Hos os n De Tegen-Sancties van Italië. De Oorlogsbegrooting Naar een Hervorming van het Kieswetboeli sa» NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN.,Uj GEBROEDERS DUPONT IN FRANKRIJK. ALMANAK VAN SNOECK UITZET 15' JAAR. NUMMER 47. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. GAZET POPERMGHE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post Congo Frankrijk Amerika 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in *t poat- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Telefoon 180 Naamlooze ingezonden artikels worden ir de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur* waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DE STRIJD IN ETHÏOPIE. Een Vergelijking tusschen Duitsche en Fransche Effectieven. Opmerkenswaard is de verandering in den algemeenen toon der brieven uit de oorlogscorrespondentefabriek die de Engelsche persagentschappen te Addis-Abeba hebben opgezet. Nog wordt de optimistische toon er in aangeslagen, doch deze toon klinkt eiken dag al meer en meer in mineur. Niet meer zooveel wordt gedaan aan het logenstraffen van de Italiaansche overwinningsberichten, en, over de tactiek van de Abessynische generaals wordt ook niet zooveel meer in detai gesproken. Wel echter wordt de voortdurende terugtocht van de Ethiopiers er nog altijd zoo verklaard: dat zij hun krach ten sparen Willen voor den grooten en beslissenden slag. dien ze den Italianer leveren zullen, als ze dezen maar dief genoeg in het binnenland en ver ge noeg van hun basissen gelokt zuller hebben Dus altijd nog dezelfde kinderachti ge onnoozelheid Alsof iemand beter weten zal, to hoever de Italiaansche legers zonder groot gevaar vooruitrukken kunnen dan... de Italiaansche aanvoerders- zeiven De indruk, dien het verloop der krijgsverrichtingen ons geven mag is dat de grootste tegenstand, welken dr troepen van Mussolini te overwinner hebben ...door de Natuur van dit land geboden wordt. Over dit voordeel van de Ethiopiers blijkt niets te weinig gezegd. Het is zelfs zeker, dat aan het op ruimen van de hinderpalen, die aldaai hun opmarsch belemmeren, de Italia nen weinig minder tijd en inspanning zouden moeten besteden, zelfs wan neer er heelemaal géén tegenstand wa re van de zijde der inboorlingen. Bij de formidabele moeilijkheden die overwonnen moeten worden om het vooruitrukken van een paar hon derdduizend menschen mogelijk te ma ken honderden kilometers ver, door een land dat er al niet zooveel her bergzamer en genryakkelijker toegan kelijk uitzien zal dan de maan, moe ten de enkele geweerschoten, hier en daar van achter een rotstop of een heuvelrug gelost, al voor zeer weinig meetellen, en zoo laat het zich zonder inspanning voorstellen, dat de verlie zen van de Italianen in enorme mate meer door ziekten van allen aard, dan wel door verwondingen veroorzaakt zijn. De beroemde uitlating van Chateau briand La fórêt précède la civilisa tion, le désert la suit krijgen de Ita lianen in Abessynie om te keeren De woestijn die zich voor hen opent, hebben zij, bij eiken stap vooruit, zoo niet direct tot een bosch, dan toch tot een bewoonbaar land te maken. De beschaving die zij er door den oorlog brengen, is er geene die vernielt, maar die opbouwt. Zelfs de correspondenten uit de anti-Itali- berichtenfabriek te Addis-Abeba, moe ten erkennen, dat de oprukkende Itali aansche troepen overal echte wonder werken achter zich laten. Magnifieke asfaltwegen, echte auto strades worden als door een tooverstaf getrokken door wildernissen, die wei nige weken geleden nog nauwelijks voor antilopen, giraffen en leeuwen toegankelijk waren opslagplaatsen voor allerlei levensmiddelen worden met