Een Welgeslaagde BRHCO-Tenioonsteiiing. Laat ons de Moeilijkheden niet vooruitloopen IS HET EEN SPEL VAN LOVEN EN BIEDEN? EEN BLOEIENDE POPERINGSCHE NIJVERHEID ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT 15 JAAR. NUMMER 50. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 15 DECEMBER 1935. I Jaar, per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN REDE VAN DEN Heer van ZEELAND. De wijze man is hij die tot levensl rege! dezen raad uit Christus' bergrede neemt Bekommer U niet om den dag Van morgen. Laat iederen dag zijn last en zijn zorgen. De vogelen des hemels zaaien niet, noch stapelen een oogst op in schuren Die dus zegt Is het niet gek eiken vandaag te bederven door kommer over den volgenden morgen En voor ons part mogen we daar dan wel bijvoegen, dat eiken morgen dan toch weer andere zorgen brengt, dan deze waaraan men zich verwacht en waartegen men maatregelen geno men had. De heer van Zeeland, onze eerste minister, blijkt aan heel de Natie wel het voorbeeld van een dergelijk opti misme te willen geven. We kunnen ook al zoozeer twijfelen aan de weldaden van de devaluatie, zoo vruchteloos verlangend uitzien naar een herople ving van nijverheid en handel en een vermindering van de werkloosheid, hij blijft maar steeds verkonden dat hij er 't beste van denkt. Voor zijn preek in de Kamer Dins dag, had hij zelfs de hierboven-aan- gehaalde wijsheid uit de Bergrede als tekst gekozen. Met deze lichte variante Laat ons de moeilijkheden niet vooruitloopen En in het bijzonder wilde hij dezen raad dan gevolgd zien, wat de kwestie der verhooging van de loonen der staatsbeambten, tengevolge van de stijgjng van den index betreft. Hij wil niet tot deze loonsverhoo- g'ingj, overgaan, omdat hij verwacht, dat het index-cijfer weldra weer tot op 683 zal vallen. En, als dat werkelijk gebeurd zal zijn, dan zullen we moe ten vinden, zei de minister, dat er van daag heel wat geschreeuw om niets is Infusschen IS het index-cijfer zoo hoog gestegen, dat de regeering eigen lijk tot de verhooging van de loonen harer agenten zou moeten overgaan, maar de heer van Zeeland meent dal ze nog wat geduld moeten hebben. Hij sprak van drie maanden. Nu hun loonen met 5 ten honderd verhoogen, zou de ontreddering van heel de zoo moeilijk-opgebouwde be grooting beteekenen, want het gouver nement heeft er absoluut geen geld voor. En wanneer drie maanden verloo- pen en de toestand dan nog niet ver beterd zou zijn Zal dan de loons- verhooging worden toegepast Op niets heeft de heer van Zeeland een zoo ontwijkend antwoord gegeven als op deze vraag. Tot hun geruststelling hebben de staatsbedienden niets meer van hem mogen vernemen dan dat hij dan... een beroep op hun vaderlandsliefde zal doen Intusschen kunnen ze door den heer van Zeeland weten,op wie ze de schuld der stijging van den index te steken hebben Op de varkens Deze stijging, aldus de eerste, minis ter, zou zich hebben voorgedaan, zoo als wij voorzien en berekend hadden, indien niet het varkensvleesch een zoo abnormalen sprong naar boven hadde gedaan De varkens alleen hebben den index met zeven punten doen stijgen En indien zijn beroep op het geduld en de vaderlandsliefde der staatsamb tenaren dus logischerwijze den raad bevatten moest om maar een tijdlang af te zien van het eten van hesp, spek en zoete lies, dan zal deze beproe ving er toch tenminste ééne zijn, die de antisemieten niet aan de Joden zul len kunnen wijten. Het meest-beteekenende in deze jobstijding voor de staatsambtenaren zal wel zijn dat zij hun gebracht wordt door den eersten minister, uit naam van de regeéring, uit naam van het heele kabinet en uit naam dus ook van de socialistische ministers. Als de heer van Zeeland hun Dins dag beduidde dat ofschoon zij niet te veel betaald worden, hun lot toch nog betrekkelijk benijdenswaardig is dan hebben de staatsbeambten te ge- looven, dat hun dat ook! door de so cialistische ministers wordt gezegd. Voor den landbouwenden stand nu blies de eerste minister warm en koud. Eigenlijk iets meer koud dari warm, zouden we