GOERING bij MUSSOLINI FEESTELIJKHEDEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DER BEWAPENING VerkCMden - POPERINGHE. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN Jaar, per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. 16 25 25 30 fr. fr. fr. fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. GEHEIMZINNIGE SAMENKOMST. SPANJE ALS SPIL VAN DE INTERNATIONALE POLITIEK. Wat is Goering bij Mussolini gaan doen Hebben zij op hun beurt een gentlemen agreement gesloten Of een verdrag In alle geval is daarvan tot hiertoe dan nog niet meer uitgelekt dan van het accoord tusschen Rex en de Dietsche Nazis. Niets is intusschen waarschijnlijker dan dat hun gesprekken hoofdzakelijk over Spanje zijn gegaan. En dan in 't bijzonder over het vraagstuk van de neutraliteit ten opzichte van de aldaar vechtende broeders. Welk antwoord, te sturen aan Enge land en Frankrijk die formeel voor stellen, alle zending van vrijwilligers en van oorlogsmateriaal aan welke ook van de beide partijen te verbieden, en die feitelijk reeds zeiven het voorbeeld hebben gegeven Het spreekt vanzelf dat door alle gouvernementen in deze aangelegen heid minder de rechtvaardigheid en de voorzichtigheid geraadpleegd zullen worden dan het belang of het nadeel hetwelk uit een algemeene neutralitei. in het buitenland zou kunnen voort vloeien voor die partij in Spanje wel ke hun sympathie heeft. En, als de Fransche Kamer bij een parigheid de wet tegen het aanwerven van soldaten voor Spanje heeft aange nomen, dan hebben velen uit de zoo spontane instemming ook van de socia listen en de communisten, het besluit willen trekken, dat dezen het reservoir van menschenmateriaal voor het Frente Popular in Frankrijk uitgeput achten en in 't algemeen vreezen, dal uit alle landen van Europa generaal Franco thans veel meer hulptroepen zal kunnen krijgen dan Largo Cabal- lero. En zeker na het bekend worden van de tragische ervaringen van zoovelen die zich door de Delvigne9 voor Span je lieten ronselen en wien 't nog gelukte heelhuids uit de Iberische hel te ont snappen. De door de Fransche Kamer gestem de wet tegen dergelijke ronselarij is klaar en krachtig genoeg. Er zit echter een groote maar aan vast Zij is slechts onder een voorwaarde aange nomen. Zij zal slechts worden toegepast van den dag af dat een internationale over eenkomst te dien opzichte gesloten zal zijn. Dat wil zeggen De Fransche regee ring zal slechts gebruik maken van deze wet van den dag af, dat alle regeerin gen overeengekomen zullen zijn zich tegenover elkaar verbonden zullen heb ben, om eveneens het zenden van sol daten en van krijgsmateriaal naar Span je stop te zetten. Het beleefde Na u, mijnheer en het historische Tirez les premiers, messieurs les Anglais van Fontenoy, vinden in de internationale diplomatie van dezen tijd meer dan ooit hun toe passing. In dit geval echter dient gezegd, dat de Britten de uitnoodiging om eerst te schieten beantwoord hebben. Zonder, zooals Frankrijk, het ant woord van Italië en Duitschland langs den eenen kant, en dat van Rusland langs den anderen kant af te wachten, heeft de regeering te Londen te ken nen gegeven, dat zij vastbesloten is, de wet tegen het werven van Engel- schen voor vreemde legers toe te pas sen. Want in Engeland moest een der gelijke wet niet meer gestemd worden om de goede reden dat zij reeds sinds I 870 bestaat. Zij luidt dat het een strafbaar mis drijf is, voor ieder Britsch onderdaan een bevelhebberschap of een inlijving te aanvaarden in den krijgsdienst van vreemdelingen die in oorlog zijn, en het Koninkrijk te verlaten of te trach ten het te verlaten, met de bedoeling om zich te laten inlijven. En volgens deze wet, die de Brit- sche regeering pas nu ontdekt schijnt te hebben, is het ook een misdrijf voor ieder in het land verblijvend burger, landsman of vreemdeling, iemand tot dienstneming in een vreemd leger te bewegen of tot het verlaten van het Britsche grondgebied met deze bedoe ling. De eene en de andere van deze over tredingen kunnen den bedrijver ervan