Het geschil voor den Volkenbondsraad gebracht, Na de Schending van hel Locarno-Verdrag. 5 Ruwe handen Het Belgisch Standpunt. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR PÖPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DE SPOORWEGTARIEVEN. Doos4en7>2franl<. LANDBOUWKRONIEK. KOLONIALE LOTERIJ DE 13« HANDELSFOOR 16 JAAR. NUMMER 12. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. GAZET TAN P0PER1NGHE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. AANKONDIGINGEN De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 484.59 Per Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, PÖPERINGHE. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Verklaring van heer van Zeeland. Tijdens de vergadering van den Vol kenbondsraad te Londen, legde de h. van Zeeland, eerste minister van Belgie volgende verklaring af over de houding van Belgie Ik zal er mij toe bepalen, het Bel gische standpunt uiteen te zetten en het uitzicht dat de zaken voor ons hebben genomen, en waarvan de gevolgen op heel de wereld drukken, zooals de achtbare vertegenwoordiger van Enge land, gezegd heeft. Niemand is meer dan Belgie doo» de gevolgen bedreigd, en niemand is meer dan Belgie getroffen door den Duitschen stap. Niet alleen dat wij be dreigd worden door het bezetten van het gedemilitariseerde gebied,maar ook wij zijn getroffen door het opzeggen van het Locarnopact. De demilitarisatie van het Rijngebied is een van de groo- te grondbeginselen waarop ons verde digingsstelsel steunt, daar Belgie de langste gemeenschappelijke en meest blootgestelde grens met Duitschland heeft. Het verdrag van Locarno was met het Volkenbondspact de basis van het internationaal statuut van Belgie. Waai zullen wij ons nu op kunnen handha ven Vooral voor de kleine landen is het kunnen rekenen op de internatio nale verdragen van een overwegend be lang. Wij zijn he wreedste getroffen dan wanneer ons geen enkel verwijt kan worden gemaakt. Wij hebben met de nauwgezetste aandacht het verdrag van Locarno toegepast. Het Fransch- Russisch verdrag gaat ons niet aan en wijzigt in niets onze internationale ver bintenissen. Zelfs heb ik zulks in den Senaat Van mijn land verklaard. Een buitenlandsche politiek is altijd beheerscht gebleven door dezelfde ge dachte eerbied voor de aangegane verbintenissen. Niets, in dit geval,laat Duitschland toe de betrekkingen in recht en in fei te, welke tusschen dit land en het onze bestaan, te wijzigen. De waarde van een handteekening hangt niet af van de kracht van hem die 't gegeven heeft en het is niet om dat wij minder machtig zijn, dan an deren, dat men zich mag onttrekken, of minder belang hechten, aan de te genover ons aangegane verbintenissen. Ais ik zelf de sterkste was, zou ik zeg gen integendeel Zoo wij dergelijk belang hechten aan het verdrag van Locarno, is het of dat die formuul van een internatio nale akte, haar onschendbaarheid vast stelt. Die akte was vrijelijk ondertee kend. Het gaat hier om een verdrag dat uit vrijen wil is aangegaan, een daad die vrij werd verricht en meerdere ma len spontaan bevestigd. Twee der grootste mogendheden werden geroepen om als waarborgge- vers op te treden. De verplichtingen en de voordeelen van het pact waren ge grondvest op wederkeerigheid. De waarborg, die Engeland en Ita lië aan het Verdrag hadden gegeven, was niet alleen ten voordeele van Frankrijk en Belgie, maar ook ten voor deele van Duitschland. Voor ons blijft Locarno voortbestaan Het verdrag was onder de be scherming geplaatst van de hoogste internationale autoriteiten, den Volken bond, die de uitvoering er van moest voorstaan. Voor