MM Naar eenFAN-EUROPA NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT I aasaasBCTBBB METJE LIE OVERLEDEN JOS. VANDAELE - CASIER DE KWESTIE VAN DE DUITSCHE KOLONIES. IDEEN EN DOCUMENTEN. LIBERALE PRINCIEPEN. BOERENBOND-WALS. VOOR NATIONALISATIE VAN 'T WAPENBEDRIJF. 16 JAAR. NUMMER 15. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 12 APRIL 1936. GAZET VAN POPERINGHE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. AANKONDIGINGEN Per De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. HET FRANSCHE VREDESVOORSTEL. DAT WARE INDERDAAD DE OPLOSSING, MAAR.. Een die z'n handen wrijven zal, bij de lezing van de berichten over het Fransche vredesvoorstel, moet wel graaf Coudenhove-Calerghi zijn, de uit vinder van Pan-Europa Na jarenlang op dit stokpaardje heel ons oud werelddeel te hebben rondge- galoppeerd, heeft geruimen tijd lang deze graaf niet zooveel meer van zich laten hooren. Waarschijnlijk heeft hij geoordeeld dat de evolutie van den in ternationalen toestand hem al verder en verder van zijn ideaal verwijderde, in plaats van hem er naderbij te bren gen, en wellicht gaf hij den moed reeds op. Nochtans is dit ideaal schoon genoeg om... ieders ideaal te zijn Europa ge organiseerd in den trant van Noord- Amerika de Vereenigde Staten van Europa. Al de landen behouden hun eigen grenzen, hun eigen statuut, hun wetten en gebruiken, maar alle tolbar- reelen worden neergehaald en de vei ligheid van Europa, zoowel naar binnen als naar buiten, wordt georganiseerd bij gemeenschappelijk overleg. Zóóver zal het Fransche voorstel nog wel niet gaan, maar er zit toch al héél wat van Pan-Europa in. In ieder geval, zoo t schijnt, toch reeds, het idee van een algemeen ac- coord onder de Europeesche staten. Aan Hitler, die een overeenkomst voorstelt tusschen door hem bepaalde landen in het Westen van ons wereld deel, terwijl hij zich alle rechten voor behoudt, wat andere staten betreft, en één ervan Rusland zelfs bepaald uitsluit, antwoordt Frankrijk De vrede in Europa moet algemeen zijn. Géén land mag zich de vrijheid, de kans, wat het noemen wil het recht voorbehouden, om nog een an der aan te vallen, en zeker niet, ,van- neer het door éénzijdige overeenkom sten, z'n handen langs een bepaalden kant zou hehben vrij gemaakt. pm het met duidelijke woorden te ?eggen Door met Duitschland zooge- zegdp nigt-fianvedspacten te sluiten, kunnen landen als Frankrijk en Enge land zichzelven niet vooraf tot werke loosheid verbinden, voor 't geval dat Duitschland aan Rusland den oorlog verklaren mocht. Niet op bepaalde plaatsen en onder bepaalde omstandigheden dient alle krijgsgevaar te worden geweerd, maar overal en onvoorwaardelijk. En indien het waar is, dat de Fran sche regeering het voorstel zou doen tot inrichting van een internationale poli tiemacht om over de naleving door alle gouvernementen van het algemeen Europeesch pact te waken, dan nadert ze nog méér het ideaal van Coudenho ve-Calerghi, dat één enkel leger is voor alle staten van Europa, zooals de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika slechts één gezamenlijke krijgsmacht hebben. Niets spreekt zoozeer vanzelf, als dat de grondvesting van een dergelijk ac- ppgrd dg absolute gelijkheid onder alle deelnemende landen moet zijn, en dat zal ook wel heelemaal bovenaan het Fransche voorstel erkend worden. Wat dat betreft, zou Hitier dus zijn zin krijgen. Het door Frankrijk voorge stelde pan-Europeesch accoord maakt vanzelf een einde aan alle vredesver dragen van na den wereldoorlog. Er zijn geen overwinnaars en geen versla genen meer. Aan de conferentietafels nemen de gevolmachtigden van ail naties van Europa