Kwade Dagen voor t Bolsjewisme. Op het RADIO-SALON te Brussel mmm NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DE GRENSARBEIDERS. HET VOLKSFRONT IN BELGIE. DE DEVALUATIE VAN ONZE MUNT. GEMEENTERAADZITTING LANDEIGENDOM. l68 JAAR. NUMMER 38. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 20 SEPTEMBER 1936. GAZET VAN POPERINGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel vöor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. jSfV Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. VERZET OVERAL. ONTZAGLIJKE MOBILISATIES TEGEN DE VOLKSFRONTEN De communistische generale staf te Moscou moet op 't oogenblik niet zon der verbaasde ergernis vaststellen, dat zijn uitvinding van het «Volksfront volop bezig is, zich tegen hemzelven en tgeen het bolsjewisme in het algemeen te keeren. Inderdaad ziet het er wel naar uit, alsof al de partijen, welke zich door deze nieuwe tactiek zien bedreigd, spoediger met hun tegen-mobilisatie klaar zullen zijn dan de roode leiders in alle landen zeiven. We zullen het nu niet met speciale sympathie hebben over de manifestatie te Nuremberg, al is deze zeker wel de bijzonderste van de reacties die de jongste voorbeelden van communisme in Rusland en vooral in Spanje hebben uitgelokt. Van dit nieuwe en sedert den we reldoorlog alles-overblufïende militaire krachtvertoon hebben we te vreezen dat het veeleer een aanvallende dan een verdedigende actie aankondigt. Als we Hitier hebben hooren zeg gen, dat het Duitsche volk op 't oogen blik niets beter en nuttiger zou kunnen gebruiken dan de vruchtbare vlakten van den Oeral en de Oekranje, die de Russen braak laten liggen, dan kunnen we gelooven, dat het bolsjewistisch ge vaar hem niet zoo onwelkom zou zijn ...als voorwendsel dan om, onder de oude Duitsche leuze van Not kennt kein Gebot den Russischen beer te lijf te gaan en hem eenige van d schoonste lappen uit den pels te snij den. En daar kunnen de Polen en de Tsje- cho-Slovaken dan nog voor hun part bij bedenken, hoe de Duitschers het wel zouden moeten aanleggen om de Russen aan te randen, zonder eerst één can hen, of allebei, over 't lijf t& loo- pen. In ieder geval is, na de formidabele Nazi-parade te Nuremberg, niets min der denkbeeldig dan de kans dat Duitschland, indien zijn landhonger niet door de teruggave van een deel zijner vroegere koloniën wordt gestild, z'ri tanden in het Russische vleesch zal willen zetten. En als vooral de Engel- schen zich zoo hardnekkig en we mogen er wel bijvoegen eenstemmig, tegen den wederafstand van zooge naamde mandaatgebieden aan het Reich verzetten, dan kunnen ze nu wel weten, dat ze hierdoor aan niemand een kwaderen dienst bewijzen dan aan Rusland. Dat mogen in 't bijzonder de Brit- sche socialisten overwegen, als zelfs zij niet over de teruggave van Duitsch- lands koloniën te spreken vnllen zijn. Wat de andere Britten betreft, die zullen er wel van denken, dat niets méér zou te wenschen zijn dan dat Duitschlands expansiezucht langs den Oostelijken kant bevredigd zou kun nen worden, op voorwaarde dat het zich dan verzadigd verklaren zou en verder de rest van de wereld met rust laten. En des te liever natuurlijk zouden niet slechts de Engelschen, maar al de door de ontzettende militaire voorbe reiding in Duitschland bedreigde, en daardoor zelve tot verpletterende mili taire lasten genoodzaakte staten, op zulke manier de kosten van een nieu wen vrede door de Russen zien betalen, daar 'zij dan meteen van