ons blijft Locarno voortbe staan. Het pact is bestemd om diege nen te beschermen, die er trouw aan bleven, tegen diegenen, die ontrouw er aan zijn geweest. Wij gaan voort Let toe te passen. Onze tegenwoordig heid hier is er de uiting van. Ik heb in mijn uiteenzetting vooral moeite gehad het gevoelsargument uit te schakelen. Nochtans zult gij beseffen hoe diep de herinnering in ons opgerakeld wordt aan het verleden. Ik wil evenwel op het plan der rede blijven en medewer ken aan den heropbouw. Wij weten dat er morgen nieuwe verdragen zullen te onderteekenen zijn en nieuwe pacten op te stellen. Maar ik kan het mij niet ontveinzen en dat zal ook wel niemand doen, dat de houding, die zoo even werd geno men, aan deze methoden een zwaren slag toebrengt en dat voor langen tijd. In de oogen der komende geslachten de moreele waarde van alle pogingen tot oprichting eener op het recht en op de rede gevestigde internationale structuur belast zal blijven met een mo reele hypotheek en dat die verzwak king der waarde van het recht op een of andere wijze moet gecompenseerd worden. De verzwakking van de moreele krachten op internationaal gebied, zal op de een of andere wijze dienen goed gemaakt te worden. In eik gemeen schappelijk handelen, zijn wij bereid ons deel te nemen. In naam van Belgie heb ik de droe ve eer den Raad te verzoeken om vol gens het verdrag van Locarno de schen ding vast te stellen van de artikels 12 en 43 van het verdrag van Versailles en er de onderteekenende leden van kennis te geven. Herhaaldelijk werd het indrukwek kend vertoog van den heer van Zee land onderlijnd door teekens van in stemming der leden van den Raad, die stilzwijgend hoofdknikkend de uit eenzetting volgden. De houding van Engeland en de bepalingen van Locarno. Ziehier de rechtskundige toestand van Engeland, zooals hij door rechtsge leerden werd opgemaakt 1Het Fransch-Russisch verdrag kan niet aanzien worden als een schending van het Locarno-Verdrag 2. Frankrijk was gewettigd volgens artikel 4 van het Locarnoverdrag, de mede-onderteekenaars van dit pakt te verwittigen dat het door Duitschland werd geschonden en dat Frankrijk er het slachtoffer van was 3. Dat de andere onderteekenaars van Locarno, Engeland inbegrepen, aan Frankrijk de noodige hulp moes ten bieden tegen Duitschland 4. Daarbij, zoo de Volkenbondsraad er niet toe kwam, bij meerderheid van stemmen, bet Fransche beroep in te willigen, dan zou Frankrijk krachtens artikel 1 5 van het Convenant alle noo dige maatregelen mogen treffen voor het behoud van het recht en de recht vaardigheid 5. In geval Frankrijk zou deel nemen aan de aktie, dan zou ook Engeland hieraan moeten deelnemen in samen werking met Frankrijk, volgens de be palingen zelf van het Locarnoverdrag. De Versterkingen aan de Fransche Noordergrens. De Fransche legerkommissie heeft medegedeeld, dat de afvaardiging van de legerkommissie van de Fransche Kamer, die een bezoek gebracht heeft aan de versterkingen langs de Noor dergrens, met bevrediging heeft vast gesteld dat alle door de jongste ge beurtenissen noodzakelijk geworden maatregelen, binnen den kortst moge lijken tijd waren genomen, zonder dat het leven van de burgerbevolking ge stoord werd. De moraal en de gezond heidstoestand van de troepen blijken uitstekend te zijn. Duitschland bevreesd voor Sancties. De Duitsche pers blijkt ongerust te zijn bij de gedachte aan de mogelijke toepassing van sancties, die, zoo bekent zij, de Duitsche economie gemakkelijk een doodelijken slag zouden toebren gen. In verband hiermede redeneert de Frankfurter Zeitung als volgt De toestand in