De Noodzakelijkheid der Versterking van onze Landsverdediging. Een Liberale Hcoglag te Poperinghe 4 ih JAAR. NUMMER B. WEEKBLA 25 CENTIEMEN. ZONDAG 9 FEBRUARI 1936. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDKINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Ontzaglijke Meischentoeloop I Jaar, Men ABONNEMENTEN per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitevers-Eigenaars Yperstrat, 2 POPERINGHE. Postcheck 84.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. UITEENZETTING VAN DEN HEER DEVEZE. DE VERDEDIGINGSMAATREGELEN IN HET BUITENLAND. HET GEVAAR VAN DUITSCHE ZIJDE. Door de regeering gemandateerd, heeft de heer Minister van Landsver dediging voor de leden der parlemen taire commissies van Kamer en Senaat, het militair vraagstuk, dat zich thans opdringt, uiteen gezet. De heer Devèze, heeft aangetoond, welke pogingen er thans in Europa, in zonderheid door Engeland, frankrijk, Zwitserland, Nederland, Zweden wor den aangewend, om hun veiligheid te vermeerderen. De minister heeft het besluit getrof fen dat het Volkenbondspact waar aan Belgie op onwankelbare wijze ge trouw was gebleven, de volken niet ontslaat van de verplichting in staat te zijn, zich door eigen middelen voor een mogelijke schending van het grond gebied te behoeden. Hij heeft vervolgens onze militaire organisatie in het kader geplaatst van het pact van den Volkenbond en van Locarno, en met nadruk gewezen op het feit, dat Belgie geenerlei verbinte nis, geenerlei militaire verplichting heeft en zijn souvereiniteit ongeschon den bewaart. De Minister heeft daarna de rol be paald van het Belgisch leger, welke er in bestaat de ongeschondenheid van het grondgebied te verzekeren. Hij heeft herinnerd aan de in 1 928 tot stand gekomen organisatie en er tevens op gewezen, dat die organisatie zich aanpaste aan den toestand van het oogenblik Rijngebied bezet door t; U). 11 r n i'ifl n-lf** I 17 Beschikkend over een beperkte RefShs- wehr, niet verwezenlijkte motorisatie der legers. In die omstandigheden bood de schier algeheele afwezigheid, tusschen 1 5 October en 1 5 April, van onder de wapens zijnde opgeleide effectieven geen onmiddellijk gevaar. De heer Devèze heeft dan ook de in lichtingen verstrekt omtrent den hui- digen staat der Duitsche militaire strijd krachten. Hij heeft de pogingen aangetoond, welke door Frankrijk aan de Ooster- grens van dit land, zijn aangewend. Uitgaande van de aardrijkskundige lig ging van Belgie, heeft hij het gevaar doen uitschijnen van een mogelijken in val langs de Hollandsch-Belgische grens en dientengevolge de noodzake lijkheid aangetoond van een dekking, welke zich uitstrekt, niet alleen van Ar Ion tot Maeseyck, maar ook va.i Maeseyck tot Antwerpen. De minister heeft vervolgens een ta fereel gegeven van de organisatie onzer nationale strijdkrachten, en van de, sedert de toestemming, door het par lement van 1931, uitgevoerde verster- kingswerken welke algeheele voltooi ing bij onze Oostergrens aan den gang is. Hij heeft laten opmerken, dat de ge wone begrooting voor landsverdediging niet opgehouden heeft te worden in gekrompen. De kwestie van den dienst tijd aanvattende, heeft de heer Devèze aangetoond, dat de in 1928 aangeno men maafregelen, thans hoegenaamd niet doeltreffend zijn. Zij beperken zich tot het trapsge wijze verdeelen van de inlijving, om van 1 5 Ap^il tot 1 5 October, de aan wezigheid van de grootst-mogelijke hoeveelheid opgeleide effectieven on der de wapens te verzekeren. Het blijkt dus dringend noodig op rationeele wijze een einde te maken aan deze organisatie, zoo men, de besten dige dekking wil bekomen. Dit is het op te lossen vraagstuk. De door den minister aangeprezen formule verlengt den