Hei Treinverkeer YPER - ROUSSELARE Europa in twee Kampen Nog enkele herinneringen aan Burgemeester Nestor Lahaye. Een Bewijs....! Omtrent de sympathiebetuiging aan Professor Heer Maurice De Wulf. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Y. 16 JAAR. NUMMER 52. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZOND AC 27 DECEMBER 1936. 1 Jaar, per poat16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Lcrsae Nummer» 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bnreel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. UitgeveTs-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poatcheck 484.59 Telefoon 180 DE BEMIDDELINGSPOGING. DUITSCHLAND EN ITALIË SCEPTISCH TEGENOVER HET ENGELSCH-FRANSCH INITIATIEF. Eigenlijk verdeelt iedere oorlog de wereld in twee kampen. Deden zelfs groote nationale geschillen als he': Dreyfus-proces het niet Waar twee partijen tegenover elkaar staan, in een conflict dat heel de menschheid inte resseert, daar zal de sympathie van heel de menschheid zich vanzelf tot twee stroomen verdeelen. In de weinige landen, die in den wereldoorlog nog neutraal hadden kun nen blijven, werd de publieke meening tot Entente-gezinden en vrienden van de Centrale Machten gesplitst. Tijdens den Engelsch-Zuid Afrikaanschen oor log hadden zeker de drie vierden van de menschheid zich met hun hart en zinnen aan de zijde van de Boeren geschaard, wat den Britten niet belet heeft den strijd te winnen. Bij iederen oorlog zal 't wel ge beurd zijn, dat de sympathie van bui tenstaanders zich tot daden omzette, dat neutralen de zaak van een dei- partijen tot de hunne maakten. Hoe veel duizenden Spanjaards b.v. zouden niet aan den jongsten wereldoorlog hebben deelgenomen langs den geal- lieerden kant Maar 't gevaar, dat een oorlog zich ook zou uitbreiden tot de sympathisee renden met beide partijen, dat de sup porter?? van beide teams met elkaar aan slag zouden gaan, is nooit zoo weinig denkbeeldig geweest als op het oogen- blik. En het is dan ook dit gevaar, het welk de Fransche en de Britsche regee ring aangezet heeft om aan de in Span je vechtende broeders hun bemidde ling aan te bieden. Dit initiatief verdraagt natuurlijk geen wantrouwen. Men behoeft er vol strekt niets anders achter te zoeken dan dat wat er in staat. Door deze poging om aan den gruwelijksten der binnenlandsche oorlogen, welken de wereld ooit aanschouwde, een eind te stellen, kunnen de regeeringen te Lon den en te Parijs geen enkel doel be oogen dat niet tot welzijn van de heele menschheid strekken zou. En het spreekt dan ook vanzelf, dat zij in den Volkenbondsraad, dadelijk en onvoorwaardelijken steun heeft mo gen vinden. Maar dat verhoogt nu eenmaal on gelukkig genoeg, haar kansen niet. In tegendeel. Door de instemming van den Volkenbond is het Britsch-Fran- sche voorstel gemerkt geworden met den stempel der ideologie, die op alle besluiten van Genève gedrukt staat, welke voor de practijk onuitvoerbaar zijn gebleken. Alles wat de Volkenbond gewenscht heeft, is uitgebleven alles wat hij heeft willen verhinderen, gebeurt. En het onthaal, aan het Britsch- Fransche voorstel te beurt gevallen, langs de andere zijde van de loopgraaf die de Spanjaards tot fascisten en communisten scheidt en die over heel de wereld voortloopt, mag dan ook niet direct bemoedigend heeten. Na Duitschland heeft nu ook Italië zijn standpunt ertegenover doen ken nen. Natuurlijk vond men evenmin te Rome als te Berlijn, redenen om deze bemiddelingspoging botweg af te wij zen. Maar hier als daar staat men er zoo sceptisch mogelijk tegenover. En nü kunnen we van nature niet zoo op timistisch zijn aangelegd, of dit scep ticisme dringt zich toch onweerstaan baar ook aan ons op. We zijn er om te beginnen al zeer verre vanaf, dat de vechtende partijen zelve voor deze bemiddeling te vinden zouden zijn. De rebellen hebben haar alvast categoriek afgewezen. En indien daar tegenover de Frente-popular-regeering geneigd schijnt om erop in te gaan, dan Franco. Tenzij en dat is ook niet zoo on denkbaar het zich