Liefhebbers van een Lekker Glas Eischt Masschelein's J Kroon-Bieren Crown Scotch Christmas beer Kronen Pilsner Export Speciaal Kroon 4 ROND DEN OORLOG DE POLITIEKE TOESTAND IN BELGIE. LIBERALE JONGE WACHT DE 13= HANDELSFOOR UIT HET LAND. PERMANENTEN BURGERSTAND VAN Etalage-Prijskamp De Buitenlandsche Politiek van Soviet-Rusland. DE DATUM DER VERKIEZINGEN. Trouw aan het pact met Frankrijk indien dit land aangevallen wordt. De bijzondere medewerker van het Fransche blad Le Temps te Moscou werd door den voorzitter van den raad der Volkscommissarissen, Molotoff, ontvangen. Het is de eerste maal, dat deze staatsman verklaringen aflegt aan een vreemde dagbladschrijver. Ondervraagd over de houding van Rusland ten opzichte van de herbe zetting van het Rijngebied, heeft Molo toff verklaard, dat die maatregel zon der twijfel de bedreiging tegenover de staten ten Oosten van Duitschland ver groot, maar dat voor de staten ten Westen van het Rijk, dit land een rechtstreeksch gevaar vertegenwoor digt. Wat de houding van Rusland in de huidige crisis betreft,werd deze te Lon den door Litwinof klaar aangegeven. Toen de dagbladschrijver onderlijn de, welk belang in het vooruitzicht van een Europeesch geschil, de verbetering van de Poolsch-Russische betrekkingen zou vormen, verklaarde de voorzitter der Volkscommissarissen Wanneer Frankrijk het slachtoffer moest zijn van een aanval, vanwege een Europeeschen staat, zal Soviet-Rus land trouw in de best mogelijke voor waarden der politieke omstandighe den de verplichtingen uitvoeren, die Voortvloeien uit het Fransch-Soviet pact, welke ook de houding van Polen zijn moge. Wat de betrekkingen tusschen Rus land en Polen betreft, geloof ik, dat haar verbetering tegelijkertijd wensche lijk en mogelijk is. Indien de leiders Van Polen het oprecht verlangen koes téren den Europeeschen vrede te ver stevigen, trouwens zoo noodzakelijk vöor hun land, zouden er mogelijkhe den bestaan tot de verbetering van de betrekkingen tusschen onze 2 landen Ondervraagd over de wijze, waarop rrieh in de Soviet-Unie in de toekomst de betrekkingen tusschen Duitschland err Rusland ziet, duidde Molotoff aan, 'dat de Soviet-regeering een verbetering vtan die betrekkingen mogelijk acht. Eén der zekerste wegen, om er te ge raken zou de terugkeer zijn van het Rijk in den Volkenbond. Nochtans zou die terugkeer als voorwaarde moeten hebben het practische bewijs, dooi Duitschland geleverd, dat het zich ver bindt de internationale verdragen te 'eerbiedigen en dat het den wil koestert zijn verplichtingen na te komen. Mogelijks in de maand Mei. De mogelijkheid, dat de verkiezingen toch nog op 24 Mei zouden plaats hebben, wint meer en meer veld, voornamelijk omdat de binnenlandsche politieke toestand in den laatsten tijd zeer eenvoudig is geworden. De volmacht der regeering loopt op 3 1 Maart aanstaande ten einde. Na vele aarzelingen voor verlenging der volmacht heeft de regeering nu definitief be slist dat zij die verlenging niet zal aanvragen. Daarom zal zij Maandag aanstaande in Kabi netsraad heel den nacht door zetelen, om al het overblijvend binnenlandsch werk klaar te maken voor afhandeling in het Parlement. Wat het militair vraagstuk betreft. Dit is nagenoeg opgelost en het staat eveneens vast dat het Parlement niet meer gaat dralen om de nieuwe voorstellen der regeering goed te keuren. De kwestie van het aantal Kamerleden en dezes aanpassing bij den uitslag der volkstel ling van 1930 kan, indien de heer Michaux spoedig zijn verslag indient, nog deze week opgelost zijn. Het staat vast dat de regeering de Kamer vrij laat het aantal parlementairen vast te stellen op 180, 187 of 202, maar zij stelt de kwestie van vertrouwen op de aan passing van het aantal bij den uitslag dei volkstelling. Ten slotte wil de