zeggen. Wel stelde hij een valorisatie van het graan in 't vooruitzicht, indien de boeren hun oogst van 1935 niet tegen behoorlijke prijzen zouden kunnen af zetten en ook voor dezen van 1936, indien de vooruitzichten dan niet gun stiger geworden zouden zijn, maar langs den anderen kant betuigde de heer van Zeeland den wil der regeering om de stijging van den prijs der hoogst noodige levensmiddelen, en dus de noodzakelijkheid van loonsverhoogin- gen, vooral te keer te gaan door toe passing van het beginsel van den vrij handel, door afschaffing, overal waar t' maar eenigszins kan, van tolrechten en verruiming van het stelsel der in voervergunningen. Wij willen, zoo zeide hij, de prij zen dejr landbouwproducten op een be- trekkeljjk vast peil houden, dat toch altijd nog voldoende loonend voor den voortbrenger zal zijn De groote vraag blijft nu echter maar wat de voortbrenger nog loo nend zal heeten, wanneer hij, voor zijn meststoffen en nog zooveel meer bedrijfsbenoodigheden op het buiten land aangewezen blijft, en deze dus in door de devaluatie zooveel duurder geworden vreemde munten hieeft te betalen. Een zeer gewichtige verklaring nog van den heer van Zeeland betrof het belastingwezen. Om zich te verweren tegen den eisch tot loonsverhooging vanwege de staats- agenten, zeide hij niet alleen dat de regeering niet beschikt over de midde len om daarop in te gaan, maar ook dat hij er zich toe verbonden heeft om de belastingen te verminderen, die on draaglijk geworden zijn. Het was niets te vroeg voor den eer sten minister om eens aan deze belofte uit zijn eerste programma-rede te her inneren. En dan voegde hij hieraan toe, dat het de hoogste tijd geworden is om ook eens te denken aan de vereenvou diging van de fiscale wetten en metho des. De indruk, door de administratie ve machine gemaakt, is op dit oogen- blik niet al te gunstig zeide hij, en dat mocht zeker wel vooral slaan op de machine van den fiscus. Daarvan is niemand meer overtuigd dan zijzelven die deze machine bedie nen moeten de belastingsambtenaren namelijk, die tenslotte zelf totaal ver strikt geraakt zijn in dit oerwoud van artikels, paragrafen, kolommen, ko lommetjes, voetnota's, uitzonderingen, schijven, heele, halve en anderhalve procenten, taksen, super- en crisis-tak sen, enzoovoort, enzoovoort, en die thans zeiven een ontwerp van vereen voudiging aan den minister van finan cies hebben voorgelegd, dat wel op de harde practijk gesteund zal zijn in de plaats van op de schoone theorieën van de rond-de-cuirs in de ministerieele bureelen. Het moet met de gevolgen van het overdreven aandraaien van de belas- tingschroef wel zeer erg gesteld zijn, als de verslaggever over de begrooting van financies, de socialist Merlot zelf in zijn rapport erkennen moest, dat het zoo niet langer meer kan voortgaan en het meer dan de hoogste tijd wordt voor het gouvernement om tot een contributievermindering op groote schaal over te gaan. Wij hebben ons door iemand die hei best weten kan, laten zeggen, dat het bedrag der achterstellige en niet in te vorderen belastingen op onroerende eigendommen op 't oogenblik meer dan zevenhonderd millioen bedraagt, zéven honderd millioen van menschen die onmogelijk betalen kunnen, en dat de Staat niet tot beslaglegging op- en ver koop van deze eigendommen durft overgaan, omdat hij zeer goed weet, dat hij er geen koopers voor vinden zou, of, indien hij deze eigendommen tot eiken prijs zou willen toegewezen zien, daardoor een daling in den prijs van gronden en gebouwen zou worden veroorzaakt, die dan op formidabele wijze de kadastrale waarde ervan zou aantasten en natuurlijk in dezelfde ma te jdan weer de opbrengst van de be lastingen in t algemeen zou doen slin ken. De kip met de gouden eieren moet niet meer de nek omgedraaid worden, Zij ligt goed en wel geslacht en kaal geplukt. R. NAAR EEN OPLOSSING. VOLMAAKT FRANSCH-ENGELSCH ACCOORD. Is het diplomatiek spel op 't oogen blik rond het Italiaansch-Ethiopisch conflict nog slechts 't klassieke markt spel van loven en bieden Als Mussolini andermaal