diensttijd, per korps en categorie, enkel met het strikt onontbeerlijke om ten gepasten tijde, de vernieling in de bij de grens gelegen streken en de on middellijke bescherming van deze ver nielingen, door het vuur te verzekeren. De versterking van deze bescherming zou geschieden door de tusschenkomst van de opgeleide troepen, welke in de nabijheid aanwezig zouden zijn, of in de kortsten tijd ter plaatse zouden wor den gebracht. Vandaar diensttermijnen welke ver anderlijk zijn volgens de troepenkorp sen en hun opdracht. De minister heeft zich beperkt tot de groote lijnen van het ontwerp, wijl de regeering eerlang de juiste termen er van moet vaststellen. Hij heeft er op gedrukt dat het evenwel noch over aanvullende effectieven, noch over aan vullende bewapening gaat. De heer Devèze heeft geoordeeld dat het regeeringsontwerp slechts een ge ringen last inzake geld, zoowel als in zake diensttijd, zal medebrengen. De juiste cijfers kunnen niet worden opge geven vóór de regeering haar defini tieve 'beslissing getroffen hebbe. De Minister heeft zijn uiteenzetting geëindigd met op den defensieven aard onzer militaire organisatie te wijzen. Belgie kan enkel in een oorlog worden betrokken, als zijn grenzen worden ge schonden. Dus door op zulke wijze te handelen, dat de aanvaller daardoor noch tijd kunnen winnen, noch man schappen kan uitsparen, hoopt het den vrede ten zijnent te bewaren en zijn volk voor de gruwelen van een nieu wen oorlog te behoeden. Algemeene Indruk. Verscheidene leden van de kommis sie bevestigen dat de algemeene indruk gunstig is en dat het verzet te gen de ontworpen hervorming schier onbeduidend is. Al de leden waren het, integendeel, eens dat er hoogdringendheid bestaat voor eene onmiddellijke hervorming welke de meest dringende zaken zou regelen, in afwachting dat een gansc.h Veel meetingen hebben wij gekendJe en genegenheid over hebben voor gezien, ja zelfs bewonderd, maar dezeiun Waalschen broeder, (daverende te Poperinghe op 2 Februari 1936, enoejuichingen)Daarna herkende hij in ingericht door de jong-gevormde Libe-'. Verschoore en M. Hofman, de koene rale Jonge Wacht, spande onder alleeiders der Vrijzinnige Studenten en opzichten de kroon. Niettegenstaandeonge Wachters van Midden en Zuid- de wanhopige, kleingeestige en laffeVestvlaanderen Ook de Solidaristen, tegenwerking welke we van links zoo- ie, vol jeugdige kracht en overtuiging wel als van rechts, mochten ondervin-'laanderen doortrekken om hunne li- den, niettegenstaande het alles behalve erale leer te verkondigen,werden door puik weertje, wachte een ontelbareirthur Lahaye hartelijk toegesproken, menigte aan 't Station om Zijne Excel-lij verwekte een algemeene beweging lentie, Minister Bovesse, en de verschil- rn geestdrift wanneer hij zich richtte lende afvaardigingen en personaliteiten de Philharmonic die door hare me- uit de liberale wereld te ontvangen. ewerking, aan de manifestatie een hart Te 4.30 uur kwam de Heer Minister meen zie) heeft gegeven, toe. Een populair Waalsch Lied verwei- Ten slotte gaf hij het woord aan P. komde hem, en met de Koninklijke <Vschoore die in korte woorden aan Philharmonie voorop, .vormde_ *jj nieuw militair statuut kan ingestudeerd worden. Wat den diensttijd betreft, deze zal, zooals wij hooger zeggen, maar een derde van het leger raken. Sommige kategories zullen 1 8 maand dienst doen, andere I 4 maand, andere 1 2 maand, terwijl er ook kategories van 8 en 6 maand zouden zijn. De financieele zijde van het vraag stuk schijnt geen bezwaar te zijn. Im mers de hoogere uitgaven zouden be dragen minder dan 1 5 miljoen op de gewone begrooting en ongeveer 30 miljoen op de buitengewone begroo ting. De Minister deed opmerken dat de begrooting