regeering in de eerste week van April haar volmachtsverslag doen bespreken, zij is er op gesteld dat er met dien parlementairen arbeid grooten spoe wordt gemaakt. De Kamer zou dan met Paaschverlof gaan en met verlof blijven, vermits er geen wer meer zou zijn. De regeering zou dan geen volmacht meer hebben, en ook geen pro gramma. Bijgevolg zou het verkieslijk zijn, het par lement te ontbinden en naar vervroegde ver kiezingen te gaan. Ook de buitenlandsche politieke toestand vergt dat de verkiezingen zoo spoedig mogelijk geschieden en dat wij ook zoo vlug mogelijk een nieuwe vaste regeering krijgen. Dinsdag namiddag heeft de regeering ove haar inzichten de verschillende groepen der Kamer geraadpleegd en dezen zouden wel iets voor vervroegde verkiezingen voelen. AFDEELING POPERINGHE )PERATIEVF. VOOR OORLOGSCHADE YPER EN DE OMSTREKEN». De heeren aandeelhouders zijn ver zocht, de jaarlijksche algemeene Ver gadering te willen bijwonen op Zondag 19 April 1936, om elf uur vóormiddag, in het Hotel Continental, René Colaert plaats te Yper, ten einde te beslissen over de verscheidene punten der DAG-ORDE 1. Verslag van den beheerraad en van den raad der Commissarissen. 2. Onderzoek en goedkeuring van den bilan van 1935. 3. Ontlasting aan beheerders en de commissarissen. 4. Benoeming van beheerders en commissaris. De Beheerraad TE YPER. Nog enkele weken scheiden ons van de opening der Tentoonstelling. Het getal deelnemers en den aard 3 der uitgestalde voortbrengsels van den Handel' en Nijverheid welke hier ter -» «5 stede vervaardigd en verkocht worden zal in-belangrijkheid voor de vroegere Hand;elsfooren niet moeten onderdoen. Het is van nu af eerte groote drukte bij de Tentoonstellers om op de meest aantrekkelijke manier hunne stands in te richten, deZe zijn dan ook zoo prach tig 'en kunstmatig ingericht dat zij niet voor deze van grootere Tentoonstel lingen moeten onderdoen. Brussel, Parijs, Leipzig allen hebben hunne Handelsfooren. Yper heeft ook de hare 1 Deze week wierden de aanplakbrie- vcn de muziekuitvoeringen aankondi gende, rondgestuurd. Wat een mooie verzameling van repertoriums De toehoorders en bewonderaars van mu ziek zullen gedurende de Paaschdagen een Hoogdag beleven welke lang in hun geheugen zal blijven. De milde schenkers voor de koste- looze Tombola worden vriendelijk uit- genoodigd hunne geschenken zoohaast mogelijk aan de heer Prosper Craeye, Boterstraat, te laten geworden opdat zij met het rangschikken der lijst een begin zoude kunnen maken. Aan allen bij voorbaat biedt het Komiteit zijnen dank aan. Eendracht maakt macht Deze leus welke zooveel waarheid bevat mag hier immer uit het oog worden verlo ren. Zoo zijn wij immer zeker alle moeilijkheden te overwinnen en de weg naar de eindzege op te gaan. De naaste week zal er eene tweede vergadering, voor de tentoonstellers, worden aangekondigd. Dat er niemand ontbreke want de tijd loopt snel, ge- F.ejn wel. Julien Tahon. Twee Eerste Prijzen Bierenwedstrjjd Brussel 1933 Een eclit spociaal bier. MASKEREN. Zondag was het de laatste dag waarop het maskeren was toegelaten, En voor den opsluit waren ze uiterst talrijk, niet minder dan 586 nummers werden ten politiebureele afgehaald, tegen 520 verleden jaar. ONZE KANONS VERTREKKEN Ge zien de spannende toestanden geschapen door het herbezetten van het Rijngebied door de Duitsche troepen, heeft men het noodig be vonden veiligheidsmaatregelen te treffen en al het beschikbare materiaal naar de Ooster- grens te brengen. Ook onze kanons, staande op de Bertenplaats, zullen terug in orde wor den gebracht voor een gebeurlijk gebruik. Ze worden dan ook weggehaald en Woensdag morgen, rond 9 uur, zullen soldaten, met twee zware autokamions en een machtige kraan, deze kanons komen opladen om ze naar een groote kanonfabriek