een bewonderenswaardig overleg opgericht, installaties voor het reinigen van het schaarsche water weren be smetting en vergiftiging en aan zes tienduizend slaven kon reeds de vrij heid worden geschonken. Dit cijfer wordt opgegeven in de jongste nota van Mussolini aan den Volkenbond, maar, hoe indrukwek kend ook, toch hechten wij nu juist daaraan niet zoo n groot belang op 't oogenblik. Daarvoor zien we te moeilijk in, wat voor een Ethiopischen proleta riër wel het verschil tusschen slaver nij en vrijheid mag zijn. Laat hij door de Italianen ver lost wezen... aan een ketting zal hij toch wel niet hebben vastgelegen, en vrijheid zal dus voor hem wel een abstract begrip zijn. Hoogstens zal het voor hem betee- kenen, dat hij thans zijn arbeid mag verkoopen aan wie hijzelf wil, maar... waar zal hij al elders arbeid vinden dan... bij zijn vroegéren eigenaar En werken zal hij in- vrijheid niet minder moeten doen, dan in slaver nij Veel interessanter in de Italiaansche mededeelingen, die vanuit Addis-Abe ba eiken dag met minder animo wor den tegengesproken of zelfs, maar ge minimaliseerd, zijn de berichten be treffende het overloopen van de be volkingen der bezette gebieden naai de Italiaansche troepen. Het valt nog nauvyelijks tegen te spreken, als de Italianen zeggen, dat zij in Ethiopië niet ais veroveraars, maar als bevrijders worden onthaald. Natuurlijk heeft men zich ook hier voor overdrijving te hoeden en vooral voor romantizeering. In een primitief land als dit hebben alle woorden een andere beteekenis. Even dwaas ais het is, van vader landsliefde te spreken bij de getrou wen van den Negus, 's het ,d,ezen welke naar zijn vijanden overloopen, als verraders te brandmerken. Vol gens onze Europeesche begrippen, zul len de motieven die in Abessynie hei «patriotisme» vormen wel niet zooveel schooner en respectabeler zijn dan de ze welke er leiden tot landverraad In beide gevallen zullen deze mo tieven wel uitsluitend eigenbelang zijn, eigenbelang van de laagste kwaliteit. Deze nog driekwart wilde bevolkin gen zullen zelfs niet de trouw van den hond aan zijn meester kennen, en zich eenvoudig keeren naar den kant van waar zij de vetste brokken verwach ten of... het minst slagen. En indien het tot dusver steeds gebleken is, dat Mussolini's troepen slechts een «stad» om de heele bevolking ervan, met vor sten en priesters aan het hoofd zich aan hen te zien onderwerpen, dan is de kans groot, dat hij in dezen Abessy- nischen veldtocht de woorden van zijn voorganger Julius Cesar Vene, vidi, vici Ik kwam, ik zag, en ik overwon ook tot de zijne zal kun nen maken. Maar... dan is een andere vraag, of die nieuwe onderdanen door hem vei liger te vertrouwen zullen zijn, dan ze t door den Negus waren. Alvast bestaat er geen enkele reden waarom misschien de voornaamste drijfveren van hun verraad tegenover Elaile Sailassié onder en Italiaansche heerschappij zouden weggenomen wor den Wij bedoelen de veeten, de af gunst, de haat onder de tallooze stam men, rassen en vooral godsdienstige secten, die de zoogenaamde Abessy nische natie vormen. Deze onderlinge haat kan thans we! een oogenblik wegsmelten in den ge- meenschappelijken afkeer voor de heerschappij van den Negus, maar on vermijdelijk zal hij terug opvlammen, wanneer elke van de stammen, rassen en religieuze secties teleurgesteld Zal moeten worden in zijn hoop, dat de nieuwe meesters hen zullen bevoordee- len, ten koste van al de andere. Op het loyalisme van hun nieuwe onderdanen zullen de Italianen dus maar best geen huizen bouwen. Intusschen moeten ze er wel zeer gerust in zijn, dat niemand het nog wagen zal, hen met geweld uit het door hen tot dusver