De Verlenging van den Militairen Diensttijd. Opent de Oogen SPROETEN SPRUTOL XIV e CONGRES van hel Nationaal Verbond dei- Liberale Studenten le GENT de Moderne Snijschool MODERNE SNIJSCHOOL 16- JAAR. NUMMER 9, WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 1 MAART 1936. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR FOPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DE WERKLOOZENSTEUN. ROND DEN OORLOG IN ETHIOPIE. iederen DINSDAG avond, van 5 tot 8 uur in het HOTEL PALACE,, rmmw Ieperenstraat, 38, POPERINGHE DEZE KURSUS BEDRAAGT SLECHTS275 FR. komen vroeg in het voorjaar. Voorziet 11 daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. 21=22=23 FEBRUARI 193Ö. I 6. GAZET TAN P0PER1NGHE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, FOPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. ROND DUITSCHLAND'S HERBEWAPENING. EEN MOEILIJK VRAAGSTUK. Verklaringen van minister Devèze over het Legervraagstuk der regeering. De Regeeringsovereenkomst. Maandag laatst legde minister De vèze aan een Brusselsch journalist een verklaring af over het legervraagstuk, waarin hij zegde Dat ik ten plicht had ten over staan van de regeering en van het land het problema der dekking te stellen werd door de heeren Spaak en Vander- velde op het socialistisch congres loyaal nog gezegd dat het behoud van het statu quo niet geeischt werd door de socialistische ministers «omdat er eenparige overeenstemming was in de regeering over de noodzakelijkheid van maaregelen te nemen tegenover het ge vaar. De heer Spaak stelde dezelfde een parigheid vast over het feit dat in de huidige omstandigheden de dekking niet verzekerd was Zoodat ik volledig wit gewasschen ben van het verwijt, als zou ik mij aan een politiek maneuver bezon digd en de regeeringsovereenkomst ge schonden hebben. De voorgestelde oplossing is niet volledig. Over het regeeringsvoorstel zegde de Minister van Landsverdediging o. m. het volgende De oplossing, in volledige overeen stemming met den Generalen Staf ge kozen, is niet volledig, maar de uitvoe ring is dringend. Ik verzet mij geens zins tegen een gemengde commissie, die het geheel van ons verdedigings stelsel zou onderzoeken en ik ben zelf zinnens haar samenstelling aan het ka binet voor te stellen. Maar zij moet in vrede werken, zonder overhaasting want haar werk moet gekenmerkt wor den door evenveel wijsheid en voor zichtigheid als door den ernstigen wil ten beste de integrale verdediging van het land te verzekeren In de huidige omstandigheden denk ik dat wij niet mogen stilstaan vóór dit kapitale punt. De eerste zorg dezer commisie zal moeten zijn niets af te breken zonder eerst gebouwd te hebben, en ons leger niet te laten over rompelen, zooals in 1914, terwijl de herinrichting volop aan den gang is Het ontwerp moet in het Parlement besproken worden. Het ontwerp moet in het parle ment worden besproken, zegde de heer Devèze verder. Bijna al diegenen d a tot nu toe veroordeelden, handelden zonder er de rechtvaardiging van ge hoord te hebben. Zelfs heeft het er den schijn van dat allen niet eens de mo tieven gelezen hebben zij zo.uden op gemerkt hebben, zooniet dat ik er het gedeeltelijk voorloopig karakter van bevestigd heb en dat ik spontaan aan gedrongen heb op een grondige studie van het geheel van het vraagstuk. De regeering wil het dringendste nastreven door enkel het hoogst noodige te vra gen van last en zonder de toekomst te willen vooruitloopen. De dekking. Onze militaire toestand is bevre digend. Ik heb het in Maart 1935 gezegd. Sedertdien is het gevaar van een onverhoedschen inval zeer toege nomen, zoozeer dat de dringende nood zakelijkheid van een bestendige be scherming zich opdringt. Dat willen wij bereiken door gedrilde effectieven on der de wapens te houden door den diensttijd te verlengen. Dit is alles wat men begrijpen moet. Daar alleen gaat het om. En ten slotte betreurde de minister het, dat er zooveel passies rond het