te vervoeren, waar ze zullen worden nagezien en in orde gebracht. j Te verkrijgen bij O. FRIMOUT, Statie, POPERINGHE, gemalen en ge droogde Zeeschelpen, vrij van micro ben, goed voor Kiekens en Leghennen. Onze Liberale Jonge Wacht komt diep getroffen te worden door het afsterven van Heer Richard Dewilde. Wij bieden aan de Familie Dewilde dan ook onze diepgevoelige rouwbetuigingen aan. Telkenjare doen de leerlingen onzer Midd. School een speelreisje, 't zij naar de zee, 't zij elders in het land. Hiertoe sparen de leerlingen hun penningen gedurende het heele jaar. Enkele jongens echter, zijn niet in state de noodige som te verzamelen. Daar om heeft een dienstwillige Dame (Mevr. V. De Zuttere) het goede gedacht opgevat eene inzameling te doen, waarvan de opbrengst moet dienen tot het bekostigen der reis voor deze arme kleinen. De families N. Lahaye- Vanden Berghe N. Lahaye-Coevóet A. Bos- saert D. Lahaye-Vande Casteele A. La- haye-V'arfde Ca^ieele A., Masschelein-Ver- nzln Tj'orJ'ittëT ,- wareiT acte en v OorZittëTY w aFerT 'er eb eerste onderschrijvers voor. Ook ons bestuur der L. J. W. heeft besloten in te schrijven en stortte eene som van 1 50 fr. Naar we vernamen zou ook de Soc. groep voor dit edel doel onderschrijven. Heden Zondag houdt het Liberaal So- iidarisme een GROOTE MEETING te ROUS- ÖRUGGE, in het lokaal Garage Moderne Poperinghestraat. De meeting vangt aan te 3 uur. Een autobus werd aangevraagd en we vertrekken te 4 uur van Ons Huis Onzen Eere-Voorzitter, H. Alb. Massche- ein en ons medelid H. adv. Arth. Lahaye, zullen op deze Meeting het woord voeren. De leden die begeeren mede te gaan gelie ven op tijd te zijn. Kostprijs 4 fr. BELANGRIJK BERICHT. De inwoners der stad worden eraan herinnerd dat het streng verboden is het Keizelzand langs de openbare banen op te vagen. WERKLOOSHEID. De stand der werk loosheid in onze stad, was deze week als volgt Zaterdag, 25 7; Maandag, 258; Dins dag, 250; Woensdag, 251; Donderdag, 252; Vrijdag, 254. GEVONDEN. Eerlijke Daad. De ge naamde Leeman, bijgenaamd Verstraeten, kostganger in het Oudemannenhuis, heeft op Vrijdag 11. een lederen vrouwen handtasch met een groote som geld, gevonden. Deze is terug te verkrijgen op het politiebureel. Deze daad strekt tot eere van den ouden man. ABEELE. Aanhouding. Zekere G. Decalf van Rousbrugge, werd in de Statie van Abeele aangehouden door de Rijkswacht j van Watou. De man was voortvluchtig sedert 193 2 en had nog 16 maanden gevang, uit te boeten wegens dfefsTafleh'iri des^^^T en hem den voet en een deel van het been verpletterde. Seffens werd P. V. met een auto naar den dokter overgebracht. Na verzorging werd hij huiswaarts geleid. MERCKEM. In Vrijheid. Op grond van een naamloos schrijven werden de 20 jarige Hillewaere Julia en naderhand dezes vader onder aanhoudingsmandaat geplaatst, wegens betichting van 'kindermoord. Beide beklaagden bleven met de grootste halsstar righeid loochenen en de ijverigste opsporin gen van het gerecht brachten niets aan het licht. Op verzoek van hun verdedigers i het aanhoudingsmandaat tegen beiden thans geheven geworden en beiden zijn dan ook met vrijheid gelaten geworden. WAASTEN. Aanrijding. Op de baan naar Yper ter hoogte van het kruispunt met den steenweg Meenen-Wervick, moest d 42-j arige handelaar Pol Dewarvin, uit Yper uitwijken voor een bierwagen en botste ter zelfdertijd op de auto van Firmin Depaepe, uit Wytschaete. Beide rijtuigen werden erg gehavend en laatstgenoemde geleider kloeg van hevige pijnen in de borst. ZONNEBEKE. Het ijselijk verkeersom geluk. Het 4-jarig knaapje, André Leleu zoontje van Arsène Leleu, dat Donderdag rond 9 uur, toen het van achter een afsl ting der statie tegen den auto van M. L. Mennens van Yper kwam geloopen, d den schok weggeworpen werd, is