de al even erge bedreiging door het communisme verlost zouden zijn. Wat zou de vredelievende 'wereld schooners kunnen wenschen, dan dat de twee even booze extremistische machten, die de heele menschkeid met verslaving bedreigen, elkaar mochten ombrengen Maar intusschen mag het ons hier, in de nog vrije landen van het Westen, tot eenige gerustheid strekken, als uit de manifestatie te Nuremberg toch blijkt, dat tegen den rooden spring vloed uit Rusland een stuwdam opge worpen is, dien Oostenrijk en Italië zonder eenigen twijfel tot aan de Mid- dellandsche Zee verlengen zullen. ...En dat degenen welke in Frank rijk en ten onzent moeite zonden doen om dien stuwdam langs deze zijde dóór te steken, nu duidelijk kruinen weten, aan welk gruwelijk gevaar zij hun en ons eigen landen blootstellen. Daarom is 't zoo verheugend, dat overal, aan onze zijde van den Duitsch- Italiaanschen anti-bolsjewistischen dijk, zich in deze tijd zoo krachtig en klaar de desolidarisatie van Moscou aftee- kent. Er bestaat geen beter middel voor alle Westelijke buren van Duitschland om aan dit land alle voorwendsel tot een nieuwen uitval langs dezen kant te ontnemen, terwijl wij, Belgen, niets be ters zouden kunnen doen dan de Fran- schen en de Spanjaards navolgen en ook ons land aan een rood Frent Popular» overleveren, om Hitier het excuus te bezorgen van zijn eigen ver dediging tegen het bolsjewisme tenein de ons andermaal over 't lijf te loopen Het is deze overweging welke ons de zoo tal- en belangrijke volksbetoo gingen van de jongste dagen, met dui delijk antj-communistische bedoelingen even sympathiek doet beschouwen Voor zooveel altijd wel te verstaan als deze manifestaties niet tevens een ander soort van moord op de mensche lijke vrijheid, op de liberale levensop vatting en maatschappelijke verhou dingen beoogen. Daarom blijven we van onze sympa thieën voor de anti-communistische ac tie al de zuiver fascistische uitsluiten, maar zonder wederhouding betuigen we haar voor het zoo schitterend ge slaagd Katholiek Congres, overal waar het den weerstand tegen het bolsjewis tisch gevaar heeft willen dienen. Dat het onoverzienbare leger, het welk het Heyselveld bedekte en zeker verre de 100.000 te boven moet heb ben gegaan, stellig voor de zeven-tien den uit arbeiders bestond, is een feit waarvan alléén maar diegenen spijt kunnen hebben, welke droomen van dictatuur van 't proletariaat voor België naar de Moscovietische methodes en met de Spaansche uit werksels. En is het nog niet van een méér ver heugende beteekenis, dat op hetzelfde moment 40.000 katholieken zich tot een even vastberaden anti-communis tisch leger konden verzamelen te Straatsburg, dat nog wel door een communistisch stadsbestuur wordt ge regeerd ...Terwijl over heel het Fransche land het verzamelingsignaal voor een anti-bolsjewistisch Boeren-front wordt geblazen. En, wenden we onze blikken naar het Noorden, hoeveel reden tot ver heugenis krijgen we van daar dan nog niet bij. Als op 't oogenblik over Nederland een ware springvloed van oranje vaart, vaagt deze vloed dan niet de roode golf vóór zich uit Zeker zou zelfs bij het meest patrio- tardisch volk van de wereld, dat het Nederlandsche is, nooit meer de ver eering voor het vorstenhuis in zóó hoo- ge vlammen hebben kunnen oplaaien, als we thans zien, bij de verloving van de kroonprinses met een Duitsch prins- e, van wie men een week geleden nog niet méér wist dan als hadde het op de maan geleefd indien