regeeringsontwerp zijn opgelaaid. Het Ontwerp der Regeering. Dit komt hoofdzakelijk neder op de verlenging van den diensttijd. Herin neren wij beknopt hoe deze verlen ging wordt voorgesteld 1Op achttien maand voor de kan didaat- reserve-gegradeerden en de ge wone miliciens van de ruiterij, van de gemengde regimenten en van de wiel- xijdersregimenten 2. Op zestien maancj voor de kan- didaat-reserve-gegradeerden en de ge wone miliciens van de vestingregimen ten van Luik en van Namen, alsmede die der regimenten van grondverdedi- ging tegen luchtvaartuigen de kandi- daat-reserve-gegradeerden en een ge deelte van de gewone miliciens der transmissie troepen. 3. Op veertien maand voor de kan- didaat-reserve-gegradeerden en de ge wone miliciens van de artillerie van het cavaleriekorps en van de genie, met uitzondering van de transmissietroepen; voor de kandidaat-reserve-gegradeer- den van de infanterie, van de mitrail leurseenheden, van de kleingeschutba- taljons, van het korps Ardennerjagers, van de divisie-legerkorps- en legerar- tillerie en van de luchtvaart. 4. Op twaalf maand voor de gewo ne miliciens der infanterie, met inbe grip van die der compagnies regiments mitrailleurs voor een gedeelte van de miliciens der kleingeschutbataljons voor het korps Ardennerjagers (behal ve de miliciens van de artilleriegroep) voor de kandidaat-reserve-gegradeer- den van de diensten voor de stukrij ders en de bereden telefonisten-seiners van de artillerie, en voor een gedeelte van de gewone miliciens der transmis sietroepen. 5. Op acht maand voor de miliciens van de bataljons divisiemitrailleurs voor een gedeelte van de miliciens der kleingeschut-bataljons voor een ge deelte van de miliciens der transmissie troepen voor de miliciens der lucht vaart, de kanonniers en de onbereden telefonisten-seiners der artillerie de regimenten legerartillerie, de artillerie- groep van het korps Ardennerjagers, de vervoerkorpsen en de diensten, be halve die vermeld bij 6) en 7) hier onder. 6. Op zeven maand voor de mili ciens van den gezondheidsdienst en van den intendancedienst. 7. Op zes maand voor de miliciens die aangewezen zijn voor de compagnie brancardiers-ziekenverplegers. Het ontwerp Devèze verworpen in al de Afdeelingen. Het militair ontwerp is in al de af deelingen verworpen geworden In de le afdeeling met 21 stemmen tegen 6 en 5 onthoudingen. In de 2e afdeeling met I 9 stemmen tegen 12 en 3 onhoudingen. In de 3e afdeeling met 21 stemmen .egen 1 5 en 1 onthouding. In de 4e afdeeling met 1 6 stemmen tegen 1 3 en 5 onthoudingen. In de 5e afdeeling met 1 7 stemmen tegen 16 en 2 onthoudingen. Het ontwerp is dus verworpen met 94 stemmen tegen 62 en 16 onthou dingen. STAD IEPER. UITSLAG VAN DEN KARNA VAL WEDSTRIJD. Buiten wedstrijd Les Hussards Mo- dernes de Ypersche Schotten en Ypres Tourisme. le Reeks (Groepen): 1. La Garde Princière, Dison 2. Les Andalous et Andalouses, Halluin en Les Espagnols d Halluin 3. De Vereenigde Augus- ten van Gendbrugge 4. Boeren en Boerinnen van Gendbrugge; 5. Assche- poes (Cendrillon) Antwerpen 6. Het Firmament, Poperinghe 7. De Lustige Pierrots, Veurne 8. De Vijf kleuren, Boesinghe 9. Reuzin Wanne met de lustige vrienden van Staden 10. De Lustige Vierders van Kortrijk I 1. De Zanzibars van Iseghem. 2 Reeks (Afzonderlijken): 1. Le Moissonneur 2. La Reine de Cinéma, Lille 3. La Moisson, Lille 4. Amitié Franco-Belgei 5. Oude Grieksche Lancier, Kortrijk 6. De Groote Wek ker van Yper. In het Staatsblad verscheen een be sluit met de nieuwe regeling van de tusschenkomst van provinciën en ge meenten in de lasten van den werkloó- zensteun. Willende tot het financieel herstel van de provinciën en de gemeenten bij dragen, heeft de regeering het volgende beslist 1De tusschenkomst van de geza menlijke provinciën in de uitgaven, ge daan door den Nationalen Dienst voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid, zal voortaan op 10 t.h. van het bedrag dier uitgaven worden vastgesteld, zon der 65 millioen frank per jaar te mo gen overschrijden dit van de geza menlijke gemeenten wordt op 20 mil lioen s jaars bepaald. 