Europa gisteren en heden. Het Oorlogsgevaar Oost-Afrika Zonneslag PUROL in 15« JAAR. NUMMER 29. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 21 JULI 1935. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN 2). eene krisis van daling der prij zen, zooals het gebeurde van 1820 tol 1847 en van 1873 tot 1895 3). eene opbouwkrisis te wijten aan de verandering der levensvoorwaarden in Europa. HOPPEBELANGEN HET UITROEIEN VAN MANNELIJKE HOP. LANDBOUWKRON1EK. GEDENKTEEKEN VOOR KONING ALBERT DE OPENBARE MEENING IN ITALIË ACHTER MUSSOLINI. DRINKT HET VOLKSBIER UITZET MOETEN DE MOGENDHEDEN TOT DE MUNT-STABILISAT1E OVERGAAN ALLE WERK VOOR BINNENHUIS CHARLES DENUT KOLONIALE LOTERIJ GAZET TAN F0PER1NGHE Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in *t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers^-Eigenaars Postcheck 48459 Telefoon 80 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Om zich eene gedachte van den te- genwoordigen tijd te maken en zich nauwkeurig rekenschap te kunnen ge ven van de plichten en hervormingen, die hij eischt zelfs in een land als het onze, moet men altijd terugkeeren op de algemeene voorwaarden van het leven in Europa en in de wereld. In den staat van betrekkelijke vast heid der vooroorlogsche dingen, heeft Belgie in de illusie kunnen zwemmen dat het zijn leven en dat het voldoen de was voort te brengen en te ver- koopen om zijne economische bestem ming te verwezenlijken. Het leefde zijne geschiedenis en leefde zonder kommer. Alleen de kiestornoois stoor den soms zijne rust. De oorlog en de na-oorlog hebben ons brutaal gebracht, met gansch Eu ropa, voor de koude, historische en economische werkelijkheid, waarvan wij heel naïef dachten vrij te zijn.Drie krisissen prangen ons 1). de vereffeningskrisis van den oorlog Het aanschijn van Europa is veran derd, zoowel dat het geslacht van voor 1914 zich niet meer herkent in zijne trekken, 't is te zeggen, in zijne aard rijkskunde. Maar wat zich vooral her vormd heeft, zijn de hoofdzakelijke trekken van zijn economisch bestaan, die spruiten uit het verrassend ontlui ken van Europa in de wereld, sedert eene eeuw. Anderzijds zou men niet dikwijls genoeg het belang van den volksfac tor in die hervorming van Europa kun nen onderlijnen. Die factor speelt nu eene des te grooter rol, dat ons we relddeel niet meer als vroeger het ge lukkig voorrecht bezit te kunnen uit voeren, dank zij massieve uitwijkingen, geheel het meerder overschot zijner bevolking, naar overzeesche landen. Tegenwoordig is de Europeesche be volking bevrozen juist als de uit voer en de kredieten. Vergeleken bij den vooroorlog, gelijkt Europa zoo wat op het kasteel der schoone in het slapend bosch. Welke tooverroede zal het wakker schudden In eene eeuw steeg de bevolking van ons werelddeel van 1 50 miljoen naar 400 miljoen zielen. Om dit mirakel mogelijk te maken, waren er uitzonderlijke voorwaarden noodig.Eerst en vooral, de wetenschap pelijke en industrieele vooruitgang, in de 19e eeuw Verwezenlijkt. Vervol gens, de handelsopperheerschappij door Europa uitgeoefend op de pla neet, dank zij zijn kolonialisme en zijn imperialisme Europa moet voortbrengselen verkoopen zonder op houden stijgende in getal en waarde het moest, met ernstige voordeelen voor zich, aan de wereld talrijke dien sten bewijzen vervoer, verzekeringen uitrustingen, bewapeningen, enz. het moest haar, tegen groote interesten, overgroote sommen uitleenen. Op deze voorwaarden kon de Europeesche be volking aangroeien en vooruitgaan, en een oninbeeldbaren levensstandaard bereiken voor het gezamenlijke der andere bevolkingen van den wereld