wettig noe mend gouvernement van Largo Cabal lero deze berekening maakt Laat ons maar eenmaal uit de klem van Franco verlost zijn, nadat wij het voorstel van Frankrijk en Engeland tot het inrichten van een algemeen plebisciet aanvaard zouden hebben, dan zullen wij er wel voor weten te zorgen, dat dit ple bisciet in ons voordeel uitdraait. Dat zou dan verklaren, waarom de regeering van Valencia aan haar aan vaarding van een internationaal scheidsgerecht als voorwaarde stelt.dat zij alleen als het wettige gezag ii Spanje erkend zou blijven. Maar daardoor stoot zij vanzelf al reeds direct de bemiddeling van Duitschland en van Spanje af, die toch reeds als dit wettige gezag, het gouver nement van Franco hebben erkend. Opdat Berlijn en Rome zich met Pa rijs en Londen over een gezamenlijke arbitrage t'accoord zouden kunne stel len, zouden beide partijen in Spanje, reeds moeten aannemen, dat zij als oorlogvoerenden op gelijken voet wer den behandeld, en... hier zou de verste toegeving dan nog te komen hebben van de zijde van Franco, die toch ruim de twee derden van het Spaansche grondgebied bezet. Maar laat het zelfs tot daar kunnen geraken, hoe zou dan de door Frankrijk en Engeland voorgestelde volksstemming gebeuren kunnen, om alle waarborgen van eerlijkheid te ge ven Op de manier van het plebisciet in het Saargebied Goed De Volkenbond neemt ook deze volksraadpleging in Spanje onder zijn toezicht en bescherming. Al zijn leden worden uitgenoodigd om een mi litair expeditiekorps te sturen, als hun aandeel in het internationaal-, in het Volkenbonds-politieleger dat iederen druk op dit referendum beletten zal. Nemen we zelfs aan, dat, zulk een taak, die in het kleine en goed-geor- ganiseerde Saargebied reeds zoo moei lijk was en zooveel manschappen verg de, over het geweldige grondgebied van Spanje, tot in zijn meest afgelegen en verwilderde hoeken, tot een goed einde te brengen zou zijn... Maar hoe zal de vraag voor het plebisciet gesteld moeten worden In het Saargebied was 't gemakkelijk genoeg Zijt ge voor den terugkeer tot Duitschland Wilt gij defeni- tief bij Frankrijk worden ingelijfd Wenscht gij den bestaanden toestand onder Fransch Volkenbondsmandaat, te behouden Maar wat wil men drukken op de biljetten voor een referendum in Spanje Het eenvoudigste zou zijn Franco of Caballero Maar dat is wat al te simpel om uitvoerbaar te kunnen we zen Het is mogelijk, dat de rebellen met het aldus gesteld dilemna vrede zouden nemen, maar allerminst is zulks te verwachten van de gouvernemen- teelen die op 't oogenblik in min stens een dozijn verschillende partijen verdeeld zijn, welke nog niet eens tot aan een gezamenlijke overwinning op het fascisme kunnen wachten om el kaar te lijf te gaan. Want zooveel is zeker, dat de strij- «Hgro ders voor het Frente Popular zich op t oogenblik al even erg uitputten door intriges en openlijke vijandelijkheden ondereen, als door hun verzet tegen 't opdringen van de rebellen. De communisten, die de socialisten opzijdrongen, zijn allang zeiven door de anarchisten overrompeld, die over al waar zij de sterkste macht uitoefenen diefstal roof en plundering aanwendt als administratieve methodes. Op alle plaatsen die nog niet in Francos handen gevallen zijn, heer- schen afzonderlijke gouvernementen, die zich totaal aan het gezag van Ma drid en Valencia onttrokken hebben. En nu hebben we nog vernomen, dat ook het gouvernement van Soviet-Ca- talonie uitéén aan 't vallen is Als we op twee dozijn het aantal partijen schatten, waarin het Frente popular verdeeld is, dan zullen we ze ker nog een aardig eindje beneden de waarheid zijn. Men stelle zich nu maar voor, hoe de door Londen en Parijs voorgestelde volksstemming in Spanje zich zou voor doen, indien men haar gebeuren liet onder den vorm van gewone verkie zingen, met candidatenlijsten Het einde van zulk een plebisciet zou geen ander kunnen zijn, dan een nog grootere, nog hopeloozer verwar ring dan deze midden in den burger krijg. In Spanje gaat het nu eenmaal hard tegen hard, en... het hardste zal het moeten winnen. En wee dan den overwonnene R. Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikel» worden in de aeheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder 1 arief voor Notariaaen en Deur- waardera. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. CC In de Kamerzitting van Woensdag 16 dezer interpelleerden de Heeren volksvertegenwoordigers Butaye en E. Missiaen, den Heer M.-H. Jaspar, mi nister van Verkeerswezen, over de noodzakelijke herinrichting van het treinverkeer op de spoorlijn Yper- Rousselare, mits inschakeling van den bestaanden autobusdienst. De Heer Butaye zegde er onder meer De Nationale Maatschappij van de Spoorwegen is werkelijk dwaas ge weest in 1932 het bestaande treintje af te schaffen. Aan hoogerhand wil men nog steeds de mislukking van die afschaffing niet erkennen en vruchte loos werd onverpoosd geieverd om den toestand van vóór 1932 te herstellen. De betrokkenen kloppen aan doove- mansdeur. Gansch de bevolking eischt het treinverkeer de autobus kan blij ven bestaan en de uitbating ervan aan een privaat persoon worden toever trouwd zoolang het contract nog duurt. Mijn betoog is niet gericht tegen den autobusdienst, zegt spreker, en ik breng hulde aan de uitbaters, die de grootste diensten hebben bewezen wij vragen alleen drie of vier treintjes per dag. Is dat te veel Er zijn oude menschen, ziekelijken en kinderen, die onmogelijk per auto bus kunnen reizen tengevolge van het gehots en gebots. Daarenboven zijn de autobussen op alle reizen proppensvol; er zitten vaak meer dan vijftig reizigers in, waar er maar plaats is voor een dertigtal. Het kluchtigste is, zegt de h. Butaye, dat volgens de reglementen niet meer dan zestien varkens in één wagen mo gen vervoerd worden, terwijl men 52 personen in een auto opeenstapelt. Vermits de spoorlijn toch blijft be staan, zegt spreker, is hier het gebruik van spoorauto's geheel aanbevolen. Wij nemen niet aan dat West-Vlaan- deren verder als een soort proefveld zou dienen. Wij vragen dus de samen- schakeling van het trein- met het auto- busverkeer. De Heer Missiaen, van zijn kant handelde meer in 't bijzonder over de financieele zijde van het vraagstuk. On danks de mislukking der proefneming en ondanks de zware geldelijke verlie zen, welke er aan verbonden zijn wordt ze nog steeds voortgezet. H drukte dan ook de hoop uit dat d Heer Minister spoedig een einde zal stellen aan deze noodlottige proefn ming, die reeds twee milioen frank aan de lastenbetalers gekost heeft, er en aan zal houden de bevolking voldoe ning te schenken door het herinrichten van het treinverkeer bij middel van automotrices en T.T. treinen met meer stopplaatsen dan vroeger. Hierop antwoordde de Heer M.-H Jaspar, minister van Verkeerswezen dat er, gezien het deficiet op het rei zigersverkeer, voornamelijk op de klei ne lijnen, in 1931 door de spoorweg maatschappij in overeenstemming met het departement besloten werd eene proefneming te doen van afschaffing van het reizigersverkeer en vervanging der reizigertreinen door autobussen. De lijn leper-Roeselare werd voor deze proefneming uitverkozen, omdat zij werkelijk weinig belangrijk was. De minister weidde dan uit over de regeling van het verkeer per autobus, regeling welke aan den spoorweg een zekere winst moest verzekeren in de plaats van verlies met het treinver keer. Naderhand is echter gebleken dat de uitbating niet de voorziene winsten opleverde. De uitgaven waren hooger dan voorzien werd en de inkomsten _blsven..beneden de ramingen, in 1933 was er een verlies van ruim 500.000 fr. wijl een winst van een half miilioen was voorzien. Dit deficiet echter neemt van jaar tot jaar af. De Spoorwegmaatschappij heeft ha re.wachters afgeschaft. Zij werden vei- vangen door personeel van de autobus maatschappij, die geringer loonen be taalt, maar toch loonen die hooger zijn dan deze van het personeel op andere lijnen. Het reizigersverkeer, moest het op nieuw worden ingericht, zou aan de spoorwegmaatschappij hoogere verlie zen laten dan thans de exploitatie