in Engeland tot twee jaar gevangenis straf kosten. Door dit loyaal optreden van Groot Brittanie moeten Duitschland en Italië zich wel eenigszins als in een hoek gedrongen voelen en Goerings onder houd met Mussolini zal dan ook wel hoofdzakelijk hebben geloopen over t antwoord dat ze thans aan Engeland en aan Frankrijk te geven hebben. Het is niet te voorzien, dat dit ant woord bot-afwijzend zal zijn. Musso lini en Hitier kunnen nu toch moeilijk zeggen Als Engeland en Frankrijk het Frente Popular aan zijn lot over laten willen, dan kunnen wij dat zeer naar onzen zin vinden, maar dan is zulks nog geen reden, waarom wij Franco aan zijn lot overlaten zouden Dat zou niet anders kunnen klinken dan als een uitnoodiging tot Parijs en tot Londen om de reeds gestemde wet ten tegen alle daadwerkelijke bemoei ing met de Spaansche zaken in te trek ken en al hunnen burgers de volle vrij heid te geven om die partij in Spanje ter hulp te snellen, welke hun sympa thie geniet. ...Als t in dit rampzalige land nu toch tusschen fascisme en communisme onder-of-boven gaat. Zulke botte afwijzing zou in 't bij zonder Italië lastig vallen, vooral dan tegenover Engeland, met wie het zoo pas een gentelemen agreement be treffende het status quo in de Mid- dellandsche Zee gesloten heeft. Zoo mag het ons als het meest waar schijnlijk voorkomen, dat het tusschen Mussolini en Goering ontworpen ant woord op de Britsch-Fransche uitnoo diging tot volstrekte onzijdigheid ten opzichte van den Spaanschen oorlog, toestemmend maar dan ook voorwaar delijk zal zijn. Op conditie namelijk dat ook Rus land alle hulpverleening aan het Frente Popular, in den vorm van troepen en van strijdmateriaal, stake. En nu wil het niet schijnen, alsof men zich te Moscou zoo gemakkelijk deze verbintenis zal laten afdwingen. ...Waaruit dan iedereen het besluit kan trekken, dat in heel dezen burger oorlog de Russische hulpverleening de allergrootste rol gespeeld heeft. En nog speelt... al meer en meer. Op het Fransch-Britsche verzoek heeft het Soviet-gouvernement reeds een antwoord gegeven... dat er geen is. Het geeft duidelijk te verstaan, dat een algemeen verbod op het zenden van hulptroepen naar Spanje voor het verbinden zullen, deze namelijk dat Groot-Brittannie tegenover hen de plechtige verbintenis aanga, dat 't nim mer de stichting van een Soviet-Repu- bliek in Spanje gedoogen zal. Als op een feestvergadering van de te Rome verblijvende Duitschers Goe ring toch zooveel van zijn onderhoud met den Duce heeft losgelaten, dat zij Duitschland en Italië beschouwen als hebbende dezelfde idealen en dus dezelfde vijanden dan kan de we reld zich in ieder geval reeds voor ver zekerd ervan houden, dat Berlijn en Rome voor alle vormen van neutrali teit en niet-tusschenkomst in de Spaan schen burgeroorlog te vinden zullen kunnen zijn, behalve voor zulke, waardoor dé overwinning van 't Frente Popular en de Sovietiseering van Span je maar in t minst gediend zouden kunnen worden. R. DEN WEDLOOP oogenblik nog in het nadeel van de roode regeering aldaar zou zijn. en dat het dus voorloopig niet vanzins is, tot zulk een maatregel toe te treden. Door dit antwoord zal Moscou zon der twijfel de voorwaarde gerechtvaar digd hebben, die hoogstwaarschijnlijk Italië en Duitschland aan hun instem- Werden ze eens voor het welzijn der wereld besteed Naar we vernemen zal de begroo ting van Defensie van Japan voor het jaar 193 7 een bedrag eischen van 6200 millioen Yen. In normale tijden bedroeg de be grooting van oorlog 3 milliard, zoodat dit bedrag thans meer dan verdubbeld is. Een bedrag van 3200 millioen zal uitsluitend besteed worden voor nieu we bewapening. De Staatssecretaris heeft zich in beginsel bereid verklaard dat dit bedrag voor de eerste zes jaar wordt gevoteerd dus in totaal 37 mil liard 200.000.000 Yen. Deze gelden worden onmiddellijk besteed voor de bewapening van Mand Schoekwo en voor de uitbreiding van de luchtvloot, voor de verbetering van de bewapening van Japan zelf en voor de uitbreiding van het voorhanden zijnde