den onver zoenlijke uithangt, doet hij dan slechts maar gelijk den kooper, die zich met resoluutheid van het kraam verwijdert, maar toch nog luistert naar wat de kramer hem nog achterna te roepen heeft En is het dan meer op het diploma tiek-, dan op het oorlogsterrein-zelf, dat hij de overwinning zoekt door... het één dag langer vol te houden dan de tegenpartij Ge zoudt het bijna zeggen. Intusschen zijn de betrokken partij en toch al zooveel nader tot elkaar gekomen, dat Italië reeds niet meer spreekt over het heele bezit van Abes- synie, terwijl Frankrijk en Engeland, die bij deze onderhandelingen aan de overzijde van de tafel staan, zich be reid verklaren om aan Italië bepaalde stukken van het Abessynische land te bezorgen. Het groot feit van dezen dag is, dat de solidariteit tusschen Parijs en Lon den thans volkomen schijnt. En dan zijn we dadelijk al gerech tigd tot deze veronderstelling dat, onder den druk van Laval, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, sir Samuel Hoare, zich tot heel wat meer toegevingen in t Voordeel van Italië heeft laten bewegen dan waartoe tot dusver Engeland zich bereid heeft ge toond. Over het ontwerp van voorstel aan Mussolini, dat heden door Sir Samuel Hoare aan den ministerraad te Londen wordt onderworpen, wil men te Pariis zooveel al weten, dat het gebaseerd is op het princiep van den ruil van grondgebied en van economische voordeelen tusschen Italië en Abessinie Voor de strooken gronds die hij aan de Italianen zou moeten afstaan, zou de Negus een uitweg naar de zee krij gen, dwars door italiaansch Erythrea, met de haven van Assab.en deze schik king zou wijzen op een milden geest van toegevendheid ten bate van den vrede bij Frankrijk, wanneer toch te voorzien is, dat Assab, als Ethi'öpische haven, een geweldige concurrent voor Fransch Djiboeti zou worden. Het laat zich gemakkelijk voorstel len dat te Londen zooveel toegevend heid niet betoond werd, en dat het voor Laval de groote kunst is geweest, zulk een oplossing voor deze kwestie te vinden, als waarvoor aan Engeland absoluut geen opoffering zou worden gevraagd. Schrik voor de uitbreiding der macht van Italië in Noord-Oost Afrika is heel de verklaring voor de zoogezegde Ethiopische sympathieën in Engeland. En zelfs voor de zoo hooge Engel- sche vereering ,van den Volkepbond. En dezen schrik te ontzenuwen zal wel de zwaarste taak geweest zijn, die Laval zichzelven, bij de onderhandelin gen met Samuel Hoare, heeft opgelegd. Als Engeland handhaver van den vrede speelt, dan is het immer deze van een vrede, waarbij het alles houdt wat het nu eenmaal bezit, waarvoor het zelf niets op te offeren heeft. En indien we naar de diepste oor zaak zoeken willen voor zijn halsstarig verzet tegen iedere gedachte aan de kolonisatie van Abessynie door de Ita lianen, dan moeten we reeds tot der tig, veertig eeuwen in de geschiedenis van Egypte achteruit gaan. Want die oorzaak ligt nergens an ders dan in den Nijl, de hartslagader van Egypte die zijn watertoevoer van de Abessynische, zoo mild door den regen bespoelde hoogvlakten moet ontvangen. Eeuwen reeds vóór Ramses II en Toét-ank-Amon betaalden de Pharaos van Neder-Egypte een jaarlijkschen tol aan de Ethiopiers, opdat zij het water van hun bergen en van hun bronnen naar den Nijl zouden laten afvloeien en niet probeeren, het af te leiden naar het Oosten. Zulks bewijst dat een dergelijk wa terbouwkundig werk toen reeds moge lijk werd geacht, en Engelsche inge nieurs hebben sedert lang al verklaard dat hef, met de middelen, waarover de techniek thans beschikt,' maar een kleinigheid zou zijn, om een groot deel van het Nijlwater, zonder hetwelk heel Egypte weldra een woestenij zou zijn, over de verbrande Somalische of Ery- threesche vlakten heen, naar de golf van Aden of naar de Roode Zee te doen afvloeien. En laat de Italianen eenmaal mees ter zijn van Abessynie en van de Nijl- bronnen dus, dan kennen de Britten hen goed in staat, om zulk werk te on dernemen, waarvoor de Pharaos reeds met schrik zaten. Dat en geen andere is de ver