der autobuslijn. In den huidigen financiee- len toestand van de Spoorwegmaat schappij en gezien de onmogelijkheid de tarieven te verhoogen, kan men niet eischen dat de spoorweg het vervoer op een secondaire lijn opnieuw zou in richten.' Wat de kritiek betreft tegen de ex ploitatie van den autobusdienst, zegde de minister dat er zal gezorgd worden voor verbetering van de autobusdien sten en verder den toestand met de vertegenwoordigers van het betrokken arrondissement te onderzoeken. ZULLEN DUITSCHLAND'S ECONO MISCHE MOEILIJKHEDEN EEN WERELDRAMP ONTKETENEN Op aanvraag van verschillende onzer abonnenten, geven wij hieronder de vertaling der twee brieven, verleden week in hun oorspronkelijken tekst in ons blad verschenen n Brussel, 20 Juni 1922. Ueachte Heer Burgemeester, Gij doet beroep op mijne oorlogsherinneringen ten voordeele van zekere ambtenaren der Stad Poperinge. Door mijnen dienst te Poperinge weerhou den vanaf Januari 1915 tot November 1918, heb ik slechts éénen Poperin- genaar gekend die VOORTDUREND ter stede gebleven is Mr Nestor La- haye. Hij was geen ambtenaar. Bü ntune heb ik verscheidene ambtenaren gekend, doch vanaf April 1915 heb ik hen zelden ontmoet. Ik herinner er mij echter aan dat ik ge durende de beschietingen Mr..., Mr... en vooral Mr... op hunnen post aan- getroffen heb. Het heet een geluk voor mij hier getuigenis van hunnen moed af te leggen. Zij hebben (en misschien Mr... nog meer dan de twee eersten) het bestuur over de ongelukkige bevolking gehandhaafd. Als burgeres van Poperinge, zou ik mij gelukkig achten indien mijne getuigenis hun eene belooning kon helpen verkrijgen. Aanvaard, geachte Heer Burgemeester, mijne gevoelens van hoogachting. Gravin van den Steen. Leuven, 13 Mei 1929. Waarde Heer Burgemeester, Mijn familie deelt mij een besluit mede, getroffen door den Gemeente raad van Poperinge, en dat ik beken het eenvoudig weg mij be schaamd maakt. Door mijnen naam te geven aan eepe straat waaraan de duurbaarste herinneringen van mijn leven verbonden zijn, schenkt Gij mij een openbare onderscheiding welke ik voorzeker niet verdiend heb. In deze eer die, ik weet het, dank zij uw optreden, mij te beurt valt, verheug ik mij een blijk van genegenheid te zien, waar ik uiterst gevoelig aan ben ik bied er U mijn besten dank voor aan. Dit besluit, door U voorgesteld, is ook door al de geachte 'leden van <*en Gemeenteraad gestemd geweest: Mocht ik U verzoeken mijn levendigen dank aan hen allen over te brengen. Voortaan hecht een nieuwe band mij aan die duurbare stad wier burger ik altijd heb willen zijn. Aanvaard intusschen, Waarde Heer Burgemeester, mijn beste gevoelens van hoogachting. Maurice De Wulf. of hij zich neerleggen wil bij het fail liet eener kostbare onderneming en desgevallend er zonder uitstel een ein de aan te maken. Het blad wijst op een zekere span ning die zich voordoet tusschen Duit- sche officieren en nationalisten terwijl anderzijds de politiek van Duitschland en Italië in strijd is voor wat betreft de Middellandsche Zee noch Duitsch land noch Italië wenschen namelijk den invloed van het eene of andere land in deze zee uitbreiding te zien ne men. WIE BRENGT ER ONS EN NIEUW ABONNENT AAN DEGRELLE EN DE KANTONS EUPEN, MALMEDY en ST. VITH. Hitier zou meer dan ooit geneigd zijn om zich in een buitenlandsch avontuur ie werpen De News Chronicle bevestigt dat het alle redenen heeft om geloof te hechten aan de geruchten volgens de welke de groeiende moeilijkheden die Duitschland op economisch terrein on dervindt, geenszins overdreven zijn. Het blad voorziet dat rond het ein de der volgende Lente de moeilijkhe den dermate zullen toegenomen zijn, dat Hitier meer dan ooit geneigd zal zijn zich in het een of ander ernstig buitenlandsch avontuur te werpen, ten ware hij zijn politiek radicaal veran derde. De News Chronicle maakt zich ongerust naar aanleiding van het feit dat de Spaansche politiek van den Rijkskanselier een gevaarlijke crisis doormaakt. Hitier heeft onverwijld te beslissen of hij de bemiddeling in Spanje tot