plaats met volstrekt dezelfde rechten en dezelfde autori- teit. lyjaar,., gesteld dat zulks goed en duidelijk onder allen overeengekomen is, zal Duitschland, zullen de andere verslagenen uit den wereldoorlog zich dan vergenoegen met een theoretische, met slechts een principieele erkennin van hun gelijkberechtigdheid Zullen ze niet eischen, dat uit deze gelijkberechtigdheid dan ook de logi schp konsekwenties worden getrokken met andere woorden dat zij ook ont last worden van al de nadeelige ge volgen, die hun nederlaag voor hen heeft gehad Wat hebben we aan de erkenning van ons recht op volkomen gelijkheid met de andere naties, zoo zal Hitier kunnen vragen, wanneer ons niet alles teruggegeven wordt, wat men ons heeft Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. egel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. afgenomen, terwijl men ons van ons recht beroofd had Laten we zelfs aannemen, dat hij ook een ernstig offer aan den vrede wil brengen, en afzien van de gebieden die Duitschland aan zijn Westgrens afstaan moest. Dat hij niet terugkomt op zijn plechtige verklaring, na het plebisciet in het Saargebied dat Duitschland voortaan door geen enkelen territoria- len eisch meer van Frankrijk geschei den wordt en van alle aanspraak op Elzas-Lotharingen blijft afzien. En laat ons zelfs zoover gaan, aan te nemen dat hij met Polen, Litauen en Tsjecho-Slowakije tot een accoord kun ne komen, wat de naar deze landen overgegane gebieden betreft, dan zal de allereerste conditie door hem, voor een toetreding tot het algemeen Europeesch pact te stellen, toch zonder eenigen twijfel de erkenning van Duitschlands recht op koloniën zijn. En zoo mag het ons wel toeschijnen, alsof de Fransche regeering, indien ze haar voorstel met eenige kans op suc ces doen wil, wel mocht beginnen met van deze eventualiteit rekening te hou den. Nog méér en beter zelfs In haar voorstel tot Duitschland wel duidelijk te verstaan mocht geven, niet slechts dat zij Duitschlands recht op koloniën erkent, maar tevens hoe zij zich de toepassing van dit recht voorstelt. En zelfs... wat Frankrijk van zijn door den oorlog gewonnen mandaat gebieden aan het Reich wenscht te rug te geven, als zijn bijdrage dan tot en Europeeschen vrede. En, als -Frankrijk dan op zoo n ma nier zijn goeden wil ën zijn offervaar digheid in 't belang yan den vrede ge toond zou hebben, dan zou t voor En- eland wel het moment moeten zijn om ok met zijn bijdrage tot bevrediging van Duitschland voor den dag te ko- met de bekendmaking van wat het van zijn onmetelijk overzeesch ge bied, en in het bijzonder van zijn man- daatlanden aan het Reich geven wil. Maar,,, langs dien kant lijden alle Engelsche ooren aan Oost-Indische doofheid. Zelfs geen Labour-man heeft tot dusver met een formeel voorstel in dezen zin voor den dag willen komen, en de reeds zoo dikwijls herhaalde ver zekering op de regeeringsbank, dat Groot-Britannië onder géén voorwaar de aan zijn huidig koloniaal bezit zal laten tornen, heeft tot hiertoe nog altijd geen protest op de socialistische ban ken in het Lagerhuis doen opgaan. Niet langer geleden dan gisteren nog heeft minister Neville Chamerlain ver klaard, dat het wel niet noodig zal zijn, te zeggen, dat een voorstel tot afstand van Britsche koloniën aan Duitschland geen oogenbük in overwe ging genomen zou kunnen worden Maar wat de mandaat-gebieden betreft, was deze woordvoerder het Britsche gouvernement zoo radi caal niet meer. fjieryan zeide hij toch, dat men «bij de toekenning ervan, wel geen reke ning heeft gehouden met de mogelijk heid, dat zij ooit eens aan Duitsch land zouden worden teruggegeven ir dat moest zulks