Duitschland is fei telijk niet meer te beheerschen door de rijksregeering zelf. Geeft zij toe aan den druk van buiten en schaft zij de wapennijverheid af, dan ontstaat een angstwekkende uitbreiding van de werkloosheid en een zedelijke vertrou wenscrisis. Treft men sancties, dan moet Duitschland zich failliet verklaren Hierbij heeft de wereld niets te win nen en veel te verliezen. Eenerzijds moet Duitschland dan de delging van zijn schulden en de betaling van de in tresten der buitenlandsche leeningen stopzetten. Anderzijds zou een belangrijke köo- per van de wereldmarkt verdwijnen.» Groote Onrust onder de Bevolking van het Rijngebied. Veel Spaargeld wordt afgehaald. Naar uit Straatsburg werd geméld, kwamen aldaar van gene zijde van dén Rijn berichten toe volgens dewelke de gebeurtenissen van deze laatste dagen een zekere onrust hebben verwekt in den geest der bewoners van de Rijn- strook, welke militair werd bezet.Deze onrust uit zich ondermeer door talrijke vragen tot terugtrekking der fondsen uit de spaarkassen. Maatregelen wer den evenwel getroffen om het terug halen der gelden te beletten. Te Berg- zaberno wordt ér slechts 40 mark per persoon uitgekeerd. Te Saarlouis is dit maximum 30 mark. Te Saarbrucken heeft men eveneens strenge maatrege len getroffen. Zij, die geld afhalen, moeten bewijzen hoe en waarom ze het noodig hebben. Te Keil wordt ei eveneens geld afgehaald. Te Trier daar trachten talrijke lieden hun geld te plaatsen in Holland en zelfs in Frank rijk. Hitier handelde op eigen Hand. De Daily Telegraph meldt, dat volgens een indruk, voortvloeiend uil inlichtingen uit verschillende betrou- wenswaardige bronnen, Flitler tot de herbewapening van het gedemilitari seerd Rijngebied besloot voornamelijk op politieke gronden. Hij deed" ent ie- gen de raadgevingen in van de hoof den van het Duitsch leger en van de diplomatieke en economische over sten generaal von Blomberg, zijn mi nister van oorlog Dr Schacht, zijn eco nomisch raadgever en baron von Neu- rath, zijn minister van Buitenlandsche Zaken. De Duitsche Reichswehr was er niet op uit betrokken te worden in een toe stand die kon leiden tot onmiddellijken oorlog tegen een overweldigende mach ten koppeling. Zij is juist volop bezig in de zware taak het leger van 1 20.000 man op te drijven tot een van 35 di visies. De groote moeilijkheden bestaat in het vinden van het noodig officieren korps. Dr Schacht, die reeds wonderen ver richt om Duitschland's staatshuishoud kunde ineen te houden, is ten zeerste gekant tegen iederen verderen stap die de handels- en financieele betrekkingen met het overige van de wereld zou kunnen verminderen. Baron von Neurath, de beroepsdi plomaat, zag met schrik de gevaren te gemoet voor de internationale betrek kingen van Duitschland. De Economische en Financieele Toestand in Duitschland. Dr Schacht heeft de dagbladschrij vers-economisten ontboden om hun een overzicht te geven van den economi- schen en financieelen toestand van het Reich. Zij werden verzocht de grootste stil zwijgendheid omtrent deze mededeelin- gen te behouden. Wat ook de verklaringen van Dr Schacht mogen geweest zijn, al de Duit sche economisten zijn 't accoord te ver klaren, dat 't gebaar van Hitier sterk beinvloed was door de onrustwekken de berichten van het ministerie van geldwezen en van de Rijksbank. Nog niet lang geleden heeft Dokter Schacht, Hitier gewaarschuwd dat het meer dan hoog tijd was dat nieuwe be lastingen gestemd werden, ten einde de overgroote vlottende schuld,, ver oorzaakt door de overdreven uitgaven voor de herbewapening, te betalen. Er werd zelfs een taks van 