van Landsverdediging niet opgehouden heeft te worden ingekrom pen. In 1932 bedroeg ze 969.821.000 fr. en in 1935 790.000.000 fr. De militaire kwestie bij de Socialisten. De Algemeene Raad van de Socia listische Partij heeft Donderdag be raadslaagd over het door de regeering gestelde vraagstuk der Landsverdedi ging en der militaire hervormingen. De vergadering werd geopend met eene uiteenzetting van M.Vandervelde. Hij beweert dat het thans voor de so cialisten niet gaat om de algeheele en onvoorwaardelijke goedkeuring der plannen van Minister Devèze. Overi gens heeft deze laatste reeds veel van zijn plan moeten laten varen. Wat blijft er van over Juist wat noodig is om te voorzien in de onmiddellijke be hoeften van de grensvgrdediging. Het is een feit dat er in deze grens- verdediging leemten gapen en dat deze leemten moeten gedekt worden. Minister De Man verdedigde op zij ne beurt de noodzakelijke hervormin gen. M. Rollin handelde breedvoerig over den internationalen politieken toestand welke alleszins niet rooskleurig is en dan ook voorzorgsmaatregelen vergt. Minister Spaak droeg dan een zoo krachtdadig als warm pleidooi voor ten gunste van het militair ontwerp der regeering. De namiddagvergadering hoorde talrijke redenaars voor en tegen de mi litaire hervorming. De bestrijders van de hervorming waren MM. Van Belle, Eeckelers, Vande Meulebroeck, Ernest, Troclet, Brunfaut, Godefroid. De hervorming werd verdedigd door MM. Bondas, Hubin, Balthazar, Van- develde en Gailly. Na de bespreking machtigt de Alge meene Raad de socialistische Ministers met 56 stemmen tegen 2 en 28 ont houdingen het militair ontwerp te on derteekenen. stoet, en trok men onder het spelen van enkele dreunende marschen, rtaar Ons Huis Indrukwekkend was het die oneindige lange stoet van men- schen tusschen de twee rijen bevlagde huizen. Maar het bleef niet bij die enkele honderden, nog evenveel wachtten de stoet op aan 't lokaal. Ouderen en jon geren uit alle standen waren er verte genwoordigd, blauwe vaandels wapper den in den wind, De enkele tegenstrevers die de zon niet kunnen zien schijnen, en die moe ten leven van hun lafhertige pers had den nochtans daags te voren geen moei te gespaard om door onnoembare aan vallen het feest te doen mislukken. De bevolking van Poperinghe heeft een gepast antwoord gegeven aan deze aanvallen, en de offervaardige werking der Liberale Jongeren naar waarde be loond. De zaal welke voor de gelegenheid passend versierd werd, was reeds twin tig minuten vóór tijd berstens vol.Geen enkel plaatsje meer te vinden Naar schatting waren er acht honderd men- schen in de zaal. Tien minuten vóór vijf uur was de herberg van Ons Huis ook proppensvol, en om vijf uur stonden de menschen in de kletsen de regen te luisteren op straat naar de meeting die op volmaakte manier werd uitgezonden door een installatie van luidsprekers, waarvoor het Huis De Puydt ten hoogste dien( gefeliciteerde En welke uitbundige geestdrift vandienst verdedigen tegen de politieke wege de toehoorders Wie had durveigeldwolven die het gebruiken als 'n denken dat het vrijzinnige bloed deschutsel alle oprechte geloovigen kun- Poperingsche bevolking zoo krachtisnen deze gedachte bijtreden, zou kloppen Op sociaal gebied kunnen alle bur- Op den achtergrond, als een zege-^ers de samenwerking der klassen als boog boven hiin hpofd, hangde eeniet hoogste goed beschouwen, spandoek met de woorden Liberaal De verstandige socialisten kunnen Solidarisme, brengt alleen Vrede enulks onderteekenen. Vrijheid. En de goede Vlamingen die de cul- Onder de leiders herkenden we :uur van hun taal niet als kiesmateriaal naast Minister Bovesse, de h.h. Van anzien, maar als een facet hunner