klaring voor het hardnekkig verzet da: Engeland aan de koloniale eischen var. Mussolini biedt. En voor een schikking, zij 't dan ook nog zoozeer in 't nadeel var. Ethiopië, zal de Britsche regeering we te vinden zijn, op voorwaarde dat Ita lie er maar niet door in de nabijheic komen kan van de bekkens en bron nen in het Abessynische hoogland, die in Egyptisch Soedan den Nijl voeden. De voorstellen, die ook sir Samuel Hoare thans aan Italië doen zal, zullen dan ook niet verder gaan dan tot aan de waterscheiding in Ethiopië. Tot en niet verder, zullen de Britten Mus solini zeggen... in naam der geheiligde beginselen van den Volkenbond. En dan kan de Duce dat ook aldus verstaan Als gij het water van ons, Engelschen, in Egypte wilt, dan krijgt ge geen petrool meer ln den Nijl moet Intusschen ook de explicatie worden gezocht voor het even hardnekkig verzet van Engeland tegen de vrijheidsbeweging in Egypte. Het één hangt met het ander samen. Egypte is de sleutel van de Engelsche macht in Indie. Egypte beheerscht de Roode Zee, die de poort is naar het Oosten. Dus moet Egypte Engelsch An en iterk zijn. En opdat het sterk weze, kan het geen druppel missen van het Nijlwater, dat het ieder jaar nieuwe vruchtbaarheid brengt. Dat bij dit alles de Negus niet te veel moet rekenen op de schoone ideo logie, waaronder de Britsche regeering en openbare opinie, al deze overwe gingen bestoppen, wordt hem iederen dag ai meer en meer duidelijk gemaakt Reeds is hem in de Engelsche pers beleefd, maar voldoende klaar te ver staan gegeven, dat hij op zijn beurt nu niet den koppigaard moet gaan uithan gen en niet, op de wijze van onze Bra- bangonne, moet gaan zweren dat men hem nooit een morzel gronds zal ontwringen Ook met hem zou ons geduld wel eens een eind kunnen vinden, zeggen de Engelschen, en daarop zal hij ziel' wel hebben voor te bereiden dat hi; van den vrede dien Hoare en Lava aan hem en Mussolini voorstellen, ook een flink stuk zal mee te betalen heb ben. Op den eisch van de Italianen, dal al,het door hun legers thans veroverde en bezette gebied in hun bezit blijver zou, zal wel niet zoo direct worden in gegaan, maar zeker is in alle geval ander zouden Laval en Hoare toch op geen enkel succes voor hun ultieme tusschenkomst kunnen hopen dat aan Italië in breede mate de gelegen heid tot kolonisatie in deze gebieden zal worden geboden. En, waren wij in Mussolini s plaats, dan zouden we in den diepsten ernst overwegen, of het maar niet best is, aan te pakken wat men thans bieden wil, met deze overweging erbij Laat mij maar eerst goed en wel irj Ethiopië geïnstalleerd zijn, dan zal ik er precies zoo doen als de Franschen. in hun hoe danigheid van 3 beschermers in Ma rokko, en dat ieinand dan maar pro- beere er ons weer uit te krijgen De Negus, zou wel dom zijn, indien hij ook niet een rat van dit kaliber zag in de maneuvers van Laval én van Hoare, en inderdaad poogt hij thans ook mee te doen aan dit spelletje van den onverzettelijken bieder, tegen den 1 i- ,i I- i niet te vermurwen lover op de diplo matieke markt. Naar een bericht uit Addis-Abeba, zou hij verklaard hebben, dat hij er niet aan denkt, een gêdeelte van zijn grondgebied af te staan, vooral niet na de geringe successen, door de Ita lianen bekomen. Beteekent zulks, dat hij wel aan grondafstand denken zou, indien de Italianen groote successen bekomen zouden hebben Dan is dat voor de Italianen wel een uitnoodiging om nog maar wat dieper door te bijten N. G. - Een berg van BARCO »-Radios op de tentoonstelling. Het is voor Heer Lucien De Puydt wel een waagstuk geweest hier;te Po- peringhe een fabriek van Radiotoestel len op te richten, maar wie de gelegen heid had de tentoonstelling na te gaan die hier Zondag en Maandag 11. in de groote zaal van het Stadhuis gehouden werd, zal moeten bekennen dat het stoute durven van H. De Puydt ten volle gelukt is. Wij Poperinghenaren, mogen daarover fier zijn deze inrich ting is eene eer voor onze stad en we houden eraan hier vooreerst den Heer De Puydt om zijn verworven uitslag geluk te wenschen