niettegen staande de beste zorgen aan zijne verwon dingen overleden. HOOGER ONDERWIJS MIDDENJURY 1 ZITTIJD 1938. De Afgevaardigde van de Regeering zal, op het Provinciaal Bestuur te Brugge, Bureel 1 2, van Woensdag 20 tot en met Zaterdag 30 Mei, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, van 9 tot 1 2 uur, de inschrijvingen opnemen /an de kandidaten die zich, gedurende den eersten zittijd 1936 Juli-Augustus)voor de Middenjury wenschen aan te melden met het oog op het bekomen van een wettelij- ken academischen graad. Navermelde examenproeven alleen kunnen in 1936 nog volgens het stelsel van de wet 10 Juli 1890, 3 Juli 1891, worden afgelegd 1. Het 3 doctoraat in de rechten 2. De eenige proef van kandidaat-notaris voorbehouden voor de doctors in de rechten 3. Het 2e en het 3e doctoraat in de ge neeskunde. In verband met de bij de wet van 2 i Mei 1 929 (nieuw stelsel) Voorziene examens, mogen de kandidaten zich voor al de proe ven laten inschrijven. De inschrijvingen moeten persoonlijk of door een gevolmachtigde genomen worden. Schriftelijke aanvragen om inschrijving wor den geweigerd. De kandidaten die, bij brief, den afge vaardigde om inlichtingen verzoeken, moeten een postzegel voor het antwoord bijvoegen. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek LEURIDAN, Bertenplaats. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Grippe willen Jijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. DOODELIJK ONGEVAL. Maandag middag kwam het zoontje van J. Bossaert, landbouwer, Wonende Brabanthoek, per velo huiswaarts van de school. Het weder was stormachtig. Gekomen ter hoogte van de ou derlijke woning, kreeg het plots een hoop hopkepers op het lichaam. De hopkepers waren rechtop gesteld om te drogen en dit nogal dicht den openbaren weg. Een genees heer werd seffens bijgeroepen. De toestand van het slachtoffer was zeer zorgwekkend. Spijts de beste zorgen is het ongelukkig knaapje eenige uren later bezweken. Don derdag werd het slachtoffertje onder grooten toeloop ten grave gedragen. Ook nog enkele «pelende kinders werden cfoor de vallende keper3 gekwetst. gepleegd. Hij werd aan de Rijkswacht van Poperinghe overgeleverd. i YPER. Diefstal. Zondag avond, rond I I I Yl uur, hoorde Richard Anne, herbergier cn winkelier, wonende Statiestraat, de voor deur open en toe gaan. Daar er nog verbrui- kers in de café waren kwam de bewoner naar den winkel om den klant te bestellen. Tot zijne verbazing zag hij dat een Holland- schen kaas, wegende I 4 tot 15 kilos verdwe- nen was. Twee verbruikers snelden de straat op om de dieven te achtervolgen, doch deze waren verdwenen. jNog kaasliefhebbers. Dinsdag avond, rond 9 uur, ging de deur haastig open j van den kaaswinkel Grimmonprez, Statie- j straat. De vrouw kwam aanstonds den win- kei in om den binnenkomenden te bestellen, doch zij bemerkte dat verschillige cemam- berts op den grond lagen en dat een stuk gruyère van 10 kilos, voor een bedrag van 300 fr. gerobberd was. Daar ook waren de dieven plotseling verdwenen. Aulobotsing. Vrijdag morgen kwam bakker Deknudt met paard en kar, geladen met brood, de Groote Markt opgereden, toen ter hoogte der Hondstraat gekomen, een au- tokamion de straat dwaarst. Een luxe-auto gevoerd door M. Vanderbauwhede, kwam uit de Hondstraat gereden. Door het feit dat de kamion de baan opreed, hadden beide j voertuigen elkander niet bemekt zoodat ze ongelukkiglijk op elkander botsten.Het paard werd gekwetst en moest weggebracht wor den, de tramen der kar werden gebroken, en het brood lag op den grond verspreid. Er deden zich gelukkiglijk geen persoonlijke ongelukken voor. De auto had het te ver duren aan den achterslijkweerden, die let terlijk afgetrapt werd. GHELUVELT. Erge val. Maandag avond toen de veldwachter langs de Bece