2. De tusschenkomst van de gemeen ten in de werkingskosten van de dien sten voor arbeidsbemiddeling en werk loosheid wordt stopgezet. 3. De tusschenkomst van de gemeen ten in de uitgaven, die uit de betaling van de basistegemoetkomingen en de gezinsvergoedingen aan de op hun ge bied gehuisveste werkloozen voort vloeien, wordt van 5 t.h. op 2.5 t.h gebracht. Illlilllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BEZORGDE OUDERS, laat Uwe dochters de avondlessen volgen, welke geven zal te POPERINGHE. Het is van het grootste nut, zoowel voor meisjes die hunne kleederen zelf willen maken, als voor naaisters van beroep. De kursus bestaat uit 1 2 lessen welke gegeven werden Voor inschrijvingen en verdere inlichtingen wende men zich op ZONDAG I MAART, van 10 tot 12 uur, aan het bovenvermelde Hotel, ofwel schrif telijk aan R. R. PANNEKOLCKE, Mondstraat, 24, ofwel Boterstraat, 12, te 1EPEREN. 66 Bestuurd door RAPH. PANNEKOUCKE, aangenomen kleermaker der Spoorwegen, leeraar aan de beroepschool te Ieperen. 99 Op zoek naar de basissen van een Vredesformuul. In de bijzonder goed ingelichte kringen te Londen, doet het gerucht de ronde, dat een bijzondere gezant van Mussolini te Londen vertoeft om in samenwerking met het Italiaansch gezantschap de basis te zoeken van een formuul om de regeling van hei ïi!T" liaansch-Ethiopisch conflict mogelijk te maken. Deze formuul, die beschouwd wordt buiten enkele nog bestaande meenings- verschillen, als aanneemlijk zoowel voor Rome als voor Addis Abeba vindt ziji: oorsprong in een oplossing die ten persoonlijken titel, enkele dagen gele den, in de Engelsche pers verscheen van de hand van generaal Sir C. W. Gwynn. Ziehier de voornaamste trekken van het voorstel 1De gebieden door Menelik ver overd, beteekenen een zwaren last voor Ethiopië, dat zelf Amharisch is, zijn macht verkleind en zijn ontwikkeling belemmerd ziet. 2. Deze gebieden zouden tegen be taling in administratieve soevereiniteit overgegeven worden aan de Euro- peesche staten die deze grondgebieden begrenzen. (Italië, Eng'eland, Frank rijk). 3. De betaling zou gedaan worden aan den Volkenbond, die den dienst van de interesten der leeningen, die Ethiopië zou aangaan voor het uitbrei den van zijn ondernemingen zou rege len. 4. Het grootste gedeelte van de voornoemde grondgebieden zou over gaan aan Italië, als een natuurlijk ge volg van de ligging van zijn kustbe- zittingen, en die over het algemeen in de kolonisatiegebieden liggen, waar het voorstel Laval-Hoare reeds melding van maakte. 5. Frankrijk en Engeland zouden zich grondgebieden zien toewijzen die aan hun bezittingen gelegen zijn en waarvan zij reeds het Hinterland uit maken. 6. De Volkenbond zou de soeve reiniteit en de veiligheid van Ethiopië waarborgen. 7. Ehiopie zou Royalties op de mijnondernemingen in de afgestane ge bieden bekomen. De Engelsch-Italiaansche spanning neemt af. Hooge diplomatische personaliteiten te Londen meenen dat het gevaarlijk tijdperk van de Engelsch-Italiaansche spanning voorbij is. Inderdaad.de vloot maatregelen door Groot-Brittanie ge nomen worden verzacht. Het grootste gedeelte van de vloot van het Uiterste Oosten is naar Hong- konk teruggekeerd. Vier Britsche duikbooten werden uit de Roode Zee teruggeroepen. Het vliegtuigschip Courageous en de groote kruiser Renoron hebben order gekregen in de Engelsche wate ren terug te keeren. H1LAIRE LAHAYE VERDEDIGT HET LIBERAAL SOLIDARISME. EERSTEN UITSTAP DER POPERINGSCHE LIBERALE VLAG. Op het Stadhuis. Zaterdag voormiddag had er in de stad van Jacob van Artvelde, een .plechtige ontvangst plaats op het stad- huid. De Congressisten trokken er in stoet naartoe en waren voorafgegaan door de vlaggen der Federatie van de Algemeene Associatie, der Nijverheids school van Gent, der punchisten