toch gebeu- ten minste de toestemming ver eischt zou zijn van de huidige mandaat mogendheid, van die waaraan het man daat zou worden overgedragen en van den Volkenbond Zooveel verder zijn we dan toch al dat de Britsche regeering het stand punt, dat mandaatgebieden vast eigen dorp zijn, opgegeven heeft, en princi pieel niet langer meer de teruggave ervan aan Duitschland verwerpt. En daarmee zet zij ook den eersten stap op den goeden weg, op den eeni gen weg, die naar een algemeene be vrediging van ons werelddeel, naar een soort Pan-Europa kan leiden. Alles hangt van de Duitschers af En voor iederen Duitscher moet de al les-beheerschende vraag toch zijn Wat er voor zijp land aan te verdienen is, als het van zijn weerwraakgedachte afziet en het zichzelf onmogelijk maakt om nog door geweld en overmacht te voldoen aan zijn begeerten. N. G. Binnen enkele maanden was zij honderdjarig. Onze lezers herinneren zich nog dat we enkele jaren geleden een bezoek brachten aan Rosalie Dequidt, de oud ste inwoonster van Poperinghe, beter gekend onder den naam van Metje Lie die toen op haar 96e jaar ging en woonde in een klein wit landhuis.e achter den Luttertap We spraken enkele stonden met Metje over den i uden tijd en over plannen om haar honderdste verjaring te vieren, terwijl Metje smakelijk haar pijpje rookte en een glaasje bier ledigde. DE LEEST EN VERSPREIDT GAZET VAN POPERINGHE HORLOGIEN-JUWEELEN-BRILLEN BEVEREN-YZER brengt zijn geachte kli- ënten ter kennis dat zijn stiel van Horiogiemaker Juwelier Gezichtskundige zal voortzetten bij zijn schoonouders St OMERSTRAAT(bijg. Klyttestraat) Alle horlogiën, juweelen en brillen aan de genadigste prijzen. Ook ajle herstelling van horlogiën, juweelen en brillen worden spoedig en met de meeste zorg uitgevoerd. Vrouw Vandaele-Casier, meldt tevens dat zij zich aanbiedt voor het maken en vermaken van alle kleedingstukken. Metje Lie. Sindsdien kwam Metje een huis bewonen in de Casselstraat. ledereen in de bv.ur-t-kende-haar Haar gezondheidstoestand deed ons hopen dat we, met Kerstdag, haar hon derdste verjaardag plechtig zouden mogen vieren. Helaas, de vorige week kwam Met- Lie ziek en moest zich te bed leg gen. Haar toestand verergerde en Zon dag laatst overleed zij zachtjes. Metje Lie stond aan het hoofd van een grooten familiestam. Zijzelf bracht tien kinderen ter wereld, waar van er nog vijf in leven zijn. Een van de achterkleinkinderen heeft reeds 12 kinderen. Metje Lie telde niets dan vrien den. Zij kon nog zoo grappig vertel len, liefst over den ouden tijd, terwijl zij een pijpje rookte. Woensdag laatst werd Metje Lie onder een overgrooten volkstoeloop ten grave gedragen. Zij ruste in vrede. WELKE KOLONIES WIL DUITSCHLAND TERUG Wordt de Duitsche eisch besproken. In zijn memorandum aan de Locar no-landen heeft Duitschland onder meer den eisch gesteld dat het kolo niale vraagstuk aan de orde zou wor den gebracht binnen een redelijken ter mijn. Er wordt niet bijgevoegd welke bezittingen worden teruggeeischt, of Wil het Reich al zijn vroegere kolonies terug Na den wereldoorlog heeft Duitsch land, door de onderteekening van het Verdrag van Versailles, verzaakt aan al zijne rechten op zijn overzeesche be zittingen. Met het opkomen der jeug dige nazipartij, met hare veroverings plannen waarmede zij de vaderlands liefde der Duitsche burgers wist uit te buiten, ontstond ook in het Reich een nieuwe koloniale beweging, niet zoozeer uit ekor.omische noodwendig heid, maar uit eerzucht en als sym bolisch gebaar Dr. Schacht bevestigde enkele jaren geleden dat een zoo bevolkt en nijver- heidsland als Duitschland onmogelijk eene normale ekonomische bedrijvig