materiaal. Het bedrag van 6200 millioen Yen komt ongeveer overeen met 361.630.000 Pond Sterling. Alle landen die aan den Wereld oorlog hebben deelgenomen hebben sindsdien hun bewapening met 30 pro cent vermeerderd, Japan zelfs met 50 procent. In 1914 kon een Japansche Infanterie-Divisie 200.000 geweer- en mitrailleurschoten per minuut afvuren dit cijfer bedraagt thans 450.000. Een Amerikaansche Divisie is op 't oogenblik uitgerust met 1 3000 lichte mitrailleurs en 265 zware mitrailleurs (tegenover 125 in 1918). Een Duitsche Divisie mocht volgens het Verdrag van Versailles slechts 270 mitrailleurs bezitten, thans echter telt iedere divisie 45 7 mitrailleurs. Een Japansche artillerie-brigade kan op het oogenblik bijna 1 1 ton grana ten per minuut wegslingeren, tegenover 3.6 ton in 1914. Volgens de nieuwste statistieken be zitten de 6 Groote Mogendheden in 1936 in totaal 11.000 gevechtsvlieg tuigen, n.l. Groot-Brittannie 1500, in Frankrijk 2000, Duitschland 2000, Italië 2000, de Vereenigde staten 1800 en Japan 1 700. Naar aanleiding van de berichten, omtrent de uitbreiding der bewape ning door Japan hebben de Vereenigde Staten besloten hun luchtvloot te ver dubbelen. De zes genoemde landen kunnen bij mobilisatie van hun oorlogs industrie in totaal 11.000 vliegtuigen per maand fabriceeren. De snelheid der vliegtuigen is even eens belangrijk opgevoerd de jacht vliegtuigen konden in 1918 een snel heid ontwikkelen van 200 kilometers per uur in 1936 bedroeg deze snel heid reeds 500 kilometer per uur de bombardementsvliegtuigen ontwikkel den een snelheid van 125 kilometers per uur, deze is thans opgevoerd tot 420 kilometer in 1918 hadden de 160 kilometer per uur, terwijl deze voor hetzelfde type thans 370 kilome- 1 ter bedraagt. Het hoogterecord van deze drie ca- tegorien is respectievelijk opgevoerd van 7000 tot 12.000, van 5000 tot 10.000 en van 7000 op 1 1.000 meter. De radio-actius is voor genoemde categories verhoogd respectievelijk van 250 kilometer tot 800 kilometer, van 500 tot 1000 kilometer en van 950 tot 1800 kilometer. In 1936 hadden de zes Europee- sche mogendheden Frankrijk,Engeland Italië, Polen, Roemenie en T.sjecho- Slowakije in totaal 6000 tanks en pantserwagens.Amerika heeft 1 000 ge vechtswagens en Japan 700. De oorlogsindustrie van deze ge noemde landen zou in staat zijn om vanaf het begin van den oorlog deze tanks in serie te bouwen. Duitschland fabriceert op het oogenblik ongeveer 200 tanks per maand. Wanneer de oorlogsindustrie op volle capaciteit werkt, zouden genoemde landen 50000 tanks per maand kunnen afleveren. Dan Dampo inwrijven en diep inademen. Pot 10 fr.. Doos 5 fr. - In alle Apotheken. ÖËÏ1 PO lucht cp en geneert I STAD YPER. ming met eerj algemeene neutraliteit verkennersvliegtuigen een snelheid van DE VEERTIENDE HANDELSFOOR. Tijdens de laatste statutaire verga dering van de Handelskamer werd het uittredend komiteit der Handelsfoor met algemeenheid van stemmen her kozen. Zaterdag laatst werd hetzelve Be stuur herkozen en de werkzaamheden tot het inrichten der jaarlijksche Ten toonstelling werden aangevangen. Tot heden is deze onderneming met een waar succes bekroond geweest dank aan de vernuftigheid en den durf onzer Handel en Nijveraars. Dit jaar, hoeven we op onze lauwe ren niet te slapen en we moeten de handen uit de mouwen steken om iets degelijks tot stand te brengen. We moeten toonen dat in dezen tijd van moeilijke toestanden ons vertrou wen in de toekomst niet wankelen gaat en dat we steeds bereid zijn om alles veil te hebben om door samenwerking onze levenstoestanden dragelijk te ma ken en naar de vooruitgang op te wer ken. We moeten toonen aan gansch de streek, ja aan gansch het Land welke meer de oogen op ons houdt gericht, dan wel velen meenen, dat wij waar dig zijn van onze voorouders, dat wij onze stad willen opbeuren, en we moe ten immer haar groot verleden voor oogen hebben. Samenwerking is aan de dagorde door elkander re steunen, kunnen wij een geheel iets tot stand brengen, en daarom, hoeven we, handel en nijve