larestraat op dienstronde was, ontmoette hij er den wielrijder Seys Maurits, die heyig klaagde van pijn aan de linkerhand en daar bij doornat scheen. Hij verklaarde bij het afrijden van den berg in een diepe gracht vol water terecht gekomen te zijn. Na ver zorging is de wielrijder naar huis gesukkeld met gebroken linkerhand. GHELUWE. Verkeersongeval. Maan dag morgen, rond I uur, kwam een auto, waarin hadden plaats genomen Alb. Cousin, zijn broeder Henri, alsook Henri Bartier, allen van Ploegsteert uit Meenen huiswaarts gereden. Gekomen aan de bocht, botste de auto, door een verkeerde beweging, op een telefoonpaal. Door de geweldige schok werd de auto achteruit geworpen en kwam op de ijzeren kerkafsluiting terecht, die op ver scheidene meter lengte afgebroken werd. De auto werd beschadigd en de drie inzittenden werden licht gekwetst. BOESINGHE. Door stier aangevallen. Dinsdag rond den middag kwam Cyriel boete, 48 jaar, landbouwer naar zijne weide. Hij werd er aangevallen door een stier die hem verschillige malen omver stootte. Toen hij zich kon beveiligen, had hij een schouder gebroken en een groote wonde aan den arm bekomen. Hij werd ter verzorging naar het gasthuis van leper gebracht. NIEUWPOORT. Voet verpletterd. In de afgeloopen week werd in de Handelstraat een zware 14 meter hooge paal, die den inrit °e Sarage van het pas voltooide huis van Beu" ve"perde, uit den grond gehaald en in afwachting langs den kant gelegd Za terdag namiddag werd de paal weggehaald. We, °,p een rolwagentje geplaatst om eenige honderden meter verder weggebracht te worden. Bij het rijden had de 24-jarige P. V de onvoorzichtigheid een zijsteun los te trekken, waardoor de zware pa.-rl lock wam DE WAGNER-AVOND in ons geliefd Stadje. CINEMA VERTOONINGEN. Door kamerlid Butaye werd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken d volgende vraag gesteld De politie over de openbare ver makelij kheden, zooals bals, muziek concerten, enz., behoort aan den bur gemeester. Voor de vertooningen maakt de gemeentewet echter een uit zondering artikel 97 der gemeente wet bepaalt immers dat de politie over vertooningen aan het college van burgmeester en schepenen behoort. Moeten de cinemavertooningen aan zien worden als vertooningen in den zin van artikel 9 7 der gemeente wet, zoodat de politie er over aan het college van burgemeester en schepenen behoort Of moeten ze aanzien wor den als gewone openbare vermakelijk heden, waarvan de politie aan den bur gemeester behoort Daarop gaf de Minister het volgend antwoord De cinemavertooningen vallen in de bevoegdheid 1Van het schepencollege of van den gemeenteraad wat aangaat de vertoo ningen (art. 9 7 G. W. 2. Van den burgemeester wat be treft het lokaal voor het publiek toe gankelijk Op Dinsdag 24 Maart II. gaf de bloeiende Jeugdafdeeling van den Bond der Oud-Leer lingen der Middelbare School een nieuwig heid ten beste, ja en iets nieuw komt best van de jeugd. Het was een zuivere kunst avond. Ik wil hier wel voor al de lezers, die de onmogelijkheid verkeerden dit feest bij te wonen, een bondig verslag geven. We trokken naar de feestzaal van het Pa lace-Hotel tegen 8 uur, nieuwsgierig om wat dit feestje ons geen zou. Een uitgelezen publiek vulde de zaal. Bij het eerste openschuiven van het doek verscheen de heer Charles Clement, die ons in een korte inleiding gereed maakte voor die bijzondere prestatie. Hij drukte daarbij de hoop uit dat we dezen avond veel moch ten leeren en in die hoop is hij niet teleur gesteld. Met het Openingstuk uit Rienzi door het Symfonisch Orkest, begon het muziekaal gedeelte. Wat een machtige muziek En wat een zuivere uitvoering. Het was als het bin nentreden van een held begroet door een menigte, die zingt, die weent, die smeekt, die bidt, die dankt, die