heid en eene gezonde munt kan behou den, zonder koloniën te bezitten. In 1933 eischte Hugenburg op de Wereldconferencie te Londen de terug gave der Afrikaansche koloniën. Se dertdien hebben Hitier en Goebbels het over de daken uitgeschreeuwd, dat het HE Reich op het gepaste oogen- blik de teruggave zijner oude bezit tingen zal weten te eischen. Geen enkel land, en Engeland nog het minst, is evenwel bereid zijn kolo niale bezittingen af te staan aan Duitsch land, zelfs al biedt dit land nog zoo veel jaren vrede aan. De vroegere Duitsche bezittingen. In Afrika. De vroegere bezittingen van Duitsch land zijn door het verdrag van Ver sailles toevertrouwd aan Engeland, Frankrijk, Belgie en Japan, In Afrika alleen verloor Duitschland 1. Togo, verdeeld tusschen Frankrijk en Engeland (87.200 vierkante kilo meter oppervlakte en 1.005.000 in woners) 2. Cameroun, verdeeld tusschen En geland en Frankrijk (totale oppervlak te 799.000 vk.knr., inw. 2.770.000) 3. Zuid-West Afrika, onder Engelsch mandaat (oppervlakte 835.000 vk.km. inwoners 22 7.000) 4., Duitsch Oost-Afrika of Tangany ika oft'dëT Ëffg^ïëfch mandaat (opper vlakte 946.000 vk. km. en 4.107.000 inwoners) In Azie en in Oceanie. In Azia en Oceanie heeft Duitsch land verloren 1 1Een deel van Nieuw-Guinea en de eilanden van den Bismarck-Archipel, onder Engelsch mandaat (totale op pervlakte 236.000 vierkante kilome ter en 250.000 inwoners) 2. De eilanden van den Marshall-Ar chipel, onder Japaansch mandaat) 3. De Carolina-eilanden, onder Ja paansch mandaat 4. De Mariannen-eilanden, onder Ja paansch mandaat 5. De Samoa-eilanden onder Engelsch mandaat. Deze eilanden hebben een totale op pervlakte van 5.650 vierkante kilome ter en eene bevolking van ongeveer 150.000 inwoners. Engeland kreeg het grootste paart. Duitschland verloor bovendien nog enkele vergunningen in China. Ein delijk werden de Duitsche bezittingen van Ruandi-Urundi over mandaat van Belgie geplaatst. Het Duitsche koloniale rijk bedroeg n 1914 eene oppervlakte van 2 mil- oen 620.000 vierkante kilometer. En geland kreeg hiervan ver uit het groot ste deel, namelijk 2 miljoen 140.000 vierkante kilometer. Italië werd vergeten bij de verdee ling der Duitsche koloniën, doch En Men zoekt t allen kant naar een uit weg voor den moeilijken toestand door e crisis geschapen. En dat zoeken in zich zelf is lofwaardig. Over heel de wereld worden plannen gesmeed,proef nemingen gedaan, de bestaande orde omgeworpen, steeds met het oprecht, soms met het voorgewende doel een einde te maken aan dezen toestand. Ons komt het voor, en we mogen aan die bescheiden meening toch wel uit drukking geven, dat er veel te veel naar plannen en systemen wordt ge zien en dat er veel te weinig reken- chap wordt gehouden met de hooger voorschriften van menschelijkheid. Laat ons dat eenvoudiger zeggen het zijn de groote, schocne liberals prin ciepen van gelijkheid, vrijheid, broe derlijkheid, verdraagzaamheid en sa menwerking welke men miskent. Elk ontwerpt een planneken, bouwt een systeem op, prijst een proefneming n ten dienste van zijn groep, zijn klas, zijn stand, zijn partij, zijn land, maar ziet daarbij doorgaans de alge meene menschelijke belangen over het hoofd. Als president Roosevelt met zijn dol lars goochelde, was dat uitsluitend en alleen om Amerika uit de penarie te helpen. Als Frankrijk, als Engeland al- Deze rubriek is bestemd tot bet opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie, en welke niet rechtstreeks in verband staan met den kiesstrijd. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad et wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. tijd maar hooger tolmuren oprichten, en Frankrijk onze grensarbeiders bui- tenwalst, dan is dat omdat de Engel- schen en de Franschen de spreuk in praktijk stellen eerst Oomken en dan Oomkens kinderen. Dat andere landen daardoor te lijden hebben is van min der belang. De diktaturen van Italië en Duitschland (ook wel Rusland) beoo gen de meesterschap van een kliekje, van een enkeling en daaraan moet al les opgeofferd worden. Het is dan ook kenmerkend, dat juist die dwangbe- heeren slechts in stand worden gehou den door de volledige miskenning van die princiepen die van het liberalisme de adeldomstitels zijn vrijheid, ver draagzaamheid, menschelijkheid. Ik herhaal het, vele van die moei lijkheden die we thans kennen zijn ge boren uit het feit dat men den rug heeft toegekeerd aan de liberale grond beginselen. Dienen we te wanhopen? Geenszins, we zijn er innig van overtuigd dat deze princiepen onsterfelijk zijn en op het einde moeten overwinnen. De dag dat de toestand volledig zal opgeklaard zijn, zal deze zijn waarop onze leuzen terug zullen hebben gezegevierd. Frans De Hondt, Voorzitter L. W. Hemixem. De ziel van 't kind is verkiezing kunnen gered worden. On gelukkig werd er geen remedie gevon den om den Boerenbond recht te hou den. De devaluatie kwam daar wel wat zalf aan strijken, maar vele landbou wers hebben toch ondervonden tot waar klerikale eerlijkheid en naasten liefde gaan kunnen. Bank van den Ar beid en Boerenbond Twee prachtige getuigen om te bewijzen, dat bankwe zen en politiek niet samen gaan. Socia listen en katholieken begrepen dat niet, de liberalen wel. Wie schreeuwt er nu weer zoo hard tegen die groote ban ken en die groote financies Maar w'hadden het over den Boe renbond. Onze eenvoudige landbou wers werden zoo stilaan gewaar van waar de wind kwam en... de ziel van 't kind kwam weer in gevaar. Wat nu gedaan om te toonen dat het klerika lisme het ideaal is O ja, een herder- door de laatste dus ook ongeloovigen kan bevatten Daar hebben w'het En die brief kwam juist op 't gepaste oogenblik als de boeren begonnen in te zien welk een leelijken draai ze daar van de ka tholieken kregen. Die Boerenbond was een katholieke instelling, een^llStelling van de katholieke partij. We verstaan heel goed de politiek van Mijnbeer de Kardinaal, 't Zijn de katholieke poli tiekers, landbouwers, welke u dien toer met den Boerenbond hebben gelapt, niet de katholieke kerk Dus geen re den om niet meer christelijk te zijn Om te zien hoeverre katholieke par tij en katholieke kerk gescheiden zijn zou het misschien wel eens de moeite loonen na te gaan wie er zooal achter de schermen zat in dien Boerenbond. Maar zoo verdorven zijn we niet. Blij ven we liever bij de feiten. Als we nu de redeneering van dien herderlijken brief verder drijven, kun- lijke brief En die kwam er Die brief (nen we besluiten Landbouwers, het is voor ons van groote waarde. i is de katholieke partij, die uw belangen We zijn nooit tegenstanders geweestverwaarloosde. Laat die partij dus stik- van het katholieke geloof, integendeel. ken, zooals zij zelf u liet stikken». Maar wel van de fanatieke japneuzerij Maar... die katholieke partij omvat ook en waar godsdienst en politiek elkaar j .ongeloovigen. Ziet ge daar hebt willen dekken, willen wij niet zwijgen g'het. Zouden het nu misschien die on- over de politiek omwille van den gods- j geloovigen uit de katholieke partij niet dienst. t zijn, die den Boerenbond in... den Er kwam dus een brief vanwege I beerput duwden Ja, ja, menschen Monseigneur Klerikale partij en ka- die klerikalen houden toch zooveel aan tholieke kerk dat is niet hetzelfde. Ka- de broederlijkheid, de naastenliefde en tholieke