en der Liberale Vlag van Poperinghe deze onder leiding van den Voorzitter, M. Hilaire Lahaye. Het Bestuur van het Nationaal Ver bond der liberale studenten stapte op kop van den stoet en men bemerkte er onder ander M.M. Paul Verschoore Voorzitter der Hoogeschoolstudenten van Gent de Ondervoorzitters P. Wil- leman (Hoogschool van Brussel, Jean Lejeune (Hoogeschool van Gent), H. Valcke (Hooger Handelsinstituut van Antwerpen, Paul Leblanc (landbouw- gesticht van Gembloux), Pierre Du- franc (Handelsschool van Bergen), alsook den heer Secretaris André Fran cois (School der Hoogere Studiën van Gent) De Burgemeester, M. Vanderstegen omringd der raadsleden Mevr. De Key- zer-Buysse, M. Van Wettere en M. Du- soleil, hoofdpolitieommissaris, ontving de Congressisten in de historische zaal der pacificatie. M. Paul Verschoore, voorzitter van het Nationaal Verbond der liberale studenten van Belgie, bedankte den heer Burgemeester en de heeren leden van den gemeenteraad om de gulhar tige ontvangst de studenten voorbehou den door de Stad Gent. De Brabamjonne en Vers l'A- venir uitgevoerd door den beiardier Dierickx, sloten deze ontvangst. Alvorens zich terug te trekken be zochten de studenten het Stadhuis. Het Congres. Het Nationaal Verbond der liberale studenten van Belgie vergaderde vol tallig Zaterdag namiddag onder het Voorzitterschap van M. Paul Ver schoore, omringd door de Ondervoor zitters van het Verbond. M. Verschoore heette de kameraden der verscheidene hoogescholen welkdm en sprak verder over de orde van den dag. Onze politieke werking, zegde hij, is deze niet die de regeering zal doen wankelen op haar grondslag. Onze congressen stellen geen strenge eischen noch een ultimatum. Nochtans hebben zij een zedelijk be lang hetwelk men niet mag onderschat ten. De hoogeschool jeugd vormt het midden welke de toekomstige strijders vormt. Er bestaat reeds een groote samen hang tusschen de liberale jonge wach ten en studenten. Het liberaal programma kent een overwegende plaats toe aan de wen- schen van de jeugd. Van dit program ma, van de principes welke het voor houdt, moet ieder student aanhanger zijn. De liberale partij is deze van het individualisme, de eenige waar iedereen zijn ideaal van man terugvindt in deze van vrijheid en van verdraagzaam heid. (Toej.) Lezingen. M. Gilbert Sadi Kirchen, uit Brussel, spreekt over de hervorming van de Staat en stelt eenige hervormingen in het parlementair stelsel voorop. M. Willy Leblanc, van het Land- bouwinstituut van Gembloux, houdt zich bezig met het landbouwvraagstuk. Hij wijdt uit over de economische kri- sis, de moeilijkheden van de landbou wers en de overproductie. Hij stelt een evenwichtspolitiek vooruit voor de prijzen en een uitbreiding van de graan- gewassenteelt. M. Spiegheleire, voorzitter der libe rale Jonge Wacht van Dendermonde, heeft tot onderwerp zijner lezing ver kozen Democratie en Liberalisme Hij hecht zich langen tijd aan de prin cipes van de liberale partij in zake de mocratie in alle opzichten. M. Valcke houdt een belangrijke voordracht over het Vraagstuk der Co- lonisatie van Congo. Daarna spreekt M. Angerhausen over de devaluatie en hare uitwerksels. M. Lejeune doet een uiteenzetting over den Volkerenbond en de buiten- landsche politiek van Belgie. De Schoolkwestie. Om te eindigen onderhoudt M. Ha- yot der Vrije Hoogeschool van Brussel, het Congres over de schoolkwestie. Hij houdt voor dat het programma der liberalen volgende punten zou moeten bevatten 1Getrouwheid aan de Grondwet, welke de vrijheid van Openbaar en neutraal onderwijs voorziet zoo spoe dig mogelijk geleidelijke en totale af schaffing der toelagen aan de vrije scholen, 2. Onmiddellijke stemming van het wetsvoorstel Mundeleer-Fischer, toe gepast op de vorming van het onder wijzend personeel der officieele Be- waar-, Voorbereidende-, Middelbare- en Normaalscholen. 3. In afwachting totale afschaffing der toelagen, versterking van toezicht op het vrij onderwijs in zake onderwijs, programma en examen. 