per- Alleynnes, Gillon, Materne, Castelain, Donlijke ontwikkeling, zullen kunnen Vanhoutte, Titeca, Deweerdt, Teirlinck annemen dat de beide landstalen zich Vandeginste, Grosjean, Gruslin, enz., rijelijk ontwikkelen in een geest van Promoters van het feest bet-ver tro^n der liberale studenten verze ker, en aan Marcel Hofman, die in na; der liberale Jonge Wachten van Mien en Zuid Westvlaanderen zich soUir verklaarde met de nieuwe jeug- digVrijzinnige gedachten. en was het de beurt aan Valeer Tan, eerste kandidaat van het Ar- roissement Kortrijk, die vol vuur en gld de nieuwe begrippen van verant- wcdelijkheid en Solidariteit ontwik kei, waarvan de leidsgedachten re- geatig in de liberale pers worden vejndigd, lama kwam Advokaat Frans Sab- bejerste candidaat voor de wetge- vee verkiezingen in het arrondisse- mt leper aan het woord. ij was verheugd aan zoo vele toe- hoders te kunnen zeggen dat in de huge toestanden men de vereeniging, deamenhoorigheid van alle burgers daatie als een noodzakelijkheid moet aaien. De partijen vernielen elkander inrtteloozen kamp. Indien de partij- ereleze samenhoorigheid niet willen verezenlijken door den vrijen wil, dc zal de samenhoorigheid door een avituurlijken dictator verwezentlijkt wden. De liberale Solidaristen heb- bf een programma dat door iedereen k< onderteekend worden. Het is ge- stnd op den eerbied voor de zede- lie, ethische en godsdienstige overtui gden, maar het wil dat deze indivi- d-'ele gewetens piet tegen elkander .■aden opstaan. Het wil de edele gods- enz., enz. Toen den geliefden advocaat Arthur Lahaye vooruit trad om den welkomst groet uit te spreken, konden de toejui chingen met moeite bedaard worden. Vriendelijk en gepast wist hij de ver gadering te openen. Hij sprak eerst zijne vreugde uit over de talrijke op komst die bewijst hoezeer de Pope- ringsche bevolking getrouw blijft aan haar ideaal de Algemeene Welvaart Vervolgens richtte hij zich tot de ver schillende sprekers en leiders. In de eerste plaats bracht hij aan Mi nister Bovesse den groet der Vlaamsche Vrijzinnige Vrienden, die zoo veel lief- derzijdschen eerbied en waardeering. Ten slotte stelde hij Burgemeester ihaye als voorbeeld. Steeds heeft Hij ch laten leiden door verdraagzaam- ïid, verstandhouding en samenwer- ng. Steeds heeft Hij de Godsdienst r hare waardige plaats gezet. Steeds teft Hij de klassen verzoend en de laamsche taal hare rechten gegeven, at Hij nog lang het Burgemeester- hap te Poperinghe moge waarnemen Een daverende en eindelooze ovatie tam Advokaat Frans Sabbe te beurt. Na hem komt Advokaat Victor Sab- I, eerste kandidaat voor de wetge- nde verkiezingen in het arrondisse ment Roeselare aan de beurt, welke in zijn gewone gloedvolle overtuigende taal, het ontstaan der nieuwe gedachte het Liberaal Solidarisme toelicht, wel ke niet alleen een leer is maar ook een beweging, die in dienst der gemeen schap den strijd zal aanbinden tot een maal de overwinning zal bereikt wor den. De liberale partij kant zich tegen alle klassenstrijd en bevorderd door haar vrijheidsliefde en door haar ver draagzaamheid den vrede onder alle volkeren en onder alle klassen en stan den van eenzelfde volk. Hij doet een beroep op de jeugd welke tot nogtoe in de liberale partij ontbrak, maar zich stilsun meer en meer onder het blauwe vaandel schaart. De vierde leider van het liberaal- solidarisme, de onverpoosde rustelooze werker van het arrondissement Veurne Nieuwpoort, Oostende, de heer A.Van Glabbeke voerde vervolgens het woord Met den traditioneelen glimlach op de lippen, schetst hij in enkele trekken het ontstaan van het liberale grondbe ginsel uit de drie princiepes welke de Fransche Omwenteling van I 789 be- heerschten