vervloekt. Daarna werd ons door den heer Georges Dedullen een belangwekkende voordracht gegeven over den muziekreus Richard Wag ner. Het eerste gedeelte ging over Wagner als mensch In Leipzig geboren den 22 Mei 1813 uit een nederige familie, deed eerst goede stu diën, dacht dan aan theater en daarna eferst aan de muziek, had een onmogelijk karakter om met iemand in vriendschap te leven. Een voorbeeld als mensch is hij dus wel niet geweest. Maar de oorspronkelijkheid van Wagner is wel zijn dichter en muzikant zijn tegelijkertijd. Dan verscheen de Heer Mees, laureaat van het Kon. Conservatorium te Gent. Gemoedelijk en ontroerend zong hij ons Graal-verhaal en Smarten uit Lohen grin meesterlijk op de piano begeleid dooi Juffr. Duponselle. t Is of we Wagner zelf hoorden weenen in zijn zedelijke eenzaamheid als onbegrepen door het volk. Na de rust kwam een Bloemlezing uit De Walküre Wat een pracht Wat een in droomvoerende muziek Met het lijf zaten we nog in Palace maar niet met den geest, niet met de ziel. Richard Wagner als musicus werd ons daarna door den Heer Dedullen met een be- wondereriswaardige vlotheid voorgespiegeld. Dichter en musicus als hij was, schreef Wagner zelf de libretto's voor zijn opera'. Hij was een reuzenpersoonlijkheid, een mys tieke moralist, een demokratische droomer en bovenal een nationalist, een honderd pe honderd Duitscher. Uit legenden en symbolen ontstonden zijn bovenmenschelijke meesterwerken. Daarna werden nog gedeelten gezongen door M. Mees, uit De Meesterzangers en De Vliegende Hollander waarop het we gelukte feest sloot met een Bloemlezing uit Tannhaüser Het was middernacht geworden en wisten het niet. Men had ons geboeid en nog geboeid Het smaakte naar nog, hoor Een toehoorder. DAMES te bekomen, zonder stoom of elektriek, zon der gevaar, gewaarborgd tegen uitslag, aan den prijs van 50 en 25 frank, wasschen, snij den en friction inbegrepen. RAYMONDE GOMBERT, Gediplomeerde Coiffeuse, Provensteenweg, 2, Poperinghe, POPERINGHE, VAN 20 TOT 27 MAART. GEBOORTEN Declerck Maurice, z.v. Je- ome en Crabbé Maria, Boeschepesteenweg. Jacob Arthur, z.v. Jerome en Coene Go- delieve, Dickebusch. Doom Lutgarda, d.v. Raymond en Taillieu Lea, Reninghe. Huy- ghe Clara, d.v. Marcel en Pype Maria, West- vleteren. Pauwels Marie-José, d.v. Hector en Dohnal Antonia, Dickebusch. Liefooghe Gilbert, z.v. Marinus en Carpentier Magdale- na, Rousbrugge-Haringhe. Vandermeersch Willy, z.v. Daniel en Beddeleem Maria, Cas- selstraat. Thores Jacqueline, d.v. Felicien en Persoone Josephine, Crombekesteenweg. Lozie Jacqueline, d.v. Remi en Cornette Maria, Boeschepestraat. Philippe Gabriel, zv. Daniel en Devos Godelieve, Dickebusch. OVERLIJDENS Bossaert Norbert, 1 4 j., 14 j., Dasdreef. Dewilde Richard, 39 j., echtg. Verschaeve Juliana, Provenstraat. De Wancker Stephania, 85 j., wed. Christi- aen Eduardus, St Michielstraat. Clabau Maria, 62 j., wed. Minot Camillus, Cassel- straat. Wybo Adolphine, 5 j., Yperstw. Nationale Federatie der Verminkten van Arbeid en Vrede. Afdeeling Poperinghe en Omliggende DE ZAAK DER SOCIALISTISCHE BANK VAN DEN ARBEID. Edi groep aandeelhouders der socialistische Bank van den Arbeid heeft beslist voor dé burgerlijke rechtbank een proces in te span nen tegen de gewezen beheerders en kommis- sarissen, die de kapitaalsverhooging van 2 1 April 1931 hebben verricht. Deze rechtsver volgingen betreffen solidairlijk MM. Anseele, Balthazar, Cnudde, De Bunne, Van Roos- broeck en Hip. Vande Meulebroeck, en heb ben voor doel de afbetaling te bekomen van inschrijvingen welke niet gestort werden. VERWOESTE GEWESTEN 1923. De 1 54 trekking van de loten van de Ver woeste Gewesten 1923 beeft te Brussel plaats gehad. 387059 n. 3 wint 500.000 frank. 221688 n. 4 wint 100.000 frank. 