4. Krachtdadig toezicht in het toe kennen van toelagen. De toelagen toe te kennen aan de verschillende onder wijsgestichten door den heer Minister van Openbaar Onderwijs ALLEEN de toelagen aan het vrij onderwijs voorloopig bepalen aan een vast voor stel van de begrooting van het open baar onderwijs rechtstreeksche beta ling door den Staat der wedden van het onderwijzend personeel der vrije scholen. Zedelijke Kursus onafhankelijk der godsdienstkursus. Verwerping van de aanvraag tot ontslaging van de gods dienstkursus door een vraag van in- schrij ving. 6. Oprichten, voor de officieele scho len, van moderne gebouwen, welke zouden kunnen mededingen met de schoone klerikale paleizen. 7. Vrijheid van den familievader, krachtige en strenge wetgeving in de gevallen van drukking op de familie vaders. 8. Ontwikkeling van het officieel on derwijs voor jonge meisjes, bijzonder lijk in de voorbereidende en middel bare graad. 9. Geen toegevingen meer in zake schoolkwestie. 10. De overbevolking der klassen vermijden. 1 IVerplichtend onderwijs tot 16 jaar, met beroepstrekking van 14 tot 1 2. Oprichting van officieele tech nische-, landbouw- en artistieke scho len. M. Hilaire Lahaye vraagt het woord. Hij steunt op punt 7 van het program ma hetwelk, zegt hij, de noodlottige in\ loed van de klerikale plaag zal ver minderen in Vlaanderen. (Toejuichin gen der Westvlamingen). Al deze lezingen zullen oplossingen medebrengen welke zullen gestemd worden gedurende de zitting van Zon dag morgen. Deze eerste dag is in een atmosfeer van ware gulhartigheid en geestdrift verloopen. Zitting van den Zondag. Gent, 2 3 Febr. Het Congres van het Nationaal Verbond der liberale studenten heeft zijn werking voortge zet op Zondag 23 Febiuari. M. Paul Verschoore zat de vergade ring voor, omringd door de leden van het comiteit. De zitting geopend zijnde geeft de Voorzitter dadelijk het woord aan den Heer Hilaire Lahaye, Voor zitter der liberale Jonge Wacht van P operinghe. t Is uit ganscher harte, zegde hij, dat ik hier de tolk ben der gevoelens van 350 jonge en krachtige vlaamsche werklieden, die zooals U zich overtuigd gevoelen der gedachten van Vrijheid, broederlijkheid en nationale solidari teit. De heer H. Lahaye draagt een le- zmg voor betreffende het Vlaamsch oolidarisme. Spreker zet vervolgens de theorie uiteen van het vlaamsch liberaal soli- darisme. Hij kant zich tegen de dictaturen welke oorzaak zijn van oorlog en re- geeringsloosheid. De liberale partij boezemt bij alfe klassen belangstelling in 't is de po litiek van de democratie, van het volk. Het liberalisme blijft trouw aan de ou de overleveringen, de nieuwe vlaam sche liberale politiek beoogt geen om verwerping der oude principes, maar een verbetering. Zij dringt zich op, zegt hij, de Vlamingen stellen in haar betrouwen. Hervorming van den Staat. Het Verbond der liberale studenten- wenscht de Nationale raad, zijn studie- comiteit en den verslaggever Speyer geluk om het belangrijk programma, bewerkt gedurende de liberale dagen Dringt aan, van een anderen kant. opdat men een einde zou stellen aan de pas gebeurde schandalen, eenige geheime verstandhouding voorstellen de tusschen de politiek en handelsza- ken Wil de onafhankelijkheid verzeke ren der volksvertegenwoordigers in de uitoefening van hun mandaat Vraagt met aandrang dat het vraag stuk der onvereenigbaarheden het ont werp zou uitmaken van een grondige studie van den Nationalen raad en ver langt dat deze opgelost zou worden op eene wijze die, buiten de demago gische samenwerking, alle verdenkino uitsluit ten opzichte van de publieke mandatarissen. De heeren Hilaire Lahaye en F. Dehondt van Hemixem, komen tus schen hun politiek van liberaal soli- darisme laat de onafhankelijkheid toe der vertegenwoordigende mandataris sen maar zij eischt hun verantwoorde lijkheid op. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1