2 /f voorzien op de winsten der nijveraars. Het valt niet te betwijfelen dat deze nieuwe be lastingen, in een land dat al zoo zwaar onder zijn geldelijke verplichtingen ge bukt gaat, slecht zouden onthaald wor den. Hitier heeft gedacht, dat wanneer zijn troepen in het Rijngebied zijn, het volk gemakkelijker de noodige belas tingen zou betalen, omdat zijn eer en recht hersteld zijn. De moeilijkheden, waartegenover Dr Schacht zich thans bevindt, spruiten niet alleen voort uit 't feit, dat Duitsch land te veel buitenlandsche grondstof fen koopt, en er gebrek aan deviezen bestaat, maar ook tengevolge van een conflict met de Rijksweer. Inderdaad, Dr. Schacht heeft een commissie willen oprichten, die de be stellingen van de Rijksweer zou onder zoeken, maar daar wilde de Rijksweer niets van weten. Verder wordt gemeld dat Dr.Schacht vermoedelijk zijn ontslag als voorzitter van de Rijksbank zal geven, na de eerstkomende vergadering van den be heerraad. Hij zou opgevolgd worden door den heer Reinhardt, bestuurder van de Deutsche Bank DUITSCHLAND NEEMT DEEL AAN DE BESPREKINGEN VAN DEN VOLKENBOND. Donderdag morgen zette de heer von Ribbentrop het Duitsche stand punt uiteen en verklaarde dat«Duitsch- land wil bijdragen tot de opheldering van den Internationalen Toestand Eene stemming. In de namiddagzitting van den Vol kenbondsraad verzoekt M. Bruce de vergadering zich uit te spreken over de Fransch-Belgische resolutie betref fende de schending van het Locarno verdrag. De Raad heeft hierop met eenheid van stemmen, mits twee onthoudingen, de schending van Locarno vastgesteld. De stemmen van Frankrijk, Belgie 'en Duitschland kwamen niet in aanmer king voor de bekomen meerderheid. Na den uitslag der stemming heeft M. Bruce openlijk vastgesteld dat de een heid van stemmen werd bekomen aan gaande de goedkeuring van de resolu tie, welke de schending van Locarno door Duitschland vaststelt. De nieuwe Konferencie der Locarno- Ianden leidde tot een aleemeene overeenkomst in beginsel De nieuwe konferencie der Locarno- landen, welke Donderdag namiddag werd gehouden, leidde tot een alge- meene overeenkomst in beginsel. De konferencie eindigde te 15 u. 15. M. Flandin verklaarde aan de pers De overeenkomst is algemeen onder de onderhandelaars. Het komt thans aan de juristen toe den tekst van dit akkoord te ontwerpen, die vervol gens zal worden voorgelegd aan de verscheidene belanghebbende regee ringen. Naar een bondgenootschap tusschen Engeland, Frankrijk en Belgie Volgens de Journal zou na de aanvaarding door Duitschland, van de eerste regeling ontworpen door de Lo- carnolanden, onderhandeld worden over de algemeene veiligheid in West- Europa. Er zou een luchtpakt worden ontworpen, en indien de opheffing der demilitarisatie van het Rijngebied ge handhaafd wordt, zou Engeland met Frankrijk en Belgie, stafovereenkom sten sluiten, die zouden in werking tre den bij een Duitschen aanval tegen Frankrijk of Belgie. Die overeenkom sten zouden neerkomen op een waar bondgenootschap. Hoe Frankrijk de Ontwikkeling der Internationale Actie voorstelt. Engelsche troepen naar 't Rijngebied? De vertegenwoordigers van Frank rijk en van Belgie, zijn slechts naar Londen gekomen, zegt men in de krin gen der Fransche afvaardiging, om door den Volkenbond, de Duitsche verkrachting te doen vaststellen, die den onderlingen bijstand van de waar borgende mogendheden gebiedt: Groot Brittannie en Italië. Dit gedaan zijnde, zou Frankrijk als volgt de ontwikkeling der internationale actie voorstellen 1De Duitsche regeering zou uit- genoodigd worden om aan de rechts pleging van het Hooger Internationaal Gerechtshof van Den Haag, de kwestie voor te leggen van dé zoogezegde on- vereenigbaarheid van het Fransch-So- vietisch pact, met het Locarno-verdrag. 