veroverde terrein te verdrijven, als het toch zeker is, ciat ze dit terrein van nu af reeds in orde brengen, er alle mogelijke verkeers middelen scheppen, het bewoon- en exploitabel maken, alsof ze er nooit meer vandaan zullen moeten. Reeds mag geloofd, dat ze weinig minder feitelijk al in bezit hebben ge nomen, dan wat zij als mandaat- of koloniaal gebied in Oost-Afrika ver langden, en dat de Volkenbond en al zijn leden met hun sancties thans reeds voor een fait accompli staan, en waaraan slechts door een algemeenen Europeeschen oorlog nog iets zou kun nen worden veranderd. Zooals hier op deze zelfde plaats van eerstaf gezegd werd, zal de Vol kenbond tenslotte aan dezen oorlog slechts een einde kunnen stellen door de erkenning dat de bevolkingen der door de Italianen veroverde landstre ken uit vrijen wil naar Italië zijn over gegaan, en dat hij dus de inbezitname van een groot deel van Ethiopië door Mussolini nog slechts te beamen heeft als een toepassing van het zelfbe schikkingsrecht der volken N. G. De heer Archambaud vergelijkt de Fransche en Duitsche Effectieven. Het is 4 milliard 398 millioen frank dat de oorlogsbegrooting voor 1 936 in Frankrijk bedraagt. Daarbij dienen gevoegd te worden de credieten, in geschreven in het bijzonder bewape ningsfonds, die I milliard 806 millioen beloopt, om het totaal te hebben van de uitgaven die ten laste vallen van dit departement. Die getallen blijken uit het verslag van den heer Archambaud uitge bracht namens de commissie van Fi- De onderhoudscredieten van de gendarmerie en van de mobiele wacht, die ingeschreven zijn in de begrooting van het ministerie van Binnenlandsche Zaken beloopen bovendien 630 mil lioen en bovendien 1 1 8 millioen in het fonds der bewapening. De credie ten van dit fonds bedragen dus in het geheel ongeveer I milliard 925 mil lioen. Die uitgaven zijn niet gedekt door begrootings-credieten, maar door de leening. Het geheel van al die uitgaven zal or 1936 6 milliard 95 3 millioen bedragen tegenover 7 milliard 122 millioen in 1935. Er moet bii vermeld worden, dat de heer Archambaud lid van de radi caal socialistische partij aan de Com missie van Financies verklaard heeft Omdat ik een overtuigd pacifist ben en dat ik den Europeeschen vrede wil, oordeel ik, dat tegenover de be wapeningen van Duitschland, de ;tp- geering een milliard meer had mogen vragen voor de landsverdediging. De verslaggever voegde erbij, dat hij zoo sprekende, slechts het voor beeld volgde van Soviet Ruskind, dat bezig is van zijn leger het tweede van Europa te maken, dat het trouwens aan Frankrijk aanbiedt ingeval van conflict. De Duitsche bewapening. Hij merkt op, dat Duitschland opge houden heeft te herbewapenen in het geheim. Het heeft door twee basiswet ten van 1 6 Maart en 2 1 Mei j. 1. het nieuwe statuut van het leger vastge- egd. Dit is het brutale feit, zegt hij, dat gansch onze militaire politiek be- heerscht en veroordeelt. Na de verschillende formaties der Duitschers te hebben onderzocht, be sluit de heer Archambaud Op dit oogenblik, November 1935, bezit het Reich bestendig, als land macht leger 530.000 man militaire politie 30.000 bijgevoegde troepen in kazernen 40.000 man arbeids dienst 200.000 man. Binnen enkele maanden, zonder dat het rythme versneld wórde, zal het bezitten leger, 600.000 man mili taire politie 30.000 bijgevoegde troe pen in kazernen, 70.000 arbeids dienst, 200.000 tot 300.000 man. Je zamen dus 1 millioen man. Daarbij dient gevoegd te worden, dat de militaire waarde van dit geheel veel grooter !zijn zal dan thans, tenge volge van de ontwikkeling van het eigenlijke leger, ten opzichte der an dere formaties. Op hetzelfde