300.990 n. 4 266.256 n. I 27.289 n. 2 winnen 50.000 frank. De obligaties, begrepen tusschen deze se ries, en welke geen lot bekwamen, zijn uit- keerbaar met 5 75 frank of 550 frank. Aanwerving van Duitsche Soldaten te Danzig. De aanwerving van jonge lieden voor het Duitsche leger is begonnen in de vrijstad Dantzig, kondigt de diplomatische medewer ker van de Manchester Guardian aan. Dat is waarschijnlijk de ernstigste uit* daging die ooit tot den Volkenbond gericht werd, in diens hoedanigheid van waarborg der grondwet van Dantzig, zegt het liberale olad, des te meer, zij komt na de regeling ge troffen te Genève, voornamelijk dank zij de inspanningen van den heer Eden. Wat die uitdaging nog ernstiger maakt is de deelname van de Duitsche overheden, die aen niet aannemen kan zonder die van v*e Duitsche regeeri'tg. Het blad stipt aan, dat ieder Dantziger van 18 tot 20 jaar, een politiebevel ontvangen kan, om zich aan te bieden in een plaat?,, om er een onderzoek naar zijn lichamelijken toe stand te ondergaan. De tekst van die oproe pen, waarvan de schrijver er een heeft weten te bekomen, bedreigt den belanghebbende met een straf van 150 gulden zoo hij nici komt. De jonge lieden, die wanneer zij eenmaal «goed voor den dienst» zouden bevonden zijn, weigeren zouden het Duitsche leger te vervoe gen, zullen uit het arbeidsfront van Dantzig gesloten worden, gelijkaardig aan het Duit sche arbeidsfront, 't is te zeggen, dat zij hun werk verliezen zouden en er geen ander zoü- den kunne-n vinden. STAD POPERINGHE. VAN WITTEN-DONDERDAG 9 APRIL) TOT PASCHEN (12 APRIL 1936), ingericht door den Kristen Middenstand met medewerking van het Stadsbestuur. Deze Etalageprijskamp heeft vorige jaren een algemeenen bijval verworven bij onze winkeliers of handelaars der Stad, bewijs dat zij hun belangen behertigen en verstaan dat reklaam-maken nuttig en noodig is om den handel onzer stad vooruit te helpen. Inschrijvingen worden van nu reeds aan veerd door de bestuursleden 's Zondags morgens tusschen II en 12 uur, in den «Katholieken Kring op het Sekretariaat, Boeschepestraat, 30 of bij degenen die dezer dagen U een huisbezoek zullen doen. Wie kan er aan dezen prijskamp deelne men Alle handelaars welke hun zaken beherti gen en de verkoop hunner waren betrachten. Hoe zijn de inschrijvingen ingedeeld In Vijf Groepen Groep 1 Voeding. Groep 2 Kleedij. Groep 3 Drukwerk, Fotos, Kunstartikels, Goudwerk, Glas- en Gleiswerk. Groep 4 Yzerwaren, Radio's, Huishoud- artikels, Electriciteit, Landbouwgerief, enz. Groep Meubeleering. Welke prijzen worden er toegekend Er worden geen prijzen toegekend maar wel diploma's en dit volgens het getal be haald punten Diploma met de grootste onderscheiding voor dezen die meer dan 90 der punten behalen Diploma met groote onderscheiding voor dezen die meer dan 80 der punten behalen Diploma met onderscheiding voor dezen die meer dan 70 der punten behalen Diploma met voldoening voor dezen die meer dan 60 c/c der punten behalen. In elk der vijf groepen zijn één vergulde en twee verzilverde eereteekens toegekend voor de drie eerst geklasseerdn. Zoo kan een kleine winkel evenwel prijs behalen als een groote winkel. Voor wat zijn deze punten te winnen Deze punten zijn te winnen voor 1 de aantrekkelijkheid der etalage 2) de schik king der etalage 3) de kleuren 4) den tekst 5) de verlichting. Op deze vijf soor ten punten zal de Jury zich steunen voor het toekennen der diploma's. De Jury is samengesteld 1) uit een af gevaardigde van een vreemde stad, en die het Voorzitterschap zal waarnemen 2) uit een afgevaardigde van 't Schepencol lege onzer Stad in hoedanigheid van On dervoorzitter 3) Uit de Sekretaris van den Kristen Middenstand, als schrijver 4) uit twee afgevaardigden van den Kris ten Middenstand, als leden. Handelaars, helpt den handel onzer Stad vooruit met deel te nemen aan den Etala geprijskamp. (medegedeeld) AAN ALLE LEDEN EN NOG NIET-LEDEN. Ued. wordt vriendelijk uitgenoodigd naar de Algemeene Vergadering die zal plaats hebben op heden Zondag 29 Maart, in ons gewoon lokaal Café cfes Alliés Yper- straat, 3, om 2 uur zeer stipt. DAGORDE 1. Toespraak door de Heer Trosch, Nati onale Voorzitter, van Brugge, over de on rechtvaardige besluit-wetten, die men toepast op de Verminkten. 