2. De vier mogendheden die ge trouw blijven aan de verplichtingen van Locarno, zouden zich moeten t' ac coord stellen om opnieuw de waarde en de draagwijdte van het Verdrag vast te stellen, maar dan mits uitsluiting van Duitschland. 3. De bezetting van het Rijnge bied zou moeten begrensd worden, door het terugtrekken van zekere troe leggen van versterkte stellingen zouden moeten verboden worden. 4. Onder voorbehoud van de aan vaarding door Duitschland, zouden dan onderhandelingen met het Rijk aangeknoopt worden. 5. Vanaf heden, zouden de grond slagen tot deze onderhandelingen tus schen de vier mogendheden, ondertee kenaars van het Verdrag van Locarno, vastgelegd worden. Gedurende de onderhandelingen, zouden Britsche troepen de Rijnzone bezetten, die thans ongewettigd dooi de Duitsche troepen ingenomen is. NAAR DE VERHOOGING VAN DE TARIEVEN. Voor de Goederen 10 voor de Reizigers 10 in 1' en 3' Klas en 5 in 2 klas voorgesteld. Tijdens de laatste zitting, heeft de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen besloten een verhooging van haar tarieven aan de regeering, voor te stellen. Dit voorstel steunt op het feit, dat het vooruitzicht voor het tekort in 1936 ongeveer 185 frank be draagt en als argument wordt aange voerd, dat in 1935, kort voor de de valuatie, de tarieven met 1 0 werden verlaagd. Indien men op dit oogenblik geweten had dat korten tijd daarna de frank zou worden gedevalueerd zou deze verlaging zeker niet zijn doorge voerd. Al was de vermindering niet over heel de lijn toegepast, thans stelt de maatschappij toch voor de verhooging aldus toe te passen. Voor wat betreft het goederenvervoer, zou de verhoo- hooging in totaal I 32 millioen frank opbrengen. Van een verhooging van de reizigerstarieven verwacht de maat schappij een verhoogd inkomen van 64 millioen frank. De reizigerstarieven zouden niet over de heele lijn worden verhoogd. Voor eerste en derde klas zou een verhoo ging van 10 worden voorgesteld, terwijl voor tweede klas de verhooging slechts 5 zou zijn, om te voorkomen dat de reizigers van de tweede klas naar de derde zouden overgaan, zoo als reeds veelvuldig gebeurt. Het is echter van belang er op te wijzen, dat de Spoorwegmaatschappij deze verhooging slechts kan voorstel len, terwijl de regeering zelf dit voor stel moet goedkeuren of afwijzen. pen uit de Rijnzone. Het zwaar geschut zou vijftig kilometer ten Oosten van den Rijn moeten verwijderd worden, en alle maneuvers, benevens het-aan- Om de hoogste opbrengst èe bekomen moeten we onze Wintergranen hakken en rijven. Door deze bewerking wordt het on kruid vernield dat de ontwikkeling van de planten belemmert en zich voedt ten nadeele van het gekweekte gewas. Het is onbetwistbaar, dat scheikundige meststoffen en veredeld zaaigraan hun volledige uitwerking niet kunnen heb ben als den grond overwoekerd is met onkruid. Om gemakkelijk te kunnen hakken moeten de granen op rijen gezaaid zijn. Het is bewezen dat deze zaaiwijze de opbrengst verhoog. Het breedwerpig zaaien geeft een opbrengst van 1 1 maal het gebruikte zaad de opbrengst die wordt 24 maal zoo groot als men op rijen zaait. De onkosten van hakken worden vergoed door het feit dat het op rijen zaaien van 40 tot 60 min der zaad vergt. Het op rijen gezaaid graan is sterker en zal niet gemakkelijk legeren licht en lucht kunnen overvloedig toetreden en de koolstof opname is veel grooter. De opname van koolstof is zeer be langrijk. Een