oogenblik zullen de Fransche machten slechts 654.000 man tellen, met inbegrip van officie ren en soldaten in de kolonies. Die macht is als volgt samengesteld ver dedigingsmachten van het moederland met inbegrip der reservisten 368.000 man mobiele machten 73.000 machten van de kolonies 213.000 man totaal 654.000 man. Hét is dus. slechts 338.000 man, hetzij 368.000 min de reserve, die on middellijk tegenover de Duitsche mas sa kunnen geplaatst worden. Hoe zou men dan in deze voor waarden de inspanning tot bewapening van Frankrijk als overdreven' kunnen aanklagen, wanneer die bewapening moet voorzien in zijn minderwaardig heid aan effectieven, in Verhouding met zijn mededinger in het Oosten De Afschaffing van het Hoofdvakje. De kiezer zelf moet de volgorde aanduiden. DE GROOTE EN KLEINE ZIJN TE VERKRIJGEN YPERSTRAAT, 2, POP. Onze lezers weten dat de regeering zinnens is een wetsontwerp in te die nen voor verdaging der wetgevende verkiezingen tot in October 1936. Ter- zelfdertijd zullen verschillende andere hervormingen moeten onderzocht wor den, zooals het vrouwenstemrecht voor de provincie en de afschaffing van het hoofdvak. Het wetvoorstel betreffende de af schaffing van het hoofdvak is zooals wij hebben gezegd, reeds ingediend. Tegen de politieke combines De indieners van deze hervorming stellen vast dat er tegen het parlement en de wijze zijner samenstelling scher pe critiek wordt uitgebracht. Zonder gevaar te Joopen deze grie ven nog aan te dikken, zeggen zij, meenen wij ze te mogen samenvatten als volgt de Parlementairen maken een soort kaste uit zij verstaan elkaar om hun positie te verstevigen, steunen elkaar om zoo hoog mogelijk op te klimmen in de candidatenlijst. De droom van ieder Parlementair is, zoo verzekert men, een eerste candi- datuur zonder gevaar te bereiken, wel ke men overigens zal trachten «buiten poll» te doen verklaren door een hand vol gedienstige comiteitsleden. Wanneer zij er toe worden gebracht, grieven te uiten tegen het kiesstelsel, hebben menige schrijvers het gemunt op het hoofdvakje, daarbij vooral wij zend op de oppermacht der politieke jvfr reenigingen. De poli's vertegenwoordigen slechts een klein aantal candidaten Wanneer men de wijze nagaat, waar op de polls worden ingericht Voor het aanduiden en het rangschikken der candidaten, laat men niet na er op te wijzen dat zij, afgezien van mogelijke vervalsching, slechts een zeer klein per centage van de kiezers vertegenwoor digen, wanneer zij niet voorbehouden zijn voor een klein aantal met zorg uit gekozen afgevaardigden en die op be hendige wijze worden voorbereid om den invloed te ondergaan van de in functie zijnde Parlementsleden. Het recht der voorkeurstem is denkbeeldig Alhoewel alle critiek uitgebracht te gen het hoofdvakje, niet als gepast, noch zelfs als waarheid dient be schouwd, moet men nochtans beken nen dat het oogenblik schijnt gekomen om een einde te maken aan het abso luut voorrecht der politieke vereeni- gingen en aan het vermoeden van on feilbaarheid dat hun is toegekend wat betreft de aanduiding en de rangschik king der voorgestelde candidaten. Inderdaad het recht waarover tot nog toe de kiezer beschikt, die niet voldaan is over de rangschikking der candidaten, van een voorkeurstem uit te brengen voor een werkelijken candi- daat en een andere voorkeurstem voor een candidaat-opvolger, lijkt zeer denkbeeldig. Het kiezerskorps is beter op gevoed. Zoo wij ons bij die critiek niet aan sluiten, beweren wij nochtans met volle overtuiging, dat de politieke opvoeding van het Belgische kiezerskorps, sinds enkele jaren, zeer werd opgedreven en dat, daarenboven, de noodige aan dacht dient verleend aan