een opzienbarenden en ge vaarlijken graad zal doorzetten, ofwel Presse Wanneer hij het Hoofd der Regeering zou zijn, dan zou hij een tegensprekelijke meeting houden met Hitier. De Prager Press wijdt een lang artikel aan Degrelle en het Rexisme. In het artikel wordt gewezen op de ma nier van handelen van Degrelle, die geheel overeenstemt met die van Hitier en de schrijver doet ook uitschijnen dat de gebruikte methodes echte Nazi methodes zijn. Alhoewel het niet ze ker is dat Degrelle in September laatst leden te Berlijn met Goebbels in aan raking is gekomen, lijdt het geen twij fel dat hij dan een onderhoud had met een vertegenwoordiger van het Duit- sche ministerie van propaganda. Volgens het blad zou Degrelle een forrrifeele verbintenis aangegaan zijn te genover Hitier. Deze werd menigmaal bevestigd en zou het volgende bedra gen Wanneer de Rexistische leider aan het hoofd der regeering zou komen, zou hij een nieuwe volksraadpleging uitschrijven in de kantons Eupen, Mal- medy en Saint Vith. De propaganda zou bepaald zijn bij twee sprekers voor Belgie zou De grelle spreken en voor Duitschland Hitier zelf. Onnoodig te zeggen, dat de huh- rer dit voorstel met vreugde heeft aan genomen verklaart de Prager Ook toen bij een droevige omstan digheid, de plicht Hem riep, wist Bur gemeester Lahaye in gloedvolle woor den hulde te brengen aan een of ander afgestorven stadsgenoot. Hieronder de lijkrede door Hem uitgesproken op het graf van wijlen Zuster Paula. Zeer beproefde Familie, Geachte Omstaandera, In naam van gansch onze geliefde bevol king ben ik ongelukkiglijk nogmaals aan een droevigen plicht onderworpen. Ja, eerbiedwaardige, hoogst verdienstelijke en diep betreurde Zuster Paula, Zondag vroeg in den morgen liep bliksemsnel onder onze geliefde bevolking de droevige mare rond van uw schielijk afsterven. Iedereen stond verbaasd, verstomd over het vernemen van deze zoo pijnlijke als onverwachte dood. Het was maar al te waar, helaas, Zuster Paula, zoo bloeiend van gezondheid, zoo flink zoo levendig, met haar blij en aangenaam gemoed door iedereen geacht, geprezen en bemind, was niet meer. Het onherstelbare was gebeurd. Dat Gods wil geschiede, roepen wij uit als kristene menschen en toch weenen wij als voorstaanders van opvoeding en geleerd heid, om dit oneindig en onherstelbaar ver lies. Het is een ware schoolramp, zoo sprak mij de Wel edele Heer Staelens, onzen ta lentvollen Schoolopziener. Deze woorden in den mond van dezen geheel bekwamen Heer die het onderwijs geleid, zeggen meer dan wat ik zou kunnen aanhalen op dit gebied. Ja, geachte omstaanders, het was eene schitterende ster in Haar geheel verdienst- vol genootschap. Geleerdheid, opvoeding, gezag, gemengd, gepaard met een vriendelijk karakter en ver sierd door een heilig leven, mieken van deze edele vrouw van dezen helderen geest, het ideaal der professoressen. Dertig volle jaren heeft de betreurde afgestorvene Hare beste krachten uitgeput, gezwoegd en gestreden tot het welzijn. Haar buitengewone be kwaamheid was proverbiaal in onze geliefde stad. Dit geheel droevig afsterven, betreurens- vol en onherstelbaar voor de ouders, is even onbeschrijflijk voor onze jonge jeugd. Trots en vast als een rots, was deze edele zuster gehecht aan volk en grond. Tot in den schrikkelijken oorlog toe, bleef Zij zonder vaar of vrees geklampt aan haar leerlingen, Hare lievelingen, als een ware Moeder, die liever in het gevaar ter plaats sterven zou, dan hare kinders te verlaten. Gij waart de bekwaamste der Vrouwen, de voor beeldigs te der Zusters en uwe onbe rispelijke levensbaan leeft onder ons in een glans van dankbaarheid en Heiligheid. Aan gansch Uwe overeerlijke en zeer be proefde P amilie, aan Uwe eerbiedweerdige en diepgevoelig getroffen Kloostermoeder en Zusters, breng ik met eerbied mijne recht zinnige gevoelens van ware deelneming. Dat God de Almachtige, deze schoone ziel in zijn hemelsche glorie ontvange. Pot -wederziens, beste en diep betreurde Zuster Paula.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1