bol met daarenboven een kader van sociaal leven, voortdurend verbeterd" en een kader van openbaar leven, on ophoudend van grooter aanzien. Ondanks dit alles, heeft de aangroei zijner bevolking in Europa de onver mijdelijke breuk van bet evenwicht uitgelokt, die er in de geschiedenis al tijd het gevolg van is. Het valt onder de zinnen dat, indien het Europa van 1935 slechts 150 millioen inwoners telde als in 1815, en indien Belgie maar drie millioen en half zielen telde als onder de regeering van Koning Wil lem, de verschrikkelijke problemas, die hem gesteld worden, het niet zouden zijn of in een enkel oogenblik zouden opgelost zijn. Maar de goddelijke voor zienigheid heeft aan den mensch ge heel de aarde en hare vruchten gege ven. Aan den mensch die te veroveren en te zorgen dat hare vruchten recht-, vaardigd verdeeld wezen. Juist wordt in de halfellende van Europa het harde vraagstuk gesteld van de verdeeling der rijkdommen voornamelijk daar waar reusachtige massas van bevolking tot werkloosheid zijn gedoemd. En dat maakt zoo da delijk en zoo brandend het problema der profijten en den stormloop naar de profijten die het kenmerk zijn van een hyperkapitalistisch regiem, dat het Westen zich zelf geschonken heeft. Is er in het Europa van heden nog plaats voor dit regiem, met al het gekuip der finantie, gaande van de uitlegbare po gingen tot de meest geruchtmakende aftroggelarijen Moet de nijverheid, de handel, de landbouw, het krediet geheel der zakenwereld aan zulk regiem onderworpen blijven Eischt het ge- wenscht handhaven van een klimaat van economische, redelijke en bere deneerde vrijheid het behoud van het hyperkapitalisme Hier wordt de hoofdvraag gesteld. Is er, in de voor waarden aan Europa gesteld, nog plaats voor het kapitalistisch profijt en superprofijt De beweging van devaluatie der ver scheidene wereldmunten geeft aan die vraag een treffend verhef. Sedert het pond-tornooi, heeft de munt drie hon derd zestig waardeverminderingen on dergaan, zegt men. Wij hebben dit cijfer niet gekontroleerd. Gewis waren er waardeverminderingen om wille van staatsredenen. Filips de Schoone, ko ning van Frankrijk, die meer dan eens overhoop lag met de Vlamingen, bij genaamd Filips de Munteschroder, was een fameuze muntontwaarder voor de noodwendigheden van zijn konink rijk. Men zal nochtans gaarne aanne men dat, ware er altijd een volmaakte verevening geweest tusschen den prijs eenerzijds en de goederen en diensten anderzijds, het niet noodig geweest was te devalueeren. De Munt hadde er zich bij bepaald de verrichting van troc vast te stellen en te vergemak kelijken. Maar men heeft in de bewer king meer en meer den factor profijt ingeschoven, en deze is meer aan het zwellen gegaan. Het hyperkapitalisme heeft den fac tor profijt tot op het toppunt gedre- n. Het heeft hem van zijne natuurlijke bestemming afgewend voor het schit terendste profijt van een beperkt getal geldmagnaten In Belgie heeft men er officieel honderd zeven en dertig gevonden. Er zijn wellicht nog ande ren. Maar op zekere oogenblikken is er spraak, voor de algemeen econo mie, van zich van den overdreven last te ontmaken, welk dit niet verrecht- vaardigd superprofijt hem opgedron gen heeft door een overkomenden dienst. In dit feit ligt, met den oorlog, met de buitensporige uitgaven der openbare besturen en met de zoetheden van den beurswoeker, de diepe reden van de muntontwaardiging. De zeden leer en de goddelijke wet wreken zich. De mensch moet zijn brood verdie nen in het zweet zijns aanschijns. De strijd rond het profijt is tegen woordig zoo geweldig tusschen econo misten als hij in de