het vraagstuk der jongeren, hetwelk op den voor grond is gekomen in alle partijen, als ook, trouwens, aan de eischen van de vereenigingen der beroepsbelangen. De jongeren uit alle partijen eischen een ruimere vertegenwoordiging in de politieke inrichtingen de vakvereeni- gingen willen eveneens tusschenkomen bij de verkiezingen op eiken graad. Het zal het huidige Parlement tot eer strekken, akte te nemen van de reeds vervulde ëvolutie, en een gewet tigde voldoening te schenken aan dien dringenden oproep der openbare mee ning. Wat wil men veranderen Ziehier in 't kort de hervorming welke het voorstel beoogt Het vakje boven de lijst wordt af geschaft doch de onderteekenaars van de akten van voordracht behouden het recht de volgorde aan te duiden, waar op de candidaten op het stembiljet zullen voorkomen, en deze voorstelling behoudt haar gansche waarde van aan duiding voor talrijke kiezers. De gezamenlijke kiezers zullen voor taan de candidaten moeten rangschik ken van de partij waaraan zij hun ver trouwen schenken. Hiertoe brengt de kiezer een aan tal naamstemmen uit gelijk aan de helft plus een, van de te begeven mandaten. Het komt er echter op aan geen ge vaar te loopen de partijen te verzwak ken, welke hun kiezers vooral in de volksklassen tellen. Daarom stellen wij voor het stem biljet waarop niet genoeg of te veel vakjes werden zwart gemaakt, aan te ziert als een volwaardige lijststem, mits de kiezer zijn candidaten in een enkele lijst gekozen heeft. Met dergelijk biljet wordt daaren tegen geen rekening gehouden voor de vaststelling der naamstemmen, ten ein de aan het stelsel van rangschikking dat wij willen invoeren, zijn gansche waarde te behouden en overdreven, persoonlijke campagnes of kuiperijen voor of tegen een candidaat te ver mijden. Alleen deze lijsten zijn ontvankelijk, waarop ten minste zooveel candidaten voorkomen als er zetels te begeven zijn, terwijl een aantal candidaten ge lijk aan het dubbel van de te begeven plaatsen mag worden voorgesteld. De verkozen candidaten Worden verkozen verklaard, de can didaten welke het grootste aantal naamstemmen vereenigen, tot beloop van het aantal zetels, dat aan de lijst toekomt. Er worden geen bijzondere candi daten meer voorgesteld als opvolgers. Worden tot opvolgers uitgeroepen, de niet als werkelijken gekozen candi daten, gerangschikt volgens het getal naamstemmen dat zij bekomen heb ben. Het voorstel voert geen nieuwigheid in met betrekking tot de toepassing van de evenredige vertegenwoordiging en tot het gebruik van de verkiezingsover schotten door middel van de aanvul lende verdeeling en van de facultatieve lijstenverbinding. Uitsluitend met het doel om de kies- verrichtingen te vereenvoudigen, wel ke in dit stelsel besloten liggen, zou de Regeering gemachtigd worden om de kiesomschrijvingen te splitsen, waarin meer dan twaalf mandatarissen voor Kamer en Senaat moeten gekozen wor den. Wij hebben van de indiening van dit wetsvoorstel gebruik gemaakt om een aanvulling van artikel 06 van het Kieswetboek voor te stellen op grond waarvan de verkiezing facultatief wordt wanneer niet kan voorzien worden in de opvolging tengevolge van de terug trekking van één of meer opvolgers. DE MAATREGELEN TEGEN BELGIE. De La J ribune te Rome kondigt achtereenvolgens de tegensancties aan die Italië tegen de verschillende landen die de sancties van Genève toepassen, nemen zal. In zijn nummer van 7 Novem. ver scheen het volgende dat wij belangrijk genoeg vinden, om hier weer te geven. De onderlijningen zijn van de Tri- buna Wij plaatsen Belgie op nummer 3 uit politiek oogpunt en eveneens ten gevolge van de belangrijkheid der han delsuitwisseling. Politiek, omdat