Vrijheid, Gelijkheid, Broederlijkheid. De liberalen namen er de vrijheid uit de socialisten de gelijkheid en ein delijk de katholieken de broederlijk heid. Voor het oogenblik zijn bij deze laatsten de toepassing van deze prin ciepes ver te vinden, vooral niet bij de katholieken, waar men malkander aan het opeten is... Spreker leest en kele staaltjes uit de brochures welke dopr REX worden verspreid, en welke in ieder geval niet katholiek klinken. plaus onthaald... Hij verontschuldigt zich om de gebrekkige uitspraak, maar het hart was er heelemaal... Hij verklaart zich getroffen door die ontzaglijke enthousiaste menigte en al die vriendelijke gezichten, en groet den heer LAHAYE, den sympathieken bur gemeester van Poperinghe, de H.H. Schepenen Vandooren en Bossaert en hunne aanwezige Gemeenteraadsleden, de HH. Gillon, Van Alleynnes, Titeca, en alle liberale leiders, welke de herop standing der Poperingsche Liberale Jeugd, onder leiding van den Heer Hilaire Lahaye, is komen toejuichen. Die jeugd is niet onze hoop, maar onze zekerheid. Verder heeft spreker het over den vuigen laster welke door de lokale blad en over hem werd geschre- en en welke hij hen vergeeft... want hij haalt geen wapens uit het slijk... Sedert 1919, werden er telkenmale liberalen in de regeering opgenomen, wat bewijst dat de Liberale Partij niet iets vaags is... Thans zijn alle hoofdpartijen in de regeering vertegenwoordigd en werken allen samen, niet om hunne partij hoog te brengen, maar om het land vooruit te helpen. Wij liberalen, zoo betoogt de Minis ter van Openbaar Onderwijs, wij willen niet dat Belgie terug het slachtoffer worde van een overrompeling zooals wij die in 1914 hebben gekend.Spreker heeft ook in de modder en slooten van den Yzer gelegen..., te Ramskapelle, te Diksmuide... Wij willen niet dat een dergelijk iets terug ons landje komt verschrikken en daarom wenschen wij ons volk te zien Hij stelt betrouwen in de zege der li berale vlag en vraagt dat niet alleen de jeugd, maar ook de ouderen, zou den strijden voor het liberaal ideaal, (daverende toejuichingen). De uiteenzetting der vier kampers van het Liberaal Solidarisme, was over tuigend zooals trouwens altijd, en vond heelemaal instemming bij de menigte, zulks bewezen de talrijke toejuichingen welke de vier sprekers te beurt vielen. Maar was de verkondiging van het Li beraal Solidaristisch Programma over tuigend, de rede van Zijne Excellentie Minister Bovesse, was het des te meer. Minister Fr. BOVESSE, de spil der Waalsche vrijzinnige beweging, bracht in het Vlaamsch, den groet aan de jeugdige strijders uit Poperinghe, Deze enkele woorden, door een volbloed Waal ons in onze eigene taal toege stuurd, werden op een reusachtig ap- opleiden in een geest van vrede, maar welke zich tevens kan steunen op een stevig ingerichte Landsverdediging.Wij moeten, én door onze opvattingen, én door onze inrichting, den overweldiger welke het inzicht koestert in ons landje binnen te dringen, doen aarzelen. Maar naast deze inrichting van het Verweer, moeten wij ook de maat schappelijke gelijkheid en rechtvaar digheid in Belgie tot een werkelijk heid maken. Wij willen geen paria's,, maar alle klassen en alle standen moe ten solidair, hand in hand met elkan der den strijd voor het leven en voor de verbetering ervan voeren, onderling gebonden door dezelfde plichten era dezelfde rechten, zooals de vingers van één hand, welke elkander noodig heb ben. Wat de verhouding tusschen de lan den en de volkeren betreft de oudere De Begrafenisplechtigheden door Jantje SCHEEF-UIT, zoo vriendelijk aan gekondigd in De Poperingenaar werden, midden vollen luister, door een menschenzee bijgewoond. t

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1