middeleeuwen was tusschen moralisten. Alle profijt willen afschaffen, zelfs bevat binnen recht vaardige grenzen, onder voorwendsel dat het profijt onbestuurbaar is en zijne maat grillig, is eene uiterste oplossing, enkel door de kommunisten vooruitge zet. Maar de kommunisten zien er geen graten in het voor den Staat te houden en ook... voor zich zeiven. De recht zinnige moralisten zeggen niet dat de maatschappij aan alle profijt moet ver zaken, maar zij eischen eene waak zaamheid op binnen een rechtvaardig evenwicht der belangen, en zij zijn van meening dat dit evenwicht zal kunnen verschaft worden door eene beroeps inrichting, die aan de huidige econo mische anarchie een einde stelt. jf Langen tijd heeft het Europeesch kapitaal de substantieele profijten ge kend. De voortbrengselen, die het de wereld inzond, waren betrekkelijk zeldzaam en bijgevolg gezocht en be taald tegen een prijs, die des te winst gevender was voor den fabrikant, daar de loonen karig waren. Maar bij groo te ritten en met eene steeds aangroei ende snelheid, hebben de uitvindingen de nijverheid met steeds machtigere machienen voorzien, die eindelijk de markten verzadigden. Op den belem merenden aardbol, stiuten de mede dingers op elkaar en worden verbit terd. De economische oorlog heeft als eene schaduw den politieken oorlog ge volgd. Gewis, er is op volstrekte wijze geen overproductie, aangezien voor ontelbare benoodigheden ontelbare menschen onverzadigd blijven. Voor een groot getal voortbrengselen, is het de begeerte niet zich die aan te schaf fen, welke aan de gebeurlijke koopers ontbreekt, maar wel het middel dit te betalen. En het profijt, zelfs wettig als gevolg voor bewezen dienst en voor het groot gevaar niet betaald te woi den, is slachtoffer van die gedwongen staking der verbruikers. Het is het oogenblik aan de beroem de woorden van Montesquieu te herin neren De instellingen vergaan doo' het misbruik der princiepen G. v. B. Onderrichtingen aan de Betrokkenen. Een koninklijk besluit betreffende de mannelijke hopplanten en de wilde hop is afgekondigd. In alle gemeenten waar de hop ver bouwd wordt, is het verboden in de hoptuinen mannelijke hopplanten te behouden of aan te planten. Het uit roeien dezer laatste moet geschieden vóór 1 Juli van elk jaar. In de bedoelde gemeenten, alsook binnen een strook van vijf kilometer over hun grenzen, zijn de eigenaars, pachters of rechthebbenden verplicht, vóór 1 Juli van elk jaar, de wilde hop planten uit te roeien of te doen uit roeien op alle gronden waarvan zij, krachtens om het even welk recht, ge not hebben. Dezelfde verplichting van uitroei ing der wilde hopplanten, vóór 1 Juli van elk jaar, is opgelegd 1). Aan de burgemeesters, voor de- gemeentelijke eigendommen 2). Aan de beambten en aangestel- den van waters en bosschen, voor de aan het boschbeheer onderworpen ei gendommen aan de ambtenaren en beambten van bruggen en wegen, van spoorwegen,telegrafie en telefonie, van buurtspoorwegen en van den provincia len, technischen dienst, voor alle we gen, buurtwegen, glooiingen, grachten en bermen, die aan hun toezicht on derworpen zijn. Indien de betrokkenen nalaten zich binnen de aangeduide tijdperken te ge dragen naar de maatregelen voorge schreven bij de voormelde artikelen, wordt daartoe van ambtswege overge gaan op de kosten van de overtreders. De Rutabaga is een uitmuntende plant voor gronden met ondiepe bouwlaag. Als wintervoeder voor het vee, is de halve suikerbeet de beste deze plant vergt echter een diep omgewerkte grond om een schoone opbrengst te kunnen geven bij nat weder is de opbrengst nog kleiner. Daarom nemen we onze