het geval van Belgie Lid van den Volkenbond en toepasser van sancties, ook een geval van typi- sche en monsterachtige omwerping is, van wat de solidariteit gedurende den oorlog was. Belgie vond in Italië de grootste mo- reele solidariteit in 1 9 1 4 en in 1915; de meest waarachtige oorlogssolidari- teit. Maar de Belgische regeering heeft in den persoon van haar Leider, veel ijver getoond, door zich voor te doen als lid van den Volkenbond en als toepas ser van de sancties. En de Belgische bewapeningen din gen mede met de Britsche in de leve ringen aan den Negus. Na die melancholische inleiding, moeten wij omroepen dat ONZE sanc ties moeten toegepast worden op Bel- e. Eveneens is onze buitenlandsche handel met Belgie op den vooravond van de toepassing van de economische sancties tegen Italië, duidelijk in het voordeel van Belgie, waarvan de re geering zich zoozeer geneigd tooht tot het toepassen der sancties. Gedurende de acht eerste maanden van 1935 hebben wij in Belgie aange kocht voor een bedrag van 124 mil lioen lire en hebben wij eraan verkocht voor een weinig meer dan de helft, van hetgeen wij gekocht hebben onze uitvoer in Belgie gedurende de aange haalde periode heeft inderdaad het totaal van 65 millioen lire bereikt. Dus verwezenlijkt Belgie op zijn verkoop op de Italiaansche markt een zuiver voordeel van 7.500.000 lire per maand dit is het totaal van het wer kelijke verlies dat de Belgische voort brengers ondergaan zullen, tengevolge van de economische sancties, die het vrijuit tegen ons gewild heeft. Laat ons thans een oogslag werpen op de koopwaren die wij voortaan niet meer in Belgie koopen zullen, ons beperkende tot dé voornaamste pro ducten. De getallen, die hier volgen, duiJïèn de waarde aan van de respectievelijke aankoopsn door ons gedaan op de Bel gische markt gedurende de acht eerste maanden van 1935. Metaalertsen, geutijzer, ijzer staal, hun verwerkingen en hun afval 32.1 millioen Lire. Wol, ruw haar en afgeleide produc ten 23.5 millioen Lire. Koper, nikkel, lood, tin, zink, hun allieeringen en omgevormde produc ten 18.3 millioen Lire. Kolen en aardhars 1 0 millioen lire Vlas, kemp, jute en hun producten 7.5 millioen Lire. Scheikundige producten 5.8 mil lioen Lire. Vellen en bewerkte producten 3.7 millioen Lire. Werktuigen 3.5 millioen Lire. Vleeschextract 2.4 millioen Lire. Glas, kristal en verwerkingen 1.5 millioen Lire. Steenen, aarde en niet-metaalachti- ge ertsen 1.5 millioen lire. Minerale Oliën 1 millioen Lire. De statistiek van onze aankoopen in Belgie omvat verder een zeer be langrijke reeks producten van bijko mend belang dan dezen die wij hier boven hebben aangehaald, maar samen genomen beteekenen zij een groote hoeveelheid Italiaansch goud dat niet meer naar deze natie zal worden ver voerd, om de eenvoudige reden dat de Italiaansche verbruiker deze zal ver vangen door gelijkaardige Italiaai>sche producten, van gelijke hoedanigheid. Ziehier eenige voorbeelden Metaal en kostbaar gesteente 1.8 millioen Lire. Kruiderijen voor bouillon en soep 0.7 millioen Lire. Versche visch 0.4 millioen Lire. Telegrafische en telefonische toestel len 0.5 millioen Lire. Gom 0.3 millioen Lire. Luchtbanden 0.5 millioen Lire. Papier 0.3 millioen Lire. Fotografisch papier 0.5 millioen Lire. Fotografische film 0.3 millioen lire. Cinematografische film 0.4 milli oen Lire. Boeken 0.3 millioen Lire. Zooals men ziet zal de Belgische invoer die niet kan worden vervangen door onze eigen producten, op andere markten worden aangekocht, namelijk in die landen waar de sancties niet worden toegepast HET BIER VAN DEN DAG IS

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1