de publieke meening niet zoo sterk door den af schuw voor 't bosjewisme en voor alle revoluties in 't algemeen ware be- heerscht. En, indien het waar zou zijn, dat H. M. Koningin Wilhelmina deze verlo ving, met al het zoo sympathieke de mocratische vertoon eromheen, geïn- sceneerd heeft om de kwade dampen van opstandigheid die de crisis aan Nederlands bodem ontstijgen deed, te verdrijven, en nu verder, door de toe bereidselen voor het huwelijk de oran- e stemming nog maandenlang warm zal kunnen houden dan mogen we haar wel complimenteeren als een der knapste diplomaten van onzen gevaar vollen tijd. HOE KAN DE EKONOMISCHE HEROPBEURING ONZER GRENSGEBIEDEN BEVORDERD WORDEN De Werkloosheid in de Grensstreek. Maatschappij van den Kleinen Land eigendom, opgericht bij koninklijk be sluit van 2 7 Februari 1935. Deze voordeelen zijn geenszins te versmaden. Men dient te weten dat de maatschappij in kwestie voor doel heeft door landuitbating, het inkomen van de loontrekkenden te verhoogen, iets dat zeer zeker van belang is voor het In de Fextielnij verheidsschool te I personeel en de leden van de genoem- Kortrijk, heeft de heer ingenieur De I de bedrijven. Men kan alzoo door de Meyer, Koninklijk Kommissaris voor hulp van de nationale maatschappij een het grensarbeidersgebied, Maandag een eigendom koopen van 6 aren minimum derde uiteenzetting gegeven over het I en er een huis laten opbouwen het vraagstuk der ekonomische herople I noodige geld wordt tegen zeer lagen ving van de grensgebieden. I rentevoet geleend. De leening mag de Het is een feit dat in deze streken 180 ten honderd van de waarde van Den een' zegt dit, Den andren dat, Maar wilt g'een waar verzet Drinkt overal een UITZET PLAATST UW AANKONDIGINGEN in de «GAZET VAN POPERINGHE» het landeigendom niet overtreffen voor bepaalde gevallen kan echter een regeling toegestaan worden, welke nog voordeeliger is voor de belanghebben de werkloosheid sedert Maart 1936 beduidend is verminderd, aldus van 10.596 in Maart op 7.289 in Augus tus laatst. In de week van 31 Augus tus tot 5 September is het getal nog I den. gedaald tot 6.480, In sommige streken I Om een voorbeeld te geven is de toestand nog gunstiger, aldus in I leening van 10.000 frank, wordt, in t gewest Moeskroen-Kortrijk-Meenen 125 jaren, terugbetaald met maande- waar het getal arbeidsloozen in Au-1 lijksche stortingen van slechts 48 of gustus daalde op 5.494. 151 frank, volgens het gebruik in deze Maar, naarmate dit getal daalt wordt I leening is een levensverzekering be de opslorping moeilijker, omdat men grepen. overblijft met de ongeschoolde en met I In alle gewesten van het land zal de de oude arbeiders. De eene kunnen, I Nationale Maatschappij van den Klei bij gebrek aan voldoende ontwikkeling I nen Landeigendom weldra afdeelingen nog niet geplaatst worden de andere I hebben. ziet Een zicht op een deel van het laatste Radio-salon te Brussel. Op de'foto mende nieuwe toestellen BARCO model 193 7, waarvoor meer dan honderdduizend bezoekers in bewondering gestaan hebben. Deze tentoon- stelling was voor onze Popermgsche firma een echte triomf. vinden geen werk meer, om wille van hun ouderdom. In deze laatste reeks is er gevaar voor bestendige werkloos heid. De kwestie is dus te onderzoeken hoe er bezigheid kan verschaft worden aan menigvuldige arbeiders, die in de eigenlijke nijverheid niet heraanpas baar zijn. Daartoe zijn bijzonder ge schikt de plaatselijke openbare werken zooals