raars gedurende de enkele weken wel ke ons scheiden van Ypersch Handels hoogdag op niets anders denken, en ons met niets anders bezig houden dan ons te bereiden iets duurzaams voort te brengen, welke de bewondering der duizenden bezoekers zal opwekken en tevens het bewijs zal zijn dat we springlevend zijn gebleven Alle handel en Nijveraars der stad zijn uitgenoodigd om aan de Tentoon stelling mede te werken. Deze welke vreemde firmas vertegenwoordigen se dert een tijdstip van 6 maanden zijn ook toegelaten een stand in te richten, echter moet op hunnen eigen naam tentoongesteld worden. De voorwaarden zijn zooals vroeger jaren. Er zal van de Tentoonstellers eene kleine inschrijvingsom gevergd worden, de plaatsruimten zullen aan een zeer billijken prijs berekend wor den. Elektrische verlichting en drijf kracht alsook verzekering tegen brand gevaar vallen ten laste der deelnemers. Een prachtige kostelooze Tombola zal den bezoeker aangeboden "worden. Een tiental muziekmaatschappijen zonder deze der stad gerekend, zullen gedu rende de Paaschdagen hunne aantrek kelijkste concertos komen uitvoeren. In eene naaste mededeeling zal e met zekerheid kunnen vermeld worden welke de grootste aantrekkelijkheid der Foor zal wezen. En zoo we willen zullen we winnen. Julien Tahon. LIBERALE VROUWENBOND LIBERALE JONGE WACHT Lokaal Ons Huis Yperstraat, 1 I MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 EENE VERJARING EENE STICHTING EENE NIEUWE FEDERATIE DE LIBERALE VROUWENBOND HULDIGT HAAR ONTSTAAN Om 1 6 uur Schitterende Bolling voor de vrouwen-leden. (Korte toespraak door voorzitter Hilaire Lahaye). Om 2 1 uur STICHTINGSREDE door Frans De Hondt, voor zitter van het V. L. S. B. van Gent, Jeugdsolidarist uit Hemixem. Daarna LUISTERRIJK BLAUW BAL, begeleid door The Blue Boys Jazz Prachtige nummers uitgevoerd door het beroemd Balletkorps La Libre Wervicquoise KOSTELOOZE TOMBOLA TREFFENDE VERRASSINGEN. Nog enkele lidkaarten zijn te verkrijgen bij Marius Lauwers HAAST U LID TE WORDEN Het Bestuur. SINTE CECILIAFEESTEN IN DE KONINKLIJKE PHILHARMONIE Het Bestuur der Maatschappij brengt den groet aan den Jubilaris Heer RENE BERAT. Deze feestelijkheden, verschoven door het overlijden van den Eerevoorzitter der Maat schappij, wijlen H. Burgemeester Nestor La haye, konden Zondag 11., I 7 dezer maand, plaats grijpen. Dit jaar was het de beurt aan de HH. René 3erat en Georges Delbeke hun jubileum van 50 jaar, als uitvoerend lid van het muziek gevierd te worden. Om elf uur werd de H. Berat op het stad huis door de Gemeente-overheid ontvangen. De H. Delbeke was door ziekte belet aan deze plechtigheid tegenwoordig te zijn. De H. Burgemeester, in naam van het stadsbestuur, wenschte de H. Jubilaris geluk ter gelegenheid van het vieren van zijn vijf- .igjarige toewijding aan de muzikale kunst. Hij groet in hem een medeburger die, als id der Philharmonie het kunstgevoel bij de oevolking in eere wist te houden. Immers Poperinghe mag fier gaan op het gestaan alhier van muziekmaatschappijen en Rederijkkamers die van over vele jaren in onze streek beroemdheid verworven hebben. Hij bedankt de Philharmonie voor de ge waardeerde hulp welke zij aan stad bewijst, door haar bijwonen en opluisteren der fees ten, door haar gegeven, en hij verhoopt in het vervolg op hare medewerking te mogen blijven rekenen. De H. Burgemeester overhandigt alsdan aan Jubilaris Berat het gewoon geschenk en wenscht hem, alsook aan zijne achtbare fa milie nog voor lange jaren eene goede ge zondheid. De H. Berat bedankt het stadsbestuur voor de eer hem vandaag aangedaan en richt aan zijne medeleden-muzikanten eenige gepaste woorden van aanmoediging en plichtbesef, gesteund op de ondervinding opgedaan ge durende zijne vijftigjarige loopbaan als be oefenaar der kunst. Om te eindigen vraagt de H. Burgemees- kwamen zooals vorige jaren de deelnemers ten goede. Gezelligheid en vriendschap heerschten on der den maaltijd en menig kluchtlied of kla vierstuk werd door de liefhebbers weerge geven. Wij geven hier gaarne melding