en tevens de hoop uit te drukken dat zijn streven met veel bijval moge beloond worden. Barco immers heeft reeds naam en faam verworven in de Radiowereld. De Heer De Puydt heeft zich weten te omringen door een schaar bekwame ingenieurs, tekniekers en vakmannen die van hun kant erin gelukt zijn tien tallen Poperingsche werklieden op te leiden om op dat moeilijk gebied, meesters in hun vak te geworden. De Tentoonstelling Zondag gehouden gaf ons een klare kijk op al de moeilijkheden van het vervaardigen van een sterk, durend en goed Radio-toestel. Men kon er heel de werking nagaan vanaf het begin de metalen platen gereed gemaakt met zware uitsnij- en plooimachienen het aanbrengen volle bijgestaan worden door de heeren ingenieurs Hansé en Niemegeers, twee bekende en bekwame figuren uit de Radio-wereld, Een Berg van Radios. Natuurlijk benevens de bewerkingen waren tal opgemaakte Barco -toe stellen tentoongesteld. Prachtstukken van alle modellen, vanaf de vijf-lam pers tot de prachtige luxe-modellen. Alwie de tentoonstelling bezocht kon zich vergewissen dat het niet meer noodig is buiten de Poperingsche fa- brikatie te gaan om een radiotoestel te koopen dat op alle punten voldoening geeft. De leuze van Barco is r Het beste aan den laagsten prijs Koopt dus Barco Zoo dient Ge best uw eigen profijt zoo steunt Ge 1 een inrichting uwer streek die werk vei- leent aan tal uwer streekgenooten. De kostelooze Prijskamp. Het was een plezier om de bezoe kers der tentoonstelling te zien rond wandelen met papier en potlood om aan de vragen van de kostelooze prijs kamp te beantwoorden. Zondag heel den dag was het een geweldige toeloop uit den omtrek tot uit Diksmuide toe -kwamen de bezoekers er heen per autobus. Maandag eveneens was het bezoek heel druk. Heel gereedelijk waren de heeren In- De prachtige uilzender van den Heer Meyvaert. der honderden draadjes, vijsjes, bo- bijntjes, wijzers, lampen, enz. Alles was met de meeste zorg tentoongesteld en geïllustreerd met uitleg en fotos. Het was een oprecht genoegen de ruime zaal te doorwandelen en alles na te gaan. De Toeloop Zóndag mórgen was dan ook overwel digend de ruime zaal was nog te klein en 't Was in dichte rijen dat de talrijke bezoekers file mieken om door te schuiven. Nooit werd hier in stad door een tentoonstelling zooveel bijval behaald. Heel de werking en het ineenzetten kon men volgen wijl aangenaam mu ziek door de druk bezochte zaal dreun de.' Een prachtige Uitzendingspost. Wat men er ook nog kon bewonde ren was de prachtige uitzendingspost komende uit de Tentoonstelling 'van Brussel1 en die daar dienst deed om ons Land per radio rriet het verre Congo- land, Amerika, enz. te verbinden. Dit prachtwerk werd opgevat en uitgevoerd door Heer Ingenieur Meyvaert, die nu ook in de «Barco»-fabrieken zijn beste krachten inspant om van Barco het toestel te maken dat aan alle koopers de meeste voldoening geeft, taak waar in heeren De Puydt en Meyvaert, ten genieurs en Tekniekers ten dienste van al wie uitleg vroeg. Koopt Barco Om te eindigen herhalen we onze beste geluk wenschen aan de werkzame Barco Firma. 3Verkt zoo voort en een stijgende bijval is U verzekerd. De koopers hebben de waarde van uw werk kunnen nagaan, en weten dat ze bij U goed, goedkoop en ter trouwe bediend zijn. Ge hebt met deze wel geslaagde tentoonstelling bewezen dat ze in U mogen vertrouwen hebben. Barco op de Handelsfoor te Yper in 1936. Naar we vernemen ontving de «Bar co -tentoonstelling het bezoek van den Heer H. Vermeulen en Heer A. Gruwez, Bestuursleden der 'Handel kamer van Yper, die bij de inrichters aandrongen om deel te nemen aan de naaste Handelsfoor te Yper. Hèël zeker zal dit voor de Handelsfoor een flinken bijval helpen verzekeren. Barco meldt ons... Gezien het groot aantal deelnemers aan de kostelooze prijskamp, zal de prachtige prijsuitdeeling slechts plaats hebben op Zondag 22 December. Alle verdere inlichtingen zullen in de plaatselijke weekbladen van toeko mende week aangekondigd worden.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1