rioleeringen, wegeniswerken, zwemdokken, waterleidingen, enz. Tusschen Leie en de Kust. Deze streek is vooral een landbouw- DE LIBERALEN EN HET VOLKSFRONT. De Winst welke door de Spekulanten werd verwezenlijkt, moet speciaal belast worden. De onderzoekskommissie nopens de politiek-financieele zaken hield een nieuwe vergadering. Zij nam kennis van het werk der parlementaire onder zoekskommissie en van het rechterlijk STAD POPERINGHE. VERSLAG DER VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936, om 6 uur 's avonds, op het Stadhuis. Noch naar rechts, noch naar links De raad van de Liberale Federatie van Verviers heeft de volgende dag-1 dossier aangelegd met' betrekking op orde gestemd I de devaluatie van den frank. Na de omstandigheden te hebben Er werd vastgesteld dat belangrijke van vreemde deviezen ge daan werden in 't begin van 1935 tot xT- i .onderzocht, waarin de volksfronten I aankoonen gewest. Niettemin bieden de steden van j werden m<J in verschillende j aanko°Pea hè'dg voor nijVer- den_ en Q m Jn Belgie_ de gebrujkte middelen om het doel te bereiken en De nijverheid is in deze steden in gedrongen, niettegenstaande moeilijk heden aller aard, waarvan de bijzon derste zijn het nabuurschap van de Fransche nijverheid en de gevolgen van den oorlog. 28 Maart 1935 zonder dat in 't alge meen de banken bijzonder tegen den frank spekuleerden. Van 5 tot 2 7 Maart werd door d de werkelijk bekomen resultaten Besluit met algemeen stemmen 1. Dat het dringend noodzakelijk I Nationale Bank verkocht aan de ban is voor de Belgische liberale partij zon- ken 1.090.023.000 Fransche frank der dubbelzinnigheid te bepalen welke 330.400 gulden 149.900 ponden De ontwikkeling der nijverheid zal I h°?ding m°et Z,ijn van haar leden, 370.000 dollar en 54.000 Zwitsersché daar een werk van langen duur zijn. £^1 he<j Bel^scJ volks- frank.Van januari tot 30 Maart 1935 Het ambachtswezen kan er ontwikkelen I tegen°Ver.iedere ^}^rdige werd bij de Nationale Bank door uitvoering van het ontwerp wa terdistributie. Te Meenen kan de textielkonstruktie bevorderd worden hiervoor moet het textielonderwijs ontwikkeld worden. groepeering, of zij van rechts of van I 49 1.64 1725 frank goud gekocht in links zij. Met dit doel wordt het comi- htaven hetzij een tegenwaarde van on- teit van de partij verzocht onmiddellijk geveer 1.61 7.000.000 frank, een vergadering bijeen te roepen van Deze overdrachten, gevolgd door den Nationalen Raad van de Liberale terugkoop na 1 April, brachten onge- T V 1 j I Partij, geroepen om in dit opzicht de veer 39 ten honderd winst on er, rl Te Yper kan de zoetwatervoorraad i;. ten nonü,erc* winst op. en d rustend op Ypersche klei, aangewend worden voor scheikundige en textiel- scheikundige nijverheden. Yper strijdt voor leven en ontwik keling. Het is een handelscentrum van een zeer uitgebreide landbouwstreek. Deze stad zag het ambachtswezen ont wikkelen gedurende den heropbouw van de verwoeste gewesten. Nu is daar de nijverheidsontwikkeling van het al lergrootste belang. De waterweg Leie-Yper, nauwelijks verwezenlijkt, verdween onder den liberale doctrine te bepalen 2. Dat, voor wat hemzelf betreft, hij van oordeel is dat er volstrekte on- vereenigbaarheid bestaat tusschen den I litebalen staat en dien van aanhanger spekulanten maakten gulden zaken daar de kans op winst veel grooter was dan die op verlies. De kommissie is van oordeel dat de gelden in die omstandigheden te winst van het volksfront