de levende krachten der natie, wilde reeds in 1 884 den persoonlijken dienstplicht invoeren en de wonde van de vrijwilligers met premie van het leger verwijderen: In 1884 ontsloeg hij om deze rede het Ministerie Malou, Woeste en Jacobs. Bij een reis in Duitschland ontwaar de hij de dubbelzinnige houding van Willem III. Genoodzaakt zich in het tenue van Duitsch Kolonel aan te bie den, zette hij als teeken van protest zijn kepi achterste vóór, wat schandaal verwekte en tevens den durf van onzen Vorst kenschetst. In 1 886 braken schrikkelijke econo mische en politieke onlusten uit in Bel gie die gelukkig konden bijgelegd wor den. De talenkwestie had de aandacht van den Koning gaande gemaakt. Hij begreep 't belang van Antwer pen voor onze verdediging en blo Hij sprak er Vlaamsch en riep uit in een rede in t Vlaamsch Antwerpen boven Bij de inhuldiging van de standbeel den van Breydel en De Coninck sprak hij een Nederlandsche redevoering uit Hij legt de prachtige Tervuren- en Meysselanen te Brussel aan, doet den Boog van t Jubelpark bouwen, ver groot t Kasteel te Laeken en dat van Brussel herbouwt het Paleis van Schoone Kunsten'legt te Oostende prachtige parken aan, vergroot het bui tenverblijf Ciergnon, bouwt de Villa Beaulieu aan de Azuren Kust. Hij be reidt Belgie voor om een groote rol te spelen in de geschiedenis, al worden zijn bedoelingen niet begrepen. In 1902 overlijdt te Spa Maria-Hen rietta, onze Koningin. De grijze vorst wiens groote gestalte eerbied afdwingt en Belgie belichaamt, toont in deze ge legenheid dat hij een gevoelmensch is Aan den arm van zijn neef, Albert stapt de ouderling achter 't stoffelijk overblijfsel van de moeder zijner kin deren. Deze vorst, die doorgaat als harte loos, om zijn zelfbeheersching en kou de geestdrift kon in 't geniep schreien over de ongelukken die onverpoosd zijn leven hebben verwoest. Den 7 December 1909 wordt de zieke vorst bedlegerig in 't palmboo menpavilioen te Laken. Hij is er alleen met enkele vertrouwelingen. Hij lijdt aan gedeeltelijke verlamming. Den 12 December bestatigen Drs Thiriar en Stiénon een verstopping der darmen en stellen den vorst een heelkundige operatie voor. Er is een kans op tien op genezen. De Koning ontbiedt zijn notaris om schikkingen te nemen. Te elf uur brengt de pauselijke nun tius hem den zegen van den Paus. De Koning omhelst prins Albert, prinsessen Clementine en Elisabeth. Aan e dokters zegt hij dat hij weldra ster ven zal. De Heer Cooreman, deken te Laken geeft de laatste H. Sacramenten. Aan prins Albert vraagt hij om des anderdaags de wet op den dienstplicht in den Senaat te gaan stemmen. s Anderdaags na de heelkundige bewerking had hij nog juist den tijd om de wet op de persoonlijke dienst plicht te onderteekenen. Het was voor em een troost Belgie onder de hoede van deze gunstige bode van geestelijke grootheid te kunnen overdragen aan zijn neef. Deze groote Vorst, die aan Belgie een groot Rijk als Kolonie bezorgde, en die dit klein landje tot mogendheid, niettegenstaande zijn tegenstand, had weten op te richten, ontsliep, den 1 7 December 1 909. Hij had dag op dag 44 jaar geregeerd. De roem en de grootheid van dezen Vorst groeien nog dagelijks in belang en in de aanstaande tijden zal zijn naam schitteren in de rang der grootste vorsten van Europa. D. S. DRINKT 'T ZWIJNLANDS BIER Met 9 puntem gestegen voor het Rijk. Hieronder geven wij de indexgetal- en op 1 5 Mei Voor het Rijk Brussel en omgeving Antwerpen en omgeving Gent en omgeving Luik en omgeving Provincie Brabant Prov. Antwerpen Prov. West-Vlaanderen Prov. Oost-Vlaanderen Prov. Henegouwen Prov. Luik Prov. Limburg Prov. Namen De stabilisatie-index voor het Rijk is gestegen met I punt in April was het 80.4 en in Mei 81.4. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Een druk besproken kwestie. Een kwestie die op dit oogenblik den politieken toestand in het land be- heerscht is die van de verlenging van den diensttijd. Twee thesissen staan tegenover el kaar die van den minister van lands verdediging, die den militairen dienst plicht wil verlengen en die van de socialisten, die van geen verlenging van den militairen diensttijd willen hooren. Bij de samenstelling van het kabinet n Zeeland werd overeengekomen voor wat betreft de landsverdediging het status quo te behouden, en daar blijken de socialisten aan vast te hou- De heer Devèze voert van den anderen kant aan, dat sindsdien de in ternationale toestand is gewijzigd, en dit niet in gunstigen zin. Zelfs de mees ter van het roode Rusland, Staline, heeft niet geaarzeld in een officieel communiqué mede te deelen dat het voor Frankrijk een allereerste noodza kelijkheid is de veiligheid te verzeke- Van af dit oogenblik is dê houding van den minister van landsverdediging in zekeren zin begrijpelijk en kan men het hem vooral niet kwalijk nemen, dat hij wenscht de kwestie aan het par lement voor te leggen. In de kringen van de legerleiding is men inderdaad de meening toegedaan, dat inderdaad tot voor twee jaar, zoo lang Duitschland zich dus aan de vre desvoorwaarden hield, er geen reden was om van den Belgischen soldaat iets anders te eischen dan dat hij een ze kere militaire opleiding zou ontvangen. Het land, dat door het Verdrag van Versailles werd beschermd, was niet in e noodzakelijkheid de Oostgrens die gt tegen het gedemilitariseerde Rijn gebied, door een grenswacht te be schermen. Thans, nu Duitschland zijn kaarten heeft getoond, en in zijn ware gedaante voor ons verschijnt, is dit niet meer het zelfde. Het leger, dat vroeger slechts soldaten moest drillen om hen weer naar huis te sturen zoodra zij het vak van krijgsman kenden, moet thans ook e wacht optrekken om op alle moge- jkheden voorbereid te zijn. De bewe gingssnelheid van de vijandelijke ge motoriseerde legerkorpsen bedraagt 250 kilometer per dag, zoodat Brussel en Antwerpen in één dag, bij een mo gelijken inval, zouden zijn bereikt. Men vraagt zich af hoe in den huidigen staat van zaken ons leger bij machte zijn, aan een dergelijken aanval het hoofd te bieden. Indien op het be paalde oogenblik het garnizoen van Luik moest op maneuver zijn in het kamp en waarom zou de aanvaller niet juist dat moment uitkiezen dan zou dat voor ons land de hernieuwde overgave beteekenen aan de verschrik kingen van de vreemde bezetting. De huidige omstandigheden maken het zeer moeilijk, in geval van een aan val op onze Oostgrens, de troepen bin nen de Maas samen te trekken en den vijand weerstand te bieden, in afwach ting, dat de algeheele mobilisatie zou worden doorgevoerd. De oplossing zou zijn altijd vol gens de hoogervermelde kringen het onder de wapens houden gedurende 1 8. maanden van de lichtingen, tot de hui dige troebele internationale atmosfeer opgeklaard. Men vraagt zich af of ons land een tweede maal zal verrast worden, zooals in 1914 gebeurde, dan wel, of het dit maal op voorhand zijn voorzorgsmaat regelen zal treffen. Er wordt verder aangevoerd, dat voor het treffen van dezen maatregel! geen enkele nieuwe uitgaaf zou moeten geschieden, vermits de bewapening van deze troepen geput zou worden uit de nationale reserve. Het levensonderhoud van de sol daten een miliciaan kost 7.50 fr. per dag en een vrijwilliger 6.50 fr. zou voor een goed deel kunnen ver haald worden op de vermindering van den werkloozensteun, die automatisch zou volgen. Wij doen niets anders dan de kwes tie duidelijk stellen. Aan de regeerders ze op te lossen, en aan de leden van het Parlement hun verantwoordelijk heid te nemen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1