toevlucht tot de rutabaga om het vee te voederen in den winter deze plant gedijt in een vochtigen grond en ook op hooger gelegen vlak ten. Om een goede opbrengst te beko men geven we bemesting 40.000 kgr. stalmest en een mengsel van 600 kgr. Supra en 300 kgr. Chloorpotasch na de planting werkt men nog 500 kgr. ammoniaksulfaat onder per Ha. Men zaait op wachtbed in Maart en plant in Juni, men kan ook ter plaatse zaaien tijdens de eerste helft Van Juni op rijen van 40 a 50 cm. afstand en in de rij laat men een afstand van 40 cm. tusschen de planten. Op twee aren wachtbed, kan men genoeg planten kweeken om een hec tare te beplanten men zaait op rijen van 30 cm. afstand. Om de insecten te bestrijden dom pelt men de zaden in terpentijn en zoodra de planten opkomen strooit men assche of plaaster. De rutabaga kan 60.000 kgr. knol len geven per Ha. Men oogst vanaf November naarmate men ze noodig heeft, want de bewaring in silo's is niet altijd verzekerd. Rutabaga's geven een sterken smaak aan de melk om dit nadeel te voor komen snijdt men de wortels daags fe voren aan stpkken en men mag ze niet in den stal laten liggen, Gustaaf Gillekens. HET NATIONAAL Het uitvoerend Komiteit van het Na tionaal Gedenkteeken voor Koning Albert aan den Yzer, werd op Woens dag 3 Juli door Koning Leopold III ten paleize ontvangen. De afvaardiging bestond uit Majoor Albert, voorzit ter De Praetere, onder-voorzitter er Gesvelt, secretaris. De voorloopige besluiten werden be krachtigd. Het gedenkteeken wordt in Nieuwpoort opgericht. De noodige kre dieten worden door het Ministerie van Openbare Werken ter beschikking ge steld om een nieuwe monumentale brug nabij de sluizen te bouwen. De breedte er van zal minimum 1 8 meter bedragen. Op het gedeelte voor de brug, in de richting van Oostende, zal het breed opgevatte monument opg^ richt worden. Het bestek voor dit gedenkteeken alleen bedraagt TWEE millioen een wedstrijd wordt onder alle beeldhou- ers en bouwmeesters oud-strijders uitgeschreven. Den Vrijdag werd een afvaardiging van kunstenaars oud-strijders door het komiteit van het Yzer-gedenkteeken ontvangen. Gedurende de vergadering ten pa leize, betuigde de Koning zijn instem ming met het voorstel om in het ge denkteeken ook de onafgebroken toe wijding van Koningin Elisabeth naast die van Koning Albert te vereeuwigen. Men hoopt, voor den zomer van 1937, met de brug en dit gedenktee ken van grootsche afmetingen en bree- n opzet klaar te komen. AAN HET FRONT VAN ETHIOPIE. i Stukloopen van Huid on Voeten en Stukzitten bij Wielrijder! verzacht en geneest Doos 4 ca 7 Frank In alle Apotheken De uitvoer zou niet langer meer gehandicapeerd mogen worden. Uit Londen wordt bericht, dat de Midland Bank tegenstander is van een eventueele muntstabilisatie. Deze instelling beweert in een verslag, dat onlangs werd afgekondigd, dat de sta bilisatie van bet Pond Sterling op goud basis voor het oogenblik onmogelijk en beweert dat deze kwestie voor- loopig nog moet openblijven. Zij is van oordeel, dat het oogenblik, dat moet gekozen worden om naar de goudpariteit te gaan en de manier om deze in te voeren, twee afzonderlijke kwesties zijn, die afhankelijk zijn van den Britschen handel en de Britsche nijverheid. De Midland Bank is van oordeel, dat de beteekenis van bet woord sta bilisatie sinds den oorlog in zooverre is gewijzigd, dat vroeger algemeen on der stabilisatie werd verstaan de verhouding van een bepaalde munt ten opzichte van buitenlandsche munter In onze dagen is er tusschen deze op vatting en die van een vaste verhou ding tot den prijs der goederen een wijziging gekomen. Dat is het verschil, dat