van eene les van solfège, door een twintigtal leer lingen veel belovende artisten voor de toekomst onder de directie van den H. Oreel, uitgevoerd. Aan het nagerecht werden verscheidene redevoeringen en aanspraken gedaan. Vooreerst bracht de H. Voorzitter hulde aan de nagedachtenis van den overleden Burgemeester Lahaye Nestor aan den over leden secretaris H. Vandevoorde Maurice, alsook aan de leden en Eereleden in den loop van 1936 gestorven. Hij overliep de verschillende gebeurtenis sen van het dienstjaar en wakkerde de mu ziekanten aan regelmatig en met iever de wekelijksche herhalingen van den Vrijdag bij te wonen, herhalingen welke ook door de Eereleden dienden getrouw bijgewoond te worden. Hij wenschte de H. Vandooren proficiat met zijne benoeming als Burgemeester en steunde er op dat de nieuwe Burgemeester sedert lange jaren bewijs gegeven heeft van een vooraanstaand en getrouw lid der Phil harmonie te zijn en dat er geen twijfel be staat dat hij in het vervolg deze genegenheid zal in stand houden. De H. Burgemeester bedankt, en voegt er bij Zoo ik een mandaat aanveerde over I 6 jaren, dan deed ik zulks zooals mijne mede kandidaten, ter intentie der Philharmonie, en zoo ik nu mij liet overhalen het Burge meesterschap te aanveerden, dan was het nogmaals mijne verknochtheid aan de Phil harmonie die mij een gevoeligen spoorslag gaf. De H. Bossaert wees alsdan op de tucht ter aan den Voorzitter M. Crousel, bij den en de eendracht die in de Maatschappij moet Jubilaris H. Delbeke de tolk van het stads- heerschen en op de genegenheid die onder bestuur te willen zijn om hem in zijnen naam Bestuur en Leden moet bestaan om den groei geluk te wenschen bij het vieren van zijn en bloei ervan niet in den weg te staan. Jubileum, en hem de hoop uit te drukken Hij vroeg aan de Leden betrouwen te heb- eener spoedige herstelling. Hij vraagt hem ben in de Bestuursleden en in geval van on- ook het gewoon geschenk te willen overhan- eenigheden zich tot hun in volle betrouwen digen door het stadsbestuur gejond aan den te wenden, in acht nemende den last die op Jubilaris. H. Voorzitter Crousel, na het stadsbestuur bedankt te hebben voor het goed onthaal welke de Philharmonie heden te beurt valt, belooft deze wenschen met veel genoegen te zullen overmaken en voegt er bij dat de stad in de toekomst op de medehulp* zijner maat schappij zal mogen blijven rekenen. Deze plechtige ontvangst geëindigd zijnde begaf men zich naar de groote Feestzaal van het Stadhuis, alwaar het jaarlijksch Ce cilia-Concert uitgevoerd werd. Als naar gewoonte gelukte de uitvoering van het programma opperbest en toejuichin gen van het kunstminnend publiek ontbraken niet, zoowel voor muziekanten als voor den talentvollen Bestuurder H. Moreau. Na nog eenige straten van stad doorloo- pen te hebben, en het Vaderlandslied aan de woonst van den nieuwen Burgemeester uit gevoerd te hebben, trok den stoet naar het lokaal Ons Huis alwaar l et jaarlijksch Cecilia-Banket opgediend werd om 1 uur. Smakelijke «pijzen en lekkere dranken, de schouders van zelfde Bestuurleden weegt. Vervolgens komt den vriend Achille Ler- myte aan het woord en spreekt in naam der werkende leden, hij virid het als een plicht zijne woorden van hulde te voegen bij deze van den voorzitter aan onze diepbetreurde Eere- en werkende leden. Verder zegt hij Nog steeds onder den indruk van het on vergetelijk en onherstelbaar verlies van on zen sympathieken Eere-Voorzitter, onzen Burgemeester Nestor Lahaye, moeten wij nochtans vandaag een onzer oudste koene liberale strijders, den Heer Julien Vandoo ren, als zijnen opvolger als Burgemeesetr geluk wenschen. Ik herinner mij nog toen ik met M. Van dooren, M. Bataille en nog andere uit de Yperstraat, schoolmakkers en leerlingen wa ren van die oude goede school van Meester Crousel. Voor U, Heer Voorzitter, onzen ouden schoolmeester, moet het een genoegen zijn, ja zelfs eene eer, naast U eenen ouden leer ling te hebben, die dezelfde plaats als Bur*

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1