2. Betooging van alle Verminkten te Brus sel op 26 April, om onze verloren rechten te veroveren en om ons lot te verbeteren. 3. Wat alle verminkten moeten weten om een einde te stellen aan hun ongelukkig en alleenlatend lot. Wij rekenen op alle verminkten. De leden moeten voorzien zijn van hun lidkaart. Ook anderen zijn welkom. Het Bestuur. VERMAKELIJKHEDEN ZONDAG 29 MAART 1936. EERSTEN TAP. A l'Union bij Jeannette Steverlinck- Wall, Casselstraat. TE VERBOLLEN DOOR DEN UIL. LICHTERVELDSCHE ACCORDEON Twee reeken, tien bassen. In de Pauw bij Valère Pinceel, Cassel straat, gegeven door Jerome Dumelie (bijge naamd Poepje). WERKENDE VROUWEN IN AMERIKA. Amerika is het land waar de eman cipatie der vrouw wellicht aan de spits staat, en het aantal werkende vrouwen steeds toeneemt. Statistieken geven aan dat iedere vijf vrouwen een één beroep uitoefent. Van de 5 72 verschillende beroepen, die men in dat land bezit, zijn er 5 72, die ook door vrouwen beJ oefend worden. Kenteekenend voor de ze geweldige toename is tevens het feit dat de Amerikaansche vrouwen zich niet alleen bepalen tot de uitoefening van vrouwelijke beroepen, waarbij zij als ondergeschikte werkzaam zijn, b.v. als typiste, secretaresse, boekhoudster, e.a., doch zich vrij en onafhankelijk willen gevoelen. Vele vrouwen drijven thans zaken, niet alleen schoonheids salons en modezaken, doch ook was- scherijen, die tot dusverre door Chi- neezen werden gedreven, banketbak kerszaken, e.a. Meer dan in Europa het geval is, worden ook handwerkersberoepen door vrouwen beoefend. In de confectie en schoenen-industrie zijn 100.000 vrouwen meer werkzaam dan op kantoren, die de laatste jaren blijkbaar het domein van den man wor den. In het expeditiebedrijf is het aan tal vrouwen grooter dan in de zieken verpleging. De voorvechtsters der vrou wenbeweging zien in dit alles een groo te vooruitgang doch in het Witte Huis daarentegen volgt men deze verove ringen met groote zorg. Niettegenstaande alle maatregelen, die men neemt om de werkloosheid te beperken, zijn er in Amerika toch nog steeds millioenen werkloozen ingeschre ven. Zulks baart de regeering ook in dit land groote zorgen. Men schrijft voor een zeer groot deel de voortdu rende toename van de werkloosheid der mannen toe aan het feit, dat de vrouwen zich in steeds meer beroepen inwerken. Een feit is, dat onbemiddelde al leenstaande vrouwen in hun onderhoud moeten voorzien, dat zij bij voorkeur die beroepen moeten kiezen, die op haar terrein liggen. Niet alleen geldt dit voor Amerika, doch ook andere landen en hiermede moet reeds begon nen worden, nadat de leerlingen de school verlaten. Er wordt wel beweerd dat de meisjes zich moeten toeleggen op huishoudelijk werk en alles wat daar mede in verband staat, dan kunnen de jongens de plaatsen innemen, die tot nog toe steeds door aankomende meis jes vervuld worden. Wij weten wel dat het vraagstuk niet zoo gemakkelijk is op te lossen, en dat het inderdaad toe te juichen is, dat de positie der vrouw haar zooveel meer onafhankelijkheid biedt, maar dc ouders van opgroeiende kinderen moe ten in het maatschappelijk leven hun meisjes al vroeg inprenten, dat geen enkele arbeid minderwaardig is, zelfs niet dien van huishoudejijken aard, zooals vaak ten onrechte gedacht wordt.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 2