bestaat tusschen de internationale tabilisatie en de binnenlandsche sta bilisatie. Indien Engeland zijn munt moest stabiliseeren ten opzichte van vreemde landen, zou het de binnenlandsche stabiliteit van zijn munt verliezen. Het weekblad Observer noemt deze opvatting revolutionnair. Zij houdt geen rekening met de vraag van de industrieelen en de handelaars, die gelukkig zonder dewelke de uitvoer, waarvan internationale stabilisatie zou ontstaan, zonder dewelke den uitvoer, waarvan het bestaan van het land af hangt, ernstig bedreigd blijft. De gevraagde inspanning moet wor den geleverd, zegt het blad verder, wij moeten thans niet voortgaan met de houding van het wait and see LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE De Italiaansche Verzuchtingen. De Italiaansche verzuchtingen schij nen te bestaan in de uitbreiding van Erythrea en Italiaansch Somaliland der wijze dat gansch het gebied zich van de pleinen en een verlengenis van Erythrea tot aan de bergen boven den Blauwen Nijl zou uitstrekken. Wat be treft de betiteling, als Italiaansch grond gebied, Romeinsche kolonie, protecto raat of onder-mandaat-stelling, deze blijft nog in betwisting. In elk geval zou het bepaalde gebied geopend moe ten worden voor Italiaansche uitbrei ding. Zulke eisch zou natuurlijk on- vereenigbaar zijn met het statuut van Abyssinie in zijn hoedanigheid van lid van den Volkenbond, maar moest dit statuut kunnen worden vervormd, of, eenvoudiger nog, in het gedrang ge bracht worden, dan oordeelt men dat zekere moeilijkheden welke voortsprui ten uit de interpretatie van het Or thodoxe covenant zouden kunnen op geheven worden. Volgens zulke thesis zou het vraagstuk van oorlogsvoorko- ming in Ethiopië niet meer afhankelijk zijn van de besluiten welke door den Volkenbond zouden getroffen kunnen worden, om een zijner leden te be schermen tegen den aanval van een ander lid, maar wel van het statuut zelf in zijn hoedanigheid van lid. De Rede van Sir Samuel Hoare gunstig onthaald in Frankrijk. In Fransche kringen werd de rede van sir Samuel Hoare met groote vol doening ontvangen. Ofschoon de waardigheid der Fran sche diplomatie vereischt, dat zij zich na het sluiten van 't Engelsch-Duitsch vlootaccoord uiterst terughoudend en koel ten opzichte van het Foreign Of fice betoont, kan men toch zeggen, dat deze houding de Quai d'Orsay niet al te best afging. Men voelde zich onpret tig in dezen toestand van verkoeling met Engeland en de vertrouwelijke be trekkingen met Italië, hoe zeer ook op prijs gesteld,vormen hiervoor geen vol doende tegenwicht. De Fransche di plomatie is sedert het einde van den oorlog te zeer gericht geweest op een nauwe samenwerking met Londen, dan dat de positie van cavalier seul met de daaraan verbonden verantwoorde lijkheden, als bijzonder benijdenswaar dig zou zijn voorgekomen. Het gevoel van gekrenkte eigenwaarde bleef ech ter het voornaamste beletsel om het nauwe contact met Londen te herstel len. Dit gevoel nu schijnt zich door de verklaringen van sir Samuel Hoare be vredigd te achten. De Fransche diplomatie is steeds uitermate gevoelig geweest voor juist gekozen woorden. De passage uit de rede van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken, waarin de geest van de Fransch-Engelsche betrekkingen in de afgeloopen dertig jaar in herin nering wordt gebracht, waarin van Frankrijk gesproken wordt als van een ouden en intiemen medewerker, en van politieke vrijheden, kan niet anders dan te Parijs een warm onthaal vin den. De openbare meening in Italië is Alles of Niets De openbare meening in Italië kan thans als volgt worden weergegeven