of aan gelijk welke gemaakt, dienen belast en ze vraagt extremistische groepeering van rechts aan de Kamers een wet te stemmen of van links I Waarbij alle aankoop van goud of Bevestigt opnieuw het liberaal vreemde munt, met Belgisch geld ge- programma dat de sociale verbetering daan tusschen 1 Januari en 29 Maart van de arbeidsklasse voorziet, binnen 1 935, speciaal zou belast worden, ten den eerbied voor de bestaande wet- ware het bewijs worde voorgelegd dat geving, binnen de grenzen van de be-1 de gedane verhandelingen vóór dien TVveroween oneer oen grooti„gsmogeHjlcheden en binnen het datum Geschiedden of gebeurden rlog. De waterweg Yper-N.euwpoort k r van „„„„„„I.\T gescn.edden o gebeurden werd hergraven, maar heeft tekort aan water en ondergaat daardoor een ver minderd rendement. De studie der ver bindingswegen tusschen Yper en de nij verheidsstreken is een vraagstuk van zeer groot belang.- Het vraagstuk van 3 per, van Veur-1zicbi met algemeene stemmen ne en Nieuwpoort is uitgebreider dan onthouding uitgesproken tegen de et belang dezer drie steden het is I sluiting bij het Volksfront, waartoe zij het vraagstuk van gansch het westelijk was uitgenoodigd geworden. kader van internationale overeenkom- I sten DE SOCIALISTISCHE SYNDIKALE KOMMISSIE IS ER TEGEN. Het Nationaal Komiteit van de so- de gewone beroepszaken te beredde ren. De belasting zou 50 ten honderd bedragen van het verschil tusschen den koopprijs van den eenen kant en de waarde van de vreemde munt in Bel- i* l c j*i i v Igisch geld op 1 April 1935 van den ciahstische oyndikale rvommissie heert anderen kant Met 7 stemmen tegen 1 en 1 ont houding werd dit voorstel aangenomen gedeelte van West-Vlaanderen en om vat landbouw, handel, verbindings wegen, nijverheid, toerism. Men ziet dat er in het grensarbei dersgebied mogelijkheid van ekonomi sche heropbeuring bestaat. Als redens worden onder andere op-1 [gegeven De Veiligheid van Frankrijk. dat een beweging van dien aard niet EEN CREDIET VAN 10 MILLIARD lukken kan als ze niet eene meerder- I heid heeft in het land dat tot hiertoe nog geen programma voorgelegd werd voor de verwezenlij- DOOR DE KABINETSRAAD GESTEMD. De Dienst van Ekonomisch Herstel kinë va" Volksfront mag niet dralen om hier de maatre gelen te treffen, welke zich opdringen. DE KLEINE dat ten slotte het Volksfront moet uitloopen op eene mislukking of wor den moet een gemeen of eenig front met de kommunistische partij dat de syndikale beweging niets te winnen heeft met aansluiting bij der- I gelijke beweging dat zulke aansluiting eene groote dwaling zou zijn, gezien de kommunis tische internationale en Een Parijsch dagblad geeft meer uitleg over de uiteenzetting, welke door den heer Daladier in den jongsten kabinetsraad ge daan werd, in verband met de verbooging van de credieten voor de landsverdediging. De minister van landsverdediging heeft voorgesteld, gedurende vier jaar, een som van 10 milliard voor de versterking van de Fransche verdediging te voorzien. Dan heeft een gedachtenwisseling plaats gehad, waaraan verschillende leden van de regeering hebben deelgenomen. Ten slotte heeft de raad zich bij eenparigheid bij het voorstel van den heer Daladier aangesloten, De voordeelen geboden door de Nationale Maatschappij, Met het doel de uitbreiding van den dat, bijgevolg, het sluiten van gelijk cjat ^er goedkeuring aan den voorzitter van kleinen landeigendom te bevorderen, welk front met de kommunisten van werd door minister M.