kerk dat is een groepeering de rechtvaardigheid, van christelijk-geloovigen katholieke j Hilaire Lahaye, partij is een politieke groepeering, die Voorzitter L. W. Poperinghe. Op het onlangs gehouden congres der socialistische partij, waar het le- gervraagstuk werd besproken, bleek weer eens duidelijk de dubbelzinnige jij houding der socialisten. Nochtans één ;eland en Frankrijk gaven naderhand positief feit kwam uit dit congres ce voorschijn de eisch tot nationalisatie aan de Italianen een koloniaal gebied in Afrika, Het Doel van Duitschland» De Duitsche leiders zijn niet oprecht waar zij beweren dat de teruggave aan het Reich eene noodzakelijkheid is voor de uitbreiding zijner bevolking. Vóór den oorlog immers verbleven er slechts 24.000 Duitschers in hunne Ko lonies en op dit klein getal waren er dan maar weinigen die er wezenlijk gevestigd waren. Wat echter duidelijk blijkt is dat Duitschland zijne koloniën terug wil om weer een bepaling van het Verdrag van Versailles te doen ver dwijnen en tevens om de macht van Frankrijk in Afrika te breken. Doch als Duitschland denkt even staffeloos als bij de vorige overtredin gen van het Versaillestraktaat, ook de bepalingen aangaande de koloniën te mogen schenden, loopt het verkeerd want Frankrijk en Engeland zullen geen duim van hunne Verworven gebieden afstaan, tenware er wederom een geling gevonden werd op den rug der kleine landen groote aandeelhouders in de wapenin dustrie Het wordt tijd, dat de staat deze nij verheid in handen neemt om er den noodigen kontrool over uit te oefenen en een einde te stellen aan de mensch- onwaardige werking der oorlogswoe- van het wapenbedrijf. Als er één eisch keraars. Wij liberalen jongeren, dienen is, waarbij we ons ten volle kunnen hiervoor ook onze krachten in te span- aansluiten is het wel deze. Ik weet, dat nen. Want ook de socialistische leiders zulk een staatsmonopolie in beginsel zouden volgens Leon Degrelle, ook op tegenstrijdig is met het liberalisme, dit gebied hun kiezers deerlijk hebben Nochtans de geweldig groote rol, welke bedrogen. Het was toch vooral de so- de wapenindustrie thans speelt in re- cialistische partij, die zich tegen het geeringen en in het aanwakkeren van militarisme verzette en maatregelen de vijandelijkheden tusschen de ver- eischte tegen oorlogswoeker. schillende landen, dwingt het liberalis- k En volgens de haast ongelooflijke me zijn evolutie-principe toe te passen, 'publicaties van Degrelle, bezat ook de Het aanschijn der wereld is veranderd; socialistische Bank van den Arbeid een ook het liberalisme dient te evolueeren, pak aandeelen van een fabriek van oor zonder afbreuk te doen aan zijn basis- logsmateriaal. Terwijl dus in de roode programma. Twee gewichtige probli;- dagbladen de goedgeloovige lezers te men rijzen hier op tegen elkaar het gen de kanonnenhandelaars' werden op- probleem van den vrede en den afkeer gehitst, speculeerden diezelfde mannen van elk monopolie. met het geld der kleine spaarders op Nochtans lijdt het geen twijfel, dat den bloei der wapennijverheid het streven voor den vrede noodzake- Het wordt hoog tijd, dat aan dezen lijk dient gesteld te worden boven dien ongezonden toestand een einde wordt gesteld. De vrede tusschen de verschil-1 lende landen en ook de belangen van ieder land afzonderlijk kunnen er afkeer voor monopolies. Lang genoeg hebben de wapenfabrikanten, om hun iboel te doen draaien, de volkeren te gen elkaar in 't harnas gejaagd, lang slechts door gebaat worden, f genoeg hebben zij de regeeringen bein- J Frans De Hondt, vloed immers de meeste leiders zijn i 4 Hemixem.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1