tarweoogst neemt 4500 kgr. koolstof op en slechts 300 a 400 kgr. voedende elementen als stikstof, foosfoorzuur, potasch en kalk. Het zaai en op rijen vergemakkelijkt het hak ken maar ook het toedienen van schei kundige meststoffen als dekmest als de planten niet flink opgroeien. Een goed mengsel zal als volgt sa mengesteld zijn per Ha. 200 kgr. ammoniaksulfaat, 200 kgr. Chloorpo- tasch en 200 kgr. Superfosfaat. Gustaaf Gillekens. Trekking van de 17 Snede te Brussel. Dinsdag avond heeft de trekking plaats gehad van de I 7" Schijf van de Koloniale Loterij. Het succes scheen nog grooter te zijn dan vroeger. 1 lieronder volgen de uitslagen De nummers eindigende met 8 winnen 50 fr. 75 winnen 100 fr. 80 winnen 250 fr. 684 winnen 500 fr. 444 winnen 500 fr. 976 winnen 1000 fr. 636 winnen 2500 fr. 6435 winnen 5000 fr, 0269 winnen 5000 fr. 4827 winnen 5000 fr. 9470 winnen 5000 fr. 6797 winnen 10.000 fr. 7674 winnen 10.000 fr. 28906 winnen 12.500 fr. 38836 winnen 12.500 fr. 50575 winnen 25.000 fr. 48717 winnen 25.000 fr. 39698 winnen 50.000 fr. 82238 winnen 75.000 fr. 13466 winnen 100.000 ,fr. 15589 winnen 100.000 fr. De twee volgende loten winnen elk Een Miljoen 427949 en 115.631. Het lot van 2.5 miljoen wordt ge wonnen door het nummer 164368. Een dame tegenwoordig in de zaal der trekking won 50.000 frank. TE YPER. De aangekondigde vergadering der Tentoonstellers' met het Bestuur der Handelsfoor heeft in een drukke stem ming plaats gehad. Op enkele'Uitzon deringen na, waren alle deelnemers "èan de Tentoonstelling aanwezig. Na de werkzaamheden van Bestuur lijken aard afgehandeld te hebben, werd tot het bezoek der beide lokalen overgegaan en de verdeeling der stands wierd tot eenieders genoegen voltrok ken. De belangstelling dér Téntoonstel- lers is een goed teeken Voor hetwei- lukken onzer jaarlijk'sche Foor. Bene vens vele deelnemers van vroeger ja- réri, mogen wij telken'jare nieuwe ex posanten boeken hetgene bewijst hoe doeltreffend de uiting van Flandels- geest bij on?e zakenmannen ingedron gen is. Zonder op lauweren te bogen mogen wij bestatigen dat ons voörb'éeld door vele steden gevolgd wordt en zelfs de belangrijkste organismussen van het land nemen graag kennis van onzé wer king om deze aan hunne óndérnemin- gen toe te passen. Tijdens de laatste Bestuursvergade ring wierden de openingsuren der aan staande Handelsfoor vastgesteld als volgt Witten Donderdag Plechtige Opening der Tentoonstel ling om 14 ure Sluiting om 19 ure 's avonds. Goeden Vrijdag Open van 9 tot 1 2 ure en van 1 3.30 tot I 8 ure. Zaterdag voor Paschen Open van 7.30 tot 12 ure en van 13.30 tot 19 ure. Zondag van Paschen Open van 9 ure tot 1 2.30 ure en van 13.30 tot 20 ure. Maandag 2e Paaschdag Open van 8 ure tot 12.30 ure en van 13.30 tot 20 ure. Op de vraag van het komiteit heeft heeft de Eerwaarde Heer Socquet., be stuurder der Beroepsschool, toegestemd zijne inrichtingen te laten door het pu bliek bezoeken op Goeden Vrijdag op dezelfde uren als voor de Handelsfoor aangeduid. Dit bezoek is zeer belangrijk, daar men eenigszins kans heeft de leerlin gen aan het werk te zien in de ver scheidene door hun aangeleerde vak ken, en anderzins de nieuwe lokalen, zeer doelmatig aangepast, te bevon- deren. Wéldra züllén de programmas de muziekuitvoeringen aankondigende, verschijnen en voor de belanghebbende is het lezen ervan overwaard. Nog eene laatste vraag aan de Han delaars van te willen zonder onder scheid, de plakbrieven in hunne uitstal lingen aanplakken, Julien Tahon, i J i -v WIE BRENGT ER ONS EEN NIEUW ABONNENT AAN 7

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1