men acht een militaire expeditie on vermijdelijk. De keizer van Ethiopië zal nooit eenigerlei regeling uitvoeren, waarin hij toestemt onder den druk van Groot-Britannie, den Volkenbond of beiden te zamen. Het is een kwestie van alles of niets. Indien Mussolini zijn troepen uit Eritrea en Somaliland zou terugtrekken, zouden de Ethiopiers bei de kolonies binnenrukken. De voorberichten op vijandelijkhe den zijn thans veel populairder dan een maand geleden. De openbare meening zal achter Mussolini staan, indien Italië uit den Volkenbond zou treden, wan neer de Bond in het geschil tusschen- beide komt. Het is geen overdrijving te zeggen, dat het Italiaansche volk thans met de gedachte verzoend is, den prijs voor koloniale expansie te betalen. De Lie den, die onder de werkloosheid en de zware belastingen lijden, welke, naar hun verklaard wordt, noodig zijn ter betaling van het oorlogsmateriaal, ge- looven thans, dat er in Ethiopië land voor hen is om te bewerken en mine rale hulpbronnen en een bestaansmo gelijkheid voor elkeen. Zij zijn gereed om wat zij noodig hebben desnoods met geweld te nemen. De Positie van Engeland. Maatregelen in Somaliland. De Italiaansche bladen gaan nog steeds door met Engeland te polemi- seeren in verband met het Ethiopisch conflict en met het Engelsche aanbod, dat door Mussolini werd afgeslagen. Thans weer wijzen zij op de groote be dragen die door Engeland betaald zijn ter verwerving van de concessie der wateren van het meer Tsana. Vervol gens worden, op grond van een publi catie van den Engelschen generalen staf beschouwingen gewijd aan het woestijnkarakter van Ogaden, dat aan Italië werd aangeboden, waarbij er dan tegelijkertijd op wordt gewezen, dat Engeland in Somaliland een poort openliet voor de voorziening van wa pens en levensmiddelen van Ethiopië. Verder achten de bladen het ken merkend, dat bij de Ethiopische hoof den een ingeworteld vertrouwen be staat in de hulp van Engeland, dat nog versterkt wordt door de maatregelen, die Engeland zelf neemt in Somaliland zooals herinrichting van het wegenstel sel, versterking van de militaire posten verbetering van de haven van Berbera, waar oorlogsmaterialen worden door gevoerd, die bestemd zijn voor Ethio pië. BIJ BEHANGER-GARNIERDER 46, Gasthuisstraat, POPERINGHE. Uitslag der 1111 Trekking. Verleden week had de trekking plaats van de 1 1 e Schijf der Koloniale Loterij. Winnen I 00 frank, de billetten aller Reeksen, eindigend op 0 Winnen 250 frank, de billetten aller Reeksen, eindigend op 33 Winnen 500 frank, de biljetten aller Reeksen, eindigend op 624 Winnen I 000 frank de billetten aller Reeksen, eindigend op 872 Winnen 2500 frank de billetten aller Reeksen, eindigend op 103 Winnen 5000 frank de billetten aller Reeksen, eindigend op 0396 Winnen 10.000 frank, de billetten aller Reeksen, eindigend op 4741 Winnen 35.000 frank de nummers 86048 aller Reeksen. Winnen 50.000 frank de nummers 36523 aller Reeksen. Winnen 75.000 frank de nummers 32693 aller Reeksen. Winnen 1 00.000 frank de nummers 05096 aller Reeksen. De volgende Reeksen winnen elk 200.000 frank Reeks A. Nummer 55180 Reeks H. Nummer 49872 Reeks K. Nummer 71357 Reeks C. Nummer 92481 Reeks A. Nummer 88879 De volgende Reeksen winnen elk één millioen frank Reeks K. Nummer 84545 Reeks A. Nummer 35222 Reeks P. Nummer 33853 Reeks C. Nummer 56004 Reeks K. Nummer 92726 In de negen andere reeksen winnen deze nummers een troc-stingslot van ïö.000 frank. Wint 2.500.000 frank j Reeks K. Nummer 67378 In de negen andere reeksen wint dit nummer een troostingslot van 50.000 frank.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1