-H. Jaspar aan onzen kant eene groote dwaling zou e besturen van Spoorwegen, Buurt spoorwegen, Tramwegen en aan de ar beidersorganisaties een rondschrijven gezonden, waarin hij wijst op de voor deelen geboden door de Nationale zijn. De gevraagde aansluiting moet, der halve, krachtdadig afgewezen en daar, waar ze reeds in princiep goedgekeurd was, moet er jian verzaakt worden. de Republiek zal voorgelegd worden Het Fransche dagblad onderlijnt verder nog, dat de heer Qelbcis de neutraliteitshou- dmg, ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje, door den kabinetsraad heeft doen handhaven. Hij denkt dat de reorganisatie van het leger dit jaar verzekerd zal zijn door bedrag van drie milliard, eredieten, wel ke bovendien zullep hernieuwd worden, Op het gestelde uur opent de h. Burge meester Lahaye de zitting. Afwezig de Raadsleden Denys A„ Lebbe O., Liétaert N,, en Sansen V. Men gaat aanstonds over tot de bespre king van het dagorde. L Verslag der laatste zitting. De h. Secretaris Couttenier geeft lezing van dit verslag. Flet wordt zonder opmer kingen goedgekeurd. Intusschen zijn Raadslid Devos en Schepen Gombert de zaal binnengetreden. 2. Goedkeuring van het nazicht der Kas van den Ontvang#r der C. O. O. De heer Secretaris geeft lezing van het proces-verbaal van nazicht, dat algemeen goedgekeurd wordt mits de onthouding van Schepen Gombert, commissielid. De Ontvangsten bedragen 402.598.34 Uitgaven bedragen 259.715.88 De nInKas 142.882.46 Daarin is begrepen eene som van 47.623.56 welke dient gebruikt te worden in Kapitalisatie Blijft dus beschikbaar 95.258.90 'b Advies nopens de openbare ver pachting van het Jachtrecht der goederen van de C. O. O. Deze pacht bracht 1302 fr. op. Een gunstig advies wordt uitgebracht.Sche pen Gombert onthoudt zich. 4. Advies nopens de verbeteringsvel- hngmi, uit te voeren in de bosschen der C. De verbeter in gs vellingen bedragen 275 fr. F.en gunstig advies wordt uitgebracht, mits onthouding van Schepen Gombert. Verkoop van Bouwgrond door de C. O. O., om er een Woonhuis op te tim meren. Er is hier spraak van den verkoop van een perceel grond, waarover in de voor gaande zitting eene beslissing genomen werd. jar,.er een misslag begaan werd in de aanduiding der cadastrale ligging, werd dit hersteld) door eene nieuwe beraadslaging der De verkochte grond is 10 a. 10 ca. groot, maakt deel uit van het perceel 286 der Sek- tie D van Poperinghe en wordt afgestaan aan I horez René mits de som van 3.939 fr. t zij 39.000 fr. de hectare. Algemeen goedgekeurd. Schepen Gombert onthoudt zich als commissielid. 6. Begrooting der C. O. dienstjaar 1937. O. voor het De heer Secretaris geeft lezing van deze begrooting, waarvan hier de bijzonderste posten ONTVANGSTEN. Buitengewone 172.672.29 fr. waaronder het vermoedelijk overschot van 1936 Gewone 468.061.80 waarvan de bijzonderste Huis en Landpachten Jacht jiacht Kappingen in de bosschen Obligaties op Belgischen Staat Obligaties op Gemeentekrediet Goedvindens voor verblijfkosten van vreemde behoeftigen in onze gestichten Aandeel in verkoopprijs van gronden op het Kerkhof Voor Orde 1698.00 Herhaling der Ontvangsten Buitengewone 172 677 70 Gewone 468:06L80 Voor Orde 1.698.00 167.1 13.22 400.000.00 1302.00 5.500.00 22.893.80 24.600.00 0.000.00 3.000.00 Same 642.432.09 UITGAVEN. Gewone 619.627.00 Ziehier de bijzonderste Bestuur- en Bureelkosten 31.500.00

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1